Kamerlid H. Kikkert wil naar afschaffen van dienstplicht „Griekse on-vrijheid moet steeds in 't nieuws blijven" GIRO 111122 2 ISRAEL BOEKT MET TECHNISCHE HULP DIPLOMATIEKE SUCCESSEN IN AFRIKA In 1971 indiening volledig plan voor beroepsleger Aktie Curasao TUNNEL ONDER OUDE MAAS BIJNA GEREED Bij de landmacht laatste jaren veel veranderd VVDM schrijft minister over beperking bur verkleding DISCRIMINATIE GEMOTIVEERD STAATSSECRETARIS GEÏNTERESSEERD DISCUSSIE DOELMATIG DOODSLAG OP ZEEDIJK DADER NIET TOEGEREKEND PRATEN OVER POLITIEK GEVAARLIJK IN ATHENE RADIO GEEN GELD ONZEKER VNO van mening: „PRIJSSTOF VERLAMT CONCURRENTIE" SPAANSE SINAASAPPELTUINEN Verenigde Makelaarskantoren Internationaal DIPLOMATEN VERKLARINGEN LIEBHERR Kenschets van zeventien nieuwe senatoren ZATERDAG 5 JULI 1969 De heer H. Kikkert is lid van de Tweede Kamer voor de Christelijk-Historische Unie sinds juni 1946. Enige tijd ge leden lanceerde hij het plan om bij Ter Apel in Zuidoost- Groningen militaire oefenterreinen in te richten in plaats van het Kuinderbos en de Lauwerszee. Behalve lid van de vaste commissie voor defensie in de Tweede Kamer is het 56-jarige Kamerlid hoofdbestuurder van de Nederlandse Christelijke Agrarische Bedrijfsbond en adviserend lid van het CHU-hoofdbestuur. IJet ministerie van Defensie heeft na langdurig overleg een einde gemaakt aan een iedere dag terugke rende lachwekkende verkleedpartij in de landmacht-kazernes. Soldaten mogen voortaan in burgerkleding aan tafel. Tot voor kort was dat onmogelijk. Iedere militair mocht zich na het werk in burger steken, maar moest om te eten weer zijn zogenaamde eerste grijs aan hebben. Na de maal tijd ging dan opnieuw het burgerpak aan om verder al of niet buiten de poort van de vrije tijd te genieten. Op dringend verzoek van de Vereni ging van dienstplichtigen en de niet- georganiseerde soldaten heeft het ministerie nu toegestaan, dat voort aan ook in burger mag worden ge geten. Deze maatregel is getroffen in, zoals het ministerie het zelf uit drukt, ,,het kader van de vermaat schappelijking van het leven in de krijgsmacht". Fr is al een reeks andere maatrege- len in de afgelopen jaren afge kondigd waardoor het leven van de dienstplichtigen wat draaglijker is geworden. Een van de geruchtmakendste was de afschaffing van het koper poetsen. Wat minder bekend, maar desalniet temin uiterst ingrijpend, is het verla ten van het opstaansignaal en de toe stemming om een uur later naar bed te gaan (was 10 uur is 11 uur). Dan is verder de groetplicht bin nen de kazernes afgeschaft. Er hoeft in de gangen geen halt en front meer te worden gemaakt als er onverhoeds ?en officier langs marcheert en bui ten de poort hoeft, een wagen met een schildje (waar soms wel, maar soms ook niet een generaal in zit) niet zonder meer te worden gegroet. Verder is de verplichte strozak volledig uit de kazernes verbannen en slapen de soldaten tegenwoordig op matrassen. Dientengevolge bestaat ook het zo genaamde wolletje niet meer. Voor buitenstaanders: de dekens moesten vroeger tot een uiterst ingewikkeld en precies op maat gebracht pakket je worden opgevouwen. fT^enslotte is dan nog het reizen per speciale militaire trein opgehe ven en zijn contactcommissie in het leven geroepen waarin de soldaten kunnen meepraten over het dagelijk se leven in de kazerne. Kortom: er is in de laatste jaren heel wat veranderd, maar naar de mening van de Vereniging van dienst plichtigen nog niet genoeg. Het zou mij dan ook niet verbazen als we bin nen afzienbare tijd nog verdergaande leefbaarheidsbeslissingen van de kant van het ministerie zullen vernemen. DEN HAAG De „Vereniging van dienstplichtige militairen" heeft in een schrijven