Nederlanders streden mee in de top, maar publiek was toch niet helemaal tevreden Assen in cijfers Belgen wonnen interland ruimschoots Zwakte van Nederlandse heren-atletiek in Breda weer eens duidelijk aangetoond Giacomo Agostini weer ongenaakbaar Klassementen wereldtitels Italiaanse beker voor AC Roma Europese titel voor Zuidslaviër Prebeg EERSTE PLAATSEN ZATEN ER IN ASSEN NIET IN Toestemming Klasse Fenomeen Superieur Halfzwaargewicht Wie beweert, dat bij meer bagage in zijn wagen krijgt omdat hij (jijgfo rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat (S®) een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u nu ruimte te weinig of bagage teveel hebt, steek een (gjjftjj) op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! Mogelijkheden Duidelijk 50 cc, afstand 61.64 km, 8 ronden: 1. B. Smith (Austr.) op Derbi 30.53,3 m., 119.725 km/u; 2. J. de Vries (Ned.) op Kreidler; 3. A. Toersen (Ned.) op Kreid- ler; 4. P. Lodewijkx (Ned.) op Bruinsma/ Jamathi; 5. R. Kunz (Did.) op Kreidler; 6. J. Schurgers (Ned.) op Kreidler; 7. S. Herrero (Span.) op Derbi; 8. G. Parlotti (It.) op Tomos; 9. L. Faszbender (Did.) op Kreidler; 10. E. Lazzarini (It.) op Morbidelli; 11. J. Bruins (Ned.) op Kreid ler; 12. T. Ramaker (Ned.) op Kreidler; 13. J. Huberts (Ned.) op Kreidler. Snelste ronde A. Nieto 3.43 m., 124.376 km/u. 125 cc, afstand 107.86 km, 14 ronden: 1. D. Simmonds (Eng.) op Kawasaki, 49,15 m., 131.405 km/u.; 2. K. Anderson (Zwed.) op Maico; 3. Bcrtarelli (It.) op 1 ronde: 4. G. Molloy (Nw. Zeel.) op Bultaco; 5. T. Robb (Ierl.) op Bultaco; 6. J. Dodds (Austr.) op Aermacchi; 7. S. Lohmann (Did.) op MZ; 8. B. Smith (Austr.) op Derbi; 9. J. Lancaster (Eng.) op Honda; 10. L. v. Rijswijk (Ned.) op Yamaha. Snelste ronde D. Simonds, 3.28,9 m., 132,770 km/u. 250 cc, afstand 130,97 km, 17 ronden: 1. R. Pasolini (It.) op Benelli, 56.36,3 m., 138,831 km/u.; 2. K. Carruthers (Austr.) op Benelli; 3. S. Herrero (Span.) op Os- sa; 4. R. Gould (Eng.) op Yamaha; 5. S. Grassetti (It.) op Yamaha; 6. D. Braun (Did.) op MZ; 7. K. Andersson (Zwed.) op Yamaha; 8. B. Jansson (Zwed.) op Kawasaki; 9. J. Ringwood (Eng.) op Ya maha; 10. C. Ravel (Fran.) op Yamaha. Op een ronde: 14. L. v. Rijswijk (Ned.) op Yamaha; 15. L. Commu (Ned.) op Yamaha. Snelste ronde R. Pasolini, 3.14,8 m., 142,381 km/u. 350 cc, afstand 154,09 km, 20 ronden: 1. G. Agostini (It.) op MV, 1 u. 4 m. 23 m 143,597 km/u.; 2. B. Ivy (Eng.) op Jawa; 3. S. Crassetti (It.) op Yamaha; 4. K. Hoppe (Did.) op Yamaha. Op 1 ronde: 5. J. Findlay (Austr.) op Yamaha; 6. G. Visenzi (It.) op Yamaha; 7. K. Carru thers (Austr.) op Aermacchi; 8. C. Carr (Eng.) op Yamaha; 9. J. Kostwinder (Ned.) op Yamaha; 10. L. Commu (Ned.) op Yamaha. Snelste ronde G. Agostini, 3.08,6 m., 147,062 km/u. 500 cc, afstand 154,09 km, 20 ronden: 1. G. Agostini (It.) op MV, 1 u. 4 min. 29, 143,375 km/u.; 2. P. Williams (Eng.) op Matchless; 3. A. Barnett (Eng.) op Kirby Metisse. Op 1 ronde: 4. G. Milani (It.) op Aermacchi; 5. J. Findlay (Austr.) op Aermacchi; 6. G. Marsovszky (Hong.) op Linto; 7. G. Nash (Eng.) op Norton; 8. R. Chandler (Eng.) op Seeley; 9. B. Nelsson (Eng.) op Paton; 10. K. Auer (Oostenr.) op Matchless. Op 2 ronden: 17. H. Kist (Ned.) op Honda. Op 3 ronden: 20. M. van Aken (Ned.) op Bultaco. Snelste ronde G. Agostini, 3.09,4 m 146,441 km/u. Zijspannen, 14 ronden, 107,86 km: 1. Helmut Fath/Wolfgang Kalauch (Wdl.) URS, 49.59.1, 129,472 km/u.; 2. Georg Auerbacher/Hermann Hahn (Wdl.) BMW 3. Helmut Luenemann/Neil Caddow (Wdl.