Finale „Singing Europe" radio en televisie op Spanje vooraan in „Singing Europe" Ben Alexander dood in huis gevonden De „Gouden Beer" voor Zuidslavische film Wilhelm Backhaus in Villash overleden Gelders programma van de RONO „Spreekt u maar" een nieuw radioprogramma Driekoningenavond in Zomertheater FINANCIËLE NOTITIES Robeco stopt goudavontuur CLAARTJE en TELEVISIEPROGRAMMA'S Radio Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Nieuwe aandelen Mutaties NEFO KOCHT AKU EN PHILIPS Gunstiger beeld voor P. van Reeuwijk UNITAS WIL KLEINE SPAARDER TREKKEN Pagina f MAANDAG 7 JULI 1969 2 DIK, VAN MKT WIK li,,/. VAN 84 Hij wendde zich van het venster af om zich bij de tafel een borrel te gaan inschenken. Veer keek hem na. Ze vond dat hij er moe, gedeprimeerd en ook een beetje verbitterd uitzag. Ze mocht hem niet, maar nu had ze toch medelijden met hem. Zijn huwe lijk was niet gelukkig. Zijn dochter ging, door Sabine tegen zijn wil daar in gesteund, een richting uit die hij voor zijn dochter niet gepast vond en de zoon op wie hij al zijn hoop als opvolger in de advocatuur gevestigd had, kon niet leren. „Wat mag ik je inschenken?" „Graag een glas madera". Toen hij het haar met een kleine buiging aanreikte zag ze dat hij- al grijs werd. Wat gek, hij en ik sche len niet eens zo veel. Hij wordt vijf tig en ik ben er ruim vier jaar over. Hij ging niet zitten maar leunde te gen de achterkant van Koens bureau dat schuin voor een der ramen stond. Hij hief het glas op om haar toe te drinken. Hij vroeg: „Is het niet een beetje dwaas en onverantwoordelijk wat Vader nu weer begonnen is?" Zij ging meteen rechtop in haar stoel zitten, op haar hoede. Aha, daar kwam de aap al uit de mouw. Hij was niet gekomen, zomaar om .zijn vader eens op te zoeken, hij had op dracht van de anderen. Die dansles- re^l was hun natuurlijk ter ore geko men. Ze glimlachte, want ze was niet bang dat Koen er zich iets van aan zou trekken. Ze vroeg: „Zie jij kans je vader af te houden van iets waar hij zijn zinnen op gezet heeft of hem van gedachten te doen veranderen? Mij is dat zolang ik ge trouwd ben nog nooit gelukt". „Ik bedoel niet wat hij hier op het Wiede doet, dat moet hij zelf weten, vrijheid blijheid, maar was het nodig dat hij als man de dansles ging cha peronneren en zich dan nog v.oor het oog van die blagen onsterfelijk be lachelijk maakte door met zijn doch ter te gaan dansen? Het is gewoon vragen om geklets. Wie worden er op aangekeken? Wij, die nu eenmaal in zo'n roddelgat gedwongen zijn te le ven. Marie en ik. We zijn toch net zo goed zijn kinderen, al zou je dat aan zijn houding tegenover ons dik wijls betwijfelen". Veer zat hem in grote verbazing aan te kijken. Wat bezielde hem op eens? Nog nooit had hij zich tegen over haar zo laten gaan. Ze zei het ook. „Waarom zeg je dat mij? Dacht je niet dat ik hem dat al ontelbare malen onder de ogen gebracht had? Hij is geen man van wikken en we gen. Wat hij doet, doet hij spontaan en natuurlijk. Wat de mensen er van zeggen en denken gaat finaal aan hem voorbij". Pieter-Willem nam bedachtzaam een slok uit zijn glas, hield het tegen het licht om door de heldere vloeistof heen te kijken. Hij leunde nog verder achterover tegen het bureau en stak zijn benen recht vóóruit als steun. Het was hem de laatste tijd al meer opgevallen dat Vera zich niet meer zo gereserveerd gedroeg in tegenstel ling met Nella die zich hoe langer hoe meer terugtrok en zich zelden meer bij hen in Krommekerkstraat vertoonde. Ze wist alleen nog maar te praten over die kinderbende op de Haspel. Daarmee had hij alle belang stelling in haar verloren. Dolf mocht zich wat hem betrof vergapen aan wat er van haar charmes was over gebleven. Vera's toeschietelijkheid had hem er toe gebracht de kwestie „Va der" aan te roeren. Per slot viel er op haar en haar huwelijksleven met Vader niet