Okker eerste Nederlander in een finale op Wimbledon Etappe-overwinning van Rik van Looy na formidabele solo door Franse Ardennen Pijnen door Perez Frances van de fiets getrapt DE TOUR IN CIJFERS Maria Gommers raakte wereldrecord 1500 m kwijt Leen Poortvliet vertrouwde het niet Billie Jean King in dames-eindstrijd tegen Ann Jones Zoetemelk bleef aan de leiding Weer etappewinst voor Den Hertog Met Riessen zege tegen Laver/Emerson JAN JANSSEN: „HET GAAT BEST NAAR ONZE ZIN....", Boete Protest Plannen Tegenactie Vrede Nijdam weer achter Gewetensconflicten Geen schaduw David Broome eerste in Aken Jeugd flHHMHHHHI 6e RIT 133,5 km SPORT IN 'T KORT DONDERDAG 3 JULI 1969 WIMBLEDON Nederland heeft voor het eerst in de geschiedenis een vertegenwoordiger in één van de finales van Wimbledon. Tom Okker en zijn Amerikaanse partner Marty Riessen plaatsten zich woensdagavond op het centrecourt voor de eindstrijd van het heren-dubbelspel door met 6-3, 3-6, 6-3, 6-4 te zegevieren over de kampioe nen van Australië en finalisten van Ro land Garros, de Australiër Rod Laver en Roy Emerson. De financiële gevol- Tour-directeur Jacques Goddet voerde gisteren een hevige discussie met de Spaanse renner José Perez-Frances (links), die onze landgenoot René Pij nen geslagen en geschopt had en daar voor een tijd- en een geldboete zal krij gen. NANCY „Als ze die man niet uit de koers nemen, stap ik zelf uit de Tour". Rene Pijnen bloedend uit won den aan zijn rechterbeen, rechterarm en rechterhand, stond trillend van nervosi teit op de pelouse van de sintelbaan in Nancy, waar ploegmakker Rik van Looy enkele minuten tevoren een ruim honderd kilometer lange solo met een etappezege had afgesloten. Pijnen had wel gevraagd of Rik was geslaagd, maar erg veel belangstelling had hij voor dit glorieuze moment voor de ploeg van Ton Vissers niet gehad. Zijn gedachten vertoefden nog altijd bij dat hachelijke moment op ongeveer tien ki lometer voor het einde van de vierde etappe, toen hij door de Spanjaard Pe rez Frances was geattaqueerd, omdat zijn begrijpelijke tactiek van afstoppen ten gunste van de eenzaam vooruitrij- dende Rik van Looy de licht ontvlam bare Spanjaard niet had aangestaan Perez Frances had hem letterlijk van de fiets getrapt. Pijnen, die gelukkig niet ernstig was gewond door deze Spaanse furie, had net contact met de jachtgroep achter Van Looy verloren, maar kwam toch nog voor het peloton binnen. Hij had echter te veel tijd verloren om ook nog het dagploegenklassement voor Willem II-Gazelle veilig te kunnen stellen. Dat ^scheelde in de prijzenpot, waarin mede dank zij een extra premie van 3000 gul den van de fabriek toch ruim 5000 gul den stroomde, het niet onbelangrijke bedrag van 1000 frank. Voor Pijnen telde die pure winst echter niet. Hij kon maar niet begrijpen dat de Spanjaard, die door Pijnen ook nog voor 'n Frans man was versleten, zich zo had kunnen laten gaan. Hij herhaalde het telkens: „Hij eruit, of anders ik naar huis". Tour-routiniers moesten hem van die gedachte afbrengen en hem aan zijn verstand brengen, dat hij in de Tour de France reed en niet meer tussen de amateurs. Het was voor Pijnen een moeilijk aanvaardbare zaak, maar hij schikte zich ten slotte. Hij nam, zij het morrend, genoegen met de boodschap, dat nog tijdens de koers, directeuren Goddet en Levitan hadden besloten de Spanjaard met vijf minuten en 50 frank (36 gld) te beboe ten. Toen was ook kapitein Hartet, de commandant van 't begeleidende