Henk Nijdam door val uit de Toer r Julien Stevens moest gele trui in rit door Vogezen afstaan aan Desire Letort Tour in cijfers Vete tussen Janssen en Wagtmans Radovic komt bij PSV terug Finale in Wimbledon tussen Rod Laver en John Newcombe VISSERS TE GOEDGELOVIG Gerben Karstens de slimmerik... Vierde etappezege voor Den Hertog Geen verrassing Ernstige valpartijen Nog twee onderuit Engeland won springestafette ASHE EN ROCHE WAREN KANSLOOS In affaire tussen Perez-Frances en René Pijnen Laten overhalen Coulant In de val Betty Stöve met Owen Davidson in de kwart-eindstrijd Psychologische kwaliteiten Honderd pond Uitslagen Unieke prestatie VRIJDAG 4 JULI 1969 MULHOUSE De Col de la Schlucht cn de Col du Firstplan hebben nog geen aanduiding kunnen geven over de krachtsverhouding onder de groten. Nadat de Portugees Agostinho, die in de afdaling van de Schlucht samen met Grosskost aan de haal was gegaan en na de lekke band van de Fransman ■Heen doorfietste, op de meet in Mul house voor de eerste Portugese etappe- zege in de Tourhistorie had gezorgd, kwamen alle groten in gesloten gelid binnen. Enkele figuren, die in de voorbe schouwingen tot mogelijke kanshebbers waren gebombardeerd, ontbraken ech ter en kunnen gevoeglijk als uitgescha keld worden beschouwd. Dat zijn onder meer Lucien Aimar, Perdi Bracke en Jean Jourden, van wie de laatste door een valpartij terugviel in de hoofdmacht. Maar overigens was er, toen het strijdgewoel achter de rug was en de rekening kon worden opge maakt, weinig gebeurd. Dat Julien Ste vens zijn gele trui had verloren aan Desiré Letort vormde geen verrassing. Van Stevens immers is het bekend, dat hij in de cols geen renner van be tekenis is, terwijl Letort daarentegen ruimschoots heeft laten weten zelfs het hoogste gebergte niet te vrezen. Zo was hij twee jaar geleden een tiental dagen lang runner up achter ploegmakker Pingeon. Hetzelfde jaar veroverde hij ook het Franse kam pioenschap, maar moest die titel weer prijsgeven omdat hij op doping werd betrapt* Geen verrassing dus die gele trui van Letort, waarmee Frankrijk in de ze Tour zijn eerste succesje boekte. Negen seconden voorsprong op Merckx is echter een geringe marge. Vandaag, wanneer het Tourspektakel boven op de Ballon d'Alsace aaskomt, zal moe ten blijken of Letort die trui inderdaad toekomt. De Fransman slipte in de rit van Nancy naar Mulhouse mee toen de gro ten in de klim van de Firstplan evenals de Schlucht ingedeeld in de derde categorie achter de toen alleen rijdende Agostinho aangingen. Merckx was de eerste geweest, men liet hem uiteraard niet gaan en al spoedig zaten tien man, onder wie Pingeon, Poulidor, Gimondi, Janssen, Ocana, Ga lera en Wagtmans aan zijn wiel. Zij bleven bij elkaar en kwamen uiteinde lijk 18 seconden achter de Portugees over de eindstreep. Daar deed Eddy Merckx geen enkele moeite in de spurt, omdat in deze „bergrit" geen bonifica ties te verdienen waren en hij dus niet meer kon verhinderen, dat Letort het erehabijt van Stevens overnam. Het had er hij de beklimming van de Col de la Schlucht niet naar uit gezien, dat zich op deze In het verle den beruchte, maar sinds de asfaltering getekende col zulke ernstige valpartij en zouden voordoen. Een Franse radio verslaggever, die van de beklimming een directe