veel aan te merken. Hij meende dat ze ook niet zo'n blinde verering voor Clara had als Vader en drommels goed in de gaten had, dat Vader van dat meisje een eigen gereid en verwend gedrocht gemaakt had. Misschien kon hij met Vera ook beter de kwestie „Bolkensteyn" be praten. „Het is niet alleen die danslesrod del. Daar is toch niets meer aan te doen, het is gebeurd, maar er is nog een andere zaak die allicht tijdig de kop kan worden ingedrukt. Ik ben bang dat jullie hier buiten daar niets van horen en daarom leek het Sabine en Marie beter dat ik hierheen ging om te waarschuwen". „Zo!", zei Veer die al iets begon te vermoeden. „Is het over Claar?" „Ja het gaat over Clara. Ze is nu veertien als ik me niet vergis?" „Ja de vorige maand geworden. Ik weet niet of je geheugen zover terug reikt. maar Sabine en jij hebben hier toen gedineerd", zei Veer, niet vrij van ironie. Dat ontging hem niet en het maak te dat hij op zijn hoede was. Ze was, hoe bedaard en ongeïnteresseerd ze dikwijls leek, deksels bij de pinken. Hij probeerde langs een omweg tot zijn doel te geraken: „Ik weet wel dat Clara nog hele maal een kind is, veel onschuldiger en minder ontwikkeld dan de meeste meisjes van haar leeftijd die in de stad zijn opgegroeid. Ze staat, waar schijnlijk omdat vader nooit iets na gelaten heeft om op haar en zichzelf de aandacht te vestigen, meer ih de publieke belangstelling dan nodig of gewenst is". „Wordt ze soms in de stad mét jon gens gezien?" vroeg Veer, om aan zijn omhaal van woorden een eind te maken. Koen kon ieder ogenblik bin nenkomen. Ze wou wel graag voor die tijd op de hoogte zijn om eventue le uitbarstingen van Koens kant te voorkomen. „Niet met jongens zover ik weet, maar met een man". „Oh, je bedoelt dat ze wel eens mee fietst met Bolkensteyn, haar plant en dierkundeleraar? En daarover wordt gekletst, denk je? Maar dat is toch te dwaas om los te lopen! Die man kan dubbel en dwars haar vader zijn. Hij is een geleerde, een beetje verstrooid, een beetje zonderling, een hoogst onsmakelijk en ongemanierd mannetje. We hebben hem hier al eens op bezoek gehad en binnenkort zal hij nog wel vaker komen. Koen heeft hem gevraagd Claar te helpen bij het inrichten van het kastje dat hij haar op haar verjaardag gegeven heeft. Laat me nu niet lachen! Als ze daar in de stad over roddelen zijn ze niet goed wijs". „Juist zulke uitzonderlijke types moet je in de gaten houden. Ik ken ze uit mijn praktijk. Ze lokken dom me schapen als Clara mee en het on heil is geschied". „Hoor eens", zei Veer en ze zag er opeens heel koel en ongenaakbaar uit. „Je vergist je deerlijk als je denkt dat Claar, omdat ze zich anders ge draagt dan de meisjes van haar leef- rijd, een dom onmondig schaap is. Ze heeft van klein kind af altijd al bewezen dat ze zich door niemand laat aanraken of meelokken. Ik dacht dat de familie daar voorbeelden te over van had. Als ze je er de gele genheid toe laat, moet je haar van avond aan tafel maar eens observeren, dan zal ze merken dat ze allesbehal ve een doetje is en haar leeftijdgeno ten geestelijk verre de baas. Dat ze niet meegiechelt, niet dweept of sen timenteel doet, geen belangstelling voor HBS-jongens heeft, wil nog niet zeggen dat ze geen hart, geen gevoel en geen onderscheidingsvermogen heeft. Ze ziet in die Bolkensteyn niets anders daruhaar leraar. Voor zijn ken nis heeft ze ontzag en ze profiteert er van zoveel ze kan. Ze noemt hem net als de andere kinderen „de Sik". En je hoeft niet te denken dat ze hem toestaan haar met een vinger aan te raken. Bovendien denkt die man eenvoudig niet aan zoiets. Wat hun bint is de gezamenlijke interesse in alles wat leeft en groeit. Bah... mensen, die daar iets achter zoeken hebben zelf een slechte inborst. (wordt vervolgd) mmmMóMmmmmmmmmtsaemi 4162. De piloten der Voraks-jagers, die zich zo zoe tjesaan ongerust