ORCHIDEEËN NOG MAAR RESERVAATPLANTEN Lager eg ro ndwa ter sta nd liet niet alleen schimmels maar ook orchideeën verdwijnen WA DE VALLEI bankwerkers en aankomend bankwerkers lassers en aankomend lassers draaiers en aankomend draaiers Neem nu een abonnement op Onnodig door Adriaan P. de Kleuver Gif Tros Wonderlijk Waterstand Voorrang L iever-bebbers Ds. H. Visser negentig jaar wat gezellig,zo'n silhouetje! DINSDAG I JULI 1969 Er gaat geen excursie voorbij of er vraagt iemand hoe in de zuidelijke „Eemvallei" (die nieuwe die men voorstelt te gaan gebruiken voor wat de Gelderse Vallei heet), hoe dus in de Gelderse Vallei de orchideetjes „het" doen. Nou, dan is er maar één antwoord: beroerd slecht. Waar er nog een paar voorkomen, daar halen de „liefhebbers" ze weg. Voorbij is de tijd dat ze bij duizenden in Overberg voorkwamen. Ja, in de bossen van Amerongen en Overberg en vooral onder Langbroek zijn nog rijke groeiplaatsen. Bij Bu ren bijvoorbeeld troffen wij een machtig veld vol wespenorchissen aan Daar kreeg ik de schrik van mijn leven. Ze waren er doodgemoedereerd in aan het ploegen geweest. Mogelijk is dat mooie stukje nog te redden. Wanneer zal de doodgewone Nederlander, dus niet die volgens de Amerikanen op klompen door het leven strompelen, nog kunnen bogen op wat ongerept natuurschoon. In het verleden hadden wij rond Veenendaal tientallen groeiplaatsen met. or chideeën. De kinderen van het Benedeneind brachten dikke bossen mee voor juf, die de vensterbanken met orchideeën volgepropte jampotten had staan. Nu is dat voorbij. Met de orchideeën legden het zeldzame melkviooltje het loodje en nog zo veel meer. Er is véél gescholden op ons, natuurbeschermers, maar er zijn tienduizenden hectaren onland in onze contreien verkaveld en waar nóóit een stuk vee kan lopen, daar is nu het mooist denkbare grasland waar puik vee loopt. De agrarische bevolking tussen de Grebbedijk en de Sla perdijk. de boeren van de zuidelijke vallei dus hebben niets te kjagen. Niet over de waterhuishouding en niet over de aanmaak van novaal land. Wie wél reden tot klagen hebben dat zijn wij, de minnaars van de wilde planten in het geëigende milieu en... de vogels. Enige tijd geleden schreef ik over wa tervervuiling en luchtvervuiling. Dat mijn alarm geen sensatieverwekkend ideetje was hebben de gebeurtenissen van de laatste dagen bewezen. De Rijn is de riool van West-Europa. Met het Rijnwater stroomt aan de Grebbe de dood de Gelderse Vallei bin nen. Het zij mij vergund te schrijven wat ik werkelijk in de tv-uitzending in zake de water- en luchtverontreiniging gezegd zou moeten hebben (het is er uitgeknipt) „Wij graven ons eigen graf en wij staan er doodgemoedereerd bij te lachen en zeggen: wat een kuil wordt dat". De zéér bekwame bioloog en mede- forumlid de heer Sjoerd Braaksma, zei onverholen dat het al begonnen is met vernietiging van de kleinere organis men en er een opklimmende reeks is. Nu al vallen reigers zó maar dood uit de lucht als ze in .vergiftigde' luchtla gen terecht komen. Jonge kerels in de bloei van hun le ven ploffen na een zware veldoefening in de militaire dienst dood op de grond neer of worden door nekkramp getrof fen. Oorzaak? Wij hebben al zó veel gifstoffen per manent in onze bloedbaan opgeno men dat dit de „gewone" gang van zaken aan het worden is. Soms zie ik vernietiging