Julien Stevens reed zijn kopman Merckx met volledige instemming - uit de gele trui AAD JANSEN ONBESLIST TEGEN LELOUCHE WILLEM II - GAZELLEPLOEG IN DE VERNIELING DE TOUR IN CIJFERS Favorieten moeizaam naar halve finales Gkker/Riessen in kwartfinales heren-dubbelspel Transfernieuws Wimbledon: het Mekka van de tennissport Touwtrekken om Gerrie Deijkers Chaos in Maastricht Te veel tij Verdriet Janssen ging te voet RIT 'CHARLEVILLE NANCY Altig in 't nieuws Schutz in de aanval Kemphaan Keihard Briljant spel Duidelijk Weinig geïnspireerd SPORT IN 'T KORT Mini-rokjes 30.000 per dag Te ver DINSDAG I JULI 1969 MAASTRICHT Er .speelde een flauwe glimlach rond de mond van Eddy Merckx. Hij worstelde zich door de mensenmassa op het Volksplein in Maastricht, waar de eerste Tour-aan komst in ons land financieel een suc ces maar organisatorisch een wanho pige chaos was geworden, om ploeg- makker Julien Stevens een goedkeu rend klopje op de schouder te geven. De 26-jarige Stevens, zes jaar geleden winnaar van Olympia's Toer, had in de rit van Brussel naar Maastricht im mers zijn kopman uit de gele trui ge reden. Maar wel met de volledige in stemming van Merckx, die zelf in de slotfase van deze inspannende rit, waarin behalve Wagtmans en Otten- bros alle leden van de Willem II-Ga- zelle-ploeg op een onbarmhartige ach terstand waren gereden, zijn knecht 'n seintje had gegeven 0111 toe te slaan. En met succes. Want van het kwartet, dat tenslotte op de meet in de Limburgse hoofdstad af stormde, was de Belg, vorig jaar kam pioen van zijn land, veruit de snelste. Zonder enige moeite versloeg hij zijn vluchtmakkers van de laatste kilome ters, landgenoot Willy in 't Ven, de Brit Derek Harrison en de Italiaanse klimspecialist Franco Balmanion. ROTTERDAM Willem II en DFC zijn aan het touwtrekken om Gerrie Deijkers van NAC. Zondagmorgen te kende Deijkers een contract voor de Dordtse ploeg. In het bijzijn van zijn vader, twee bestuursleden en de trainer van DFC verklaarde hij aan niemand gebonden te zijn. Het contract dat hij tekende bevatte de voorwaarden die de voor zitter van NAC, de heer Raaymakers, waarbij de Dordtse delegatie eerst was geweest, had gesteld. De heer Raaymakers was ook ak koord gegaan met de transfer van Deijkers. Zondagavond zeer laat kwam er bij DFC een telefoontje van NAC dat het van de transfer afzag. De andere bestuursleden waren het niet met de overgang van Deijkers eens. Maandag belde Deijkers zelf het be stuur van DFC en verklaarde toen zondagmorgen reeds een mondelinge afspraak met Willem II te hebben ge maakt. Mocht Deijkers niet naar DFC komen doch geruild worden voor Vriens van Willem II zoals in de be doeling ligt, dan zal DFC de zaak aan de arbitragecommissie van de KNVB voorleggen. A Aad Jansen (rechts) in actie tegen de Fransman Lelouche. ROTTERDAM De Franse zwaar- weltergewicht Sion Lelouche heeft gis teren in de Rotterdamse Rivièrahal Aad Jansen op onbeslist kunnen hou den. Verbon leek tegen zijn eveneens Franse tegenstander William Poitri- mol snel op een zege af te rennen. Zijn adem reikte echter niet ver genoeg en toen moesten de volle tien ronden uit- gebokst worden. IMaar Verbon won op punten. Aad Jansen heeft alles wat Theo Hui zenaar tussen de ronden betoogde met opgewekt gezicht in zich genomen, maar waarschijnlijk toch zonder ef fect. De donkere Fransman Lelouche al eerder op punten verliezer tegen de Rotterdammer had aan kracht niet zoveel in te brengen. Technisch was hij onderlegd, in snelheid kon hij Jansen wel hebben, maar een echte stoot, dat was zijn grote manco. Jansen kon niet voldoende loskomen, had net iets te veel tijd nodig als de Fransman een gaatje in zijn dekking