korps gendarmerie, die na Pijnens binnen komst niet van diens zijde was gewe ken, gerust. De kapitein had gevreesd dat Pijnen een officiële aanklacht te gen Perez Frances bij de politie zou indienen en wat hij daarmee had moe ten beginnen wist de heer Hartet niet goed. Pijnen gaf, terwijl hij door de artsen in een tent werd geholpen, het verhaal van de gebeurtenissen: „Toen Julien Stevens alleen achter Rik van Looy aanging ben ik in de jachtgroep achter die Belg gaan rijden. Ik wilde hem zo snel mogelijk inhalen. Toen wij bij hem waren gekomen heb ik aanvanke lijk achterin gefietst. Maar al spoedig had ik in de gaten dat ik beter van tactiek kon veranderen. Ik ging wel op kop rijden, maar niet serieus na tuurlijk. Wel probeerde ik het tempo te drukken. Dat was zeker niet naar de zin van die Fransman (Pijnen wist nog niet dat hij met Perez Frances te doen had gehad) want hij duwde me weg. Toen al kwam ik bijna in de berm terecht. Ik kwam terug en het spel herhaalde zich. Toen ik daarna weer naar voren kwam trapte hij tegen mijn stuur en reed ik in een droge sloot". Onmiddellijk had Ton Vissers, die met zijn ploegleidersauto achter Rik van Looy reed en over de toerradio van het voorval hoorde, bij Levitan ge protesteerd. Nog tijdens de koers had deze contact opgenomen met Jacques Goddet, zodat spoedig omgeroepen kon worden, hoe weinig ook door de organi satie de geste van Perez Frances op prijs werd gesteld. Pijnen vond de straf te laag: „Ze hadden die bandiet uit de koers moeten zetten", zei hij nog voor hij naar het hotel vertrok, waar de art sen hem later op de avond zouden ko men opzoeken. In het hotel belandde Pijnen midden in de feestvreugde over de zége van Rik van Looy en de vette prijzenbuit. Grote bewondering werd alom geuit aan het adres van de ex-wielerkeizer van Herenthals, die meer dan honderd kilo meter alleen voor de wielermeute had uitgereden. Van Looy was een eind voor de ra vitaillering naar Vissers toegekomen en had zijn plannen bekendgemaakt. Vissers moest de anderen opdracht gaan geven voorin te rijden, zodat zij konden afstoppen op het moment dat Van Looy ging demarreren. De manoeuvre verliep volgens plan. „Waarschijnlijk hebben ze gedacht, dat Van Looy vooruit ging rijden om ge makkelijker bij de ravitaillering aan eten te komen", zo meende Ton Vissers nadat de coup was geslaagd. Hoe het ook zij, Rik van Lqqy, een van,, de grootste Wielrenners aller tijden, Was op pad en liep weg van de hoofdmacht, waarin Eddy Merckx uit piëteit voor de poging van de 35-jarige ex-wereld kampioen zich kalm hield. Sterker nog, toen Vissers langs het peloton reed, zei Merckx tegen hem: „Doe maar door, ik rij er niet achter". Hij bedoelde: Laat Rik van Looy zijn gang maar gaan, ik zal niets tegen hem onderne men. De solo van Van Looy werd geen herhaling van de machteloze poging van ploeggenoot Timmermans de dag tevoren. Van Looy, omringd door foto grafen en radioreporters, die hem on derweg interviews afnamen, fietste als herboren over de glooiende hellingen van de Franse Ardennen. Zijn winst steeg geleidelijk. Van 2 min 30 sec. bij de ravitaille ring bij Etain (112 km) tot zes minu ten zeven seconden (Van Looy, die in de algemene klassering precies ze ven minuten achter lag op Stevens reed toen theoretisch in de gele trui) tot een maximum van twaalf en een halve mi nuut na 146 km. De tegenaanvallen begonnen. De winst slonk. Het werd echter pas se rieus, toen Julien Stevens zelf zijn