De tour in cijfers Eddy Merckx toonde zich royaal en gunde Pingeon etappezege voor eigen publiek Sterk rijdende Belg diende concurrenten dolksteek toe Corrie Bakker en Mieke Sterk starten niet AGOVV begint competitie thuis tegen SC Gooiland Nederland-Zwitserland bij gelijke stand afgebroken Huidige welvaarts- voeding is te vet Franse atletes voor Uden Niet eens etappezege voor Den Hertog Dieven in de Tour Residentie- damtoernooi Zoetemelk nog op kop in Zuid-Slavië IJshockeyfederatie tegen besluit IOC Uruguay versloeg Ecuador voor w.k. Pattison leidt in wk Flying Dutchman Europese titelstrijd bandstoten in '70 in Apeldoorn Veel belangstelling voor nachtuitzending op de radio Ottenbros was gul Clare Benedict-toernooi 11e RIT igoN 198 km DIGNE Handen vol Figurant Inzinking Alleen Merckx Eerst Westphal terug! Eredivisie Eerste divisie Tweede divisie ERA-halvarine brengt oplossing naderbij. lekker op het brood gezonder voor uw lijn! Aanvang claimhandel Bredero Vast Goed DINSDAG 8 JULI 1969 9-7-1969 Barcelonnette CBROBIN 1260 m Negende etappe De uitslag van de negende etappe is: 1. Pingeon (Fr. Plaud) 2.48.23; 2. Merckx (Belg. Driessens) z.t.; 3. Van Impe (Belg. Stablinski) 2.49.56; 4. Gan darias (Sp. Langarica); 5. Poulidor (Fr Magne); 6. Galdos (Sp. Langarica); 7. Lazcano (Sp. Langarica) allen dezelfde tijd 2.49.56.; 8. Wagtmans (Ned. Visser) 2.50.36. 9. Janssen (Ned. Geminiani) 10. Gimondi (It. Pezzi); 11. David (Bel. Schotte); 12. Letort (Fr. Plaud); 13. Poppe (Bel. Cools); 14. Van den Bos sche (Bel. Driessens); 15. Spruyt (Bel. Driessens); 16. Mascaro (Sp. Langari ca); 18. Harrison (GBr. Caput); 19. Pa- nizza (It. Pezzi) allen z.t.; 20. Lopez Rodriguez (Sp. Machain) 2.51.22; 21. Van Spingel (Bel. Cools); 22. Gabica (Sp. Machain) z.t.; 54. Haast (Ned. Vis sers) 2.54.27; 56 Beugels (Ned. Magne) 2.55.51; 61. Dolman (Ned. Vissers) 2.55.54; 62. Van der Flaes (Bel. Vissers) z.t.; 72. Karstens (Ned. Plaud) 2.56.22; 98. Ottenbros (Ned. Vissers) 3.00.32. 102. Poortvliet (Ned. Vissers) z.t. Alg. klassement Het algemeen klassement: 1. Merckx (Bel. Driessens) 40 uur 51 min. 41 sec.; 2. Pingeon (Fr. Plaud) op 5.21.; Poulidor (Fr. Magne) op 6.45. 4. Janssen (Ned. Geminiani) op 7.14; 5. Wagtmans (Ned. Vissers) op 7.16; 6. Gimondi (It. Pezzi) op 7.29; 7. Harri son (GBr. Caput) op 7.46; 8. David (Bel. Schotte) op 8.35H; 9. Vianelli (It. Albani) op. 9.11; 10. Gandarias (Sp. Langarica) op 9.20; 11. Altig (W.Dld. Pezzi) op 10.04; 12. Letort (Fr. Plaud) op 10.42; 13. Delisle (Fr. Plaud) op 11.03; 14. Galera (Sp. Machain) op 11.15; 15. Van Springel (Bel. Cools) op 12.41; 16. Schutz (Lux. Albani) op 14.24; 17. Galdos (Sp. Langarica) op 15.55. 18. Ai- mar (Fr. Geminiani) op 16.03; 19. Pop pe (Bel. Cools) op 17.10; 20. Van Neste (Bel. Cools) op 17.12; 21. Van Impe (Bel. Stablinski) op 17.33; 22.Dumont (Fr. Plaud) op 17.52; 23. De Vlaeminck (Bel. Schotte) op. 17.56; 24. Panizza (It. Pezzi) op 18.15; 25. Dancelli (It. Alba ni) op 19.39; 51. Van der Flaas (Bel. Vissers) op 33.29; 55. Dolman (Ned. Vissers) op 35.13; 71. Haast (Ned. Vis sers) op 42.57; 84. Beugels (Ned. Magne) op 48.28; 90. Karstens (Ned. Plaud) op 51.28; 97. Ottenbros (Ned. Vissers) op 54.45; 112. Poortvliet (Ned. Vissers) op 1.38.07. Dagploegenklassement Ploegenklassement van de negende etappe: 1. Driessens (Merckx, Van den Bossche, Spruyt) 8.29.35; 2. Langarica 8.29.48; 3. Plaud 8.31.14; 4. Machain 8.34.06; 5. Magne 8.34.59; 12. Vissers (Wagtmans, Haast en Dolman) 8.40.57. Algemeen ploegenklassement: 1. Pez zi 124.39.11; 2. Plaud 124.39.33; 3. Dries sens 124.42.31; 