begonnen te maken over het lange wegblijven van gouverneur Ran Seth en diens neef, Kon Seth, bewaakten het gebied der Nevelbergen met ware argus-ogen. Daarom slaagde Drago er ook niet in ongemerkt door die blokkade heen te lippen. De af metingen van het aquariumschip waren er niet bepaald naar, dat men zo'n gevaarte vlug over 't hoofd zou zien. Binnen enkele minuten zaten de jagers vlak achter zijn schip en moest hij zijn toevlucht zoeken tot een van zijn trucjes. Waarschijnlijk had hij een situatie als deze wel voorzien. In ieder geval kwamen de mantels 18. De edele Courage scheen geen woord te verstaan van wat zijn vriend tegen hem zei en bleef als ge hypnotiseerd naar de reuze reptielen staan kijken. Hij bracht zijn geweer in de aanslag en mompelde met opeen geklemde kaken: „Zo'n beest moet ik hebben! Zo'n kop als jachttrofee in mijn bibliotheek! Mmmm! Wat zouden mijn vrienden jaloers zijn! Ik zie die Po well Power al kijken!" Tekko greep zijn makker echter nog net bijtijds bij de arm en schudde hem i:i de werkelijkheid terug. „Niet doen, Sir Patrick! Niet schieten!" schreeuw de hij. „Kom tot jezelf! U bent toch zeker niet van van de twee gevangenen hem nu terdege van pas, want zodra zijn schip in de zoeklichten der achtervolgers raakte, liet hij de kledingstukken aan een parachute naar buiten werpen. Meteen daarop zocht hij radio contact met de Voraks en gaf hun op hooghartige wij ze te verstaan, dat zij hem beter met rust konden la ten, althans indien zij hun twee leiders ooit in le vende lijve terug wilden zien. De piloten wisten niet beter of Ran Seth en Kon Seth bevonden zich als gij zelaars aan boord vnan het sylinderschip en deden daarom tandeknarsend wat Drago van hen verlang de. plan om met zo'n reuze kop door het oerwoud te zeu len. En wie weet wat er gebeurt als u zo'n dier al leen maar verwonden zou? Het zijn geen hagedissen, maar oerdieren met oerkracht, vergeet dat niet!" Ge lukkig waren op dat moment de bomen, waaraan de dinosauriërs zich te goed deden, kaal gevreten. Met een zware dreun lieten de logge dieren zich op de voorpoten terugvallen en kuierden langzaam naar een bomengroep in de verte. „En toch had ik er eigenlijk één neer moeten leggen, al was het maar uit curiosi teit!" mompelde Sir Patrick nog. „Een meesterjager als ik schiet niet mis!" Halverwege het liedjesfeest in de Kurzaal in Scheveningen heeft Spanje voorshands de top van de score bereikt. Zondagavond was deze ploeg de eer ste van de drie, die optrad en hun pres tatie werd door de jury gehonoreerd met niet minder dan 192 punten. Van de 15 deelnemende landen zijn er nu negen opgetreden en beoordeeld. Nederland staat thans vooralsnog op de zesde plaats met 161 punten. De zes lan denteams die zich het hoogst klasseer den zullen woensdag in de finale ko men. De Nederlandse ploeg onderlei ding van Herman Stok werd gevormd door de solisten Henny Vonk en Ben Cramer en de muzikale attractie Double Swing, bestaande uit Beer Bossu en Jan-Anne Drenth. HOLLYWOOD Ben Alexander, de detective in de vroegere televisieserie „Dragnet" en de politieman in de serie „Felony Squad" is zaterdag dood ge vonden in zijn huis in Los Angeles. Hij is 58 jaar geworden. Een woordvoerder van de politie heeft meegedeeld dat hij al „verschei dene dagen" dood was maar dat hij duidelijk een natuurlijke dood is gestor ven. De acteur, die als kind al voor de film speelde werd plotseling samen met Jack Webb beroemd in „Dragnet". Hij speelde de rol van rechercheur Frank Smith. Hij was ook een succes vol zakenman. BERLIJN De Zuidslavische film „vroege werken" (Rani Radovia) van Zelimir Zilnik is zonagavond aan het eind van het 19de internationale Film festival van Berlijn onderscheiden met de gouden Berlijnse Beer. De jury grondde haar oordeel op „De uitdagen de scherpte in tegenstelling tussen Ideologie en