Veenendaals. dagblad Italiaans kabinet ten val na splitsing socialisten Buiten Verkeersleiders hebben bakzeil gehaald w eer minder werklozen Geslaagde studenten moeten eerste jaar toch overdoen Ceausescoe zendt Nixon hartelijke gelukwensen flanaria Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Samenwerking met communisten knelpunt Prins zocht het hogerop het Het blijft zomers JAMIN Arbeidsonrust in Italië stijgt .V- Aan diergeneeskundige faciliteit te Utrecht MAISON KRAMER Raket uit zee opgevist kokosmacaroontjes GESCHILLEIS Geen vertragingen meer I.V.N. TWEE VROUWEN MET AUTO VERONGELUKT zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harder wijk Tel. 03410 2569. „OPEIS MOND" BIJ ONAFHANKELIJKHEIDSDAG RHODESISCHE TABAK NAAR OOST-DUITSLAND Tijdens de Braderie in onze TEAROOM-ESPRESSOBAR Naast ons bekende ESPRESSO IJS nu ook Espresso koffie puur 0,70 Espresso koffie met slagroom 1 Café Capucino 0.75 Café Montano 0.85 Café En Glacé 1.50 Café met gebak v.a. 1.50 Café Speciaal 2.50 Uitsluitend bij Kerkewijk2l - Veenendaal Telef. 12365 JONGETJE IN HOOP BRANDEND AFVAL GEGOOID Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoren 20 modellen vanat f 419 (incl. B.T.W.j ■ur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 5 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I55 ROME De Italiaanse socialistische partij is vrijdagavond in twee fracties uiteengevallen, aldus heeft een woordvoerder verklaard. Dit zal waarschijnlijk de val van het kabinet-Mariano Rumor ten gevolge hebben. De breuk kwam na twee maanden van strijd om de macht in de partij tussen vice-premier Francesco de Martino en minister van Buitenlandse Zaken Pietro Nenni. Na de breuk kan het coalitiekabinet van premier Mariano Rumor niet langer rekenen op een meerderheid in de kamer. Men verwacht dan ook dat Rumor het ontslag van zijn regering zal aanbieden. De ontwikkelingen in de socialistischedat de rechtse socialisten, onder leiding Prins Bernhard heeft vrijdag de nieuwe studentensociëteit Hermes" aan de Robert Baeldestraat in Rotterdam-Kralingen officieel geopend. In de grote benedenzaal van het drie verdiepingen tellende gebouw klom de Prins via een stoel op een tafel en bevestigde de hoorn des over- vloeds", het symbool van de sociëteit, aan een lampenkroon. partij spitsten zich in de afgelopen we ken toe en hebben zelfs hun invloed niet gemist op het congres van de christen-democraten. Woensdag heeft Nenni een hartstoch telijk beroep gedaan op de leiders van de vleugels, de eenheid te bewaren en hun persoonlijke en ideologische belan gen opzij te zetten voor het belang van partij en volk. Hij waarschuwde dat bij nieuwe ver kiezingen de socialisten zware verlie zen zouden leiden. Zij, die bij vorige gelegenheden socialistisch hebben ge stemd, aldus sprak de 78-jarige partij leider, zullen nu hun stem uitbrengen op rechts de christen-democraten, of links, de communisten. Minister Tanassi heeft onmiddellijk z'n ontslag aangeboden als minister van Industrie en Handel. De ministers van Financiën Luigi Preti, Koopvaardij Giuseppe Lupis en vier socialistische staatssecretarissen volgden hun voor beeld. Nenni heeft het voorzitterschap van de partij neergelegd. Een reeks persoonlijke en ideologische geschillen binnen de partij, heeft tot de breuk geleid. Op de vergadering van het centraal comité werden vrijdag drie beleidsdocumenten ingediend. Toen het door Nenni gesteunde memorandum werd verworpen, verlieten Mario Tanas si, een volgeling van Nenni en 36 le den behorend tot de rechtse vleugel de vergadering. De grote prijsvraag was: al of niet samenwerken met de communisten. Links was hiervoor, rechts tegen. De breuk komt slechts negen maan den na een partijcongres waarbij de fusie van tw,ee socialistische partijen was goedgekeurd. Deze twee partijen waren 23 jaar eerder, eveneens op het stuk van de samenwerking met de communisten, uit