4. Machain 124.42.57; 5. Geminiani 124.45.39; 12. Vissers 125.13.07. Doorkomst bergen De doorkomsten op de bergen, tellend voor het bergklassement, waren: Col de la Forclaz (le categorie): 1. Pingeon 15 pnt; 2. Merckx op 5 sec. 12 pnt; 3. Van Impe op 25 sec. 10 pnt; 4. Ganda rias op 30 sec. 8 pnt; 5. Galdos op 30 sec. 6 pnt Col des Montets (2e categorie): 1. Pingeon 10 pnt; 2. Merckx 8 pnt; 3. Van Impe 6 pnt; 4. Gandarias 4 pnt; 5. Galdos 3 pnt. Bergklassement Het algemeen bergklassement is: 1. Merckx 46 pnt; 2. Pingeon 33 pnt; 3. J. Galera 28 pnt; 4. Van Impe 23 pnt; 5. Gandarias 20 pnt; 6. De Vlaeminck 17 pnt; 7. Altig 15 pnt; 8. ex-aequo: Diaz en Glados X3 pnt; 10. Dancelli 10 pnt. Puntenklassement Puntenklassement: 1. Merckx 89 pnt; 2. Wagtmans 77 pnt; 3. De Vlaeminck 75 pnt; 4. Janssen 74 pnt; 5. Basso (It) 64 pnt; 6. Altig 59 pnt. De Fransman Charly Grosskost kwam na de sluiting van de finish-con- trole binnen. Gemiddelde van de etap pe: 39.079 km per uur. De Westduitser Rudi Altig werd uitge roepen tot de strijdlustigste renner. SIMMERN De reeks etappe-over winningen van Fedor den Hertog is ten einde. De coalitie, die de Duitse ama teurs tegen de Nederlander hadden ge vormd, heeft wel Den Hertog van zijn achtste ritzege kunnen afhouden, maar kon niet verhinderen, dat de dagzege weer voor de Nederlandse ploeg was. De Duitse renners grepen de bergen, die in het traject lagen, aan om hun aanval tegen de onaantastbare positie van Den Hertog in te zetten. Alle po gingen om weg te komen werden door de Nederlandse ploeg verijdeld. Pas in de laatste tien kilometer slaagde de Westduitser Tschan erin te demarre ren. Hij kreeg Piet van Katwijk echter aan zijn wiel, die zijn krachten spaarde voor de eindsprint, waarin hij de Duit ser versloeg. Den Hertog, die over zadelpijn klaag de, gaf na afloop van de rit toe, dat hij zich voor de eerste keer flink had moe ten inspannen. De uitslag is: 1. Van Katwijk (Ned.) de 139 km in 3.53.18 (incl. bonificatie); 2. Tschan (W.Dld.) 3.53.48 (incl. bon.); 3. Ebert (W.Dld.) 3.55.05; 4. Simon (W.Dld.); 5. Schmitt (W.Dld.); 6. Hellwig (W.Dld.); 7. Den Hertog (Ned.); 10. Van der Leeuw (Ned.); 14. Hoekstra (Ned.) al len in 3.55.05. Algemeen klassement: 1. Den Hertog 25.56.12; 2. Troche (W. Dld.) op 28 min. 15 sec.; 3. Knab (W. Dld.) op 31.19; 4. Van Katwijk op 37.45; 5. Tschan op 39.11. CHAMONIX Het decor was majestueus. Rondom staken vier beroemde gletsjers de Mer de Glacé, de Pique du Midi, de Mont Blanc en de Brevant hun koppen in de laag hangende wolken toen beneden, in de Rue de la Plage in het wintersportoord Cramonix, een nieuwe akte in de Tour van dit jaar eindigde. Roger Pin geon, de kroonprins van de Franse wielrennerij, won de eerste Alpen-etappe over de Forclaz en de Col des Mon tets met enkele centimeters voorsprong op Eddy Merckx. Frankrijk, dat behalve door een eendaagse gele trui van Désiré Letort, nog maar weinig verwend is in zijn eigen ronde, juichte. Verblind door chauvinisme aanvaardde men deze victorie van de Franse prikkebeen als een ge weldig succes. Er was weer hoop gekomen in de harten van de wielerenthousiasten, die niet wilden inzien, dat hun Pingeon de etappezege cadeau had gekregen van de Belgische heerser. Merckx, de man over wie alle super latieven de afgelopen dagen in vele talen zijn gespuid, had normaal gesproken in de laatste honderden meters de Fransman moeten overtroeven. Merckx immers kan uit stekend sprinten. Dat bewees hij bijvoorbeeld in het we reldkampioenschap in Heerlen, toen hij Janssen klopte. Maar hij gunde zijn vluchtmakker van de twee