werkelijkheid" in de film. De film levert scherpe kritiek op het communistische stelsel in Zuid-Slavië, dat zou hebben gefaald bij de opbouw van een nieuwe socialistische maat schappij en verwijt boeren en arbeiders dat ze tevreden zijn met een bureau cratisch baantje. Zilveren beren werden toegekend aan de Zweedse film „Made in Sweden" (Johan Bergenstrahle), de Westduitsq inzending „Ich bin ein Elefant, mada me" (Peter Zadek), de Braziliaanse film „Brasil anno 2000" (Walter Lima), de Amerikaanse rolprent „Greetings" (Brian de Palma) en de Italiaanse film „Un tranquillo posto di campagna" (Elio Petri). Als beste kor te film werd bekroond de enige Cana dese inzending „To see or not to see" van de Tsjech Bretislav Proja, terwijl de tweede prijs in deze categorie ging naar de Zuidslavische film „Presadji- vanje osecanja" (transplantatie van het gevoel) van Dejan Djurkovic. Het internationale protestantse film bureau interfilm kende zijn „Otto Di- belius" prijs ter waarde van zesduizend gulden niet toe aan een der officiële in zendingen, maar aan Luis Bunuels „De melkweg", die buiten mededinging werd vertoond. HILVERSUM I kaans ensemble (gr). 18.00 Stereo: Meisjeskoor met orkest begeleiding (gr). 18.19 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boe ken, schrijvers en toneel. 19.15 Stereo: Amsterdams Vocaal kwartet met piano mod. liederen. 19.30 Stereo: Muz. in de avond: licht gevarieerd platenprogr. NOS: 20.00 Stereo: Holland Festival 1969: residentieork., Madrigaalkoor uit Boekarest en solisten: klass. en mod. muz. (Vooraf, in de pauze en na afloop Festivalnieuws en informatie). NCRV: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Avondoverdenking. 22.55 Stereo: Lichte grammofoonmuz. 23.15 Mozart, schrijver van muziek en brieven, muzikaal klankbeeld. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radio-journ. 18.25 Ik verbind u door...., praatje. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Muzikaal Spectrum. Spreker: Klaas A. Posthuma. NOS: 20.05 Kop dichthouden of een andere baas zoe ken, discussie. 20.20 Orde van Vrijmet selaren: Lezing. 20.30 Spreekt u maar..: act. progr. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Ra diojournaal. NOS: 22.55 De Ronde van Frankrijk: nabeschouwing. 23.02 Ste reo: Singing Europe 1969: songfestival te Scheveningen. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.15 Tour de France: samen vatting van de vandaag verreden etap pe. 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.00 Journ. NCRV: 19.07 Hotel Forellenhof, TV- feuilleton. NOS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Kleur: Singing Europe '69: zang en muziekfestival te Scheveningen. 21.20 Kleur: Gevraagd: gesprekken met pas afgestudeerde leerlingen van de Am sterdamse Toneelschool. 22.35 Nws. uit de Discotheek. NOS: 22.40-22.45 Journ. NEDERLAND II NOS: 18.50 Pluimpje. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informatief progr. VPRO: 19.30 Kleur: Tekenfilmpjesfestival. NOS 20.00 Journaal en weeroverz. VPRO: Keep in touch the Dutch, korte film. 20.30 A kind of loving, speelfilm, (film keuring: 14 jaar). NOS: 22.20-22.25 Jour naal. HILVERSUM NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muz. met nws en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huis vrouw. (9.00-9.10 Gymn. voor de huis vrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Ste reo: Licht ensemble (gr.). 10.00 Taal en symbool, lezing over de bijbel. 10.15 Operafragmenten (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Operettemuz. (gr.). 11.15 Voor de zieken. Plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevarieerd prgr. (12.22 Wij van het land; 12.26 VILLACH De beroemde pianist Wilhelm Backhaus is zaterdag tenge volge van een hersenaandoening overle den in 't ziekenhuis van Villach. Back haus, die beroemdheid verwierf door zijn interpretatie van de klassieke meesters werd in 1884 geboren in Leip zig. Hij was erelid van de Wiener Phil- harmoniker en de Academia Filharmo- nica van Rome. Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.41 Act.; 13.00 Raden maar...). 14.00 Stereo: Kaleidoskoop: lichte muz. uit eigen produktie. 14.30 Pizzicato: muzi kaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nws.). Overheidsvoorl.: 17.00 De kerk in de Ned. Antillen. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met pater Brenne- ker. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage of herhaling NOS-program- ma. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Renaissance. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verzoekprogr. (11.00-11.02 Nws). 11.30 Rondom 12: voor de vrouw. (Om 11.55 Beursber.) 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojour naal. NOS: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muz. en nws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Duitse operafragmenten (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Kunstkron.: Land der Mu zen. 16.20 Moderne Deense muz. (opn.) 17.00 Stereo: Big Band Beat: Dansor- kest The Skymasters. 17.25 Jazz Spec trum'. Plm. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Eks- pres: licht platenprogr. (14,00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03 De Ronde van Frankrijk. 16.08 Mix: licht platenprogr. (17.00-17.02 Nieuws.). NEDERLAND I NOS: 16.00-17.10 Gedeeltelijk kleur: Vakantieprogr. voor de jeugd. DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Hafen- krankenhaus, TV-film. 18.30 Zandman netje. 18.40 Act. 18.55 Sport 19.26 (K) Gefahrlicher Al'ltag, TV-serie. 19.59 Pro grammaoverz. WDR: 18.00 (K) Week overzicht. Aansluitend: Der Western- Held, TV-film 18 30 (K) Voor de kleu ters. 18.40 Journaal en Goedenavond. 19.$0 (K) Jürgen Goslar vertelt, TV-se rie. 19.30 (K) Reisedienst Schwalbe, TV-film.) 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Filmreportages. 21.00 (K) Spelprogram- ma. 21.45 Discussie. 22.30 Journ., com mentaar en weeroverz. 22.50 Ronde van Frankrijk. 23.00 Filmreportage. 23.45 Journ. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 (K) Auf dem Jahrmarkt, TV-film. 19.10 (K) König- lich Bayerisches Amtsgericht, TV-serie 19.45 Nws. Act. en weerber. 20.15 Me dische rubr. Aansluitend: Nws. 21.00 Lieben kann man nur zu zweit, EmgeTde speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). Aansluitend: Filmtips. 22.45 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (van gister avond). 10.30 Muzikaal amusements- progr. 12.05 Filmreportages. 12.50 In ternationaal persoverz. 13.00-13.30 Jour naal. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinde ren. 17.25 Idem. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws en weerber. 17.35 Raum ist in der kleinsten Hütte, TV-serie. Van het zesdaagse zang- en muziek festival „Singing Europe '69" dat tot en met 9 juli in de Kurzaal in Sche veningen wordt gehouden zal de NOS- televisie de laatste twee voorstellingen, op 8 en 9 juli, uitzenden. Dinsdag 8 juli kan men van 22.00 tot 23.00 uur via Nederland 2 getuige zijn van het optreden van de landen teams van Portugal, België en Zwit- serlahd. Voor Portugal treden op Luis Duarte, Joao Ferreira Rosa en Fer nando Guerro, voor België Rita Dene- ve, Joe Harris en The Wallace-collec tion en voor Zwitserland Anita Traver- sip Buzz Bennett en The Twins Co. De rechtstreekse kleurenreportage wordt gepresenteerd door Jacqueline Huet (Frankrijk), Helga Vlahovic (Joegoslavië), Victoria Voncampe (Duitsland) en Sonja Barend. Dit zijn ook de presentatrices van de slotavond op 9 juli, die de NOS-televi- sie ook rechtstreeks in kleur zal uit zenden van 20.25 tot 21.55 uur op Ne derland 1. Dan zullen de zes landen teams die de voorgaande dagen de meeste