en vervui ling die beslist niet nodig was geweest. Men maakt van de mooiste plekjes vuil nisbelten zonder van de eigenaren toe stemming daartoe te hebben. En daar mee is dan ter plaatse het lot van de wilde flora bezegeld. Wij zouden het over orchideeën heb ben. Ja vroeger! Bij duizenden sierden ze het veld. Nu staan ze hier en daar nog maar sporadisch. Laat ze daar als 't u blieft staan. Ga er zo nu en dan eens naar kijken maar handen thuis! Hoe zo'n orchidee er uitziet? Die heeft wel wat weg van een hyacinth en is overwegend paars tot rose getint. De meeste zijn echte nathalzen en som mige zijn echte bosplanten. De laatste hebben geelgroene bloemen of ze zijn bruinrood met veel groen. Met hat paarsgetinte handekeskruid heb ik eens een opmerkelijk geval mee gemaakt. Ik zal een jaar of zeventien geweest zijn. toen een bakker uit de Gortstraat mij in zijn tuin een perkje vol „wilde hyacinthen" liet zien. Die had hij bij de Rode Haan langs de grift- oever uitgegraven. Maar ze „deden" het niet zo best. Wat daar in dat perkje stond waren rasechte orchideeën. Dis bakker evenwel blééf bij zijn idee, Wat men dan maar „gewoon" noemt. Het gif is al in ons zonder dat wij ons er rekenschap van kunnen geven. Of dit alles óók met planten en zo iets uit te staan heeft. Wat dècht u! Ieder organisme staat bloot aan de geweld dadige chemische moord op wat de Schepper geformeerd heeft. De god van pnze eeuw heet chemie en voor diens altaar ligt zelfs de „zwaarste" calvinis tische broeder in het stof geknield. Spuiten maar jongens. Vernietigen zo veel je maar kunt. Zet de Grebbesluis maar open en laat de dood maar bin nen. Als het zuivere hemelwater op de ge prangde akkers neerdaalt, dan maar zo snel mogelijk afvoeren hoor! Want wateroverlast is een plaag. Inplaats van de sluis aan de Grebbe dan pot dicht te gooien moet de schotbalken- sluis aan de Rode Haan open. Geen spaarbekken van hemelse gaven! Wel gestaag gif uit vadertje Rijn. 't Is de omgekeerde wereld. En dat noemt men waterbeheersing. Deze week heb ik met een paar men sen nauwkeurig het griftwater bekeken. Dat ziet boven de Rouweveldsebrug even grauw en vies als achter de heu len. Voor geen geld zou ik er een duik in nemen. Er was geen eend, geen meer koet, geen waterhoen (kiep) en geen duikende dodaars te zien. Droevig! Ook geen orchidee meer. Voor mij is dat het bewijs dat de mens zich zijn kosmische herkomst en de verbondenheid met het eeuwige en onuitsprekelijke niet meer bewust is. Mijn vader zei van zulke gruwelijke aantasting van de natuur in ons eigen gebied steeds: „Ze moesten ze met een bos brandnetels langs d'r lui blote gat aaien". Ja, maar dan groeiden er geen brandnetels genoeg. Handekenskruid (Orchis maculata). haalde er een uit en zei: „Zie maar, er zitten bollen aan". Of ik al de „potloodproef" liet zien of vertelde dat het zg. symbiose-planten waren, het bleven „hyacinthen" en ik moest het volgend jaar maar eens ko men kijken wat er uit de bolletjes, die hij netjes zou bewaren, tevoorschijn zou komen! Toen heb ik óók maar de komen de dingen afgewacht. Met leedvermaak! Ik heb nu al zo veel vreemde zaken genoemd dat er wel tekst en uitleg van moet volgen. Allereerst dan die „pot loodproef". De ballpoint moest nog uit gevonden worden, maar daar „boots" je de bestuiving ook prachtig mee na. Zon orchideeënbloempje