„Krottenprobleem vereist vrijmaking van huren" "1 w ivoor FLORYN moetU Uw slijt bij er zijn! KAMER NA DRUKJAAR RECES Mr. Luns zal protesteren tegen anti-Rode-Kruis- actie van Nigeria Geldlopers wonnen van rovers gevecht om tas met geld Westerling had enquête graag afgewacht Wie zei er ook weer dat alle verpakte broodjes hetzelfde waren? Uitstel van huurverhoging vindt geen genade in Schut's ogen Werknemers willen stem in kapittel bij keuze van commissarissen bij n.v. 't „Moreel sta ik nog pal voor mijn daden!" MINISTER SCHUT IN TWEEDE KAMER: Nota over de excessen in Indië is nu afgedaan Voorlopig geen tweede brug bij Nijmegen Hevige consternatie in Amsterdam Zwembad blijkt nog steeds explosiever Excessen op Zuid-Celebes Klant sloeg rover tegen de grond HOGER PERCENTAGE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg GIF IN RIJN KWAM MET VAN SCHIP VIJFDUIZEND MEER ELKAAR GEVONDEN Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Bruint mét en zdnder zon VERZEKERING OOK VERVOERSBONDEN VRAGEN UITKERING VAN ÉÉN PROCENT HOOP LEEFDE OP PIER TANIA DROEVIG HOE ANDERS? King Com ...*t enige dat u weggooit, is de verpakking VRIJDAG 4 JULI 1969 DEN HAAG „Heeft de minister langzamerhand z'n buik niet vol van 't ge zeur en gezanik van de socialistische fractie over 't vrijmaken van de huren V* Met deze vraag sloot de liberaal H. Wiegel gistermiddag 'n lange rij vragen voor namelijk van de socialisten, af over de vrijmaking van de huren in Leeuwarden Maastricht en een groot deel van Overijssel. De socialist drs. J. van den Doel had 4e eerste vragen gesteld over die huur- liberalisatie. Leeuwarden heeft nog zestienhonderd en Maastricht nog drie duizend krotten, zei minister Schut in antwoord op een van de vragen. Het vrijmaken van de huren is vol gens de minister een voorwaarde om het krottenprobleem goed te kunnen aanpakken. Ir. Schut bestreed dat deze vrijmaking „.een bruskering" was van het advies van de Sociaal Economische Raad (SER), waarin wordt aangedron gen om de huurverhoging voor 1970 uit te stellen. Eveneens bestreed hij dat de overheid met deze maatregel een slecht voorbeeld zou geven omdat de huren in de vrijgemaakte gebieden wel licht iets omhoog gaan, terwijl er een prijsstop bestaat. Die prijsstop heeft niets met onroerend goed te maken. Ir. Schut heeft met ingang van 1 ju li het rendementspercentage voor ge subsidieerde particuliere huizen ver hoogd van 8,9 tot 9,5 procent. Van ver scheidene kanten was hierom ge vraagd. Dit betekent, dat de belegger in het vervolg een rendement van 9,5 procent zal mogen opnemen in de be rekening van de stichtingskosten voor een huis. Op grond van die stichtings kosten wordt de subsidie vastgesteld. De minister was daarentegen niet bereid om de subsidiebedragen op te trekken omdat de bouwkosten zijn ge stegen. Ir. Schut noemde een tussen tijdse aanpassing van die bedragen ge vaarlijk voor de voortgang in de bouw. Wanneer er geruchten over een verho ging van de subsidie zouden ontstaan, kan dit betekenen, dat bouwers nog maar even wachten alvorens een op dracht te geven. Een motie van drs. E. Nijpels (D'66) waarin werd aangedrongen op de moge lijkheid van tussentijdse aanpassingen werd verworpen met de stemmen van D'66, de P.S.P., de socialisten, de groep-Aarden en de communisten voor. Volgens ir. Schut gaat het met de ge subsidieerde particuliere woningbouw goed. De produktie hiervan zal dit jaar tien procent hoger zijn dan in 1968. Daarentegen was het een harde dobber om het voorgestelde aantal van 45.000 woningwetwoningen te halen. De