Veenendaals dagblad „Zd. Celebes affaire" onomwonden veroordeeld Astronaut Barman in Moskou Door "kunst?rc,K:n"op Schipho1 Buiten Veiligheid in de lucht ernstig in gevaar Scherpe aanval Hongarije op Comecon-politiek Lancering Eur opa-I-raket opnieuw mislukt „Oogsttrio" in het Westland Gevaarlijke explosieven op bodem van zwembad Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei JAMIN Nederlander in Zuid-Frankrijk verongelukt Ra halverwege Arrestatiegolf in Argentinië Leroi Jones werd vrijgesproken INGREEP VAN MINISTER VERWACHT Bus als rijdende kindercrèche Kolonels jagen hoogleraren weg Ondergrondse in Londen staakt Franse bus van weg gestort Brian Jones van Rolling; Stones overleden Opklaringen POLY SELECT matras Premier: „Standrecht was ongeoorloofd" kokosmacaroontjes Last van zwaluwen NED. BIBLIOTHEKEN _IN BRUSSEL WORDEN VERWAARLOOSD VIET-CONG VAN PLAN GEVANGENEN LOS TE LATEN In Duits blad: LUNS BESCHULDIGD VAN ONBESCHAAMDE INMENGING OVERTREDINGEN WILLEKEUR ERFENIS VAN DOLLE DINSDAG Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 3 JULI I969 - 43e JAARGANG no, I53 DEN HAAG Premier De Jong heeft de affaire-Zuid-Celebes onomwonden veroordeeld. In zijn antwoord op het Tweede-Kamerdebat over de militaire wandaden in Indonesië zei hij gisteren, dat hij er geen twijfel over wilde laten bestaan, dat het standrecht, dat daar in december 1946 en januari 1947 werd toegepast, niet geoorloofd was. Toch kwam de socialistische fractie leider, drs. Den Uyl, met een motie over een parlementaire enquête, om vast te stellen wie er politiek en bestuurlijk voor verantwoordelijk was. Na een verward ordedebat, dat de be sprekingen over de Indonesië-nota van de premier plotseling onderbrak, wei gerde de Tweede Kamer echter met 56 tegen 44 stemmen deze motie zelfs maar in behandeling te nemen. Men zie verder elders in dit num mer: „Berechting zou op toeval berus ten". NARBONNE De 47-jarige Rotter damse accountant Th. van der Laan is woensdag omgekomen bij een autobot sing in de buurt van Narbonne in uZid- Frankrijk. Zijn dochter Adriana (17) en haar vriendin Yvonne de Klein (18) werden zwaar gewond. De heer Van der Laan, die met zijn gezin op weg was naar Spanje, verloor in een bocht van de weg de macht over het stuur en botste daardoor op een tegenligger met vier Franse toeristen. Drie van Hen kwamen eveneens om het leven. Een kind van veertien maanden was de enige inzittende van die auto, die het ongeluk met lichte verwondingen overleefde. BREDA Gisteravond om acht uur is de 16-jarige bromfietser P. Jaspers uit St. Willibrord in Oud-Gastel op een onbewaakte overweg tegen de sneltrein Oudenbosch-Roosendaal gereden. De jongen was op slag dood. VENHUIZEN Op de provinciale weg in Venhuizen is gistermiddag een motorrijder tegen de aanhangwagen van een personenauto gebotst. De be stuurder van de auto sloeg onverwacht linksaf zonder op het tegemoetkomen de verkeer te letten. Door de botsing werd de duopassagier van het motor rijwiel, de heer S. Smit uit Enkhuizen van zijn zitplaats geslingerd. Hij was op slag dood. ADVERTENTIE morgen 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! &Z V\ezer dagen hebben we 't erover gehad, hoe men hier en daar met succes de huiszwaluwenbevol- king van een dorp door het aan brengen' van kunstmatige nesten weet te vergroten. Een merkwaar dige tegenstelling hiermee vormt wel een verhaal van „Vogelbe scherming", om deze vogels hel nestelen te beletten op het gemaal Wortmanbij Lelystad, door dc broedgelegenheid ontoegankelijk te maken door middel van netten! Dit bouwwerk trok allengs een zeer grote, zo niet de grootste huiszwa- luwenkolonie van Nederland aan en Zuiderzeewerken meende maatre gelen te moeten treffen, om de ern stige vervuiling van het gebouw te gen te gaan. Een bedreiging ener vogelsoort dus, gebaseerd op argu menten van esthetische aard de kosten van een schoonmaakbeurt eens per jaar, die uiteraard in ge nerlei verhouding staan tot de som men, die jaarlijks door het Rijk aan bescherming van natuurobjecten worden besteed. Genoemde vereni ging zou desgewenst een schare vrijwilligers tot zo'n schoonmaak beurt kunnen oproepen en zij wijst voorts op de verdelging van mug gen door de zwaluwen, die voor Lelystad aangenaam moet wezen. Achteraf plijkt, dat de ornithologi sche waarde der nederzetting door de autoriteiten gelukkig niet wordt onderschat. Slechts 30°/o van de to tale gootlengte wordt door netten tegen dl te grote bevuiling bevei ligd. Door het RIVON zullen voor het a.s. seizoen nadere suggestie? worden gedaan. 