Alpentop pen de eer voor eigen publiek Pingeon komt uit deze streek te winnen. Merckx was op deze dag tevreden met de dolksteek, die hij andere belangrijke concurrenten had toegebracht. De niet uit te wissen nieuwe nederlaag van Raymond Pouli dor, die op de Forclaz de demarrage van Pingeon en Merckx niet had kunnen weerstaan, en opnieuw een mi nuut en drieëndertig seconden achterraakte. De nederlaag ook van Felice Gimondi en Jan Janssen, die eerder dan Poulidor hadden moeten lossen en op de meet nog eens twee minuten en dertien seconden op hun reeds zo nega tieve saldo zagen bijgeschreven. De definitieve nederlaag ook van Rudi Altig, die van twee ruim tien minuten ach ter raakte. Merckx had opruiming gehouden, terwijl de echte zware etappes nog moeten komen. Toch zijn er nog lie den in de karavaan, die dit niet wil len toegeven. Nu is weer alle hoop ge vestigd op Roger Pingeon, die volgens die optimisten in staat zou moeten zijn om wellicht al vandaag op de Galibier (met een hoogte van 2556 meter het „dak van de Tour") of anders woens dag in de rit van Briangon naar Digen over de Vars en de Alios een wente ling in de Tour te bewerkstelligen. Pingeon, die in de klassering tweede staat op... 5 min. 21 sec. Janssen bij voorbeeld is een van degenen, die de oppermacht van Merckx nog niet er kennen. Ook in Chamonix herhaalde hij het: „De Tour is nog niet afgelo pen". Het wordt eentonig. Janssen zei wel niet meer te geloven in een ver bond tegen Merckx. Intussen heeft Janssen de handen vol aan zijn eigen gevecht tegen Rind Wagt mans, die in Chamonix vóór Janssen naar een verdienstelijke achtste plaats spurtte. Janssens image als „beste Ne derlander" staat op het spel. Vandaar, dat hij zich iets forceerde in de be klimming van de Forclaz. Althans vol gens Wagtmans, die vertelde: „Ik zag, dat Jan erg moeilijk zat. Hij reed op zijn tandvlees om het zo maar uit te drukken. Daarom heb ik het kalmaan gedaan en ben bij Gimondi blijven zit ten. Dat is toch ook goed gezelschap. Later kreeg ik gelijk, toen we de groep met Janssen inhaalden". Wagtmans, die samen met Eddy Merckx en Roger Pingeon voor de televisie was geweest, had ook een aan nemelijke verklaring voor het feit, dat hij ditmaal in de laatste afdaling naar Chamonix niet meer was weggespron gen. „Misschien had ik 300 meter kun nen pakken, maar dan had ik ook 10 kilometer alleen moeten rijden". Ton Vissers had het gesprek gevolgd en was het met zijn pupil eens. Wel sprak hij er zijn spijt over uit, dat Pin geon op de top van de Forclaz was doorgegaan. „Anders had Rini vandaag misschien de groene trui kunnen pak ken, want De Vlaeminck was nergens meer". Voor Wagtmans is die trui ove rigens maar bijzaak. „Het gaat bij mij in de eerste plaats om een goede klas sering in Parijs. Mocht ik die trui per ongeluk onderweg tegengekomen, dan is hij meegenomen. Maar ik fiets er niet voor". Wagtmans was ook nu meer geïnte resseerd in het algemeen klassement. Hij wist, dat Altig was weggevallen en dat Pingeon en Poulidor hem voorbij waren gegaan. „Dan moet ik ongeveer vijfde zijn". Hij had gelijk. Na leider Merckx volgen nu Pingeon op 5.21, Poulidor op 6.45, Janssen op 7.14 en Wagtmans op 7.16. Dat was het resultaat van de korte strijd (de rit was slechts 111 kilometer lang) in het voorportaal van de Alpen. CHAMONIX De Tourkaravaan be waart geen prettige herinneringen aan de overnachting in het lieflijke Thonon- les-Bains aan het Meer van Genève. Bij het ochtengloren bleek namelijk, dat dieven waren aangetrokken door de grote voorraden, die in de karavaan worden meegesleept. Uit