Veel geruchten over de dood van Moise Tsjombe Vernielingen in Tel Aviv Jordaanse regering weer eens gereorganiseerd VERSTOPPING? Christen-democraten in Italië blijven verdeeld Totaal nieuw en mild- amerikaans Golden Fiction 25 FILTER KINGS Experiment Vrouw naar Algiers voor begrafenis Argentijns vakbondsleider op bureau vermoord NOURILAX Golden Fiction WEER IN EUROPA Geen actie meer tegen pater Schillebeeckx Bevalling in de ziekenhuislift Zwitserland nog niet in V.N. Ulbricht 76 Veel kritiek op Australië Rassenonlusten in Maleisië Straalvliegtuig voor korte afstand Zwembad wegens ziekte van Weil gesloten Doodvonnis voor Bulgaar Rockefeller blijft doelwit van betogingen 55 doden bij noodweer in Japan DINSDAG I JULI 1969 WEER BOMMEN OP EL FATAH VERKEERSONGELUKKEN IN FRANKRIJK ENGELAND VISCOTELET OP ZN ZWITSERS (4 pers.) ASfijM 1 de extra milde 25 filter kings 1.75 m In de Dizengoff-Avenueeen der drukste winkelstraten van Tel Aviv, is kort na middernacht een lading explosieven ontploft, die volgens de eerste berich ten bij ongeveer 12 mensen verwondingen heeft veroorzaakt en waardoor zeker vijf geparkeerde auto's zijn vernield. Ook vele ruiten en telefoonleidin gen in de omtrek zijn beschadigd. Hier een beeld van de ravage. AMMAN Koning Hoessein heeft maandag de Jordaanse regering en de bevelvoering van leger en veiligheids dienst gereorganiseerd. Officieel is in Amman bekendgemaakt dat Achmed Toukane benoemd is tot minister van Toerisme. Hij behoudt de portefeuille van Buitenlandse Zaken, maar draagt het ministerie van Defensie over aan generaal Amer Khammache, tot dus ver stafchef van het leger. Abdel Mo- neim Rifai vervangt Mohammed Adib el Amiri op Voorlichting en Cultuur. Generaal Mahmoud Rassoul et Keilani is benoemd tot minister van Binnen landse Zaken in de plaats van Akef el Fayez. Voorts heeft koning Hoessein maar schalk Habes Madjali tot zijn eerste secretaris benoemd, diens voorganger, Sjerif Nasser ben Jamil, wordt opper bevelhebber van het leger. Tenslotte is generaal Ali Hayari, tot dusver hoofd van de algemene veiligheids dienst, benoemd tot chef van de genera le staf. Generaal Izeet Hassan Kandoer vervangt hem als hoofd van de alge mene veiligheidsdienst. De Jordaanse en Egyptische militai re acties hebben in feite een schorsing van de bestandsovereenkomst met Is raël veroorzaakt. Dit deelde de premier van Israël, mevrouw Meir, maandag in het parlement mee. Zij verklaarde, dat zich in juni 111 schietpartijen in het Jordaanse gebied hebben voorge daan. Daaronder zijn minstens zestien incidenten begrepen, waarbij het Jor daanse leger aan schietpartijen heeft deelgenomen. Er waren tientallen po gingen gedaan om van Jordanië uit op Israëlisch gebied te infiltreren met de bedoeling sabotagedaden te plegen. In het gebied van het Suez-kanaal had volgens mevrouw Meir Egyptische ar tillerie 333 maal het vuren geopend en in 121 gevallen gebruik gemaakt van lichte wapens. Israëlische vliegtuigen hebben heden morgen vroeg vier Arabische sabotage- bases op Jordaans grondgebied gebom- PARIJS De Nederlandse domini caner pater E. Schillebeeckx uit Nij megen gaat vrijuit. Het Vaticaan zal geen actie tegen hem ondernemen. Het onderzoek dat enkele maanden geleden was ingesteld dor de congrega tie die over de zuiverheid van de leer dient te waken heeft geen enkel tast baar feit opgeleverd en is gestaakt, al dus zegslieden in Rome. Het schijnt, dat de kwestie is be sproken tussen paus Paulus en kardi naal Seper, het hoofd van genoemde congregatie, tijdens de audiëntie op 11 en 18 april. Inmiddels hebben twee feiten duide lijk aangetoond dat pater Schille beeckx zich in de gunst van het Vati caan mag verheugen: 1) De Paus heeft Schillebeeckx' werk over de kerk van Vaticaan II enkele malen in het openbaar aanbevolen. 