Veenendaals dagblad Oe Thant waarschuwt V-raad Keizer ook even in Griekenland Toestand M.-Oosten steeds dreigender Buiten Alg. Bank Nederland wil ook reizen verkopen Gered van woelige Noordzee Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei President van Rode Kruis naar Nigeria Drie Nederlanders vonden de dood als gevolg van storm TïtWWSf Haile Selassie bezoekt Nixon mm ...in het dolfinarium Harderwijk. Enkele buien RUIMTE-AAP GEBORGEN Man wilde huis houwen van gestolen materiaal TWEESPALT MEIR-DAYAN In samenwerking met A.N.W.B. WAPENS zingende dolfijnen. VTB Harderwijk-TeL 03410 2569. AMERIKA HERVAT BESPREKINGEN MET SOW JET UNIE Grootste omvang Waarnemers Bom Besprekingen Complot EERSTE V.S.-TROEPEN UIT ZUID-VIETNAM DUITSER BIJ TEXEL VERDRONKEN VELER V AKANTIEPLEZIER BEDORVEN In de bongerd VOORRANGSFOUT KOST VROUW HET LEVEN „Te betreuren9 Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers t 0.25: Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad .De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern rt.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 8 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I57 GENèVE Marcelle Naville, de nieuwe president van het Internationa le Rode Kruis vliegt vandaag jiaar La gos om te proberen overeenstemming te bereiken met de federale regering over het hervatten van de voedselvluch- ten voor hongerend Biafra. Van de zijde van het Rode Kruis werd meegedeeld, dat de besprekingen in Londen tijdens het weekeinde tussen de Britse regering en de Nigeriaanse autoriteiten niet uitliepen op een offi ciële overeenkomst, maar de weg ge baand hebben voor het bezoek van Na ville. De Nigeriaanse regering heeft er op gewezen dat zij zich niet zal mengen in de Rode-Kruisvluchten overdag en bereid is gecombineerde neutrale en Ni geriaanse inspectie van de ladingen tot te staan. Biafra heeft beweerd dat als de Nigerianen toegang krijgen tot de voed selvoorraden zij deze zullen vergifti gen. Biafra heeft nog niet meegedeeld of het voedsel vluchten overdag toestaat. Engeland heeft gisteren verklaard, dat alleen de instemming van de leider van Biafra, kolonel Ojoekwoe, nodig is om de voedselvluchten naar Biafra te hervatten ter voorkoming van massale sterfte ten gevolge van honger in Biaf ra. De Nigeriaanse regering is bereid hulpvluchten door te laten onder voor waarden die op zichzelf redelijk aap- vaardbaar zijn voor de hulporganisa ties, aldus de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, minister Stewart in het Lagerhuis. De verklaring van Stewart werd af gelegd terwijl de politieke druk toe nam om een einde te maken aan de po litiek vajn de Britse regering wapens te leveren aan de federale Nigeriaan se regering. Afgevaardigden van Labour en van conservatieven hebben er samen met kerkelijke leiders bij de regering Wil son op aangedrongen geen steun meer te geven aan Lagos. Maar tot dusverre hebben, de Britse leiders geweigerd de rol van traditionele wapenleverancier aan federaal Nigeria te laten varen. Ook Stewart gaf geen blijk van bereid heid daartoe. Volgens Stewart zal Nigeria er niet aan vasthouden de toestellen voor hulp- vluchten met federaal personeel te be mannen. „Nigeria wil alleen de kans hebben op zijn gebied te controleren dat van de vliegtuigen voor hulp geen misbruik gemaakt wordt". Later heeft minister Stewart in een televisie-interview gezegd, dat het be sluit van de leider van Biafra kolonel Ojoekwoe om zich af te scheiden van Nigeria volkomen verkeerd was ge weest. Er is nog steeds tijd om dit be sluit ongedaan te maken, zei Stewart. Stewart zei verder dat de federale re gering niet een politiek volgt die erop gericht is Biafra uit te hongeren. Gowon, het staatshoofd van Nigeria en de opperbevelhebber van de federa le strijdkrachten heeft maandag ver klaard, dat de vrede in Nigeria alleen tot stand kan komen als de rebllen mi litair zijn verslagen. Hij zei dit bij het ingaan van het derde jaar van de bur geroorlog in het land. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen* stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen .in éèn pro* gramma.Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 14.30 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELU WESTRAND RONDVAART Ti en depressie, die maandag ver- gezeld van veel wind langs onze kust trok, bevindt zich thans boven Zuid-N oorwegen en trekt langzaam verder noordwaarts. Om de depressie heen stroomde koude en onstabiele lucht over West- en Midden-Europa. De voorste be grenzing hiervan is nu gevorderd tot de Poolse oostgrens en strekt zich vandaar uit naar Noord-Italië en de westelijke Middellandse Zee. In deze lucht kwamen verspreide buien voor, waarvan enkele met onweer. Nabij de Azoren bevindt zich een hogedrukgebied, op de noordflank waarvan een nieuwe oceaanstoring ten westen van Ierland het komen de etmaal in de richting van Frankrijk trekt. In verband hier mee zal de wind in onze omgeving tijdelijk krimpen naar zuidwest. De aanvoer van koude en onstabiele lucht houdt evenwel nog aan, zodat er in het huidige weertype weinig verandering zal komen. Morgen: Zon op: 04.31 onder: 20.39 Maan op: 00.27 onder: 16.59 CAIRO/TEL AVIV/NEW YORK Zowel Egyptische als Israëlische woord voerders hebben vanmorgen melding gemaakt van een ernstig incident aan de Israëlische kant van het Sue/kanaal. In Tel Aviv werd meegedeeld dat een Egyptische commando-eenheid een Isra ëlische stelling aan de oever van het kanaal had aangevallen, maar verdreven kon worden voordat zij het steunpunt kon binnendringen. De Egyptenaren zouden negen doden op het slagveld hebben achtergelaten, terwijl de Israëli's geen verliezen zouden hebben geleden. In Cairo echter zei een militaire woordvoerder dat een Egyptische infanterie- eenheid in een vijf uur durend gevecht 30 Israëli's had gedood en zelf vijf man had verloren aan doden en gewonden.1 Volgens Cairo werd een Israëlische stelling „gezuiverd" en werden boven dien alle bunkers in de stelling, alsme de twee tanks en twee pantserwagens opgeblazen. Vervolgens zouden de Egyptenaren een Israëlische raketlan- ceerinstallatie hebben vernietigd. Bij een tegenaanval van Israëlische pant servoertuigen werd een derde tank buiten gevecht gesteld, aldus de Egyp tische militaire woordvoerder. Nabij Oemm Sidra, in het Jordaandal, hebben Israëlische strijdkrachten van nacht negen Arabische guerrilla's ge dood. Secretaris generaal Oe Thant heeft maandag de Veiligheidsraad meege deeld dat het geweid in het Midden- Oosten momenteel een grotere omvang heeft bereikt dan op enig ander tijd stip sinds de zesdaagse oorlog van 1967. Als het voortduurde kon het „spoedig de inspanningen voor een vreedzame regeling teniet doen en zelfs de inleiding vormen tot meer algeme ne en intensieve vijandelijkheden in het Midden-Oosten." In een speciaal rapport over/de ge spannen situatie aan het Suez-kanaal deed Thant een beroep op alle partijen onmiddellijk alle militaire aanvalsac- ties te staken, en op alle leden van de Verenigde Naties het bestand effectief te helpen maken. „Dit is in het vitale belang van de hele wereld", verklaar de hij. Oe Thant zegt verder ih zijn rap port dat de militaire waarnemers in de zone langs 't Suezkanaal gevaar lo pen, zodat deze mogelijk teruggetrok ken zullen worden „Men kan niet ver wachten dat zij dienen als mikpunten in een schiettent die niets terug kun nen doen." Alleen al in juni is er 21 maal door de Egyptenaren en vijf maal door de Israëli's op hen ofop VN-installaties geschoten. Nooit eerder sinds het be staan van de VN-vredesmacht is een bestand, dat door de Veiligheidsraad is geëist, zo ten volle en volhardend genegeerd, door het massale gebruik van vele soorten conventionale wa pens en ook door minder conventione le middelen. En enige merkbare voor uitgang is er niet te zien, aldus Oe Thant. Voor de woning van Oe Thant is in de nacht van donderdag op vrijdag een bom van primitieve makelij ont ploft. Dit is pas maandag bekendge maakt. Bij de ontploffing werd niemand ge wond. Thant wordt vandaag in een zieken huis in New York geopereerd in ver band met aambeiklachten. Hij zal een tiental dagen het bed moeten houden. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Joseph J. Sisco, zal deze week in Moskou de besprekin gen met de Russen over de crisis in het Midden-Oosten hervatten. Sisco zal zijn reis naar Moskou in Londen en Parijs onderbreken om rug gespraak te voeren met de regerin gen van Engeland en Frankrijk. Volgens El Fatah, de Palestijnse be vrijdingsorganisatie in Jordanië, zou een Israëlisch komplot tegen het leven van hun leider, Jasser Arafat, zijn ont dekt. Een pakje dat voor Arafat persoon lijk was bezorgd had, volgens El Fa tah, een kneedbom bevat. De bom was onschadelijk gemaakt. De pleger van de aanslag zou zijn gearresteerd. DONG TAM Met negen Ameri kaanse straalvliegtuigen is vandaag de eerste groep Amerikaanse militairen uit Zuid-Vietnam teruggetrokken. De groep is 814 man sterk, allen leden van de negende infanteriedivisie. Een maand geleden heeft president Nixon aangekondigd dat 25.000 Ameri kaanse militairen door Zuidvietnamese zullen worden vervangen. De eerste Amerikaanse militairen kwam op 15 ju li 1950 Zuid-Vietnam binnen. Van een handvol is hun aantal geleidelijk geste gen tot 540.000. De vertrekkende militairen, omhan gen met bloemenslingers, hielden op 't vliegveld Tan Son Nhoet nog een para de voor generaal Abrams, de Ameri kaanse militaire bevelhebber in Viet nam. Ook de Zuidvietnamese president Ngoeyen Van Thieu was bij het af scheid afwezig. De militairen werden op Tan Son Nhoet gefouilleerd op verboden wapen bezit en ook de bagage werd doorzocht, om te voorkomen dat zij verdovende middelen, obscene foto's of ander ver boden materiaal mee naar huis zouden nemen. De kotter KW 195 heeft maan dagmiddag drie Fransen van een zeiljachtje aan boord genomen, dat als gevolg van de noordwester- storm in nood was geraakt. Het Katwijkse vissersvaartuig bracht de schipbreukelingen naar IJmui- den. Het jachtje drijft nog stuur loos rond. Op de foto de drie schip breukelingen bij hun aankomst in IJmuiden: op de voorgrond een ziekenbroeder met hun zwemves ten. DEN BURG De 68-jarige Duitser A. J. Martin uit Dusseldorp, die bij De Koog op Texel kampeerde, is bij het baden in zee ten noorden van De Koog verdronken. Hij werd door een hoge golf meegesleurd en zeewaarts gedre ven. Toen de reddingsvlet van het be waakte strand na twee kilometer roei en op de plaats van het ongeluk aan kwam, was de man niet meer te vin den. Enige uren later is zijn stoffelijk overschot aangespoeld. DE BILT Een stormachtige wind heeft gisteren in ons land zeker drie doden, materiële sehadc, en bedorven vakantieplezier veroorzaakt. De windsnelheden varieerden van 54 kilometer (Deelen) tot honderd kilometer per uur (Den Hel der). De windkracht schommelde tussen acht en elf. Vermoedelijk als gevolg van het slech te zicht tijdens een regen- en wind vlaag, is in Rotterdam bij een botsing tussen een zandauto en een bestelbus je de vijftigjarige timmerman J. Bake- laar uit Ridderkerk omgekomen. Een zoontje werd gewond. Op Rijksweg 28 onder Putten kwam de zeventigjarige mevrouw A. van der Torre uit Rotterdam om het leven. Drie andere inzittenden en de bestuurder van de auto, waarin zij zat, werden ernstig gewond. De auto was onder een vrachtauto geschoven toen die moest afremmen terwijl hij werd inge haald door een personenauto. Deze au to had te kampen met harde rukwin den. In Oostkapelle op Walcheren trof een stuk hout, dat van het dak van een zomerhuisje woei, een 14-jarige jongen uit Roosendaal dodelijk. Meer nieuws over de gevolgen van de storm vindt u elders in dit num mer. IÏOOGEVEEN Voor de officier van justitie in Groningen is vandaag de elektromonteur R. J. van H. (34) uit Sebaldeburen (gemeente Grootegast) geleid. De rijkspolitie van Grootegast heeft in zijn woning een grote hoeveelheid bouwmaterialen en gereedschappen gevonden, die vermoedelijk voor het grootste deel afkomstig is van diefstal. Van H. is in zijn woonplaats een huis aan het bouwen, waarvan hij de funde ring al heeft gelegd. Het materiaal en de gereedschappen zou hij in het afgelopen jaar bijeen heb ben gestolen van