de wagen van Faema, die was open gebroken, waren dertig wielen en een paar balen koffie verdwenen. De Merciers misten tiental len banden. Bij elkaar was er voor enkele duizenden guldens gestolen. Na het vertrek uit Thonon waren er enkele demarrages geweest, onder an dere twee keer van Ottenbros, die ech ter geen genade vonden. Dat zijn zo van die eigenaardigheden van de meu te. Ottenbros is immers veel ongevaar lijker dan Bracke, die na 29 kilometer op Zwitsers grondgebied wel aan een solo mocht beginnen. De Belg had bij de ravitaillering na 1 kilometer in Martigny-Bourg, aan de voet van de Forclaz, een winst van bijna drie minu ten, een te geringe marge toen de stij ging begon. Ver voor de top al was Bracke ingelopen en als figurant ach tergelaten. Belangrijker was de inzinking, waar mee Gimondi te kampen kreeg. De Ita liaan, winnaar van de Tour in 1965, en tot gisteren tot de serieuze tegen strevers van Merckx gerekend, zat ver krampt zijn fiets tegen de na de as faltering weinig meer imponerende Forclaz op te duwen. Dat was het sein voor Merckx, Poulidor, Pingeon, Van Impe en Gandarias om via een scherpe demarrage het lijden van de Italiaan nog te verergeren. Janssen miste deze slag, Rini Wagtmans koos de weg van de minste weerstand. Een kilometer onder de top werd het doek opgehaald voor de laatste episode: Pingeon ging op de pedalen staan. Al leen Merckx volgde. Poulidor en de anderen konden het niet verhinderen. Na de top reed Merckx naar Pingeon toe en samen gingen zij op de Col de Montets af, de laatste barrière voor Chamonix. Zij kwamen bijna allemaal weer bin nen, de Nederlanders, op redelijke af stand vèn de grote mannen. Cees Haast glunderend in een groep op 6 minuten, Beugels op 7.28, Dolman en Van der Flaes zij aan zij op 7.31, Karstens op 8 minuten, Ottenbros en Poortvliet op 12 minuten. Karstens begreep het niet helemaal: „Ik ben helemaal niet kapot en toch kan ik niet met de eersten mee de Cols op". De bel voor de laatste ronde had in middels in Chamonix geluid voor Char lie Grosskost, die ook in deze Tour niet heeft kunnen bewijzen, dat hij inder- De Fransman Roger Pingeon flitste even voor de Belg Eddy Merckx over de eindstreep in Cha monix. daad van de klasse is, die men hem enkele jaren geleden na de Ronde van de Toekomst toedacht. De Fransman overschreed als enige in deze weinig imponerende rit de tijdslimiet en werd afgevoerd. ROTTERDAM Ook in tweede in stantie hebben atleten uit de sympathi- santengroep Westphal blijkt van onbuig zaamheid gegeven. De voor de wedstrijd Nederland Frankrijk Zweden voor dames, uitgenodigde Mieke Sterk en Corrie Bakker hebben de uitnodiging afgeslagen. Veertien dagen eerder deed een groepje heren hetzelfde. Het standpunt van de groep Westphal is nog steeds: Als Westphal trainer die vlak voor de Spelen in Mexico be sloot niet met zijn atleten mee te gaan niet terugkomt, kan de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie ons uitnodigen wij accepteren die uitnodigingen niet. De KNAU nodigt dus uit, de atleten weigeren en dan volgt automatisch de consequentie dat de atleten geen toe stemming krijgen voor wedstrijden in het buitenland als individueel deelne mer.. Het houdt dus ook in dat de „weige raars" niet voor de Europese kampioen schapen in Athene van 16 tot 21 septem ber in aanmerking komen. DEN HAAG De uitslagen van de eerste ronde van het Residentie-dam- toernooi, dat in Den Haag wordt ge houden, zijn: Erëgroep A: Andreiko (Rusl.) - Toet (Ned.) 20, Kuyken (Zwits.) - Kain (Ned.) 2—0, Adjiedj (Suriname) - Weerheijm (Ned.) 1—1. Eregroep B: Koeperman (Rusl.) - Boom (Ned.) 11, Baba Sy (Senegal)- v.d. Ende (Ned.) 20, Mes janski (Rusl.) - Varkevisser (Ned.) 20. Eregroep C: Sijbrands (Ned) - Scho tanus (Néd.) 11, Agafonof (Rusl.) - Koning Ferander (Suriname) 20, Claessens (Belg.) - Ivens (Ned.) 02. DEN HAAG Het programma voor de eerste competitiedag in de eredivisie op 10 augustus luidt: Telstar—Feyenoord, SVV—DOS, ADO—FC Twente, MW—PSV, Go Ahead—Hol land Sport, SpartaHaarlem, NECAZ '67, GVAVAjax. De toppers voor zondag 17 augustus in de eredivisie: FeyenoordGVAV en Ajax Go Ahead. In de eerste divisie begint de competitie op 17 augustus. De wedstrijden voor die datum zijn: HVCElinkwijk, VeendamVitesse, CambuurVolewijckers, FSC Volendam, Den BoschRCH, Fortuna VI.Helmond Sport, De Graafschap DFC, Blauw WitHeracles, Willem IIExcelsior. Het programma voor de tweede divisie op 17 augustus: PECNOAD, AGOW Gooiland, VWZFC, Roda JCEDO, Hermes DVSLimburgia, DrentheEind hoven, Wageningen—Heerenveen en BaronieRBC. CHAMONIX Op het knusse pleintje voor het raadhuis van Tho- non-les-Bains kwamen Dolman, Haast en Ottenbros aanfietsen om hun handtekening te zetten en de mondvoorraad voor onderweg aan te vullen. Toen dat was gebeurd zei Ottenbros in een gulle bui: „Kom jongens, het is nog vroeg, ik geef een rondje". Haast en Dolman ke ken ongelovig. Terecht, want het rondje van Ottenbros bestond uit een gratis bekertje koffie uit de pro paganda wagen van Faema. „Er kan vandaag geen gebak af", grap te Ottenbros nog, die zelf het mees te plezier had. RIJEKA De Zwitser Hubschmitt heeft maandag de negende etappe van de Ronde van Zuid-Slavië gewonnen, een rit over 180 kilometer van Zagreb naar Rijeka. Joop Zoetemelk blijft lei der in het algemeen klassement. De uitslag van de negende etappe: 1. Hubschmitt (Zwi) 180 km in 5.00.35 (inclusief bonificatie); 2. Gonschorek O-Dld) 5.00.45 (idem); 3. Cubric (Z-Sl) 5.02.16; 4. Nelub (Rusl); 5. Ju- has (Hong)8. Pustjens (Ned) allen dezelfde tijd als Cubric. Het algemeen klassement na negen ritten is: 1. Zoetemelk (Ned) 33.48.38; 2. Nelub (Rusl) op 3.43; 3. Dimitriev (Rusl) op 3.58; 4. Mickedn (O-Dld) op 5.14; 5. Takacs (Hong) op 6.15; 6. Oos terhof (Ned) op 6.16. De klassering van de overige Neder landers in de negende etappe is: 12. Zoetemelk 5.02.16; 20. Oosterhof z.t.; 51. Van den Burg 5.05.05; 52. Al- dershof 5.05.06; 58. Van der Kruys 5.05.24. In het algemeen klassement: 25. Pust jens op 20.42; 32. Aldershof op 29.23; 46. Van den Burg op 43.02; 62. Van der Krüys op 1.05.58. CRANS-SUR-SIERRE Ook tijdens het congres van de Internationale IJs hockey Federatie (LIHG), dat in het Zwitserse plaatsje Crans-sur-Sierre is gehouden, hebben de afgevaardigden zich fel gekeerd tegen de aankondiging van het Internationaal Olympisch Co mité (IOC), dat bij de Spelen van 1972 bij de teamsporten slechts acht lan denploegen tot de eindrondes zullen worden toegelaten. Het bestuur van de LIGH zal een officieel protest bij het IOC indienen. Het congres was tegen de openstel ling van de toernooien om de wereld en Europese kampioenschappen voor profs. Een voorstel daartoe werd met 30 tegen 20 stemmen verworpen. GUAYAQUIL Uruguay heeft in Guayaquil de uitwedstrijd tegen Ecua dor voor de eliminatieronden van het toernooi om het wereldkampioenschap (groep twaalf) met 2-0 gewonnen. In de eerste helft scoorde Ruben Bareno en in de 58e minuut profiteerde Oscar Subia van een fout in de defensie van Ecuador. ADELBODEN Het Nederlandse schaakteam staat in de vierde ronde van het Clare Benedict-toernooi, dat in Adelboden wordt gehouden, voorlopig gelijk tegen