zit aan de bloeistengel samen met veel andere. Zo'n bloeiwijze noemt een tros. Het wonder van de bestuiving bij de ze bloemen is één van die grote schep pingsdaden waar eigenlijk ons verstand bij stil staat. Iedere andere bloem heeft meeldraden met helmknoppen waarin het stuifmeel gevormd wordt. Zo'n stuifmeelkorrel is te vergelijken met het sperma van mannelijke dieren. Bijen, hommels, vliegen en vlinders brengen het stuifmeel van bloem naar bloem. Soms is de wind de overbren ger. Doel is dat enige stuifmeelkorrels op de kleverige stempel terecht komt van dezelfde soort bloem. Een kilogram stuifmeel van een wilg zou echter nog niet voor de bevruchting van een roos kunnen zorgen. Men begrijpt de bedoeling wel. Alles in de natuur heeft de door de Schep per gewilde plaats. Alleen de mensen zijn verknoeiers van veel schoons ge worden. Bij orchideeënbloemen ziet men geen eigenlijke meeldraden en nog minder een stamper met stempel. Het stuif meel zit in klompjes (polloniën) die op een steeltje met aan de voet een kle verig schijfje bevestigd zijn. Het klomp je met stuifmeel zit verpakt in een napje, veelal twee in één bloem. Het is de moeite waard eens bij een orchidee de wacht te houden en de ko mende dingen af te wachten. In de meer of minder lange spoor zit een over vloed aan nectar en de soms zoete, soms wel kruidige geur er van lokt de insekten. Er komt een hommel aanboemelen. Let nu op! Die begint wat rond te schar relen op de tros maar maakt er niet veel van. Een in zijn sort grote zweef vlieg „staat" wat later voor de bloe- mentros, draait er wat omheen en ja, daar heb je „het" waarop wij gewacht hebben. Die steekt de kop ver naar bin nen en de hechtschijfjes van de stuif meelklompjes kleven zich vast op de gladde kop van het insekt. Wéér naar een andere bloem en ondertussen bui gen de steeltjes zich naar voren. In de bloem bevindt zich een „stem- pelplek" waaronder de ingang naar de voorraadkamer in de spoor ligt. Om bij dit „voedsel" te komen moet het in sekt deze stempelplek wel raken. Of liever, die stuifmeelklompjes raken die plek en omdat deze kleverig is blijft er wat stuifmuil op achter. Dat is van heel dit wonderlijke „be- stuivingsritueel" de bedoeling. In de meeste gevallen heeft dus kruisbestui ving plaats. Nu schreef ik over die „pot loodproef" en daarmede bedoel ik dat u met een potloodpunt of een ballpoint of een stompe grasspriet ook dat bestui- vingseffect na kunt bootsen. Dèèrop hechten zich de stuifmeelklompjes net jes vast en u ziet in een paar seconden tijd die steeltjes zich naar voren buigen. Wat een geweldig natuurwonder speelt zich dan voor uw ogen af. Hóé heeft de Schepper alles toch doelmatig ingericht. Zo'n nietig bloempje en dan zóveel rijk natuurleven! Er is nog meer wonderlijks met de orchideeën gaande. Ze leven samen met bodemschimmels. Het woorden boek zegt daarvan „het samenleven van twee organismen tot wederzijds dienst betoon". De één kan zonder de ander niet leven. Zijn de milieu-omstandigheden gun stig voor de schimmelsoort waarmede de orchideeën innig verbonden zijn, dan zullen op zulke plekken deze kieskeuri ge kinderen van moeder natuur beslist gaan groeien. Het zaad van orchideeën is stoffijn en de wind neemt het her en der mee. Nu komt hetgeen ik aan het begin van dit artikel schreef meer aan bod. Het was een triest