Sovjet-leiders stellen hun bezoek aan Roemenië uit DOEL EN MIDDEL Staking in Britse havens bedreigt economie BRAAT! AMERIKA WERKT AAN RUIMTESTATION jParade voor NA VO-chef Vier Griekse advocaten in arrest en verbannen Over de grenzen Azië VERSTOPPING? KEUKENS? Ruimteaap in staking Nederland is niet langer België's beste afnemer Biochemische wapens niet in de hand WEER IN EUROPA I PI Heijerdahl werpt reddingsvlot over boord Belastingrellen in Nigeria Recordjaar voor Volkswagen Guerrillaleider in Venezuela geeft zich over Luxair op de zwarte lijst tl i-eéf':» X E.E.G. te duur voor Britten? N0URILAX Officieel onverschilligheid over JSixons bezoek CONGRES GEE'S BEZWAAR BORMAN: SAMEN MET RUSSEN Gereserveerd VRIJDAG 4 JULI 1969 A Doel en middel van de komende ruimtereis op één foto verenigd: de Satumus 5 met de Apollocabine en de maan, waarop Armstrong en Aldrin binnenkort hopen te landen. LONDEN De Britse economie dreigt opnieuw een klap te krijgen als de havenarbeiders van Londen, Liver pool en Southampton blijven staken. In de havens van deze steden hopen de goederen zich op. De voor de uitvoer bestemde goederen behoeven nog niet als verloren te worden be schouwd als de stakers het gaat hier om een wilde staking overreed kun nen worden het werk binnen enkele da gen te hervatten. Een deel van de im port waaronder het verse fruit is echter al afgeschrevn. De 10.000 sta kende havenarbeiders van Liverpool, die het werk hebben neergelegd omdat zij vrezen dat zij niet meer aan de slag zullen komen in de nieuwe containerha ven hebben donderdag besloten hun sta king voort te zetten. In Southampton bleven woensdag alle havenarbeiders in totaal 2000 man thuis. Zij eisen ge garandeerde loontarieven voor werk op bepaalde soorten schepen. De Londense beurs ondervond de te rugslag van de stakingen .De koersen op de aandelenmarkt zakten. De oppositie in het Lagerhuis greep de stakingen, ook de wilde staking van het seinpersoneel van de Londense on dergrondse die donderdag tot een com plete verkeerschaos in de hoofdstad Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur d H w 4> OJ Ê.S3 c ÖC Amsterdam licht bew. 21 1 De Bilt onbew. 22 2 Deelen zw. bew. 22 0 Eelde onbew. 18 0,3 Eindhoven mist 23 0 Den Helder licht bew. 18 0 Rotterdam licht bew. 22 1 Twente mist 20 0,6 Vlissingen licht bew. 22 0 Z.-Limburg zw. bew. 24 0 Aberdeen zw. bew. 18 0,1 Athene onbew. 29 0 Barcelona onbew. 0 Belgrado onbew. 28 0 Berlijn zw. bew. 22 0,1 Bordeaux onbew. 29 0 Brussel half bew. 25 0 Frankfort zw. bew. 29 0 Genève onbew. 26 0 Grenoble onbew. 26 0 Helsinki regen 18 0,1 Innsbruck half bew. 26 16 Kopenhagen zw. bew. 19 0 Lissabon half bew. 28 0 Locarno onbew. 26 11 Londen licht bew. 23 0 Luxemburg half bew. 26 0 Madrid licht bew. 30 0 Malaga licht bew. 28 0 Mallorca onbew. 28 0 München onbew. 25 0 Nice onbew. 25 0 Oslo zw. bew. 0 Parijs licht bew. 25 0 Rome zw. bew. 27 0 Stockholm half bew. 18 7 Wenen onbew. 27 0 Zürich onbew. 26 0 leidde, aan voor een felle aanval op het beleid van Wilson. De conservatieven verweten de rege- ring-Wilson dat zij haar verantwoorde lijkheid in verband met de anarchie in de industrie probeert te ontlopen. Zij noemde het besluit van de regering, om het zo fel omstreden anti-stakingswet- voorstel te laten vallen, een capitulatie voor de vakbonden. Een geprikkelde Wilson beet terug dat „Labour in 13 we ken meer had gedaan, dan de conserva tieven in 13 jaar." OSLO De Noorse onderzoeker Thor Heyerdahl heeft meegedeeld, dat hij en zijn internationale bemanning van zes man hun reddingsvlot van de Papyrus boot „RA" in zee geworpen hebben. Heyerdahl deelde een radio-amateur mee, dat de bemannin gte veel last had met het