aan de minister van Defensie haar verwondering uitgesproken over het feit. dat het dragen van burgerkle ding bij avondmaaltijden door dienst plichtigen uitsluitend is voorbehouden aan dienstplichtigen van de landstrijd krachten en niet evenzeer geldt voor die van de lucht-en zeestrijdkrachten. De VVDM is er bovendien verbaasd over dat deze onlangs ingestelde rege ling niet geldt voor de dienstplichtigen bij de landstrijdkrachten gedurende hun eerste 8 oefenweken. De VVDM acht het noodzakelijk dat er lussen de dienstplichtigen onderling op dit gebied geen onderscheid wordt gemaakt, waar bij zij er tevens aan herinnert dat de laatste categorie ook na de diensturen geen burgerkleding mag dragen. Dit wordt door de vereniging in strijd ge acht met haar rechtvaardigheidsgevoel. De VVDM vraagt de minister maatre gelen te treffen die het doorvoeren van bedoelde regeling voor alle dienstplich tigen en een die het dragen van bur gerkleding na de diensturen voor dienstplichtigen in de landstrijdkrach ten tijdens hun eerste 8 oefenweken regelt zullen bespoedigen. DEN HAAG In 1971 krijgt het nieuwe kabinet van het Tweede-Kamerlid H. Kikkert (CHU) een volledig uitgewerkt plan voor een leger dat uitsluitend bestaat uit beroepskrachten en vrijwilligers. Hij wil van de dienstplichtigen af, die soms met tegenzin in het leger zijn, van de dienstweigeraars en van de gedachte dat het Nederlandse leger voortreffelijk geschikt is voor het opleiden van „de bloem der natie". In z'n gedachten ziet het Kamerlid dat er jaarlijks ongeveer twaalfduizend kort- verbandvrijwilligers worden geworven, waardoor na vijf jaar een goed opgeleid beroepsleger ontstaat van zesduizend man. „Geef die mensen gedurende hun con tractperiode van vijf jaar een goede opleiding, waarmee ze ook wat kunnen doen in de burgermaatschappij en Ne derland heeft een positief ingesteld le ger", zegt hij. De heer Kikkert, defensiespecialist van de CHU in de Tweede Kamer, weet dat er jaarlijks naar verhouding van het aantal dienstplichtigen steeds minder in werkelijk militaire dienst verdwijnen. „Dat werkt discriminatie in de hand", is zijn overtuiging. Hij zegt dat de jonge Nederlander van tegen woordig er geen bezwaar tegen heeft dienst te nemen als daar tenminste iets tegenover staat. Niet voor niets bestaan marine en luchtmacht voor een zeer groot deel uit beroepskrachten. Financieel ziet het Kamerlid geen problemen. „Het zal niet lang meer du ren of de dienstplichtige krijgt het jeugd loon dat hem anders in de burgermaat schappij zou worden uitgekeerd. Dat is 'n ontwikkeling die niet is tegen te hou den. Geef de vrijwilliger hetzelfde sa laris en een goede opleiding, dan snijdt het mes van twee kanten". Die twee kanten zijn dan dat de bur germaatschappij mensen terugkrijgt die wat hebben geleerd en dat van de ze regeling een grote werkkracht uit gaat. Grote voordelen zowel op het gebied van de opleiding als bij het materieel verwacht de defensiespe cialist van „zijn" beroepsleger. „Nu is het zo dat alleen de technisch specialisten een echte opleiding krij gen. Dat kost veel geld. Als de contrac tanten voor vijf jaar worden opgeleid heeft het leger daar jaren plezier van, zijn er minder instructeurs en mate riaal nodig en verloopt die opleiding veel soepeler. Die mensen hebben ten slotte bewust en gemotiveerd gekozen voor het leger". De heer Kikkert weet dat het over gaan op een beroepsleger geen geringe zaak is. „Ongetwijfeld zal ik nog weer standen ontmoeten. Niet voor niets heb Alhoewel staatssecretaris J. C. E. Haex (landmacht) niet gelooft in een volledig Nederlands beroepsleger is hij benieuwd het volledig uitgewerkte plan van de heer Kikkert te lezen. In het