2) Pater Schillebeeckx was in de maand mei uitgenodigd om deel te nemen aan een studiebijeenkomst van Lutherse en katholieke theologen, die was georgani seerd door het secretariaat voor de christelijke eenheid. PARIJS Het eerste vakantieweek einde heeft in Frankrijk een stijgend aantal verkeersongevallen te zien gege ven. 83 personen kwam om het leven en 809 raakten gewond van wie 275 ern stig. Het vorige weekeinde vielen op de Franse wegen 68 doden en 728 gewon den. bardeerd. De vliegtuigen vielen de doe len tegen zonsopgang aan en bleven een half uur boven Jordaans grondgebied, alvorens onbeschadigd naar hun bases terug te keren. De sabotage-bases waren Arjan en de Wadi She'ib brug ongeveer 16 km ten oosten van de bestandslijn alsme de twee andere, ongeveer 18 km ten oosten van de Allenbybrug bij de Dode Zee. Jordanië heeft maandag de veiligheids raad gevraagd, een verbod op het le veren van wapens aan Israël af te kondigen, zolang dat land niet het ge zag over Jeruzalem opgeeft, overeen komstig een resolutie van de raad van 21 mei van het vorige jaar. Israël reageerde hierop met de ver zekering dat Jeruzalem „voor altijd een" zal zijn. Volgens de Israëlische afgevaardigde is de Jordaanse klacht ingegeven, door de voortdurende oor logszuchtigheid van de Arabische lan den. ALGIERS Volgens berichten in Algiers zal mevrouw Ruth Tsjombe, de weduwe van de overleden Moise Tsjombe, vanuit Brussel naar Algiers vliegen om de laatste eer te bewijzen aan het stoffelijk overschot van haar echtgenoot. Het is niet bekend of Tsjombe in Algiers zal worden begraven of dat het stof felijk overschot naar Bmssel zal worden overgebracht. Het zal in ieder geval niet naar Kongo worden overgebracht. De ambassade van Kongo heeft de Algerijnse regering laten weten, dat Kongo geen belang stelling heeft in het stoffelijk overschot. De Kongolese radio heeft instructie gekregen, geen melding te maken van de dood van Tsjombe. De 49-jarige Tsjombe is gedurende twee jaar in Algerije gedetineerd geweest. Hij laat een vrouw en negen kinderen na. Bij een maandagmiddag uitgevoer de lijkschouwing is geconstateerd, dat Tsjombe inderdaad zondag aan een hartaanval is bezweken, zoals zondag nacht in het officële Algerijnse be richt was gezegd. Twee advocaten in New York die optreden voor de weduwe van Moise Tsjombe hebben maandag tijdens een persconferentie gezegd dat de dood van Tsjombe verdacht was en dat er sprake was van boos opzet. Harry Lipsig en Pamfil Riposanu zeiden, dat Tsjombe komende vrijdag zou zijn vrijgelaten. Riposanu zei, dat Tsjombe na zijn vrijlating in een Zuidamerikaanse staat zou worden toegelaten. Hij zei niet welke staat. Een bekende handelaar in wapens heeft maandag in Montreal verklaard, dat Moise Tsjombe zou worden vrijge laten tegen een borgsom van 10 mil joen dollars. Hij zei dit in een inter view met het blad „The Star". Kolonel Hubert Julian, die bekend staat als de „zwarte adelaar van Harlem" zei, dat hij het geld bijeen had gebracht en dat Tsjombe op 10 juli van Algiers naar Madrid zou wor den overgebracht. De 72-jarige wapenhandelaar zei, dat hij een bemiddelaar voor Tsjom be op maandag in Montreal zou heb ben ontmoet en hem het geld zou heb ben gegeven. „Het moest in Montreal gebeuren, omdat de man de VS niet binnen mocht" zei hij. „Nu kan ik de man al leen maar schadeloos stellen en terug