begin. En wat daar staat had een triest gevolg. Al dat in grijpen door mensenhand ontnam ons de enorme orchideeënschat van vroeger. De grootste boosdoener is de verlaag de waterstand van de grift of zoals die nu heet: het Valleikanaal. Daardoor daalde zowel aan de Gelderse als aan de Utrechtse zijde de grondwaterstand en gevolg daarvan is verdroging van de bodemoppervlakte. Schimmels hebben een bepaalde voch tigheidsgraad nodig om te kunnen le ven. Deze is aan de bodem onttrokken en nu leven de schimmels die noodza kelijk zijn voor de orchideeëngroei daar niet meer. Het stoffijne orchideeënzaad wordt uiteraard van elders wel aangevoerd op de vleugels van de wind, maar het zoe kende worteltje dat uit zo'n zaadje piept vindt het vriendje schimmel niet meer en... een jong leven is gedoemd te sterven. Wat is de mens toch onnoemelijk wreed jegens de medeschepselen. Geen dominee die 's zondags nu eens met de vuist op de Bijbel slaat en dit natuur- vernielen aan de kaak stelt. Misschien zal nu van de een enkele kansel een waarschuwend woord geklonken hebben over die afschuwelijke moord op de vis in de Rijn. Op de excursies zie je haast nooit een dominee of een pastoor. Lees eens hoe machtig in de Psalmen vooral de grote natuurwonderen voor onze ogen ontrold worden. Wat moet Jezus van de wilde bloe men gehouden hebben als hij een veld bloem hoger schat dan Salomo in al zijn heerlijkheid. Da's vreemd, zult u zeggen, nou preekt Adriaan P. de Kleuver zo maar voor dominee's. Als een moderne Sint- Franciscus die maar voor de dieren ging preken omdat de mensen niet wil den luisteren. Wij leven als in de da gen van Franciscus van Ossisië, maar het is een leven zo langzamerhand zon der inhoud. Als het mooiste en interes santste natuurleven om je heen met verdelgingsmiddelen vernietigd wordt, als je bedenkt dat in een paar goed be schermde natuurreservaatjes de laat ste orchideeën gekoesterd worden door mensen die er de liefde voor weten op te brengen (en héél bescheiden wil ik mijzelf daartoe rekenen), dan voelt men wel dat orchideeën geworden zijn tot reservaatplanten. Maar toch vond ik hier en daar dit jaar nog een paar „vrije" groeiplaat sen met handekeskruid en gevlekte Orchideeën: 1. Welriekende nacht- orchis; 2. Schoentje; 3. Vogelnestje; 4. Wespenorchis. orchis. Helaas bleek een week later één van die plekjes compleet leegge plukt te zijn. Nog een paar frappante voorbeelden. Allereerst maar het fijnste. Laat goed heid en begrip maar voorgaan. Het be treft een ervaring met onze werkelijk beminde oud-pastoor Bekkers. Deze had gehoord dat in de omgeving van Rens- woude nog veel orchideetjes voorkwa men. En zijne eerwaarde dacht: „dat zou nu eens aardig zijn als de kinderen van de parochie er wat van gingen pluk ken en een boeket er van bij het Maria beeld plaatsten. Het kwam mij ter ore. Een vriend van mij sprak ik daar over en die vertelde pastoor Bekkers hoe zienderogen de orchideeënschat van weleer terugliep. Mijnheer pastooMieeft toen de kinderen maar een tegenop- dracht gegeven. Dus geen wilde orchi deeën plukken. Kijk, die oud-Veenen- daalse pastoor herkende de woorden van Jezus over de veldbloemen en ko ning Salomo. Maar niet ieder is van dit gehalte. Er lopen nog véél liever - hebbers rond die voorgeven liefhebbers te zijn. Zo het Veenendaalse schoolhoofd dat geduren de een