Veenendaals dagblad V-raad beveelt Israël om status van Jeruzalem niet te veranderen Husak en Strougal waarschuwen verzet Buiten Vakbondscongres op wereldniveau Vondelingetje tijdelijk in gezin van agent Minister breekt Schiphol-actie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei V.S. steunen resolutie Toch Mirages voor Israël Vier doden bij bezoek van Rockefeller ZIJ KUNNEN HET NOG NA VER TELLEN. JAMIN Kustvaarder gezonken Nixon hoopt met Russen te praten Reeks inbraken opgehelderd melkhazelnootjes Huilende bahy lag op bank Verkeersleiders op het matje Gevaarlijke situaties Zware onlusten in lunjn Chauffeur rijdt kapsalon in Iets lagere temperaturen NEE FELLE KRITIEK OP DVBCEK Honigheide Televisie Stoffelijk overschot van Tsjombe in België KOTTER OPGEBRACHT KAPITALE BOERDERIJ PROOI VAN VUUR 150 gram van 125 voor 115 niet te geloven voor die prijs! „GEMIAUW" BEPERKINGEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p, m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 4 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I54 TEL-AVIV De 50 Franse Mirage jachtbommenwerpers, die als gevolg van het wapenembargo van generaal De Gaulle ntet aan Israël geleverd mochten worden, zullen nu waarschijn lijk in oktober of november worden af geleverd, zo heeft het dagblad ..Ha'aretz" in diplomatieke kringen vernomen. Vervolgens het blad zal in de komende dagen reeds het embargo op onderdelen voor door Frankrijk aan Israël geleverde wapens worden opge heven. Israël heeft de Mirages reeds geheel betaald. DEN HAAG De Nederlandse kust vaarder „Duurt" van de rederij Bon- ninga te Groningen, die vannacht op de Middellandse Zee in moeilijkheden ge raakte en om onmiddellijke assistentie vroeg, is gezonken. Het schip bevond zich ten zuidoosten van het eiland Ma jorca. De negenkoppige bemanning werd gered door het Israëlische schip „Tel Aviv." De „Duurt", die op weg was van Split in Joegoslavië naar Cardiff in Enge land, was geladen met carbid, verpakt in ijzeren vaten. NEW YORK De Veiligheidsraad van de VN heeft vanmorgen met alge mene stemmen een Afro-Aziatische resolutie aangenomen, waarin de israëlische maatregelen oin de status van Jeruzalem te veranderen, ten scherpste worden gelaakt en Israël wordt opgeroepen de reeds getroffen maatregelen in te trek ken. De Ver. Staten steunden de door Pakistan, Senegal en Zambia ingediende re solutie, maar onthielden zich van stemming in een aparte uitspraak over een paragraaf waarin Israël werd opgeroepen de reeds in Jeruzalem getroffen maat regelen in te trekken. In de resolutie wordt Israël voorts opgeroepen de Veiligheidsraad onmid dellijk in te lichten over zijn voorne mens met betrekking tot het uitvoeren van de voorzieningen van de resolutie. Geeft Israël geen, of een negatief ant woord, dan zal de raad zich in spoed zitting beraden over verder te treffen maatregelen. De aanvaarde resolutie was in veel mildere termen gesteld dan de oor spronkelijke ontwerp-resolutie, die ook door Nepal en Algerije was ingediend. Daarin werd Israël veroordeeld in plaats van berispt en werd voorgesteld op te roepen tot een embargo op wa penleveranties aan Israël en tot het ne men van economische en andere sanc ties tegen Israël te besluiten, als het niet binnen 30 dagen gevolg zou geven aan de oproep van de raad. Israël heeft reeds bij monde van zijn VN-ambassadeur Josef Tekoah laten weten, dat het zich niet aan de reso lutie zal storen. „Het leven in Jeruza lem kan en zal niet stopgezet worden", zo verklaarde hij. „Het zal doorgaan, zoals het geval is geweest in de afge lopen twee jaar. sinds Jeruzalem's PRAAG De Tsjechoslowaakse partyleider, Gustav Husak, en zyn plaatsvervan ger, Lubomir Strougal, hebben donderdag op een byeenkomst van party-activisten in Ostrava aanvallen gedaan op personen die onder het vorige bewind een rol heb ben gespeeld. Husak had het vooral gemunt op naar het westen gevluchte Tsjechoslowaken, zo als de schryver Ladislav Mnacko, die hy „verraders" noemde die „het marxisme voor dollars hebben verkocht". Ook oefende hy felle kritiek op de oud-voorzitter