punten verzamelden, in een fi nale tegen elkaar uitkomen. De inter nationale jury die onder voorzitter schap staat van de Brit Norrie Para- mor, zal dan bepalen wie de winnaar wordt van Singing Europe '69. De beide televisie-uitzendingen wor den geregisseerd door Kitty Knappert. Frans Muriloff heeft de toneelregie; Charlie Nederpelt en Cor Cools zorgen voor de muzikale leiding en het decor is van Jan van der Does. De algehele produktie is in handen van Lou van Rees. De reportage van de slotavond wordt rechtstreeks overgenomen door Frank rijk, Joegoslavië, Tsjecho-Slowakije en Hongarije. Portugal en een aantal Zuidamerikaanse landen zullen het fes tival uitgesteld uitzenden. 1283. „Een mysterieuze, onbegrijpelijke geschiede nis...." mompelde smidje Verholen. „Een dróóm was het NIET, want ik draag Jacob van Uylen's jas.. Ik ben er dus werkelijk bij geweest-dat staat vast En wat heb ik in die 24 uur allemaal niet ge- déén! Gelogeerd op de Uylenborgh, geholpen bij het begraven van een schat, gevochten in het ha venkwartier van Gravendrecht, gereden in een oud stoomtreintje en de ondergang van de Uylenborgh gezien! Of je een emmer leeggooit! En de geschiede nis eindigde toen Sijmen Knoet mij een dolk naar mijn hoofd gooide. En nou wil ik toch wel een zien of dat werkelijk een familiewapen is daar bovenin die boom---" De smid sprong naar een knoest, die flink uit de stam stak en een stevige houvast bood. Toen trok hij zich op tot vlak voor het blazoen. Een oude. verroeste dolk zat en nog in en daar hingen wat vergane viltflarden aan, die wel eens van een hoge hoed geweest konden zijn... „Ja! Dat is het uitgesneden familiewapen!" riep de smid verrast uit. „Dat moet die goeie Gozewijn van Uylen weten, want hier ligt de schat van zijn voorvaders be graven!!" Intussen had ook Gozewijn van Uylen op mysterieuze wijze een ingeving gekregen. Wéér laadde hij zijn koffer in zijn auto en wéér vroeg de melkwinkelier Koos Kaas: „Zo, buurman. Ga je alwéér met vakantie?" „Geen vakantie, Koos", mtwooordde de boekhandelaar. „Belangrijke fami liezaken roepen me weg. Er zal enig speurwerk verricht moeten worden". Toen reed hij er van door en even later spoot zijn oude autootje al als een raket over de weg.... De NOS-radio zendt op maandag 7 juli van 23.02 tot 23.55 uur op Hilver sum II opnamen uit van het optreden van de ploegen van West-Duitsland (Erich Sylvester, Tatja Epstein en The Rattles), Italië (Annarita Spinaci, Bru no Filippini, Blande Figure) en Dene marken (Bengt Warburg, Birgit Ly- stager en The Quaks) en van de show van de Engelse zangeres Sandie Shaw en de Flirtations. De finale- op woensdag 9 juli zal rechtstreeks via Hilversum I worden uitgezonden. In het Gelders Programma van de RONO is dinsdag de kerstening van de Achterhoek het onderwerp van de rubriek: Van Wiedaf en Dichtebi'j. Jo han Vos vertelt hierin over de beziens waardigheden van de kerken van Drempt, Zelhem en het Westfaalse Bil- lerbeck, Dit naar aanleiding van de evangelieprediker Ludger, die in de Achterhoek o.a. zijn werkgebied had. Tevens wordt in dit programma weer een aflevering uitgezonden van de jeugdrubriek: Neet massen, maor joek- sen en spreekt Wil de Jong een Betuw- se brief. Het antwoord op deze brief, van Henny Derksen uit Nijmegen, kan in het daarop volgende vrijdagprogram ma worden beluisterd. In het programma van vrijdag 11 juli schenkt men aandacht aan het onlangs geopende museum in Vreden. Dit museum, de Fruchtinghof, is een ty pisch boeren museum, waarin oude ge bruiksvoorwerpen uit de landbouw een plaats hebben gevonden. Over het ka rakter van dit museum had Arie Ribbers een vraaggesprek met re heer W. Elling, voorzitter van de Heimratverein Vreden. In de serie „Van het beukenschap", wordt deze keer een verhaal in de spreektaal uitgezonden: Den timmer man en ziene vrouwe, dat werd ge schreven