liet en de Rotterdammer gaf zoals zo vaak de indruk nog wel heel wat in petto te hebben. Maar het kwam er te Stevens had woord gehouden. Na de tijdrit in Roubaix, waar hij op slechts 31 seconden als elfde achter Altig was geëindigd, had deze uit Mechelen af komstige coureur aangekondigd nog vo de zesde dag met de aankomst op de Ballon d'Alsace de gele trui te zullen veroveren. Want Stevens, die ook dit jaar in Zwitserland een goede ronde had gereden, en daar een etappe had gewonnen, voelde zich in staat tot gro te prestaties. Er was om een wedden schap om een kist bier te winnen, nog slechts een hinderpaal: de toestemming van Eddy Merckx. Die kreeg Stevens nadat hij er toe had bijgedragen om de positie van Merckx ten opzichte van de andere groten in het veld in deze rit over een heuvelachtig parcours te ver zekeren. Toen, dat was vlak voor de brug over het Albertkanaal op nog geen tien kilometer voor Maastricht, mocht Stevens zijn avontuur gaan zoeken. Hij mocht de gele trui gaan halen omdat de revenuen daarvan immers in dezelf de buidel blijven vloeien en wat Merckx betreft: „Het verschil tussen mij en de anderen is toch hetzelfde gebleven Vreugde heerste uiteraard in het Bel gische kamp, verdriet tekende het ge laat van ploegleider Ton Vissers, die in deze etappe naar Maastricht zo graag een van zijn mannen had zien winnen. De werkelijkheid was echter ontgoochelend voor de goedlachse Vis sers. Alleen Rini Wagtmans en Harm Ottenbros zaten in de hoofdmacht, die zestien seconden na Stevens over de meet kwam. De rest van de ploeg kwam ontredderd met grote achterstanden bin nen. Rik van Looy en Timmerman op vijfenhalve minuut, Evert Dolman (met als excuus twee lekke banden), Cees Haast, Jules van der Flaes en Rene Pijnen op tien minuten, Henk Nijdam en Leen Poortvliet op eenentwintig mi nuten. In plaats van vreugde heerste er een begrafenisstemming in de ploeg en terecht. Al op deze tweede dag van de Tour was bewezen dat de Willemll- Gazelle-formatie in deze samenstelling eigenlijk niet in dit grote evenement thuis hoort. Wat moet het worden wan neer de heuvels straks steeds hoger worden tot de toppen bijna in de wol ken reiken. Het is jammer voor Wagt mans, de uitgesproken kopman van de equipe, een renner ook, voor wie een ieder ontzag heeft. Jammer omdat hij weinig steun kan verwachten van zijn falende ploegmakkers. Van de overige Nederlanders eindig de verder alleen Jan Janssen in de voorste linie. De kopman van BIC had het overigens niet gemakkelijk gahad in deze etappe. „Ik ging vandaag te voet", verzuchte hij, nadat hij enkele flesjes mineraalwater in zijn keel had leeggegoten. Ik ben blij, dat ik gelijk met de anderen ben binnengekomen" Overigens meende Janssen, dat er door de eerste kopgroep met Rudi Altig, die een grootste winst van 3.35 had bereikt, niet op volle kracht was gereden. „Had den zij dat wel gedaan, dan zouden ze wel tien minuten voor zijn gekomen. Want in het peloton werd toen ook niet veel uitgevoerd". Gerben Karstens en Eddy Beugels hadden het lot van de Willem Il-ers moeten delen. Beugels („Ik kon echt niet meer), die bijna tien minuten had verloren, had van zijn mooie plannetje om naar Limburg voorop te rijden, moet- ten afzien. Hij had het allemaal zo anuwkeurig van tevoren uitgekiend. Hij zou op de Cote du Fort d'eben Emael demarreren en dan de laatste negen kilometer alleen rijden, alleen in Maas tricht, zo dicht bij zijn woonplaats Sit- tard. Een huzarenstuk voltooien. Beu gels had zich er veel van voorgesteld. Toen hij nu samen met Van Impe bin nenkwam zagen zijn streekgenoten hem nauwelijks... Kort na Beugels arriveer de Gerben Karstens in dezelfde groep als de