van het Nationale Front, dr. Frantisek Kriegel, en de schaakgrootmeester Ludek Pachmann. Lachend sprak Husak de geruchten tegen, als zou hij binnenkort president Svoboda opvolgen, die dan met pen sioen zou gaan, terwijl zijn plaatsver- rt\j staat beter bekend onder de naam dopheide, maar de oude imkers spraken ervan, terwijl de bezembinders het over fijne hei hadden, zulks in tegenstelling tot de struik- of rishei, al zou ook op dit nog grote velden beslaande kruid het toevoegsel „honig" evengoed passen. De bijen en vele andere in- sekten gaan gelijkelijk op berde soorten te gast. De dopheide (erica) bloeit het vroegst van de twee; ge kunt de rose tot witte klokjes in juni en juli vinden, maar ze vor men niet het geijkte domein van de imker, de pensiongasten en de herder met de schapen. In zandige streken tussen 't gras, op open plekjes en een wat vochtige, veen achtige bodem liggen de lichtrose kleedjes op de grond uitgespreid, want de planten staan groepsgewijs bijeen. Ze zien er een beetje kaler uit dan de struikhei, want de bloe men staan op de toppen van houtig behaarde stengels en de blaadjes (vier in een krans) zijn lijnvormig als naaldjes. Eigenlijk moeten we spreken van miniatuur heestertjes, die nimmer de maat bereiken van de hoogopstrevende gewone bezem hei, de calluna. Hoe gemakkelijk deze beide ericaceeën ook vallen te onderscheiden, toch wordt de struikhei vaak foutief erica ge noemd. Ge ziet in een heidestreek (Veluwe, Brabant, Drente) zelden aan een buitenhuis de naam „Cal luna" gegeven, ofschoon deze ken nelijk bedoeld was. Erika ook als meisjesnaam komt veel meer voor. Laatst zag ik van onze rishei als herinnering op een huis „Post Callunam" staan een laatste groet aan plezierig tehuis, onder stel ik, want aan het wijde heide veld bewaar je altoos goede ge dachtenis. 4 juli 1969 A. B. WIGMAN vanger Strougal partijleider zou wor den. Met klem waarschuwde Husak voor demonstraties op 21 augustus, wan neer het een jaar geleden zal zijn dat Russische en andere Oost-Europese troepen het land binnentrokken. „Wie het op 21 auustus weer zou wagen te provoceren en te betogen, die zullen wij als vuil schuim wegvegen", aldus de partijleider. Strougal verklaarde dat de partijlei ding in de periode na januari 1968 niet opgewassen was tegen haar taak. Het was de eerste maal dat zo rechtstreeks kritiek is geoefend op Alexander Dub- cek en zijn liberale medestanders. Ove rigens zei Strougal dat de tegenwoor dige leiders de economische hervor mingsplannen niet overboord willen zetten. Volgens hem zou men met wer kelijkheidszin te werk moeten gaan. In de eerste plaats zou men daarbij de rol van de partij ln de economie moeten versterken. Strougal waarschuwde de televisie, het onderwijs en de pers dat zij actief de partijpolitiek moeten gaan steunen, want dat er anders maatregelen zul len worden genomen. Hij dreigde dat het televisiebedryf geheel zal worden overgenomen, als de koers niet anders wordt. Wat het onderwijs betreft merk te hij op, dat er onderwijskrachten zijn die hun leerlingen „giftige denkbeel den" geven, zoals anti-communisme en een anti-Russische instelling. Op de partijpers na, schoten ook de massa media tekort in het verlenen van hulp aan de partij. Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland hebben op donderdag een gezamenlijk communiqué uitgegeven, na afloop van een bezoek van twee dagen van de pre mier van Oost-Duitsland Willi Stoph aan Praag. In het communiqué werd gezegd dat West-Duitsland het voornaamste strui kelblok is voor de vrede in Europa. Volgens het communiqué is West-Duits land het enige land dat territoriale ei sen heeft en niet bereid is om het ver drag tegen de proliferatie van kernwa pens te ondertekenen. De Poolse president Marian Spychal- ski is vandaag in Tsjecho-Slowakije aangekomen voor een vriendschappe lijk bezoek van vier dagen, aldus deelt het Tsjechoslowaakse persagentschap CTK mee. Hij werd aan de grens be groet door president Ludvik Svoboda. wedergeboorte en hereniging, want het is de wil van het volk en de historische bestemming van de stad". De