Buurt jarenlang doodsbang voor jonge landbouwerszoon Kent u ook al het NMB -woning-krediet voor een moderne keuken bijvoorbeeld? POLITIE-ASSISTENTIE BIJ SENAATSVERGADERING Geestelijk gestoorde uit Wilp die naaste familie uitmoordde voor rechtbank De persoonlijke lening kent u de bank waar ook zich thuis voelt Hongertoestand in Biafra is minder erg dan men hier denkt" OUDERS ZOUDEN BOERDERIJ AAN HEM VERPACHT HEBBEN W orsteling Tragedie Schuim Bewijzen Planning Wanneer Vrijspraak Gelogen? Oud-oorlogsvliegers legden krans bij monument voor gevallenen „Treinstop" kost studenten duizenden Juridisch Russische krant waarschuwt Nixon Ook in Australië ietuam- demonstraties Kolonelsbewind tast Griekse rechtspraak aan Kind mishandeld eis 2 maanden Nigeriaanse minister Arikpo in ons land: Honger Wapens Onpraktisch 0PREI5 Nieuw centrum voor beademingspatiënten in Katwijk aan Zee EXPLOSIE BIJ BAYER WATERRECREANTEN FRIESLAND WORDEN GEFOTOGRAFEERD NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK NIJMEEGSE STUDENTEN DRONGEN AULA BINNEN Pagina 5 ZATERDAG 5 JULI 1969 ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. DEN HAAG - De Nigeriaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Arikpo, heeft gisteren na een gesprek met leden van de vaste Kamercom missie voor buitenlandse zaken ge zegd te hopen dat er nu wat meer waardering is ontstaan voor het standpunt van de Nigeriaanse regering in het geschil met Biafra. De minister, die op eigen initiatief 'n werkbezoek aan Nederland brengt, is van oordeel dat als gevolg van misver standen het grootste deel van de pu blieke opinie in Nederland achter Bia fra staat. Minister Arikpo zei in Den Haag dat de Nederlandse regering niet het stand punt van die meerderheid deelt. Ook handel tussen Nederland en Nigeria gaat door. Nederland heeft weliswaar geen gra naten meer willen leveren voor het ge schut van de onderzeeboot jager „Nige ria", maar de Nigeriaanse regering was er in geslaagd elders munitie te kopen. Donderdag heeft de bezoekende mi nister een gesprek met zijn Nederland se ambtgenoot, mr. J. M. A. H. Luns, over de moeilijkheden in Nigeria en wel in het bijzonder over de humanitaire aspecten daarvan. Gisteren bracht hij een beleefdheidsbezoek aan de minister president, de heer P. J. S. de Jong. Dc minister zei dat de hongertoe stand minder ernstig is dan men hier denkt. Ook zei hij dat de Nigeriaanse regering het Rode Kruis niet heeft ver zocht zich terug te trekken van de hulpverlening. Er was dinsdag in Lagos een bijeen komst van hulpverlenende organisaties gehouden, waarop 15 van de 16 deel nemende hulpverlenende organisaties de Nigeriaanse voorwaarden voor hulp verlening hadden aanvaard. Alleen het Rode Kruis had geweigerd. De voor waarden hielden in dat hulpvluchten naar Biafra alleen overdag mochten worden ondernomen en dat alle hulp alleen via door Nigeria goed gekeurde routes mocht worden ver lengd. Het doel van de maatregelen was te verhinderen dat van de hulp verlening gebruik zou worden gemaakt voor de bevoorrading van Biafra met wapens. De leiders van Biafra willen niet dat Nigeria bemoeienis heeft met die vluch ten omdat ze van nachtvluchten ge bruik kunnen maken voor wapenaan voer. De wapens komen voor het me rendeel uit Frankrijk maar de Franse regering had hem meegedeeld, dat de regering te Parijs deze niet leverde. Ook uit andere Westeuropese landen komen wapens voor Biafra, maar de minister wilde niet zeggen uit welke. Wel zei hij dat Nederland niet tot die landen behoorde. Als vliegers toch nachtvluchten wil len ondernemen doen zij dit geheel op eigen risico, aldus de ministers. Het aanbod van paus Paulus om het luchtvervoer van hulpgoederen van de rooms- katholieke Caritasorganisatie