Den Hertog in sprint verslagen Rini Wagtmans, dalend als een adelaar, hield gelijke tred met de allergrootsten Jan Janssen liep niet te overbruggen achterstand op Nederlands schaakteam won Clare Benedict-beker in De tour cijfers Feyenoord lootte in eerste ronde tegen Reykjavik (IJsland) Henk Visser vormt groep beroepsatleten Waarschuwing voor Manchester en Milan Yierdaagse-leger nauwelijks gehavend door slechte weer Tinkhof en De Vink weg bij Blokkeer Voetbalster Pele als vertegenwoordiger Judith Salomé snel uitgeschakeld ZWARE ALPENRIT EIST TALRIJKE SLACHTOFFERS Verschrikking Achterstand Aftakeling Bedrogen Niet al te sterk Loting 16.1 5 km AUBAGNE 12e RIT DIGNE WOENSDAG 9 JULI 1969 ssr. f f. c .f if i j.1 e PULA De Oostduitse wielrenner Voigtlander heeft dinsdag de tiende etappe van 'de Ronde van Zuid-Slavië, een rit over 100 kilometer van Rijeka naar Pula, gewonnen. Tweede werde de Noor Berger en derde de Zuidslaviër Roner. De uitslag van de tiende etappe: 1. Voigtlander (O.D1) 100 km in 2 uur 28 min 14 sec. (30 sec. bonificatie); 2. Berger (Noorw) 2 28.24 (20 sec. bonifi catie); 3. Roner (Zuid-Sl.) 2.28.34 (10 sec. bonificatie); 4. Pavlik (Z.S1.) 2.29.35; 5. Bilic (Z.S1.) 2.29.39. Joop Zoetemelk won dinsdagavond een tijdrit in deze ronde over 22 kilo meter in 30 minuten en 18 seconden. Zoetemelk blijft leider in de algemene rangschikking. De Nederlandse ploeg nam de eerste plaats in het ploegen- kilassement over van Rusland. NIERSTEIN De ban is gebroken. Eindelijk is in de Ronde van Rijn land-Palts een Duitse renner er in ge slaagd voor eigen publiek een ritzege te behalen. Na de overheersing van Fe- dor den Hertog, die zeven keer achter een als eerste over de streep ging, en de etape-overwinning van Piet van Kat wijk, kon de 20-jarige Hans Lutz zich dinsdag als winnaar laten huldi gen. Hij maakte deel uit van een kop groep, die zich reeds na dertien kilo meter had gevormd. Kort na de start was Piet Hoekstra met de Duitser Mücke aan de haal ge gaan, spoedig gevolgd door Den Her tog. Hoekstra en Mücke vielen in de lan ge klim naar het Soonwald af. In de af daling sloten enige Duitse renners zich bij Den Hertog aan. In de eindsprint ging de jonge Lutz als eerste over de finish, gevolgd door diens landgenoot Knab en Den Hertog. Deze heeft in het algemeen klassement een voorsprong op Knab van 30 minuten en 49 secon den. De uitslag van de negende etappe is: 1. Lutz (WD1.) 127 km in 3.23.45, 2. Knab (WD1.) 3.24.15 3. Den Hertog (Ned.) 3.24.45, 4. Kuhn (Wdl), 5. Oleknavicius (WD1.), allen dezelfde tijd als Den Her tog, 10. Van Katwijk (Ned.) 3.29.04, 15. Van de Leeuw (Ned.) 3.29.40, 29. Hoek stra (Ned.) 3.47.40. Het algemeen klassement: 1. Den Hertog (Ned.) 29.20.57, 2. Knab (WD1.) op 30.49, 3. Troche (WD1.) op 33.14, 4. Van Katwijk (Ned.) op 42.40 5. Tschan (WD1.) op 44.06, 15. Van de Leeuw (Ned.) op 1.12.56, 29. Hoekstra (Ned.) op 1.40.48. GENèVE Het Engelse Manchester United, winnaar van het Europese be kertoernooi voor landskampioenen in 1968, en de bekerhouder van 1969, AC Milan, hebben dinsdag van de Europe se Voetbal Unie (UEFA) een waarschu wing gekregen na de wónordelijkheden, die het afgelopen seizoen hebben plaats gevonden bij de wedstrijden van beide elubs. Newcastle United en Glasgow Ran gers kregen een berisping voor de on geregeldheden in het toernooi om de jaarbeursfetedenbeker. De halve-finale- wedstrijd tussen beide clubs werd twin tig minuten onderbroken door vechten de supporters van de Rangers. Of schoon dit toernooi niet wordt georgani seerd door de UEFA werd deze zaak toch aanhangig gemaakt op de vergade ring van de unie in Genève omdat de Schotten het volgende seizoen in het Eu ropese toernooi voor