reportage moest maken, sprak hopeloos van een „sprint naar boven" en vergeleek de brede weg met de Champs Elysees. Achterblijvers wa ren er nauwelijks. Alleen de drager van de groene trui, de Italiaan Basso, de winnaar van woensdag, Rik van Looy, en uiteraard Henk Nijdam had den moeten lossen. De rest ging geza menlijk naar boven. Dat lag overigens A De Belg Julien Stevens, die giste ren zijn gele leiderstrui kwijtraak te aan de Fransman Desiré Letort, soekt vóór de start van de vijfde etap pe verkoeling in een van de fonteinen van Nancy. wel in de lijn der verwachtingen, want in de eerste 112 kilometer was er hele maal niets gebeurd, had de meute als een kleurige fietsclub langs de vele va kantieoorden in dit deel van Frank rijk gereden. Even onder de top demar reerde Mariano Diaz uit het veld en kwam met tien seconden voorsprong boven voor het door Galdos aangevoer de peloton. De afdaling op de door een onweers bui plotseling spiegelgladde wegen was nauwelijks begonnen toen de Tour een van zijn grote figuren door een onge luk kwijtraakte. De Spanjaard Aure- lio Gonzales, vorig jaar onbetwist op volger van Bahamontes en Jimenez als koning van de bergen, smakte tegen het plaveisel, toen hij even op ging zit ten om wat te drinken. De val had bijzonder ernstige gevolgen. Voor Gon zales was de Tour afgelopen. Hij moest zelfs ijlings met een ambulance naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar artsen in de operatiekamer urenlang met hem bezig waren. Gonzales was ernstig aan het hoofd gewond. Rini Wagtmans, die vlak achter de Span jaard had gereden en hem ondanks ste vig remmen nog even in de rug had geraakt, vertelde later narillend aan de finish: „Ik zag een stuk vlees met zijn wenkbrauw op straat liggen". Even later gingen nog twee coureurs onderuit: eerst Jean Jourden, die een bocht te ruim nam en in een gelukkig ondiep ravijntje stortte (hij kon overi gens weer doorgaan en eindigde in het grote peloton) en vervolgens Henk Nij dam. De onfortuinlijke Brabander had zijn Tour-einde gevonden. Krimpend van pijn bleef Nijdam in de berm lig gen. Hij bloedde uit vele wonden aan armen en benen. De doktoren namen geen risico. Ook Nijdam moest uit de koers en werd naar een ziekenhuis in Mulhouse gebracht voor een nauwge zette controle. De vrees, dat hij iets gebroken had, bleek gelukkig onge grond, maar toch had Nijdam lelijke verwondingen opgelopen. Met tranen in de ogen moest deze sterke coureur erkennen dat de Tour, die hem dagenlang niet had kunnen afschudden, uit de vingers was ge glipt. Intussen was de strijd danig aange wakkerd. Niet de vlucht van Agostinho had de meute uit de slaap gehaald. Ofschoon deze Portugees in de Ronde MULHOUSE Gerben Karstens, in Mulhouse binnengekomen in het grote peloton, stond aan de finish te grinniken. Hij had nog napret over zijn stuntjes tijdens de koers Natuurlijk had ik last van die wonden aan armen en benen na de valpartij in Nancy. Wondkoorts. Maar ik heb steeds gewacht met naar de dokter te gaan tot het parcours moeilijk werd. Dan kon ik lekker een paar kilometer aan zijn auto hangen Ook Rene Pijnen had onderweg een paar maal de hulp van de Tourdokter gevraagd, omdat de pijn van zijn verwondingen haast ondraaglijk was, ,,Het zit in mijn lies. Die klier daar is helemaal