Rod Laver veroverde titel opnieuw, maar had veel moeite met tactiek van Newcombe Jackie Stewart superieur in Grand Prix Clermont-Ferrand Nederlanders sterk in Henley-regatta Okker verloor ook op eigen grond van nuchtere Newcombe G.Y.A.Y. en Go Ahead verloren, N.E.C. won Belgen wonnen in Polen Yltava-rally Zwemwedstrijden in Yriezenveen Larssen Europees kampioen Starklasse Gouden Zweep voor Jan van Dooyeweerd Bram Muusse sterk in Kano-strijd „Prijs der Naties" voor West-Duitsland Chris Dolman kreeg goud in Moskou Nederland speelde tweemaal gelijk STERK SPEL IN FINALE VAN WIMBLEDON Weer speelde de zeilers parten Geschokt Ondermijnend Dubbelspelen Intertoto competitie Marjatta Hara zwom Europees record 800 m CHIO-Aken Clare Benedict-toernooi MAANDAG 7 JULI 1969 LONDEN „De beste finale, die ik ooit op Wimbledon heb gezien". Zo ka rakteriseerde Henk Timmer, de thans 65-jarige coryfee uit de dertiger jaren, de heren-eindstrijd tussen Rod Laver en John Newcombe. die zaterdag met 6-4, 5-7, 6-4, 6-4 door eerstgenoemde werd gewonnen. „Een titanengevecht tussen twee spelers, die niet alleen hard sloegen, maar ook hun verstand ge bruikten. Elke return was weloverwogen geplaatst. Vooral Newcombe deed nooit tweemaal hetzelfde. Hij versnelde en vertraagde, wisselde smashes af met prachtige lobs. Laver is toch wel een heel grote, dat hij wist te voorkomen dat zijn spel verder werd ontregeld toen hij met 4-1 achter was gekomen in de derde set". Nadat Laver de goud-kleurige trofee uit handen van de hertog van Kent had ontvangen, gaf hij met een bleke glimlach toe: ..Het was de zwaarste finale uit mijn loopbaan. Newcombe speelde werkelijk heel aardig". Een dergelijke loftuiting komf slechts zelden uit de mond van de sterkste speler aller tijden. John Newcombe. met zijn 25 jaar bijna zes jaar jonger dan Laver, verkneu terde zich, toen hij de sportjournalisten voor de voeten wierp: „Jullie hadden niet gedacht, dat die automaat van een Newcombe tot dit soort spel in staat zou zijn". Newcombe, die in het laatste ama teurjaar van Wimbledon kampioen werd op uitsluitend de kracht van zijn service en smash, had zich gerealiseerd, dat hij op deze wijze nooit Rod Laver van diens vierde Wimbledon-titel zou kun nen afhouden. Hoe harder men tegen Laver speelt, des te harder krijgt men ze terug. Dat had Tony Roche, in de fi nale van vorig jaar ervaren. Daarom besloot Newcombe de taktiek, die hij ook al in grote lijnen in de kwartfinale te gen Tom Okker en in de halve finale tegen Tony Roche had gevolgd, verder uit te werken. Met plotselinge tempo wisselingen zou hij Lavers spel probe ren te ontregelen. En zo kreeg Wimble don voor het eerst sinds jaren een Aus tralische finale te zien, die niet met de bijl werd beslist, maar waarin de re turns even belangrijk waren als de ser- vive-kracht. Dat resulteerde in niet minder dan tien „doorbraken". Het zag er overigens in het begin niet naar uit, dat Newcombe een been aan de grond zou krijgen. Laver had in een warming up van 'n uur met Fred Stolle de pijnlijke armspieren goed losge werkt en vergastte het kennerspubliek rond het centrecourt al in de derde game met een kwikzilver-snelle rush, toen Newcombe na een neus-tegen-neus duel aan het net de bal ineens naar de verste hoek perste. Hij haalde de bal in en transporteerde hem met geweldi ge vaart buiten het bereik van zijn hoog gebouwde tegenstander, maar wel bin nen de lijnen. Geschokt sloeg Newcom be daarna een volley in het net en dat betekende de eerste doorbraak. In de achtste game had Newcombe het ant woord gevonden, toen Laver met een mislukte smash en een gemiste volley