Belg reed „groten" op ruim vier minuten Eddy Merckx bracht op Ballon d' Alsace de concurrenten grote nederlaag toe Ann Jones won dames-titel met steun van publiek en lijnrechters Betty Stöve en Davidson overleefden kwartfinales niet DE TOUR IN CIJFERS Pijnen en Van Looy uit de Tour Roche niet naar Wimbledon-exhibitie Nederlandse renners naar het buitenland Andreiko winnaar n Hoogezand Den Hertog al ruim 21 minuten voor Jan van Scheijndel wil IJsselmeer over Davenport evenaarde wereldrecord Piggot naar Duindigt Newcombe/Roche te sterk voor Okker/Riessen Prof. Max Euwe aan de leiding 8e RIT 8.8 km 136.5 km Nederlaag Geërgerd Speelwijze veranderd „Uit" Slechts drie Optimisten Als een keizer Uitslagen CHAM0NIX® „L-- 1500roniA/Zmim In achterhoede Achtervolging Stilte Karstens fietste tegen de controlesluiting Genadeloos Wéér etappezege Duur ZATERDAG 5 JULI 1969 BELFORT „De Tour is nog niet gedaan, er moet nog veel gebeuren" Eddy Merckx. de 23-jarige reus onder de wielerreuzen bleef bescheiden en hield nog een slag om de arm. Hij stond triomfantelijk hoog op een podium op de Ballon d'Alsace. die evenals twee jaar geleden, toen Pingeon hier de Tour in zijn voordeel besliste, als scherprechter had gefungeerd. Als een nieu we Coppi, een nieuwe Bartali, een nieuwe Charly Gaul neen als Eddy Merckx, de onverzoenlijke, had de Belg op deze Vogezen-tocht de concur rentie een verschrikkelijke nederlaag toegebracht. 6-7-T969 EDDY MERCKX weer in de gele trui Men moet ver in de geschiedenis van de Tour-historie teruggaan om een dergelijke blamerende situatie voor io- veel beroemdheden te kunnen terugvin den. Niet minder dan 4 minuten en 21 seconden na Marckx arriveerden de groten, die voor zijn komst in de Toer de lakens hebben uitgedeeld. Jan Jans sen, Felice Gimondi, Roger Pingeon, Raymond Poulidor en Lucien Aimar hadden de nederlaag van hun leven geleden. Het was moeilijk om toe te geven. Daarom werd de schuld op de schouders van anderen geschoven. Nie mand had willen rijden, niemand zou de moeite hebben genomen de aanval van Merckx met een tegenactie te be antwoorden. Is het misschien zo, dat de coalitie door deze superkampioen Merckx eenvoudig was overklast en dat niet wilde erkennen? Dat laatste zal dichter bij de waarheid zijn. Deze Tour begint te lijken op die van 1951, toen de Zwitser Hugo Koblet zo als Merckx nu overheerste en op de zelfde wijze als de Belg de tegen hem gesloten allianties eenvoudigweg ne geerde. Mag men de mensen rond Merckx geloven, dan is hij nog lang niet uitgeraasd. Hij moet gezegd heb ben deze Tour met zeker tien minuten LONDEN De eeuwige dankbaarheid van het publiek, de enorme gedre ven schaal en een handdruk van prinses Anne, dat alles was bestemd voor Ann Jones, met 3-6, 6-3, 6-2 winnares in de damesfinale tegen titelhoudster Billy Jean King. Een simpele zilveren medaille, overhandigd door de hertog van Kent hield Tom Okker over aan z'n optreden in de dubbelspel-finale van Wim bledon. Een nogal merkwaardige discrepantie in beloning. Het meest opbou wende, dat van Ann Jones' optreden in de bloedhete, volgestouwde kuip kon worden gezegd, was dat zij de minst zwakke van de twee was geweest. Okker daarentegen domineerde in de eindstrijd van het dubbelspel met zijn Ameri kaanse partner Marty Riessen tegen Newcombe/Roche weliswaar iets minder dan in voorgaande partijen, maar kan zich er toch op beroemen in het presti- ge-duel tegen 's werelds sterkste duo al zijn opslagen te hebben gewonnen. De Nederlands-Amerikaanse dubbel veroverde op deze vierde juli de nationale Amerikaanse feestdag zeventien games, slechts één te weinig om een korte partij winnend af te sluiten. Nu verloren ze echter in drie sets5-7, 9-11, 