elkaar gegaan. Giuseppe Saragat scheidde zich toen af van de partij van Nenni. In 1966 be sloten de partijen weer samen te gaan, ook al behielden zij hun afzonderijke in- dentiteit. Ook deze scheiding werd in ok tober 1968 ongedaan gemaakt. Er deden direct geruchten de ronde ZAANDAM Voor de vierde keer in korte tijd is een man door het dak van een loods van een Zaandamse hout handel gevallen. Het dak is acht meter hoog. De man liep ernstige verwondin gen op. Voor alle zekerheid was er met het oog op de drie vorige val partijen een vangnet gehangen, maar de man viel ernaast. Achter deze initialen verbergt zich het Instituut voor Natuur be schermingseducatie", waarin vele organisaties samenwerken om de bescherming der natuur te dienen ende oprechte belangstelling voor het buitenleven op te wekken. Het adres wil ik er meteen maar bij zetten: Herengracht 540 te Amster dam. Bij de organisatie van ver schillende activiteiten werkt dit in stituut samen met velerlei bonden, verenigingen, onderwijs, enz. Op zijn programma staan o.m. het voorkomen en herstellen van letsel aan natuur en landschap en de op voeding van ons volk tot een waar dig buitengenot. Pas kreeg ik een aardig bewijs van het werk door een gezellige uitgave Vogels in voorjaar en zomer" die Gré van der Baan schreef bij ge legenheid van de landelijke voor jaarswandelingen (1969 en die met voortreffelijke pentekeningen van ruim 20 vogelsoorten door M. J. Ch. Kolvoort vaardig en instructief werd geïllustreerd. In mijn jonge jaren, toen we er juist zoveel be hoefte aan hadden, hoorde of zag men nooit van zulke leerzame lec tuur, die nimmer schoolmeester achtige allures heeft. Omdat de vogels en hun zang zo'n opvallend bestanddeel vormen op het pro gramma van de meeste lente- en voorzomertrips, lag het voor de hand, dat het I.V.N. er een aparte brochure aan wijdde. De schrijver behandelt hen in verband met land schap en levenswijs en doet dit op een ook voor leken zeer bevattelijke manier. Een bijzondere plaats ne men de chemische vergiften in de landbouw in, die al aan zo ontel baar veel gevogelte het leven heb ben gekost. Mej. v. d. B. weet deze gevaren kort, bondig en duidelijk uit te leggen en grondt hen op we tenschappelijk onderzoek, dus geen loze praatjes. Er zijn meer van der gelijke werkjes in voorbereiding. De prijs als die er is weet ik niet. Schrijft om inlichtingen maar een briefkaartje aan het adres, dat ik u noemde. 5 juli 1969 A. B. WIGMAN SCHIPHOL De verkeersleiders van Schiphol hebben bakzeil gehaald. Na gistermiddag 12 uur, toen het ultima tum van minister drs. J. A. Bakker afliep, zijn zij niet meer buiten hun boekje gegaan. Dit was de indruk van de heer A. A. de Roode, de directeur van de afdeling luchtverkeersbeveili ging van de Rijksluchtvaartdienst (R.L.D.). De minister had hem gevraagd er nauwlettend op toe te zien dat de ver keersleiders hun taak weer uitoefenen zoals voor het begin van de actie gebruikelijk was. Hoewel de bewinds man de ministerraad bijwoonde, was hij constant voor de heer De Roode bereikbaar, zodat hij onmiddellijk had kunnen ingrijpen. In de loop van de dag bedroegen de vertragingen op de luchthaven nauwe lijks enkele minuten meer en 's avonds was van vertraging zelfs helemaal geen sprake. Dit was tegen de voorspelling van de heer Th. M. van Gaaien in, de voorzitter van het gilde van verkeers leiders. Op voorhand had hij al verklaard, dat eventuele verdere vertragingen het gevolg zouden zijn van de beperkende maatregelen, die de leiding van de dienst 'donderdag instelde. Zijn opmerking was tekenend voor de sfeer bij de RLD, dit het absolute dieptepunt heeft bereikt. Tegen het middaguur las de heer Van Gaaien aan minister Bakker tele>- IIEDEL Twee dames uit Amster dam zijn vrijdag omgekomen bij een auto-ongeluk op de rijksweg Utrecht- De Bosch onder Hedel. Bij de oprit van de brug over de Maas is de auto, waarin