op 0-30 stond. Vanachter de achterlijn sloeg hij een paar lobs, die ter hoogte SCHEVENINGEN De organisato ren van de jaarlijkse Wimbledonshow op de Scheveningse Mets-banen hebben indertijd terecht hiervoor de naam „Exhibitie" gekozen. Het is inderdaad niet meer dan een „tentoonstelling", maar het geëxposeerde biedt de op ten- nisgebiéd weinig verwende Nederland se toeschouwer nog genoeg opwinding voor een heel jaar. Zondag waren naar Scheveningen ge komen Wimbledon-finalist John New combe (Austr), het duo Tom Okker/ Martin Riessen (VS) en de Zuidafri kaan Cliff Drysdale. Na veertien da gen hoogspanning en een feest tot in de kleine uren kon men van deze ster ren geen krachtsinspanning meer ver wachte. Het tempo lag in alle partij en, mede door de overschakeling van gras naar gravel, bijzonder laag en de spelers kondenbegrijpelijk de vereiste concentratie niet opbrengen. In het eerste enkelspel, Drysdale Riessen, bleek de Zuidafrikaan na twee tamme sets (6-4 en 3-6) bereid met zijn befaamde dubbelhandige backhand voor enig vuurwerk te zorgen. Riessen kon deze pressie niet weerstaan. Tom Okker heeft zijn „revanche" op John Newcombe niet gekregen. In de repri se van de kwartfinale op Wimbledon trok de atletische Australiër weer aan het langste eind. Okker, die een ver moeide indruk maakte, had z'n ground- strokes niet onder controle, waardoor de hard slaande Newcombe de eerste set kon grijpen: 3-6. De Nederlander vermande zich en sloeg vervolgend sterk serverend door naar 6-2. In de beslissende set had hij echter tegen de nauwkeurige spreiding en subtiele dropshots van Newcombe, vooral con ditioneel, geen verweer (2-6). Het dubbelspel tenslotte bracht het finale-duo Okker/Riessen tegenover hun tegenstanders uit de enkelspelen. Een nonchalante Drysdale (vrijwel alle vol leys in het net) en een grappenmaken- de Newcombe gunden vooral de ijveri ge Riessen de eer. Ook Okker ontlokte nu het 2000-koppige publiek met fraaie forehand-passeerslagen menig applaus (6-1, 6-2). van het plaatijzeren dak van de tribu nes weer naar beneden kwamen om achter Laver de grond te raken. Laver smashte. Maar hij smashte uit. „We hadden de indruk, dat je last had van je arm", zei een journalist later tegen hem. „Dat was het niet", aldus Laver, „maar die lobs zaten zó vol effect, dat je er maar moeilijk op kon slaan. La ter deed ik voorzichtiger aan". Voorlo pig echter stond Newcombe gelijk. Maar hij gaf direct het initiatief uit handen toen hij een dubbele fout sloeg. Laver greep zijn kans en produceerde op het eerste setpoint een „clean ace". Newcombe rechtte de rug. Hij con centreerde zich meer op zijn 1ste se vice, die in het begin te weinig was doorgekomen en vervolgde zijn onder mijnende activiteiten wanneer Laver aan service was. Het gemis aan vaart op de returns verraste de sproetige Australiër in de achtste game zozeer, dat hij een ogenschijnlijk gemakkelijke volley ver uit sloeg. Evenals in de eer ste set compenseerde hij het verlies ogenblikkelijk, zij het dat hij ditmaal geholpen werd door twee dubbele fou ten van Newcor^be. Op zijn beurt ech ter beging Laver een dubbele fout en Newcombe pakte de set met een lage backhandretum, die Laver in het net duwde. Het was de eerste set, die Laver in vier Wimbledonfinales (1961, 1962, 1968, en nu) uit handen gaf. Hij wist kenne lijk niet goed raad met de taktiek, die Newcombe volgde. Het begon er zelfs somber voor hem uit te zien, toen hij zich in de vierde game forceerde en bij een gewaagde poging om „deuce" te bereiken, op game-point tégen een dubbele fout maakte. Newcombe ging onmiddellijk door naar 41. Het