bekerwinnaars spelen. APELDOORN Hoewel de regen nu en dan met bakken uit de hemel kwam heeft de wandelmeute zich op de eerste dag van de Apeldoornse Vierdaagse, de vierdaagse van de Nederlandse Wan delsport Bond, niet uit het veld laten slaan. Er gingen 1349 wandelaars en wandelaarsters op stap in de richting UgcheLen en Beekbergen en eenzelfde aantal meldde zich in de loop van de middag in de schouwburg „Orpheus" af. Toch bleek het weer wel degelijk in vloed te hebben gehad, want vanmor gen lieten vier wandelaars verstek gaan onder wie een Duitser. Het warme bed trok ze kennelijk meer dan het frisse, doch droge weer. Vandaag leidt het par cours in de richting Wilp en Klarenbeek en door het poldergebied rond Apel doorn. DEN HAAG De oud-internationals Joop Tinkhof en Jaques de Vink zullen het komende seizoen niet meer bij Blokkeer volleyballen. Als reden gaven Tinkhof en De Vink op te weinig tijd in verband met resp. werk en studie. Tinkhof heeft in totaal 80 keer in het Nederlandse team gespeeld, De Vink 86 keer. BRlAN£ON „Formidable". De Franse journalist, die in zijn auto achter Rini Wagtmans de afdaling van de Galibier had doorstaan trilde nog op zijn benen. „Formi dable", herhaalde hij, „die Wagtmans is me er eentje. Die kan dalen als de beste". Hij had gelijk. De kopman van Willem li/Gazelle, die in deze door Herman van Springel gewonnen zware Alpenrit over de Col de la Madeleine, de Col du Telegraphe en de Galibier, een fraaie derde plaats veroverde, was naar beneden gegaan alsof er geen geva ren bestonden. Wagtmans daalde als destijds de bekende Italianen Fiorenzo Magni en Ercole Baldini. Terwijl die nog wel eens risico's plachten te nemen ging Wagtmam de Galibier af in een volmaakte stijl, nauwkeurig balan cerend als een adelaar in glijvlucht. Rini Wagtmans, de beste Nederlander in de Ronde van Frankrijk van 1969 nu Jan Janssen door een inzinking fataal ver achter raakte, is een nuchter man. Hij was tot dicht bij de top van de Galibier in het gezelschap van Merckx, Pingeon, Gimondi. Poulidor en nog enkele an deren gebleven. Toen liet hij zich even afzakken en vroeg aan Ton Vissers hoever het nog was naarboven. Het ant woord, „nog ongeveer een kilometer", stelde Wagtmans gerust. „Ik dacht, laat ik me nu niet meer forceren en Wagtmans, die van zichzelf steeds weer beweert dat hij „net een beetje kan sprinten", „net een beetje kan klimmen", en „net een beetje kan tijd rijden" is intussen toch maar opge klommen tot de eervolle vierde plaats in het algemeen klassement achter Merckx, Pingeon en Poulidor en staat in het puntenklassement als onbetwiste tweede achter Merckx. Hij was lang genoeg aan de finish om op de Champs de Mars in Brian- gon de intocht van zijn verslagen rivaal Jan Janssen te zien. Janssen, die al op de Col de Madeleine was gelost, die on derweg last van zijn maag kreeg en tenslotte met een achterstand van bij na 21 minuten binnenkwam. Zijn ge zicht was asgrauw toen hij van de fiets stapte. Hij moest steun zoeken om niet te vallen. Janssen, een van de grote BarjolSj rustig naarboven gaan. Het moet al gek lopen wil ik die paar honderd meter achterstand in de afdaling niet goed maken. Dan moeten ze wel bijzonder hard rijden". Temidden van ijs- en sneeuwvelden, geteisterd door een ijzige koude, had Wagtmans zijn zinnen bij elkaar ge houden. De afloop stelde hem in het gelijk. In de afda ling had hij inderdaad de 55 seconden teruggewonnen, die hij op de Galibier had verloren. Beneden had hij een fel spurtgevecht geleverd met Eddy Merckx, die maar net voor hem zijn wiel over" de meet had kunnen steken. Dat was de enige teleurstelling voor Wagtmans, die onderweg had gehoord, dat Roger de Vlaeminck tot het leger