Willem-II-ers. Hij zag er vrij fris uit en verdween snel uit het oog toen hij in de verte z'n charmante echt genote ontwaarde. Het was weer de ou de Karstens, die zelf z'n moment uit- MAASTRICHT De Nederlandse vol gers in de tourkaravaan hebben zich enigszins beschaamd gevoeld bij de aankomst in Maastricht. Ook zij had den de dag tevoren nogal wat kritiek gehad op de slordige aankomstregeling in Woluwe St. Pieter en hadden daarbij gehoopt, dat het in Limburg beter zou gaan. Wat zich daar echter aan de finish afspeelde, overtrof de toestanden in België. Zodra de eerste renners over de finish waren gegaan, braken de Lim burgse wielerenthousiasten door de af zetting en veroorzaakten zulk een chaos dat de meeste renners er nauwelijks in slaagden om na de inspannende rit het gebruikelijke flesje mineraalwater te veroveren. Links en rechts hoorde men tierende Spanjaarden, Italianen, Belgen en Nederlanders, die de grootste moei te hadden om weg te komen en dat was het enige wat zij verlangden, niet de opdringerige gestes van de supporters. Een andere zaak was, dat de hon derden Tour-journalisten door al die burgers niet in staat waren hun werk te doen. Later kwamen zij voor een nog grotere verrassing te staan omdat de vlak bij de finish (dat was het enige voordeel) ingerichte perszaal bij lange na niet groot genoeg was om alle gega digden te herbergen. Dit deel van de or ganisatie was voor Nederland beslist een slechte beurt. Een winstpunt daarentegen was de enorme belangstelling van het publiek, die veel groter was dan men straks in Frankrijk kan verwachten. Vanaf de grens van Maastricht stonden de toe schouwers rijen dik achter de hekken op het Volksplein waar de aankonv was gelegen, bezweken de ribunes bij na onder de mensenmassa's. y 2-7-1969 •MÊZIÊRES s Sedan •I, Damvillers Étam 214 km ^.Thiaucourt Pont-ö-Mousson zoekt om op te vallen. Dat moment was kennelijk van daag nog niet gekomen. De vraag van het waarom was zelf voor de start door Rudi Altig beant woord toen hij aankondigde volgend jaar niet meer voor Salavarini te willen rijden, maar wel een ander lucratief contract te zoeken. Dat was de verkla ring van de nieuwe aanval van de West duitser in het begin van de rit, na 23 kilometer samen met Samyn en Riotte. Altig zocht publiciteit en kreeg die ook in ruime mate. Want nadat de kopgroep was aangegroeid met Polidori, Delisle, Swerts, Janssens, Galera en Gomez del Moral, groeide de winst tot 3,95 na zes tig kilometer. Toen kwamen er enkele reacties uit de hoofdmacht die daar het tempo om hoog deden vliegen en al spoedig waren Altig en zijn makkers tot de orde geroepen. Dat tot de orde roepen van Altig was een spectaculair schouwspel geworden. Want alle tenoren uit het veld Merkx, Gimondi, Poulidor, Pingeon, Janssen, Van Looy, Van Springel, Wagtmans, De Vlaeminck waren persoonlijk voor h voetlicht getreden. Het werd toen uiter aard voor Altig een onbegonnen zaak om nog lang tegepstand te bieden. Het gat, dat door het optreden van de kopstuk ken was ontstaan, werd gedicht onder aanvoering van Lucien Aimar, die de uittocht met lede ogen had gadegesla gen. Na de ravitaillering, waar Henk Nij dam na een val nog even aansluiting kreeg maar toen al spoedig definiteif moest lossen, voegden de Molteni's een nieuwe akte aan het spektakel toe. Een uittocht van Poppe, Van Looy en Ste vens (toen nog als bewaker) was aan leiding voor niet minder dan drie leden van de ploeg van Molteni om naar vo ren te komen: Edy Schutz, Dancelli en Santambrogio, die gezelschap hadden van Perurena en David. Deze regelrech te aanval van Schutz op de gele trui werd natuurlijk niet getolereerd. Zij ontketende een felle jacht in het veld, dat nu in stukken uiteen viel. En ter wijl voorin de azen net zo lang joegen tot Schutz had gecapituleerd, ontvouw de zich in de achterhoede het drama van Willem-II-Gazelle. Steeds groter werden de achterstanden van de ont redderden, bij wie zich na de Cote des Forges, die teveel van zijn krachten had gevergd, ook Van Looy moest voegen. Zij streden haast tevergeefs tegen af- Tweede etappe Uitslag van de tweede etappe, St. Pieters Woluwe Maastricht over 181,5 km: 1. Stevens (Belg, Driessens) 4.35.42 met bon 4.35.22. 