publiek werd onrustig. Waren de moeizame vijfsetters, die Laver in voorgaande ronden tegen Lall en Smith had gespeeld, dan toch voorboden ge weest van een achteruitgang in vorm? Of zou de „Rockhampton Rocket" dan toch nog op het juiste moment explo deren? Het laatstegebeurde, zij het dat Newcombe de lont aanstak door in de zevende game zijn service met een dub bele fout uit handen te geven. Half la chend demonstreerde hij aan Angelica, zijn Duitse vrouw op de tribune, hoe 'n opslag gemaakt moet worden. Laver echter was niet in de stemming voor grapjes. Hij joeg over de baan en sloeg zijn winners aan alle zijden langs New combe heen. Zeven games op een rij maakte hij en toen hij zich even rust gunde stond hij met 2-0 voor in de 4e set en behoefde hij de partij slechts uit te serveren. Die taak was hem wel toe vertrouwd. In de benauwde persruimte werd hem gevraagd, of er nog een on derdeel in zijn spel was, dat naar zijn mening verbetering behoefde. „Ik ge loof, dat ik wel aardig draai. Veel be ter hoef ik niet te worden. Alleen zou ik wel wat frisser er tegenover willen staan. Nu moet je vaak doorspelen als je half geblesseerd bent. Daardoor kwam ik vorig jaar op Forest Hills slecht uit de voeten. Ik was gebles seerd geweest en had geen gelegenheid om op gras te oefenen. Dit jaar hoop ik het beter te doen. dan zou ik voor de tweede maal groot slam spelen. Dat lijkt me wel aardig". Of er voor La ver, die dit seizoen al 63.000 dollar in casseert, dan niets te wensen overblijft? „Nu ja, een paar vrije dagen zouden me wel goed doen. Men moet niet ver geten, dat ik al vanaf 1956 de wereld rondreis. De volgende week ga ik naar Boston en dan neem ik drie weken va kantie. Dan raak ik geen racket aan". Margaret Court en Judy Tegart heb ben het damesdubbelspel gewonnen. In de finale, die een uur en vijf minuten duurde, versloeg het Australische duo Patty Hogan en Margaret Michel (bei den VS) met 9-7, 6-2. Fred Stolle (Austr.) en Ann Jones (G.-B.) wonnen 't gemengd-dubbelspel. Zij versloegen in de finale de Austra lische combinatie Tony Roche - Judy Tegart met 6-2, 6-3. Met een halve lengte voorsprong ging de vier met stuurman van Laga over de streep in de finale om de Prince Philip Challenge Cup. NEC zegevierde in het Nijmeegse Goffcrtstadion met 2-0 over het Zwitser se Beliinzona. Bij de rust was er nog niet gescoord. NEC heeft ondanks een groot veld- overwicht pas in de laatste minuut de zege veilig kunnen stellen in de twee de wedstrijd voor de zomercompetitie tegen het Zwitsers Beliinzona. De Nij- megenaren waren de hele wedstrijd su perieur, maar strandden steeds op de uitstekende Zwitserse doelman Eichen- berger, die zijn ploeg voor een grotere nederlaag heeft behoed. De Zwitsers kwamen er bijna niet aan te pas en moesten zich uitsluitend tot verdedigen beperken. In de 23e minuut had NEC al op 1-0 kunnen staan, als arbiter Hennig zich niet vergist had, toen bij een schot van Verdonk de bal van een der ijzeren palen die het net doen bolhangen, de bal weer in het veld terugstuitte. Na verwoede pogingen slaagde Vleming erin de tweede helft in met een fraaie omhaal te scoren. Hoewel NEC de beste kansen kreeg kwam het goed weg, toen Frigeric tij dens een van de spaarzame aanvallen van Beliinzona in vrije positie naast schoot. In de laatste minuut stelde de thuisclub de zege veilig door een uitste kende kopbal van Jendrossek. Go Ahead heeft zondag in Bythom (Polen) met 0-1 verloren van Szombier- ki Bythom. De stand was al bij de rust bereikt. De Groningse eredivisieclub GVAV heeft zaterdag in Kopenhagen met 0-2 verloren van FREM Kopenhagen. Hen- ning