Prijsstop drukt dagelijks zwaarder op bedrijven Mommersteeg wil weer politieke missie naar Zuid-Afrika sturen Volgens het boekje werken is veel moeilijker dan normaal evoluon Al honderden appèlzaken na vonnissen in affaire- Maagdenhuis Uw Kunstgebit Wens: „Stop de levering van wapens aan Portugal''' Geredde visser vertelt angstig avontuur Veiligheid in het gedrang Ondernemers klagen hun nood: Reeds artikelen uit de markt verdwenen Voethal diende als boobytrap Suggestie in Tweede Kamer Ifo beloofje Erleant£* niefe anders in cus kuis dan Seven-Up Utrechtse h.c. wenst korps voor harde bijstand Einde van examenieest „Nooit meer de zee op Verkeersleiders op Schiphol ervaren thans: Milder vonnis dan eis voor mishandelino; van dassen WELLA Astronomisch waarnemings station uit het Stenen Tijdperk Agent werkte zich rijdende auto binnen Onderzoek naar schip dat gif verspreidde Mene tekeV vanaf de tribune Horeca geeft te weinig inlichtingen BIJ HET UITSTEKEN VAN VLAG OP TOREN ONWEL GEWORDEN VERSCHERPING TOEZEGGING Brandkast gekraakt In Kamercommissie: KOLONIALE OORLOG LANGE PLANK OPGELOPEN SUBTIELE KWELLING DOODSANGST VOOR BEKLADDEN VAN MONUMENT WEEK CELSTRAF Welfa deodorant en toiletzeep voor een frisse persoonlijke verzorging Wella luchtverfrisser voor een totale kamerfrisheid Voor onthef ffing van prijzenbeschikking DINSDAG I JULI 1969 DEN HAAG - „Het loopt fout als de prijsstop maandenlang gehandhaafd blijft". De voorzitter van de Ondernemersfederatie, de heer H. de Mooy, die dit gisteren zei, constateerde dat de absolute bevriezing van de prijzen 'dagelijks een zwaardere druk legt op de rentabiliteit van de bedrijven. De voorzitter van de Federatie van van het katholiek en het christelijk on- dernemersverbond in het midden- en kleinbedrijf liet deze verontrustende woorden horen op een bijenkomst ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt van 't nieuwe gebouw van de federatie in Rijswijk. De heer De Mooy noemde het een onmogelijke zaak, dat verhoogde invoer prijzen en stijgende loonkosten niet door berekend mogen worden. Daardoor zijn al verscheidene artikelen uit de markt verdwenen. Door de verontrustende te ruglopende omzetten kampen sommige takken van bedrijf met reusachtige pro blemen. Ook had de heer De Mooy kritiek op het vervolgingsbeleid bij prijsovertre- dinig. „Het lijkt nu en dan op een soort volksgericht aan de hand van klachten uit de buurt", zei hij. Volgens hem, worden vooral kleinere ondernemers vervolgd. Van onderzoeken bij grote be drijven is de heer De Mooy weinig be kend. Hij deed een dringend beroep op minister De Block (Economische Zaken) de prijsstop voor het midden en klein bedrijf in te trekken. „Wij zijn graag bereid mee te werken aan een spoedi- ADVERTENTIE ge terugkeer naar de normale verhou dingen", aldus de heer De Mooy. Volgens de voorzitter van de fe deratie werken tal van zelfstandige be drijven met verliezen, doordat de om zetten in het eerste halfjaar sterk zijn gedaald. Hij doelde daarbij vooral op de situatie in de woninginrichting, de textiel, het ambacht en de dienstverle ning. Zijn verbond is bereid mee te wer ken aan een blijvende bestrijding van de inflatie. SAIGON Toen soldaten van de Amerikaanse genie zondag ten noord westen een voetbalveld „bezetten", za gen zij daar een bal liggen, maar beslo ten om de een of andere reden er niet mee te gaan gooien of trappen. Een wijs besluit, want het bleek dat de bal een booby trap was, die, indien hij werd opgenomen, een onder de grond verborgen granaat van 105 mm tot ontploffing zou hebben gebracht. ES de enge AMSTERDAM Twee Amsterdam se politierechters hebben in twaalf da gen 528 bezetters van het Maagden huis wegens lokaalvredebreuk veroor deeld tot boetes variërende van f 5,- tot f 350,- en onvoorwaardelgke gevanenis- stralffen, variërende van een week tot acht weken (de hoogste betrof een ex- provo). Naast boetes werd nog in een reeks gevallen een voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd, variërende van en week tot drie