3-6, doordat Riessens service driemaal doorbroken werd. De dametjes, die aan weerszijden van het centrecourt belast waren met het toezicht op de lijnen, hebben in de finale van het dames-enkelspel Groot- Brittannië in casu Ann Jones naar vermogen gesteund. Hun sympa thie benevelde hun onderscheidingsver mogen. Eenmaal moest de scheidsrech ter zelfs ingrijpen toen de meest linkse van hen na enig nadenken haar arm opstak bij een „clean ace" van Billy Jean King. De man op de stoel gaf toen een nieuwe eerste service. Billy Jean King ergerde zich boven mate, zowel aan haar eigen wisselval lige spel als aan de houding van het publiek. Ze maakte zelfs een sarcasti sche révérence.... Heel Groot-Brittannië stond deze middag pal achter Ann Jo nes. Zeshonderd jongelui hadden de nacht voor de poorten van Wimbledon doorgebracht om toch maar verzekerd te zijn van een plaatsje. Kaarten, die normaal dertig shillings kosten, gingen op de zwarte markt weg voor het tien voudige. Jones lange carrière, waarin ze de titels van Frankrijk (tweemaal) en Italië won, haar stugge volhouden op momenten, dat meisjes als Virginia Wade en Winny Shaw volkomen ineen stortten en de veertien vergeefse pogin gen om Wimbledon te winnen, waren de feiten, waarop het Britse publiek een sentimentele bewondering baseerde, die alleen te vergelijken was met de Chris tine Truman-psychose uit het begin van de jaren zestig. Dit zou het kroonjaar van Ann Jones moeten worden. De om standigheden waren gunstig. Het open tennis, dat zo'n gunstige factor is ge bleken voor het heren-tennis, heeft de leidende speelsters afgemat. Maria Bueno kwam niet naar Wim bledon, Billy Jean King won sinds haar zege van vorig jaar met uitzondering van Zuid-Afrika geen enkel belang rijk toernooi meer. Zelfs Margaret Court maakte in de halve-finales tegen Jones een versleten indruk. Unieke perspectieven openden zich dus voor Ann Jones, een speelster, die het moet hebben van vastheid en volhouden, eer der dan van aanvalskracht. Ann Jones heeft overigens haar speel wijze veranderd. „Als prof heb ik ge leerd, dat je zo snel mogelijk naar vo ren moet komen. Hoe eerder je je neus over het net steekt, des te beter". Met die tactiek verraste ze in de halve-fi nales Margaret Court. Maar Billy Jean King was er niet van onder de indruk. De gebrilde Amerikaanse heeft in de loop van de jaren veel van haar „hap- py-go-lucky-manieren" verloren. Ten nis is voor haar een zware belasting geworden, zoals zij reeds vorig jaar toegaf. De aardigheid is er af. Routine is in de plaats gekomen van originali teit. Maar met die routine wist ze, hoe ze de net-gallopades van Ann Jones moest pareren: namelijk door ook zelf naar voren te komen. Want op volley en smash is zij nog altijd beter dan de Britse. Eén set lang werkte die tactiek. Ann Jones' echtgenoot „Pip" schoof in de royal box onrustig heen en weer. Het begon erop te lijken, dat Jones aan haar zoveelste vergeefse stormloop be zig was. Maar toen kwamen in de der de game van de tweede set. met King aan service, de drie dametjes op de lijnen in actie. Energiek riepen ze en kele malen „uit". King verloor haar concentratie, serveerde een dubbele fout en gooide na weer een dubieuze beslissing haar racket weg. In de vol gende game verzuimde de Amerikaanse na 0-40 terug te komen. Geïnspireerd bracht Jones de stand op 4-1. King zet te zich schrap en kwam met twee love- games terug tot 4-3. Daarbij bleef het. De passeerslag, die haar op één punt van 4-4 had kunnen brengen, ging cen timeters uit. In de derde set behield Ann Jones met grote moeite haar eerste twee ser vice-beurten. Maar haar uitzichten wer den beter, toen zij met twee „geschep te" backhandreturns op 3-1 kwam en