van uitvallers van deze zware dag behoorde en had gehoopt, dat hij nu de rol van deze Belg in het puntenklassement zou mogen overnemen. Maar Merckx. die alle truien in zijn bezit heeft, had hem dwarsgezeten. „Die Merckx sprint overal voor mee. Voor de etappe, voor het pun tenklassement en bovenop de bergen voor het bergklas- sement. Tk krijg zo langzamerhand de indruk, dat hij alles wil winnen", zei Wagtmans nijdig. Hij voegde eraan toe: „Misschien dat hij tegen het eind van de week. als we weer op het vlakke zijn, in het peloton blijft zitten. Dan krijgt een ander tenminste ook nog eens een kans vijftigste plaats al meer dan een uur achter is geraakt. Eddy Merckx. Hij is onvermoeibaar. Ook weer op deze tiende dag tussen de wintersportplaatsen Chamonix en Bri- angon. Merckx laat niets aan het toe val over. „Dat is geen mens meer, dat is een duivel", zei Gimondi nadat Ed dy Merckx voor de zoveelste keer per soonlijk een opstandje had bezworen. Niemand kreeg gelegenheid om se rieus weg te komen. Niet de groep van elf met Eddy Beugels in het begin, niet het driemanschap daarna met Van Schil, niet het kwartet met Ottenbros, dat in de klim van de Col de la Made leine onder aandrang van Merckx het verzet moest staken. Natuurlijk, Otten bros, Van den Berghe, Janssens en Poppe hadden ruim twee minuten winst gehad, maar dat telde niet in de bere keningen van de leider. Nadat het kwartet was overweldigd ging Merckx zelf in de aanval. Met Pingeon. Het resultaat was een scheu ring in de hoofdmacht nog ver onder de top van de Madeleine, die als berg van de tweede categorie veel te laag gewaardeerd staat. 10-7-1969 Maximin 'Espigoulier verliezers van deze dag, leunde versla gen tegen zijn rijwiel. „Het ging niet", steunde hij. „Het leek wel of mijn maag zou barsten. Zo'n gevoel had ik Die koude in het begin hééft me de das omgedaan. Daar kan ik niet tegen". De' kóprtiah van BIC, welke ploeg bij na van de kaart is geveegd, zag wei nig heil meer in de Tour. „Als het morgen warm is gaat het misschien nog wel. Maar als het weer zo koud is, Herman van Springel op weg naai een zege in de tiende etappe. ADELBODEN Nederland, dat het schaaktoernooi in 1953, 1955 en 1966 won, heeft in het Zwitserse Adelboden voor de vierde maal de Clare Benedict trofee opgeëist. In de vijfde en laatste ronde behield het Nederlandse kwar tet dank zij een 2l/t - Vit zege op Oos tenrijk de voorsprong, die in de vier de ronde was veroverd. De partijen van Langeweg, Bouwmeester en Kuy- pers werden vrij spoedig remise gege ven. Ree speelde echter een marathon- partij, die tien uur vergde en won na een fraai eindspel in 71 zetten. He laas kan aanvoerder Bouwmeester de trofee niet meenemen naar Nederland. Deze indrukwekkende ereprijs is na melijk in Duitsland zoek geraakt... De uitslagen zijn: afgebroken partij uit de vierde ronde: Glauser (Zwits) - Kuypers (Ned) 0-1 (eindstand Zwitser land - Nederland 1Vj-2Vï). Vijfde ronde: Engeland - Spanje 2-2; West-Duitsland - Zwitserland lVi-21/*; Nederland - Oostenrijk 2V*-lVi: Ree - Pramerhuber 1-0; Langeweg - Holaszek %-'/«; Bouwmeester - Kinzei Vt-%; Kupers - Baumgartner V*-%. Eindstand: Nederland llVs pnt; 2. Zwitserland IOV2 pnt; 3. Spanje, Enge land en Wc: l Duitsland 10 pnt; 6. Oos tenrijk 8 pnt. heb ik er een hard hoofd in". Ontmoe digd verdween hij naar zijn hotel. De rit over het „dak van de Alpen" was een verschrikking geworden. Alle mogelijke tegenslagen ondervond de rennerskaravaan. Een kille regen in het begin, op. de Madeleine overgaand in een felle sneeuwstorm, die de toch al vermoeide coureurs tot op het ge beente deed verkleumen. Daarna een stekende zon om de martelingen te vol maken. Is het een wonder, dat zovelen