Hansen scoorde in beide speelhelf- ten een doelpunt voor de Denen, die technisch beter waren dan de sterk de fensief spelende Groningers. De der tienhonderd toeschouwers die voorna melijk waren gekomen om de voor GVAV spelende Ole Fritsen aan het werk te zien, zijn teleurgesteld in hun landgenoot. Vooral in de combinaties schoot GVAV duidelijk tekort. De standen in de groepen waarin Ne- derlandese clubs spelen zijn: Groep 2: 1. Szombierski Bythom 2 2 0 0 4 12 0 2. Oester Vaexjoe 2 2 0 0 4 4 2 3. Go Ahead 2 0 0 2 0 2 4 4. FC Lugano 2 0 0 2 0 0 12 Groep 4: 1. ZVL Zilina 2. NEC 3. Orebro sk 4. AC Beliinzona Groep 7: 1. FREM Kopenhagen 2 2 0 0 4 5 1 2. VCHZ Pardubice 2 10 12 3 4 3. Linzer ASK 2 0 111 12 4. GVAV 2 0 111 0 2 PRAAG Drieëntwintig wagens heb ben zondag de finish bereikt van de 10de rally van Vltava in Klatovy, al dus bericht CTK. De rally telt mee voor de Europese kampioenschappen. Het Zweedse team Simo Lampinen/Ar- ne Hertz in een Ford Escort en de Bel gen Gilbert Stapelaere en Andre Aerts waren de eersten, die .in Klatovy aan kwamen rond het middaguur. Later is bekend gemaakt, dat de Belgen met 7.066 punten als eersten ge klasseerd zijn. Zij wonnen de prestatie- proef zondagmiddag in 9 min. 57.4 sec. Tweede werden de Zweden Harry Kael- strom/Harry Haegbom met Lancia in 7.120 punten. De Belgen kregen geen strafpunten. Zij hebben ook de eerste prestatieproef gewonnen in 10.00,2. VRIEZENVEEN Zaterdag zijn in Vriezenveen lange-afstandzwemwed- strijden gehouden, die meetelden in de strijd om de „Zwemkroniek"-beker. De uitslagen: Dames: 1 km vrije slag: 1. Anke v. d. Veeken (HZPC) 13 min. 55.-; 2. Els de Vlieger (SNA) 15.08.-; 3. Ine Peters (OZPC) 15.31.3. 2 km vrije slag: 1. Anke v. d. Veeken 29.34.6; 2. Els de Vlieger 31.06.4; 3. Ine Peters 32.24.2. 2 km schoolslag: 1. Mieke Jol (SNA) 37.24.6; 2. Marijke Breuker (LZC) 38.11.6; 3. Carla Folkerts (AZC) 41.47.4. Heren: 1 km Vrije slag: 1. Jan van Scheijndel (SNA) 13.16.7; 2. Jan Arendsen (Futen) 13.59.-; 3. Henk Slop (DJK) 14.00.9. 2 km vrije slag: Jan van Scheijndel 27.05.8; 2. Jan Arendsen 28.50.2; 3. Harry Dokter (ZZPC) 28.53.-. 2 km schoolslag: 1. Dick Elgersma (ZZPC) 35.23.-; 2. Gerard Soelman (ZCE) 36.51.-; 3. Bodo v. Amersfoort ('t Y) 37.56.-. GOTHENBURG De Zweed Larsson is zaterdag op de rede van Gothenburg Eufopees zeilkampioen in de Starklasse geworden met een totaal van 152 pun ten. Zijn landgenoot Wennerström be zette met 138 punten de tweede plaats en de Oostduitser Hartmann, die 129 punten verzamelde, werd derde. AALSMEER'OUDE WETERING Onder wisselende weersomstandighe den zijn het afgelopen weekeinde op de Westeinderplas bij Aalsmeer en het Braassemermeer bij Oude Wetering de nationale zeilwedstrijden besloten. Za terdag stond er een ideale, vrij con stante wind, maar zondag waren de omstandigheden heel wat minder gun stig. De zwakke en soms sterke schif tende wind maakte het de deelnemers bijzonder moeilijk. Vooral op de Braas semermeer waren windschiftingen van 45 graden er oorzaak van, dat de meeste banen bezeild raakten. Ook op de Westeinder had men last van de wind, die echter op de oude koers te rugdraaide, waardoor er nog voldoen de kruisrakken in de baan zaten. De invloed van het weer was merk baar in de klassementen. Zeilers, die vorige weekeinden aan kop gingen, werden nu soms ver naar .ie achtei- hoede geschoven, vooral op de Braas semermeer, waar zondag de geluksfac tor een grote rol speelde. In de Flying Dutchman- en de Finjollenklasse was er weinig talent op het water. In de Valkenklasse liet Rolf von den Sau- men eindelijk weer eens van zich ho ren. Hij