verleden heeft de staatssecretaris meer malen in de Tweede Kamer gezegd, dat het Nederlandse leger steeds dienst plichtigen nodig zou hebben voor be paalde eenvoudige functies. Hij heeft- indertijd het initiatief genomen tot de oprichting van een technisch specia listen korps, waarvoor grote belangstel ling bestaat. Deze technische specialis ten zijn vrijwilligers die een langer dienstverband aangaan. ik hierover maar dan in minder sterke woorden gesproken bij de be groting van twee jaar geleden. Ook vo rig jaar heb ik aandacht voor dit pro bleem gevraagd en zeker zal ik dit bij de komende begroting doen". Zijn plannen zijn in de fractie van de CHU goed ontvangen. „Niemand had er bezwaar tegen dat ik deze gedachte laat circuleren. Dat kan de discussie alleen maar op gang brengen", zegt de heer Kikkert bedachtzaam. Hij heeft ook het ministerie van defensie ge vraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een Nederlands beroepsleger. „Ik kreeg niet de indruk dat men daar wild enthousiast was, maar misschien dat de cijfers zullen bewijzen hoezeer ik gelijk heb". Overigens hij de vrijwillige krach ten na vijfhaar financieel niet in de steek laten. „Een leger moet een zeke re paraatheid hebben, maar ook een be paalde reserve. Dat kan door de kort- verbanders tot vijf jaar na hun con tract jaarlijks nog een extraatje te ge ven. Bijvoorbeeld duizend of vijftien honderd gulden. Voor dat geld kunnen ze hun uitrusting in orde houden". Het Kamerlid ziet het Nederlandse leger als een „bedrijf". Dat bedrijf moet doelmatig in stand worden gehou den, maar dan zo dat het leger is wat het moet zijn: een brandblusapparaat waarvan we geen gebruik hopen te maken". AMSTERDAM De 35-jarige in Su riname geboren Waldy H.A., die vorig jaar augustus op de Zeedijk in Amster dam een 19-jarige vrouw met een ba jonet doodstak en een 20-jarige man doodschoot, heeft conform de eis van de officier van justitie by de Amsterdam se rechtbank ontslag van rechtsvervol ging gekregen. De rechtbank die de feiten wel be wezen achtte, was van mening dat hem zijn daden, gezien zijn geestelijke toe stand, niet konden worden toegerekend. Volgens de psychiater leed de Surina mer aan paranoide schizofrenie, waar door hij een gevaar is voor de open bare orde en psychiatrische verple ging nodig heeft. De rechtbank gelast te dan ook opneming in een krankzin nigen gesticht en terbeschikkingstelling van de regering. STOCKHOLM Premier Wilson van Engeland is gisteren in Zweden aange komen voor een bezoek van vier da gen. ATHENE Grieken kunnen het niet laten, ze zeggen het zelf. Op terrassen, in cafés praten ze over politiekhoe wel ze weten dat het gevaarlijk kan zijn. Feind hört mit is daar werkelijk heid. Mensen die ze niet uit hun di recte omgeving kennen worden bij voorbaat gewantrouwd. Toch is het ge lukt met een aantal Grieken te praten over hun visie op de situatie in hun land. Uit die gesprekken in een park, op een slaapkamer en in een hoekje van een dakterras cén dat wel represen tatief lijkt voor een grote groep; het al thans is voor de gevoerde gesprekken. Geen naam, wel dit: een ambitieuze (zegt hij zelf) jonge dertiger, drie ba nen tegelyk alle in de reclame- en publiciteitsector. „In een arm land als dit moet je erg hard werken om wat te verdienen. In onze tijd is er Veel jong Grieks talent dat eigen ideeën en dromen heeft. Er is echter een maar. Voor deze revolutie dachten we dat we een gelukkige generatie waren. In vergelijking dan met die oudere gene ratie, die door de Tweede Wereldoor log en de daarop volgende burgeroor log erg ongelukkig is geworden. In vergelijking daarmee zouden we dus gelukkig moeten zijn. Maar de re volutie heeft een