-G.Br.) BMW4. Arsenius Butscher Josef Hüber (Wdl) BMW; 5. Franz Lin- narz/Rudolf Kuehnemond (Wdl.) BMW; 6. Heinz Luthringshauser/Geoffrey Hug hes (Wdl.) BMW; 7. Jean-Claude Cas- tella/Albert Castella (Zwi.) BMW op 1 ronde; 8. Richard Wegener/Adi Hein- richs (Wdl.) BMW; 9. Herman Ooster- loo/Karel Hermans (Ned.) BMW. In het begin van de strijd in de zij- spanklasse was het in de bochten nog wel even dringen. Aan kop A. But cher/J. Huber (9), daarachter S. Schauzu/H. Schneider (8) en K. En- ders/R. Engelhardt (2). ASSEN De 43e Asser TT mag dan voor de ruim hon derdtwintig duizend toeschouwers een wat teleurstellend verloop hebben gehad en snel in de vergetelheid wegval len, toch zal deze Grand Prix op het circuit van Drente met gulden letters in het boek der Nederlandse motor sportgeschiedenis geschreven worden Met 41 punten, mee tellend voor de wereldtitel (een nog nooit eerder bereikt resultaat), heeft Nederland bewezen zich over een breed front naar de top te hebben opgewerkt. Die puntenover- vloed dankten we voor het grootste deel aan onze uitste kende 50 cc-coureurs. Vorig jaar begon met Paul Lode wijkx de victorie in deze klasse, toen hij niemand minder dan de wereldkampioen Anscheid in de laatste tien me ters klopte en de eerste plaats bezette. Dit jaar won Aalt Toersen al driemaal een Grand Prix en de algemene ver wachting was, dat ook Assen weer een Nederlandse over winning zou opleveren. Zou het Aalt Toersen niet zijn, dan toch zeker Paul Lodewijkx op zijn nieuwe eigenbouw Ja mathi, of Jan de Vries op de tweede Van Veen-Kreidler of good-old Cees van Dongen. Het pakte anders uit. De Spaanse Derbi's, tot zaterdag steeds minder snel dan de Van Veen-Kre id Iers, bleken op de helling geweest te zijn. En met duidelijk resultaat. Nieto bewees het in de race en toen hij stuk draaide liet Barry Smith zien, dat ook de tweede Derbi het royaal van de Nederlanders kon winnen. Dat was een klap voor het publiek. Ondanks een tweede, derde, vierde en zesde plaats was die „nederlaag" een dui delijke teleurstelling, die een stempel heeft gedrukt op deze TT en het enthousiasme een flinke „drukker" heeft ge geven. We geven toe, dat er in verschillende races weinig spanning heeft gezeten in de kop. Op het tweede plan werd vaak prachtige strijd geleverd en vaak fel om iedere me ter gestreden. Nederland heeft daar een duchtig woordje in meegesproken ondanks het feit, dat de Nederlandse ploeg gehavend aan de strijd kwam. Een val in de trai ning had al enkele weken geleden Bert Oosterhuis uitge schakeld. Wil Hartog viel in de training in Assen. De ge volgen waren wel niet zo ernstig, maar starten kon hij niet. Met Cees van Dongen waren er moeilijkheden met de ver zekering. Hij kwam in de 50 cc niet aan start, maar net voor het begin van de 125 cc kwam de zaak nog voor elkaar en zo kon Cees althans in deze klasse starten. Bo vendien bleek na de race, dat de Van Veen-Kreidler van Aalt Toersen een miniscuul lekje vertoonde in het carter. Dat Jan de Vries