voor Biafra rechtstreeks vanuit Rome uit te voeren, werd door de minister verworpen als onpraktisch. Over berichten over Nigeriaanse luchtaanvallen op scholen en markten in Biafra zei minister Arikpo, dat der gelijke aanvallen niet opzettelijk wor den gedaan. De Nigeriaanse vliegers verknoeien geen bommen voor scholen en markten, zei hij. Maar het kan wel gebeuren dat er per ongeluk bommen verkeerd terechtkomen, zo voegde hij eraan toe. De minister is vanochtend vertrokken naar Londen, waar hij de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, Stewart, en andere Britse autoriteiten zal ont moeten. ZUTPHEN Hendrik J„ de 34-jarige landbouwerszoon uit de Posterenk in de gemeente Voorst, zal wel naar een psychiatrische inrichting gaan. Gis termorgen stond hij terecht voor de Zutphense rechtbank om zich te verant woorden voor moord op zijn bejaarde ouders en broer (43 jaar) en een po ging tot doodslag op de 35-jarige buurvrouw Hendrika K. Van verantwoorden kon nauwelijks sprake zijn. want de verdachte maakte duidelijk de indruk geestelijk gestoord te zijn. Hij stond sullig en zielig voor 't hekje, niet in staat meer dan twee zinnen te zeggen „Ik heb niets met voorbedachte rade gedaan" en „Ik vind het jammer dat ik er niet bij mocht zijn". Dit laatste sloeg op prof dr. J. Kloek, directeur van het Psychiatrisch Observatiecentrum Utrecht, waar Hendrik verpleegd werd tijdens het vooronderzoek. Deze getuige-deskundige verklaarde dat H. zijn wil niet heeft kunnen bepalen, omdat hij geestelijk gestoord was. Niettemin was de officier van Justi tie, mr. G. J.'M. Temmink, van me ning dat verdachte via een zekere planning de misdrijven gepleegd heeft, zodat deze hem juridisch toe te reke nen zijn. Hij eiste ontslag van rechts vervolging, opname in een psychiatri sche inrichting en ter beschikkingstel ling van de regering. De raadsman, mr. H. H. Schoemaker bepleitte vrij spraak, juist omdat H. zijn wil niet heeft kunnen bepalen en de misdrijven op grond van een fictie zou hebben begaan. De president van de recht bank, mr. B. Bichon van lJsselmonde, zal op 18 juli uitspraak doen. MAINZ Een Amerikaanse soldaat ls donderdagavond in Mainz met een tank een ritje gaan maken. Hij liet een spoor na van beschadigde huizen, auto's, bomen, hekken en wegwijzers. De politie vond hem in het clubge bouw, het voertuig netjes op de par keerplaats gestald. Volgens de politie was de man niet dronken. ADVERTENTIE CARB0Y1T tegen maag- en darmstoornissen. HUGOUW (reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Verscheidene getuigen veelal ambtenaren van het rijkspolitiekorps verklaarden eensgezind dat de fa milie-leden en buren van de J.'s ei genlijk doodsbenauwd waren voor de landbouwer, sinds die enkele maanden in een inrichting „gezeten" had. In 1960 was hij daaruit ontslagen, maar in het tijdsbestek tot 20 januari van dit jaar heeft hij zijnouders meer malen naar het leven gestaan. Al léén durfde men eigenlijk niet in zijn nabijheid te zijn, hoewel hij niet-fa- milieleden nooit een vlieg kwaad deed. Dat komt ook overeen met de ver klaring van prof. Kloek. Immers, zijn waandenkbeelden ontstonden alleen in relatie tot zijn familie, in casu tot zijn ouders en broer. Tijdens zijn verhoor in het Huis van Bewaring te Zutphen maakte 'hij gewag van het afluisteren van een gesprek tussen zijn vader en een zekere Buitink. De laatste zou de koper van de boerderij worden (die hem was toebedacht en waarvoor hij dag en nacht werkte) en bij de beze geling van de mondelinge transactie was buurman Klunder door zijn vader aangewezen als getuige. Daarmee kwam Klunder meteen op de dodenlijst. Uit de getuigenverklaringen bleek voorts dat H. al maandenlang plannen koesterde zijn