vervolgens zelfs op 5-1. Eenmaal nog werd haar service doorbroken. Bij 5-2 weerde King twee match-points af, waarna ze op het derde een dubbele fout sloeg. Het was het'sein voor on- Britse tonelen. Fotografen en officials verdrongen elkaar zozeer, dat prinses Margaret de jonge prinses Anne moed moest inspreken. Eindelijk begaf ze zich in het gewoel, sprak even met de ballenjongens een traditie die door de overleden prinses Marina werd inge steld en reikte de grote zilveren schaal uit. In het benauwde interview kamertje was Ann Jones realistisch ge noeg om toe te geven, dat het alle maal niet zo best was geweest. „De be langen van de finale, de sfeer, die op het centrecourt heerste, dat alles bij elkaar schiep geloof ik niet de meest ideale gelegenheid om tot goed tennis te komen". Volgens de wetten van het herendub belspel was de presentatie, die Okker/ Riessen en de titelhouders Roche en Newcombe op het centre-court gaven, volmaakt. Op een totaal van 41 servi ce-games kwamen slechts drie door braken voor en dat is het absolute mi nimum om een partij te kunnen beëin digen. Maar volmaakt tennis is nog geen aantrekkelijk tennis. In de 104 mi nuten, die de spelers op de baan ston den, zijn er weinig spectaculaire mo menten geweest. Er was ook weinig spanning, omdat allengs duidelijk werd dat Okker en Riessen geen schijn van kans hadden de service van de Austra liërs te doorbreken. Van de 24 keer, dat de Australiërs serveerden, kwamen Okker en Riessen twee keer in twee beurten tot op één slag van een door- graak. Maar ook dat bleek geen reële mogelijkheid te bieden. De Australiërs demonstreerden overduidelijk, waarom zij als het beste dubbelduo bekend staan. Hun samenwerking was feilloos en zij wisselden het geweld, dat zij bij het serveren gebruikten, af met slim heid als ze moesten retourneren. Dan gebruikten ze schuine, vertraagde re turns, waarop vooral Okker nogal eens mistastte en gaven zo hoge lobs zodra hun tegnstanders beiden naar het net kwamen. Die tactiek bracht succes. Ze doorbraken er drie keer de opslag van Riessen mee. De eerste set werd beslist toen Okker in het net smashte. De lange tweede set was het Riessen, die op het derde setpoint een zachte return van Roche in het net duwde en in de derde set kon Riessen een soortgelijke bal slechts oplepelen, waarna hij Roche een niet te missen smashkans gaf. De linkshandige Australiër serveerde daar na de partij uit. Wedstrijdleider Roy Gibson begeleidde het viertal naar de royal box, waar de prijzen werden uit gereikt door de hertog van Kent. Na Okker verdween ook Betty Stöve als laatste Nederlandse deelneemster, uit de strijd. In de kwartfinales van het gemengd-dubbelspel verloor de combinatie Stöve/Davidson met 6-2, 6-1 van Judy Tegart en Tony Roche. voorsprong te willen winnen. Dat zal dan zijn revanche zijn voor de aantij gingen van zijn collega's na de doping- affaire uit de Giro. Toch blijven er in het anti-Merckx- kamp optimisten. Jan Janssen bijvoor beeld. Hij zei van mening te zijn dat de Tour nog niet is beslist. „Wat Pouli dor en Gimondi, die beiden lek reden, vandaag is overkomen, kan Merckx morgen gebeuren", zo zei de Ossen- drechter, die overigens zelf veel moeite had gehad zich in deze sensationele rit door de Vogezen temidden van zijn ka meraden te handhaven. „Ik had geen beste dag. Ik heb steeds moeten lossen, maar ik ben gelukkig aldoor weer bij kunnen komen". Veel eerlijker was Rini Wagtmans, die in deze Ronde van Frankrijk tot de revelaties gaat behoren. De Braban der was een der weinigen geweest, die in de slotfase wel hadden willen rijden. Hij had ook deel uitgemaakt van een kopgroepje met Merckx, Altig (de Duit ser blijft verrassend sterk fietsen), Ga