Veenendaals - dagblad Drieduizend agenten bewaken Caernarvon Buiten Zoeken naar verborgen bommen Joegoslaven pleegden in Duitsland over en weer revolver-aanslagen Moskou niet blij met de reis van Nixon K.V.P. geeft opsomming van commissariaten van haar Kamerleden Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Tegen Beekse relschoppers snelrecht Vertragingen tot een uur op Schiphol AANSLAGPLEGER GEBOEID BIJ BOMEXPLOSIE VIELEN TWEE DODEN Griekse kolonels zonder Hoge Raad Nigeria wil zelf hulpverlening regelen Drs. Schmelzer heelt de meeste Weinig verandering Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro TREIN REED OP BUS; 32 DODEN LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES De 7e maand IMITATIEBOM OOK KLEIN-METAAL KRIJGT 1 PROCENT zingende dolfijnen #i ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk Tel. 03410 2569 VOOR EN TEGEN TITO MISSCHIEN OOK BEZOEKJE BIJ TITO TITO VELEN ZONDER Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG I JULI 1969 - 43e JAARGANG no. 151 CAERNARVON Een woordvoerder van de politie heelt gezegd, dat er wel een 3.000 man politie op, bij, in en onder het kasteel van Caernarvon aanwezig zijn als prins Charles van Engeland tot prins van Wales wordt gekroond en 2000 man militairen. Cisteren had de generale repetitie plaats door de troepen van de vermaarde Royal Household Cavelry en vele honderden mensen, onder wie veel toeristen, waren op de been om het schouwspel te zien. Bij een ontploffing van een lading springstof (geligniet) te Abergele (Wales), zijn vannacht twee mannen om het leven gekomen. Abergele ligt slechts 50 km van het kasteel Caernarvon. Naar mededeling van de politie wa ren beide slachtoffers van plan een openbaar gebouw in de lucht te doen vliegen. Hun stoffelijk overschot werd achter het gebouw aangetroffen. Zeker een van de twee mannen, werd op slag gedood door de ontploffing. De politie stelt een uitgebreid onderzoek Verzoeke vóór 2 juli 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal met vermelding 1. abonnement 3e kwartaal 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie BANGKOK Op een overweg in de provincie Kajburi, 100 km ten zuidwes ten van Bangkok, is maandag een volle autobus door een trein in tweeën gesne den 32 buspassagiers kwamen om het leven. Zwaar gewond werden 30 andere pas sagiers in ziekenhuizen opgenomen. Ook de chauffeur van de bus werd zwaar gewond. De twee wagenvoerdew van de trein werden licht gewond. ADVERTENTIE jèrZ TVf is de periode van de ware, volle zomer met zijn verzadigde kleuren in bossen en hoven, met zijn beginnende oogst der veld vruchten en met veel vreemd volk op de hei, in de bossen en langs de stranden. De eigenlijke zomer is 21 juni dl gestart en allengs beginnen de dagen te korten na de langste dag van Sint Jan, maar in de eerste weken van juli bemerk je daar wei nig van. Door de bouwboeren wordt bedenkelijk uitgekeken naar de 20e (Sint Margriet), want als het dan regent, blijft het volgens oud volks geloof langdurig nat en dat kan voor de oogst der graanvruchten schadelijk genoeg wezen. Ook de befaamde Hondsdagen (19 juli -18 augustus) staan in een kwade reuk bij de ouderwetse plattelanders. In tussen kunnen we tot 23 september van de zomer genieten, dus dat is mooi. Dan is haast alle inzameling op het veld geschied; met Sint Jacob (25 juli) begint de boer van de oude stempel de rogge te maaien en dra liggen vele akkers stoppel bloot. Enerzijds wordt daardoor aan allerlei viervoeters en vogels de dekking ontnomen, anderzijds wordt de bodem toegankelijk voor grage snavels. Er bloeit nog van allerhande langs weg, pad en water, zoals de prachtige rose schermen der zwanebloemen langs de vaart, de gouden trossen van de wederik, de rode klaver; niet te vergeten de St. Teunisbloem, de blauwe cichorei langs de dijk en ae stinkende gouwe, om er voor de vuist weg maar wat te noemen. Over de vogelen valt in de zevende maand des jaars weinig van belang te zeggen. 