nota werdd voor kennisgeving aangenomen. ADVERTENTIE DEN HTAAG De nota van premier De Jong over de wandaden van mili tairen in Indonesië in de jaren 1945- 1950 is gisteren door de Tweede Ka mer afgedaan met het verwerpen van twee moties. De motie van de socialistische frac tievoorzitter, drs. J. den Uyl, die een snel historisch onderzoek wenste naar de politieke en bestuurlijke verant woordelijkheden voor het militaire op treden in Indonesië, kreeg alleen de steun van de fracties van PvdA, D'66, PSP, communisten en de groep van drs. Aarden. Een poging van de laatste om in plaats van de weggestemde parlemen taire enquête van drs. Den Uyl over de Zuid-Celebes-affaire bij het onder zoek van prof. Van der Wal voorrang te verlenen aan deze zaak, kreeg evenmin een meerderheid. Behalve de radicalen, stemden de PvdA, D'66, de pacifsten en de anti-revolutionaire af gevaardigden mejuffrouw Van Leeu wen en drs. Goudzwaard voor. De nota zelf is tenslotte voor ken nisgeving aangenomen. NIJMEGEN Geen van de 23 sche- pen, die de laatste tijd endosulfan op de Rijn hebben vervoerd, blijkt deze stof onderweg te hebben verloren. Endo sulfan was de oorzaak van de recente vergiftiging van de Rijn. DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) voelt er niets voor om de jaarlijkse huurverhoging, die op l januari moet ingaan, voor ten minste een half jaar uit te stellen. De Sociaal Economische Raad (SER) had hierop in zijn laatste halfjaarlijkse economische advies aan gedrongen. We mogen, zo zei de minister, niet al te gemakkelijk praten over zo'n uit stel, omdat het de voortgang van de woningbouw in gevaar brengt. „Ik vindt het jammer dat de SER zich in deze richting heeft opgesteld". Ir. Schut zei overigens dat de regering nog geen standpunt over het halfjaarlijkse rap port heeft ingenomen. Ir. Schut is al begonnen met de ver deling van vijfduizend extra gesubsi- eerde particuliere huizen. Er worden vijfduizend van deze huizen toegevoegd aan het bouwprogramma voor dit jaar, omdat de bouw van woningen in de on gesubsidieerde sector achterblijft bij de verwachtingen. De minister zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de nota over de stand van de woningbouw. Hij had er geen behoefte aan om nog rrieer dan vijfduizend gesubsidieerde huizen aan het bouwprogramma toe te voegen. Een motie van de socialist drs. J. van den Doel, waarin werd ge vraagd om zonodig dit aantal op te voeren, werd verworpen met de stem men van de socialisten, D'66, de PSP, de Boerenpartij, de groep Aarden en de communisten voor. Bovendien zou een huurverhoging nauwelijks invloed hebben op de kosten van levensonderhoud. Minister Schut van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening achter de regeringstafel tijdens het debat over de huurliberalisatie in Leeuwarden, Maastricht en een deel van Overijssel. NIJMEGEN Van een tweede Waal brug by Ewijk in Nymegen kan voor lopig geen sprake zijn. De eerste ja ren is hiervoor geen geld beschikbaar. Dit heeft minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) aan B. en W. van Nij megen meegedeeld. B. en W. an Nij megen en de Kamer van Koophandel hebben de laatste tijd herhaaldelijk dringend om een tweede brug gevraagd in verband met het steeds drukker wor dende verkeer in de binnenstad, waar door de verbinding noord-zuid in de komt. DEN HAAG De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) vinden dat de commissarissen van een naamloze ven nootschap moeten worden gekozen door het personeel en door de aandeelhouders samen. Gisteren hebben de