Zwitserland: 1,5-1,5. Aan het vierde bord werd de partij tussen Kuipers en Glauser afgebroken. De Ne derlander heeft in de afgebroken stel ling een overwicht aan ruimte, dat in winst zou kunnen worden omgezet. Aan het eerste bord behaalde Ree in een Siciliaanse partij, na aanvankelijk enkele moeilijkheden te hebben gehad, een overwinning op de jonge Zwitserse kampioen Lombard. Langeweg stond, eveneens in een Si ciliaanse partij, er lange tijd het beste voor en na vier uur weigerde hij remi se. In tijdnood overzag hij echter een onderste 'rij-combinatie, waardoor hij toch nog verloor. Bouwmeester kwam tegen Blau in een ingewikkelde variant van de Aljechin-verdediging. Ondanks complicaties volgde toch remise. In de laatste ronde speelt Nederland vandaag NAPELS De Britse Olympische kampioen Rodney Pattison heeft maan dag in de baai van Napels de leiding in de strijd om het wereldkampioen schap Flying Dutchman behouden. Pattison won in zijn boot „Superdo- cious" met John Macdonal als beman ning ook de tweede race na felle strijd te hebben geleverd met de Canadees Peter Byrne. De uitslag van de tweede race luidt: 1. Pattison (B); 2. Byrne (Can); 3. De Gaudenzi (Zwi); 4. Korni (Zwe); 5. Haegli (Fra). Het klassement na twee wedstrijden is: 1. Pattison 0 pnt; 2. Kroni 18 pnt; 3. Whitsworth (Austr) 20,7 pnt; 4. Litt- key (Hong) 23,4 pnt; 5. Haegli 24 pnt. DEN HAAG In het komende sei zoen zullen in Nederland drie Europese biljartkampioenschappen worden gehou den: bandstoten, neo-kader en libre. Het kampioenschap bandstoten vindt in februari 1970 in Apeldoorn plaats. Voor de andere toernooienzijn nog geen data en plaatsen vastgesteld. Dit werd besloten op de elfde algemene ver gadering van de Europese biljartfede ratie, die het afgelopen weekeinde in Dresden is gehouden. Verder werd bekend, dat in het sei zoen 1970V71 in Amersfoort weer ,het Europees kampioenschap pentathlon voor landenteams zal plaatsvinden. Bovendien kreeg de KNBB de toe zegging in 1971, het jubileumjaar, het wereldkampioenschap driebanden en het Europese kampioenschap pentathlon té organiseren. In het bestuur van.de CEB werd de Italiaan Rössi vervangen door de Por tugees Marques. De Nederlander P. van Engelen werd herkozen als vice- voorzitter. De agenda voor het seizoen 1969 ziet er als volgt uit: Europees kam pioenschap 71/2, Roubaix 23/26 okt. '69; wereldkampioenschap libre, Linz 20/23 nov. '69; Europees kampioen schap bandstoten, Apeldoorn feb. '70; Europees kampioenschap pentathlon, (Ind.) Vigo, Spanje 4/12 april '70; we reldkampioenschap driebanden, San Francisco, eind mei '70; Europees kampioenschap 47/2, San Sebastian eind juni '70; Europese kampioenschappen neo-kader en libre in Nederland. ADVERTENTIE De toenemende welvaart beeft onze eet- en leefgewoonten op vele manieren veranderd. Deze veranderingen blijken niet altijd, gunstig te zijn. Zo is o.a. gebleken dat ons voedselpakket een steeds hogere calorische waarde heeft gekregen, terwijl onze behoeften aan calorieën daarentegen min der zijn geworden door het hui dige levenspatroon. Met andere woorden: de doorsnee Nederlan der eet te veel! Hierbij speelt het aandeel van het dagelijkse vet- gebruik een by zonder belangrijke rol (Nederland heeft de twijfel achtige eer in West-Europa aan de top te staan met het vetgebruik per persoon). De toename van het vetgebruik staat echter niet op zichzelf. Door de welvaart en de vooruitgang van de techniek daalt het aantal mensen dat zware lichamelijke arbeid ver richt. Een andere factor van belang is dat hoe langer hoe meer mensen zich gemotoriseerd