behaalde het afgelopen week einde twee overwinningen, maar de hoofdprijs was voor de geroutineerde Bart Kraan. HELSINKI De 18-jarige Finse Mar jatta Hara heeft zondag tijdens inter nationale zwemwedstrijden in Helsinki het Europese record op de 800 meter vrije slag verbeterd. Marjatta Hara liet een tijd noteren van 9 min. 42,7 sec. Het oude record stond met 9.43,5 sinds 16 augustus van het vorig jaar op naam van de Oostduitse Sigrid Goral. HILVERSUM Het hoogtepunt van de draverijen, die zondag in het ge meentelijk sportpark in Hilversum wer den gehouden, was de strijd om de Gonden Zweep, om welke prjjs reeds Na een adembenemende race werd sinds 1883 wordt gestreden. Prins Bernhard reikte Jan van Dooyeweerd de Gouden Zweep uit. Crack Hollandia, met Jan van Dooye weerd op de sulky, winnaar. Van het begin af aan had Crack Hollandia de leiding, maar favoriet Florissant, met Bertus Leeuwenkamp, bleef dichtbij. Ook Yellow Six, bereden door Bert Dap per jr., en Fernandel gaven niet veel terrein prijs. Op het laatste rechte eind keeg Crack Hollandia het nog bijzon der moeilijk. Yellow Six kwam sterk naar voren, maar kwam niet verder dan de tweede plaats. Het paard kwam juist een hoofdlengte te kort. Florris- sant ging als derde over de finish vóór Fernandel. El Hadie met Jan de Leeuw werd vijfde. ZKH prins Bernhard reikte de Gou den Zweep uit aan Jan van Dooye weerd. De winnaar reed de 2400 meter in 3.20.7 met een kilometertijd van 1.23.6. Trots toonde Rod Laver de beker na zijn zege over Newcombe in de finale van Wimbledon. op 4 ronden: 9. Joseph Siffert (Zwi) met Lotus-Ford; op 8 ronden: 10. Chris Amon (N-Zl) met Ferrari. Snelste ron de: Stewart 3.02.7 (gem. 158.719 km/u). Stand wereldkampioenschap na de Grote Prijzen van Zuid-Afrika, Spanje, Monaco. Nederland en Frankrijk: 1. Jackie Stewart 36; 2. Graham Hill 16; 3. Jo Siffert 13; 4. Denis Hulme en Jean-Pierre Beltoise 11 en 6. Bruce MacLaren (N-Zl) 10 pnt. RIJSWIJK Mexico-ganger Bram Muusse behaalde tijdens de zondag voor de zevende keer op het Rijn-Schiekó- naal in Rijswijk gehouden kanowedstrij den, die door afwezigheid van de na tionale top veel glans misten, twee over tuigende zeges. In de k-1 500 meter versloeg de Zaandammer de talentvolle Jan van der Holst. De tijd van Muusse was 3.59.6, Van der Holst ging ruim vier seconden later over de aankomstlijn. Op de kilometer gingen Muusse en Van der Holst in dezelfde volgorde over de finish. Bij de dames versloeg Emmy Lagrand op de k-1 500 meter haar clubgenote Carry van Kollenburg. In de k-II 500 meter, waarin senioren- en junioren dames aan de start kwamen, waren Ans Vriens en Carry van Kollenburg de sterksten. Op de gedeelde tweede plaats eindigden de zusjes Runeman en Gerda en Lagrand. AKEN De Duitse ruiter-equipe bestaande uit Gerd Wiltfang (Extra), Hartwig Steenken (Simona), Hans- Günther Winkler (Trophy) en Alwin Schöckemöhle (Donald Rex) heeft za terdag bij het CHIO in Aken de Prijs der Naties gewonnen. De Westduitsers hadden in totaal 24 punten. Enigelanid bezette met 39 1/4 punten de tweede plaats en Zwitserland ein digde als derde met 43 punten. De Nederlanders Brugman (Sky High), Wouters van den Oudenweijer (Fabiola), Hensen (Ackus) en Maat huis (The Saint) eindigden met een to taal van 83 1/4 punteh op de vijfde plaats. Van de acht ploegen traden Frankrijk en België na de eerste ron de niet meer aan. Er waren 30.000 toe schouwers. De Nederlander Hans Brugman werd zondag met Sky High tweede in het voorlaatste springconcours. De zege in het concours „De Laatste Kans" was voor de Fransman Guy Lefrant met Palestro. Lefrant bleef, evenals