gele trui ging verdedigen. Dat gebeurde na 171 kilometer, kort nadat een groep met Agostinho, De Vlaeminck en Ga lera door o.a. Merckx, Gimondi en Poulidor tot de orde werd geroepen. Stevens ging alleen op stap. Hij had de toestemming van Merckx om dat te doen. Merckx, die eerder op de dag door de alliantie van azen aan de rand was gevoeld en die zich niet opnieuw wilde uitputten. De sprong van Stevens ontlokte een tegenactie van het peloton. Pijnen ging mee toen Zandegu, Mintjens, Letort, Perez-Frances, Berland en Panizza ach ter Stevens aan gingen en de Belg ach terhaalden. Het ging spannen. Zou Van Looy nog iets van zijn winst overhou den? Dat hij de gele trui niet zou kun nen veroveren, stond al vast, omdat het gat snel kleiner was geworden. Iedereen hoopte echter, dat de Belg zou slagen. Men gunde hem nog een etap pezege in de Tour de France, hoogst waarschijnlijk zijn laatste. En het succes kwam. Toen Van Looy ten slotte alleen over de sintelbaan in het kleine stadionnetje in Nancy fietste, had hij van zijn winst NANCY Leen Poortvliet ver trouwde het zaakje niet. „Nee dank u wel", zei hij tegen de man met de witte jas, die hem voor de start in Charleville twee aspi rientjes wilde geven tegen de pijn, nog steeds veroorzaakt door Poort- vliet's val van maandag. Poortvliet draaide zich om en verdween. Wat verderop gaf hij een verkla ring voor zijn weigering: „Sinds de affaire-Merckx in de Giro neem ik niets meer van een vreemde aan" Een lofwaardig besluit uiteraard. Maar Poortvliet had zich ditmaal wel even kunnen bedenken, want hij verbleekte wel toen hij hoorde wie hij voor het hoofd had gesto ten: Een der tourartsen van I2V2 minuut nog 42 seconden over. De finish had niet een paar kilometer verder moeten liggen. Van Looy, die in 1965 zijn laatste etappezege in de Tour had behaald, kwam nog een keer op het podium van de triomfators. Hij genoot er kennelijk van. Beneden op de sintelbaan stonden Belgische journalisten onder elkaar te bekvechten over de vraag of Van Looy nu zijn vijfhonderdste zege in zijn wie- Ierloopbaan had behaald. Men was de tel kwijtgeraakt en er lcwarn geen de finitieve eindconclusie. Zelfs zijn bio grafieschrijvers konden geen uitsluitsel geven. Zij hielden het er maar op, dat Van Looy zojuist zijn 499e over winning had behaald. Een respectabel cijfer. Die strijdvraag liet Van Looy koud zoals het hem ook weinig interes seerde toen hij van de wedstrijdcom missarissen een halve minuut straf en vijftig franken boete kreeg, omdat hij op onreglementaire wijze bevoorra ding had geaccepteerd. Hij had gewon nen. Van Looy, de man die niet in de ze* Tour had willen starten, had zijn waarde voor Willem 2/Gazelle weder om bewezen. Jan Janssen had het tafereel vanuit de verte gadegeslagen. Hij had vrede met de overwinning van Van Looy. Het doel van de Nederlandse toprenner ligt ergens anders. Dat werd duidelijk toen hij zei: „Het gaat best naar onze zin. De afgelopen dagen is Merckx iedereen gaan halen. Dat kan zo niet doorgaan, want dan is hij na tien dagen gezien". Ook in de rit naar Nancy had men Merckx geen rust gegund. In het begin rommelde het voortdurend in de front linie, eerst door toedoen van Rudi Al- tig, vervolgens enkele malen door Beu gels en ook door Pingeon, die samen met Gimondi, Gonzales, Ocana en Theil- liere op de pedalen was gaan staan. Steeds weer had Merckx persoonlijk de tegenaanvallen moeten leiden. Nog werd de Belgische grootmeester niet met rust