Veenendaals dagblad Moskou en Peking wisselen nota's over grensincident Buiten Koningin geeft astronauten boodschap mee Gemeenten zijn te royaal met bijstandverlening Prinselijk gezin bibbert solidair mee KLM zal na „gouden" jaar twee miljard investeren Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Nu gevechten op eiland in de Amoer Vliegen wordt duurder Stakingsactie Belgische t.v. JAMIN Buien en zon Geheim akkoord V.S.'-Vietnam tegengesproken Humphrey zweeg over komplot Nixon-supporter MINISTERS WAARSCHUWEN Dood ruimte-aap nog; mysterie Goya gekocht op rommelmarkt SCHIETENDE RECHTER Altijd aardig 'n landgenoot te treffen Vakantie op Piet Hein" in koud Nederland Vijfjarenplan om groei te kunnen volgen ONTSNAPPING VIA WC- RAAMPJE Koekoek voor belediging veroordeeld White schrijft in hoek Grote bek Chinese nota Dode en gewonden Onbewapend LASERSTRALEN TEGEN TANDBEDERF JUBILEUM WERKPLAA TSEIS BAANWERKER LIEP TEGEN TREIN krokant jes Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.)/ Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.t 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 9 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I58 PARIJS Als pure speculatie be stempelden dinsdag Noordvietnamesc en Amerikaanse functionarissen een Frans persbericht als zou een stilzwij gende overeenkomst over de geleidelij ke terugtrekking van de troepen van hun landen uit Zuid-Vietnam voor de deur staan of misschien al van kracht zijn. René Dabernat, een vooraanstaand politiek commentator, schreef in het onafhankelijk-linkse blad Combat dat het akkoord was bereikt tijdens gehei me besprekingen in Parijs en elders. „Onzin", zei een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie naar de Parijse vredesconferentie. „Bij ons we ten is er niets nieuws". Een zegsman van de Amerikaanse de legatie verklaarde: „Het zou prachtig zijn als het waar was, maar wij welen niets af van een overeenkomst, stil zwijgend of anderzins." WASHINGTON In zijn boek „The making of a president 1968" heeft Theodore White verslag gedaan van een poging door een Nixon-supporter mi de vredesonderhandelingen met Vietnam te saboteren. De weduwe van generaal Claire Chennault, mevrouw Anna Chan Chen- nault, heeft in oktober van het vorig jaar pogingen ondernomen om haar contacten in Azië te mobiliseren om de gehemie besprekingen tot niets te doen leiden. Aangezien ze een supporter van Richard Nixon was kon ze de in druk wekken, dat ze dit met instem ming van Nixon deed. White zegt dat als de democratische kandidaat. Hubert Humphrey, die vol ledig op de hoogte was gesteld van de pogingen van mevrouw Chennault, hiervan gebruik had willen maken door het als de grootste sensatie van de laatste vier dagen van de verkiezings campagne te gebruiken, hij wellicht de verkiezingen zou hebben gewonnen. Volgens White wist Nixon gedurende de laatste paar dagen, dat als Humph rey het verhaal over de pogingen van mevrouw Chennault openbaar zou ma ken hij, Nixon, de verkiezingen zou verliezen. NEW YORK In de stad New York zijn gedurende de maand juli honderd en drie personen gestorven die aan he roïne waren verslaafd. Dit is ongeveer tweemaal zoveel als in andere maan den. Wie eenmaal een appelvink ge zien heeft, hetzij in natura, opgezet of afgebeeld, zal zich bij een vol gende kennismaking deze figuur ongetwijfeld herinneren, want geen van onze zangvogels bezit zulk een wanstaltige driehoekige dikke sna vel. Hij valt geheel buiten alle pro porties en maakt het dier min of meer topzwaar. Ge zult deze vink relatief zelden ontmoeten want hij komt schaars voor en leidt boven dien een stil, weinig opvallend be staan, terwijl voorts de zang niet vee9 om het lijf heeft. Ik heb hem vot'ral leren kennen bij kleine kunstmatige waterkommen met waarnemingshut, waar die ap- pelvinken graag kwamen baden en drinken. Je krijgt zo'n badgast dan zo te zeggen ,,sous la main" en kunt alle details goed in je opne men, zoals de gefriseerde veertjes op de vleugel en de gitzwarte keel- vlek. Doch het meest spectaculair blijft toch de plompe snavel en de korte staart. Later vonden we ook het nest; dit zat achter het huis .,de Zwarte Berg" op