gaan naar New York", zei hij, „het kost me ongeveer 50.000 dollar." Een van de piloten dat werd gekaapt van het toestel terwijl Moise BRIMINGHAM Onderweg naar de kraamafdeling op de derde verdie ping in een ziekenhuis te Birming ham, raakte mevrouw Lilibeth Pa tel maandag samen met een ver pleegster opgesloten in een lift, die plotseling dienst weigerde. Terwijl monteurs trachtten de lift weer op gang te brengen, kondigde de ba by van mevrouw Patel zivh aan, en de artsen konden niet anders doen dan de aanwezige verpleegster, May- sie Oates, van de nodige instrumen ten en instrueties te voorzien. Mevrouw Patel en haar kind maken het goed. De lift is ook weer in orde. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen P" bestaan? Nourypharma in Oss maakt zet ROME Ondanks het appèl van president Mariano Rumor van Italië om de eenheid te bewaren, is het elfde congres van de Italiaanse CHR-dcmo- cratische partij maandag besloten, zon der een akkoord over een gemeen schappelijke politie verklaring. Het doel van het congres, het herstel van de partij-eenheid werd niet bereikt. Het congres werd gekenmerkt door fel le debatten over economische en socia le hervormingen en de vooruitzichten op samenwerking met de communisten bij het plaatselijke bestuur. Premier Rumor drong voorts aan op matiging bij de critici die de leiders van de partei voor ondemocratisch en onbekwaam hebben uitgemaakt. De Italiaanse premier verklaarde, dat hij vertrouwen had in de coalitieregering van centrum-links, gevormd door de CHR-democraten, socialisten en repu blikeinen. De politieke stabiliteit in Ita lië hing volgens hem af van het voort bestaan van deze coalitie. Ook de socialisten zijn op het ogen blik erg verdeeld. Zij zullen woensdag bijeenkomen om te pogen een breuk in de partij te voorkomen, want die zou 't einde van de huidige Italiaanse rege ring kunnen betekenen. GENEVE Zwitserland zal nog niet toetreden tot de VN. Dit is maandag meegedeeld door het hoofd van het de partement van Buitenlandse Z&ken Wil ly Spühler. De federale raad (rege ring) heeft dit besluit genomen. Zwitser land zal wel de samenwerking met de VN en zijn gespecialiseerde organen vergroten. Bern wil de accommodatie van VN- bureaus die in Zwitserland zetelen, uit breiden. Het aantal Zwitserse deskun digen dat aan campagnes van de VN deelneemt, zal worden vergroot. Zwit serland zal toetreden tot de economi sche VN-commissie voor Europa, het In ternationale Monetaire Fonds en de We reldbank. BERLIJN De Oostduitse communis tische partijleider Walter Ulbricht is maandag 76 jaar geworden. In de pers is, anders dan verleden jaar, weinig aandacht aan de verjaardag besteed. Ulbricht, een van Moskou's krachtig ste bondgenoten, verheugt zich in een goede gezondheid. PORT MORESBY (Nieuw-Guinea) De Australische buitenlandse politiek ten opzichte van Indonesië wordt in Australisch Nieuw-Guinea heftig be kritiseerd. Deze kritiek houdt verband met de volksraadpleging in West-Irian om te beslissen of het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea, een souvereine provin cie van de Indonesische republiek dan wel onafhankelijk zal worden. In het overdrachtsakkoord waarbij Nederlands Nieuw-Guinea als West- Irian bij Indonesië kwam(1963) werd bepaald, dat alle volwassenen onder de naar schatting 800.000 dorpsbewo ners van West-Irian aan de stemming zouden deelnemen. De Indonesiërs ech ter hebben dit aantal beperkt tot dui zend geselecteerde stamhoofden. Sedert mei 1963 trokken meer dan 1600 mannen, vrouwen en kinderen uit West-Irian over de ongemarkeerde 700 