directe familie uit te moorden. Hij wachtte als 't ware op 't juiste tijdstip. In zijn emotionele ver wachtingen ontging 't hem dat op 12 januari de boerderij voor 12 jaar aan hem verpacht werd en hij kon zelfs de inventaris kopen voor f 36.000,-. Hen drik worstelde in zijn waandenkbeelden met allerlei mogelijkheden om te do den. Eerst zou het een mes worden, maar dat vond hij te gruwelijk, te bloe derig. Een hamer bood betere perspec tieven en was minder moeilijk. Via een brand zouden de sporen worden wegge werkt. In de nacht van 19 op 2C janua ri sliep hij nauwelijks; af en toe was hij bewust wakker om de situatie te overdenken en te plannen en soms was hij gewoon wakker. In de worsteling vóór zijn daad overwoog hij alles zorg vuldig: vader was in de stal (die zou geen alarm kunnen slaan), zijn moeder moest hij verrassen in de slaap en broer Evert bevond zich boven (ook 'n ideale situatie). Verder zo moet hij overdacht hebben zou hij daarna de boerderij in brand steken en voorts buurman Klunder vermoorden, die al tijd op eenzelfde tijdstip naar zijn werk ging. Wat vroeger dan normaal stond hij op in de morgen van de 20e januari. Er hing buiten een dichte mist, maar die lugubere omgeving hinderde H. niet. Met een spijkerhamer ging hij de stal binnen, sleurde zijn 74-jarige va der onder een koe vandaan nadat hij hem op het hoofd geslagen had, en legde hem achter de grup. Daar moest de oude man nogmaals slagen op zijn hoofd incasseren. Die bleken dodelijk, want korte tijd daarna overleed hij in het ziekenhuis. Toen spoedde de landbouwerszoon zich naar de zolder en vermoordde zijn 43-jarige broer in koele bloede door slaan op de hersenpan. Hij sleurde de dodelijk ge wonde man uit bed, droeg hem de trap af en gooide hem op de deel. Het der de slachtoffer, zijn 73-jarige moeder, was juist uit bed toen ook zij de dode lijke slagen op het hoofd kreeg ver moedelijk met een klauwhamer, want de steel van de spijkerhamer was af gebroken. Ook ontving de vrouw slagen met een pook tegen haar kin, zo bleek uit de lijkschouwing. Helemaal wild, met het schuim op de mond en de ogen tweemaal zo groot als normaal, arriveerde H. kort daar na bij het huis van buurman Klunder. Vóór hij de ouderlijke woning verliet, had hij de spaarcenten ongeveer 'n bedrag van f1500,in de kachel ge gooid en de boerderij in brand gestoken. Bij Klunder liep zijn planning in de war, want de heer des huizes had een snipperdag genomen en bevond zich niet in de keuken, zoals de moordenaar van te voren verondersteld had. In- plaats daarvan kruistte de echtgenote van Klunder, Hendrika, zijn pad. Als een dolle hond viel hij haar aan met o.a. een hooivork en verwondde haar levensgevaarlijk. De te hulp geschoten man en twee kinderen (de jongens Wil ly en Henk) dreigen ook het slachtof fer te worden. Klunder wist hem echter de deur uit te werken en ook de jongens vochten als leeuwen. Bij boer Voskamp werd H. tenslotte gearresteerd. Het mes lag op de muur van de mestvaalt. In plastic gewikkeld werden de lugu bere bewijsmaterialen: de steelloze spijkerhamer, de klauwhamer en het mes op het bureau van de president ge legd. Uit de getuigenverklaringen kwam duidelijk naar voren, dat mevrouw Klunder door een samenloop van om standigheden het slachtoffer is gewor den. (Zij is herstellende, maar het blijft een vraagteken of ze weer de oude wordt). De president vroeg aan verschillende getuigen wat die vrouw er nu mee te maken had. Hendrik had tussen het moment van het zogenaamde gesprek en de fatale morgen nog weieens kof fie gedronken bij de familie Klunder. De rijkspolitiemannen antwoordden dat uit het verhoor is gebleken, dat de vrouw helemaal niet op 't lijstje stond. Maar ze was toevalig in de keuken