weken met een proef tijd van drie jaar. Vier bezetters wer den vrijgesproken, enkele dagvaardin gen werden nietig verklaard en vijf za ken werden voor onbepaalde tijd aan gehouden. In totaal heeft de politie 672 proces sen-verbaal opgemaakt. Ruim 30 pro cent der bezetters was geen student. Er werden 543 bezetters gedagvaard, vijftig zaken werden geseponeerd en in ruim vijftig gevallen is nog geen beslissing over vervolging genomen. Acht zaken zijn in voor-onderzoek bij de rechter commissaris; zeven hiervan betreffen leden van de wetenschappelijke staf, die bij de ontruiming van het Maagden huis als bezetter werden geverbali seerd. Een hunner is dr. T. de Booy, die, evenals enkele anderen, de officier van Justitie gevraagd heeft hem te vervol gen. Tijdens de twaalfdaagse berech ting is een per abuis als student ge dagvaard lid van de wetenschappelijke staf veroordeeld tot een boete van f 250 en drie weken gevangenisstraf voor waardelijk. In al meer dan tweehonderd gevallen is hoger beroep aangetekend bij het ge rechtshof en de verwachting is dat het uiteindelijke aantal appelzaken nog be langrijk hoger zal liggen. De helft der studenten-bezetters (230) was afkom stig van de faculteit der sociale weten schappen en 20 procent (95) van de fa culteit der letteren. Van de 16.000 aan de Amsterdamse universiteit ingeschre ven studenten werd 2.8 procent gever baliseerd wegens bezetting van het Maagdenhuis. Op korte termijn is de beslissing van de officier van Justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, te ver wachten over de vervolging van 72 stu denten der Vrije Universiteit, die kort geleden het administratief gedeelte van het provisorium bezetten. Vandaag heeft de officier nog een bespreking met de president-directeur en de rector- magnificus der V.U. en enkele bezetters. NIJKERK De 54-jarige chef-tim merman P. Woudenberg uit Nijkerk is overleden nadat hij op de kerktoren in Nijkerk in elkaar was gezakt. Met twee collega's had hij de toren beklommen om daar de vlag uit te hangen ter ge legenheid van de verjaardag van prins Bemhard. DEN HAAG In de Tweede Kamer heeft de KVP-er mr. J. H. Mommer steeg de suggestie gedaan weer een Ne derlandse missie van politici naar Zuid- Afrika te sturen om de apartheidspro blemen te hespreken. Enkele jaren geleden is zo'n missie mislukt, omdat de Zuidafrikaanse re gering een ontmoeting met de Bantoe leider Loethoeli weigerde. Mr. Mommersteeg meende dat er bepaalde ontwikkelingen gaande zijn, ook binnen de kerken, zodat zo'n mis sie nu enig nut zou kunnen hebben. Op langere termijn zou, volgens hem ook een werkgroep van de Verenigde Naties iets kunnen doen om de impasse te doorbreken. Hij deed een beroep op mi nister Luns om er naar te streven, dat Zuid-Afrika niet helemaal in het isole ment wordt gedrongen. Uit dc oppositie kwam echter een motie die aandrong op verscherping van de houding ten opzichte van Zuid- Afrika en versterking van de economi sche en politieke druk. Deze motie van de socialist Wieringa kreeg de steun van D'66, PSP en de groep-Aarden. Mr. Luns vond het maar moeilijk om enerzijds verbindingen tot stand te brengen en aan de andere kant de sanc ties tegen Zuid-Afrika te verzwaren. Een suggestie van de CH-afgëvaar- digde mr. Bos om meer blanke- en ne gerstudenten uit Zuid-Afrika naar ons land te laten komen, beloofde hij door te geven aan minister Veringa. Ook deed hij de toezegging te zullen nagaan of er thans meer mogelijkhe den bestaan voor een Nederlandse mis sie. In het algemeen wilde hij wel in de Verenigde Naties onderzoeken wat hij kon doen om de situatie met Zuid- Afrika te doorbreken. Wat de sancties tegen Rhodesië be treft, had ons land zich in ieder geval niets te verwijten. De invoer uit dat land, die in 1966 nog 21 miljoen gulden bedroeg, was de laatste vijf maanden van 1968 tot zeven ton teruggelopen en onze uitvoer, die in 1966 ook ongeveer 21 miljoen beliep, was gedaald tot twee ton. Mr. Luns sprak korzelig over de con trole van Britse marineschepen op onze ADVERTENTIE kan niet meer loszitten of verschuiven! Denlofix - een nieuw, verbeterd en anti septisch poeder - behoeft slechts op de gebitsplaat gestrooid te worden om het gebit ae gehele dag rotsvast op ziin plaats te houden. U voelt zich zeker en behaaglijk. Dentofix voorkomt tevens onaangename reuk uit de mond. Probeert het nog heden. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij apotheken en dro gisterijen. koopvaardij. Men had nooit iets gevon den. „Wij hebben de sancties scrupuleus toegepast", aldus mr. Luns. „Ik wen ste wel dat de Engelsen hun controle ook zo scherp op schepen van andere landen toepasten. Ik heb er in Londen bezwaar tegen gemaakt. In Rotterdam heeft men er veel last van gehad". UTRECHT De hoofdcommissaris van politie in Utrecht, de heer D. M. Verkerke, meent dat de zogenaamde harde bijstand niet moet worden gele verd door plaatselijke politiekorpsen, maar door daarvoor speciaal opgeleide eenheden. Een eventueel noodzakelijk gebruik van geweld zo zegt hij in het blad „Ruim Zicht" van het Neder lands Katholiek Vakverbond kan leiden tot aantasting van het gezag van de betrokken politiefunctionarissen. Omdat dezelfde mensen daarna weer als gezagsdrager moeten optreden lijkt het de heer Verkerke beter dat .ie plaatselijke politie zich in bepaalde ge vallen beperkt tot het „conserveren" van de situatie en dat een eventueel gewelddadig optreden aan speciale troe pen wordt toevertrouwd. De heer Verkerke ziet dat niet als een afschuiven van de verantwoorde lijkheid. Hij is er in tegendeel van overtuigd, dat juist een meer verant woord en doordacht optreden kan wor den verwacht, omdat bij de beslissing de „oproerpolitie" in te zetten, behalve de gemeentelijke autoriteiten, ook an dere overheden zijn betrokken. Een dergelijk overleg vindt de heer Verkerke met name belangrijk, omdat daarbij beter rekening kan worden ge houden met het zich ontwikkelende rechtsbewustzijn onder de bevolking, waarbij het in de wet neergelegde recht altijd achterloopt. De politie staat voor de moeilijkheid, dat zij in eerste instantie geroepen is om de bestaande rechtsorde te hand- hanven en alles wat daarbuiten valt kritisch te begeleiden. De heer Verkerke juicht het toe, dat men zich voortdurend afvraagt of de bestaande wetgeving wel de meest juis te is, maar volgens hem kan in prin cipe niet worden toegestaan, dat men er in de praktijk van afwijkt, omdat het dan al gauw een chaos zou worden. UTRECHT Uit de opengesneden brandkast van het modemagazijn Lam- pe aan het Vredenburg in Utrecht is in 't afgelopen weekeinde 27.000 gulden gestolen. De diefstal is gisteren ontdekt. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. DEN HAAG In de Navo moet toch iets worden gedaan om de wapenleve ranties aan Portugal te stoppen. Deze eis is gisteren in de Tweede-Ka mercommissie voor Buitenlandse Za ken door de KVP-er mr. J. A. Mom mersteeg aan mr. Luns voorgelegd en hij kreeg daarbij de steun van de C.H.- woordvoerder mr. C. A. Bos. Bij de Navoleden, die Portugal van wapens voorzien, moet het besef door dringen van de noodlottigheid van de si tuatie, aldus mr. Mommersteeg. die meende dat minister Luns zijn vinding rijkheid daarop maar moest loslaten. Mr. Bos zei dat de Navo zich wat dit betreft een slechte naam in de wereld bezorgt. In de Kamercommissie heerste vrij algemeen de opvatting dat Portugal dank zij deze „Navowapens" zijn kolo niale oorlog in Angola, Mozambique en Guinea kan volhouden. De socialist Wieringa diende een mo tie in met de eis, dat de Nederlandse regering in de Verenigde Naties zal aandringen op volledige naleving van het wapenembargo tegen Portugal en Zuid-Afrika en ook van de sancties te gen Rhodesië. Van enig succes van stappen bij de Navo-partners bleek mr. Luns niet overtuigd. Er moet eenstemmigheid zijn en Frankrijk zal zeker niet mee doen, zei hij. In ieder geval levert Ne derland geen wapens. Zonder het Portugese regeringssys teem te willen verdedigen, wees mr. Luns erop, dat dit land vanwege zijn ligging