3 juli 1969, A. B. WIGMAN. WVWWV* ^WVWWWWSA/WWS'VWWVW" SCHIPHOL De veiligheid in het Nederlandse luchtruim is ernstig in gevaar gekomen. De leiding van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) heeft geconstateerd, dat zich in de voorbije dagen een aantal levensgevaarlijke situaties heeft voor gedaan. Deze zijn ontstaan doordat de verkeersleiders van Schiphol bij hun modelactie weinig of geen gebruik meer maken van de technische hulpmidde len, zoals radar. St. PETERSBURG (Florida) De RA, het schip van Papyrus, waarmee ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl en zes metgezellen de Atlantische Oceaan wil oversteken, bevindt zich halverwe ge de Marokkaanse kust en de Antillen, zo heeft de bemanning over de radio laten weten. In de uitzending van woensdag, opge vangen in St. Petersburg, Florida, werd gezegd dat de RA zich 2253 kilometer ten oosten van de Kleine Antillen be vond en als alles goed blijft gaan eind juli bij St. Lucia of Martinique kan aankomen. A Astronaut Frank Borman is aange komen in Moskou, waar hij verwel komd werd door v.l.n.r.: kosmonaut Georgi Beregovoi, een tolk, Gherman Titof en generaal Nikolai Kauanin, hoofd van het Sovjet-ruimtevaartpro gramma. (Geheel links Borman). BUENOS AIRES Sinds de regering maandagavond de staat van beleg af kondigde, zijn ruim 300 personen me rendeels linkse vakbondsleiders ge arresteerd, aldus heeft generaal Fran cisco Imaz, de minister van Binnen landse Zaken, bekendgemaakt. Imaz deelde aan journalisten mee, dat de vakbondsleiders zullen worden vrijgelaten zodra de spanning afneemt. Door de staat van beleg zijn alle bur gerrechten geschorst. De staat van be leg werd door president Juan Carlos Ongania enkele uren na de moordaan slag op Augusto Vandor, leider van de gematigde elementen in het algemene verbond van vakverenigingen (CGT) af gekondigd. De vermoorde Argentijnse vakbonds leider Augusto Vandor is woensdag te Buenos Aires onder .grote belangstel ling en strenge politiebewaking ten gra ve gedragen. Meer dan 20.000 rouwers volgden de stoet, die een zeven kilo meter lange route door de stad volgde. In Buenos Aires zijn woensdag 200.000 metaalarbeiders in staking gegaan ter gelegenheid van de begrafenis van de leider van hun vakorganisatie, Augusto Vandor. WENEN In een ongewoon scherpe aanval op de Comecon heeft een Hongaarse topeconoom aangedrongen op grotere liberalisatie in de Oosteuropese economische alliantie die hy ouderwets en niet doeltreffend noemde. De minister van Financiën, Peter Va- lyi, die de afgevaardigden in het par lement in Boedapest toesprak, zei: „Zo als wij Hongaren het zien, voldoen de methoden, de organisatievormen en maatregelen die tot dusverre genomen werden, niet meer aan de huidige be hoeften. Dit is de reden waarom de sa menwerking binnen de Comecon ver minderd is en de groei van het han- delslempo tussen de lidstaten niet de vereiste omvang heeft bereikt'*. De minister eiste, dat de hinderpalen tussen de communistische landen weg genomen worden. Hij leverde ook kri tiek „op het huidige systeem van kre diet en monetaire betrekkingen" in Oost-Europa. Hij zei, dat „liberalisatie van de han del bereikt kan worden door soepeler methoden. Dit zou integratie zijn zoals wij het zien", zei hij. In zijn rede voor het parlement zette Valyi ook uiteen, dat evenals Polen en andere landen van de Comecon, Hon garije een sterke voorstander is van het invoeren van inwisselbaarheid bin- WOOMERA (Australië) De lance ring van de Europa-een raket van de Europese organisatie voor de ontwik keling van een