voortbewegen. Dit alles brengt met zich mee dat niet alleen onze voedingsgewoonten maar óók de samenstelling van ons dagelijkse voedselpakket drastisch gewijzigd dienen te worden. Nieuwe inzichten bij de overheid Ook de regering heeft ingezien dat onze eetgewoonten zich niet hebben aangepast'aan de veranderde leefge woonten. Uitgebreid medisch en sta tistisch onderzoek heeft aangetoond dat het gebruik van te veel vet (en van vetten van verkeerde samenstel ling) een „gewichtige" rol speelt bij de samenhang van een te hoog lichaamsgewicht, leeftijd en gezond heid. Gezien het grote belang voor de volksgezondheid en de populariteit van margarine als voedingsmiddel in Nederland, heeft de regering via de Warenwet wettelijk de mogelijk heid geopend voor de vervaardiging van een nieuw soort margarine, die slechts de helft van de hoeveelheid vet en dus ook van het aantal calo rieën bevat. Door halvarine minder vet eten! Sinds enige tijd heeft de consu ment in Nederland reeds kennis kunnen maken met een nieuw pro- dukt dat 50% minder calorieën heeft dan margarine. In de nieuwe aan vulling op de Warenwet, van kracht geworden op 1 januari 1969, heeft dit produkt de officiële naam van hal varine gekregen. Na jarenlange research is er nu halvarine onder de naam ERA op de markt gekomen. BIJ de be reiding en samenstelling van ERA halvarine is zorgvuldig rekening gehouden met de wensen van vele voedingsdeskundigen en artsen. Hierbij is tegelijk de grootste aan dacht besteed aan de smaak en de smeerbaarheid, die de consument stelt aan de fijnste margarine. De komst van ERA heeft volko men gebroken met de ouderwetse traditie en opvattingen dat marga rine, bestemd voor broodgebruik, 80% vet moet bevatten. Met de hal vering van dit vetpercentage heeft ERA een belangrijke stap voor waarts gedaan ten gunste van ieders gezondheid. rH3fElfc]fc3fH]fafc3fcj HALVARINE tegen Oostenrijk. De resultaten zijn: afgebroken partijen derde ronde: Zwit serland-Oostenrijk 22; Nederland- Span je 2 ValVa (Langlweg-Medi- na 10); West-Duitsland-Engeland 22; Vierde ronde: Oostenrijk-Engeland 22; Spanje-West-Duitsland 2-2; Zwit serland-Nederland l1/*IV* (één partij afgebroken). Lombard-Ree 01; Blau-Boumeester V*; Kupper-Langeweg 10; Glau- ser-Kuiper afgebroken. Stand na vier ronden: 1. West-Duits land 8V2 pnt; 2. Nederland en Zwitser land 8 pnt en 1 afgebroken partij; 4. Spanje 8 pnt; 5. Engeland 7V* pnt; 6. Oostenrijk 7 pnt. PARIJS De Franse dames-atletiek- ploeg, welke zaterdag en zondag in Uden tegen Nederland en Zweden uit komt, zal worden aangevoerd door Co- lette Besson, die in Mexico-stad Olym pisch kampioene op de 400 meter werd. De Frangaise zal in Uden echter niet starten op de 400, doch op de 200 meter. De Franse ploeg ziet er als volgt uit: 100 m: Gabrielle Meyer (11.9) en Syl- viane Telliez (11.5). 200 m: Colette Besson (23.4) en Sylvia- ne Telliez (23.3). 400 m: Eliane Jacq (54.1) en Nicole Du- clos (54.0). 800 m: Catherine Michaud (2.11.5) en Claudette Actis (2.11.1). 1500 m: Maryvonne Dupureur (4.35.3) en Danielle Denis (4.36.4). 100 m horden: Mariene Canguio (13.7) en Jeanne Schöbel (14.0). Hoogspringen: Ghislaine Barnay (1.80 m) en Martine Dubucquoi (1.74). Verspringen: Odette Ducas (6.15 m) en Mariene Canguio (6.25). Kogelstoten: Claudie Cuvelier (15.00 m) en Marie-Louise Parguel (14.75). Discuswerpen: Claudie Cuvelier (50.82 m) en Nicole Pierrotti (45.88). Speerwerpen: Andree Malsert (46.20 m) en Martine Bordet (46,60). 