Dochters van schoenen- fabrikant beg, onnen mode- bedrijfje icu maar f VAKANTIEKLEDING UIT ZONNIG ITALIË Stiefmoeder Voor heel kleine kinderen is vakantie gewoon thuis vaak nog het fijnst 't Is heerlijk 3PU voor moeders (pasvorm!). En fijn voor vaders (slobbert niet!) Maar helemaal ideaal is het voor kinderen .'t Sluit prachtig aan, maar't gaat ook méé met de groeiDaarom nu ook in kleine maatjes: elastisch katoenen mei van BRIEVEN OP BESTELLING NIEUW PERSPECTIEF VOOR GEBOORTEREGELING In stand houden Anders gedacht „t. i Een lange, mouwloze jurk met korte cape, die losgeritst, in een badlaken verandert; gemaakt van donker blauwe, katoenen badstof, afgezet met gele en oranje biezen. De schoenfabriek Zenith in Fer- rara heeft sinds acht jaar een af deling confectiekleding. „Diana d'Este". Enkele dochters van de eigenaar van het familiebedrijf za gen er destijds wel heil in, schoenen te gaan combineren met andere ac cessoires, zoals tassen, hoeden, shawls en af en toe eens een jurk. Van het een kwam het ander en zo werd Diana d'Este al gauw een be grip, met name op het gebied van de zomermode. Hun specialiteit is vakantiekle- ding voor alle uren van de dag en de avond: strandpakken met bijbe horende badlakens, bermuda's met bijbehorende jasjes, lange rokken en jurken van badstof (charmant en ideaal voor onze tochtige Ne derlandse stranden), enorme zonne hoeden, badtassen die, leeggehaald en uitgeklapt, een soort matrasjes blijken te zijn, vrolijke, bonte avondkleding in katoen en zijde... De beginregel van de meest re cente reclamebrief van het mode bedrijfje spreekt dan ook duide lijke taal: „De naam Diana: d'Este betekent nu eenmaal „Zomer". Inez Visser Badstof jurkje met V-hals en gerende rok in de kleuren turkoois en wit. Een gebloemde kniebroek, tdaarover heen een mouwloze tuniek; uitgevoerd in badstof. Niet van Diana d' Este, maar van de eveneens Italiaanse boutique Glans is deze korte badjas in witte katoen, met een rand rode lus applicaties en om de taille een rode sjerp. Een driedelig strandpak, bestaande uit een blouse met grote, ruimvallende col, windjack en lange broek. Een originele strandjurk van groene badstof, afgezet met een groene en een witte bies. Voor haar: bikini, wikkelrok en jas in badstof. De jas is aan twee kanten draagbaar. Voor hem zwembroek, een soort heupbroek met grote, opgestikte zakken, badjas en bijbehorende badmat. Parijs Zij heet Elisabeth Marescot en zij is 53 jaar oud. Zij is de toevlucht voor allen, die overlopen van liefdes gevoelens voor anderen, maar hieraan niet de gewenste draai kunnen geven. Zij zet ze op papier en verstuurt ze naar het bestemde adres. Elisabeth Marescot is openbaar schrijfster van liefdesbrieven. Met haar levendige fantasie en met haar geweldige kennis van de mense lijke ziel vertaalt zij al dertien jaar lang in min of meer hartstochtelijke bewoordingen de gevoelens, die een andere onbekende bezit. Het zijn voor al mannen van boven de vijftig jaar, die een beroep op haar komen doen. Misschien zijn zij zelf dermate ver strikt in hun gevoelens, dat zij er niet goed uit wijs kunnen worden en het daarom moeilijk vinden deze aan een ander bekend te maken. De vrouwen daarentegen komen haar hulp vooral inroepen, als zij een liefdes verhouding willen verbreken. Zij vin den dan niet de harde, cynische woor den, waarvan zij vin dat die daarbij be horen. Voor mevrouw Marescot maakt dat geen verschil. Per brief vraagt zij een bedrag van vijftien tot twintig gulden. Zij schrijft er gemiddeld drie per dag. Vroeger was dit veel meer, zei ze. Maar de moderne jeugd heeft,volgens haar, de romantiek vrijwel geheel ver loren. ATHENS (Georgia, Verenigde Sta ten) Onderzoekers aan de universi teit van Georgia zijn er in geslaagd, uit de menselijke sperma-vloeistof een ver binding af te zonderen die mogelijker wijs de sleutel kan zijn tot een volko men nieuwe en ongevaarlijke methode van geboorteregeling. Het werk van de twaalf onderzoekers, onder wie Nederlanders, Engelsen, In diërs en Australiërs, heeft geleid tot de volgende voorlopige conclusies: Zaadcellen zijn aanvankelijk omhuld door een beschermend laagje, dat ieerst moet worden verwijderd wil er bevruch ting van een eicel kunnen optreden. Het zaadvocht bevat echter een stof die de verwijdering van dit laagje verhindert. Deze remmende stof wordt door de on derzoekers aangeduid als decapacita- tiefactor afgekort als DF. Gedurende de vruchtbare dagen van de vrouw is er echter in de baarmoe der een andere stof aanwezig, die de remmende werking van het DF opheft, en daardoor de verwijdering van het