kilometer lange grens Australisch Nieuw-Guinea binnen. Ze zeiden dat de economie van West-Irian door de In donesiërs werd uitgeput, voorts maak ten ze meldihg van politieke vervol ging. De Australiërs hebben ongeveer driehonderd personen politiek asiel ver leend. Enigen van hen komen van Ma- nokwari, 600 kilometer over de grens, waar de Indonesiërs sedert 1965 probe ren een door inheemsen geleide guerril la-opstand neer te slaan Tsjombe aan boord was heeft gezegd dat Engeland niets heeft gedaan om Moise Tsjombe uit de gevangenis in Algiers te bevrijden. De piloot Trevor Coppleston zei, dat hij erg teleurgesteld was over de houding van de Britse regering. Hij voegde er aan toe dat hij van mening was dat Engeland een zekere verant woordelijkheid had. Coppleston en David Taylor waren de piloten van het toestel dat twee jaar geleden werd gekaapt, terwijl Tsjombe aan boord was. De beide pi loten zijn na 12 weken vrijgelaten door de Algerijnse regering. Gedurende die tijd waren ze in dezelfde gevangenis als Moise Tsjombe. KOEALA LOEMPOER Bij rassen- rellen te Alor Gajah in de Maleisische staat Malakka, zijn vannacht zeker vier mensen omgekomen en twee gewond. In mei kwamen bij rassenonlusten tus sen Chinezen en Maleiërs in Koeala Loempoer zeker 180 mensen om het le ven. MADRID Spanje, Frankrijk, Italië en België zullen een nieuw Europees straalverkeersvliegtuig met de naam Mercure ontwikkelen, zo is in Madrid door officiële zegslieden meegedeeld. De Mercure zal 140 tot 160 passagiers moeten kunnen vervoeren over afstan den van 500 tot 1000 km in en tussen Europese landen. Het plan is, in een periode van zes tot tien jaar 300 Mer- cure-straalvliegtuigen te bouwen. De bouw zou volgens de zegslieden worden geleid door de vliegtuigfabrieken Mar cel Dassault in Frankrijk. Van Spaanse zijde zal deelnemen de vliegtuigfabriek Construcciones Aeronauticas sa. die werkplaatsen bij Madrid en Sevilla heeft. TIJNJE Het zwembad in het Friese plaatsje Tijnje is voorlopig voor het pu bliek gesloten. Het water moet worden onderzocht omdat in het plaatsje de ziekte van Weil is geconstateerd. Die ziekte wordt door ratten overgebracht. ADVERTENTIE 800 gram (4 stuks) visfilets, ansjovisboter, 4 afgestreken eetlepels Parmezaanse kaas, 8 reepjes kaas, 2 tomaten, boter of margarine. De visfilets bestrijken met ansjovisboter en in een beboterde vuurvaste schaal leggen. Op elke filet lepel Parmezaanse kaas. Rondom 4" gehalveerde tomaten; op elke tomaat een kruisje van kaas reepjes. In niet te hete oven de schotel zachtjes gaar stoven. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap ir Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag^ BUENOS AIRES De invloedrijkste man in de Argentijnse Peronistische vakbeweging, de 46-jarige Augusto Van dor, is maandagmiddag in Buenos Aires vermoord. Hij was secretaris-generaal van de metaalarbeidersbond en de be langrijkste kracht achter de groep van gematigde bonden. Hij bevond zich in het gebouw van zijn vakbond, toen vier mannen zijn kantoor binnendrongen en hem met machinegeweerkogels doorzeefden. Bij het verlaten van het gebouw plaatsten de daders een bom, die bij de toegang ontplofte. De Argentijnse regering heeft maan dagavond voor het hele land de staat van beleg afgekondigd, dit om het hoofd te kunnen bieden aan een plan tot ondermijning van de staat, zo is mee gedeeld door minister van Binnenlandse Zaken Generaal Imaz. De regering De invloedrijkste man in de Argen tijnse Peronistische vakbeweging, de 46-jarige Augusto Vandor is in Bue nos Aires vermoord. Vier mannen drongen zijn kantoor in het gebouw van zijn vakbond binnen en doorzeef den hem met machinegeweerkogels. ATHENE Een 35-jarige Bulgaar is door een militair gerechtshof in Athene veroordeeld op beschuldiging van spio nage voor Bulgarije. Het proces werd in het geheim gevoerd, slechts het von nis is openbaar gemaakt. De naam van de Bulgaar zou Ivan Roessef Bejoef zijn, geboortig uit Smolyan. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron heeft Bejoef voor het hof toegege ven naar Griekenland te zijn gestuurd om militaire gegevens te verzamelen. Toen hij in 1961 voor het eerst naar Grikenland kwam, werd hem politiek asiel verleend. Hij vertrok later naar de Verenigde Staten en keerde in 1966 weer naar Griekenland terug. ADVERTENTIE Nü::::V:ujSr Till gili :r. ÉXXRAGlVntC* FILTER KINGS vreest verheviging van de onrust on der de arbeiders, na de geslaagde moord aanslag op Augusto Vandor. De leden van de metaalarbeidersbond zullen woensdag staken ter nagedachte nis van hun leider die dan wordt be graven. Volgens een ooggetuige is Vandor niet door vier, maar door vijf mannen ver moord. Zij deden zich voor als politie mannen en joegen het personeel in het gebouw op de vlucht door de medede ling, dat er drie bommen waren ge plaatst. Daarop drongen zij het kan toor van Vandor binnen en openden zonder een woord te zeggen het vuur, waardoor behalve Vandor nog twee vak bondsfunctionarissen ernstig werden ge wond. De daders konden in twee auto's ontkomen. De brand die door het ontploffen van een der bommen was ontstaan, kon spoedig worden geblust, terwijl de mijn- opruimingsdienst de twee andere on schadelijk wist te maken. De CGT, vakbond van Vandor die een 1,3 miljoen leden telt, is verdeeld over de kwestie of het verbond de mi litaire regering van president Ongania al dan niet moet steunen. De tegen de regering ge kante vleugel van de CGT, die voornamelijk bestaat uit volgelin gen van oud-dictator Juan D. Peron, communistische groeperingen en linkse katholieken, verzet zich absoluut tegen het economisch, politiek en sociaal be leid van Ongania. BUENOS AIRES In de afgelopen nacht is het op verscheidene plaatsen in Argentinië tot nieuwe betogingen en aanslagen tegen het bezoek van Nelson Rockefeller, de speciale afgezant van president Nixon, gekomen. In Santa Fé, 550 km noordoostelijk van Buenos Aires, trokken betogers door de straten en ontploften verschei dene bommen. In Tucuman verbrandden studenten een pop, die Rockefeller voorstelde. Er deden zich botsingen met de politie en bomontploffingen voor. In Mar del Plata staken betogers ge parkeerde auto's in brand. In Buenos Aires ontplofte een bom in de wachtka mer van een station. De schade was groot, maar er vielen geen slachtoffers. Ook in Haedo ontplofte een bom in een spoorwegstation. In Cordoba richtte 'n explosie zware schade aan in een uni versiteitsgebouw. Rockefeller is naar president Ongania gebracht en van hem teruggekeerd zon der op de hoogte te zijn, naar men aan neemt, van de moord op vakbondslei der Vandor. De veiligheidsmaatregelen waarmee Rockefeller sinds zijn aan komst in Buenos Aires wordt omringd, zijn de meest uitgebreide die Argenti nië sinds lang gezien heeft. TOKIO Overstromingen en aard verschuivingen in het westen van Ja pan en op het eiland Kioesioe, ontstaan ten gevolge van zware regenval, hebben tot nu toe aan 55 mensen het leven ge kost. Zeven personen worden nog ver mist. Het aantal gewonden bedraagt ook 55. In Miyazaki op Kioesioe zijn zes schoolgebouwen bedolven onder mas sa's aarde en modder. Tot nu toe heeft men er slechts een dode kunnen ber gen. Duizenden inwoners van Miyazaki zijn naar hoger gelegen gebieden ge vlucht. In Kagosjima staan meer dan zeventienduizend huizen in het water Een hele wijk van de stad is door het water van de buitenwereld afgesneden. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. Amsterdam zw. bew. 23 0 De Bilt licht bew. 24 0 Deelen half bew. 23 0 Eelde geh. bew. 22 0 Eindhoven half bew. 25 0 Den Helder geh. bew. 19 0 Rotterdam zw. bew. 23 0 Twente licht bew. 20 0 Vlissingen half bew. 20 0 Z.-Limburg half bew. 23 0 Aberdeen zw. bew. 21 0.4 Athene onbew. 26 0 Barcelona licht bew. 25 0 Belgrado geh. bew. 22 6 Berlijn zw. bew. 20 0 Bordeaux onbew. 26 0 Brussel licht bew. 24 0 Frankfort mist 17 0 Genève licht bew. 23 0 Grenoble zw. bew. 24 13 Helsinki regen 18 0.1 Innsbruck zw. bew. 15 1 Kopenhagen zw. bew. 20 0 Lissabon geh. bew. 24 0 Locarno geh. bew. 25 0 Londen half bew. 26 0 Luxemburg licht bew. 25 0 Madrid licht bew. 34 0 Malaga onbew. 27 0 Mallorca onbew. 22 0 München zw. bew. 14 0 Nice zw. bew. 24 0 Oslo zw. bew. 24 2 Parijs half bew. 25 0 TJet conservatieve muzelmanse kc ninkrijk Afghanistan heeft plotse ling enkele van de betrekkelijke ze geningen van de moderne politiek verworven een openhartig parlement, een uitbundige pers, radicale studen ten die het de politie lastig maken en gewelddadige vergeldingsacties van de politie. De pas vijf jaar oude Afghaanse de mocratie, die steunt op een groten deels ongeletterde stammenmaat- schappij, is even broos als vol leven. Er zijn Afghanen, die het nauwelijks konden geloven toen koning Zahir Sjah hun in 1964 een democratische grondwet gaf en die ook nu nog niet kunnen geloven, dat de monarch zich buiten het steeds onstuimiger wor dende politieke gekrakeel zal houden. Andere, aan de tradities gehechte Af ghanen, hopen, dat het „democra tische experiment" zal mislukken en de heerschappij over dit aan alle zij den door land ingesloten Aziatische rijk weer zal toevallen aan de koning en zijn verwanten, wie hij verboden heeft aan politiek te doen. Nu echter in augustus voor de tweede maal algemene verkiezingen zullen worden gehouden concentreren de Afghaanse politici zich eenvoudig op hun verkiezing en nemen zij voor het ogenblik aan, dat het huidige systeem zal blijven bestaan. „De koning is zo vastbesloten het ex periment tot een succes te maken, dat hij geneigd is een moeilijke si tuatie te laten ontstaan opdat het volk die leert oplossen", zeide een diplomaat uit het westen. „Hij maakt zich zorgen over de exces sen van de studenten" merkte Mo hammed Siddiki Farhang, een voor aanstaand liberaal parlementslid op, maar dat betekent niet, dat hij naar een gelegenheid zoekt om het parle ment af te schaffen. TJet politieke toneel van de studenten ■n is te Kaboel, waar de enige uni versiteit van het land is gevestigd, het gesprek van de dag. Een recen te uitbarsting van onlusten en demon straties baart vele verantwoordelijke Afghanen zorgen, want zij herinneren zich, hoe de studenten, een onbere kenbare macht, in 1965 bijna zonder steun van anderen een ministerie ten val hebben gebracht. Ofschoon verdeeld in verscheidene com munistische, socialistische en mili- tant-nationalistische groepen, hebben de studenten elkaar kort geleden ge vonden, toen een leerling van een middelbare school was gesneuveld In een botsing met de politie. De stu denten zeggen dat hij vermoord werd, de regering dat hij is gestor ven aan een chronische nierkwaal. Verscheidene duizenden studenten trokken met zijn lijk, na dit uit het lijkenhuis te hebben geroofd, door