sterk conservatisme gebracht. Daardoor staan we nu voor de situatie: moeten we zo verder leven of moeten we er iets aan doen. Er zijn twee manieren om te ont snappen: plaatselijk verzet of hulp van buiten. De meerderheid van het Griek se volk heeft enorme waardering voor wat het Nederlandse volk voor ons doet. Ja, we weten hier alles. De cen suur werkt niet goed. Ze denken zeker dat wij Grieken idioot zijn. Engelse kranten kan je hier kopen, omdat maar een paar duizend Grieken Engels kunnen lezen. Maar er is ook ADVERTENTIE t.n.v. Mensen in nood Caritas Neerlandica, Den Bosch, onder vermelding „Curasao" een radio. Elke nacht om half één geeft de BBC een half uur nieuws in het Grieks. En dan, we kunnen ook nog praten en luisteren. Maar georganiseerd verzet is op het ogenblik moeilijk. Niemand wil de jun ta, maar er zijn te veel verschillende politieke meningen. De top van de op positie is door deze regering verban nen naar Laros en Jeros. De psycholo gie van de regering is gebaseerd op het gevoel van de oudere generatie: we houden niet van deze situatie, maar we hebben geen moed om er tegenin te gaan. Laten we dus maar werken en dansen. Individueel protesteren ze wel, maar als groep niet. Misschien wel als het nog veel langer gaat duren. We kunnen niet worden als het Spaanse volk. Geen regime boven ons hoofd, dan maar weer, een burger oorlog. Er zijn een paar geheime organisa ties, maar die hebben geen geld en na tuurlijk ook geen ervaring. Iedereen is gewend naar zijn meisje te gaan, te drinken, te dansen, maar niet gewend aan een burgeroorlog. Ik weet niet hoeveel de Financial Ti mes heeft gekregen van de Griekse re gering om te schrijven dat de econo mische situatie hier goed is. De volgen de dag schreeuwden de radio en de kranten het hier uit over dat bericht. Ik weet dat enkele Italiaanse en Zwit serse journalisten veel geld krijgen van de Griekse regering om positief over dit land te schrijven. Maar cijfers zijn oncontroleerbaar. De situatie hier is toch wel al een beetje verbeterd. Er is een scheiding gekomen tussen geestelijke en politie ke vrijheid. Je kan bijvoorbeeld weer gemakkelijker banen krijgen dan een jaar geleden. Ook de sociale corruptie is wat min der geworden onder de junta. Maar het is er nog steeds. Bijvoorbeeld profes soren die speciaal worden aangesteld om tegenover de studenten het regime te vereren. Het angstige is eigenlijk dat het ge brek aan vrijheid hier geen gezicht heeft. Als je in een groot hotel logeert, ontdek je niks. Je voelt je gelukkig, nie mand valt je lastig. Je moet hier lang zijn om de werkelijkheid te ontdekken. En die werkelijkheid verandert elke dag. Dat maakt onzeker. De mensen houden hun geld thuis, omdat ze niet weten wat er de volgende dag gebeurt. Er zijn altijd geruchten. Elke week is er het gerucht: volgende week gaat er iets gebeuren. Maar het is nog steeds niet gebeurd. u Nu is er het gerucht dat er eind van dit jaar een soort volksstemming wordt gehouden. Maar daar hebben we niks aan, als daarop niet èen ëontrole komt van buitenaf door de Raad van Eu ropa bijvoorbeeld. Hulp van buiten is prachtig, maar als je de historie bekijkt, kan een volk al leen door eigen kracht worden gehol pen. We verwachten niet veel, maar als de zaak Griekenland in het buitenland elke dag in het nieuws is, dan helpt dat het Griekse volk moed te krijgen en moed te houden, om het tenslotte zelf te doen". DEN HAAG —Minister de Block zal de prysstop moeten opheffen als h\j wil weten of de concurrentie werkzaam is. Tot deze conclusie komt het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in het hoofdartikel in zyn zo juist verschenen blad „De Nederlandse Onderneming". Het blad