4 x 100 m: Gabriele Meyer, Dominique Descatoires (12.0), Michele Alayran- gue (12.2) en Sylviane Telliez. AMSTERDAM Op dinsdag 15 juli kan worden ingeschreven op de op 4 juli aangekondigde dubbele emissie met claimrecht van Bredero Vast Goed NV. De claimhandel vangt aan op woens dag 9 juli. De stortingsdatum is donderdag 14 augustus. Officiële notering zal worden aangevraagd, aldus het prospectus uitge geven door een bankconsortium onder leiding van de Amro-Bank en Bank Mees en Hope. De Verenigde Bedrijven Bredero NV. (V.B.B.), houdster van nominaal f 2,5 min. aandelen, zal volledig van haar claimrecht gebruik maken. De aange kondigde f 7,5 min. winstdelende obliga ties 1969, tegen 100 pet. dragen een ren te" Vën- 8 proöërrt. Déze rente wordt vér- hoog met een kwart procent voor ie der vol percent dividend boven de ne gen procent, dat over het voorgaande boekjaar is gedeclareerd met dien ver stande, dat de toeslag ten hoogste één pet. zal bedragen. De lening heeft een looptijd van ten hoogste twintig jaar. Aflossing in tien gelijke jaarlijkse termijnen van 1980 t/m 1984 a 102 en van 1985 t/m 1988 a 101 pet. Vervroegde gedeeltelijke af lossing is slechts toegestaan in bedragen van f 75.000 of een veelvoud daarvan. Doel van de emissie: sedert de emis sie van een winstdelende obligatielening 1965 hebben specifieke projectfinancie ring en de inhoudingen in de financie- rigsbehoefte voorzien. De omvang van de projectenportefeuille is sedertdien dusdanig gestegen, dat de voortgaan de groei thans een verhoging van het aandelenkapitaal en een vergroting van de langlopende leningen wenselijk maakt. Lopend jaar en vooruitzichten: de verkoop en de verhuur van de daar voor in aanmerking komende projecten ontwikkelen zich gunstig. De produktie over het eerste halfjaar 1969 was cir ca dertig pet hoger dan in 1968. Een zelfde ontwikkeling wordt voorzien voor het tweede halfjaar. De resultaten over 1969 zullen hoger zijn dan in 1968, zodat een verhoogd dividend (over 1968 8 procent) ook over het vergrote kapitaal tot de mogelijkheden behoort, aldus de directie. De nachtuitzending van de NRU van 22 op 23 mei jl. over het ruimtevaart project Apollo 10 heeft grote belangstel ling getrokken bij het Nederlandse ra dio-publiek. De uitzending werd door 520.000 per sonen van 15 jaar en ouder gedurende tenminste een half uur gevolgd (5,8®/«). Dit aantal is vier keer zo hoog als het aantal dat normaal op een donderdag avond na 24.00 uur nog naar de radio luistert (l,3*/«). Naar schatting hebben 80.000 perso nen (15°/o van degenen, die luisterden) de gehele uitzending van 24.00 uur tot 7 uur 's morgens beluisterd. Het eerste uur van de uitzending werd gevolgd door ongeveer 420.000 personen, hetgeen anderhalf maal zo veel is als gewoonlijk naar de laatste nieuwsberichten op beide zenders sa men luisteren. Op de tijdens de uitzending gedane oproep om reacties van luisteraars kwamen in de loop van de nacht onge veer 500 telefoontjes binnen. Door ruim 2400 mensen werd schriftelijk gerea geerd. De schriftelijke reacties leverden informatie op over het luistergedrag van 3800 personen ofwel van 7 per 1000 luisteraars. In de reacties werd vrijwel unaniem lof uitgesproken over het initiatief voor de uitzending en over het enthousiasme van de programmamedewerkers. Het merendeel van de reacties was afkomstig van geïnteresseerden in de ruimtevaart (80 pet.), waarvan een be langrijk gedeelte meer door het actu aliteitsaspect dan door technisch-we- tenschappelijke interesse was gemoti veerd. Ruim een kwart was „blij ver rast" en 10 pet. daarbij geïnteresseerd in ruimtevaart. Het betrof hier vooral personen, die in nachtdiensten werkten.

De Vallei | 1969 | | pagina 9