lera en Roger de Vlaeminck, maar had de tempoverhoging van Merckx in het begin van de 9 kilometer lange klim niet kunnen volgen. „Hij ging harder dan ik", zei Wagtmans oprecht, „ik was niet moe, hij verraste me niet, ik kon hem gewoon niet bijhouden". Hetzelfde lot ondergingen Galera en Altig, van wie de Spanjaard op de Bal lon een fraaie tweede plaats op slechts 45 seconden achter Merckx ver overde, terwijl Altig, die boven minu tenlang geen woord kon uitbrengen, op 1.55 ver voor de groep Janssen uit, zijn inspanningen van deze dag beloond zag. Onder 'n stralende zon kreeg Merckx zijn tweede gele trui in deze Tour, het erehabijt, dat hem nauwelijks meer ontnomen kan worden. Als een keizer keek hij vanaf het podium toe hoe zijn onderdanen zwoegend en nederig tegen de „Bllon" op kwamen fietsen. De overwinning van Merckx was volko men. Behalve de azen waren nog tal van renners, die dé laatste dagen ge noemd waren, als mogelijk naar voren te schuiven pionnen van de alliantie, tot onbeduidende figuranten gedegra deerd. Charlie Grosskost bijvoorbeeld, kwam met een achterstand van bijna zeven minuten binnen, Desiré Letort, een dag drager van de leiderstrui op ruim zeven minuten, de Italiaan Paniz- za met een pak van bijna een kwartier aan zijn broek. Medelijden had Merckx, had ieder een, met de arme Spanjaard Ocana, tweede in de Spaanse Vuelta, die bij een val ernstig gewond was, maar om ringd door ploegmakkers, de martelgang naar boven star volhield. Zeventien minuten na Merckx kwam deze droeve stoet op de top, waar Ocana, die talloze wonden hevig bloedde, en er af schuwelijk uitzag, op de streep in el kaar zakte. De dappere Spanjaard moest worden weggedragen. Gemengd-dubbelspel, vierde ronde: Roche/Tegart (Austr) - Pilic (Z.-Sl.) Melville (Austr.) 13-11, 6-2; Roche/Te gart - Stöve/Davidson (Nederl./Austr.) 6-2, 6-1. Kwart-finales: Stolle (Austr)/Jones (GB) - Riesser/Casals (VS) 6-4, 7-9, 6-4; Ruffers/Krantzcke (Austr.) - New combe (Austr)/King (VS) 7-9, 6-3, 6-4. Heren-dubbelspel: finale: Roche/ Newcombe (Austr) - Okker/Riessen (Ned/VS) 7-5, 11-9, 6-3. Dames-enkelspel, finale: Ann Jones (GB) - Billie Jean King (VS) 3-6, 6-3, 6-2. SCHEVENINGEN De Australiër Tony Roche, die in de halve finales van 't toernooi om de Wimbledonkampioen- schappen dor zijn landgenoot John Newcombe werd uitgeschakeld, speelt zondag niet op de Wimbledon-exhibitie te Scheveningen. De organisatoren heb ben in zijn plaats de Amerikaan Marty Riessen, dubbelpartner van Tom Okker, aangetrokken. Op de Mets-banen zul len zondag verschijnen: Tom Okker (Ned.), Marty Riessen (VS), Cliff Drys- dale (Z.-Afr.) en John Newcombe (Aus.). Inter Bratislava heeft de Mitropa- cup veroverd door de tweede finale wedstrijd tegen SKLO Teplice gelijk te spelen (0—0). De eerste wedstrijd tus sen deze Tsjechische clubs was in een overwinning van 4—1 voor Inter geëin digd. 111 km ijprmu iw mnmmsn\ een grote achterstand bijna 40 minu ten) dat de controle-guillotine voor hen viel. Van Looy had met zijn etappezege in Nancy zijn public iiteitswaarde voor Willem 2-Gazelle ruimschoots aange toond. De oude meester was moegestre den en ging graag naar huis. Van Looy en Timmermans hadden vanaf het begin van deze vrij korte ruim 131 kilometer) rit door de Vo gezen moeizaam in de achterhoede ver toefd. Want al heel spoedig hadden zij moetien lossen omdat de strijdlust hoog oplaaide. Er kwamen demarrages van Perez-Frances, van Lascano, van Bel- lone, van Labourdette, van Agostiriho, van Rudi Altig, die het tempo hoog op voerden. Daardoor ontstonden valpartij en. Met Bracke bijvoorbeeld. Na de Grand Ballon, waar Van Impe met lichte voorsprong was doorgekomen, ginig het strijdgewoel onverminderd