beschermen van het vlot tegen hoge golven. „Wij zijn nu geheel afhankelijk van de RA als wij in ernstige moeilijkhe den komen, maar de stabiliteit van de RA is beter geworden nu wij ons van het vlot ontdaa* hebben", aldus Heyer dahl. Hij zei dat de bemanning in uitsteken de toestand verkeert en dat het schip volgens schema zeilt, niettegenstaande het feit dat het geheel doordrenkt is met water en nu dieper ligt dan bij het ver trek uit Safi (Marokko) 25 mei. Heyerdahl hoopt de Westindische ei landen te bereiken in augustus voordat het orkaanseizoen begint. IBADAN Naar de Westnigeriaanse stad Ogbomosjo, 96 km ten noordoosten van Ibadan, zijn donderdag troepen ge zonden, nadat daar tijdens belastingrel- len het plaatselijk opperhoofd was ont hoofd. Dit heert een woordvoerder van de politie meegedeeld. Onder burgers en politie viel een onbekend aantal slacht offers. De ongeregeldheden ontstondx woens dagavond, drie dagen nadat een ultima tum van de Westnigeriaanse regering om de belastingschulden van dit jaar te voldoen, was afgelopen. De bevolking zou hebben laten weten, dat de ambte naren hogere bedragen eisen dan de of ficiële fiscale aanslagen. De 200 naar Ogbomosjo gezonden mi litairen zouden de toestand meester zijn. Volgens berichten die Lagos uit West-Nigeria bereikten, zijn ook min der hevige incidenten voorgekomen in de districten buiten Ogbomosjo. Ten minste 10 burgers zijn naar verluidt, omgekomen bij belastingrellen in An- kanran, 24 km ten zijndoosten van Iba dan. Ook politiemannen zouden om het leven zijn gekomen. Huizen stonden in brand toen uit Ibadan gezonden troepen in Ankanran arriveerden. Bij belastingrellen in december en januari kwamen minstens 60 mensen om. MOSKOU (Reuter) De Russische leiders gaan niet naar Roemenië. Ze heb ben hun bezoek gisteren afgezegd. Dat gebeurde kennelijk omdat zij president Nixon niet voor de voeten willen lopen. Nixon brengt begin augustus een be zoek aan Boekarest. De verandering in het reisplan van de Russen kwam als een verrassing. Al ge ruime tijd onderhandelen zij met de Roemenen over een eventueel bezoek. De plannen waren zo goed als rond. Volgens niet bevestigde berichten zul len de Roemeense premier, Maurer, en de partijleider, Ceausecu, nu volgende week naar Moskou gaan. Hun reis houdt verband met de ondertekening van een Russisch-Roemeens vriend schapsverdrag. Dat liep vorig jaar af, maar de Roemenen hadden tot nog toe geaarzeld het te ondertekenen. De Roemeense gezant in Wenen, Georghe Pele, heeft gezegd dat er geen enkel verband bestaat tussen het ko mende bezoek van president Nixon aan Roemenië en de vaststelling van tijd stip en plaats voor de ondertekening van het nieuwe Roemeens-Russische vriendschaps- en samenwerkingsver drag. Omdat volgens Pele het tijdstip en de plaats van de ondertekening van het verdrag nog niet zijn vastge steld, is het ook nog niet bekend of de Russische leiders voor de onderteke ning naar Boekarest zullen komen of dat een Roemeense delegatie naar Mos kou zal gaan. Daarover zal tezijner- tijd worden onderhandeld. Zoals bekend hebben politieke waar nemers de laatste dagen het vermoe den uitgesproken dat de Russische lei ders hun aangekondigd bezoek aan Roe menië hebben afgezegd, in verband met de komst van Nixon naar Boeka rest. Pele zei hierover, dat de uitnodi ging aan de Amerikaanse president om naar Boekarest te komen, gezien moet worden in het licht van de Roemeen se buitenlandse politiek, die recht streeks contact beoogt met buitenland se staatshoofden zonder enige vorm van discriminaie. Volgens hem wil Roemenië via het bezoek van Nixon verbetering brengen in het politieke klimaat tussen Oost en West en hoopt het daarmee een