zijn tweede plaats niet opofferde aan Toersen ondervond nogal kritiek bij een deel van het pu bliek. Immers Aalt had dan nog twee punten meer gehad voor de wereldtitel. Gelukkig is het met de Nederlandse motorsport nog niet zover gekomen. Iedere renner heeft dank zij de sportieve opvatting van de teamleiders van de sponsor-ploegen de vrijheid te rijden voor wat hij waard is. Daarmee is niet alleen de renner gebaat, maar ook het publiek, dat weet, dat zijn favorieten zich voor de volle 100 procent geven en zich ook voor de volle 100 procent kunnen uitleven. Dat was ook alweer een van de grote winstpunten van deze Asser TT. Heel Assen ging recht zitten zater dagmorgen bij de start van de 50 cc klasse. Nu zou het gebeuren. Onder laaiend enthousiasme bleken Jan de Vries en Aalt Toersen de snelste star ters. Vanaf de hoofdtribunes keek men in spanning naar de kniebocht, waar spoedig vier renners vlak bij elkaar als het ware doorvielen. Inderdaad wa ren het Toersen, De Vries, Nieto en Barry Smith. De beide Nederlanders aan kop. Was het tactiek van de Ne derlanders? Rustig in de slipstream blijven van de Spanjaard en dan op het laatst de grote slag slaan? Nieto kwam in de derde ronde door met voor sprong op De Vries en in zijn slip stream niet Toersen, maar Smith. Een ronde later lagen de beide Derbi's aan kop. Tussen De Vries en Smith werd het stuivertje wisselen. In de vijfde ron de kwam Nieto niet meer door. Hij had teveel van zijn machine geëist. Jan de Vries had de kop overgenomen. De hoop leefde weer op bij de toeschou wers, maar in de zesde ronde sloeg Smith toe en hij stond de kop niet meer af. Paul Lodewijkx had weer een zeer langzame start en kwam na de eerste ronde door op de zestiende plaats. Van hier kroop de man uit Nederhorst den Berg geleidelijk op naar de vijfde plaats. Het leidende kwartet was echter niet meer bereikbaar voor hem. Hij eindig de door het uitvallen van Nieto tenslot te als vierde. Jos Schurgers werd eer volle zesde. Teun Ramakers uit Hat- tem begon uitstekend en zat lang in gunstige positie voor een plaats bij de eerste tien. Tegen het einde zakte hij wat terug, maar hij kan toch tevreden zijn met zijn twaalfde plaats. Cees van Dongen kreeg vlak voor de start van de 125 cc toch nog toestem ming om te starten dank zij een breed gebaar van zijn sponsor Henk Viscaal uit Almelo. Cees had er zin in. Dat bleek al bij de start. In een flits was de Rotterdammer weg. In de tweede ronde kwam hij echter als derde door achter Dave Simmonds en Dieter Braun. Dat bleef ronden lang zo en Simmonds bracht steeds meer licht tussen hem en zijn achtervolgers. In de tiende ron de verdween Braun van het strijdto neel en schoof Cees op naar de twee de plaats. Simmonds was toen al on bereikbaar voor hem en Kent Ander son, die steeds op de vierde plaats had gelegen, kon hem nauwelijks bedreigen. In de voorlaatste ronde maakte Cees een pitstop en het sleutelen duurde zó lang, dat Simmonds inmiddels was bin nengekomen en een eervolle klasse ring voor Cees verloren ging. Hij had beter voor de streep kunnen wachten en dan met een ronde achterstand de vierde plaats kunnen innemen. Nu werd hij niet geklasseerd. Dom en jammer. In deze klasse eindigden drie renners in dezelfde ronde. De rest had