opgezet", zo klaagde hij aan de finish in Mulhouse. Eef Dolman was een stuk opgewekter. ,,Het ging redelijk vandaag, veel beter dan de laatste dagen. Ik ben niet gelost en dat is al heel wat. Ik denk dat ik nu door de moeilijke periode heen ben". Wat zijn ver wachtingen voor de komende ritten zijn? ,,Ik heb me tot nog toe niet geforceerd en zal heus wel de een of andere dag proberen een etappe te winnen". van Luxemburg dit jaar een uitstekend figuur heeft geslagen, wordt hij echt nog niet tot de gevaarlijke outsiders gerekend. De jacht gold in de allereer ste plaats Charlie Grosskost, de man, die enkele jaren geleden samen met Bayssierre in de Ronde van de Toe komst een grote rol speelde, maar daarna in zijn eerste Tour door doping in de Pyreneeën werd geveld en vorig jaar alleen maar in het nieuws kwam omdat hij voor Anquetil achtervolgings kampioen van Frankrijk werd. Gross kost, die uit deze buurt komt, moest tot de orde worden geroepen. Men wilde ten aanzien van hem geen enkel risico nemen. Zeker niet toen Agostinho en Grosskost in de afdaling al 2 minuut 45 seconden waren uitge lopen. De jachtgroep bevatte bijna alle grote namen. Toen ze eenmaal op weg waren en Grosskost, die door een lekke band zijn vlucht had moeten stoppen, achterhaalden, gingen zij door omdat bv. ook Eddy Schutz de trein had ge mist. Achter Agostinho, achter de groep met Merckx. Janssen en Wagtmans, forceerden Aimar, Schutz Perurena, Momene en Spruyt een jachtgroep, die geen enkele kans had tegen de grote mannen. Agostinho kwam tenslotte met acht tien seconden voorsprong op het plein van de 14e juli in Mulhouse als een nieuwe, nationale Portugese held door de finish. De intocht van de overige Nederlan ders vergde ditmaal niet zoveel tijd als voorgaande dagen, toen men op Vyfde etappe De uitslag (in deze rit werd geen bo nificatie gegeven): 1: Agostinho (Por, Caput) 5 uur 3 min. 33 sec. (gem. 38,247 km/u.). 2. Altig (W.-Dld, Pezzi) 5.03.51 3. De Vlaeminck (Bel, Schotte) 4. Merckx (Bel. Driessens). 5. Wagtmans (Ned, Vissers). 6. Janssen (Ned, Geminiani). 7. Gimondi (Ita, Pezzi); 8 Grosskost (Fra, Geminiani); 9. David (Bel, Schotte); 10. Letort (Fra, Plaud); 11. Van Springel Bel, Cools); 12. Poulidor (Fra, Magne); 13. Panizza (Ita, Pezzi); 14. Van Impe (Bel, Stablinski); 15. Pingeon (Fra, Plaud) allen z.t. 24. Aimar (Fra, Geminiani) 5.05.59. 28. Stevens (Bel. Vissers); 37 Pfjnen (Ned, Vissers): 39. Dolman (Ned, v issers) 49. Karstens (Ned, Plaud); 50. Beugels (Ned, Magne): 91. Haast (Ned, Vissers); allen z.t. 117. Ottenbros (Ned., Vissers) 5.11.50. 118. Timmerman (Bel. Vissers) 5.16.01; 121. Van Looy (Bel, Vissers) z.t.; 123. Poortvliet (Ned, Vissers) z.t. Opgegeven: Henk Nijdam (Ned. Vis sers) en Gonzales (Spanje, Langarica). De drie eerst aankomenden (Agostin ho, Altig en De Vlaeminck) hebben zich aan de controle op het gebruik van do ping moeten onderwerpen. Alg. klassement 1. Letort (Fra, Plaud) 24 uur 27 min. 10 sec. 2. Merckx (Bel, Driessens) op 9 sec. 3. Altig (W.