door. Ontsnappingen van Galera, Peru- renia, Panizza en weer Rudi Altig hiel den er de vaart in, bewerkstelligden ook dat er steeds meer achterblijvers kwamen. En in de klim van de Col de la Gros se Pierre ging het grote spel zich ont wikkelen. Rudi Altig, na zijn openhar tige aankondiging, dat hij niet bij Sa- lavrani wil blijven in deze Italiaanse ploeg min of meer een vrijbuiter, of liever gezegd een outlaw, is geworden, was in de aanval gebleven en kwam alleen boven. Op veertig seconden volg den Galera en Mascaro, op 45 secon den Pingeon, Poulidor, Wagtmans, Merckx, Schutz, Gimondi, Janssen en nog enkele anderen, op ruim een mi nuut vocht Letort in een groot peloton vergeefs voor het behoudt van zijn gele trui de successen van de voorgaande dagen geen glorieuze etappe. Alleen Rini Wagt mans kon zich vooraan staande hou den en bezet nu in het algemeen klas sement een fraaie tiende plaats. Na de intocht van Van der Flaes, Dolman, Haast, Ottenbros en Poortvliet, die re delijk op tijd binnenkwamen, viel de sbil-te voor de nerveus wachtende Ton Vissers. René Pijnen had onderweg op gegeven. Dat wist Vissers. De Braban der had opnieuw 's nachts niet kunnen slapen van de pijn en had tijdens de etappe de Tourdokter een paar keer geraadpleegd. Die zag er ook geen heil meer in en daarom stapte Pijnen ver voor de helft van deze rit uit de koers. Vissers had nog hoop op Van Looy en de onafscheidelijke Timmermans, die de hele dag ver achterin hadden gezeten. Het was vergeefse hoop, want het twee tal kwam wel binnen, maar met zulk Voor Willem II-Gazelle was het na BELFORT Ik heb me de krampen gereden om op tijd bin nen te komen". Gerben Karstens is in de tourcaravaan een vreem de vogel. Terwijl een ieder die de top van de Ballon d'Alsace haal de op de wagen met flesjes mine raalwater afstoof om de dorst te lessen, bleef Karstens, nadat hij was gerustgesteld inzake de tijd- controle, vlak over de meet staan om zijn verhaal te vertellen. Hoe lekke band had gekregen en zelf tubes had moeten omleggen omdat er geen wagen van Peugeot in de buurt was. ,,Ten koste van alles wilde ik op tijd binnen zijn, want ik wil ook in Parijs aankomen", zo zei Gerben, aan wie men de in spanning niet van het gelaat kon af zien. Maar zo is Karstens nu een maal. Uitslag van de zesde rit over 131,5 kilometer van Mulhouse naar Belfort luidde: (zonder bonificatie): 1. Eddy Merkcx (Bel) 131,5 km In 3.37.25; 2. Galera (Spa) 3.38.20; 3. Altig (W-Dld) 3.39.20; 4. De Vlaeminck (Belg, Schot- te) 3.41.41; 5. David (Belg, Schotte) 3.41.46; 6. Janssen (Nederland, Gemi- niani); 7. Gimondi (Ita, Pezzi); 8. Pin geon (Fra, Plaud); 9. Theilière (Fra, Stablinski); 10. Wagtmans (Ned., Vis sers); 11. Van Impe (Belg, Stablinski); 12. Vandarias (Sp, Langarica); 13. Har rison (GB, Caput); 14. Poulidor (Fra, Magne); 15. (Fr. Geminiani); 16. Cas- tello (Sp, Langarica); 17. Vianelli (It, Albani); 18. Delisle (Fra, Plaud) allen z.t. als David 3.41.46; 19. Bellone (Fr, Geminiani) 3.42.09; 20. Momene (Sp, Machain) 3.42.19; 21. Mascaro (Sp, Langarica) 3.42.25; 22. Galos (Sp, Langarica) 3.42.43; 23. Van Neste (Bel, Cools) 3.43.31; 24. Zimmerman (Fra, Stablinski) 3.43.45; 25. Schutz (Lux, Al bani) z.t.; 51. Van der Flaes (elBg, Vissers) 3.47.25; 55. Dolman (Ned, Vis sers) 3.48.08; 58. Beugels (Ned, Mag ne) 3.48.21; 61. Haast (Ned, Vissers) 3.49.00; 100. Ottenbros (Ned, Vissers) 3.58.10; 102. Portvliet (Ned, Vissers) 3.58.10; 113. Karstens (Ned, Plaud) 4.00.01. Dagploegenklassement: 1. Machain (Galera, Momene, Diaz) 11.05.00; 2. Geminiani 11.05.41; 3. Langarica 11.05.57; 4. Stablinski 11.07.03; 5. Plaud 11.07.19; 13. Vissers 11.18.54. Algemeen ploegenklassement: 1. Pez zi 86.03.51; 2. Geminiani 