gelaten. Hij moest opnieuw in touw ko men toen het hele front tegen hem in actie kwam: na 57 km ontstond een kopgroep met Pingeon, Beugels, Pouli dor, Dancelli, Gimondi, Gonzales, Oca na, Wagtmans, Galera, Janssen („Ik Een volkomen leeggereden Rik van Looy boekte gisteren in Nancy na een schitterende solo een etappezege. De foto toont de aankomst in het stadion te Nancy. kwam er als laatste op mijn wenk brauwen bij") en... de verdedigende Merckx. Het was ook de verklaring waarom Stevens later op de dag in zijn eentje achter Van Looy is aangegaan. ^Merckx hield toen de rest van de faema's rond zich om bij eventuele nieuwe acties van de concurrentie steun te hebben. Bijna alle Nederlanders eindigden de ze dag in het grote peloton, dat op de sintels in Nancy nog enige moeilijke ogenblikken doormaakte, vooral toen Karstens uit een bocht gleed en midden tussen zijn concurrenten doorzeilde. Karstens hield er een aantal lelijke schaafwonden aan over. Dat hij niet over de finish ging, werd gevoed door een nieuwe maatregel, die inhoudt, dat bij valpartijen in de laatste vijfhonderd meter de betrokkenen dezelfde tijd krij gen als de groep waarin zij zaten. Alleen Henk Nijdam raakte weer ach terop. Hij kwam met een achterstand van ruim veertien minuten als laatste het stadion binnenrijden. En met recht mag worden gevreesd, dat voor Nijdam de Tour niet lang meer zal duren. Misschien haalt hij het donder dag al niet wanneer de karavaan op de Col de la Schlucht en de Col du Firstplan kofrit. gen van dit succes: 1000 pond bij het behalen van de titel en 600 pond voor de verliezers. Okker verdiende voor zijn plaats bij de laatste acht van het he ren-enkelspel reeds vierduizend gulden. Voor een tweede gedeeltelijk succes zorgde de combinatie Betty Stöwe/ Owen Davidson, die met 6-3, 2-6, 6-2 zegevierde over het Britse echtpaar Taylor en nu het stadium van de acht ste finales bereikt heeft. Okker beheerste het dubbelspel van woensdagavond volkomen. Hij was de enige van het viertal, die zijn opslag geen enkele maal verloor tegenover La- ver en Emerson elk driemaal en Ries sen zelfs vijfmaal. Vooral Rod Laver was volkomen machteloos als de Ne derlander zijn zwiepende forehand top- spindrive in het geding bracht. De zui nig kijkende, linkshandige speler werd zelfs enkele malen duidelijk nijdig. Hij houdt er niet van zo te kijk te worden gezet. Maar Okker trok zich er niets van aan. Op het vierde matchpoint serveerde hij zo hard op Emerson, dat Riessen met een smash de partij na 95 minuten kon besluiten. De Ame rikaan trok zich na een aarzelend be gin op aan het werkelijk briljante spel van zijn partner, zoals hij dat ook in de voorgaande partijen steeds heeft ge daan. Okker en Riessen gebruikten veelvul dig de Australische opstelling als één van hen op Laver moest serveren. De Australiër werd daardoor gedwongen rechtuit te retourneren: waarmee hij grote moeite had. Desondanks was het geen typisch modern herendubbel. Daarvoor was het serveren te zwak. Alleen Okker had, voldoende vaart en lengte in zijn opslagen. Laver, Riessen en Emerson verloren in het begin van de eerste set achtereenvolgens hun ser vice en hetzelfde kwam voor in de der de set. De tweede en vierde set werden zoals dat op gras gebruikelijk is beslist op één doorbraak: Okker/Ries- sen verloren de tweede toen Riessen in de vierde game na 40-»0 toch zijn opslag niet kon houden. Ze wonnen de vierde door een break op Laver in de vijfde game. De