-Dld, Pezzi) op 17 sec. 4. Panizza (Ita, Pezzi) op 23 sec. 5. ex aequo: Janssen (Ned, Gemini ani), Grosskost (Fra, Geminiani op 29 sec. 7. Gimondi (Ita, Pezzi) op 38 sec., 8. ex aequo: Poulidor (Fra, Magne), Vianelli (Ita, Albani) op 44 sec, 10. ex aequo: Pingeon (Fra, Plaud), Harrison (G-B, Ca put) op 54 sec.. 12. Ocana (Spa, Machain) op 56 sec., 13. De Vlaeminck (Bel, Schot te) op 58 sec. 14. Wagtmans (Ned, Vissers) op 1 min. 03 sec., 15. Van Springel (Bel, Cools) op 1.07, 16. David (Bel, Schotte) 1.31, 17. De- lisle (Fra, Plaud) 1.32, 18. Stevens (Bel, Driessens) op 1.48, 19. Aimar (Fra, Ge miniani) op 3.17, 20. Bracke (Bel, Plaud) op 3.56, 21. Schutz (Lux, Albani) op 4.02. 57. Ottenbros (Ned, Vissers) op 10.15, 66. Pijnen (Ned, Vissers) op 13.55, 67. Beugels (Ned, Magne) op 13.56, 78. o.a. Van der Flaas (Bel, Vissers) op 14.44, 86. Karstens (Ned, Plaud) op 15.35, 89. Dol man (Ned, Vissers) op 15.52, 98. Van Looy (Bel, Vissers) op 17.20, 112. Haast (Ned, Vissers) op 23.29, 123. Timmerman 'Bel, Vissers) op 32.39, 125. Poortvliet 'Ned, Vissers op 53.26. 3erg-klassement Het algwmeen bergklassement is 1. De Vlaeminck 9 punten. 3. Agostinho 6, 4. Perurena en Diaz 5, 8. o.a. Van Looy en Timmerman 3 punten. Dag-ploegcnklas.sement 1. Pezzi (Altig, Gimondi, Panizza) 15.11.33, 2. Plaud 15.11.54. 3. Caput 15.13.23. 4 Machain 15.13.37, 5. Gemi- liani 15.13.41, 9. Vissers 15.18.05. \lg.-PIoegenklassement 1. Pezzi 73.59.25, 2. Geminiani 74.02.15, 3. Plaud 74 03.18, 4. Driessens 74.04.31, 5. Caput 74.08.42, 11. Vissers 74.17.42. Puntenklassement 1. Basso 52 pnt.; 2. Stevens 45; 3. Janssen 44; 4. De Vlaeminck 43; 5. Altig 35; 6. Van Looy en Merckx 34; 8. Wagt mans 33; 9. Nassen 31; 10 Zandgu 30. Nijdam moest wachten. In het grote peloton (op 3.30 achter Agostinho) za ten Pijnen, Dolman, Karstens, Beugels en Haast. Met acht minuten achter stand kwam Ottenbros binnen. Alleen Poortvliet was in het gezelschap van Van Looy en Timmerman ruim twaalf minuten later dan de Portugees in Mul house. „Dat valt best mee", zei Ton Vissers opgelucht. MULHOUSE De vete tussen Jan Janssen en Rini Wagtmans, ontstaan toen de laatste het vorig jaar in de „Acht van Chaam" een financieel aan bod van de Tourwinnaar van de hand wees en hem met gering verschil in de spurt klopte, spitst zich met de dag toe. Na de finish van de vijfde etappe van de Tour stond Janssen bij de wagen met mineraalwater te razen over de houding van Wagtmans in de slotfase. „Wat heeft het voor zin dat Wagtmans voor Altig een gat laat vallen? Daar mee werd m(jn kans op de 2e plaats en de groene trui verknoeid. Ik wil hem toch een keer krijgen. Wat ver beeldt die knaap zich wel. Moet je na gaan, hij wil geen lid worden van de beroepsrennersbond, omdat Jan Jans sen daarvan voorzitter is". Wagtmans reageerde niet minder fel op de aanklacht van Janssen. „Jans sen kwaad? Ik hoef toch niet naar Al tig te rijden voor zijn zaak? Ik rijd voor mezelf. Na die Acht van Chaam van het vorige jaar is Janssen me dwars blijven zitten. Hij moet zelfs gezegd hebben dat hij mijn doorbraak bij de profs zou verhinderen. Hij heeft het al een paar keer gedaan ook. In Milaan-San Remo pakte hij me terug en dat kostte mij de tweede plaats. In de Ronde van Duinkerken ver knoeide hij mijn kans om te winnen. Als je het niet meer met fietsen kunt winnen, moet je het blijkbaar maar proberen met praten. Het wordt zo langzamerhand tijd dat ik hem ook eens dwars ga zitten. Misschien komt dat binnenkort wel als Janssen op het punt staat de gele trui te pakken". Wagtmans ziedde van woede