een sterke positie in de Navo in neemt. Zijn uittreden zou de Navo meer kwaad doen dan Portugal zelf. „De geweldige militaire inspanning, die het land zich getroost, stelt het in staat om als het nodig is zijn Navobij- dragen volledig te leveren", aldus mr. Luns. ADVERTENTIE De auto van de 22-jarige B. B. uit Ens in de Noordoostpolder werd finaal in tweeën gereten bij een ongeluk, dat gistermiddag in Ens gebeurde. Hierbij werd de ne gentienjarige mejuffrouw J. I. Faber uit Sneek gedood. Drie vriendinnen van haar, die in dezelfde auto zaten, werden ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde toen de auto met de vier meisjes op een kruising met volle snelheid dc auto van de heer B., die linksaf wilde slaan, passeerde. De vier meisjes hadden net gevierd dat zij geslaagd waren voor een exa men. GELDROP De wollenstoffenindus- trie nv Pesser in Geldrop gaat sluiten. De zestig man personeel zal worden overgenomen door Raymakers textiel fabrieken in Helmond. Volgens de direc tie was de fabriek niet meer rendabel draaiende te houden. Nadat een oplos sing voor het personeel was gezocht, is het besluit tot sluiting gevallen. PIJNACKER „Ik ga voor geen goud ooit de zee weer op", zei giste ren de 25-jarige Ton van der Heijden uit Pijnacker. Zijn reactie kwam, na dat zondagmiddag en -avond schepen en vliegtuigen de zee hadden afgezocht naar hem en zijn 57-jarige kennis G. van der Helm uit Delft. Het tweetal was 's morgens in een polyester bootje de zee opgegaan om te vissen. Het werd een angstig avontuur, dat de heer Van der Helm waarschijn lijk het leven heeft gekost. Sinds zon dag wordt hij vermist. Zondagochtend zou Ton van der Heij den voor één keer met de heer Van der Helm, die een oppervlakkige kennis was, mee gaan vissen. Het was de eer ste keer dat de heer Van der Heijden in zo'n klein bootje op zee kwam. De heer Van der Helm echter was een er varen zeevisser. Tot dri uor 's middags ging alles goed. „We hadden vjjf mql uit de kust in de buurt van het booreiland Triton het anker uitgeworpen. Plotseling kwam er een drie meter lange plank aandrij ven, die de boeg van ons bootje onder water drukte. Er was geen redden aan. Binnen en kele seconden wend het bootje aan de ankerlijn onder water getrokken. Ik gooide mijn maat een zwemvest toe. Zelf trok ik er ook een aan, nadat ik in het water mijn laarzen en oliebroek had uitgetrokken. „Toen pas konden wij die plank grij pen, die onze ondergang was geweest. Na een half uur waren wij vlak bij de kust. Ik zei toen tegen mijn maat, die minder goed kon zwemmen: Ik ga pro beren de kust te bereiken. Met een half uur kan ik daar zijn. Ik ga hulp halen. Blijf jij hier bij die plank, dan kan je niets gebeuren", aldus Ton van der Heij den. Hij was echter té optimistisch. Pas SCHIPHOL De afgelopen dagen hebben de verkeersleiders op Schiphol geleerd hoe moeiiyk het is precies volgens de regels te werken. „Het is veel moeiiyker om volgens het boekje te werken dan normaal", aldus de heer De Roode van de Rijks luchtvaartdienst. „Onder het werk hebben zq nu het boekje met de voorschriften by de hand. Dit moet frustrerend werken voor mensen, die zich hebben aange leerd vlot te werken". „Door de actie verzwaren de ver keersleiders zelf de mentale druk. waaronder zij toch altijd al werken. Daardoor zou dc veiligheid in het ge drang komen. Hoeveel moeite moeten de verkeersleiders zich nu niet getroos ten om volgens de regels te werken?" Volgens de heer De Roode was er gisteren inderdaad sprake van een ge organiseerde chaos. „Hoewel wij maar moeten afwachten in hoeverre de zaak nog is georganiseerd. Voor de leiding van de dienst is dit moeilijk te contro leren. Wij vertrouwen er op, dat de ver keersleiders op de normale procedure zullen overschakelen zodra de veilig heid dit eist". Gistermorgen al waren er op Schip hol meer vertragingen dan tijdens het weekeinde, toen vliegtuigen nog slechts in Pteel te 1??' waren. De meeste van de toestellen, die tijdens het piek uur vertrokken, kregen een oponthoud