bijdra ge te leveren tot ontspanning op inter nationaal niveau. Het bezoek van Nixon moet slechts als een begin worden gezien. Voor dit jaar zijn nog meer bezoeken van bui tenlandse politici aan Roemenië te ver wachten, terwijl Ceaucescoe op zijn beurt bezoeken zal brengen aan ande re landen, aldus Georghe Pele. Op een vraag of de Roemenen de Sovjets tevoren van het bezoek op de hoogte gesteld hadden, zei Pele: „Wij zijn niet verplicht dit te doen, de Roe meense regering is soeverein." Maar hij zei niet duidelijk of de Roemenen de Sovjet-Unie wél of niet op de hoog te stelden. Wat het Roemeense partijcongres be treft zei Pele: „Alle communistische partijen ter wereld zijn uitgenodigd. In landen waar twee communistische par tijen zijn zijn beide partijen uitgeno digd." Hieronder vallen China en Alba nië. Maar dit betekent ook landen waar een pro-Moskou en pro-Peking partij bestaat. Het Kremlin heeft blijkbaar besloten in het openbaar geen bezwaar naar vo ren te brengen tegen het bezoek van president Nixon aan Roemenië. Alles wijst erop dat de Russische lei ders er de voorkeur aan geven de in druk te wekken dat het bezoek hun be trekkelijk onverschillig laat. Zelf heb ben zij in het openbaar zich niet uitge laten over het bezoek. En in de Rus sische pers is het bericht zonder com mentaar gebracht. In kringen die gewoonlijk het denken van het Kremlin weerspiegelen kan men vernemen, dat er in het Kremlin geen echte bezorgdheid of ontstemming over de kwestie heerst. Het bezoek zou niet als een hinderpaal worden be schouwd voor de besprekingen over WOLFSBURG Aandeelhouders van Volkswagen hebben op de verga dering hun goedkeuring gehecht aan een uitkering van twintig procent over het recordjaar 1968, hoewel som migen hunner zich erover beklaagden dat het percentage niet hoger was. President-directeur Kurt Lotz ver dedigde het uitkeringsbeleid van de onderneming met het argument, dat stijgende Amerikaanse en Japanse concurrentie op het gebied van kleine wagens het concern ertoe dwongen, een groter deel van de winst in eigen bedrijven te beleggen. Ongeveer een miljard mark, zo ver telde Lotz de tweeduizend aandeelhou ders die de vergadering bijwoonden, zouden dit jaar en de komende twee jaar nodig zijn in eigen bedrijf. Tezelfdertijd verwachtte hij over 1969 een stijging van de omzet tot 13,5 miljard mark (vorig jaar 11,7 miljard), over een produktie van meer dan twee miljoen auto's (vorig jaar 1,7 miljoen). Ten aanzien van de concurrentie verklaarde Lotz, dat de Amerikaanse import op de Europese markten snel ler was gestegen dan de afzet van Europese kleine auto's, en dat de ex port naar de Verenigde Staten, on danks het feit dat de Volkswagen daar nog steeds de meest verkochte buiten landse auto was, werd bedreigd door de nieuwe kleine modellen van de Amerikaanse industrie. ADVERTEN 11 E TE KUST EN TE KEUR IN ONZE SHOWROOM: KAYERSDIJK 97 APELDOORN - TEL. 05760-31970 OOK S ZATERDAGS GEOPEND VAN 9 TOT UUR ontwapening of voor de verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten. Deze houding wijkt af van de gebrui kelijke. De Sovjet-Unie heeft altijd de lijn gevolgd dat haar bondgenoten in Oost-Europa hun contacten met het Westen zo summier mogelijk moesten houden, en zich vrijwel uitsluitend moesten oriënteren op Moskou. Westerse waarnemers zijn van me ning dat Moskou weliswaar niet blij is met Nixon's bezoek aan Roemenië, maar tot de slotsom is gekomen dat er niets valt te winnen door dit openlijk toe te geven. De Russische leiders, met de drei ging van China in de rug, willen blijk baar de betrekkingen met de Verenigde Staten niet verslechteren en zouden overeenkomsten, bijvoorbeeld over de controle op de