Jordaanse vertegenwoordiger, Mohammed Al -Farra, zei dat Israël na aanvaarding van de resolutie een nog veel geïsoleerde positie inneemt. Uitgaande van de veronderstelling dat Israël de VN-resoluties over Jeruzalem afwijst, was hij van mening dat het treffen van sancties de enige nog mo gelijke oplossing is om een eind te maken aan „Israël's arrogantie". De Amerikaanse vertegenwoordiger, Charles Yost, zei dat zijn regering door het steunen van de resolutie duidelijk wenst te maken dat zij „zich niet ge bonden acht aan een specifiek beleid bij mogelijke toekomstige beraadsla gingen van de raad over dit geschil punt". GENEVE Dc Verenigde Staten ho pen omstreeks 31 juli besprekingen te kunnen beginnen met de Sovjet-Unie voor beperking van de aanmaak van strategische wapens. Een verdrag, om de zeebodem buiten de bewapeningswedloop te houden, zou tegen de herfst klaar kunnen zijn. Deze twee mededelingen heeft presi dent Nixon gedaan in een boodschap aan de ontwapeningsconferentie in Ge- nève. De conferentie is gisteren her opend. De besprekingen met de Sovjet-Unie zullen, aldus Nixon, bilateraal moeten zijn. De Amerikaanse regering zal zich echter bewust blijven van haar verant woordelijkheid tegenover haar bondge noten. KINGSTON (Jamaica) Gouverneur Nelson Rockefeller van New York, die als speciale gezant van president Nixon informatieve bezoeken brengt aan de Latijns-Amerikaanse landen, is donder dagmiddag uit de Dominicaanse Repu bliek aangekomen in Kingston, de hoofd stad van Jamaica. In de Dominicaanse hoofdstad, San Domingo is het tijdens het bezoek van Rockefeller tot een schietpartij geko men, die aan zeker vier mensen het le ven heeft gekost. De schietpartij deed zich voor toen groepen betogers in het centrum van de stad protestbijeenkom sten wilden houden. ALGIERS Het stoffelijk overschot van Moise Tsjombe is donderdag per vliegtuig naar Brussel overge bracht Tsjombe is op zondag in Al giers aan een hartaanval overleden. Een woordvoerder voor de Belgische ambassade zei, dat de echtgenote van Tsjombe. twee zoons en de voorzitter van de Algerijnse rode maan organisa tie zich aan boord van het—toestel be vonden. AURICH De Duitse politie te wa ter heeft de Nederlandse visserskotter Dolfvn voor de kust van het eiland Spi- keroog opgebracht. De kotter zou binnen de Duitse terri toriale wateren hebben gevist. De Dol- fyn had 130 kilo zeetong aan boord. De kapitein is voorgeleid. De kotter komt uit Zoutkamp. Ongeveer vijftig Canadese en Ame rikaanse piloten brengen een lang weekeinde in ons land door in het ka der van een „dankbaarheidsbezoek" Tijdens de oorlog werden zij boven bezet gebied in Europa nergeschoten, maar dank zij de hulp van een ont snappingsorganisatie, slaagden zij er in veilig Engeland te bereiken. Gister middag werd het gezelschap in het Amsterdamse stadhuis door het ge meentebestuur van de hoofdstad ont vangen. BOXTEL De Boxtelse politie heeft opheldering gebracht in een groot aan tal inbraken, diefstallen en vernielin gen, die in het afgelopen halfjaar een plaag voor de bevolking begonnen te worden, zy betrapten drie jongens op heterdaad, toen deze op klaarlichte dag in een spordveldkantine hun slag probeerden te slaan. Het verhoor had een sneeuwbal effect. Van een vijftiental scholieren in de leeftijd van 10 tot 15 jaar, die aan de strooptochten hadden deelgeno men. werden de namen bekend. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan in braken met diefstal in diverse scholen, een schouwburg, een kapel, enkele kantines, een jeugdhuis, een showroom en een autobus. Er werden veelal kleine geldbedra gen, consumptie-artikelen en gebruiks artikelen ontvreemd. De bij deze opera tie aangerichte vernielingen waren vaak van zeer ernstige aard. In een show room bijvoorbeeld werden tal van meu belen en aanverwante artikelen onher stelbaar beschadigd. In het Congrespaleis te Brussel wordt het negende wereldcongres van de Internationale Confederatie van Vakbonden gehouden. Op de foto zien we de Nederlandse delegatie, on der wie de heer A. Kloos, voorzitter van het NVV. NIEUW-BEERTA Ten