favoriet voor de titel in het enkelspel kwam bij 3-5 opnieuw in moeilijkheden en moest toen drie matchpoints weg serveren, alvorens Okker aan service kwam. De Nederlan der het zich deze kans niet ontgaan. Met een geestdrift die niet getemperd werd door enige zelfkritiek, heeft En geland woensdag de overwinning van Ann Jones op Margaret Court-Smith gevierd. Door een overwinning met 10-2, 6-3, 6-3 kwalificeerde de blonde linkshandige speelster uit Birmingham zich voor de tweede maal ip haar lan ge carrière voor de finale van Wimble don, waarin ze, evenals twee jaar ge leden, zal aantreden tegen titelhoudster Billy Jean King. Deze won in de kort ste partij, ooit in dit stadium op Wim bledon gespeeld, met 6-1 en 6-0 van Ro semary Casals. De kleine Casals werd deze middag geplaagd door gewetens conflicten. Mocht zij haar oudere vrien din en mentor in het tennisspel, aan wie zij alles te danken heeft, in de weg staan, nu deze de kans heeft aanstonds door een nieuwe zege in de finale na Suzanne Lenglen de tweede dame te worden, die Wimbledon viermaal ach tereen heeft gewonnen? Rosemary Ca sals kwam er niet uit. Vriendschap en dankbaarheid botsten hevig op gevoe lens van sportiviteit. En het was geen wonder, dat zij in deze geëmotioneerde toestand zoveel ballen missloeg, dat Billy Jean er het hoofd over schudde. In 28 minuten was het voorbij. In de eerste set had. Rosy twaalf punten ge maakt. In de tweede slechts zes. 4-7-1969 p Grosse Pierre t95dm Le Thillo' 1178 m BALLON D'ALSACE jCernoy MULHOliSE Uitslag van de vierde etappe: 1. Van Looy (Belg, Vissers) 214 km in 5 uur 18 min 02 sec. (met bonificatie 5.17.42). 2. Stevens (Belg, Driessens) op 42 sec (met bon. 5.18.34). 3. Zandegu (It), Pezzi) op 44 sec. (met bon. 5.18.41) 4 Mintjefs (Belg, Driessers). 5. Letert (Fr, Plaud) 6. Perez Frances (Spa., Geminiano). 7. Berland (Fra, Geminia- ni). 8. Panizza (It, Pezzi) allen z.t. als Zandegu. 9 Pijnen (Ned, Vissers) op 1 min 37 sec. 10 Wagtmans (Ned, Vissers) op 1 min 57 sec. 11. De Vlaeminck (Belg, Schotte). 12. Dancelli (It. Alba- ni). 13. Basso (It, Albani). 14. Leme- teyer (Fr, Magne). 15 Janssen (Ned, Geminian). 27. Dolman (Ned. Vissers). 30. Ottenbros (Ned. Vissers). 31 Van der Flaas (Belg, Vissers). 37 Poortvliet (Ned, Vissers). 39 Merckx (Belg, Dries sens). 41. Gimondi (It, Pezzi). 50 Beu gels (Ned, Magne) allen z.t. als Wagt mans (op 1.5.7). 93. Timmerman (Belg., Vissers) op 1.5.7. 111. Haast (Ned. Vis sers) op 1.5.7. 125 Karstens (Ned. Plaud) op 1 min 12 sec. 127 en laatste: Nijdam (Ned, Vissers) op 12 min 18 sec. Dagploegen klassement 1. Driessens (Stevens, Mintjens, Merckx) 15.57.29. 2. Geminiani 15.57.31 (28 pnt.) 3. Pezzzi (z.t. 52 pnt). 4. Vis sers (Van Looy, Pijnen, Wagtmans) 15.58.44. 5. Plaud 15.58.44. Alg. Klassement Alg. klassement: 1. Stevens (Belg. Driessens) 19 uur 21 min 51 sec. 2. Le tort (Fr. Plaud) op 1 min 28 sec, 3. Merckx (Belg. Driessers) op 1.37. 4. Altig (W.D1, Pezzi) op 1.45, 5. Panizza (It. Pezzi) op 1.51, 6 ex aequo: Janssen (Ned. Geminiani), Grosskost (Fr. Ge miniani) op 1.57. 8. Gimondi (It. Pezzi) op 2.07, 9. Bracke (Belg, op 2.09. 10. ex aequo: Poulidor (Fr. Magne), Vianelli (It, Albani) op 2.12. 12. Schuitz (Lux, Albani) op 2.14. 13. Wright (GB, Geminiani) op 2.21. 14. ex aequo: Pin geon (Fr. Plaud), Harrison (GB, Caput) op 2.22. 16. ex aequi: W. in 't Ven (Belg, Cools), Ocana (Sp. Machain) op 2.24. 18. De Vlaeminck (Belg, Schotte) op 2.26. 19. Wagtmans (Ned. Vissers) op 2.31. 