bewapening, verkiezen, waardoor zij de handen vrij krijgen voor het oplossen van hun problemen in het Verre Oosten. CARACAS Een woordvoerder van de Venezolaanse regering heeft in Ca racas meegedeeld dat de voormalige marine-officier Pedro Medina Silva, die commandant zou zijn van de strijd krachten van het „Venezolaanse bevrij dingsfront", zich bij de autoriteiten heeft gemeld. Pedro Medina Silva was in juni 1962 een van de leiders van de opstand op de marine-basis van Puerto Cabello, een stad op rond 200 km ten noordoos ten van Caracas. Hij werd door een mi litaire rechtbank tot 30 jaar gevange nisstraf veroordeeld, maar wist in de cember 1963 te ontsnappen uit de ge vangenis op het eiland Tacarigua, waar hij zijn straf uitzat. Korte tijd later werd bekendgemaakt dat hij het bevel op zich had genomen van de strijdkrachten van het „nationa le bevrijdingsfront", dat toen nog be stond uit leden van de communistische partij en van de links-revolutionaire be weging. In 1966 vertegenwoordigde Pe dro Medina Silva dit front op een bij eenkomst in Havana. In Caracas betwijfelt men het of hij de laatste tijd nog wel bevelhebber van de strijdkrachten van het front was, wan in de communiqués van deze strijd krachten wordt Douglas Bravo, een aanhanger van Fidel Castro, de com mandant genoemd. LENINGRAD De Amerikaanse astronaut, Frank Borman, heeft mee gedeeld, dat hij werkt aan een pro gramma, waarbij Amerika hoopt over enige jaren een groot ruimtestation te lanceren. „In dat programma voorzie ik een tijdperk waarin Sovjet- en Amerikaan se ruimtevaarders gezamenlijk zullen vliegen," zei hj. Borman zei, dat het lanceren van het station bedoeld is voor het midden van de 1970'er jaren. Hij gaf geen verdere bijzonderheden er over, of over de wij ze waarop Amerikanen en Sovjets zul len samenwerken in de ruimte. Borman verklaarde dit tijdens een in formele persconferentie in zijn hotel. Borman, in aanwezigheid van Sovjet journalisten, bracht hulde aan de pio niersrol van de Sovjet-Unie in de ruim te en sprak over het belang van de ruimtevaartprogramma's voor de gehe le wereld. „Ik werk nu aan een programma waaronder wij in de 70'er jaren hopen een groot ruimtestation te lanceren. Ik voorzie een tijd in dat programma dat de Sovjet- en Amerikaanse ruimtevaar ders zullen samenwerken. Ik moet zeg gen, dat dit alles volgt op de program ma's die begonnen zijn door de Sovjet- Unie. Wij zijn met uw kosmonauten van mening dat wat wij doen van waarde is, niet alleen voor Amerika of de Sovjet-Unie maar voor de wereld." BRUSSEL De vooruitzichten voor de Belgische export zijn voor dit jaar bijzonder veelbelovend, maar Nederland heeft zijn eerste plaats als afnemer van Belgische produkten moeten afstaan en komt nu als nummer drie, na de Duitse Bondsrepubliek en Frankrijk, op de ranglijst van de Belgische export. De minister van Buitlandse Handel, Fayat, heeft woensdag, in Brussel mee gedeeld, dat de eerste vijf maanden van dit jaar voor België een record export cijfer van gemiddeld 2,8 miljard gul den per maand te zien hebben gegeven. Als deze ontwikkeling zich voortzet, zal de Belgische export dit jaar oplo pen tot circa 34 miljard gulden, dat is 16 pet. meer dan in 1968 en 33 pet. mee dan in 1967. De Belgische export naar Nederland blijft achter bij de algemene groei, t.w. slechts 9 pet. tegen b.v. 29,8 pet. voor Duitsland. Minister Fayat weet de relatieve ach teruitgang van de Belgische export naar Nederland voornamelijk aan het feit, dat sedert 1 juli vorig jaar de Benelux- preferentie waarvan België op de Ne derlandse markt profiteerde, is achter haald door de algemene EEG-prefe- rentie, die toen van kracht is gewor den. „Wij zijn bezield van