vakcentra les dit standpunt naar voren gebracht in een vergadering van de commissie Vennootschapsrecht van de Sociaal-Eco nomische Raad (SER). De SER is op het ogenblik bezig met het voorbereiden van een adcies aan de regering over het rapport van de com missie Verdam aangaande de herzie ning van de ondernemingsstructuur. Tot voor kort waren de drie vakcen trales het niet eens over de manier waarop commissarissen zouden moeten worden gekozen. Het CNV wilde dat een deel van de commissarissen door de werknemers en een ander deel door de aandeelhouders zou worden benoemd. De andere twee centrales (NVV en NKV) wilden dat een commissie, sa mengesteld uit vertegenwoordigers van de ondernemingsraad en van de aan deelhouders, de raad van commissaris sen kiest. Ondernemingsraad en aan deelhouders zouden in die commissie over een gelijk aantal stemmen moeten beschikken. De drie vakcentrales hebben elkaar gevonden: Ondernemingsraad en aan deelhouders stellen een lijst met kandi daat-commissarissen op. Beide partijen hebben een gelijk aantal stemmen. Een commissaris is pas gekozen als hij meer dan de helft van alle stemmen heeft. Hij moet dus zowel door een deel van de werknemers als door en deel van de aandeelhouders worden gekozen. De werkgevers hebben gistermiddag nog geen commentaar willen geven op de voorstellen van de werknemers, die pas gisteren bekend zijn gemaakt. Vol- ADVERTENT1E Neem vaker een bloemetje mee! gende week zullen zij hun standpunt be palen. Maar de voorstellen van de vakcentra les wijken zo af van de standpunten van de werkgevers dat het niet waarschijn lijk is dat beide partijen elkaar zullen vinden, aldus de werkgevers. ADVERTENTIE beschermt tegen zonnebrand Pigma-^f derm ADVERTENTIE DEN HAAG Aan het drukste en zwaarste parlementaire jaar is gisteren een einde gekomen. Na 75 vergaderin gen, waarin ongeveer 7500 kolommen in de Handelingen werden volgepraat en bijna driehonderd wetsvoorstellen zijn behandeld, heeft voorzitter mr. Van Thiel gistermiddag de Tweede Kamer op vakantie gestuurd. „Voor allen is rust nodig. Iedereen heeft recht op vakantie en het is mijn plicht dit uit te spreken", zei hij. Hoeveel meer werk er sinds septem ber vorig jaar is verzet bleek uit de cij fers, die mr. Van Thiel opsomde: twaalf vergaderingen meer dan in de periode '67/'68, bijna driemaal zoveel mondelin ge vragen, ruim honderd schriftelijke vragen meer (in totaal 908) en een re- kord van elf interpellaties, tegen drie vorig jaar. Dertig nota's, ministeriële brieven en regeringsverklaringen wer den behandeld, wat een stijging van ze ven betekent. Bovendien werd er als nieuwigheid, veen maal een openbaar gehoor gehouden. Het was ook een bewogen jaar, als reflex op de bewogenheid in de samen leving, aldus mr. Van Thiel, die de gro ter geworden publieke belangstelling vooral van de schooljeugd, zeer op prijs stelde. Hij toonde zich voorstander van de grootst mogelijke openbaarheid en vond het daarom jammer dat de tribu nes -niet. konden worden uitgebreid, maar met luidsprekers en een gesloten televisiecircuit zal het over enige tijd ook mogelijk zijn om in andere zalen de de batten te volgen. DEN HAAG Het kabinet is in prin cipe akkoord met een duurtetoeslag voor de ambtenaren van één procent. De grote meerderheid van de centra les voor overheidspersoneel wil, dat de toeslag wordt gegeven als een soort gratificatie en dat deze niet de schijn heeft van salarisverhoging. DEN HAAG Tien minuten voordat minister Luns de Nigeriaanse minister van Buitenlandse Zaken dr. Aripko zou spreken, heeft