op het tijdstip waarop normaal haar man daar aanwezig is. J. heeft ook ver klaard spijt te hebben van het gebeur de met de moeder van negen kinderen. Uit de verhoren van de buren was komen vast te staan, dat er helemaal geen sprake was van verkoop van de boerderij. Ze ontkenden beslist inzake die suggestie en de betreffende politie man voegde eraan toe, de overtuiging te hebben gekregen dat ze de waarheid spraken. President: „Wat mij opvalt is dat het een aaneengesloten verhaal is in een chronologische volgorde". Getuige opperwachtmeester G. van Beek: „Dat was ook helemaal niet moei lijk, want hij beantwoordde alle vra- gen". President: „Waren er dan geen la cunes? Bijvoorbeeld het kapot gaan van de hamer?" Getuige: „Hij zal wel gemerkt heb ben dat de steel afbrak. In het verhoor is gebleken dat je in zijn persoonlijke leven op een muur stuit". President mr. Bichon van lJsselmon de vroeg verder of de stilzwijgendheid over persoonlijke aangelegenheden bij achteraf wonende mensen die een min of méér eigen leventje leiden spreekt tot de ervaring van de getuige. Van Beek antwoordde dat de mensen in de Posterenk een sober leven leiden soms, maar algemeen wilde hij dit niet stel len. Gedurende de getuigen-verklaringen zat verdachte ogenschijnlijk wezenloos op een stoel naast een parketwachter. Zijn ogen lichtten af en toe op, maar verder „kon hij regelrecht uit een psy chiatrische inrichting gehaald zijn", zo merkte getuige-deskundige prof. Kloek op. Hendrik zat er zielig bij. Diezelfde zieligheid had hem overigens reden ver schaft Evert te doden, want in het pro ces-verbaal stond, dat deze ook gedood moest worden, omdat hij anders zo zie lig en alleen overbleef. Net zomin als het verhaal over de verkoop van de boerderij klopte de suggestie dat er iets „aan de hand zou zijn geweest" met een meisje dat een keer op visite kwam bij de J.'s. Daar zou Evert iets mee t maken hebben gehad, doch uit het feit dat dit meisje niet eens verhoord is, werd afgeleid dat deze er niets mee te maken heeft. Wanneer is iemand ontoerekenvat- baar of verminderd toerekenbaar. Hoe is dat te meten? zo vroeg prof. Kloek zich af. „Hij heeft zichzelf onmogelijk kunnen houden; hij stond alleen met zijn psychose en wist de laatste grens niet tussen geloven en weten". Volgens prof. Kloek was de buurt bang voor hem geworden sinds zijn terugkeer uit „Groot-Gaffel" te Warnsveld. De haat gevoelens waren alleen gericht tegen zijn ouders, broer en de buurman en konden in het ongecontroleerde milieu niet in bedwang worden gehouden. Hij acht genezing praktisch niet mogelijk en adviseerde opname in een psychia trische inrichting. rekeningsvatbaar was, heeft hij de mis drijven met voorbedachten rade ge pleegd. Daarom is hij juridisch straf baar, maar is dat de verdachte ook? De omgeving beschouwde hem anders dan de anderen; ze waren bang voor hem en wisten dat hij al eens wegge weest was. Of hem de daden aangere kend kunnen worden is moeilijk voor een officier en de psychiatrie", aldus de officier. Hij eiste tenslotte ontslag uit de rechtsvervolging, opname in een krankzinnigengesticht en ter beschik kingstelling. De raadsman van verdachte, mr. Schoenmaker, eiste vrijspraak. „Ver dachte leeft in twee werelden: die van de waarschijnlijkheid en van de wer kelijkheid. In de loop der jaren is ver eenzaming gegroeid. De feiten kunnen hem niet worden toegerekend", aldus de verdediger. Hij merkte verder op dat de boerderij op 12 januari ver pacht was voor 12 jaar en dat de in ventaris te koop was voor f 36.000,-. „Hij heeft zijn daden op grond van een fictie gepleegd, want verdachte kan zijn wil niet volgen. Waarom verbrandt hij z'n eigen geld?" Mr. Schoenmaker acht te het primair ten laste gelegde