Kaboel. Toen zij hun eigen verspreid gebouwde universiteit bezetten, gal- loppeerde bereden politie met de zak ken vol stenen over de terreinen, ranselde studenten en sommige pro fessoren af en vernielde ruiten. „Het was ons Chicago" zei een stu dent, die door de politie werd op gejaagd en met de wapenstok be werkt. Evenals in Amerika werden gematigde professoren radicaal en zij stuurden de regering een ultimatum, waarin werd geëist, dat aan de politie zou worden verboden de terreinen van de universiteit te betreden. Oudere Afghanen kunnen niet begrij pen, waarom de studenten zo woelig en twistziek zjjn. Het onderwijs is in Afghanistan geheel kosteloos maar de toelating tot de universiteit van Kaboel is beperkt. TTolitieke partijen zjjn in Afghanistan nog niet toegestaan, maar zij kun nen er misschien vlak voor of na de de verkiezingen van augustus komen, want het parlement heeft reeds een wet tot legalisering van partijen aan genomen. Op het ogenblik ziet men slechts losse groeperingen. Aan de linkerzijde heeft een kleine groep voorstanders van Moskou een vinger in de pap in de Wolesi Jirgah, het „volkshuis", dat 216 leden telt en rechtstreeks door het volk wordt ge kozen. De leiders van een groep voorstanders van Peking zitten in de gevangenis vonnissen tot 13 jaar uit wegens de rol, die zij een jaar geleden hebben gespeeld bij de monstraties van arbeiders, maar hun discipelen zijn actief aan de univer siteit van Kaboel. Een groep sociaal-demooraten, die iets groter is dan de beide communistis che groepen en de Indiër Jawaharlal Nehroe als voorbeeld heeft gekozen, zou een partij links van het centrum vormen. Rechts van het centrum maar met een modernistisch links geluid staat een groep onder leiding van Maiwandwal, die wordt gesteund door landeigenaren en conservatieve gods dienstige elementen en rechts van Maiwandwal's zogenaamde „progres sieve democraten" bevindt zich de militante sommigen zeggen „fas cistische" Afghaanse Millat, een nationalistische groep, die is gebouwd op de steun van de Poesjtoe-spre- kende volken van oostelijk en zuide lijk Afghanistan. Evenals alle andere groepen heeft de Afghaanse Millat zijn eigen krant, die door jonge Poesjtoens ijverig in de straten van Kaboel wordt uitge vent. Ofschoon zij slechts vijf van de twaalf miljoen inwoners van Afghanistan tellen, overheersen de Poesjtoens gro tendeels het burgerlijke leven van het land. Vele Afghanen vrezen, dat, indien de Poesjtoens een partij op ethnische basis organiseren, andere Afghaanse gemeenschappen de Tajiks, Oez- beks, de Urtkomannen, de Hazara's zich op overeenkomstige wijze zouden verenigen met gevaarlijke verdeeldheid van het land als gevolg. /"Tfschoon sommige twijfelmoedige Afghanen mopperen dat de oude autocratische regeringsmethoden doeltreffender waren en dat het on derontwikkelde Afghanistan geen kostbare tijd kan verspillen met de- mocratietje spelen, schijnt koning Sahir Sjah geen gevaarlijke anti democratische oppositie tegenover zich te hebben. Volgens alle berichten is het leger hem trouw. De leden van de koninklijke familie zijn wel verbitterd, omdat de dagen van hun macht voorbij zijn, maar zij zijn in zichzelf ver deeld. Internationaal is Afghanistan onwrik baar neutraal en het onderhoudt uit stekende betrekkingen met de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten en zelfs met China. Koning Zahir Sjah, die 53 jaar is. schijnt de tijd te hebben om zijn stoutmoedig experiment met de de mocratie te consolideren mits de democratie zelf niet uit de hand loopt.

De Vallei | 1969 | | pagina 5