uit kritiek op de wijze, waarop minister De Block van Econo mische Zaken meent de werking van de concurrentie te kunnen afleiden. De mi nister wil dit doen aan de hand van de prijsindexcijfers van juni en juli. „Maar geloofd de minister in ernst, dat een on derneming, die verschillende produkten maakt, het ene produkt in prijs ver laagt omdat het mogelijk is wan neer het andere produkt niet in prijs verhoogd mag worden ondanks het feit, dat dit door gestegen externe kosten noodzakelijk zou zijn?", zo vraagt „de Nederlandse Onderneming" zich af. (vlakbij zee met uitzicht) In ÜENIA, een stad tussen Valencia en Alicante, bekend om het gunstige klimaat (ook 's winters) hebben wij de beschikking over schitterend gelegen bouwterreinen van 600 tot 1000 m2, trapsgewijs in terrassen gelegen, met uitzicht op zee, stad en bergen. Elk terrein heeft volop dragende sinaasappelbomen zo dat U in eigen tuin sinaasappels kunt plukken. Het bouwen van een villa is geen probleem, omdat waterleiding, elektriciteit en asfaltwegen aanwezig z(jn. Bouwplicht is er niet, terwyi de prijs per vierkante meter erg gunstig is 19, Vraagt inlichtingen bij Kantoor Hilversum Joh. Geradtsweg 120 Tel. 0215016431 Kantoor Wassenaar Lange Kerkdam 65 Tel. 017514077 KINSJASA (Kongo) De Kongolese majoor André-Bruno Tsjikeva blaft rijn para-commando's soms aan in het Hebreeuws, een taal, die velen van hen ver staan. En dat is helemaal niet zo gek. In 29 van de 35 staten van zwart-Afrika kunnen schoolkinderen, boeren, zieken en regeringsleiders „sjalom" zeggen als een echte Israëli. Israël heeft het vorige jaar 273 deskundigen naar Afrika gestuurd om daar le werken tegenover 91 die naar Latijns-Amerika werden gezonden en 133 die naar andere landen gingen, o.a. acht naar de VS. Israëlische inrichtingen van onderwijs namen het vorige jaar 469 Afrikanen op, tweederde van het totale aantal van alle andere buitenlandse beursstudenten. Voor Israël, dat in Afrika negen vij andige Arabische of Islamitische lan den tegenover zich ziet. is de rest van dat continent van vitaal belang. En een blik op een gezellige bijeen komst in Afrika of op de Afrikaanse stemmencijfers in de y*N. bewijst, hoeveel succes de kleine joodse staat heeft gehad. Een Amerikaans diplomaat in Daho mey noemde het Israëlische program ma daar „Ongeveer de beste jaar lijkse belegging van 35.000 Amerikaan se dollars die welk land ook ooit heeft weten te vinden". De Israëli's helpen met mensen, niet met geld. „Wij hebben geen geld om te investeren. Als we geld hebben, is het een bedrag van weinig betekenis", zegt Haim Yaari, de Israëlische am bassadeur in Kongo. „Wij geven hun technische kennis en daaraan zijn geen voorwaarden verbonden." Yaari houdt staande dat de Afrikaan se landen „zich niet laten misleiden door de Arabische en Soviet-propagan da, die beweert dat de hulpverlening van Israël imperalistische belangen dient". Hij voegt hieraan toe: „Ze geloven het eenvoudig niet. Wij hebben ons dan ook volstrekt nooit voor een standpunt, dat zij hadden ingenomen, gewroken door onze hulpverlening te beëindigen". De Israëli's slagen er in de regel in, tussen adviseur en geadviseerde een verhouding te scheppen, die andere lan den moeilijk kunnen evenaren. „Ik ken het verschil", zei Tsjikeva, terwijl hij de Israëlische majoor Enhou Ben-David een flinke klap op de schou der gaf. „Vijftien Kongolezen brachten negen en een halve maand in België door om tot parachutisten te worden opgeleid. Slechts acht slaagden. Wat later gingen 217 Kongolezen naar Isra ël en ze slaagden allemaal in vier we ken." Israëlische militaire missies leiden in Oeganda straaljagerpiloten en para commando's op, infanteristen in