2. In 't Ven (Belg, Cools) z.t., met bon 4.35.32. 3. Harrison (GB Caput) 4.35.43. 4. Balmamion (It, Pezzi) 4.35.44. 5. Wriht (GB, Geminiani) 4.35.56. 6. Ottenbros (Ned. Vissers) 4.35.48. 7. Basso (It, Albani) z.t. 8. Raymond (Fr Plaud) z.t. 9. Nassen (Belg, Schotte) z.t. 10 Janssen (Ned, Geminiani) z.t. 11. De Witte (Belg, Cools) 4.35.58. 12. Wagtmans (Ned. Vissers). 13. Dancelli (It, Albani). 14. Bianco (It. Albani). 15. Merckx (Belg, Driessens), allen z.t. 65 Timmer mans (Belg, Vissers) 4.41.10. 67. Van Looy (Belg, Vissers) 4.41.10. 74. Beugels (Ned, Plaud) 4.25.23. 78. Dolman (Ned, Visser) 4.45.40. 83. Karstens (Ned, Plaud) 4.45.49. 93. Haast (Ned, Vissers). 97. v.d. Flaes (Belg, Vissers). 105. Pij nen (Ned, Vissers), allen dezelfde tijd 4.45.49. 126. Poortvliet (Ned, Vissers) 4.56.31. 127. Nijdam (Ned, Vissers) z.t. Dagploegenklassement Ploegenklassement tweede etappe: 1. Cools 13.47.38, 30 pnt.; 2. Driessens z.t., 45; 3. Caput 13.47.39; 4. Pezzi 13.47.40; 5. Geminiani 13.47.52; 12. Vissers 13.53.06. Alg. ploegenklassement Algem. ploegenklassement: 1. Dries sens 26.01.20; 2. Pezzi 26.01.39; 3. Gemi niani 26.02.18; 4. Cools 26.03.09; 5. Plaud 26.03.56; 12. Vissers 26.13.12. De Fransen Bolley en Chappe, die na het sluiten van de controle binnenkwa men, werden uit de strijd genomen. Henk Nijdam kreeg een minuut tijdstraf omdat hij zich had laten trekken door een auto. Alg. Klassement Alg. klassement: 1. Stevens (Belg, Driessens) 8.07.02, 2. Merckx (Belg, Driessens) op 12 sec., 3. Altig (W.-Dld., Tezzi) op 20, 4. ex aequo: Grosskost (Fr, Geminiani) en Janssen (Ned, Geminia ni) op 32, 6. Gimondi (It, Pezzi) op 41, 7. Bracke (Belg, Plaud) op 42, 8. ex aequo Poulidor (Fr. Magne) en Vianelli (It, A) bani) op 47, 10 Schutz (Lux, Albani) 01 49 11 ex 1 'uo Pingeon (Fr, Plaud w. ght (GB. Gcr niani) cn Harrissor (GB, Caput) allen op 57K SEC, 14. ex aequo In 't Ven (Belg, Cools) en Ocana (Sp) op 59, 17. Wagtmans (Ned, Vissers) op 1.06, 48. Ottenbros (Ned, Vissers) op 2.27, 61. Timmerman (Belg, Vissers) op 6.55, 71. Beugels (Belg, Magne) op 10.43, 75. Pijnen (Ned. Vissers) op 11.02, 75. ex aequo Karstens (Ned, Plaud) op 1.08, 90. ex aequo v.d. Flaes (Belg, Vissers) op 11.31, 105. Dolman (Ned, Vissers) op 14.21, 126. Poortvliet (Ned. Vissers) op 24.00, 127. Nijdam (Ned. Vissers) op 25.04. Puntenklassement Puntenklassement: 1. Basso (It) 29 punten, 2. Stevens (Belg) 25, 3. Janssen (Ned) 23, 10. Ottenbross (Ned) 13, 11. Wagtmans (Ned) 12. m m Aankomst van het peloton aan dc finish in Maastricht met v.l.n.r.: Raymond (Fr.), Ottenbros (Ned.), Basso (It.), Janssen (met zonnebril) en de Belgen Hassen en Merckx (ge heel rechts). matting en een steeds heviger kwellen de dorst in de grauwe achterhoede, ter wijl voorin na 170 kilometer Schutz, die vandaag in de rit door Luxemburg zo graag de gele trui had willen dragen, weer in het gelid werd ingelijfd. De strijd was gestreden. Merkx, tevreden over het handhaven van zijn positie, gaf Julien Stevens het sein voor de laatste stormaanval. LONDEN Drie werkneemsters van de door George McCall gefinancierde tennisgroep bereikten maandag op de eerste dag