beschermende omhulsel van de zaadcel len mogelijk maakt. Deze cellen zijn nu in staat, toteen eicel door te drin gen en die te bevruchten. Mocht men er nu in slagen, geduren de de vruchtbare periode de werking van het DF in stand te houden, dan zou hiermee een nieuwe methode van ge boorteregeling mogelijk zijn geworden. De thans gebruikte middelen de pil werken over het algemeen door wijziging van de menstruele cyclus, en dit kan leiden tot ongewenste bijver schijnselen. Behoud van het DF echter zou een meer natuurlijke methode zijn, waardoor bevruchting zou kunnen wor den verhinderd zonder vreemde stof fen in het lichaam te brengen en zonder eicel of zaadcel te doden. Volgens de leider van de groep, dr. William L. Williams, is zijn ploeg er als eerste in geslaagd de aanwezigheid van DF, die al eerder in de sperma vloeistof van andere zoogdiersoorten was vastgesteld, ook in het geval van de mens met zekerheid aan te tonen. FORT WORTH (Texas) Een acht jarige jongen heeft maandag de politie verteld, dat zijn handen bij wijze van straf boven een open vlam waren ge houden omdat hy een keukenmesje had weggenomen om mee te spelen. De politie arresteerde zijn 36-jarige stiefmoeder, mevrouw Mary jo Staf ford en zijn grootmoeder, de 76-jarige mevrouw Jo Reynolds, zij zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De achtjarige Danny Stafford zei, dat eerst zijn ene hand en toen zijn andere boven een vlam van het gasfornuis werd gehouden. Daardoor ontstonden pijnlijke blaren.. „Ja, dat heb ik gedaan", deelde grootmoeder aan journalisten mede. Natuurlijk behoren wij, als volkomen gelijkberechtigd staatsburgeres, elke avond getrouwelijk ons dagblad te lezen. Minstens een half uur ervoor uittrekken im op de hoogte U blijven van het wereldgebeuren, zogoed als van het plaatselijk nieuws. Geen regel overslaan, van het hoofdartikel tot en met Alles Tgoed en wel maar zo'n week voordat wij met vcxkarvtie pacm moeten wij met die staatsburgerlijke avondcursus wel eens de hand lichten vanwege al dat wassen, naaien, strijken en pakken. En ons geween sussen met de belofte dat wij straks, ergens neergestreken, ons des te intenser zullen verdiepen tn alle dagbladen, die ons worden toegestuurd of ongevraagd in de bus vallen. Een plezierig tijdverdrijf waarvoor wij, zonder die eeuwige huissloverij aan onze hals, nu eens breeduit kunnen gaan zitten. Ik steek daarom opgewekt mijn neus in een krant van een halve week oud en ben er meteen helemaal in. Want daar vis tic een berichtje op dat mij prachtig geschikt lijkt voor een uitgebreide discussie. Op een vergadering van een vrouwenverenigingzo goed als binnens kamers tussen moeder en dochter. Want zo op het eerste &ezt<;ht lijkt dit voorstel toch wel erg ver te gaan. Het gaat uit van de WAO, niet een nieuwe kruidenierscombinatiezoals u zou denken, maar de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding. Die wil in een schrijven aan de regering haar zegje zeggen, niet over het Maagdenhuis, maar over de wenselijkheid van kindertehuizen. Beter gezegd: halvedag speelzalen en kinderdagverblijven voor alle peuters (twee tot vier jaar) van alle moeders in ons overbevolkt land. En nu zie ik alle grijze hoofden al eensgezind schudden van: Waar gaan wij naartoe? In onze jonge tijd was het enkel bittere noodzaak ais een moeder haar kleintje een paar ochtenden in de week onder dak bracht in een bew dar schooltje de naam zegt al genoeg om zelf uit werken te kunnen gaan. Maar een rechtgeaarde moeder die niet om half acht de deur uit moest om er een karige boterham bij te verdienen zo'n gewone moeder dacht er niet aan zo'n wurm bij vreemden onder te brengen. Zij was veel te gelukkig dat zij met haar kleintje gezellig thuis kon blijven om het zelf te verzorgen en bezig te houden. ,,Nog bij moeder was toen een beroemd leesboekje, en terecht. Stel je voor: Ot en Sten 's morgens met een slabbetje voor achter een bordje pap, met nog twintig, dertig anderen aan een lange tafel in plaats van met paard en poppewagen in de bleek aan 't kuieren. Elk kind tussen twee en vier een halve dag naar een erkende speelzaal of een kinderdagverblijf vooruit maar. Alle moeders de deur uit naar haar baan en de kinderen onder gediplomeerd toezicht eten, spelen en slapen. De kleuterschool begint met vier jaar al vroeg genoeg. En bij deze verzuchting, zie ik in mijn verbeelding een lid van de jongste moedergeneratie haar sigaret in de asbak uitdrukken om even ernstig op de kwestie in te gaan. Dat van de kinders opbergen omdat moeder naar haar baan moet 11 natuurlijk overdreven. Maar zo'n