dezelfde geest als uw pioniers die Siberië ontgonnen zoals wij het Westen ontgonnen." In westelijke kringen in Moskou stond men gisteren zeer gereserveerd tegenover geruchten volgens welke de Sovjet-Unie de Amerikanen voor zou willen zijn met het terugbrengen van maanstof naar de aarde. Volgens die geruchten zou dat moeten gebeuren met een onbemande ruimtesonde. Een westelijke deskundige op ruimte- vaartgebied die liever anoniem wilde blijven zei: De wens is hier misschien de vader van de gedachte. Er zijn nog altijd vele Russen die hopen dat hun land het tempo van de Amerikanen zal kunnen bijhouden. Er zijn geen aanwij zingen dat de Sovjet-Unie beschikt over een raket die zo krachtig is dat hij een capsule naar de maan kan zenden die daar maanstof kan verzamelen en ver volgens naar de aarde kan terugkeren. NEW YORK Een groep van 14 In ternationale deskundigen heeft gewaar schuwd, dat het gebruik van boichemi- sche en chemische wapens in een toe komstige oorlog de deur kan openen voor verschrikkingen, die door de mens niet meer in de hand te houden zijn. Deze grimmige stelling is vervat in een rapport, dat op verzoek van secre taris-generaal Oet Thant der Verenig de Naties is voorbereid ter voldoening aan een wens van de algemene verga dering. De deskundigen zeggen: „Indien deze wapens ooit op grote schaal in een oorlog zouden worden ge bruikt, dan zou niemand de duur van de gevolgen kunnen voorspellen. Even min zou kunnen worden voorspeld hoe zij de structuur van de maatschappij en het millieu waarin wij leven zullen beïnvloeden. Dit enorme gevaar zou zowel gel den voor het land, dat deze wapens gaat gebruiken, als voor het land dat er mee aangevallen wordt, ongeacht de eventueel te nemen beschermende maatregelen in overeenstemming met zijn offensieve vermogen. Burgers zul len kwetsbaarder blijken te zijn dan de militairen." Thant's eerste reactie was een voor stel van de algemene vergadering om drie maatregelen te nemen: 1. Een beroep op alle landen om overeenstemming te bereiken over een stopzetting van de ontwikkeling, pro duktie en opslag van alle chemische en biologische middelen voor oorlogs doeleinden en om deze wapens uit de arsenalen te verwijderen; 2. Een nieuwe oproep aan alle lan den om toe te treden tot de Geneefse conventie van 1925 tegen het gebruik van gifgas en bacteriologische strijd middelen; 3. Een duidelijke verklaring, dat het verbod van het Geneefse protocol geldt voor het gebruik in oorlogstijd van al le chemische en biologische middelen met inbegrip van traangas e.d. De Verenigde Staten hebben de Ge neefse conventie getekend, maar niet geratificeerd. Zij hebben evenwel her haalde malen verklaard zich aan de in de conventie vervatte regelen te zullen houden. De Sovjet-Unie behoort tot de landen die de conventie hebben gerati ficeerd. LONDEN De internationale fede ratie van piloten heeft woensdag de Luxemburgse luchtvaartmaatschappij Luxair op de zwarte lijst gezet. De maatschappij geeft volgens de fe deratie, waarbij 44.000 piloten uit 41 landen zijn aangesloten, blijk van een .middeleeuwse mentaliteit" bij de loon onderhandelingen. De 18 piloten van Luxair proberen al een jaar lang tot overeenstemming te komen over een nieuw arbeidscon tract. Luxair zou nu proberen in an dere landen piloten te werven. De Fe deratie adviseert haar leden, geen deratie adviseert haar leden, geen dienst te nemen bij Luxair. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de NAVO werd in Tonge ren (België) een grote militaire va- rade gehouden. Op de foto inspecteert de nieuwe Europese NAVO-bevelheb- ber, generaal Andrew Goodpaster (54) de speciaal uit Nederland overgeko men Garde Prinses Irene. MONTAIN VIEW (Californië) De ruimte-aap Bonny, die sinds vorige week zaterdag in een ruimtecabine om de aarde cirkelt, heeft ervoor ge past ook maar een van de hem toe bedachte taken uit te voeren, wetende dat hij na verloop van zekere tijd zijn eten toch wel krijgt. Hij heeft er zelfs nog een slaatje uitgeslagen. Volgens de onderzoekers die de leiding hebben van het NASA- experiment, heeft hij geprofiteerd van een hapering in de installatie die hem geregeld van een minimum-rantsoen moet voorzien. Zoals bekend, moet de aap zich een voedseltablet verschaffen door een hefboom over te halen wan neer, op gezette tijden, een groene kamp gaat branden. Het is uit de op aarde ontvangen signalen gebleken, dat de machine hem bij verschillende gelegen heden meer dan een tablet heeft ver strekt. Zo heeft Bonny er royaal van geleefd zonder ook maar een klap uit te voeren. Een andere hapering, in de urine- analysator die de onderzoekers in staat moet stellen, het verloop van kalkver- lies en spierverslapping te volgen, dreigt nu het experiment ook op dit punt te laten mislukken. ATHENE Van welingelichte zijde in Athene is bekendgemaakt, dat twee advocaten, Georgis Mangakis en Theo- ïanis Zoekas, zijn gearresteerd. De bei de juristen hadden voor het opperste gerechtshof het beroep ondersteund van de rechters die vorig jaar mei door de regering waren ontslagen in het kader van een zuivering van de rechterlijke macht. Zoals bekend had het opperste ge rechtshof vorige week dinsdag het be roep ontvankelijk verklaard, waardoor er een scherpe controverse ontstond tus sen de regering en het gerechtshof, de president van het hof werd ontslagen en uit solidariteit legden toen vele ande re rechters hun functie neer. Mangakis, die vaak als verdediger is opgetreden voor het bijzonder militair gerechtshof in Athene, kreeg enkele we ken geleden het verbod opgelegd Grie kenland te verlaten. Hij wilde toen naar Straatsburg gaan om voor de Europe se Commissie voor de rechten van de mens te spreken over de toestand in Griekenland. Uit welingelichte bron wordt nog ver nomen dat de beide advocaten voor een jaar zullen worden gedeporteerd. Die be sluit zou genome nzijn omdat „hun acti viteit en hun contacten de veiligheid en de openbare orde dreigden te ver storen, waardoor andere personen zou den worden aangemoedigd onwettige da den te begaan." Kort na de arrestatie hebben goede bekenden van Mangakis gezegd, dat de advocaat zal worden overgebracht naar Pentalofo, vlakbij Kozani (westelijk Macedonië). De 65-jarige Mangakis is een goede vriend van ex-premier Pa- nayotis Kanellopoelos, die vanaf de tweede wereldoorlog tot aan de militai re staatsgreep verschillende ministers posten heeft bekleed. Zijn collega Zoe kas was de rechtskundig adviseur van de vroegere premier George PJapan- dreoe. Volgens het persbureau AFP is in Athene nog een derde advocaat, Evang- helos Jannopoelos, gearresteerd. Nade re bijzonderheden hierover zijn niet be kendgemaakt. Ook werd de advocaat Alexandros Floros gearresteerd. De naaste familie van de president van het opperste gerechtshof, Stassino- poelos, die zich tegen zijn ontslag blijft verzetten, heeft eerder deze week ge zegd, dat hij onder medische behande ling is gesteld wegens een hartaanval. Zijn telefoon is afgesloten en zijn wo ning staat onder voortdurende bewaking ROERMOND De Roermondse rechtbank heeft de 22-jarige bloemist M. van V. uit Nederweert en de 24-jari- ge elektricien T. v. d. H. veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering. De mannen hadden enige tijd gele den een overval gepleegd op de Boe renleenbank in Leveroy. ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Graveland. tiet aangekondigde bezoek aan Roe- meni van president Nixon heeft diens plannen voor een reis door Zuidoost-Azië in de publieke belang stelling wat op het tweede plan ge drongen. Ten onrechte. Nixons visite aan Roe menië en eventueel aan Joego-Slavië is weliswaar spectaculairder, maar niet belangrijker dan zijn bliksem- reis door vijf Aziatische landen. Het belangrijkste doel van Nixons reis, die op 23 juli begint, is de leiders in Manilla (Philippijnen), Djakarta (In donesië), Bangkok (Thailand), New- Delhi (India) en Lahore (Pakistan) ervan te overtuigen, dat de Ameri kaanse belangstelling voor dit deel van de wereld niet is verflauwd. Verscheidene Aziatische diplomaten zijn bang, dat het wèl zo is. Zij we ten, dat Nixon optrok naar het Witte Huis met de belofte, dat rij een ein de zou maken aan de oorlog in Vie- nam. Ze houden er rekening mee, dat dit hem ernst is, zeker nu het eerste contingent Amerikaanse strijdkrach ten in Zuid-Vietnam zich gereed maakt om naar huis terug te keren. En zij weten ten slotte, dat er hoop is op een regeling voor de kwestie-Viet- nam, zolang de betrokken partijen er in Parijs over blijven praten. Tt/fet deze wetenschap in het achter hoofd maken verscheidene Aziati sche staatshoofden zich zorgen over de toekomstige machtsverhoudingen in het gebied van de Indische Oceaan. De Verenigde Staten, zo denken zij, zou den wel eens de handen kunnen af trekken van een gebied, dat hun zo veel ellende heeft bezorgd. Is Nixons recente vrijage met het oude Europa niet een aanwijzing voor zo'n verandering in het politieke gevoels leven van Amerika? Deze vrees is, hoe voorstelbaar ook. ongegrond. En dat is precies wat Nixon en zijn minister van Buiten landse Zaken, William Rogers, de Aziatische leiders aan het verstand willen brengen. Amerika streeft ernaar om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam Maar het doet dat niet met de bedoe ling om zich daarna in alle opzich ten van Zuidoost-Azië los te maken. Dit zou een gevaarlijk machtsva cuüm scheppen, dat alle kiemen voor een lange reeks gewapende conflic ten in zich draagt. Daarom streeft Washington voor Zuid oost-Azië naar een politiek, die een herhaling van de Vietnamese oorlog kan vermijden, maar die tegelijker tijd de Aziaten in staat stelt zelft te bouwen aan hun toekomst. Verbetering van de betrekkingen tus sen de Aziatische landen onderling is hiervoor een eerste vereiste. Op lan gere termijn zal Amerika hiervoor dan ook zeker werken. TVTixon heeft verklaard, dat Amerika in elk geval een „Pacific-macht" wil blijven. Daar kunnen de somber gestemde Aziatische leiders zich voor lopig aan houden. Welke plaats zij in de toekomst in hun eigen land willen inruimen voor Ame rikaanse hulp en steun kunnen ze tij dens Nixons bezoek duidelijk maken. Daarmee kunnen ze dan alvast een ba sis leggen voor blijvende vrede in Zuidoost-Azië in het tijdperk na-Viet- nam. LONDEN Vrijdag heeft het Britse blad de Guardian gezegd, dat een ge heim gehouden studie door Britse re geringsdiensten aantoont, dat Engeland zich niet kan permitteren om zich aan te sluiten bij de Europese Economische Gemeenschap. Volgens het blad heeft de studie aan getoond dat het Engeland minstens 400 miljoen pond zou kosten om zich bij de gemeenschap aan te sluiten. Dit bedrag zou in buitenlandse valuta dienen te worden betaald en voorname lijk voor voedsel bestemd zijn. Het blad vermeldt dat de cijfers zijn samengesteld door het bureau van de statistiek en het ministerie van Land bouw. De studie zal vermoedelijk niet worden gepubliceerd, zegt het blad. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen bestaan? Nourypharma •ine pllli In Oss maakt ze:

De Vallei | 1969 | | pagina 9