van de tweede Wimbledon- week de halve finales van het dames-enkelspeltitelhoudster Billy Jean haar vrienden en dubbelspelpartner Rosemary Casals en voorts de 30-jarige Ann Jones-Haydon, die voor de achtste maal in elf jaar de halve finales bin nentrad. De struise 26-jarige Margaret Court-Smith, wegens haar overwinnin gen in Australië en Frankrijk als eerste geplaatst, completeerde het viertal door een overwinning in drie sets, 46, 63, 63, op de 23-jarige Julie Heldman. zelden uit. Waardoor het kleine beetje vuurwerk dat er was, dan nog van La- louche moest komen. Pas in de negende ronde bracht Jan sen vaart in de strijd. De Fransman kreeg heel wat te verduren, moest ta melijk veel stoten nemen, maar toen en in de laatste ronde redde hij zich door Jansen niet de kans te geven een wer kelijk voortdurend offensief te nemen en te houden. Het werd aldus een ver deling van de punten. Verbon was een kemphaan bij de sluimerende tijger Jansen. Hij knalde al in de eerste ronde keiharde hoeken op de flanken van zijn tegen stander. Ook in de tweede ronde kwam er vuurwerk uit de Utrechtse vuisten. De Fransman stond de zaak soms se- condenlang af te wachten in dubbele dekking. Maar hij kwam terug en toon de de goede mentaliteit te hebben. Een directe van Verbon in de derde ronde zou voor de gemiddelde bokser al voldoende zijn geweest om snel te re tireren. Poitrimol antwoordde met een tegenaanval. Dat bracht Verbon aan het twijfelen. Zijn stoten bleven keihard, maar hij vergiste zich nu en dan een paar centi meter in zijn afstand. Poitrimol bleek de man van het meeste onuitputtelijke uithoudingsver mogen. Hij nam veel verloren punten terug, maar niet voldoende om er een onbeslist uit te halen. DEN HAAG Piet Giesen (23) van ADO gaat het komende seizoen voor de Belgische eerste divisieclub Oosten de spelen. Giesen, die eenmaal in het Nederlands elftaL werd opgesteld, te kende een contract voor twee jaar. Cambuur contracteerde Harry van Buuren (2e) van Sparta. De Friese club is nog in onderhandeling met Van der Heide van Harkema Opeinde en de Fin Time Kautonen. Kriesch werd verkocht aan RCH. PEC heeft de Zuidslaaf Zladko Radcic (27) aangetrokken. Sparta heeft Joep Langhorst ver kocht aan SVV. baan naar de andere werd gejaagd. Tijdens die jacht schoot de donke re Amerikaanse heel wat keren mis en de snelvoetige Australische kwam met 6-3 en 5-3 dicht bij de over winning. Onbewogen ging Casals door, gaf na 7-6 met drie dubbele fouten haar service uit handen en reageerde dat af door de volgende twee games op love te winnenDoor soortgelijke activi teiten liep ze in de derde set een ach terstand van 3-1 op, haalde die in en greep de zege met 3-6, 9-7, 7-5. --•••«* tit* Dit was de enige partij, die niveau had. Julie Heldman, redactrice van het maandblad „Worldtennds", die verle den jaar afwezig was, omdat zij bij het golfspel meer kon verdienen, testte met slimme lobs en goed geplaatste dorpshots het uithoudingsvermogen van „Mighty Marg". De met de zoon van een onder-minister van West-Australië getrouwde oud-kampioene, die dit jaar haar derde Wimbledontitel wil winnen om dan nooit weerom te komen, door stond de proef. Zelfs het verlies van de eerste set (na een achterstand van 5-1) bracht haarniet uit haar even wicht, evenmin als een gevaarlijk uit ziende come-back (van 4-1 naar 4-3) van Julie Heldman in de beslissende set. Voor het overige werd het duidelijk waarom George McCall geen brood meer ziet in damestennis en heeft aan gekondigd de contracten niet te zullen verlengen. In de herhaling van de fina le van het vorig jaar tussen Billy Jean King en Judy Tegart deed eerstgenoem de zo ongeveer alles om uitgeschakeld