hij gisteren de Tweede Kamer toegezegd dat hij in krachtige bewoordingen de ernstige verontrusting van de Nederlandse regering zou ver tolken over het buitenspelzetten van het Internationale Rode Kruis WJ de voedselhulp aan Biafra. Ook beloofde hij met de meeste klem aan te zullen dringen op onmiddellijke hervatting van de voedsel vluchten. Bij de regering bestond al lang een groei end gevoel van onbehagen en ontevre denheid, aldus mr. Luns. De regering betreurt wat zich de laatste dagen heeft afgespeeld, hegeen een plotseling afbre ken van alle toevoer tot gevolg zou kun nen hebben. In antwoord op vragen van de KVP-er drs. Mommersteeg namens een aantal fracties bleek de minister de hoop te hebben dat er binnenkort toch nog acht tienhonderd ton voedsel langs de nieu we waterroute over de Cross-rivier kon worden gevoerd. Wat er op het ogenblik aan de hand is in dat gebied ls volstrekt onbekend. Minister Luns had aan onze ambassa deurs in Lagos. Abidjan en Dar es Sa laam al gevraagd hem zo spoedig en uit voerig mogelijk in te lichten. Minister Luns heeft gisteren op zijn departement van de Nigeriaanse minis ter van buitenlandse zaken, dr. Okin Aripko, de verzekering gekregen dat „zeker een oplossing voor de gerezen moeilijkheden ten opzichte van de posi tie van het Rode Kruis bij de hulpverle ning." kan worden gevonden. De heer Aripko verzekerde dat het een onofficieel bezoek van enkele dagen aan Nederland brengt, zei ook grote waarde te hechten aan alles wat het Ro de Kruis voor hulp aan slachtoffers van de oorlog heeft gedaan. De heer Aropko verzekerde dat het plan voor aanvoer van hulpgoederen via de Cross-rivier naar het oorlogsgebied bij de regering in Lagos „nog steeds in ernstige overweging" is en dat van af wijzing van dit plan geen sprake is. AMSTERDAM In een korte maar hevige vechtpartij voorkwamen twee geldlopers gisterochtend in de Utrecht sestraat in Amsterdam, dat hun tas HELMOND In het Deurnese zwem bad De Klarinet zijn gisteren weer vijf zware tankmyncn, twee mortiergrana ten en duizenden geweerkogels opge haald. Het ziet er niet naar uit dat het zwembad op korte termijn opengaat. Het oorlogstuig in het zwembad ligt ongeveer een halve meter diep in het slik, dat door de duikers van de Genie met de hand moet worden doorzocht. Twee duikers gaan telkens voor an derhalf uur onder water en worden di rect daarna afgelost. De Genie vraagt zich af of niemand weet hoeveel oorlogstuig er in 1944 in dit zwembad geworpen is. Zij had dan een richtlijn hoeveel er aan de opper vlakte gebracht moet worden. UTRECHT De vier vervoersbon- den hebben de werkgevers in de ver- voersector om een uitkering ineens van één procent van het jaarloon gevraagd. Zij wijzen daarbij op het advies van de Sociaal-economische raad (Ser) aan de regering, waarin een dergelijke uitke ring wordt aanbevolen. Het verzoek geldt voor het beroeps- en personenvervoer over de weg, de havenbedrijven in Amsterdam en Rot terdam, de kleine havens, de op- en overslagbedrijven en de binnen- en Rijn vaart. met 78.000 gulden werd ontroofd. De overvallers namen de vlucht in een blauwe Fiat 1500, die zij in Rotterdam hadden gestolen. De overval werd gisterochtend om even over tien gepleegd, toen de zes tigjarige kasloper G. J. van Krevelen en de 53-jarige monteur G. Kok het hoofdkantoor van de Amsterdam-Rot terdam Bank op de hoek van de Utrechtsestraat en de Herengracht uit kwamen. Zij hadden 78.000 gulden opgehaald, de lonen - wegens de vakantie voor twee weken tegelijk - voor het personeel van de machinefabriek