zij zaten, door niet opgehelderde oorzaak eerst tegen de vangrail in de middenberm geko men en vervolgens tegen de vangrail en een lantaarnpaal aan de rechterzijde van de weg. Mevrouw M. Hermanns uit Amster dam (26) en mevrouw C. Korstman uit Amsterdam (24) overleden ter plaatse aan hun verwondingen. De twee kinderen van mevrouw Hermanns, die in de auto meereden, zijn opgenomen in een ziekenhuis in Den Bosch. EINDHOVEN Vrijdagmiddag om half zes is de 49-jarige Eindhovenaar D. R. Avis op de Boschdijk aldaar bij het oversteken dooi een stadsbus over reden en om het leven gekomen. fonisch een uitvoerige verklaring voor. Deze kwam er op neer dat het gilde van plan is de actie op de een of an dere manier door te voeren. De directies van de KLM en Martin air hebben nadrukkelijk verzekerd dat door de actie de vliegveiligheid niet is verminderd. Deze opvatting is in tegen spraak met de bevindingen va nde RLD. Het ingrijpen van minister Bakker gebeurde mede op grond van de zeker heid dat de vliegbeiligheid wel in ge vaar was gebracht. van Mario Tanassi, een nieuwe partij zouden willen oprichten. De twist in de Italiaanse Socialistische Partij is twee maanden geleden uitge broken. Vice-premier Francesco de Mar tino kondigde toen aan, dat de meer derheid van de partij zijn zijde had gekozen en dat Pietro Nenni, minister van Buitenlandse zaken, de meerder heid had verloren. De Martino en zijn volgelingen willen nauwere banden met de communisten op alle niveaus. Zij publiceerden een rapport met hun opvattingen en wensen. Nenni's volge lingen verklaarden dat dit document de weg opende voor communistische over heersing van de socialistische partij en van de regering en dreigden de partij te zullen verlaten als het document werd aangenomen. Nenni verliet daarom de groep van zijn aanhangers en probeerde een neu trale positie boven de vleugels van de partij in te nemen. Hij heeft een do cument, gebaseerd op de besluiten van de socialistische internationale gepro duceerd. Dit document werd met 67 tegen 52 stemmen verworpen door het centraal comité. De rechtse vleugel heeft daarop onmiddellijk de vergadering verlaten en geweigerd te stemmen over een docu ment dat door de linkse vleugel was ingediend. Dit document werd daarop door de achtergebleven leden van het centraal comité aanvaard. .ROME Nieuwe stakingen hebben iv-H ondergrondse vervoer in Milaan m de Italiaanse nationale radio getroffen op het moment dat arbeiders in Turijn de puinhopen opruimden van dc hevigste rellen die de stad in zeven jaar heeft gekend. Ongeveer 30 van de 170 donderdag tijdens de rellen in Turijn gedetineerde personen zijn aangeklaagd wegens ge weldpleging, verzet tegen de politie en belemmering van het verkeer. De helft van de gearresteerden was jonger dan 22 jaar. Volgens de politie waren maar weinig van de half miljoen arbeiders, die donderdag staakten, betrokken bij de ongeregeldheden, waarbij minstens 70 mensen werden gewond. De arbeiders protesteerden tegen het huizentekort en de stijging van de huren. Het leven in Turijn hernam zijn nor male loop, toen in Milaan het vervoer werd getroffen door een 24-uursstaking van arbeiders bij de ondergrondse. Be stuurders en seinwachters, die zich ge steund wisten door de regionale hoofd besturen van de drie grote Italiaanse vakverbonden, riepen de staking uit wegens de naar hun mening onvoldoen de ventilatie van de ongezonde lucht in de tunnels. In Milaan hebben voorts ongeveer 200 demonstrerende Fiat-employés en studenten ruiten ingegooid bij een ver koopkantoor van gebruikte Fiats. In het gehele land legden radio- en TV-employés, die tot een van de drie vakverenigingen behoorden, gedurende veertien uur het werk neer, waardoor de directe uitzendingen in gevaar kwa men. Zij eisen nieuwe arbeidsovereen komsten. Singing Europe, het eerste grote Nederlandse lichteliedjesfeest van ,,Ome" Lou van Rees, is gister