gevolge van hooibroei, is vannacht in het Gronin- se Nieuw-Beerta een kapitale boerderij door brand verwoest. Zeven mensen zijn dakloos geworden, toen ook een aangebouwd woonhuis in de vuurzee verloren ging. Ternauwernood kon het vee, waar onder een stamboekstier, worden ge red. De schade wordt geschat op 400.000 gulden. De brandweer is uren bezig geweest, maar kon niet verhinderen, dat het hele bedrijf totaal werd vernield. ADVERTENTIE morgen DOORN Rijkspolitiemannen van de groep Doorn zyn gisteravond begonnen met een uitgebreid buurtonderzoek naar de moeder van een vier dagen oud von delingetje. Het meisje werd gisternacht op een bank achter een boswachters huisje aan de Amerfoortseweg in Maarn gevonden. De gezonde baby is zolang on dergebracht in het gezin van politieman N. van den Berg in Maarn. De Kinder bescherming moet uitmaken wat er met haar gebeurt. Het- onderzoek van de politie richt zich vooral op de kampeerterreinen in de buurt van Maarn, Leersum en Doorn. De Utrechtse officier van justi tie, mr. G. W. von Meyenfeldt, leidt het onderzoek. Hij vertelde ons gister avond:,, Wij doen de uiterste moedte om er achter te komen wie de moeder is. Ik heb er echter een hard hoofd in. Ik ben al blij dat het vondelingetje be hoorlijk, en beschermd tegen de kou, is neergelegd." Iemand die zoiets doet, moet wel in een enorme nood verkeren. Ook d^ ba by heeft er later recht op te weten wie haar moeder is." Woensdagavond omstreeks kwart voor elf werd het meisje gevonden. Bos wachter Gé Berkhoff zat naar de tele visie te kijken, toen hij buiten een ge luid hoorde. „Het leek wel gemiauw. Ik ging naar buiten en gooide een plastic fles je naar de plek waar het geluid van daan kwam. Ik ging weer naar binnen, maar even later hoorde ik weer wat. weer ging ik naar buiten. Pas toen mijn zoontje het gordijn wat openschoof zag ik dat er wat op de bank lag." „Ik haalde binnen een zaklantaarn en zag toen dat het een pasgeboren baby was. Het was gekleed in een soort trui tje en een luier met daaromheen een plastic zak". DEN HAAG Minister drs. J. A. Bakker (Verkeer en Waterstaat) neemt vandaag maatregelen tegen de rebellerende verkeersleiders op Schiphol. Gisteravond laat riep hij het bestuur van het Nederlandse Luchtverkeersleiders- gilde in Den Haag op het matje. S Middags had de leiding van de af deling luchtverkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) zich ge dwongen gezien belangrijke beperkin gen op te leggen aan het luchtverkeer. Dit werd gedaan met het oog op de vei ligheid. Het bestuur van de verkeersleiders werd bij de minister geroepen nadat van de KLM een ernstige klacht bij de RLD was binnen gekomen. Rond het middaguur hadden de ge zagvoerders van twee DC-8'en van de KLM onctdekt, dat zij in het wachtge- bied boven Spijkerboor beiden op een hoogte vlogen van zesduizend meter. Aan boord van de twee toestellen be vonden zich 353 passagiers. Het zicht was goed, zodat de vliegers een botsing konden voorkomen. Zodra de verkeersleiding van Schiphol op de hoogte was gebracht, werd de fout her steld. Op dezelfde hoogte en boven hetzelf de gebied waren dinsdag een DC-8 van de KLM en een DC-9 van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia bijna met elkaar in botsing gekomen. Door dat het zicht ook toen niets te wensen overliet konden de vliegers ook in dit geval op het nippertje een ramp voor komen. De reactie van minister Bakker loog nn TURIJN De politie van Turijn heeft vanmorgen vroeg de orde her steld in deze Italiaanse fabrieksstad, na een nacht van hevige straatgevech ten met stakende arbeiders, die pro testeerden tegen huurverhogingen en gebrek aan woonruimte. Aan de rand van de stad zouden de ongeregeldhe den nog voortduren. Tijdens de negen uur durende straat gevechten tussen arbeiders en studen ten en agenten, waarbij de politie op grote schaal gebruik maakte van traangas, werden zeker 65 mensen ge wond, onder wie 50 politieagenten. Naar mededeling van de politie zijn 167 betogers aangehouden. Er zijn in totaal 20 auto's en drie stadsbussen in het geweld gesneuveld. De straten liggen