door Henk Mistèl. Het Gelders Programma kan wor den beluisterd op golflengte FM: 96,2 (kanaal 31) en wel op dinsdagavond tus sen 18.30 en 19.50 uur en op vrijdag avond tussen 19.15 en 20.00 uur. „Spreekt u maar" is een radio-pro gramma dat opgezet is met behulp van gegevens uit het luisteronderzoek. De ideeën hiervoor werden uitgewerkt door een NOS-produktieteam, bestaande uit Imre Somogvi en Rob van Velsen, (bei den van het programmabureau radio) en Pip Ailsems (afdeling Studie en Onderzoek). Het moest een programma zijn: a. dat rekening houdt met een over wegende luisterbehoefte bij het publiek (populaire lichte muziek). b. waar de luisteraar actief betrok ken wordt bij de totstandkoming c. dat opiniërend is en blikverwij- dend in zijn opzet. Het programma maandag (20.30-22.30 uur, Hilversum II) is te zien als een proef. Het zal voor 70 pet uit lichte mu ziek (samenstelling: Joop de Roo) en voor 30 pet uit gesproken woord bestaan. De presentator in Hilversum, Joop van Zijl, zal in het begin van de avond een actueel onderwerp aan de orde stellen waarop de luistenaar telefonisch dan reageren. Hiervoor zijn ook de studio's in Groningen, waar Gerard van den Berg het programma presenteert, in Maastricht (Fred van Leeuwen) en Den Haag (Hans Zoet) inschakeld. Voor de meest snedige reactie wordt een prijs uitgeloofd: een transistorra dio, die door een, bekend Nederlander zal worden uitgereikt. Donderdag a.s. zendt de KRO-tele- visie het spel „Driekoningenavond" uit, dat algemeen beschouwd wordt als een van Shakespeare's meest verukke- lijke komedies. Voor deze Engelse produktie is een heel bijzondere bezet ting gekozen: Sir Alec Guiness als de excentrieke Malvolio, het onfortuinlijke slachtoffer van één van de meest har teloze .practical jokes' in de toneellite ratuur; Tommy Steele, bekend uit suc cesvolle musicals, als de nar Feste; Sir Ralph Richardson als de luidruch tige drinkeboer Jonker Tobias en John Moffat als de onnozele Bibberwang. Joan Plowright speelt de rol van Viola, het meisje dat zich verkleedt als page om in dienst te treden bij de Hertog Orsino, en zodoende verstrikt raakt in een van Shakespeare's meest intrigerende romances. Tegelijkertijd speelt Joan Plowright als dubbelrol Se bastian, de broer van Viola. Verder spelen mee Adrienne Corri als Oliivia en Gary Raymund als Orsino, de knappe jonge graaf, die verliefd op haar is. De regie was in handen van John Sichel. -w ROTTERDAM Mede door de over neming van de beleggingsmaatschap pij Interunie is het vermogen van het Rotterdams Belggingsconsortium Rohe- co in de eerste vijf maanden boven de drie miljard gekomen. Het steeg van f 2,46 miljard tot f 3.05 miljard. In deze periode heeft Robeco zijn be zit aan goud gekocht voor ruim f 44 miljoen met winst van de hand ge daan. Gezien de ontwikkelingen op in ternationaal monetair gebied zag de di rectie geen reden meer dit bezit aan te houden. De portefeuille van Interunie paste niet geheel in die van Robeco. Daar door waren er veel mutaties. In de eer ste vijf maanden heeft de maatschap pij voor meer dan f 130 miljoen aan ef fecten verkocht. Daar stonden echter aankopen van f 218 miljoen tegenover. Het verschil tussen beide bedragen is liquiditeit van Robeco en Interunie sa geven aandelen Robeco, zodat in de brengst van via de beurs nieuw uitge- hoofdzakelijk gefinancierd met de op men sinds het begin van 1969 niet veel wijziging is gekomen. Het aantal uitstaande aandelen is mede door de uitgifte met 2.112.634 stuks gestegen. In de gehele verslag periode heeft de vraag naar aandelen het aanbod overtroffen. Robeco heeft in de eerste vijf maan den vooral zijn beleggingen in West- Duitsland uitgebreid. Het belang hier steeg tot 12.35 procent van het vermo gen. De beleggingen in Japan en Frank rijk waren het meest lucratief. De waar de van de Franse portefeuille