avond in Schevingen begonnen. De spits werd afgebeten door de ver tegenwoordigers van Zweden, En geland en Tsjecho-Slowakije. De foto geeft een beeld van de repetities van gistermiddag. Van links naar rechts het Zweedse zangeresje Karin Stighart, dirigent Charlie Nederpelt en organisator Lou van Rees. DEN HAAG Aan het einde van de maand juni waren 29.400 mannen zonder werk. Dit aantal komt overeen met 1,0 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbevolking. Een maand geleden waren 32.300 mannen werkloos, zodat sindsdien een daling is opgetreden met 2.900. Een jaar geleden waren 46.200 man den zohder werk. Sindsdien is dus een daling opgetreden met 16.800, aldus een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Aan het einde van de verslagmaand waren 5.900 vrouwen zonder werk te gen 5.700 een maand geleden en 6.300 een jaar terug. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen, stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma.Tijden: 10.00 11.30 13.00 14.30 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART UTRECHT Aan de enige faculteit der diergeneeskunde, die Nederland telt en die in de Rijksuniversiteit van Utrecht functioneert, zijn wederom ern stige moeilijkheden ontstaan over exa mens en de toelating van studenten in het komende studiejaar, dat in septem ber begint. Het faculteitsbestuur heeft vrijdag aan ruim dertig geslaagden voor het c.i.-examen (propaedeutiscli) laten weten, dat zij worden geacht hun eerste studiejaar te herhalen, ofschoon de studenten grote delen van het in middels gewijzigde curriculum hebben bestudeerd en juist zijn geslaagd. De studenten kunnen daarom ook niet meer zakken voor de propaedeuse, die hun nu in het vooruitzicht is gesteld en die hun volkomen onbegrijpelijk voor komt. Volgens de faculteitsmededeling, kun nen de geslaagden niet tot de praktica van het tweede studiejaar worden toe gelaten wiegens personeelgebrek, tenzij „voor 1 september 1969 door aanvullen de maatregelen van de minister en cu ratoren een betere regeling voor u kan worden getroffen". De studenten-studiecommissie van de faculteit der diergeneeskunde heeft in middels van minister Veringa geëist nogmaals een groot aantal personeels- posten beschikbaar te stellen om de moeilijkheden, die ook hun weerslag hebben op de toelating van studenten in september, in principe op te lossen. „Wi; hebben er bij de minister op aan gedrongen de faculteit tot een ander standpunt te brengen", aldus een ver klaring van de studentleden van de studiecommissie, die door de heer J. Egberts is ondertekend. De raad van overleg, waarin alle ge ledingen van de Rijksuniversiteit zijn vertegenwoordigd, is door de vereni ging „De Utrechtse Studentenfacultei- ADVERTENTIE ten", met name door de voorzitter, de heer W. de Graaf, van de situatie op de hoogte gesteld. Het college van curatoren heeft bij monde van de president-curator, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van San- denburg, verklaard de zaak maandag ochtend onmiddellijk te zullen onderzoe ken. „Wij dachten, dat de situatie bij diergeneeskunde geregeld was. Van de ze kwestie valt onze mond open", zo zei de president-curator in zijn functie van voorziter van de raad van over leg. Sedert het bekend worden van grote moeilijkheden in de faculteit (lange tijd waren de vraagstukken slapend, tot mi nister Veringa in februari van dit jaar een bezoek bracht aan de faculteit) heeft de faculteit zestig personeelspos- ten toegewezen gekregen, nadat de fa culteit er 137 had gevraagd. Volgens de rector-magnificus, prof. dr. J. Lanjouw, is het aantal van 137 in zoverre niet haalbaar omdat men niet in staat kan worden geacht zo veel functionarissen op redelijke termijn te engageren. Volgens de studenten zijn de toegewezen zestig personeelsposten in de na-kandidaatsopleiding gestatio neerd, zodat de moeilijkheden in de aanloop van de studie