een of meer ronden achterstand. Wel een be wijs, hoe hard het ging aan de kop. Lous van Rijswijk was de beste Ne derlander met een twaalfde plaats. Dertiende werd Jan Huberts. Pasolini op zijn Benelli was in de 250 cc. een klasse apart. Vanf de start mocht Robby Gould op Yamaha vijf ronden lang aan het hoofd van de meu te rijden, daarna nam de Italiaan ge decideerd de kop over om al zijn con currenten de rug toe te keren en hoe langer hoe verder van hen te verdwij nen. Carruthers, ook al op Benelli, nam in de achtste ronde de tweede plaats over van Gould en deze werd nog naar de vierde plaats verwezen door de Spanjaard Herrero op zijn snelle Ossa. Lous van Rijswijk en Leo Commu wa ren met respectievelijk de veertiende en vijftiende plaats de beste Nederlan ders. De donker getinte lichtgewicht Agos- tin prolongeerde in de 350 cc-klasse zijn grote populariteit al met zijn fe nomenale rijden. Zijn stijl van rijden overtreft zelfs die van Mike Hailwood, die eens zijn leermeester was. In het begin was er nog even sprake van strijd met Bill Ivy, die met zijn Ja wa de MV uitstekend bleef volgen. Even kreeg Ivy storing in zijn motor, het geen hem op achterstand zette, maar onder het rijden wist hij zijn motor toch weer op gang te krijgen en zien derogen liep hij weer in. In de twaalf de ronde kwam de Engelsman zelfs als eerste door. Toen kreeg hij opnieuw sto ring en was de strijd voor Agostini gewonnen. De Duitse veteraan Karei Hoope deed het uitstekend in dit sterke gezelschap. Hij eindigde als vierde. De Nederlanders Kostwinder en Commu plaatsten zich als negende en tiende, wat een zeer goed resultaat genoemd mag worden. Mocht Agostini al schitteren in de 350 cc., in de 500 cc. speelde hij zo'n su perieure rol, dat er gesproken kan wor den van een volkomen aanvegen van de baan met al zijn tegenstanders. De Engelsen Williams en Barnett waren de enigen, die geen lap van de Itali aan kregen. Als de wedstrijd nog een ronde langer geduurd had, had het er echter voor de beide Engelsen donker uitgezien. Nu beperkte Agostini zich tot het geven van een demonstratie van werkelijk superieur racen, in een enorm hoog tempo. Op de tweede plaats ont spon zich een hevige strijd tussen de Australiër Findley en de Engelsen Nash, Chandler en Nelsson. Het was stuiver tje wisselen en wiel aan wiel schoot men door de bochten. Een spectaculair intermezzo van een strijd, die al in de eerste ronde feitelijk beslist was. Theo Louwes, met Henk Kist en Van Aken de Nederlandse deelnemers, moesten al spoedig door pech uitvallen. Kist werd zeventiende en Van Aken twintigste. In de zijspanklasse kregen we meer het idee van een parade van technisch vernuft in de machinebouw, dan van een wedstrijd meetellend voor het we reldkampioenschap. Fath met zijn bak kenist Kalauch op de eigengebouwde URS was heer en meester van het ter rein. De rest kwam op onderling af gepaste afstanden achter dit tweetal aan en van de eerste tot de laatste ronde kwam er maar weinig verschil in de positie. Alleen de uitvallers brach ten hierin wijziging. Favoriet Enders verdween ook al met pech. De Neder landers Oosterlo en Hermans verover den zélfs nog punten voor de wereld titel ondanks de laatste plaats, de ne gende. Twee kleine ongevallen, waar bij de Spanjaard Villa een enkel en een andere renner een sleutelbeen brak, konden opnieuw geen schade doen aan de roep van veiligheid van het Asser circuit. 