draagraket (Eldo) is gisteren mislukt, doordat de derde (Westduitse) trap van de raket niet tot ontbranding kwam. Naar mededeling van de ELDO, is de raket 13 minuten na de lancering die om 23.55 uur plaatshad op de lanceer basis Woomera in Australië, in zee ge stort, ongeveer 4.600 kilometer noorde lijk van de basis. De lancering zelf, die tweemaal was uitgesteld wegens ongunstige weersom standigheden, was perfect verlopen. Zo wel de eerste trap, van de Britse Blue Streak raket, als de tweede de Fran se Coralie kwamen volgens plan tot ontbranding. Bij de eerste proefneming met ont branding van alle drie de trappen van de 31 meter hoge Europa-een raket, op 30 november vorig jaar, was het even min gelukt de proefsatelliet in de ge- wente baan te brengen. De derde trap was toen te vroeg tot ontbranding ge komen. De proefneming werd echter als in wezen geslaagd beschouwd. Na een laatste proefneming in Aus tralië in november dit jaar, zullen de raketlanceringen van de ELDO voor taan op de nieuwe lanceerbasis in Frans Guyana worden gehouden. Men hoopt NEWARK (New Jersey) De neger auteur Leroi Jones en twee medebe- klaagden zijn woensdag door een jury in Newark in de Amerikaanse staat New Jersey, vrijgesproken van de be schuldiging dat zij gedurendè de ras- senrellen in 1967 in Newark onwettig in het bezit van wapens zouden zijn ge weest. De advocaat voor Jones, Raymond Brown, zei tijdens de behandeling van het proces, dat de politie het onwettige wapenbezit alleen maar later aan de beschuldigingen had toegevoegd, nadat zij Jones had afgeranseld. In eerste instantie maakte het politieverslag al leen maar melding van het helen van gestolen goederen. Bij een vorige behandeling van het proces in 1967 zijn Jones en zijn twee medebeklaagden schuldig bevonden, maar in hoger beroep is dit vonnis on gedaan gemaakt. daar in twee proefnemingen begin 1971 een verbeterde raketcombinatie, de Europa-twee, gereed te krijgen, die een 170 tot 190 kilo wegende communicatie satelliet van Duits-Franse fabricage in een baan op 36.000 kilometer boven de evenaar moet brengen. Als alles volgens plan verloopt, kan deze communicatie satelliet, de „Symphonie" vóór aanvang van de Olympische zomerspelen van 1972 te München in gebruik worden geno men. BRUSSEL De Belgische minister van Nederlandse cultuur, de heer Van Mechelen, heeft de meeste gemeenten van de Brusselse agglomeratie ervan beschuldigd, dat zij de ontwikkeling van Nederlandstalige bibliotheken in hoge mate hebben verwaarloosd. In de toelichting op zijn begroting van dit jaar verklaart hij, dat de stad Brussel zelf zich verscholen heeft ach ter het feit, dat er een Koninklijke Bi bliotheek is en ondanks wettelijke voor schriften geen eigen openbare biblio theek heeft opgericht. Een onderzoek van de erkende biblio theken in de Brusselse gemeente heeft aan het licht gebracht, dat het Neder landstalig boekenbezit in 1967 15,7 pet. bedroeg in de gemeentelijke en 28 pet. in de andere openbare bibliotheken. De minister wijt deze toestand aan onverschilligheid van de gemeentebe sturen en het bibliotheekpersoneel. Ook wordt de ontwikkeling van Nederlands talige bibliotheken geremd door de klei ne collecties, eenzijdigheid en vooral ook ouderwetse boeken, zo meent hij. TOKIO Noord-Vietnam heeft be kendgemaakt dat ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag drie Amerikanen zullen worden vrijge laten. Bovendien zullqp andere gevan genen genomen Amerikanen in de ge legenheid worden gesteld geschenken van hun familie in ontvangst te nemen. In een korte mededeling heeft het Vietnamese persbureau te Hanoi de na men van de drie vrij te laten gevange nen niet genoemd. Evenmin is gezegd, wanneer zij zullen worden vrijgelaten. nen de Comecon waardoor later de weg vrijgemaakt zou worden tot convertibi liteit over de gehele wereld voor Oost europese valuta. Hij drong aan op „kwalitatieve wij zingen" in het monetaire systeem en voegde er aan toe: „Ik acht het ook noodzakelijk dat. het systeem op bevre digende wijze gekoppeld zal worden aan het westers^ kapitalistische sys teem". Valyi zei, dat dit noodzakelijk is „om te verzekeren, dat de valuta van de communistische landen niet alleen inge wisseld kan worden voor die van ande re Comeconlanden, maar om het moge lijk te maken, de valuta geleidelijk in te wisselen tegen goud of andere bui tenlandse valuta's. MÜNCHEN De Duitse bondsrepu bliek heeft bij haar politiek geen be hoefte aan de „onbeschaamde inmen ging" van Jozef Luns", aldus de Bay- ernkurier, het blad van de Duitse CSU, de Beierse vleugelpartij van de Chris ten-Democratische Unie (CDU). Het blad wordt uitgegeven door de West duitse minister van Financiën, Strauss. Minister Luns heeft onlangs geëist, dat West-Duitsland bet kernstopverdrag ondertekent. Waarschijnlijk vandaag al zou minis ter drs. J. A. Bakker (Verkeer en Wa terstaat) het bestuur van de Vereni ging van verkeersleiders op zijn depar tement ontbieden. De bewindsman kan de verkeersleiders niet dwingen hun ac tie op te geven. Wel kan hij hun op dracht geven weer volgens de voor schriften te gaan werken. Volgens de regels moeten de verkeers leiders een volledig gebruik maken van de hulpmiddelen. De laatste dagen heb ben zij echter de radar laten vallen. Ze laten de navigatie nu grotendeels over aan de vliegers. Aangenomen wordt dat dit is gedaan omdat het vertragende effect van alleen een stiptheidsactie de verkeersleiders niet groot genoeg was. Volgens de RLD worden allerlei kunstgrepen verricht om de omvang van de vertragingen da gelijks te kunnen opvoeren. De leiding van de RLD maakt zich grote zorgen nu de verkeersleiders over de schreef gaan. Bij een controle zijn overtredingen geconstateerd, waar door de veiligheid van de luchtvaart zeer ernstig in gevaar is gebracht. De vertragingen op Schiphol zijn gis teren opnieuw toegenomen. Vooral het uitgaande verkeer werd hiervan de du pe. Tussen half twaalf en half vijf gis termiddag kregen 54 vliegtuigen bij el kaar een oponthoud van 25 uur. Een DC-9 van Martinair werd zelfs van de startbaan teruggeroepen naar het platform. Het toestel vertrok ten slotte met een vertraging van ander half uur. „Dit is gewoon willekeur van de verkeersleiders", meende een woord voerder van de maatschappij. HELMOND Op last van dc Rijks politie is het natuurzwembad „De Kla rinet" in Deurne voor het publiek ge sloten. Op de bodem van het zwembad is een grote hoeveelheid gevaarlijke ex plosieven gevonden: patronen, handgra naten en zes mijnen, die daar sinds 1944 gelegen moeten hebben. Enkele dagen geleden vonden zwem mers net buiten de afrastering van het bad geweerkogels. Enkele duikers en mannen van de mijnopruimingsdienst gingen toen op onderzoek uit. Het zwembad behoefde daarvoor niet geslo ten te worden. Toen gistermiddag enkele landmijnen naar boven werden gehaald, ging het zwembad dicht en werden de wegen' eromheen afgesloten. De munitie maak te deel uit van een grote partij, die op Dolle Dinsdag in 1944 in de lagere jon gensschool in Zeilberg was opgeslagen. De school was door de Duitsers bezet. Door de snelle opmars van de Engelsen raakten de Duitsers in paniek. Zij wil den de school in dè lucht laten vliegen om de munitie voor de komst van de Engelsen te vernietigen. De toenmalige pastoor van Zeilberg, de heer Van Aalst, wist de commandant van zijn plannen af te brengen omdat de gevolgen voor het dorp katastro- faal geweest zouden zijn. Twee onderwijzers boden aan om de explosieven in het zwembad te gooien. Elk transport van de school naar het bad werd door een Duitse militair met een geweer in de aanslag begeleid. Bijna 25 jaar lang heeft het gevaar lijke oorlogstuig op de bodem van het zwembad gelegen. Het bergen van de explosieven is zeer gevaarlijk omdat ze zolang onder wa ter hebben geleden, dat ze bij vervoer gemakkelijk alsnog kunnen ontploffen. Gisteravond heeft de Genie de mijnen laten springen op de puinstortplaats van de gemeente Deurne. Tijdens de Westlandse oogstma- nifestatie Pomoflora '69, die van 19 tot en met 23 augustus zal plaats hebben, zal de 23-jarige tuinders dochter Ellen Bouwmeester uit