en smeet een leeg mineraalwaterflesje in scher ven. EINDHOVEN De joegoslavische voetballer Lazar Radovic zal waar schijnlijk in december terugkomen bij PSV. Radovic, dit seizoen al bij de Eind- hovense club, ging een paar weken ge leden naar Boedapest nadat hij oor spronkelijk had gezegd op de transfer- lijst te willen gaan. Hij kwam eerst op de internationale en later op de Ne derlandse transferlijst. Hij maakt nu eerst zijn rechtenstudie af en zal als alles volgens plan ver loopt zijn meesterlijk spel deze winter weer voor PSVdemonstreren. Agostinho op weg nar de etappe-overwinning. WITTLECH Fedor den Hertog zorgde voor een unieke prestatie in de wielergeschiedenis door voor de vierde keer in successie een etappe van een meerdaagse wedstrijd winnend te be sluiten. „Ik heb me voorgenomen". al- dus Den Hertog, „om net zo lang in de slag te gaan, tot ik zo'n voorsprong heb ik het algemeen klassement als in de Ronde van Engeland". Donderdag kwam hij weer een stap dichter bij zijn doel. Reeds na vijftig kilometer ontsnapte een groep van tien man uit het pelo ton en gedurende de rest van de etap pe heeft de hoofdmacht geen kans ge zien de fel jagende koplopers in te ha len. Onder hen bevonden zich alle fa vorieten, van wie Fedor den Hertog 28 kilometer voor de finish opnieuw de marreerde. Geen der medevluchters was in staat hem te volgen en met en voorsprong van 42 seconden arri veerde de sterke Gelderlander aan de eindstreep. Her algemeen klassement ziet er na de vierde etappe als volgt uit: 1. Den Hertog (Ned) 14.29.49, 2. Tschan (WD1) op 16.36, 3. Becker (WDL) op 16.53, 4. Troche (WD1) op 18.19, 5. Knab (WD1) op 22.39, 7. Van Katwijk (Ned) op 30.34, 22. Hoekstra (Ned) op 41.39, 27. Van der Leeuw (Ned) op 46.09, AKEN Engeland heeft donderdag tijdens het internationale concours hip- pique in Aken een springestafette voor landenteams gewonnen. Allison West- wood met „The Maverick", David Broome met „Beethoven" en Annelli Drummond-Hay met „Xanthos" maak ten gezamenlijk een tijd van 235.5 sec. en waren daarme^ 18,5 sec sneller dan het eerste Duitse team, bestaande uit Ligges met „Alk", Merkel met „An- mut" en Jarasinski met „Imperial". België legde beslag op de derde plaats. LONDEN John Newcombe, de laatste titelhouder van Wimbledon, voordat Laver er terugkeerde, mag proberen zaterdag aanstaande de „kille tovenaar" van diens vierde kampioen schap af te houden. Hij bevocht zich dat recht door een overwinning in vier sets (3—6, 61, 1412,64) op Tony Roche. Rod Laver ontdeed zich, even eens in vier sets (26, 62, 97, 60) van Arthur Ashe, de „schaduw op zijn pad", die hij ook vorig jaar in de halve finales versloeg. De twee uur en drie kwartier durende marathon tussen John Newcombe en Tony Roche vormde voor beiden een ideale „war ming up", getuige het gemak waarmee zij later op de avond de afgebroken partij voor de halve finales van het herendubbelspel tegen de Zuidafri kanen Bob Hewitt en Frew McMillan in hun voordeel beslisten. De ontmoe ting was de vorige avond bij de stand 36, 63, 1412 in het voordeel van de Australiërs afgebroken. Daaraan werden slechts acht games toegevoegd. Met een setwinst van 62 MULHOUSE De affaire tussen Perez-Frances en René Pijnen heeft nog een voor Pijnen onaangenaam staartje gekregen. Want nadat