niet bewezen en vroeg opname in een psy chiatrische inrichting. Het laatste woord was aan H. Gebo gen ging hij weer voor het hekje staan en antwoordde na enig aandringen van de president, dat hij niets met voorbedachte rade heeft gedaan. „Hebt u dan niet de waarheid gezegd? Nee? Waarom hebt u toen gelogen?" vroeg mr. Bichon van lJsselmonde. Verdach te schudde vertwijfeld en onbegrijpend zachtjes zijn hoofd. Uitspraak over veer tien dagen om tien uur. DEN HAAG De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. H. J. H. Kruisinga, heeft de plan nen voor de bouw van een centrum voor ca 16 beademingspatiënten te Kat wijk aan Zee, uitgaande van de Stichting Rotterèamsch Zeehospitium te Katwijk. Dit centrum zal worden gebouwd op het terrein van bovengenoemde stich ting en zal, naast de centra in Rotter dam en Scheveningen, het derde lande lijke centrum voor beademingspatiënten worden. UTRECHT De Groningse studen ten, die in het kader van hun lustrum donderdagavond hun „studententrein" tot tweemaal toe onnodig lieten stop pen door aan de noodrem te trekken, zullen diep in hun portemonnee of die van hun vader moeten tasten. De Nederlandse Spoorwegen heeft na melijk laten weten, dat deze „grappen" vele duizenden guldens hebben gekost. De studenten zullen alle kosten moe ten vergoeden, aangezien zij zich van te voren contractueel hebben verplicht aansprakelijk te zullen worden gesteld voor alle schade die door het trekken aan de noodrem kan worden veroor zaakt. Het tot tweemaal toe laten stoppen van hun uit 15 rijtuigen bestaande trein van Groningen naar Hindelopen lever de een verlies op van 29 minuten. Voor iedere minuut oponthoud is een vast bedrag per rijtuig van f 3 vastgesteld. In totaal dus een verliespost van f 1305. Bovendien, aldus de spoorwegen, zijn er duizenden guldens schade voor vertra gingen van andere treinen en het in leggen van een extra trein. LEVERKUSEN Duitsland) Een persoon kwam om het leven en 20 an deren werden gewond tijdens een ont ploffing in de Bay er-fabrieken, zo is gisteren door dé maatschappij mege- deeld. De oorzaak van de ontploffing in Er- doel-Chemi GmbH in Keulen is nog niet bekend. De fabrieksbrandWeer bluste de brand die op de explosie volgde bin nen een uur. CORTLAND (New York) Zes in zittenden van een tweemotorig vlieg tuig zijn vrijdag om het leven geko men nadat het bij de start was neergestort. Volgens de politie is het toestel in de ochtendnevel tegen een eléktricjteitskabel gevlogen. ROTTERDAM Een delegatie van de groep van oud-oorlogsvliegers uit Canada en de Verenigde Staten, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt, heeft gisteren een krans gelegd bij het monument voor de ge vallenen te Rotterdam. LEEUWARDEN Om een beter in zicht te krijgen in het algemene ge dragspatroon van de recreanten te wa ter zullen op een zondag in juli met be hulp van luchtfoto's tellingen worden verricht van het recreatieverkeer te wa ter in Friesland. De luchtfoto's zullen gegevens moeten verschaffen omtrent de aantallen boten, de plaatsen waar wordt aangelegd en de tijd waarop zich dit afspeelt. Aangevuld met waarne mingen ..op de grond" hoopt men op deze wijze eën inzicht te krijgen in de gedragingen van de mensen die hun recreatie in Friesland op het water zoeken. Uitvoering en leiding van het onderzoek berusten bij provinciale wa terstaat en cultuur-technische dienst, directie Friesland. ADVERTENTIE Mr. Temmink wenste de brandstich ting en het gebeurde met de kinderen van Klunder buiten beschouwing te la ten, omdat deze zaken In nauw verband staan met hetgeen zich daarvoor heeft afgespeeld. „Hoewei hij niet geheel toe- De persoonlijke lening kent u! Maar wat te doen als u b.v. uw keuken radikaal wilt