Ethi opië en para-commando's in Kongo. De leider van de missie hier in Kinsjasa is kolonel Amihai Levy (40), die 22 jaar in het leger heefi aediend en zich ge heel aan zijn taak geefi .ndariks nauwelijks verholen verlangen om in ADVERTENTIE de huidige crisis in zijn vaderland te zijn. „Bij elke gelegenheid heeft het Bel gische koloniale bewind gezegd, dat de Kongolezen geen parachutisten kunnen zijn, omdat zij de vereiste reflexen niet hebben zij hij grinnikend. Hij en zijn voorgangers hebben sinds einde 1963 ongeveer 5.000 parachutisten opgeleid. Het zijn echter niet alleen de tech nische assistenten, maar ook de diplo maten zelf, die voor Israël punten sco ren tegen een evenwaardig voorrangs programma van Egypte. Feestelijkheden op de Israëlische am bassade schijnen meer ministrs en meer Afrikanen in het algemeen aan te trekken dan die vai. andere diploma tieke missies. Journalisten uit het wes ten, die ervaring in Afrika hebben, rich ten zich in elke hun vreemde hoofdstad normaliter tot de Israëlische ambassa de om op de hoogte te komen vaak voordat zij naar hun eigen ambassade gaan. Egypte en zijn Arabische buren heb ben een geografisch en psychologisch voordeel, doordat zij behoren tot de Or ganisatie voor de Eenheid van Afrika (OAE), die een rol van betekenis speelt in de aangelegenheden van het conti nent. Arabische diplomaten zijn veelal charmante persoonlijkheden, uitsteken de talenkenners en goed op de hoogte met Afrikaanse aangelegenheden, maar sommige zwarte Afrikaanse leiders her inneren zich met weinig sympathie de Arabische slavenjagers. Andere herin neren zich, dat moderne Arabieren tij dens de wanordelijkheden na het ver werven van de onafhankelijkheid par tij kozen, en soms voor de verkeerde kant. Met komt voor, dat staten lauwe openbare verklaringen afleggen tegen de bezetting van het schiereiland Sinai Afrikaans grondgebied door Israël, terwijl zij de facto de vriendschap met Israël handhaven. Ethiopië, een van de voornaamste Afrikaanse landen, is hiervan een voor beeld. „Keizer Haile Selassie I en de Sjah van Perzië hebben het vorige jaar, toen de Sjah een bezoek bracht aan Addis Abeba, een vereenkomst gesloten waarbij zij eisten dat Israël zich uit Sinai zou terugtrekken, maar de oplei ding van Ethiopische infanteristen door de grootste van drie Israëlische missies in Afrika wordt voortgezet. Negen Is raëliërs helpen de politie, zeven dokto ren de zieken en zeven 'p^dhouwk'in^ gen de boeren Ook in Iran werkten enkele tientallen Israëlische deskundigen. Guinee, dat de betrekkingen met Is rael na de oorlog van juni 1967 heeft afgebroken, is het enige Arabische niet-mohammedaanse land in Zwart Afrika zonder Israëlische deskundigen. Daarvóór werkten er 67, een groter aantal dan elders. Ambassadeur Yaari zegt, dat de be langstelling van de huidige Joden voor Afrika van lang voor de tijd van de on afhankelijkheid dateert Hij zei: „Er bestaat een overeenkomst tussen de ge schiedenis van de Joden en die van de Afrikanen. Wij hebben beiden te lijden gehad van rassendiscriminatie, behan deld als wij werden als tweede- en der derangs burgers. In de dagboeken van Theodor Herzyl, de profeet van ht Zionisme, kan men lezen dat hij in 1901 heeft verklaard: „Als ik een Joods va derland heb gegrondvest zal ik mijn le ven en krachten wijden aan de bevrij ding van de volken van Afrika ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES MMmJlSm LIEBHERR NEDERLAND N V 020 946287 AMSTERDAM DEN HAAG Bij de verkiezing van de helft van de leden van de Eerste Kamer door de Provinciale Staten van Noord-Holland, Friesland, Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht en Limburg, hebben zoals gisteren al