onder deze omstandigheden de moed opgaven en in de brokkenwagen stap ten? Liefst veertien coureurs verdwe nen uit het veld, onder wie de Belgi sche kampioen Roger de Vlaeminck, de Spanjaard Perez-Frances, de Belg Vanneste, de Italiaan Basso en onze landgenoot Leen Poortvliet. Zij werden de slachtoffers van de vermoeidheid, die een flink deel van de meute in zijn verlammende greep heeft gekregen. „Ik schat, dat vanmorgen voor de start zeker zestig procent van de coureurs te vermoeid was", zo zei de Franse dokter Maigre, die na4 een val van Poortvliet dit ook als diagnose stelde en de lange Nederlander in de ambulance stopte. Poortvliet was na dertig kilometer op een smalle bochti ge weg tegen een draadafrastering rond een gat aan de zijkant van de weg gereden en had daarbij oude blessures opengehaald. Maar die waren niet de oorzaak van zijn opgave. De Willem Il-er, wiens achterwiel was dubbel ge klapt bij de val, hing huilend over de draad. Hij was doodmoe. Er was geen denken aan doorrijden. In de ambulance kwam hij bij Brian- gon binnen-en leek een stuk opgeknapt. Maar toen hij een tijdje bij de finish had gestaan, zakte hij weer in elkaar. Hij was heel even buiten bewustzijn, maar kwam door de goede zorgen van de dokter weer spoedig tot zijn positie ven. Dokter Maigre liet Poortvliet per ambulance naar het hotel brengen, waar de Nederlander meteen naar bed ging. Hij voelde zich nog erg duizelig en wilde maar het liefst zo snel en zo lang mogelijk slapen. De bezorgde Ton Vissers, die nu nog vijf man in de strijd heeft, nam maatregelen voor het geval Poortvliet woensdag niet naar huis zou kunnen gaan. „Ik laat mijn derde soig- neur hier achter net zo lang als nodig is. Al blijft Poortvliet nog een week", zei Vissers. Naast de uitvallers was er ook de grote groep, die in deze etappe een on mogelijke achterstand had opgelopen. Daartoe behoorden Jan Janssen, die van de vierde naar de negentiende plaats zakte, de Brit Harrison, Lucien Aimar, Rudi Altig, de aanvankelijk zo leuk klimmende Belg Van Impe, te veel om op te noemen. Duidelijke taal spreekt het algemeen klassement, waar in Herman van Springel als achtste al meer dan tien minuten achter staat op Merckx, waarin Jos Huysmans op de BOSTON De Braziliaanse voetbal ster Pele heeft een contract getekend, dat hem aan een fabriek voor scheer- artikelen verbindt. Pele zou de produk- ten van deze fabriek in twintig landen in Europa, Afrika en Midden-Amerika meer bekendheid moeten geven. Pele, die een van de best betaalde sportlie den ter wereld is, zal een campagne van de maatschappij steunen rond het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. Op de lange helling van deze berg begon de aftakeling van velen. Van Jan Janssen bijvoorbeeld, die machte loos streed tegen een tekort aan adem, tegen een hevige, stekende maagpijn. Vooraan kwam de natuurlijke selectie tot stand. Een aanval van Galera werd overgenomen door Gandarias, die als eerste in een sheeuwstorm op de top kwam. Op ruim een halve minuut pas seerde de-Fransman Gutty, op 1.10 een groep met Pingeon, Merckx, Gimondi, Galera, Agostinho, Poulidor en Wagt mans. Ook Wagtmans, die een paar ki lometer onder de top van fiets had moeten verwisselen. „Mijn fiets wilde niet meer sturen. En toen ik naar beneden keek, zag ik dat mijn voorvork was gebroken. Ik ben me doodgeschrokken. Verbeeld je dat zoiets in de afdaling gebeurt", zei Wagtmans, die na het wisselen gemak kelijk bij de anderen was gekomen. Dat gold niet voor Cees Haast. In zijn ijver het predikaat „meesterknecht" waar te maken, was "hij op Wagtmans blijven wachten. Maar toen Wagtmans bij hem kwam, was Haast uit zijn ca dans geraakt en verloor terrein. Hij reed