86.07.55; 3. Plaud 86.10.37; 4. Machain 86.13.58; 5. Driessens 86.15.14; 11. Vissers 86.32.43. De doorkomsten op de bergen, tellend voor het bergklassement, waren: Grand Ballon (derde categorie): 1. Van Impe (Belg. Stablinski) 5 pnt.; 2. Labourdette (Fr. Magne) op 5 sec. 4 pt; 3. Galera (Sp. Machain) op 15 sec. 3 pt. Col de la rosse Pierre (derde cate gorie): 1. Altig (W.D1. Pezzi) 5 pnt.; 2. Galera (Sp. Machain) op 40 sec. 4 pt; 3. Mascaro (Sp. Langarica) op 40 sec. 3 pt. Ballon d'Alsace (le categorie): 1. Merckx (Belg. Driessens) 15 pnt.; 2. Ga lera (Sp. Machain) 12 pt; 3. Altig (W. Dl. Pezzi 10 pt; 6. Janssen (Ned. Gemi niani) 5 pt; 10. Wagtmans (Ned. Gemi niani) 1 pt. Algemeen bergklassement: 1. Merckx (Belg.) Driessens) 23 pt; 2. Galera (Sp. Machain) 21 pt; 3. De Vlaeminck (Belg. Schotte) 17 pt; 4. 'Altig (W.D1. Pezzi) 15 pt; 5. ex aequo Agostinho (Por Ca put), David (Belg. Schotte), Pingeon (Fr. Plaud) 8 pt; 10. o.a. Janssen (N. Geminiani) 5 pt. Het algemeen klassement: 1. Merckx (Bel., Driessens) 28 uur 04 min. 44 sec.; 2. Altig (WD1. Pezzi) op 2 min. 03 sec.; 3. Janssen (Ned., Geminiani) op 4.41; 4. Gimondi (Ita. Pezzi) op 4.50; 5. ex aequo: Poulidor (Fra. Magne), Vianelli (Ita., Albani) op 4.56; 7. De Vlaeminck (Bel. Schotte) op 5.05; 8. ex aequo; Pin geon (Fra., Plaud), Harrison (G.Br., Ca put) op 5.06; 10. Wagtmans (Ned., Vis sers) op 5.15. 11. David (Belg. Schotte) op 5.43; 12. Delisle (Fr. Plaud) op 5.44; 13. Letort (Fr. Plau) op 6.05; 14. Grosskost (Fr. Geminiani) op 7.12; 15. ex aequo: Ga lera (Sp. Machain), Aimar (Fr. Gemi niani) op 7.29; 17. Van Springel (Belg. Cools) op 9.18; 19. Schutz (Lux. Albani) op 10.13; 20. Van Neste (Belg. Cools) op 10.28; 21. Dumont (Fr. Plau) op 10.28; 21. Balmamion (It. Pizzi) op 13.12; 23. W. v. 't Ven (Belg. Cools) op 13.17; 24. Bellone (Fr. Geminiani) op 13.20; 25. San Miguel (Sp. Langarica) op 13.25; 55. Van der Flaes (Belg. Vissers) op 24.35; 56. Beugels (Ned. Magne) op 24.43; 66. Dolman (Ned. Vissers) op 26.26; 79. Ottenbros (Ned. Vissers) op 30.59; 87. Haast (Ned. Vissers) op 34.55. 97. Karstens (Ned., Plaud) op 38.00; 114. Poortvliet (Ned, Vissers) op 1 uur 14 min. 02 sec. Omdat veel renners na het sluiten van de controle binnenkwamen, heeft de jury besloten de limiet te verhogen tot 12 pet. De volgende negen renners ver dwenen hierdoor uit de strijd: Novak (Fra.), Bianco (Ita.), Lemeteyer (Fra.), Van Looy (Belg.), Timmerman (Belg.), Planckaert (Belg.), Monty (Belg.), Sa- myn (Fra.), Rosiers (Belg.). Puntenklassement 1. Merckx 59 pnt; 2. De Vlaeminck 57; 3. Janssen 54; 4. Basso, 52; 5. Al tig, 51; 7. Wagtmans, 39. In de afdaling speelde zich weer het een en ander af. Eerst kreeg Gimondi een lekke band. De Italiaan kreeg van Panizza een wiel en kwam weer bij de groep Merckx op 't moment dat Wagt mans op de pedalen ging staan in een eenzame achtervolging van Altig. In tussen was ook Poulidor door pech even achter geweest, maar eveneens weer bijgekomen. Wagtmans liep snel op Al tig in, maar werd door ploegleider Ton Vissers terecht gestopt toen achter 'm Merckx samen met De Vlaeminck, Ga lera en Panizza een jachtgroep for meerde. „Het had geen zin om Rini al leen te laten doorgaan, want die ande ren zouden toch bij Altig komen", zo had Vissers geredeneerd. Hij kreeg ge lijk. Zonder Panizza, die door ploeglei der Pezzi werd teruggehaald om Gi mondi bij te staan, werd Altig na 105 kilometer achterhaald. De groep met Janssen was toen bijna twee minuten achter. Het verschil liep nog terug tot 1.35 min. na 108 kilometer, maar werd. nadat Roger de Vlaeminck door een val uit de kopgroep was verdwenen, allengs groter. Omdat niemand wilde rijden? Of was het misschien omdat Merckx zijn