gemeld zeventien nieuwe leden hun intrede ge daan in de Eerste Kamer. Het zijn: VOOR DE KVP: Mej. G. M. Cornelissen, 46, maat schappelijk werkster bij het Opbouwor- gaan Brabant, raadslid van Boxmeer, lid Provinciale Staten van Noord-Bra bant. Drs. M. J. J. van Amelsvoort, procu ratiehouder en afdelingshoofd van de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank in Eindhoven, lid van het partijbestuur en van de sociaal-economische com missie van de K.V.P. J. H. Franssen, in 1923 in Valkenburg geboren algemeen secretaris van de Christelijke vereniging van mijribeamb- ten, lid van de Mijnindustrieraad. Drs. L. J. C. Horbach, in 1927 in Gul pen geboren, secretaris van de Federa tie van katholieke en protestants-chris telijke werkgeversverbonden. Mr. C. E. Schelfhout, geboren in 1918, directeur centraal bureau voor het ka tholiek onderwijs, algemeen secretaris van de Nederlandse katholieke school raad. A. J. Copray, fractievoorzitter van de KVP in Provinciale Staten van Noord- Holland, ambtenaar gemeente Amster dam bij openbare gezondheid en zieken huiswezen, voorzitter van de Algemene r.k. Ambtenarenvereniging in Amster dam. VOORDE PVDA: H. Versloot, 51, directeur Gemeen schappelijk administratiekantoor Vlaar- dingen, tweede voorzitter socialistische fractie in Rijnmondraad, mede- oprich ter en eerste voorzitter van Vereniging tegen luchtverontreiniging in Waterweg gebied, voorzitter centrum voor hoger personeel van het NW en als zodanig adviserend lid NVV-bestuur. E. Steenbergen, 51, voorzitter Alge mene bond van onderwijzend personeel* lid van het dagelijks bestuur Algeme ne centrale van onderwijzend perso neel en van dagelijks bestuur Algeme ne Nederlandse onderwijzers fedatie, voorzitter Algemene Nederlandse lera renorganisatie aangesloten bij NW, lid verbondsbestuur NW. Mevr. I. Vorrink, 51, griffier, plaats vervangend voorzitter Raad van beroep ambtenarengerecht Amsterdam, lid partijbestuur PvdA, medewerkster sec tie sociale vragen Wiardi Beekman- stichting. Drs. J. H. Zoon, 45, adjunct-directeur Economisch technologisch instituut Friesland, lid hoofdbestuur Friese Aca demie. VOOR DE V.V.D. Y. P. W. van der Werff, 51, docent geschiedenis aan de Koninklijke mili taire academie, lid Provinciale Staten van Noord-Brabant, voorzitter libera le raadsfractie in Breda. VOOR DE ARP: Drs. J. de Koning, 42, secretaris Ne derlandse christelijke boeren- en tuin- dersbond. S. Tuinen, 56, burgemeester van Dok- kum, voorzitter ar-fractie Provinciale Staten van Friesland, voorzitter Frie se cultuur-raad, lid dagelijks bestuur Friese academie, bestuurslid Fries ge nootschap. VOOR DE CHU: D. Rijniders, 60, burgemeester van Amstelveen sinds 1955, voorheen burge meester van Oude Tonge en Middel- harnis. VOOR DE PSP: D. A. Noordewier, met voorkeurstem men (ten koste van oud-fractievoorzit ter in de Tweede Kamer J. H. Lank- horst), 55, raadslid van Deventer, di recteur streekconsultatiebureau voor alcoholisme in Deventer, vindt de Eer ste Kamer eigenlijk een overbodig in stituut. VOOR DE B.P. (KOEKOEK): B. M. Steur, met voorkeurstemmen (ten koste van lijstaanvoerder S. van Manon), 36, veehouder, raadslid te Berkhout, lid Provinciale Staten van Noord-Holiand, hoofdbestuurslid Boe renpartij. VOOR DE PPR: J. J. G. Tonnaer, 36, burgemeester van Schinveld, fractieleider van de vijf uitgetreden KVP-ers in Provinciale Sta ten van Limburg, lid hoofdbestuur PPR. rm lARENDRECHT De Rijkstunnel onder de Oude Maas bij Barendrecht en Heinéhoord nadert zijn voltooiing. Hier een kijkje in de westelijke tunnelbuis bij Barendrecht. De tunnel, die de oude, smalle Barendrechtse brug vervangt, gaat 22 juli open.

De Vallei | 1969 | | pagina 5