nog voor Jan Janssen uit, die toen vier minuten na Gandarias boven was. De andere Nederlanders volgden op redelijke afstand: Beugels, Ottenbros, Dolman en Van der Flaes op zeven mi nuten, Karstens in een grote groep (men kon hem zien denken: „Zoveel renners zullen ze er nooit door tijds overschrijding uitzetten") op acht mi nuten. In de afdaling maakte Janssen veel goed. Niet alles. Bij de ravitaillering in St. Jean de Maurienne (138 kilome ter) zat hij in een groep met onder meer de Luxemburger Eddy Schutz op anderhalve minuut. Zodra de klim van de Col du Telegraphe echter begon, die onmiddellijk wordt gevolgd door de Ga libier, was het met Janssens tegenstand gedaan. Uit zijn groepje sprongen toch mindere klimmers als Dancelli en Schutz naar de voorhoede, terwijl de Nederlander moeilijker en moeilijker omhoog ging. Vooraan gebeurde ook het een en an der. Tussen de verse sneeuwvelden op de Telegraphe, tussen de ijswallen op Galibier ging de selectie door. Tot ten slotte tien man overbleven. Merckx, Van Springel, Poulidor, Pingeon, Gi mondi, Wagtmans, Vianelli, Gandarias, Popp en Panizza. Zij bleven overeind waar zovelen machteloos sneuvelden. Op de Galibier, voor de donkere tun nel naar de bevrijdende afdaling, spurt te Merckx voor Gimondi naar de pre mie van 2000 francs (ruim 1400 gulden) "ter herinnering aan de stichter van de Tour, Henri Desgranges. Merckx liet zelfs deze, in zijn ogen „aalmoes", niet schieten. Gimondi kreeg 1000 francs. Achter dit tweetal volgden de anderen, behalve Wagtmans en Poppe, die een kilometer onder de top waren achter geraakt. Wagtmans uit koele bereke ning, Poppe omdat hij haast niet meer kon. De Belg dacht aan het wiel van de Nederlander naar beneden te kunnen zeilen. Maar hij kwam bedrogen uit. Nauwelijks was de afdaling begonnen of Wagtmans liep bij hem weg en over brugde in een pijlsnelle vlucht het gat naar de kopgroep. Die had intussen Herman van Springel, de vorig jaar door Jan Janssen in de slotfase versla gen Belg, laten lopen. Van Springel im mers levert geen gevaar op. Beneden waar duizenden het Champs de Mars omzoomden, had de Belg bijna twee minuten voorsprong. Bijna twee minuten lag hij voor op de naar de tweede plaats spurtende Merckx. Rini Wagtmans klaagde: „Ik denk, dat hij de komende dagen in de bergen nog wel wat zal laten ziefi". Misschien krijgt Wagtmans gelijk. De verwachting is echter, dat Merckx pas volgende week vrijdag op de Puy de Dome, en dan vernietigend, zal toe slaan. TIENDE ETAPPE Uitslag van de tiende etappe, een rit over 220,5 km van Chamonix naar Briangon. 1. Van Springel (Bel.-Cools) 6.41.43, geen bonificaties; 2. Merckx (Bel-Dries- sens) 6.43.44; 3. Wagtmans (Ned-Vis- sers); 4. Gimondi (It-Pezzi); 5. Pinge on (Fra-Plaud), allen 6.43.44; 6. Poulidor (Fra-Magne) 6.43.48; 7. Vianelli (It.- Albani) z.t. 8. Gandarias (Sp-Langa- rica) z.t.; 9. Panizza (Ita-Pezz$ 6.44.45; 10. Poppe (Bel-Cools) 6.46.39; 11. Theilliere (Fra-Stablinski) 6.47.48; 12. Lebaube (Fra-Caput) z.t. 13. Schutz (Lux-Albani) 6.48.12; 14. Galera (Spa- Macheiin) z.t.; 15. Gabica (Spa-Machain) z.t.; 31. Janssen (Ned-Geminiani) 7.02.25; 42. Dolman (Ned-Vissers) 7.21.58; 57. Haast (Ned-Vissers) z.t. 79. Karstens (Ned-Plaud) z.t.; 89 Ottenbros (Ned-Vis sers) 7.13.40; 90. Beugels (Ned-Vissers) 7.13.40. Opgegeven hebben: Carletto (Ita- Pezzi), Mendiburu (Spa-Machain), Ma- hieu (Bel-Schotte), Poortvliet (Ned-Vis sers), San Miguel (Spa-Langarica), Pe- rez-Frances (Spa-Geminiani), Basso (Ita-Albani), Fontanelli (Ita-Albani), Gilson (Lux-Stablinski), Tosello (Ita- Albani), De Vlaeminck (Bel-Schotte), v Neste (Bel-Cools), Ravaleu (Fra-Sta- blinkski), Pintens (Bel-Cools). PLOEGENKLASSEMENT Dagploegenklassement: 1. Albani (Vianelle, Schutz, Polidor) 20.21.22; 2. Driessens 20.22.44; 3. Langarica 20.25.15; 4. Machain 20.26.13; 5. Plaud 20.27.16 11 Vissers 21.09.40 ALG KLASSEMENT Algemeen klassment na de tiende etappe; 1. Merckx (Bel. Driessens) 47.35.25 2. Pingeon (Fra-Plaud) op 5.21. 