20 Van Springel (Belg. Cools) op 2.35. 21. Aimar (Fr. Geminiani) op 2.37. 22. ex aequo: Balmanion (It. Pezzi), Lopez - Rodriguez (Sp. Machain) op 2.38. 47 Ot tenbros (Ned. Vissers) op 3.52. 51 Van Looy (Belg. Vissers) op 6.08. 71 Pijnen (Ned. Vissers) op 12.07. 72 Beugels (Ned. Magne) op 12.08. 87 Van der Flaas (Belg. Vissers) op 12.56, 98 Kar stens (Ned. Plaud) op 13.45. 101 Dol man (Ned. Vissers), op 14.04. 120. Haast (Ned. Vissers) op 21.41. 121 Tim merman (Belg. Vissers) op 21.57. 126 Poortvliet (Ned. Vissers) op 42.44. 127 en laatste Nijdam (Ned. Vissers) op 1 uur 10 min. 46 sec. Berg klassement Het bergklassement na de vierde etappe: 1. De Vlaeminck (Belg. Schot te) 6 pnt. 2. ex aequo: Merckx (Belg. Driessens), Dancelli (It. Albani) 4 pnt. 4. ex aequo: W. in 't Ven (Belg. Cools) Van Looy (Belg. Vissers), Timmer man (Belg. Vissers), Perurena (Sp. Machain) en Cooreman (Belg. Cools) allen 3 pnt. Alg. ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement luidt: 1. Driessens 58.47.34: 2. Pezzi 58.47.55: 3. Geminiani 58.48.34: 4. Plaud 58.51.24: 5. Cools 58.52.16: 12. Vissers 5.59.37. Puntenklassement 1. Basso (It) 52 pnt. 2. Stevens (Belg) 45. 3. ex aequo: Van Looy (Belg) en Janssen (Ned) beiden 34. 5. Nassen (Belg) 31. 10. Wagtmans (Ned) 21. 14. Mintjens (Bel) 14. KOSOFSKA Joop Zoetemelk heeft de leiding behouden in de Ronde van Joegoslavië, waarin de vierde en vijf de rit respectievelijk werden gewonnen door de Zwitser Hubschmid en de Pool Denel. Van den Burg werd in de vijfde etappe vierde. Algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned.) 14.28.06; 2. Nelufc (Rusl.) op 2.46; 3. Dimitref (Rusl.) op 3.59. Met steun van het publiek, echtge noot „Pip" en minder opvallend die van de lijnrechters, heeft Ann Jo nes één van de finale-plaatsen veilig ge steld voor Groot-Brittannië. Margaret Court was geen schaduw van de mach tige speelster, die in 1963 en 1965 de ti tel won. Dit op rekening te schrijven van de centre-coürt-zenuwen zou een symplificatie zijn. Margaret dankt haar opkomst aan de loodzware conditie-trainingen van Frank Sedgman, die haar in de winter maanden bomen liet kappen. Zij was al tijd juist iets sneller, iets krachtiger en iets fitter dan welke tegenstandster ook. Maar sinds zij enkele jaren gele den overspannen raakte van het eento nig leven op de tennisbanen heeft zij haar conditie niet meer op peil gehou den. Ook niet toen zij vorig jaar aan een comeback begon. En wat eerst haar sterkste punt was, werd allengs haar zwakste. De Margaret Court, die woens dag tegen Ann Jones aantrad, was stijf, liep moeilijk en ontwikkelde weinig snelheid. Bovendien hadden haar groundstrokes geen lengte. Jones, die het laatste jaar in het tenniscircus van McCall geleerd heeft wat meer initia tief te nemen, kon voortdurend de net- positie innemen. En het was alleen bij de gratie van haar nog steeds geduchte backhandvolley, dat Court het tot drie sets bracht. In alle drie de sets kwam overigens Jones met 5-2 voor. Ze ver loor de eerste doordat de Australische, die op haar routine dit jaar zowel de Australische als de Franse kampioenr- schappen won, even haar normale speel- sterkte bereikte. Daarna viel Court weer terug op haar krampachtige ver weer vanaf de achterlijn. Het uiteinde lijke resultaat betekende niet zozeer een victorie voor Ann Jones als wel een afgang van Court, al zal het Britse publiek dat tot in lengte van dagen ont kennen. WALDMOHR Fedor den