1 juli 1969 A. B. WIGMAN in naar de motieven van de slachtof fers en naar hun identiteit. Het is bijna zeker, dat zij behoren tot een extreem- nationalistische organisatie in Wales, die zich verzet tegen de investituut van prins Charles. Aan deze organisatie wordt ook de bomaanslag van maan dag op een postkantoor in Cardiff ge weten. Ook is getracht de komst van prins Charles naar Caernarvon te verhinde ren. De prins reisde samen met zijn ouders per trein naar het kasteel. Hoewel het reistraject uit veiligheids overwegingen geheim is gehouden, heb ben onbekenden de telegraaf- en tele foonverbinding langs de spoorweg tus sen Aber en Caernarvon onklaar ge maakt, wat snel werd hersteld, terwijl op het traject Chester-Holyhead een lichte plastieklading werd aangetroffen, die verbonden was met een van de seinen. Volgens een ontboden explosie- vendeskundige was de lading absoluut ontoereikend om gevaar te veroorza ken. Later heeft de politie bekendgemaakt, dat het voorwerp dat in Chester onder een brug werd aangetroffen geen bom was maar een imitatiebom. De stokken waren geen springstof maar vervaar digd uit plastic en deze waren beves tigd aan iets dat tikte. De trein met de koninklijke familie aan boord is in Crewe opgehouden, een half uur na middernacht, terwijl de imitatie bom in Chester werd onder zocht. Chester is slechts 38 kilometer van Crewe. Terwijl Chester op onge veer 112 kilometer van Caernarvon ligt. De politie kijkt speciaal uit naar on geveer 40 tot 50 mensen die als natio nale terroristen bekend staan, en waar van men de foto's heeft die door elke politieman „van buiten" zijn geleerd. De Britse politie wil trachten tolerant te zijn als het tot demonstraties komt, maar als de zaak uit de hand dreigt te lopen zal zij krachtig optreden. Tot de gasten uit Amerika behoort Tricia Nixon, een van de dochters van de president, die eerst een bezoek aan Wimbledon heeft gebracht alvorens naar Wales te gaan. Zij heeft een paar man nen van de Amerikaanse geheime dienst bij zich, maar de Britse autoriteiten maken zich niet veel zorgen over haar veiligheid. Hier in Wales loopt zij heus geen gevaar", aldus zei een inspecteur. Het weer, dat de laatste dagen heel goed was, werd nu minder en vandaag hingen er zware wolken over het land schap. In het Caernavon Kasteel zoekt hier een veiligheidsofficier naar moge lijk verborgen explosieven. In het kas teel is de prins van Wales geïnstal leerd. ATHENE Nog acht leden van de Griekse staatsraad zijn afgetreden uit protest tegen het ontslag door de re gering van de president van de raad. Door deze nieuwe ontslagnemingen is de kloof tussen het regiem en de rech terlijke macht nog groter geworden. Afg*v>rv A IC..leden van de raad, het hoogste gerechtshof, ontslag. Volgens onbevestigde berichten heeft zo goed als de gehele raad, met uitzondering van de nieuwe president en twee vice-presidenten die afgelo pen vrijdag door de regering be noemd werden, zijn ontslag ingediend. De president van de raad, Michael Stasinopoelos (66) werd donderdag door het regime ontslagen, maar heeft geweigerd dit te aanvaarden. Hij zei, dat hij zijn ontslag nooit zal ondertekenn. Zijn ontslag was het gevolg van het feit, dat de raad een edict van het regime geannuleerd had, waarbij 21 van de 30 oudere rechters die in mei van dit jaar door de regering eruit ge zet werden wegens „anti-maatschap pelijke idealen", opnieuw geïnstalleerd werden. De beslissing van de raad maakte de Griekse premier woedend. Hij be schuldigde de raad van het schenden van de wetten en gaf Stasinopoelos bevel te vertrekken. Van betrouwbare zijde werd mee gedeeld, dat het huis van Stasinopoe los zwaar bewaakt wordt door agen ten in burger en dat zijn telefoon is afgesneden. Journalisten die probeer den hem op te bellen kregen geen ant woord. Zegslieden deelden mee, dat Stasi nopoelos nog steeds onder druk staat om zijn ontslag te ondertekenen. Zij zeiden, dat een aantal leden van de raad die ontslag genomen hebben een boodschap aan de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties hebben gezonden, waarin zij hem verzoeken de veiligheid van Stasinopoelos te waarborgen. A Geboeid wordt de 27-jarige Kroaat Drago Dolo weggeleid, nadat hij ge arresteerd is voor de aanslag op An ton Kolendic, hoofd van de Joegosla- visch Militaire Missie in West-Berlijn. DEN HAAG De werknemers in de metaalnijverheid krijgen ook de extra uitkering van één procent van het jaarloon, zoals de Sociaal-Econo mische Raad heeft aanbevolen. In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma.Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART BERLIJN Een man heeft het hoofd van de Joegoslavische militaire missie in West-Berlijn ernstig gewond met enkele revolverschoten. Ook de concier ge van de missie werd bij het incident gewond. De politie heeft gezegd dat de dader de 27-jarige monteur Drago D., een Kroaat, is. Het hoofd van de missie, dr. Anion Kolendic, is in 't Lutherziekenhuis op genomen met een schotwond aan zijn hoofd en twee wonden in een been. Hij verkeert niet in levensgevaar. Burgemeester Klaus Schütz heeft een verklaring uitgegeven waarin hij de daad veroordeelt en een grondig onder zoek toezegt. De dader is door het per soneel van de ambassade vastgehouden tot de politie arriveerde. Hij zei tot de vijanden van het Tito-bewind te beho ren. Van het personeel dat hem te woord stond eiste hij dat de chef van de mis sie, dr. Kolendic, hem persoonlijk een paspoort zou geven. - Men weigerde op zijn verzoek in te gaan en probeerde hem buiten het gebouw te zetten. De man trok echter een pistool, gelastte de aanwezigen (drie man van het perso neel en twee bezoekers) op hun knieën te gaan zitten en loste toen enkele scho ten. Na het eerste schot kwam dr. Ko lendic uit zijn kamer om de Kroaat te ontwapenen. Hij werd door twee of drie kogels getroffen.Dr. Kolendic, die on middellijk is geopereerd, verkeert thans bpiten levensgevaar. In München is de voorzitter van een organisatie van Kroatische ballingen, een zekere Nahid Kolenovic, dood in zijn woning aangetroffen. In emigrantenkringen zei men dat hij was doodgeschoten, maar de politie wilde de doodsoorzaak niet onthullen. Het is niet bekend of er enig verband bestaat tussen de dood van de ballingen leider en de aanslag op het hoofd van de Zuidslavische militaire missie in West-Berlijn. Nahid Kolenovic (40) een vooraan staand lid van verscheidene Kroatische politieke groepen in München, is ver moedelijk overleden aan verwondingen aan het hoofd die hij op zaterdag heeft opgelopen. Hij heeft sinds 1963 in Mün chen gewoond. De politie zoekt een 39- jarige Joegoslaaf, Ivo Galic in verband met de moord. MOSKOU Van welingelichte Russische zjjde in Moskou is meegedeeld, dat het Kremlin niet geraadpleegd is over het komende bezoek van president Nixon aan Roemenië. Dit bezoek, zo zei men, bedreigt de goede betrekkingen die er thans tussen de Sovjet-Unie en Roemenië bestaan en zal ook de toekomstige betrekkin gen tussen de VS en de Sovjet-Unie op negatieve wijze beïnvloeden. Het bezoek, dat de Russische leiders aan Roemenië zullen brengen, is echter niet uitgesteld. Het zal omstreeks 14 juli plaats hebben, zo is van gewoonlijk be trouwbare Roemeense zijde meegedeeld. Zoals bekend is gaat president Nixon begin augustus naar Roemenië. Het blad van de Italiaanse commu- nk-tische partij .VTJnita" heeft qtj dinr- dag een hoofdartikel gewijd aan Het be zoek dat president Richard Nixon van de Verenigde Staten zal brengen aan Roemenië. Het blad zegt onder meer dat bepaal de doelen voor ogen staan bij het afleg gen van dit bezoek. Boekarest en Washington hebben ver schillende doelen voor ogen wanneer ze een dergelijke beslissing bereiken. De leiders in Boekarest hebben reeds ge durende enige jaren een onafhankelij ke politiek gevoerd binnen de algeme ne lijn van het Warschau-Pact. Deze po litiek, op diplomatiek terrein, betekent dat contact wordt gezocht met alle lan den op een basis van respect voor de onafhankelijkheid en de soevereiniteit. Het is daarom heel goed mogelijk dat voor de Roemeense leiders de uitnodi ging aan Nixon in deze samenhang kan worden gezien. Maar de wijze waarop de Amerikaanse leiders dit zien is ui teraard heel anders. De uitnodiging om naar Boekarest te komen, kan voor Nixon een manier be tekenen om de Amerikaanse invloed voelbaar te maken in de socialistische landen van Europa om