de Bra bander op aanraden van Ton Vissers aan de wedstrjjdcommissarissen een briefje had geschreven, waarin hjj toe gaf ook enige schuld aan het incident te hebben en clementie vroeg voor de Spanjaard, kreeg Pijnen tot zijn schrik 25 franken boete en een ernstige waar schuwing. Bovendien werd de straf van de Spanjaard gehandhaafd. Ton Vissers was te goedgelovig ge weest. In de feestroes over Van Looy's overwinning had hij zich door de ploeg leiders van Bic, Raphael Geminiani en Maurice de Muer, laten overhalen om „terwille van de goede samenwerking" en onder beloften over mogelijke steun aan Pijnen, de Brabander dat briefje te laten schrijven. Pijnen had lang tegengestribbeld, maar was tenslotte voor de aandrang bezweken. „Je weet nooit hoe je nog eens die mannen nodig kunt hebben", was Vissers beslissende argument voor Pij nen geweest. Geminiani en De Muer, die ruim anderhalf uur bezig waren geweest om dit resultaat te bereiken, stapten tevreden op. Wat hij had gedaan, werd Vissers duidelijk toen hij later op straat drie wedstrijdcommissarissen tegenkwam die hem vertelden wat hij kon verwach ten. De Fransman Roger Halna had meteen het hoofd geschud: „Hoe had u dat kunnen doen?" vroeg hij verbijs terd. „Als Pijnen inderdaad ook schuld bekent, staat ons niets anders te doen dan hem ook vijf minuten straf te ge ven. En wat Perez Frances betreft: we zijn tegenover hem toch al coulant geweest. Normaal is dat iemand, die een dergelijke streek uithaalt, uit de koers wordt gezet en drie maanden wordt geschorst. Dat hebben we niet willen doen, omdat de omstandigheden in de Tour nu eenmaal anders zijn". Vissers schrok. Hij had deze con sequenties niet overzien. De ploeglei der van Willem 2/Gazelle praatte als Brugman. Hij probeerde de wedstrijd commissarissen ervan te overtuigen, dat hij alleen op het verzoek van Ge miniani en De Muer was ingegaan ter- wille van de sportiviteit. Toen kwam de Belg Fabri ertussen: „U bent veel te goedgelovig. U hebt u er door die mannen tussen laten ne men. Denkt u nu werkelijk dat zij in het omgekeerde geval hetzelfde zouden hebben gedaan? Ik zal u wat anders vertellen. Wij, de commissarissen, heb ben tijdens een wandeling door de stad gezien hoe Jan Janssen en nog een paar van Bic in een hotel met Zandegu zaten te praten, kennelijk om deze te instrueren hoe hij zijn getuigenis moest afleggen. En dat gebeurde terwijl Ge miniani en De Muer bij u op bezoek waren en over collegialiteit en derge lijke dingen spraken". De Belg kon er niet over uit. Hij begreep echter wel dat Vissers, maar zeker Pijnen, in een val waren gelopen en beleefde zijn uiterste best te doen om het voor Pijnen niet al te ernstig te maken. Donderdagmorgen werden alle be trokkenen door Jacques Goddet bijeen geroepen en werden voor en tegen uit gesproken. Blijkbaar heeft de bemoeie nis van de Belg Fabri succes gehad, want algemeen werd verwacht dat Pij nen ook de tijdstraf zou krijgen. Intussen bestaat Perez Frances niet meer voor de Brabander. Toen Pijnen donderdagmorgen voor de start in Nan cy door Geminiani werd benaderd met het voorstel om ter bezegeling van al les de Spanjaard de hand te drukken schudde hij resoluut „neen". Ook Kees Pellenaars, die als chauffeur van een krantenequipe de Tour volgt en er niet over uit kan