Hertog boekte in de derde etappe van de Ron de van Rijnland Palts zijn derde ritze- ge. Hij finshte in deze rit van Zwei- brücken naar Waldmohr met een voor sprong van 1 min en 20 sec. op de Westduitser Becker. Met een achterstand van bijna vier minuten ging een groepje van zes ren ners over de streep, van wie Hoekstra de sprint won. Van Katwijk legde be slag op de vijfde plaats. Fedor dén Her tog vergrootte zijn voorsprong in de to- taalrangschikking door deze etappeze ge aanzienlijk. De uitslag van de vierde etappe is: 1. Den Hertog de 115 km in 2 uur 48 min 28 sec.; 2. Becker (W.Dld.) 2.50.18; 3. Hoekstra (Ned.) 2.53.23; 4. Knab (W.Dld.); 5. Van Katwijk (Ned.); 6. Tschan (W.Dld.); 7. Hajek (Oost.); 8. Troche (W.Dld.) allen 2.53.23. Algemene rangschikking: 1. Den Hertog 10.11.13; 2. Becker op 11.19; 3. Tschan op 14.44. Tijdens internationale avond wed strijden in Maastricht heeft Willy Willems (Kimbria, Maastricht) de 3.000 meter steeple chase gewonnen in 8 min. 57,8 sec. Egbert Nijstadt (DOS, Dwin- gelo), die de afgelopen zondag tijdens de interland Nederland-Belië de 5.000 meter won in 14.13.0, maakte nu op de ze afstand een tijd van 14.22.0 sec., elf sec. sneller dan nummer 2, Piet Bee- len (Spartaan, Lisse). AKEN De Engelse springruiter David Broome heeft woensdag tijdens het internationaal concours hippique in Aken met „Beethoven" een jacht- springconcours gewonnen. Hij legde het parcours van 520 meter, waarin twaalf hindernissen met in totaal veer tien sprongen waren opgenomen, fout loos af in 58,6 seconde. De maximale hoogte van de hindernissen was 1.60 meter, terwijl voor elke fout zes se conden in meerdering werden gebracht. Tweede werd de Westduitser Lutz Mer kel op „Versmold" met een achter stand van 4,4 sec. Het internationaal springconcours om het kampioenschap van West-Duitsland leverde een overwinning op voor Al- win Schockemöhle (WD1) met „Do nald Rex". Hij maakte gedurende de twee manches slechts een fout, hetgeen vier strafpunten betekende. Vier com binaties eindigden exaequo op de twee de plaats, nl. Winkler (WD1) met „Tro- phSteenken (WD1) met „Simona'', Edgar (GBr) met „Uncle Max" en Janou Lefèbvre (Fra) met „Croquet te", allen met acht strafpunten. De Ne derlander Jan Maathuis werd met „The Saint" vijftiende. Hij liep zowel in de eerste als in de tweede manche twaalf strafpunten op. In het jeugdtoernooi werd de 17-jari- ge Paul van Min in de tweede ronde van het enkelspel uitgeschakeld door de Australiër John Alexander, die bij de heren tot de laatste zestien was door gedrongen. De setstanden waren 6-3 en 6-1. Eerder had Paul in de eerste ronde met 8-10, 6-4, 7-5 gewonnen van de Zwitser Rolf Spitzer. In het meisjes-enkelspel bereikte wmém;. A/inemiek Blom de kwartfinales. Zij versloeg de Canadese O'Hara met 6-4, 3-6, 6-3. In de kwarteindstrijden ontmoet zij de Japanse Sawamatsu. Direct na het gemengd-dubbelspel moest Betty Stöve in de tweede ronde van het troosttoernooi aantreden tegen de Engelse nummer negen, Janice Townsend. De Nederlandse verloor met 6-1 en 6-3. Uitslagen Dames-enkelspel, halve finales: Billie Jean King (VS) - Rosemary Ca sals (VS) 6-1, 6-0; Ann Jones (GB) - Margaret Court 10-12, 6-3, 6-3. Heren-dubbelspel, kwart-finales: Hewitt/McMillan (Z-Afr) - Lutz Smith (VS) 6-3, 3-6, 6-2, 6-2, 3-6, 20-18. Halve finales: Okker/Riessen (Ned/VS) - Emerson /Laver (Austr) 6-3, 3-6, 6-3, 6-4; New- combe/Roche (Austr) - Hewitt/Mc Millan (Z-Afr) 3-6, 6-3, 14-12(Wegens