moderniseren? Nieuwe vloer, een nieuw stalen aanrecht, moderne aanbouwkasten en dergelijke? Dan bestaat de mogelijkheid een woning-krediet aan te vragen bij de NMB. Af hankelijk van uw inkomen en aflossingsmoge lijkheden kunnen woningkredieten worden verstrekt van 2.000,- tot 10.000,-. In over leg met u wordt het te verlenen krediet, looptijd e.d. vastgesteld, b.v. 4.000,- 60 maanden, maandelijkse aflossingster mijn 83,52. Komt u maar eens praten over dit NMB- woning-krediet. Een nieuwe vorm van persoonlijke lening speciaal voor „onroe rende veranderingen" in of aan uw huis, zoals het aanleggen van centrale ver warming, installeren van een moderne badkamer, nieuw sanitair of het laten opschilderen van uw woning. U zult merken dat de persoonlijke service van de NMB ver gaat U zult ervaren hoe prettig en uitgebreid u geïnformeerd wordt Mej. O. J. M. Gijzen kantoor Roosendaal Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tlel: Hoogeinde 3. NIJMEGEN Voor het eerst in de geschiedenis van de Katholieke Universiteit in Nijmegen hebben de hoogleraren gisteren politiehulp moeten inroepen wegens overlast door studenten. Toen de senaat tegen het middaguur in de aula bijeenkwam om te vergaderen over o.m. het rectoraat over de universiteit, overhandigde voorzitter prof. mr. F. Duynstee aan de ongeveer 80 hoogleraren een rondschrijven, waarin werd mee gedeeld dat rekening moest worden gehouden met verstoring van de bijeenkomst en dat hij daarom twee autobussen had gereserveerd voor het overbrengen van de senaat naar een andere vergaderplaats als dat nodig mocht zijn. Kort nadat de bijeenkomst was be gonnen, probeerden inderdaad 30 stu denten met geweld de aula binnen te dringen. Prof Duynstee schorste di rect de vergadering en onder escorte van vijf agenten van de gemeentepoli tie begaven de hoogleraren zich via de achter-uitgang naar de autobussen. Studenten die voor de bussen op de straat gingen zitten, werden door de po litie verwijderd. De senaat kon toen worden vervoerd naar het gebouw van het Geografisch Instituut, dat door de politie werd afgezet. De hoogleraren hielden daar een besloten vergadering. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft gisteren, zes dagen na de aankondiging van het bezoek van Nixon aan Roeme nië, in een pers-commentaar negatief op dit voornemen gereageerd. In „Ne- diclia" (de week), het wekelijkse bij voegsel van het regeringsblad ïzvestia, wordt de Verenigde Staten effectbejag verweten dat slechts tot een „spectacu laire mislukking" kan leiden. Het hoofdartikel verbreekt voor het eerst de stilte die het Kremlin bewaard heeft rond het voorgenomen bezoek van Nixon aan Boekarest. De enige aan wijzing tot nu toe was de mededeling uit betrouwbare Russische bron. dat dit bezoek een „negatieve invloed" zou hebben op de Amerikaans/Russische be trekkingen. Zonder overigens Roemenië te noemen waarschuwt „Nedielia" Nixon tegen 'n verkeerde schatting van-de „werkelijke verhoudingen in de wereld". Het blad meent dat Nixons politiek op geen en kel belangrijk punt afwijkt van het be leid van de regering-Johnson. Dit be leid wordt gekarakteriseerd als „poli tieke en ideologische afleidingsmanoeu vres gericht tegen de socialistische sta ten". In het commentaar wordt een ar tikel uit de New York Times aange haald, waarin de vrees wordt geuit dat de „buitenlandse politiek van de rege ring Nixon zich richt naar uitlatingen in de pers, en niet gebaseerd is op een diepgaande analyse van de situatie". MELBOURNE Demonstranten hebben vrijdag het consulaat van dc Verenigde Staten in Melbourne be stormd, zijn de Zuidvietnamese ambas sade te Canberra binnengedrongen en hebben in Sydney afbeeldingen van pre sident Nixon verbrand. De incidenten