bijvoor beeld nam met 27 procent toe. De belangrijkste aankopen in Neder land waren: 6750 stuks AKU, f30.000 Erdal, 17.180 aandelen Zout-Organon, f 100.000 Nationale-Nederlanden en 30.000 stuks Philips. Verkocht werden o.m. f75.000 Delta Verzekering, f50.000 Fokker (uit stock- dividend), f 100.000 Schuttersveld f 504.000 Holec, f 100.000 Homburg, 1000 aandelen Norit en f 800.000 Rijn-Schelde. AMSTERDAM Het vermogen van de „Nederlandsche Fondsen Maat schappij Nefo NV" per ultimo maart 1969 ter hoogte van f 105,87 min, be droeg aan het einde van het tweede kwartaal f 100,9 min. Deze teruggang was, aldus het halfjaarbericht, een ge volg van de dividendbetaling ad f2.18 min en overigens van de koersontwik keling ter beurze. In het tweede kwar taal 1969 heeft Nefo een interimdividend van f 2,betaald ofwel vier procent per aandeel. Het uitstaande gewone aandelenkapitaal bleef onveranderd op f54,62 min, de reserves beliepen per ultimo juli 1969 f45,45 min. De liquide middelen waren op deze datum f 12,95 min, zijnde bijna dertien pet van het totale vermogen. Beleggingen: in het tweede kwartaal 1969 werd het directe belang van Nefo bij Philips uitgebreid, eensdeels door aankoop, anderdeels door overneming van het bezit van aandelen Philips van Bufo, een 100 pet deelneming van Ne fo. Ook het AKU-bezit onderging een uitbreiding door aankoop van 10.000 aandelen. De fusie van Eerste Neder landsche met Nillmij heeft de directie aanleiding gegeven het belang bij eerst genoemde maatschappij te verkopen. In de groep assurentiemaatschappijen werden de aandelen gekocht van Ma- fas, Amev en Nedlloyd. Verder werden gekocht f40.000 Nat. Grondbezit (30 pet gestort) en 2400 stuks VNU. Ver kocht werden f 100.000 Meneba, f 25.000 Wyers, 10 stuks Elsevier en 1500 stuks Scholten-Honig. Het vermogent van de buitenlandse fondsen van Bufo bedraagt per 30 juni 1969 f2.43 min, t gen f2,49 min aan het einde van het eerste kwartaal 1969. ROTTERDAM Op de d.d. 14 mei gehouden algemene vergadering van aandeelhouders deelden wij mede, dat ons verkoopcijfer over het eerste kwar taal 1969, in geld uitgedrukt, ten op zichte van het eerste kwartaal 1968, 7 pet. lager lag, terwijl het lande lijk cijfer over dit kwartaal een daling van 16 pet. te zien gaf, aldus de direc tie van de NV. Maatschappij voor Wo ninginrichting P. van Reeuwijk. Thans wordt medegedeeld, dat dooi de stijging van de verkopen over het tweede kwartaal een gunstiger beeld is ontstaan. Voor het totale eerste half jaar 1969 t.o.v. het eerste halfjaar 1968 bedraagt de achterstand nu slechts 0,6 pet. Gelet op deze ontwikkeling ziet de directie het tweede halfjaar 1969 met vertrouwen tegemoet. AMSTERDAM In de jaarvergade ring van de beleggingsmaatschappij Unitas NV te Rotterdam werd door het bestuur meegedeeld dat de inkomsten tot dusver in dit jaar niet veel wijzigingen hebben ondergaan. Aangezien er ech ter geen opvolging bij de dochteronder nemingen zal plaats vinden zou hieruit wel eens een prettige „verrassing" kun nen komen. Verklaard werd dat men gaarne ook kleine spaarders en andere buitenstaanders aandeelhouder ziet worden. In dit kader moeten ook de in de vergadering voorgestelde statuten wijziging worden gezien waarbij de mo gelijkheid wordt geschapen stukken van f 10,nominaal uit te geven. Voor deze wijziging ontbrak het vereiste quorum. Op 17 juli aanstaande zal een tweede (buitengewone) vergadering worden gehouden. Het ligt in de bedoe ling af te stappen van de gewoonte om tweemaal per jaar een interim dividend betaalbaar te stellen. Dit zal worden teruggebracht tot één keer begin ja nuari. Hierbij zal dan ineens het be drag worden uitgekeerd dat tot dusver in tweeën werd betaald. Voortaan zul len twee keer per jaar tussentijdse me dedelingen worden verstrekt, namelijk in oktober en in februari

De Vallei | 1969 | | pagina 2