Jonker-Ducroo, die aan de Sextantweg in Amsterdam- Sloterdijk is gevestigd. Zij liepen naar hun auto, toen de heer Van Krevelen van achteren werd be sprongen. Terwijl zijn metgezel Kok de twee overvallers op zijn beurt te lijf ging, liet Van Krevelen zich bovenop zijn tas op de grond vallen. Het werd een fel gevecht, waarbij de geldlopers hulp kregen van een voorbij komende fietser. De rovers namen de vlucht naar een blauwe Fiat, die een eindje verderop in de Utrechtsestraat met lopende motor klaar stond. Achter het stuur zat een derde man te wach ten. De monteur Kok rende er achteraan en trok één van de portieren open in een poging te voorkomen, dat de rovers zouden wegrijden; de fietser gooide zijn fiets voor de wagen. De wagen stoof niettemin weg; hij werd later in de Gasthuismolensteeg in het centrum teruggevonden. Zeker één van de rovers moet een donker type met krullend haar zijn geweest. Een uur na de overval, leefde even de hoop dat de daders gepakt waren. Op de Oudezijds Kolk hadden twee jongens in een slagerij door bedrei ging met een pistool geld geëist. Het tweetal, een jongen van achttien en z'n zestienjarige broer, werden op de Prins Hendrikkade door een politiewagen klem gereden. De twee hadden zich nogal gemakke lijk' uit de slagerij laten wegjagen. Dat zij iets met de overval uitstaande kon den hebben, leek echter hoogst onwaar schijnlijk, ook al wegens hun leeftijd. De politie ziet niet dadelijk verband met de overval die op 12 juni op de Meeuwenlaan in Amsterdam Noord werd gepleegd op een auto, waarmee lo nen voor de scheepswerf en machinefa briek Verschure werden vervoerd. Daar bij werd een tas met bijna tweehon derdduizend gulden door drie gewa pende mannen buitgemaakt. De overvallers van gisteren waren niet gewapend: er zijn althans geen wapens gezien. De recherche meent wel dat de rovers ingewijden moeten zijn geweest in d gang van zaken bij Jonker-Ducroo. AMSTERDAM Kapitein Raymond Wes terling, de nu 49-jarige pacificator van Zuid- Celebes in 1947, had graag gezien dat de Tweede Kamer tot de instelling van een par lementaire enquête-commissie zou hebben besloten tijdens het debat over de excessen in het voormalige Nederlands-Indië. Dan had ik gelegenheid gehad om de mensen van repliek te dienen en te motiveren waar om indertijd de maatregelen, die ik genomen heb, noodzakeiyk waren". „Persooniyk heb ik nooit slachtoffers gezocht by hogere officieren of politici om verant- woordeiykheden af te schuiven. Moreel ge sproken sta ik nog steeds pal voor myn da den". „Ik vind het jammer dat de Tweede Kamer besloot de zaak te seponeren, omdat hierdoor de smet biyft op het Korps Speciale Troepen en op my als commandant daarvan". „Het vaststellen van verantwoordelijkheden zou een taak zijn geweest voor de Tweede Kamer en voor de regering. Daarbij had ik dan een redelijke kans willen hebben om mijn eigen daden te bepleiten". „Het onderzoek dat prof. Van der Wal nu instelt, is geschiedkundig misschien van be lang, maar het gaat niet. to the point; boven dien moeten we acht jaar op het resultaat wachten". „Pier Tania belazert de zaak nu met zyn reportage In „Achter het Nieuws" over Zuid- Celebes. Hy haaft daar zelf indertyd de rustige periode meegemaakt; hy had er de chaotische toestand moeten aantreffen, die wy er vonden. Hij kon er, toen hij er was, als journalist vrij rondrijden in alle gebieden; voordien kon je er geen voet buiten de deur zetten, zelfs in Makassar niet, zonder dat je doodgemaakt werd". „Bovendien is Pier Tania wel heel laat ge komen met wat hij nu in