te worden. Haar volleys gingen uit, haar groundstrokes misten elke richting. De vriendelijke Judy was daarentegen bij- A Julien Stevens trekt de trui aan. zonder goed op slag, behalve echter op de momenten wanneer het erom ging. Dan maakte zij de meest verbijsteren de missers. Met 4-6, 7-5, 8-6 kwam Bil ly Jean King een ronde verder, nadat Tegart bij 4-3 in de tweede set en 5-4 in de derde kansen had laten liggen. Nog erger maakte de Britse favoriete Ann Jones het. De moeizaam bewe gende Nancy Richey kon haar nauwe lijks tegenstand bieden, t Amerikaan se meisje was aan de rechterkuit ge blesseerd en behandelde elke bal, die links voor haar langs werd gespeeld, verkeerd. Geen reden voor Ann Jones om bij een voorsprong van 6t2, 5-0 in paniek te geraken. Maar toch gebeurde het. De linkshandige Britse verkrampte zo dat geen strakke slag meer van haar racket kwam. Desondanks ijjlde ze telkenmale naar voren, werd dan ge passeerd en begon prompt aan 'n nieu we doelloze galoppade. Pas na 5-5 inkwam er een einde aan deze vreemde vertoning. Richey sloeg wat gemakke lijke ballen uit en onder daverend ap plaus van haar landgenoten veroverde Jones eindelijk de partij. In de halve finales van woensdag komt Ann Jones uit tegen Margaret Court en Billy Jean King tegen Rosemary Casals. De 20- jarige achternicht van de gorte cellist Pablo Casals speelde weer gevaarlijk. Ze won uiteindelijk met 3-6, 9-7, 7-5 van Lesley Bowrey-Tumer, die ander half uur lang van de ene kant van de Tom Okker bereikte maandag ook de kwart-finales van het herendubbelspel. Samen met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen versloeg hij de Austra liërs Ray Ruffels en Bill Bowrey met 8-6, 6-3, 6-2. Marty Riessen, vrij zwak begonnen, trok zich naderhand op aan het werkelijk briljante spel van de Ne derlander. Ruffels, Okker's dubbelspel partner van twee jaar geleden, hand haafde zich redelijk, maar Bill Bowrey evenals Ruffels momenteel een vaste keus voor het Australische Davis-Cup team had niets tegen de met flair geslagën topsinballen van de Nederlan der in te brengen. Het zelfvertrouwen van Bowrey werd er door aangetast, hetgeen zich uitte in vijf verloren service-beurten. Tegen Ok ker's service konden de Australiërs in het geheel niets doen. Riessen ver loor de zijne eenmaal (in de negende game), waardoor de vroegtijdig ver kregen voorsprong in de eerste set on gedaan werd gemaakt en het tot de veertiende game duurde, eer Okker op het zevende setpunt met een topspinre- turn Bowrey's service voor de tweede maal brak. Vroege doorbraken in de tweede en derde set waren een stevige basis om de partij in tachtig minuten te beslissen en Okker's zelfvertrouwen te stalen voor de confrontatie met Newcombe, in de kwartfinales van het heren-enkelspel. Betty Stöve en haar Australische part ner Owen Davidson bereikten de derde ronde van het gemengd dubbelspel met een ruime overwinning (6-2, 6-1) op het Engelse echtpaar Mills. Tom Okker bleek in zijn eerste par tij voor het gemend dubbel weinig geïnspireerd te zijn. Hij liep zijn Brit se partner, Virginia Wade, vaak in de weg bij zijn pogingen om zowel zijn eigen vak te dekken als Wade steun te verlenen. Daarbij bleek de Britse speel ster nog niet geheel over haar teleur stellende uitschakeling in het enkelspel (zij verloor vorige week van de Zuid- af rikaanse Pat Walkden) heen. Het duo Riessen/Casals sloot aanzienlijk beter en de eerste set leverde dan ook een vrij gemakkelijke Amerikaanse zege op: 6-3. Vooral Riessen, met wie Okker eerder op de dag de kwartfinales van het herendubbel bereikte, was goed op dreef. In de tweede set verloor Casals twee keer haar service en dat was ge noeg