50 cc: 1. Aalt Toersen, Ned. 55 ptn.; 2. Jan de Vries, Ned. 34 ptn.; 3. Barry Smith, Austr. 30 ptn.; 4. Gilberto, It. 25 ptn.; 5. Angel Nieto, Sp. 24 ptn.; 6. Paul Lodewijkx, Ned. 18 ptn.; 7. Rudolf Kunz, W.-Dld. 12 ptn. 125 cc: 1. Simmonds 57 punten; 2. Andersson 24; 3. Molloy 22; 4. Kei Dongen (Ned.) en Jean Aureal (Fra.) Donden (Ned.) en Jean Aureal (Fra.) 15. 250 cc: 1. Herrero (Spanje) 50 punten; 2. Andersson (Zwe.) 41; 3. E. Carruthers (Austr.) 27; 4. Frank Perri (Austr.) 25; 5. Rodney Gould (G.-B.) 20; 6. Pasolini (It.) 15; 7. Boerje Jansson (Zwe.) 14. 350 cc: 1 Agostini (It.) 60 punten; 2. Findlay (Austr.) 30; 3. Ivy (G.-B.) 24; 4. Carruthers en Vizenca (Austr. en It.) 21. 500 cc: 1. Agostini 75 punten; 2. Marsovski 23; 3. Findlay en Barnett 22; 5. Nash 18. Zijspannen: 1. Fath-Kalauch 40 punten; 2. Linnarz-Kuehnemond 33; 3. Butscher-Hüber 32; 4. Claus Enders-Rolf Engelhardt (W.-Dld.) 30; 5. Siegfried Schauzu-Horst Schneider (W.-Dld.) 26; 6. Auer- bacher-Hahn 24. De Australiër Barry Smith heeft na het uitvallen van Nieto de kop over genomen. Jan de Vries draaide aan vankelijk goed mee in de slipstream van de Derbi-rijder. Bij de finish was oe afstand groter. Cees van Dongen (29) hier aan de kop van het veld met Keith Ander son (23), Dieter Braun (7), Hal Kriwa- nek (28) en Barry Simmonds (15). FOGGIA AC Roma heeft zondag in Foggia beslag gelegd op de Itali aanse voetbalbeker door in de laatste wedstrijd van een competitie tussen vier teams de tweed-divisieclub Fog gia met 3-1 te verslaan. Roma eindig de door deze overwinning op de eerste plaats met negen punten uit zes wed strijden. ZAGREB De 34-jarige Zuidsla viër Ivan Prebeg ;is zaterdagavond Europees kampioen in het halfzwaar gewicht geworden .Hij versloeg in een gevecht over vijftien ronden om de vacante titel de tien jaar jongere Brit Eddie Avoth op punten. De Zuidslaviër was duidelijk ster ker dan de bokser uit Wales die over een groot incasseringsvermogen bleek te beschikken. Ondanks een voortdu rende reeks slagen ging Avoth niet neer. De scheidsrechter drukte het overwicht van Prebeg uit in de vol gende cijfers: 73-65. ADVERTENTIE BREDA De zwakte van de Nederlandse heren-atletiek is in Breda weer eens duidelijk aangetoond. België, bepaald niet een van de toonaangevende at- letieklanden in Europa, drukte de Nederlandse heren pijnlijk hard op de waar heid 187 tegen 226 punten. Het verschil van 39 punten was al sprekend, maar nog veelzeggender was het, dat de Belgen op vijftien van de 20 te verwerken nummers de overwinning be haalden. Met uitzondering van de 4 x 100 meter estafette won Nederland geen van de loopnummers. Vooral op de afstanden boven de 400 meter waren de Nederlanders tegen de knappe tactiek van de Belgen, die hun tegenstanders meestal het zware werk lieten doen, kansloos. Toch brachten de 5000 en 10.000 meter voor de Nederlandse afvaardiging nog enkele lichtpuntjes. Egbert Nij- stadt liep op de 5 km 14 min. 13 sec., waarmee de Arnhemse politieman na No Opdenoordt en Wim Slijkhuis de derde snelste Nederlandse tijd op deze afstand realiseerde. Op de tien kilometer