de televisie-uitzen ding zegt", aldus Westerling. „Hij had blind moeten zijn om toen in '48-'49 niet op de hoogte te zijn van wat zich precies in Zuid-Celebes had afgespeeld. De reportage was onoprecht, omdat zij uiterst eenzijdig en politiek tendentieufe was." R. WESTERLING napraten beu „Het was met de verklaring van In donesische getuigen een droevige ver toning. Het waren er welgeteld vijf, on der wie twee die nog geen tien jaar oud waren toen ik in '46—'47 in Zuld- Celebes was". „Er waren er verder twee die aan hun uniform duidelijk herkenbaar in dienst van de republiek Indonesië zijn. Eén van hen was een luitenant-kolo nel die zich zelf in anderhalve minuut tijds drie keer tegensprak. En neem de verklaringen over bajonetten; die zijn door mijn Speciale Troepen nooit gebruikt, gewoon omdat we die niet niet hadden". „Als ik werkelijk de schoft en de massa-moordenaar was, waarvoor de Vara mij kennelijk probeert uit te ma ken, dan zou het scherm te klein zijn geweest voor de woedende menigten die tegen mij zouden getuigen. Maar door de regeringsvoorlichtingsdienst zijn indertijd wel foto's gemaakt van de duizenden, die waren samenge stroomd om afscheid van mij en mijn mannen te nemen toen we na drie maanden dat was in maart 1947 van Celebes vertrokken. Dat is toen een geweldig feest geweest; de mensen wa ren dankbaar". „Er is op Celebes veel bloed gevloeid, maar om dat allemaal in mijn schoe nen te schuiven, gaat mij te ver. De heer Tania heeft misschien ook verge ten dat er sinds 1950 felle opstanden zijn geweest die door de troepen van Soekarno bloedig zijn onderdrukt. „Er zijn mensen die mij een patho logische moordenaar noemen. Ik accep teer het als iemand dat van mij zegt, als hijzelf onder dezelfde omstandighe den tenminste een andere oplossing zou hebben gevonden, waarby minder slachtoffers zijn gevallen". „Als nu nog welke militair of politi cus dan ook een betere manier weet waardoor minder verliezen zouden zijn geleden, zowel aan onze kant als aan de kant van de tegenpartij, dan ben ik bereid alsnog voor een krijgsraad te verschijnen. Maar van dit achteraf-pra- ten heb ik mijn buik vol. Ik zou onder tussen de man prijzen, die een oorlog zou kunnen winnen zonder dat er slach offers vallen". DEN BOSCH Om ongeveer kwart voor drie gistermiddag heeft de twin tigjarige E. G. J. B. uit Roosendaal geprobeerd een roofoverval te plegen op de Algemene Bank Nederland aan de Stationsweg in Den Bosch. Hij was gewapend met iets dat op een pistool leek, het gebouw binnenge drongen, was over de balie gespron gen en had de kassier met zijn wapen bedreigd. „Geld, geld", had hij de man toe gesnauwd, en toen deze niet snel ge noeg reageerde, had de jongeman zelf een greep gedaan en was er vandoor gerend met een pakje van honderd biljetten van honderd gulden. Toen de bankrover weer over de balie sprong, werd hij opgevangen door een net binnengekomen cliënt, die hem tegen de vlakte sloeg. Onmiddellijk sprongen anderen toe. De politie behoefde niets anders te doen dan de man over te nemen. Tij dens de tocht naar het politiebureau bleef de man zich tegen zijn arresta tie verzetten. Tijdens het verhoor gaf hij alleen zijn naam en leeftijd op. Verder zei hij niets. ADVERTENTIE Zeker niet die mevrouw die zich vorige wede met andere broodjes in de vingers sneed. Alleen King Corn Koninkjes en Kornetten zijn dagenlanger vers en... voorgesneden! Snij u dus nooit meer in de vingers en vraag voortaan uitdrukkelijk om King Corn broodjes. (allesn King Cor* kan dat ytggen)

De Vallei | 1969 | | pagina 7