3. Poulidor (Fra, Magne) op 6.49; 4. Wagtmans (Ned. Vissers) op 7.16. 5. Gimondi (Ita-Pezzi) op 7.29; 6. Gan darias (Spa-Langarica) op 9.24; 7. Via nelli (Sta-Albano) op 9.45; 8. Van Springel (Bel. Cools) op 10.30; 9. Cale- ra (Spa-Machain) op 15.43.; 10. Letort (Fra-Plaud) 18.44; 11. Panizza (Ita- Pezzi) op 19.16; 12. Schutz (Lux.-Alba- ni) op 19.22; 13. David (Bel-Schotte) op 20.03; 14. Poppe (Bel-Cools) op 20.05; 15. Caldos (Spa-Langarica) op 23.49; 16 Dancelli (Ita-Albani) op 25.22; 17. Van Impe (Bel-Stablinski) op 25.25; 18. Du- mont (Fra-Plaud) op 25.54; 19. Janssen (Ned-Geminiani) op 25.55; 20. Agostino (Port.-Caput) op 26.46: 21. Theilleire (Fra-Stablinkski) op 28.43; 22. Castelio (Spa-Lagarica) op 29.03; 23. Gutty (Fra- Caput) op 29.42; 24. Lopez-Rodriguez (Spa-Machain) op 32.03; 24. Spruyt (Bel- Driessens) op 35.07; 34. Aimar (Fra- Geminiani) op 45.17. 53. Van der Flaes (Bei-Vissers) op 1.02.43; 57. Dolman (Ned-Visser) op 1.04.27; 66. Haast (Ned-Visser) op 1.12.11; 78. Beugels (Ned-Magne) op 1.18.34; 80 Karstens (Ned-Plaud) op 1.21.42; 88 Ottenbros (Ned-Vissers) op BERGKLASSEMENT Algemeen bergklassement: 1. Merckx 69 pnt.; 2. Pingeon 51 pnt.; 3. Galera 37 pnt.; 4. Gandarias 33 pnt.; 5. Gimon di 30 pnt. PUNTENKLASSEMENT Puntenklassement: 1. Merkcx (Bel), 109 pnt.; 2. Wagtmans (Ned.) 93 pnt.; 3. Janssen (Ned.) 74 pnt.; 4. Altig (W.- Dld.) 59 pnt.; 5. Dancelli (Ita), 55 pnt.; 6. Pingeon (Fr.) 52 pnt. BA AST AD Judith Salomé is dins dag in de eerste ronde dames-enkel spel van de internationale tenniskam pioenschappen van Zweden, die in Baa- stad worden gehouden, uitgesohakeld. De Nederlandse verloor met 3-6, 1-6 van de Zweedse Kerstin Anden. Een kopgroep tijdens de beklim-1 jaard Gandarias en onze landgenoot ming van de Galibier. Op kop Rini Wagtmans. Geheel links de Vianelli, gevolgd door gele-truidrager Fransman Pingeon. Eddy Merckx en daarachter de Span-1 GENÈVE In Genève heeft gisteren de loting plaats gehad voor de toer nooien voor de Europese bekers voor landskampioenen en bekerwinnaars. Voor Feyenoord. dat meedoet in de strijd om Europa Cup 1, had de loting, althans op papier, een gunstig resul taat. Als tegenstander voor de Rotter damse formatie kwam het IJslandse Kr. Reykjavik uit de bus. In het toernooi der bekerkam pioenen krijgt PSV als tegenstander de winnaar van de wedstrijd Rapid Wien Torpedo Moskou. Voor beide toernooien geldt, dat de eerstgenoemde clubs de eerste ontmoe ting op eigen terrein spelen. De voor ronde moet plaatsvinden op data vóór 17 september. Zowel in het toernooi voor de bekerwinnaars als de lands kampioenen zijn de data van de wed strijden voor de eerste ronde vastge steld rond 17 september en 1 oktober. - AUeen voor bekerhouder AC Milan is een uitzondering gemaakt, omdat de Italianen op 2 oktober in de Verenigde Staten moeten spelen. De wedstrijden tussen AC Milan en FC Avenir Beg- gen vinden plaats op 10 en 24 septem ber. Voorzitter Kouwenbergh van Feyen oord was blij met de verre tegenstan der. „Er is nog recht", was het com mentaar van ,de grijze Rotterdammer, „de laatste keer hadden we in de eer ste ronde een zware tegenstander. Dat was Real Madrid. Nu hebben we een heel zwakke. Vanmorgen spotte ik er nog mee: stel je voor, dat we Reykja vik krijgen". De heer Huybrechts, secretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB, heeft nog dinsdagmiddag telefonisch contact met het secretariaat van de