de Ne derlander, foutloos en ging in 84,4 sec rond. Brugman had 1,4 sec méér nodig. De uitslag: 1. Lefrant (Fr) met Pa lestro 0 ft., 84,4 sec; 2. Brugman (Ned) met Sky High 0 ft., 85,8 sec; 3. Meyer (W-Dld) met Vox 0 ft., 87,1 sec; 4. Dziadzcyk (Polen) met Via Vitae 0 ft., 88,2 sec; 5. Hucz (Polen) met Chrosna 0 ft., 89 sec. Veertigduizend mensen waren getui ge van een schitterendeapothreose Het internationale springconcours om de Grote Prijs van Aken groeide in de vierde barrage naar een climax. Drie Westduitse combinaties waren nog in de strijd: Alwin Schökemöhle met „Wimpel", Hans G. Winkler met „Enigk" en Willibert Mehlkopf met „Fidelus". De muur werd verhoogd tot 2 meter en tien centimeter en de oxer was 1.80 meter hoog en 2 meter breed. Schöcke möhle en Winkler slaagden erin deze barrière te nemen, Menikopf struikelde over de achterste balk van de oxer en liep vier strafpunten op. Een vijfde barrage werd niet meer gehouden en Schöckemöhle en Winkler deelden de eerste prijs. Zesendertig deelnemers uit acht lan den waagden een kans in dit spring concours, dat over een parcours van 810 meter lengte voerde met dertien hindemissen en zestien sprongen. Voor de eerst barrage kwalificeerden zich 5 ruiters en twee amazones. Vijf combi naties bereikten de tweede barrage, nadat de Engelsen Allison Westwood en Harvey Smith wpren afgevallen. Pas in de derde „ronde" kwam het einde voor de Italiaan Gualiero Chalel- lini en de Frangaise Janou Lefèbre. CLERMONT-FERRAND De Schot Jackie Stewart heeft in zijn Matra- Ford zondag op gemakkelijke wijze de overwinning behaald in de Franse Grand Prix voor formule I-racewa gens. In de laatste minuut zag de Fransman Jean-Pierre Beltoise, even eens met Matra, op sensationele wijze kans de tweede plaats te veroveren. De Belg Jackie Ickx in een Brabham werd derde. De snelle Schot heeft de race op het moeilijke circuit de 8.055 meter- baan telt 55 bochten volkomen be heerst. Stewart, al duidelijk de snelste in de training, nam in de eerste ronde de leiding om die niet meer af te staan. D 60.000 toeschouwers moesten het bij een drukkende hitte dan ook beslist niet van de spanning hebben. De hoop, dat de nieuwe op vier wielen aangedre ven Lotus van de Brit John Miles tot een verrassende prestatie in staat zou zijn, ging evenmin in vervulling. Wel waren de bezoekers getuige van de eerste officiële start win een formule I-renwagen met vierwielaandrijving in een race voor de wereldtitel, maar dat was dan ook het enige. Verder dan een enkele ronde kwam Miles niet. Even hebben Hulme, Ickx en Rindt getracht de snelle Matra op korte af stand te blijven volgen. Gestadig liep Stewart echter van zijn concurrenten weg. Na 12 ronden was het verschil met Hulme, die in tweede positie lag, al een halve minuut. Toen de wagens MOSKOU De Nederlandse judoka Chris Dolman heeft in Moskou tijdens de internationale Sambo-kampioen- schappen de gouden medaille veroverd in de zwaargewichtklasse. Dolman, die pas vijf maanden geleden is gaan trai nen op deze met judo verwante sport, versloeg in de finale de Rus Vladimir Tretjakkov met een punt verschil. Een andere landgenoot, Hans Steinbacker, bezette in het vedergewicht de derde plaats. voor de 24ste maal de tribunes pas seerden „lapte" de oppermachtige Schot zelfs wereldkampioen Graham Hill. Stewart stelde zowel het baan- als het wedstrijdrecord aanmerkelijk scherper. De uitslag: 1. Jackie Stewart (GB) met Matra-Ford de 306.090 km (38 ron den) in 1 uur 56 minuten en 47.4 sec (gem. 157.251 km/u, nieuw record; 2. Jean-Perre Beltoise (Fra) met Matra- Ford 1.57.44.5; 3. Jackie Ickx (Bel) met