plan om op de Ballon d'Alsace de gele trui ctefinitef op te eisen, ging uitvoeren? Zijn inspanning namelijk maakte het gat ruimer. Op tien kilometer voor de streep was het verschil gegroeid tot ruim tweeëneen- halve minuut. De aftakeling van de gezellen van Merckx begon nu. Wagtmans moest als eerste afhaken, kwam in het gezelschap van De Vlaeminck te verkeren, maar kon zich ook daar niet handhaven. De Brabander werd achterhaald door de groep Janssen en kon zijn doel voor deze dag „voor Janssen eindigen" niet waar maken. „Ik heb geen doping no dig ais Janssen in de buurt is", zo had Wagtmans voor het vertrek uit Mul house gezegd. Toen Janssen in zijn buurt was, kon Wagtmans die woorden nieit waarmaken. Hij werd op de Bal Ion in de spurt door zijn rivaal immers geklopt. In de klim naar de top van de Bal Ion d'Alsace sloeg Merckx tenslotte ge nadeloos toe. Als een volmaakt „grim peur" danste de Belg de laatste kilo meters weg bij Altig, weg ook bij Ga lera die het langst in de schaduw van de grootmeester kon blijven. Merckx was tenslotte ailleen. Alleen temidden van duizenden bewonderend toekijken de wielerenthousiasten die de zegetocht van de grootmeester met ingehouden adem gadesloegen. Merckx kwam al leen op de Ballon d'Alsace aan. Hij had zijn doel bereikt. Merckx was al leenheerser in de Tour geworden. Hij was in het bezit gekomen van de meest begeerde trofee: de gele trui van de lei der in het algemeen klassement, de groene voor de aanvoerder in het pun tenklassement, de witte voor de man die in de combinatie (geel, groen en het bergklassement) er het best voorstaat, Merckx had het heft in handen geno men. DEN HAAG Aan de driedaagse wielerwedstrijd Skagen-Kopenhagen, die van 11 t/m 13 juli wordt gehouden, nemen de volgende Nederlandse ama teurs deel: Frans van de Ruit (Amster dam), Marcel Pennings (Nieuw Ven nep), Jan Hordijk (Rotterdam) en Jos van Beers (Vasselaar). Ploegleider is de heer Bos. Fedor den Hertog (Amsterdam) en Piet Hoekstra (Dokkum) zullen op 12 juli onder leiding van de heren Krott en Kouwenhoven deelnemen aan een internationale individuele tijdrit op de baan in de Belgische plaats Rocourt, HOOGEZAND Wereldkampioen Andris Andreiko is vrijdag winnaar ge worden van het internationale damtoer- nooi in Hoogezand. In de voorlaatste ronde versloeg de Rus Ton Sijbrands, waardoor hij onbereikbaar werd door 'n concurrenten. Harm Wiersma kwam remise overeen met de Rus Agafonov. De uitslagen waren: Eregroep: Baba Sy (Sen.)Koeperman (Rusl.) 1-1; An dreiko (Rusl.)Sijbrands (Ned.) 2-0; Adjiedj (Sur.)—Smith (V.S.) 0-2; Kuy- ken (Zwi.)Bronstring (Ned.) 1-1; Van Dijk (Ned.)—Hisard (Fra.) 1-1. Stand na de tiende ronde: 1. Andrei ko 17 punt; 2/3 Sijbrands en Wiersma 14; 4. Koeperman 13; 5. Agafonov 12; 6. Kuyken 11; 7. Baba Sy 10; 8/10. Bron string, Smith en Van Dijk 7; 11. Hisard 6; 12. Adjiedj 2. Hoofdgroep: Schotanus (Ned.)Kolk (Ned.) 2-0; Koning Ferander (Sur.) Drost (Ned.) 0-2; Delham (Fra.)Pip- pel (Ned.) 1-1; Mechanski (Rusl.)—Lang- ley (V.S.) 1-1; Dallinga (Ned.)—Hee- ringa (Ned.) 1-1. Stand (ieder heeft negen partijen ge speeld): 1. Drost 15 punt; 2. Mechanski 14; 3/6 Langley, Delhom, Dallinga en Schotanus 10; 7. Pippel 0; 8. Kolk (8 uit 10); 9. Heeringa 6; 10. Verleene (Bel.) 5; 11. Koning Ferander 3. BLADEL Na twee ronden heeft prof. Max Euwe in de Reti-herdenkings- vierkamp, die in Bladel wordt gespeeld, met 1V« uit 2 de leiding. De oud-wereld- kamploen versloeg vrijdagmiddag de Weense meester Hans Muller in 35 zet ten. De partij tussen de 77-jarige Opocen- sky en de Moskouse grootmeester Flohr eindigde in remise. Beiden hebben thans 1 punt. Muller staat met V» punt op de laatste plaats. Zondagmiddag wordt de slotronde gespeeld, waarbij Flohr wit heeft tegen prof. Euwe. BAD NEUENAHR Nadat Fedor den Hertog zijn concurrenten enkele we ken geleden in de Ronde van Gr.