bezaaid met stenen en allerlei slag- en werpwapens, die door de betogers waren gebruikt. De betogers zelf werden volgens de poli tie in sommige gevallen met bloempot ten en water bekogeld vanaf balkons in de onrustcentra. De hoofdcommissaris Marcello Guida werd door een steen gewond. Vrachtauto's met nieuwe Fiat-auto's werden in brand gestoken. Wat als een vreedzame staking van ongeveer een half miljoen arbeiders begonnen was, ontaarde in een hand gemeen toen 's middags jonge arbei ders in een arme wijk een mars orga niseerden, wat door de autoriteiten ver boden was. Tijdens het hoogtepunt van de onge regeldheden stroomden groepen beto gers samen bij een van de grootste Fiat-fabrieken in de stad en uitten leu zen tegen de directie van het concern, dat overigens een uitstekende reputatie geniet op het gebied van de arbeidsbe trekkingen. Het was de eerste maal dat de Fiat-fabrieken getroffen werden door de stakingsgolf die sinds eind vo rig jaar in Italië woedt. Een aantal onderneminge, waaron der de NV Schokbeton en de NV Pak hoed,heeft een verzoek ingediend bij het gemeentebestuur van Haarlemmer meer om een groot hotelcomplex te mo gen bouwen bij de rotonde Badhoeve dorp. er niet om: „Ik zal een einde maken aan het dienstverzuim van de verkeers leiders. Ik ben ervan overtuigd, dat zij thans niet, zoals het een goede ambte naar past, alle hulpmiddelen gebruiken voor het vervullen van hun functie". De bewindsman zei nog dat de situa tie op Schiphol moeilijk is en dat er te veel risico's worden genomen. In He loop van de dag zou hij beslissen welke maatregelen hij zou nemen om de actie van de verkeersleiders te doorbreken. Hij had met het aankondigen van de ze maatregelen gewacht opdat de ver keersleiders eerst duidelijk kon worden gemaakt, dat hun salarispositie als rijksambtenaren alleen kan worden be handeld in het centraal overleg. De minister betreurde het, dat dit overleg door een individuele actie wordt doorkruist. Om drie uur gistermiddag oordeelde de RLD het noodzakelijk ingrijpende beperkingen op te leggen aan het ver keer in de luchtwegen naar ons land. Dit betekende, dat op de vijf luchtwe gen per tien minuten maar één vliegtuig werd toegelaten. In normale gevallen is dit aantal af hankelijk van het inzicht en de ver werkingscapaciteit van de verkeerslei ders. Dan komt in de piekuren iedere twee tot drie minuten een vliegtuig een luchtweg binnen. De RLD verwachtte dat het nodig zou kunnen zijn tijdens de piekuren van vandaag nog zwaardere restricties aan de luchtvaart op te leggen. Dergelyke maatregelen houden in dat vooral het binnenkomende verkeer wordt afgeremd. Dit wordt gedaan door de verkeersleidingscentra die Schip hol omringen. Dit zijn: Londen en Pres ton in Engeland, Hannover en Düssel- dorf in Duitsland en Brussel. Door deze ingrijpende maatregelen worden deze centra extra belast. LEEUWARDEN Een trekker met aanhanger is gistermiddag in het Frie se Roordahuizum een kapsalon binnen gereden. De chauffeur had afgeremd voor een overstekende jongen. Toen hij twee meisjes zag staan, wilde hij hen bang maken door speels op hen in te rijden en op het laatste moment weg te draai en. De meisjes staken toen plotseling over, waardoor de chauffeur genood zaakt was zijn stuur om te gooien en te gen de kapsalon op te daveren. Er werd niemand gewond. ^AAAA«^SAAAAA/VNAAA/W*AAAAAAA/VSA^V\A^ Achter een front, dat donderdag met veel bewolking en plaatselijk enige regen of motregen ons land passeerde, wordt met westelijke winden iets drogere lucht naar on ze omgeving getransporteerd. Dc westelijke stroming wordt in stand gehouden door een hogedrukgebied dat tussen de Azoren en Portugal ligt en een depressie bij IJsland. Een bij de depressie behorend frontensysteem verplaatst zich over de Britse eilanden naar het oosten. Het zal het komende etmaal over ons land trekken, waarbij tijdelijk regen wordt verwacht. Na de front passage stroomt koelere lucht naar ons land, zodat de temperaturen lager zullen worden dan vrijdag. Morgen: zon op 04.27, onder 21.01, maan op 23.50, onder 11.47.

De Vallei | 1969 | | pagina 1