bouwwerken in ver schillende plaatsen in de noordelijke pro vincies. De monteur kon pas worden gear resteerd na een wilde achtervolging door de politie, die hem op heterdaad had betrapt, toen hij bij een bouwwerk in een nieuwe Woonwijk bezig was ma teriaal in zijn bestelauto te Iaden. Bij de achtervolging ramde de monteur twee politieauto's, die zwaar werden beschadigd. De politie vond bij Van H. 450 meter stroomdraad, verpakt in zestien dozen, enkele bundels planken, afvoerpijpen, spijkers, verf, een kostbaar hetelucht kanon, tuinkabouters en een enorme hoeveelheid hang- en sluitwerk. Van H. was al eerder wegens In braak in aanraking geweest met de justitie. ADVERTENTIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES TEL AVIV Premier Golda Meir van Israël is maandagavond in Tel Aviv boos weggelopen uit een vergade ring van aanhangers van minister van Defensie Mosje Dayan. De vergadering van de Rafi-groep uit de Arbeiderspartij was bijeengeroepen om te bespreken of de aanhangers van Dayan zich uit dc partij zouden terug trekken en een eigen partij oprichten. Mevrouw Meir bezwoer de vergade ring geen breuk te veroorzaken in de regerende arbeiderspartij op een mo ment dat Israël opnieuw geconfron teerd wordt met grote problemen wat betreft zijn veiligheid. „Een splitsing zou 'n ramp zijn voor de natie", zei de premier. De 71-jarige mevrouw Meir werd her haaldelijk onderbroken toen zij de ver gadering toesprak. Toen Mordechai Ben Parat mevrouw Meir eraan herinnerde dat zij aan de vooravond van de juni-oorlog in 1967 er tegen gekant was geweest Mosje Dayan op te nemen in het kabinet, stond Meir op en verliet de zaal. Politieke waarnemers achten de kans nu fifty-fifty dat het komt tot een scheuring en een eigen partij van Da yan, die daarmee een gooi zou kunnen doen naar het eerste-ministerschap. In 1955 is de Rafi-groep al eens weg gelopen uit de Arbeiderspartij. In 1968 kwam hij echter weer terug. IJ eel de dag horen wij de kanonna- des uit de kersenboomgaarden; ze klinken van ver en nabij, dreu nend en rollend of zacht stervend tegen de hui >en en de bosrand. Met weinig resultaat weert men er de gevleugelde kersendieven mee af de vogels zijn er gauw aan gewend evenals wilde zwijnen aan nach telijke schrikschoten en strijken van de ene hoek naar de andere, zonder zich echt te verontrusten, alsof ze weten dat het allemaal >os kruit en loos alarm is. De laatste tijd was het op het grote gazon, dat ik bestrijk, opmerkelijk stil gewor den. De spreeuwen en lijsters wa ren allengs verdwenen en ook de kauwtjes minder sterk in aantal. Alles was naar de boomgaarden met het zachte fruit verhuisd en dit moet een kostelijke afwisseling zijn geweest met het insektenmenu. Straks zullen ze er evenwel weer op terugvallen, maar dan hoop ik er niet meer te wezen. Bij die ker senliefhebbers behoort ook de wie lewaal; wij vonden destijds het fraai gevlochten nest van onze merel wel in oude vruchtbomen. Een merkwaardig type is de vrij zeldzame appelvink, die het vrucht vlees versmaadt, doch de pit kraakt om de zoete kern te bereiken. Wij hadden in ons leesboekje op de dorpsschool het verhaal van een schoenmaker, die een spreeuw en een appelvink tezamen doch door een gaasvloer gescheiden in de koci hield, de eerste op de boven verdieping, de andere par-terre. Dc spreeuw werd met kersen gevoerd en liet de voor hem nutteloze pitten vallen, die de dikbek djankbaar ac cepteerde. Zo ging er niets verlo ren 8-7-1969 A. B. WIGMAH 1IONOLOELOE Het ruimtevoer tuig met de aap Bonny is vannacht door een helikopter uit de Stille Oceaan ten zuiden van Hawaii geborgen. Het dier wordt in een laboratorium op een basis van de Amerikaanse luchtmacht op Ha waii onderzocht. Zoals gemeld ging zijn gezondheid achteruit, reden waarom men het verblijf in de ruimte, dat 30 dagen zou duren, voortijdig heeft be ëindigd. Bonny is op 28 juni in een baan om de aarde gebracht om gegevens te ver schaffen over de invloed van langduri ge gewichtloosheid op het lichaam. De geleerden wilden meer te weten komen over het weker worden van de beenderen