-Brit- tannië op een beschamende achterstand had gereden is hij nu op weg deze pres tatie in de Ronde van Rijnland-Palts te herhalen. Vrijdag behaalde hij zijn vijf de achtereenvolgende ritoverwinning. In deze etappe door het Eifelgebergte over 131,5 km van Wittlich naar Bad Neuen- ahr ging de 19-jarige Piet van Katwijk als tweede over de finish. Samen met Theo van de Leeuw be klom Fedor den Hertog zonder moeite de steile helling van Lützerather Stich (22 pet.), maar liet het hele veld weer rustig naast zich komen, omdat het einddoel nog ver weg scheen. „Die wil tot 1972 amateur blijven, dan kunnen we beter onze koffers pakken", meende de Duitse trdinèr Karl*''Ziegler. In de eindfase van de rit demarreerden Van Katwijk en Den Hertog. De Gelders man sprong vlak voor de finish weg van zijn ploeggenodt en kon zich na afloop voor de vijfde achtereenvolgende keer als ritwinnaar laten huldigen. De uitslag van de vijfde etappe: 1. Den Hertog (Ned.) 135,5 km in 3.33.20; 2. Van Katwijk (Ned.) 3.33.50; 3. Tro che (W.D1.)4. Knab (W.D1.); 5. Schmitt (W.D1.) allen 3.35.32. Het algemeen klassement: 1. Den Hertog (Ned.) 18.01.09; 2. Tro che (W.D1.) op 21.27; 3. Knab (W.D1.) op 26.27; 4. Bremer (W.D1.) 31.06; Van Katwijk (Ned.) op 32.04. DEN HAAG De lange-afstand- zwemmer Jan van Schijndel zal bij gunstige weersomstandigheden 19 en 20 juli proberen om het IJsselmeer over te zwemmen van Medemblik naar Sta veren en weer terug. Deze overtocht ls een training voor zijn poging Het Ka naal over te zwemmen. Van Scheijndel vertrekt midden augustus naar Dover om bij goed weer zijn al eerder mis lukte poging hopelijk nu met succes te volbrengen. ZÜRICH De Amerikaanse Olympi sche kampioen Willie Davenport heefl vrijdagavond bij atletiekwedstrijden in Zürich het wereldrecord 110 meter hor den geëvenaard. Met lichte tegen wind liep hij de afstand in 13,2 sec., een tijd, die de Westduitser M. Lau- er in 1959 als eerste registreerde. Lee Calhoun en Earl McCullough herhaal den in 1960 en 1967 deze prestatie. DEN HAAG De Derby voor vol bloeds het grote klassieke nummer voor driejarigen, 13 juli op Duindigt zal maar acht paarden aan de start hebben. Toch zal deze ren geen kleur loos geheel worden, want voor Willy zal de zeer kundige Engelse jockey Lester Piggot overkomen. Piggot heeft Derby's in vele landen gewonnen en vrijwel alle grote koersen die er in een jaar worden gehouden wel eens op zijn naam geschreven. Hij reed enige ma len in Amerika, won veel in Frankrijk, won ontzettend veel in Engeland. Zelfs in het verre en het nabije oosten reed en won hij Derby's. Zijn inkomen per jaór pleegt hoger te zijn dan vijf ton. De voetbalbond van Honduras heeft een protest Ingediend bij de internatio nale voetbalfederatie (FIFA) over de gang van zaken bij de beslissingswed strijd tegen San Salvador (dat met 32 won) voor de eliminatieronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, Volgens de bond speelden er twee ge schorste internationals mee, nl. doel man Fernandez en halfspeler Quintanil la. Dat deze zeer dure jockey kan over komen is een resultaat van de finan ciële samenwerking van de fokker en de eigenaar van Willy, resp. de heren De Bolster en Lucassen. Zij stellen er kennelijk een eer in ver te komen met Willy in de Derby. De eerste prijs is ruim dertienduizend vijfhonderd gul den, een bedrag dat in Engeland al gauw de eerste prijs is voor een be scheiden koersje. Wint Willy, dan zul len de fokker en eigenaar er na aftrek van Piggots kosten bepaald niet rijk van worden. T

De Vallei | 1969 | | pagina 9