voor Okker en Wade om de winst te grijpen met 6-2. Vervolgens kwa men Riessen en Casals in de beslissen de set met 4-0 voor te staan door door braken op de services van Okker (on der meer door 'n verrassende dropshot van Caslas) en Wade, die nogal onbe suisd te werk ging. Daarna serveerde het Amerikaanse paar normaal de par tij uit: 6-2. De tegenstanders van Okker en Ries sen in de kwartfinales herendubbel zijn de jonge Australiërs Dick Crealy (die door Okker in het enkelspel geen kans kreeg) en Allan Stone. Zij schakelden onverwachts het als derde geplaatste koppel Rosewall en Stolle uit: 12-10, 6-1, 6-4. De internationale gymnastiek fed ratie (FIG) heeft maandag tijdens ec gres in Bazel besloten de orgar e van de Europese turnkampioen ..pen voor dames en heren, die in 1971 gehouden moeten worden toe te wij zen aan resp. Rusland en Spanje. WIMBLEDON In Wimbledon, de tennishoofdstad van de wereld, worden de ballen in een groene koelkast bewaard, terwijl men het bier in de zomerzon laat staan. ,,De spelers vinden dat koude ballen beter stuiteren, maar nie mand in Engeland houdt van kou bier. Onze Amerikaanse bezoekeis klagen soms over warm bier, maar wij hebben nog nooit een protest gekregen over een warme bal", zo vertelde een oudgediende van Wimbledon. Met zijn 16 grasbanen en 224 spelers is Wimbledon ook het cen trum voor tweedehands tennisbal len. Voor het toernooi worden er jaarlijks 14.400 gebruikt, welke daarna voor 38 shilling per dozijn verkocht worden. Wimbledon is reeds 92 jaar het mekka van de tennissport, maar de parasols in dit heiligdom van de tennissport hebben moeten wij ken voor mini-rokjes. Het heet nog altijd de All-Eng land Lawn Tennis and Croquet Club, maar het is jaren geleden dat hier nog iemand croquet heeft gespeeld. Naast het terras waar generaties lang bezoekers rustig de traditionele aardbeien met slag room hebben gegeten staat nu een stalletje met Hamburger worstjes. ,,De helft van de mensen die hier komen en dat kunnen er 30.000 per dag zijn kunnen een tennisracket niet van een cricket bat onderscheiden"zo beweerde een Britse speler. ,,Zij komen hier omdat het zo hoort. De beste ken ners zijn de 200 of 300 die de laat ste twee avonden voor de hekken slapen om er zeker van te zijn dat zij de finales kunnen bijwonen. .Ginger Rogers met haar rode pet op de tribune trekt bijna even veel belangstelling als Rod Laver" aldus deze speler. 75 jaar zijn de banen alleen ge reserveerd geweest voor .gentle men" (amateurs), maar het vorig jaar mochten de profs intrede doen. De Britten zeggen dat het parle ment en Wimbledon de enige in stellingen zijn welke op tijd begin nen het lagerhuis om 14.30 en Wimbledon om 14.00 uur. De ballenjongens in hun groene en paarse hemden, allen afkomstig van nabijgelegen scholen en een weeshuis, worden speciaal voor het toernooi opgeleid. De heren spelen reeds in shorts sinds Jack Kramer in 1947 zijn lange pantalon in de kleedkamer liet en de dames hebben in 1934 het dragen van kousen opgegeven toen de Amerikaanse Wightman Cup-ploeg besliste, dat jarretels de bewegingsvrijheid beperkten. Maar toen de meisjes na de tweede wereldoorlog met vrolijk gekleurde onderbroekjes gingen pronken, vonden de organisatoren dat dit te ver ging. Veel speel sters maakten zich meer zorgen hoe zij er uit zagen dan hoe zij speelden", zo zei de vroegere se cretaris van de club luitenant-ko lonel Duncan MacAulay. Sinds 1962 stelt de club zich op 'iet standpunt dat ieder op Wimble don slechts in het wit mag spelen. JacAulay constateert: „Sindsdien hebben de toeschouwers zich weer op het spel in plaats van op de broekjes kunnen concentreren."

De Vallei | 1969 | | pagina 9