UEFA in Zürich opgenomen om te ver nemen of Feyenoord zijn eerste wed strijd inderdaad in Reykjavik moet spelen. Een woordvoerder van de Euro pese Voetbal Unie benadrukte dat dit niet het geval was en dat Feyenoord de kampioen van IJsland op woensdag 17 september in Rotterdam voor het eerst zal ontmoeten. Landskampioen Feijenoord, die voor de vierde maal sedert het bestaan van de Europa Cup aan dit toernooi deel neemt, lijkt met KR Reykjavik geen al te sterke tegenstander te hebben ge troffen. De IJslanders namen tot nu toe tweemaal met slechts zeer weinig succes aan de strijd om de Europese beker deel. In het seizoen 1964/1965 wer den zij al in de voorronde uitgescha keld door de Engelse kampioen Liver pool, die in Reykjavik met 0-5 won en op eigen terrein met 6-1 de sterkste bleek. Twee jaar later sneuvelde KR Reykjavik tegen de Franse titelhouder FC Nantes, die de uitwedstrijd met 2-3 won en in Nantes met 5-2 zegevier de. Bekerhouder AC Milan zal geen moei te hebben om zich te plaatsen voor de tweede ronde. De Italianen, die op 28 mei in Madrid met 4-1 de finale tegen Ajax wonnen, hebben het Luxemburgse FC Avenir uit Beggen als tegenstander geloot, die zich wel weinig illusies zal maken. Spartak Trnava, in het laatste Europa Cup toernoaj in de halve fina les uitgeschakeld door Ajax, begint het toernooi 1969-1970 met een wedstrijd te gen Hibernian (Malta). In de afgelopen jaren hebben de Maltezers slechts een figurantenrol gespeeld in het Europese bekertoernooi, waarop ook dit keer waarschijnlijk geen uitzondering zal worden gemaakt. Real Madrid en Ben- fica, twee gerenommeerde namen in het Europa Cup-voetbal, zullen waar schijnlijk ook niet al te veel moeite heb ben om de volgende ronde te bereiken. Real Madrid trok Olympia Nicosia, ter wijl het Portugese Benfica in de eerste ronde de winnaar van de kwalificatie wedstrijden tussen Palloseuna Tur ku en BK Kopenhagen als tegenstander krijgt. PSV heeft het met Rapid Wien of Torpedo Moskou in het toernooi voor de bekerwinnaars op papier heel wat minder getroffen dan Feijenoord. Ra pid Wien, dat afgelopen seizoen in het toernooi om de Europa Cup I speelde en daar in de achtste finales Real Ma drid uitschakelde, is een bijzonder ster ke ploeg, die internationaal de nodige ervaring heeft. Torpedo Moskou be reikte in het seizoen 1967-1968, toen AC Milan beslag legde op de Europa- Cup II, de kwartfinales. De Russen werden na een beslissingswedstrijd uit geschakeld door Cardiff, dat in Moskou met 1-0 verloor, maar op eigen terrein met dezelfde cijfers zegevierde. De beslissingswedstrijd, die in Augsburg werd gespeeld, won Cardiff City met 1-0. SCHIPHOL Als de plannen van de voormalige Nederlandse atletiek-kam- pioen Henk Visser, die in 1956 Euro pees recordhouder verspringen was, verwezenlijkt worden, dan zal volgend jaar worden begonnen met beroepsat- letiek. De thans 36-jarige Visser, die zei dat Hy voor zijn „professional track"- project invloedrijke financiers heeft we ten aan te trekken, richt zich speciaal tot topatleten uit de gehele wereld, die als amateur alle roem reeds hebben be haald. Visser zegt er reeds in te zijn ge slaagd een Amerikaanse beroepsploeg van 40 atleten te contracteren, doch met uitzondering van Ralph Boston, de Amerikaanse verspringer, die al lang munt uit zijn prestaties slaat, noemt hij geen namen, omdat dit de betrokkenen thans in hun amaeursta- us zou kunnen schaden. Deze zomer zal hij voornamelijk besteden aan het formeren van een Europese beroeps- ploeg, waarin naar het zich laat aanzien geen Nederlander zal voor komen, al heeft Visser wel het oog ge richt op de eveneens in Amerika ver blijf houdende Leo de Winter. Hij gaat nu in Europa alle