bleek de 22-jarige Zeeuw, Piet Vonck, uit het bij Hulst gelegen Heikant een aanwinst. De debutant schuwde het zware werk niet, maar was in de slotfase toch niet bestand tegen de eendrachtig samenwerkende Bel gen, die allen onder de 30 minuten kwamen. De kleine Zeeuw finishte in 30 min. en 10,6 sec., een tijd die gezien de jeugdige leeftijd van Vonck, mogelijk heden biedt. Twee keer heeft in Breda, waar de weersomstandigheden vrijwel ideaal waren, een Nederlands record er in ge zeten. Ben Lesterhuis, die precies een jaar geleden in dezelfde wedstrijd het nationale record hoogspringen op 2.03 meter bracht, en begin deze maand de lat op 2.05 meter kruiste, zag zijn po gingen op 2.07 meter mislukken. Cees de Winter zal ook nog even moeten wachten op het Nederlandse record polsstokhoogspringen. De jeug dige Amsterdammer ging vlot over 4.40 meter heen en liet de lat toen op 4.55 meter, vijf cm meer dan het re cord van Servee Wijsen, leggen. Die barrière bleek hem echter nog te hoog. Waren de nederlagen op de afstan den vanaf 400 meter min of meer ver wacht, een tegenvaller was ongetwij feld het feit, dat de gebrilde Belg Poels zowel op de 100 als 200 meter te sterk bleek voor de Nederlandse sprinters. Poels zegevierde op de kortste af stand in 10.6 sec, voor het Nederlandse trio Monsels, De Jong en Jansen, dat 10.7 sec. liet afdrukken. Op de 200 me ter was het verschil duidelijker. Poels won in 21.4 voor Van Boekei (21.7) en de in de loop van de vorige week uit Amerika teruggekeerde en ijlings opge stelde Leo de Winter (21.9). Hans van Enkhuizen gaat zich steeds meer ontwikkelen tot een hordenloper met mogelijkheden. De lange Rotter dammer, die zich in oud-nationaal kam pioen en recordhouder Peter Neder- hand geen betere trainer kan wensen, gaat elke wedstrijd beter over de hor den. Weliswaar waren de Belgen Heek en Geeroms nog te sterk voor hem, maar vooral Geeroms, toch een erken de specialist op de 110 meter horden, had de grootste moeite om zich Van Enkhuizen van het lijf te houden. Het verschil kon in tijd niet worden uitge drukt. Heek zegevierde in 14.5 sec, voor Geeroms en Van Enkhuisen kwam 14.6 sec op de klokken. Een merkwaardig resultaat leverde het speerwerpen op. Zowel de Belg Lo de Wijns als de Nederlandse kampioen Piet Olofsen wierp de 800 grams speer precies 71 meter van zich af. Wijns kreeg de eerste plaats omdat zijn tweede worp gunstiger was dan die van zijn tegenstander. Hoe gering de aanvoer van nieuw ta lent op de meeste nummers is, wordt wel duidelijk geïllustreerd door de over winning van Joop Kant bij het hink- stapspringen. De Hagenaar, die jaren lang een vaste keus in de nationale ploeg is geweest maar dit jaar geen topprestaties meer wilde nastreven en alleen voor de „aardigheid" nog wilde springen, bleek wel het meest tot zijn eigen verbazing de beste hinkstapper, hoewel zijn 14,48 meter nu ook bepaald geen reden tot juichen gaf. Eén ding is wel duidelijk geworden. De atleten, die weigerden om in ver band met de „affaire-Westphal" in de nationale ploeg opgesteld te worden, kunnen gemist worden. Henk van der Horst en Art Veldhoen, die de weiger achtige Fred van Herpen en Rudo Lie- vense vervingen, maakten geen «lecht interland-debuut.

De Vallei | 1969 | | pagina 7