blijven voortbe staan. BOEKAREST De president van Roemenië, Ceausescoe heeft president Nixon van de Verenigde Staten mee gedeeld, ervan overtuigd te zijn dat de betrekkingen tussen de twee landen zich „tot heil van de twee volkeren" zullen ontwikkelen. Ceausescoe "zei dat in een telegram van vijftig woorden, waarin hij Nixon zijn „hartelijke ge lukwensen en beste wensen ter gele genheid van de onafhankelijkheidsdag van de Verenigde Staten" zond. In het telegram, gepubliceerd door het Roemeense persbureau „Ager Press" werd gezegd„Ik maak van deze gelegenheid gebruik om uiting te geven aan mijn overtuiging dat de be trekkingen tussen onze landen zich zul len ontwikkelen tot heil van beide vol ken, de vrede en de internationale sa menwerking". Het telegram repte met geen woord van het bezoek dat president Nixon begin augustus aan Roemenië zal brengen. BERLIJN Oost-Duitsland heeft ontkend dat het iets te maken zou hebben met een schip dat tabak uit Rhodesië vervoert en naar een buiten landse haven onderweg is. Het officiële persbureau ADN zei dat alle berichten waarin wordt vermeld dat Oost-Duitsland de tabak in het schip de Goodwill zou hebben aange kocht, verzonnen zijn. Wel is het Libe riaanse schip op weg naar Oost-Duits land. ADVERTENTIE HARLINGEN De gebroeders Van Veen van de Harlingen 74 hebben be noorden de Waddenzee een gave 2J4 meter-lange vliegtuigraket opgevist. Het oorlogstuig mocht niet in Har lingen gelost worden. De mijnoprui- mingsdienst uit Den Helder heeft het projectiel voor de haven van Harlingen onschadelijk gemaakt. Voor het eerst heeft een Amerikaan se functionaris, nl. zaakgelastigde Barnes, een toespraak gehouden voor de Roemeense televisie. Barnes zei dat het aanstaande bezoek van presi dent Nixon een belangrijke blijk van Amerikaans-Roemeertse vriendschap is. De politieke, economische en culture le betrekkingen tussen Washington en Boekarest kunnen verder worden ont wikkeld, aldus Barnes. Het Russische regeringsblad Izves- tia heeft de Verenigde Staten gewaar schuwd, het „ware evenwicht in de machtsverhoudingen in de wereld" niet uit het oog te verliezen. Het blad uitte de beschuldiging dat de regering Nixon haar belofte dat zij Johnson's beleid van bruggenbouw naar Oost- Europa" niet zou voortzetten, heeft begraven. Wat betreft Vietnam wordt de rege- ring-Nixon ervan beschuldigd niet alle Amerikaanse troepen uit Vietnam te rug te trekken, ook al heeft Nixon dit „zo goed als bij ede, beloofd tijdens zijn campagne om het Witte Huis". FRANEKER De rijkspolitie in Fra- neker is er nog niet in geslaagd de jon gens te achterhalen die donderdagmid dag de vijfjarige Klaas de Boer in een hoop brandende afval hebben geworpen. De vader, de heer De Boer, heeft aangifte gedaan van de mishande ling. Klaas de Boer had verbrandin gen opgelopen tot in de derde graad. De jongen stond te kijken naar een hoop in brand gestoken afval. Hij werd plotseling van achteren vastgegrepen en door enkele onbekende jongens in hét vuur geworpen. ADVERTENTIE morgen 250 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! (Van onze weerkundige medewerker) Tit Engeland nadert een koufynnt, maar het nam gisteravond in betekenis af. Wij verwachten dat het vandaag in ons gebied slechts tijdelijk een toeneming van de be wolking veroorzaakt. Regen van be tekenis wordt er niet uit verwacht en op grond daarvan blijven we optimistisch over het weekeind- weer. Achter het front zullen zich op nieuw zonnige perioden over ons land uitbreiden, zodat we ook zon dag en maandag op gunstig weer mogen rekenen. De temperatuur zal dan echter een kleine daling ondergaan. Maxima in Gelderland: tussen 19 en 21 graden C. Nog steeds handhaaft zich een krachtig Azoren-maximum (1030 millibaar) over het Kanaal tot Oost-Duitsland. Oceaandepressies zijn daardoor gedwongen op af stand te blijven. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1