dat Vissers deze affaire op een dergelijke manier heeft behan deld, kon Pijnen niet overhalen de stap te doen. Zijn „misschien heb je die gasten nog wel eens nodig", werd door Pijnen weggewuifd. „Ik wil niets meer met die kerel te maken hebben", zo maakte de Brabander een eind aan de zaak. plaatsten Newcombe en Roche zich voor de finale van 't heren-dubbelspel, waarin zij vandaag zullen uitkomen te gen Okker en Riessen. Roche had even moeite zich aan te passen aan de voor een sluitende dub bel vereiste service- en smash-routine. Viermaal waren Hewitt en McMillan slechts één slag van een doorbraak ver wijderd. Maar toen <t!e uitbleef, ging- gen de Zuidafrikanen zelf door de knie- en. Na 1l verspeelde Hewitt zijn op slag en even later ook Mc Millan. Newcombe serveerde de partij uit, waardoor hij er het zijne toe bijdroeg, dat er straks weer een confrontatie tot stand komt tussen hem en Tom Okker. Maar ditmaal zijn de omstandigheden anders. Tom Okker is in het dubbelspel duidelijk sterker voor de dag gekomen dan in het enkelspel. Newcombe moet zijn krachten verdelenArthur Ashe, de militante black-power-man, die in de pas opgerichte vakbond van tennis spelers het voorstel deed Zuid-Afrika uit te sluiten, trad Rod Laver vastbe- vastberaden tegemoet. De energie, die hij overhield omdat hij in verhouding tot vorig jaar minder explosief serveert, gebruikte hij voor returns, die als gra naten naast Laver insloegen. Voordat Laver het zich bewust was had hij drie maal zijn service verloren en stond hij een set achter. Zoiets prikkelt de sproe tige lefthander tot machtsvertoon. Het tempo ging omhoog en het kwam tot flitsende slagenwisselingen aan het net. Ashe speelde koel. Elke slag, die niet direct een winner beloofde te worden, sloeg hij recht op zijn tegenstander af. Laver kreeg weinig tijd voor een stapje opzij, dat de inleiding vormt voor zijn befaamde topspinballen, die als aangeschoten vogels over de gras mat dwarrelen. Maar toen Laver een maal de derde set met een geweldige backhandzwieper had afgesloten, was het hek van de dam. Op de vertraagde returns van Ashe leefde Laver zich uit als een veelvraat in luilekkerland. De ene slag was nog mooier, nog gewaagder dan de vorige. Alles lukte en toen Ashe probeerde om na 50 tenminste nog z'n eigen service te behouden, scheurde de Australiër met een juweel van een running lob zijn laatste hoop aan flarden. Gedesillusioneerd sloeg Ashe daarna. Het zou geen zin hebben te ontken nen, dat John Newcombe tennis van be hoorlijk gehalte speelt. Natuurlijk doet hij dat. Maar het is niet in de eerste plaats daaraan te danken, dat hij za terdag a.s. voor de tweede maal in de finale mag aantreden. Newcombe wint hoofdzakelijk door psychologische kwa liteiten. Hoe langer de strijd duurt, des te dwingender dringt hij met zijn speel wijze de tegenstander het besef op, dat het geen zin heeft verzet te blijven bieden, omdat hij toch sterker is. Elke tegenstander van Newcombe krijgt met dat gevoel van ontreddering te maken. Tom Okker ging er twee da gen eerder aan ten onder. Tony Roche, nauw bevriend met Newcombe en diens dubbelspelpartner op alle grote toer nooien ter wereld, had het er eveneens te kwaad mee. Maar de slagerszoon uit Tarcutta nam op die momenten wat extra tijd voor concentratie