duisternis gestaakt). Gemengd-dubbelspel, tweede ronde: Moore/Moore (Austr) walk over te gen Lutz/Michel (VS); Derde ronde: Roche/Tegart (Austr) - Fairlie/Pi- geon (Nw-Zld/VS) 6-1, 6-2; MacMillan/ Walkden (Zd-Afr.) - Smith/Martinez (VS) 6-1, 6-3; Stone/Gourlay (Austr) - Clifton/Soadv (GB) 6-3, 3-6, 6-3; Bat- trick/Shaw (GB) - Moore/Moore (Aus) 6-2, 6-4; Davidson/Stöve (Austr/Ned) - Taylor/Taylor (GB) 6-3, 2-6, 6-2; Bowrey/Bowrey (Austr) - Ulrich/Held- man (Den/VS) 6-3, 6-1. Vierde ronde (achtste finales): Stolle/Jones (Austr/GB) - Bowrey/ Bowrey (Austr) 6-4, 6-4; Newcombe/ King (Austr./VS - McHugo Hall (GB) 6-2, 6-2; Watanabe/Sawamatsu (Jap) - Likasjef/Yansone (Rusl) 11-9, 6-3; Ruf- fels/Krantzcke (Austr) - Stone/Gour lay (Austr) 6-1, 7-5. Dames-dubbelspel kwart-finales: Curtis/Ziegenfuss (VS) - Harris/ Moore (Austr) 7-5, 6-8, 6-1. MILAAN Maria Gommers is liaar wereldrecord op de 1500 meter kwijt geraakt aan de Italiaanse Paola Pigni. Tijdens internationale wedstrijden in Milaan liep Pigni de afstand in 4 mi nuten 12,4 seconden en bleef daarmee 3,2 seconde onder het record, dat Ma ria Gommers sinds 24 oktober 1967 in bezit had. Bij dezelfde wedstrijden vestigde Wilma van den Berg een nieuw Ne derlands record op de 100 meter. De atlete uit Uden kwam tot een tijd van 11,4 seconden. 0,1 seconden onder het record, dat zij met Fanny Blankers, Puck van Duyne en Truus Hennipman in bezit had. Maria Gommers bleef eveneens on der haar oude wereldrecord met 4.15.0. Geheel voorbereid op de 1500 meter-loop tegen Pigni was de Lim burgse echter niet. Trainer Ben Kus- mic: „Zij was naar Milaan gegaan met een uitnodiging voor de 800 me ter en daar had zij ook op getraind. Zij had enkele tempolopen over 400 en 600 meter gedaan en dat is niet be vorderlijk voor het loopritme op de 1500 meter. Het is overigens .een onge looflijke prestatie van Pigni en niet geheel onverwacht. Zij liep de laatste tijd erg goed". De verbetering van het 100 meter- record kwam niet geheel onverwacht. Reeds in 1967 realiseerde Wilma van den Berg een tijd van 11.5 sec., een keer zou herhalen. Dit seizoen eve naarde zij eind mei en eind juli het uit 1948 (Fanny Blankers) stammen de record en het leek mogelijk, dat zij dit jaar de grens van 11.5 zou breken. De kans hiertoe kreeg zij woensdag avond in Milaan, waar zij op tartan en tegen Irena Szewinska, de Poolse wereldrecordhoudster en Olympisch kampioene op de 200 meter, zou lopen. Szewinska evenaarde met 11.3 sec. de beste jaarprestatie. De historie van het Nederlands re cord ziet er vanaf de tweede wereld oorlog als volgt uit: 11.7 Fanny Blan kers, Sagitta - Eindhoven 26 juli '42; 11.5 Fanny Blankers, Sagitta - Am sterdam 13 juni '48; 11.5 Puck van Duyne, Ol. Sp. '48 - Frechen 29 juli '56; 11.5 Wilma van den Berg, De Keien - Uden 10 sept. '67; Mexico 15 okt. '67; Oost-Berlijn 19 juni '68; Keu len 10 juli '68; Mexico 14 okt. '68; 11.5 Truus Hennipman, De Bataven - Mex ico 14 okt. '68; 11.5 Wilma van den Berg, De Keien - Amsterdam 25 mei '69; Bergisch Gladbach 21 juni '69; 11.4 Wilma van den Berg, De Keien - Milaan 2 juli '69. Op de 400 meter werd Rijn van den Heuvel derde in 47.6 sec. Winnaar werd Edwin Roberts uit Trinidad in 46.1 sec. De Westduitser Krusman was tweede in 47.5. De uitslag van de 100 meter dames is: 1. Irena Szewinska (Pol) 11.3, 2. Wilma van den Berg (Ned) 11.4 en 3. prestatie, die zij daarna nog zeven Miroslava Sarna (Pol) 11.5.

De Vallei | 1969 | | pagina 12