Brabham 1.57.44.7; 4. Bruce Mac Laren (N-Zl) met McLaren 1.58.19.8; op 1 ronde: 5. Vic Elford (GB) met McLaren; 6. Graham Hill (GB) met Lotus-Ford; op 2 ronden: 7. Silvio Mo- ser (Zwi) met Brabham; op 3 ronden: 8. Denis Hulme (N-Zl) met McLaren; ADELBODEN Nederland heeft de ontmoetingen uit de eerste en tweede ronde van het Clare Benedict-toernooi in Adelboden tegen West-Duitsland en Engeland met 2-2 gelijk gespeeld. Bouw meester bracht zijn afgebroken partij tegen de Westduitser Teschner tot winst en Langeweg kwam remise overeen met Schmid. De uitslag werd hierdoor 2-2. In de ontmoeting tegen Engeland won nen Langeweg en Kuiper hun partijen tegen respectievelijk Kenne en Lee. Ree verloor van Penrose en Bouwmeester van Harston. In de derde ronde is de stand bij de ontmoeting NederlandSpanje 1,5-1,5. De partij tussen Langeweg en Medina werd afgebroken. De overige partijen ReePomar, BouwmeesterToran en Kuiper-Calco eindigden in een zeer snel le remise. De afgebroken stand van de partij van Langeweg tegen Medina biedt goede kansen op winst voor de Neder lander. De stand na drie ronden is: 1. West- Duitsland 7; 2. en 3. Nederland en Zwit serland 6,5; 4. Spanje 6; 5/6 Enge land en Oostenrijk 5. Theems uitschakelde verloor Nereus/ Hollandia vrijdag van het sterk favo riete SC Einheit Dresden. De Oostduit sers, met vijf roeiers, die in Mexico de Olympische finale bereikten, moesten zaterdag nog felle strijd leveren om de Grand Challenge Cup, het hoofdnum mer van Henley, te veroveren. De ploeg van de universiteit van Pennsylvania werd met driekwart lengte verslagen. Slechts 12 seconden bleef de ploeg uit Dresden boven het baanrecord, dat se dert 1965 in het bezit is van de Ratze- burg-acht van Karl Adam. Al in de eerste honderden meters beslisten de Oostduitsers door het hogere tempo de strijd. Een furieuze tussensprint kon de Amerikanen niet meer redden. De senior A-acht van Nereus maak te op Henley geschiedenis door de over winning in het duel om de Ladies Plate. Voor het eerst in de geschiedenis van dit nummer, dat in 1896 ingesteld werd, zal de- trofee Groot-Brittannië verla ten. Met effectieve slagen bleef Nereus, roeiend in een baantempo van 35, de acht van Trinity College verwoed spurtend met 38 slagen per minuut voor. Nadat een mijl was afgelegd be droeg het verschil al anderhalve leng de. Steven Hamilton, de sterke Ameri ca anse slag, zette daarna een tegen aanval in waardoor het verschil tot een engte werd teruggebracht. Felle strijd heeft ook de gestuurde ier van Laga in de finale om de Prince Philip Challenge moeten leveren. Sterk roeiend hielden de Delftenaren de Nieuwzeelandse combinatie achter zich. Zonder moeite tenslotte won de vier '.onder stuurman van Nereus de Ste wards Cup, waarin de Engelse Notting ham and Union RC duidelijk te zwak was voor de Amsterdamse studenten. Met een zevental lengten verschil won Nereus, dat voor één mijl en 550 yards (2122 meter) 7 minuten en 6 seconden nodig had. HENLEY Nooit tevoren is een Ne derlandse afvaardiging zo succesvol ge weest op de klassieke regatta van Henley, waarvoor in 1839 de eerste race al werd geroeid en wel die van de ach ten om de Grand Challenge Cup. On danks alle vreugde in het vaderlandse kamp was de triomf van de Neder landers toch niet helemaal compleet. Dat vond zijn oorzaak in de omstan digheid, dat juist in het hoofdnummer, de achten, de Nereus/Hollandia-com- binatie, mede door een zeer ongunsti ge loting, de finale niet heeft bereikt. Nadat de Nederlandse coalitie don derdag Cambridge op het sterk ver ouderde twee-ploegen-baantje op de

De Vallei | 1969 | | pagina 8