belangrijke interna tionale atletiektoernooien af en zal uiteraard ook de Europese kampioen schappen bezoeken, die in september a.s. in Athene worden gehouden. Visser stelt de beroepsatleten een jaarsalaris van enkele tienduizenden guldens in uitzicht, dat niet in de eer ste plaats door publiek op de tribune moet worden opgebracht, maar voor namelijk door met de namen van de atleten reclame te maken ten bate van fabrieksartikelen, sportuitrustingen ed. De atleten zullen provisie genie ten op de verkoop van alle artikelen, die bij deze campagne worden betrok ken en zullen ter stimulering daarvan bij deze verkoop zelf worden ingescha keld. Van de wedstrijden tussen deze top-profs zullen films worden gemaakt waarvoor de Amerikaanse televisie stations graag met forse bedragen over de brug willen komen, meent Vis ser. Een uitgebreid wedstrijdprogramma, waarbij de animo van de atleten op peil wordt gehouden door vette geld prijzen, is reeds op papier gereed. In januari en februari van het volgend jaar zullen in de VS en Canada 10 in- door-wedstrijden worden gehouden. In de daarop volgende zomer trekt de he le groep, die dan uit circa 40 Ameri kaanse en 40 andere, voornamelijk in Europa te rekruteren atleten moet be staan, naar Portugal om daar op 19 juni 1970 aan een tournee door Euro pese landen (inclusief het Oostblok) te beginnen. Op het programma staan 27 wedstrijden, die in 3 maanden tijds worden gehouden. Op de lange lijst staat Amsterdam genoteerd voor vrij dag 10 juli. „In talloze sporten worden de pres taties zakelijk geëxploiteerd", aldus besloot Visser. „Waarom ook niet in de atletiek? De meeste atleten hebben er genoeg van misbruikt te worden door met name de 'schoenenindustrie, die goud aan hen verdient zonder dat zij er zelf veel wijzer van worden". Palloseura Turku (Finland) BK Kopenhagen (Denemarken) Eerste ronde: Hibernian (Malta) Spartak Trnava (Tsjecho Slowakije); Benfica (Portugal) winnaar Palloseura/BK Kopenha gen; CSKA Sofia (Bulgarije) Feren- cvaros (Hongarije); Celtic (Schotland) FC Bazel (Zwitserland); Fiorentina (Italië) Oester Vaexjoe (Zweden); Standaard Luik (België) Nandori Tirana (Albanië); KR Reykjavik (IJs land) Feyenoord (Nederland); Bay- ern München (West-Duitsland) St. Etienne (Frankrijk); Real Madrid (Spanje) Olympia Nicosia (Cyprus); AC Milan (Italië) bekerhouder FC Avenir Beggen (Luxemburg); Austria Wien (Oostenrijk) Dynamo Kiev (Rusland); Leeds United (Engeland) Sky Og Lynn (Noorwegen); Crvena Zcezda (Zuid-Slavië) Linfield (Noord Ierland); Uta Arad (Roemenië) Le- gia Warschau (Polen); Galatasaray (Turkije) Waterford (Ierland); Vor- warts Berlin (Oost-Duitsland) Pana- thinaikos (Griekenland). De loting voor het toernooi van de bekerwinnaars had het volgende resul taat: voorronde; Rapid Wien (Oost) Torpedo Mos kou (Rusland) Eerste ronde; Cardiff City (Wales) Mjoendalen IF (Noorwegen); Maagdenburg (Oost- Duitsland) MTK Boedapest (Honga rije); Dukla Praag (Tsjecho Slowakije) Marseille (Frankrijk); Glasgow Ran gers (Schotland) Steaua Boekarest (Roemenië); Dynamo Zagreb (Zuid—Sla vië) Slovan Bratislava (Tsjecho- Slowakije) bekerhouder; Slima Wander ers (Malta) Norrköping (Zweden); Goztepe Izmir (Turkije) US Luxem burg. Winnaar Rapid Wien/Torpedo Moskou PSV (Nederland); Ards (Noord-Ierland) AS Roma (Italië); Lierse SK (België) Haopoel Nico sia (Cyprus); Reykjavik (IJsland) Levski Sofia (Bulgarije); Frem Kopenhagen (Denemarken) FC Sankt Gallen (Zwitserland); bekerwinnaar Griekenland Gornik Zabrze (Polen); Academica Coimbra (Portugal) Kuo- pio Palleuseura (Finland); Atletico Bil bao (Spanje) Manchester City (En geland); Shamrock Rovers (Ierland) Schalke '04 (West-Duitsland).

De Vallei | 1969 | | pagina 11