Wateringen (midden op de foto) als druivenprinses optreden. Haar gevolg zal bestaan uit de 20-jarige bloemenfee Heieen Disselkoen uit De Lier en de 15-jarige Tomaten- jonker Wil Scholtes uit Naaldwijk. ALKMAAR De NACO is de eerste autobusonderneming in ons land, die in samenwerking met de federatie van VVV's ten noorden van het Noord zeekanaal een „kindercrèche" laat rij den. Deze kindercrèche heeft de naam „Kinderexpres" meegekregen en is be doeld om ouders tjjdens hun vakantie 'n dagje vrij te kunnen laten hebben. ATHENE Sinds de militaire staats greep zijn in Griekenland 120 professo ren en wetenschappelijke medewerkers ontslagen. Dit heeft de voormalige vi- ce-gouverneur van de Nationale Bank, Johannes Pesmasoglon, die na de machtsovername door het huidige be wind zijn functie heeft verloren, tegen over journalisten in Athene verklaard. Geleerden van internationale bekend heid waren uit hun ambt ontzet met de motivering dat zijn in wetenschappe lijk opzicht tekortschoten. Volgens Pesmasoglon zijn professo ren en studenten aan willekeur en inti midatie overgeleverd. De tuchtraad die strafbevoegdheid over studenten bezit is niet meer sa mengesteld uit door de faculteiten ge kozen hoogleraren, maar uit een rege ringscommissaris en door de regering benoemde professoren. LONDEN Twee miljoen reizigers moeten vandaag rekenen op een chaos tijdens de spitsuren als gevolg van een eendaagse staking bij de Londense on dergrondse. De mannen, die de signalen bedienen hebben woensdagavond besloten tot een 24-uurstaking om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Het Londense vervoersbedrijf heeft hun een wekelijkse toeslag van f 12, aangeboden, maar de mannen wensen tenminste f 15,-. Zij hebben gedreigd el ke donderdag te zullen staken totdat het aanbod verbeterd wordt. KASSEL Op de autoweg van Bad Hersfeld (Hessen) naar de grens met de DDR, is woensdag een Franse auto bus met 38 Franse schoolkinderen en twee begeleiders verongelukt. Een kind is hierbij om het leven gekomen. Negen anderen werden gewond. De bus, die op weg was naar Eisenach (DDR), is bij het verlaten van de „Autobahn" door de versperring gereden die het einde van de autoweg aanduidt en van het bermtalud gestort. Doordat de autobus bij zijn val door bomen werd tegenge houden is waarschijnlijk een ernstiger ongeluk voorkomen. De chauffeur van de bus heeft verklaard dat zijn uitzicht door een dichte mist werd belemmerd. LONDEN Brian Jones, de vroegere organist van de Rolling Stones, is he denmorgen vroeg overleden. Hij was in zijn huis bewusteloos aangetroffen in het zwembad. Brian Jones is 26 jaar oud geworden. In mei verliet hij op vriendschappelijke wijze, het kwintet van welks grammo foonplaten in vijf jaar tijd 43 miljoen stuks op de wereld zijn verkocht. De blonde Jones werd door drie vrien den bewusteloos opgehaald ui t het zwembad bij zijn dure huis Cotch- ford Farm. Een ziekenauto werd ontbo den en de broeder probeerden bij Jo nes door „mond op mond"-beademing de levensgeesten weer op te wekken. Toen een arts verscheen was Jones echter reeds overleden. Boven het zeegebied tussen Ier land en de Azoren bevindt zich nog steeds een gebied met hoge baro meterstanden. Tussen dit lucht druksysteem en een depressie bij IJsland stroomt koelere lucht over de Britse eilanden naar het vaste land. Het front, dat de voorste be grenzing van deze lucht vormt, be reikte in de nacht en ochtend Ne derland en veroorzaakte daarbij plaatselijk regen of motregen. Achter genoemd front breidt een rug van hoge luchtdruk zich naar onze omgeving uit. In verband daarmee worden er het komende etmaal opklaringen verwacht. Op de nadering van een volgende fron tale storing, die ten zuiden van IJs land oostwaarts koerst, zal morgen later op de dag de bewolking weer toenemen. De regenkansen zijn ech ter klein. De temperaturen zuilen dezelfde of iets hoger worden dan vandaag. Morgen: zon op 04.26, onder 21.02, maan op 23.39, onder 10.25. •A^WWVS^S^VVWS^VWW ADVERTENTIE union Voor wie ztchzen het beste gunt

De Vallei | 1969 | | pagina 1