van tien minuten tot een half uur. De verkeersleiders gaven later dan gebrui kelijk toestemming om van de pieren naar de taxibanen te rijden en te star ten. Om kwart voor tien stonden zeven toestellen in file bij de startbaan op het vertreksein van de verkeerstoren te wachten. In de middaguren liepen de vertra gingen op tot veertig minuten en in een aantal gevallen zelfs tot een uur. Tal van binnenkomende vliegtuigen moes ten in de lucht blijven in afwachting van de toestemming om te landen. Tussen kwart voor elf en kwart óver twaalf een tijdsbestek van anderhalf uur werden negentig vliegtuigen door de actie getroffen. Daaronder bevon den zich vijftien vertrekkende toestel len, 31 vliegtuigen met Schiphol als be stemming en 43 overvliegende toestel len. Voorlopig is er geen enkel uitzicht op het einde van de actie. De verkeers leiders vragen een salaris, dat onge veer het dubbele is van wat hun is aan geboden. De vereniging Het Nederland se Luchtverkeersleidersgilde wil bij het georganiseerd overleg worden betrok ken. Volgens het ministerie van Binnen landse Zaken, is dit uitgesloten omdat de vereniging geen vakorganisatie is. De suggestie van staatssecretaris Van der Veen om van de vereniging een vak bond te maken, heeft het bestuur van het gilde naast zich neer gelegd. Eerst drieëeneenhalf uur vliegen en dan een uur rondjes maken boven het vliegveld, dat als doel op het ticket staat. Dat is de praktijk van een tan- talus-kwelling. Gisteren een uur lang boven Schiphol. Dat betekent over IJmuiden, de Noordoostpolder en Zee land. Steeds hetzelfde patroon. De eerste piloot had nog geen kwar tier tevoren gezegd dat hij van geen modelactie wist. De subtiliteit van de kwelling zit ln de hoop dat het afgelopen is, een hoop die steeds weer terugkeert als het vlieg tuig bij het volgende rondje wat lager vliegt. Maar het is de spiraal waarin de verkeersleiding op Schiphol het toestel heeft opgeborgen. Als het toestel o wonder dan tocht nog landt, is de ellende niet voor bij. Het taxiet alle opvangslurven van de pieren af, tevergeefs. Uiteindelijk komt het terecht achteraan, bij een weiland alsof er besmette lading aan boord is. Dat is de praktijk van een modelactie... om zes uur kwam hij in de buurt van de Scheveningse pier, waar hij de aan dacht trok van enkele wandelaars. „Een kwartier later kwam een Scheveningse sleepboot mij oppikken", vertelde gis teren de geredde drenkeling. Hij vertel de de kapitein van het schip, dat zijn maat nog in het water lag. Tot 's avonds half acht heeft hij aan boord van de sleepboot mee helpen zoeken. Tever geefs. Een helikopter en een Neptune zochten mee, maar de heer Van der Helm bleef onvindbaar. Wel werd zijn zwemvest gevonden, dat hij waarschijn- van der Heijden het hem had toege- lijk nooit heeft aangetrokken, nadat Ton worpen. Mevrouw Van der Heijden heeft zon dag ook in doodsangst gezeten. Nadat een van de drenkelingen uit het water was gehaald kreeg zij bericht, dat de heer Van der Helm was gered, maar dat haar man spoorloos was. Pas later werd bekend dat dit een vergissing was. Gisteren heeft de reddingboot Prins Hendrik uit Scheveningen de polyester boot van de twee onfortuinlkije vissers gevonden op de plaats waar hij in de golven was verdwenen. Het anker bleek vast te zitten in een wrak op de scheeps bodem. ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren twee mannen wegens ergerlijke dierenmishandeling milder gevonnist dan de officier van Justitie had gewild. De bankwerker W. B. (41) uit Kerkra- de kreeg vier weken gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk en 250 gulden boete. De officier had twee maanden geëist, waarvan één voor waardelijk, 250 gulden boete en ver beurdverklaring van de hond van ver dachte. De mijnwerker H. H. (37), eveneens uit Kerkrade, kreeg als medeplichtige twee weken gevangenisstraf voorwaar delijk en 80 gulden boete. De officier had tegen hem drie weken voorwaar delijk geëist en honderd gulden boete. De mannen waren in september vorig jaar in