en bereikte ermee, dat hij uiteindelijk met een ac ceptabele score (36, 61, 1412 en 64) verliezer werd. Zonder dat zou hij de vierde set hoogstwaarschijnlijk met 60 verloren hebben. Newcombe breekt het moreel van zijn tegenstan der door keihard service-geweld, dat naarmate de partij vordert eerder gro ter schijnt te worden dan te verminde ren. Een enkele dubbele fout wordt on middellijk gecompenseerd door een ace en naarmate de tegenstander meer eer ste opslagen in het net gaat slaan, wor den zijn returns beter. Verder varieert hij lengte en richting, zodat hij binnen de beperktheden van zijn bouw een compleet speler is gewor den. Roche is qua uiterlijk en spelwijze een wat slordig afgewerkte blauwdruk van Newcombe. Wat Newcombe rechts doet, doet hij links. Maar hij mist het overheersende, dat de houding van zijn dubbelspelpartner kenmerkt. Dat ver schil was beslissend in de halve finales van Wimbledon. Roche won de eerste set, maar was niet snel genoeg van de baan af om zich aan de hypnose van Newcombe te onttrekken en toen hij bij 65 in de derde set een setpoint miste was hij ei genlijk al kansloos. Vijf service-games wist hij desondanks te behouden, voor dat Newcombe na 1111 de „break" forceerde, of beter gezegd, voordat Roche met drie missers in gemakkelijke positie de partij uit handen gaf. Betty Stöve verschafte donderdag de Nederlandse tennisbond enige finan ciële tegemoetkoming. Samen met haar Australische partner Owen Davidson plaatste zij zich door een zege met 7— 5 en 63 op het Britse paar Gerald BattrickWinnie Shaw voor de kwart finales van het gemengd dubbelspel. Dat leverde aan prijzengeld honderd pond op, wat zal worden afgedragen aan de KNLTB, die de kosten van uit zending draagt. Betty speelde verdien stelijk. Sterk serverend verloor zij geen enkele maal haar opslag, evenmin trouwens als haar linkshandige partner, die sinds anderhalf jaar trainer van het Britse Davis Cupteam is. In de Britse combinatie demonstreerde Gerald Batt rick dat al het geld dat de Britse ten nisbond de laatste jaren aan hem heeft besteed, goeddeels is weggegooid. De jonge Brit maakte op beslissende momenten onbegrijpelijke fouten en gaf blijk van een zwakke wedstrijdmenta liteit. In het jeugdtoernooi heeft de Japan se Sawamatsu in de kwartfinales met 64, 60 van de Nederlandse Noortje Blom gewonnen. Herenenkelspel: halve finales: Rod Lav er (Austr.) Arthur Ashe (VS) 26, 6—2, 9—7, 6—0; John Newcombe (Aus) - Tony Roche (Aus) 3—6, 6—1, 14—12, 6—4. Herendubbelspel. Halve-finales: Newcombe - Roche (Austr.) McMillan - Hewitt (Z.Afr.) 3—6, 6—3, 14—12, 6—2. Damesdubbelspel Halve-finales: Margaret Court - Judy Tegart (Aus) Mary Ann Curtiss - Valery Ziegen- fuss (VS) 6—4, 6—4. Hogan - Michel (VS) Krantzcke - Melville (Aus) 4—6, 6—2, 7—5. Gemengd dubbelspel Derde ronde: Marty Riessen - Rosema ry Casals (VS) Primrose en Robin LLoyd (Aus (G-B) 6—3, 6—2. Vierde ronde: Ken Fletcher - Marga ret Court (Honkong-Aus) Frew Mc Millan- Pat Walkden (Z.-Afr.) 63, 63 Marty Riessen-Rosemary Casals (VS) 8 Bob Carmichael-Kathy Harris (Aus) 63, 63; Betty Stöve-Owen Davidson (Ned-Aus.) Winnie Shaw-Gerald BatU rick (GB) 7—5, 6—3. Kwartfinales: Margaret Court (Aus) Ken Flecher (Honkong) Watanabe-Sawamatsu (Ja pan) 61, 61.

De Vallei | 1969 | | pagina 11