te beginnen 4n een land dat meer dan een reden heeft om moeilijkheden met de Sovjet- Unie te hebben en dat er nooit een ge heim van heeft gemaakt critisch te staan tegenover de zogenaamde doc trine van „de beperkte soevereiniteit". Mevrouw Ghandi, eerste minister van India, heeft maandag met verbazing gereageerd op het nieuws, dat presi dent Nixon tijdens zijn aanstaande reis LAGOS De federale Nigeriaanse regering heeft het beheer over alle hulp acties in alle delen van het land (dus ook Biafra) overgenomen en heeft ver boden dat een hulporganisatie recht streeks giften aanneemt in naam van Nigeria. De nationale commissie voor herstel neemt de plaats in van het comité van het Internationale Rode Kruis of schoon deelneming van het Rode Kruis door de regering gewaardeerd blijft. Hulpverlening aan Biafra zal slechts worden gegeven na voorafgaande in spectie en goedkeuring door de federa le regering. Onder hulpgoederen mo gen geen vloeibare brandstof of reser ve-onderdelen vallen. Drie leden van het Britse Lagerhuis die de drie grote politieke partijen in Engeland vertegenwoordigen hebben zich tot secretaris-generaal Thant van de V.N. gewend met het verzoek in de crisis over de bevoorrading van Biaf ra met hulpgoederen in te grijpen. De drie de liberaal Jeremy Thorpe, de conservatief Hugh Fraser en het la- bourlid James Griffiths verzochten Thant in een telegram ervoor te zor gen, dat de per vliegtuig aangevoerde hulpgoederen inderdaad in Biafra aan komen. De drie parlementsleden richt ten hun verzoek tot Thant na de bekend making van de federale Nigeriaanse regering dat het internationale Rode Kruis niet langer mag optreden als co ördinerend orgaan bij de hulpverlening aan de slachtoffers van de burgeroor log met Biafra. De president van het internationale Rode Kruis in Genève, Jaques Frey- mond, zei dat het Rode Kruis het Ni geriaanse besluit niet wil aanvaarden. door Azië haar land zal bezoeken. Toen een journalist in Djakarta, waar me vrouw Ghandi c-ea oificieel hezock brengt, haar vroeg wat de onderwer pen van bespreking met het Amerikaan se staatshoofd zullen zijn, antwoordde de Indiase premier ..Ik weet niets van de komst van president Nixon". Nadat men haar had uitgelegd dat het volgende maand plaats hebbende bezoek in Washington bekend was ge maakt, merkt mevrouw Ghandi op: „Geen enkel staatshoofd kan naar In dia gaan zonder dat de minister-president van dat land daarvan op de hoogte is gesteld. Zo gaat dat in onze democra tie',. Later zei zij, dat als de Ameri kaanse president naar India komt, zo wel internationale als bilaterale kwes ties besproken zullen worden. De Amerikaanse ambassadeur in Belgrado heeft maandag op het eiland Brioni een boodschap van president Nixon aan het Zuidslavische staats hoofd Tito overhandigd. Bijzonderhe den zijn niet bekendgemaakt, maar men houdt het voor mogelijk, dat Nix on, die begin augustus naar Roemenië gaat, ook Zuid-Slavië wil bezoeken. ARNHEM De Arnhemse politie rechter is vanmorgen in een snelrecht zitting begonnen met de berechting van de oproerkraaiers, die de afgelopen week van heinde en ver samenstroomden in Beek. gemeente Bergh. De eerste ver dachte. de 18-jarige onderhoudsmonteur A. P. uit Didam, werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk. Hij bleek van vriendjes te hebben ge hoord, dat er in Beek rellen zouden worden veroorzaakt en zei er, aange trokken door de sensatie, naar toe te zijn gegaan. Met een grote groep jongeren, van wie er later na een charge verschei dene werden gearresteerd, gooide hij een tweetal schaf twagens over de Arnhem - seweg. Ook behoorde hij tot een groep, die met stenen naar de politie gooide. De officier van Justitie, mr. J. van den Berkhof, noemde het in zijn requisitoir bedenkelijk, dat de jeugdige Didammer speciaal naar Beek was gegaan voor de sensatie van een oproer en zelf een ac tieve rol speelde, hoewel hij met de oorspronkelijke aanliding niets te ma ken had. „Het is dit soort jongens", aldus de officier, „die de politie tot het uiterste tergt, zodat tenslotte hard moet worden opgetreden". Hij zei, dat Nederland een grote vrijheid