het natuurreservaat Herendal, bij Valkenburg, met een speciaal daar voor afgerichte bullterriër, op dassen- jacht gegaan. Terwijl de hond van B. een opgespoorde das bij het nekvel hield had d bankwerker het dier de buik opengesneden om er de ingewanden uit te trekken. AMSTERDAM Wegens beklad ding van het nationale momument op de I)am is de 39-jarige beeldhouwer Jacques J. gisteren door de Amster damse politierechter tot een week ge vangenisstraf veroordeeld. De beeldhouwer, die al vele malen is veroordeeld voor allerlei zaken, schilderde met rode verf het woord „provo op het monument. Het kostte de gemeente 2.500 gulden om het weer schoon te maken. ADVERTENTIE In Zuid-Engeiand ligt een „monu ment" van enorme blokken steen. Hiermee werd waarschijnlijk de langste dag bepaald. Een model hiervan en nog vele andere boel ende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikke ling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 VENLO De politie van Venlo heeft, wegens poging tot doodslag c.q. zware mishandeling en diefstal van twee au to's, de 21-jarige Duitser R. S. uit Al- dekerk aangehouden. Hij is ingesloten en wordt donderdag voor de officier van justitie geleid. Nadat de Duitser door twee hoofd agenten was aangehouden voor controle van de autopapieren en de hoofdagent L. de C. voor het geopende portier was gaan staan en om de papieren vroeg, gaf de man plotseling vol gas om met grote snelheid weg te rijden. De hoofdagent, die het stuur van de auto vastgreep, werd meegesleurd, doch slaagde er in zich binnen de auto te wer ken en de chauffeur tot stoppen te dwin gen. Uit het onderzoek bleek, dat de auto in Amsterdam was gestolen. Voorts be kende de man een week geleden in Ven lo een geparkeerde auto te hebben ont vreemd. De Duitser wordt wegens di verse misdrijven ook door de Duitse politie gezocht. NIJMEGEN Een commissaris van de Duitse rivierpolitie en een Neder landse rechercheur gaan vandaag een onderzoek instellen bij twee scheeps agenten in Rotterdam en Amsterdam. Dit onderzoek houdt verband met de re cente verontreiniging van de Rijn. De Duitse politiecommissaris is spe ciaal met deze zaak belast. Hij heeft de schepen opgespoord, die de laatste tijd endosulfan de oorzaak van de verontreiniging op de Rijn hebben vervoerd. Onder de tientallen schepen zijn ook twee Nederlandse Rijnaken, die hun la ding in Amsterdam en Rotterdam heb ben gelost. Bij de agentschappen wordt onder zocht of er verschil is tussen de hoe veelheden geladen en geloste stof. Het is mogelijk, dat de endosulfan die in drums vervoerd wordt, soms als dek last tijdens het laden of tijdens het vervoer in de Rijn terecht gekomen is. Er is echter geen enkele aanwijzing, dat dit bij de Nederlandse schepen ge beurd is. 55 DEN HAAG Een lange reep pa pier met de bijbelse woorden: „Mene, mene, tekel Oefarsun", daalde gister middag langzaam van de tribune in de Tweede Kamer neer tijdens het de bat over Biafra. Juist toen de pacifist A. G. van der Spek aan het woord was, werd dit pa pieren protest (Gewogen, geteld en te licht bevonden"), aan mr. Luns voorgehouden. Deze kon na alles wat er vorige week in de Eerste Kamer over Biafra was gezegd, geen nieuw argument aan voeren om de Kamer ervan te overtui gen hoe machteloos hij is deze kwes tie in de Verenigde Naties besproken te krijgen. Wel beloofde hij mr. H. van Mierlo, de fractievoorzitter van D'66 dat hij in de Verenigde Naties openlijk een onderzoekcommissie zal bepleiten. DEN HAAG De meeste onderne mers in de horeca, die ontheffing van de prijzenbeschikking willen hebben, verstrekken te weinig gegevens om hun aanvraag voor behandeling in aanmer king te laten komen. Dit zegt minister De Block (Econo mische Zaken) in antwoord op Kamer vragen. Van de 265 verzoeken om ont heffing zijn er 54 afgehandeld. In 21 ge vallen werd het verzoek tussentijds in getrokken. Nog 190 verzoeken wachten op afhandeling, waarvan er 33 op kor te termijn klaar kunnen zijn, aldus mi nister De Block.

De Vallei | 1969 | | pagina 7