en de aantasting van het spierweefsel tijdens langdurige ruimte- vluchten. Na bemande ruimtevluchten is bij de betrokken ruimtevaarders een meetbare vermindering van kalk en fosfor in hun gebeente waargenomen. Het was voor de geleerden nog een raadsel waar deze stoffen bleven en hoe de vermindering van het spierweef sel tot stand komt. Bonny moest daar meer inzicht in geven. Het dier, een in Thailand geboren makaak, dronk echter niets meer en vertoonde tekenen van lusteloosheid. Daarom werd besloten, 't dier terug te halen en de proef daar mee te beëindigen. ECHT Maandagmiddag omstreeks vijf uur is de 56-jarige weduwe mevr. Franssen uil Echl in haar woonplaats om het leven gekomen, toen zij met haar personenauto geen voorrang ver leende terwijl zij de Rijksweg over stak. Zij werd door een vrachtauto aan gereden en zodanig gewond, dat zij ter plaatse is overleden. Een meerijdende dochter werd Iichi gewond. WANNEPERVEEN De 12-jarige Hans van den Berg uit Warmond is maandagmiddag op de Veneweg in Wan. neperveen verongelukt. De jongen stak plotseling de weg over en werd aange reden door een personenauto. ROTTERDAM De vijfjarige Leen- dert van Let uit Rotterdam is maan dagmiddag bij een verkeersongeluk in de Maasstad om het leven gekomen. Bij het kruispunt Heemraadsingel-Ma- thenesserlaan rende het jongetje plotse ling de weg op, waarna hij werd aan gereden door een bus van de RET. Hij overleed later in een ziekenhuis. WASHINGTON Keizer Haili Selas sie van Ethiopië is maandagavond in Washington aangekomen voor een offi cieel bezoek van vijf dagen. Enkele uren tevoren waren tien mensen gear resteerd die de Ethiopische kanselarij in Washington waren binnengedrongen om als protest tegen het bezoek de boel kort en klein te slaan. Het waren jon gelui die zeiden Ethiopische studenten te zijn. De officiële ontvangst door president Nixon heeft vanmorgen plaatsgehad op het Witte Huis. ADVERTENTIE AMSTERDAM Dc Algemene Bank Nederland (A.B.N.) en de A.N.W.B. gaan samenwerken. Al eind 1969 zullen de geheel verzorgde reizen van het reis bureau van de A.N.W.B. ook door dc 440 kantoren van de A.B.N. worden verkocht. Het besluit zal nog ter goedkeuring worden voorgelegd aan liet be stuur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, de A.N.V.R. Als reden voor de- samenwerking geeft de ABN op, „dat verkopen van reizen een goede aanvulling is van het dienstenpakket". Dit te meer, omdat inmiddels de zogenaamde vakantiever zekeringen zjjn opgenomen, „die tot nu toe geen doorslaand succes zijn". De ANWB is benaderd, ómdat deze organisatie, die zelf geen reizen orga niseert maar ze voor andere reisbu reaus (door)verkoopt, een goed over zicht van de markt heeft. Bovendien is bij de ANWB de afdeling van de ge heel verzorgde reizen alleen een facet van de vele diensten, die tezamen de binding met de leden uitmaken. Van de bond is verder bekend, dat hij zijn voorlichtende taak als primair be schouwt. In de praktijk zou dat kunnen betekenen, dat hij eveneens kritisch zal staan tegenover de reizen die hij zelf verkoopt. Ook dit aspect vinden ANWB en ABN van belang voor de consument, „die bovendien een gro ter aantal verkooppunten vakantierei zen kan kopen." De voorzitter van de Algemene Ne derlandse Vereniging van Reisbureau's de ANVR, noemt de samenwerking tus sen beide instellingen „een betreurens waardige zaak." Hij vraagt zich af, waarom 'n lichaam als de ANWB dat alleen als we derverkoper optreedt, juist nu in zee moet gaan met een bankinstelling, waardoor een groot aantal kleine reis bureaus het nog moeilijker zal gaan krijgen, terwijl het wezenlijke aanbod van de vakantiereizen niet groter zal worden. „Alleen het aantal verkoop punten neemt toe". Het is volgens hem overigens niet mo gelijk, dat de ANVR de ANWB („die met zoveel moeite lid van onze vereni ging is geworden") kan verbieden via de ABN zijn reizen te verkopen. „Dit zeker niet zolang het gaat om nieuwe vestigingen van de ANWB in de 440 kantoren van de bank, waarop het in de praktijk wel eens zou kunnen neerkomen."

De Vallei | 1969 | | pagina 1