excursie achter mijn rug bezig was met een zakmes orchideeën uit te steken. Vanzelf heb ik daaraan een ein de gemaakt. Het was in een terrein waarover ik opzichter ben en dat uit sluitend voor wetenschappelijk onder zoek bestemd is. Nóóit heeft daar meer een excursie plaats gehad. Temeer daar een paar dagen later bleek dat tiental len orchideeën waren uitgegraven! Als men dan wéét dat ze in een tuin toch gedoemd zijn te sterven u weet dat in een droog stadstuintje onmoge lijk de schimmels voorkomen die nood zakelijk zijn om in symbiose mede sa men te leven waarom zou men ze dan overbrengen naar een kerkhofje voor orchideeën. Nóg komen in onze omgeving vele soorten voor. Soms héél onopvallende die tussen het gras, door hun groengele kleur beslist niet opvallen. Soms flonke rende paarse juwelen die een plotselin ge begeerte in je wakker roepen ze te plukken. Mag ik u allen een dringend verzoek doen. Laat ze staan. Het zijn de laatsten der Mohikanen onder wat eens het sieraad van de velden rond Veenendaal en Renswoude was: de aardorchideeën. Spaar ze en denk dan aan de woorden van de nestor onder de natuurbeschermers, dr. Jac. P. Thyssc, die gezegd heeft: „Laat hen die na u komen ook nog kunnen genieten". VEENENDAAL Ds. H .Visser, eme ritus-predikant van de Christ. Geref. Kerken, zal dinsdag 1 juli de leeftijd van 90 jaar bereiken. Ds. Visser werd in Apeldoorn gebo ren en was eerst werkzaam in de Ko ninklijke moestuin op Het Loo. Na aan de Theologische School in 's-Gravenha- ge gestudeerd te hebben, deed hij in 1907 intrede te Venendaal. Hij dinde verdr d gmeentn Leeuwarden, Dor drecht en Sassenheim. Op 1 december 1955 werd hem emeritaat verleend. Ds. Visser werd herhaaldelijk afgevaardigd naar de generale synode. N.V. TEMPO Nederlandse TRANSPORTWERKTUIGENFABRIEK STATIONSWEG 281 - WOUDENBERG - TEL. 08498-2184 Wij ontwerpen, leveren en monteren complete transportinstal- laties voor binnen- en buitenland en hebben dochteronderne mingen op het gebied van gieterijmechanisatie en meet- en regeltechniek. Voor het vervaardigen van deze installaties, in een lichte en ruime fabriekshal, met moderne machines, hebben wij plaats voor Voor hen die pas van school komen, bestaat de mogelijkheid verder te leren in het leerlingstelsel om op deze wijze op te groeien tot een goed betaald vakman. Naast een HOOG LOON en 100% vergoeding van reiskosten, bieden wij tal van voorwaarden, die het werken verlichten en de beloning verhogen. Sollicitaties aan ons adres in Woudenberg - Stationsweg 281 - Telefoon 03498-2134. Indien u dit beter uitkomt, is het ook mogelijk, na vooraf gaande afspraak, in de avonduren te solliciteren. Hoe kom ik daaraan? Een van de 6 vindt U in een zakje VoikaSt Drups. BON INVULLENPOSTEN (zonder postzegel)EN KLAAR Naam Adres Woonplaats abonneert zich op DE VALLEI per week ad per maand ad 0.97 4.15 per kwartaal ad f 12,35 (Doorhalen wat niet wordt gewenst) Deze Bon uitknippen en in open enveloppe verzenden. Wij betalen de port. U behoeft geen postzegel te plekken, indien als volgt wordt geadresseerd Dagblad De Vallei, Antwoordnummer 8, VEENENDAAL De Vallei wordt nog op de dag van uitgifte bezorgd in Veenendaal - De Klomp - Ederveen - Renswoude - ScherpemeeJ - Overberg - Amerongen - Leersum - Eist - Kesteren - Opheusden - Rhenen - Achterberg.

De Vallei | 1969 | | pagina 6