halvedag speelzaal voor de peuters van élke moeder die, als ze dat wil of nodig heeft, haar kind een paar uurtjes kwijt moet wat is daar eigenlijk tegen? Het klinkt op het eerste gehoor bar egoïstisch en gemakzuchtig - weet ik wel. Maar laten wij nu onder elkaar eens heel eerlijk zijn en er ronduit voor uitkomen dat we met het grut af en toe behoorlijk aan zijn, tussen de box en de kleuterklas. Alle peuters zijn schatten maar een schat moet je nu en dan ook eens een tijdje opbergen, dan geniet je er later zoveel te meer van. En een kind, ook het allerliefste, kan soms ongenadig vervelend zijn. Lastig, of druk, of tegen de draad in. Het wil naar buiten als het pijpestelen regent. Een verhaaltje horen als je druk aan de was bent. Poppetjes knippen als de kamer net aan kant is. Je kunt het schatje geen ogenblik alleen laten, want dan valt het in een emmer sop of breekt je mooiste kopje of neemt een slok uit de azijnfles. Je hebt geen moment rust, en je zou toch zo graag eens even uitblazen met een sigaretje en een arbeidsvitamientje of zo, zonder voortdurend op spelden te zitten. Is het dan echt zo'n misdadig idee om je schatje eens een uurtje of wat te parkeren in een gezellig vertrouwd verblijf waar het met andere kinderen kan spelen onder toezicht van juffen die alle tijd voor ze hebben en ze aardig kunnen bezighouden. En nu praat ik nog niet eens over de kans om eens een uurtje op je gemak boodschappen te doen zonder zo'n kleine handjegauw, die overal met de vingertjes aan zit en voortdurend in de gaten moet gehouden worden; vooral in zo'n supermarkt. Sta je bij de kassa af te rekenen en ondertussen valt er een fles bessensap om of alle chocoladerepen liggen op de grond. Nee, geef mij zo nu en dan, zo nü en dan, zeg ik maar eens een halve dag om heerlijk in je eentje uit te blazen van het: pas op niét doen blijf af kom hiér. Daarna kun je alles weer veel beter aan, en knuffel je het kleine geval des te steviger. Want weet je, Ot en Sien bleven fijn nog even bij moeder maar wij hebben geen bleek, op ons flatje zeven hoog. Dat is het verschil. Soms zijn zelfs de meest voorbeel dige moeders egoistisch: wanneer ze* met erg kleine kinderen op vakantie gaan. Het is natuurlijk schattig om Pietertje van twee jaar met helemaal bruinverbrande billetjes te zien spelen op het strand van een ver vakantieland. Beeldig om later per kleurenfotootje te laten zien aan een geroerde Mien, So- fie of Truus. Maar geen Mien of Truus die er weet ADVERTENTIE pmufc.foihik! VfM van heeft hoe dat arme Pietertje twee weken lang dreinerig was van de warm te, hoe hij de gevolgen van de olijfolie moest dragen, hoe moe hij werd op uitstappen en hoe bang soms in de ho telkamer. Waarom nemen moeders Pietertjes van twee of drie jaar mee op vakantie? „Omdat de kinderen ook vakantie heb ben verdiend en omdat het zo gezellig is", is het antwoord. Maar waar het kinderen onder pak weg, de vijf jaar betreft is dat niet helemaal naar waar heid. Wanneer de moeders diep in hun war me hart te rade gaan, zullen de moe ders toegeven dat kleine Pietertjes ei genlijk meegaan op vakantie omdat kleine Pietertjes zo lief zijn en je zo moeilijk zonder hen kunt. En dat de kinderen daarom in feite een boel el lende moet worden aangedaan. Want de Pietertjes van zeer prille leeftijd hebben er om te beginnen toch geen idee van of ze nu worden meege nomen naar Spanje of een dagje Noord- wijk. Ze eten ineens heel anders dan thuis, ze moeten wennen aan een vreemd klimaat en als ze moe worden staat hun bed niet meteen in de nabijheid. En er is ook geen moeder die hen meteen in dat bed stopt, maar wel een moeder die nog eerst iets wil eten op een terras je. In zulke situaties zijn er een boel mensen een beetje ongelukkig: de moe- geworden Pietertjes en de vaders en moeders, die ook hadden gedacht dat het allemaal toch makkelijker en pret tiger zou verlopen, omdat de Pietertjes thuis veel braver en liever zijn. Zeer waarschijnlijk zit het 'm juist in dat huis, waar voor Pietertjes alles ge woon is en het medicijnkastje nabij als ze zijn gestoken door een wesp. Zeer waarschijnlijk ook hadden de Pietertjes thuis een veel leukere va kantie in een oude badkuip vol water in de tuin. Zeer waarschijnlijk ook had den een boel vaders en moeders een prettiger vakantie wanneer ze met die kleine kinderen gewoon thuis bleven. Of toch naar het buitenland gingen en de nakomelingen uitbesteedden bij een vriendelijke oma. Want 's avonds oppassend in een ho telkamer naast een slapend kind, wel, dan ziet u ook niet zo gek veel van Spanje

De Vallei | 1969 | | pagina 10