van meningsuiting kent, maar dat er voor gewaakt moet worden, dat het uitloopt in uitwassen als deze. De officier kwalificeerde het optreden van de relschoppers als brooddronken heid. „Ze weten nauwelijks wat ze doen'', zei hij. De politierechter veroordeelde P. overeenkomstig de eis van de officier van Justitie, met een bevel tot onmid dellijke gevangenneming. Er stonden vanmorgen nog drie jon gelui, die allen in het Huis van Bewa ring zitten, voor de politierechter te recht; anderen zullen voor de kinder rechter moeten verschijnen. SCHIPHOL De modelactie van de verkeersleiders op Schiphol is gisteren uitgelopen op 'n georganiseerde chaos. Tientallen vliegtuigen liepen vertra gingen op. die in het jsv.ddagspftsuur in enkele gevallen een uiir bed.oegen. Ook overvliegende toestellen zowel Euro pees als intercontinentaal verkeer kregen oponthoud doordat zij ergens boven ons land in de „wachtkamer" moesten. Het is Intussen duidelijk geworden dat de gevolgen van de stiptheidsactie die vandaag haar vierde dag in is ge gaan, zich steeds sterker doen gevoe len. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat voerde gistermiddag uitge breid overleg met mr. C. van der Veen, de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken. Maatregelen zijn nog niet in het voor uitzicht gesteld. De bewindslieden wil len op het ogenblik niets doen wat in de gespannen sfeer olie op het vuur zou kunnen betekenen. Door de manier waarop de stipt heidsactie zich ontwikkelt, is de lei ding van de Rijksluchtvaartdienst zor gelijk gestemd. „De veiligheid van de luchtvaart kan in het gedrang komen", meent de heer A. A. de Roode, de di recteur van de afdeling luchtbeveili- ging RLD. Men zie ook elders in deze editie. DEN HAAG Drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP, en mr. F. J. F. M. van Thiel, de voorzitter van de Tweede Kamer, hebben de meeste en de „zwaarste" commissariaten van alle leden van de KVP-fractie in de Twee de Kamer. Dit bl(jkt uit een overzicht van de ne venfuncties, die de Tweede-Kamerle den van de KVP hebben. De publikatie hiervan is de vorige week, tijdens de debatten over de pensioenen voor poli tieke ambtsdragers door de heer A. C. M. Weijters aangekondigd. Drs. Schmelzer heeft vijf commissa riaten: Intermarco-de la Mar in Am sterdam, Tonnema NV in Sneek, NV Aannemers- en Wegenbouwbedrijf v/h J. Heijmans te Rosmalen, NV Dupaco in Nijmegen en „Coran" NV op Cura cao. Mr. Van Thiel heeft er vier: Del ta verzekering, Rijn-Schelde, Algemene Bank Nederland en Centrale Suiker maatschappij. De 39 Tweede-Kamerleden hebben in totaal 22 commissariaten: 26 leden heb ben geen enkel commissariaat. Dit betekent dat de commissaria ten van mr. Van Thiel en drs. Schmel zer buiten beschouwing gelaten elf leden dertien commissariaten „verde len". Mr. Van Thiel en dr. J. F. G. M. de Meijer hebben „enige functies in fami lie-vennootschappelijk verband". In de opgave wordt niet gezegd wat hieron der moet worden verstaan. De recordhouder van die andere, veelal onbezoldigde functies, is de heer C. Kleisterlee. Hij heeft er elf. Mejuf frouw G. S. H. M. Kok heeft er negen. Mr. Van Thiel is adviseur van Breda- Oranjeboom. Het enige „zuivere" Kamerlid is de heer C. van der Ploeg. Hij doet, gezien de opgave, buiten het Kamerlidmaat schap om, helemaal niets. Een uitloper van een hogedrnk- gebied bij de Azoren strekt zich over de Golf van Biscaje naar onze omgeving uit. Het was maandag in ons land vrij warm met plaatselijk middagtemperaturen van 25 gra den. Een storing in de hogere lucht lagen veroorzaakte in Zuid-Duits- land en Oostenrijk plaatselijk een regen- of onweersbui, waarbij hier en daar 20 mm regen is gevallen. Langs de noordflank van eerder genoemde rug van hoge luchtdruk trekken frontale storingen van de oceaan over Schotland naar het oosten, mar ze zullen op het weer in ons land geen belangrijke invloed hebben. Wel kan er meer bewolking komen. Het blijft echter op de meeste plaatsen droog weer. In de temperatuur komt niet veel veran dering. Morgen: zon op 04.52. onder 21.03, maan op 23.13, onder 07.25.

De Vallei | 1969 | | pagina 1