maakten deel uit van een reeks pro testen tegen de oorlog in Vietnam op de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag. Het hevigste waren de ongeregeldhe den in Melbourne. Meer dan 3000 de monstranten, onder wie veel studenten, hielden een mars naar het Amerikaan se consulaat en doorbraken de politie- barricaden die het gebouw omgaven. Na versterking te hebben gekregen drong de politie hen met gummiknup pels terug. De betogers bedienden zich van stenen, rookbommen en verfbom- men. Minstens tien mensen werden ge wond, dertig personen gearresteerd. In Canberra drongen 11 studenten de Zuidvietnamese ambassade binnen, waai j zij ambassadeur Tran Kim Phoeong vragen stelden over de oorlog in Viet nam. Zij zijn gearresteerd. ATHENE De Griekse regering heeft gisteren een nieuwe aanslag ge pleegd op de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. In een decreet, uitgevaardigd uit naam van de in ballingschap verblij vende koning Constantijn, wordt ge zegd dat uitspraken van rechtbanken in zaken die aan hun jurisdictie zijn onttrokken, nietig zijn. Het decreet geldt met terugwerkende kracht tot 1 juni. Het is in strijd met de Grondwet die door het militaire regime is opge steld en vorig jaar september bij volks stemming is goedgekeurd. Deze Grond wet waarborgt de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht. DEN HAAG Twee maanden ge vangenisstraf eiste gisteren de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank tegen de 30-jarige schilder J. H. B. uit Den Haag, die zich zou hebben schul dig gemaakt aan zware mishandeling van een 2-jarig kind, o.a. door haar rechterarm uit de kom te draaien, waardoor naar alle waarschijnlijkheid een blijvend letsel is ontstaan. Tegen de moeder, de 25-jarige B. B„ had de officier van Justitie reeds eerder f 100,- boete geëist, omdat zij wist of moest weten, dat de schilder, die 's avonds weieens op het kind paste, dat mishandelde. „Het kind had voor deze man een panische angst en het rapport van de psychiater geeft aan dat deze verdach te een sadistische afwijking heeft", al dus de officier van Justitie mr. J. C. J. van der Bruggen. De op 26 septem ber 1966 geboren Irene vertoonde over heel het lichaam blauwe plekken en striemen en indrukken van beten. Voor het O.M. is dit een ontstellend moeilijke zaak, zo constateerde de of ficier. Vaststaat dat het kind ernstig is toegetakeld, zodat, toen het uitein delijk in het ziekenhuis terecht kwam, de behandelende geneesheer het nood zakelijk vond de politie en justitie op de hoogte te stellen. De moedpr van het kind ging als prostituée er vrijwel iedere avond op uit en liet het kind dan soms alleen achter. De schilder paste des avonds ook wel eens op het kind, doch volgens een buurman huilde het kind ook wel wanneer de schilder er was. Ook deze buurman had verwondingen bij het kind geconstateerd. De gescheiden echtgenote van de schilder had ver klaard deze wel in staat te achten de mishandelingen te hebben gepleegd, gezien haar ervaringen. De officier van Justie vond het moei lijk in deze zaak tot een bewijs te ko men. Er zijn twee verdachten, doch de officier vond de schilder wel het meest in aanmerking te komen voor de ge pleegde feiten omdat het uit de kom draaien van een arm meer een typi sche mishandeling voor een man dan een vrouw is, „hoewel ook zij zich niet bepaald liefdevol heeft gedragen." De verdediger, mr. dr. K. W. P. Klaassen, vond het geen basis voor rechtspraak om te kiezen tussen twee mogelijke verdachten. Er is geen be wijs wie heeft geslagen. Het kind kan angst hebben gehad voor de grote mond van de verdacht*- Overigens is ook van de moeder bekend dat zij driftbuien heeft. Vonnis op 18 juli.

De Vallei | 1969 | | pagina 7