de Hoge Ve- luwe in een oude noteboom en niet ver van zo'n verscholen badgele genheid. Een jong, dat er was uit gevallen, werd door de arbeiders bij de wildschut gebracht en door hem prima grootgebracht, zij het, dat er hoogst zelden kersen op hel menu stonden; de vogel consumeert er slechts de pitten van en weet de harde ,kern met gemak te kraken, om hen te bereiken. Ook pruimen kan hij de baas en voorts leeft hij van beukenoten, appelpitten, bes sen en allerlei zaden. Erwten peu tert hij vaardig uit de doppen, even als bonen. Al met al een vermake lijke figuur met een typische le- venswijs, die ik in mijn rubriekje toch eens ten tonele wilde voeren. 9 juli 1969 A. B. WIGMAN MOSKOU/PEKING China en de Sovjet-Unie hebben gisteren over en weer protestnota's ingediend inzake een gewapend treffen op het eiland Pacha in de Russisch-Chinese grensrivier de Anioer. China diende gisteren bij de Sovjet-Unie een „ernstig protest" in tegen het ..binnendringen in Heiloenkiang (Noordoost-China) door Russische kanonneer boten en vliegtuigen". De Sovjet-Unie heeft daarop gisteravond bij de Chinese ambassade in Mos kou een protestnota ingediend waarin de leiders te Peking ervan worden be schuldigd, het incident van dinsdagochtend te hebben uitgelokt. Jjc ruimtevaarders van de Apollo II zullen een boodschap mee nemen van koningin Juliana, die op het maanoppervlak zal worden neergelegd. De boodschap staat op een microfilm en luidt: „Ik heb gro te bewondering voor de kunde en volharding van allen, die hebben meegewerkt om deze eerste beman de vlucht naar de maan mogelijk te maken. Ik hoop, dat deze pres tatie van groot nut zal zijn voor de toekomst van de mensheid. Juliana R. DEN HAAG Vele gemeenten zijn, volgens het kabinet, te gul met het ver lenen van bijstand aaii arme mensen. De regering heeft daarom besloten paal en perk te stellen aan de uitkeringen voor sociale zorg. In een brief aan alle gemeentebestu ren wordt de colleges van B. en W. op het hart gebonden niet over de schreef te gaan en zich meer te houden aan de door het Rjjk geadviseerde uitke ringsbedragen. De brief is ondertekend door de ministers Beernink (Binnen landse Zaken) Wilteveen (Financiën), Roolvink (Sociale Zaken) en Klompé (Maatschappelijk werk). Een enkele maanden geleden inge stelde werkgroep bestudeert de vraag op welke manier meer eenheid kan worden gebracht in de gemeentelijke IIONOLOELOE De Amerikaanse geleerden tasten volkomen in het duis ter over de oorzaak van de dood van „Bonny", de ruimte-aap. 12 uur nadat het beest naar de aarde was terugge bracht. Er zal een lijkschouwing wor den verricht. De aap heeft 8Va dag in de ruimte doorgebracht. Dr. W. Ross Adey van de universi teit van Californië en een hersenspecia- list zeiden dinsdag tijdens een pers conferentie, dat er tijdens de tocht van de aap geen tekenen waren geweest van een onmiddellijk gevaar. Het eni ge teken, dat de geleerden hebben ge constateerd voordat de aap werd te ruggebracht naar de aarde was dat z'n lichaamstemperatuur lager begon te worden. LONDEN De Londense kapper van Poolse afkomst Wilhelm Weiner kocht drie jaar geleden op een rommel markt een in slechte staat verkerend schilderij voor 15 shilling (f 6,50). Drie internationale deskundigen hebben vast gesteld dat het een Goya is met een geschatte waarde van 435.000 gulden. PANAMA Een rechter van het hooggerechtshof in Panama is maan dag gearresteerd omdat hij vier scho ten uit een .32 kaliber revolver heeft ge lost en de procureur-generaal, Olmeda Miranda en de opperrechter Ramon Pa- laeios Parilla gewond had. De politie zei, dat ooggetuigen ver klaard hadden dat rechter Jorge More no Davis verschil van mening kreeg met Palacios en Miranda over de be noeming van rechters bij lagere recht banken en plotseling met zijn revolver begon te zwaaien. Palacios noch Miranda werden ernstig gewond. Morenos werd door Palacios ontwapend, aldus de politie. HAARLEM Berooid van alles wat het bij zich had, is een Haarlems echt paar van vakantie uit Spanje thuisge komen. In geleende kleren kwamen man en vrouw in Haarlem terug. Alleen hun zwemkleding hadden ze nog over. Ze waren aanvankelijk op een kam peerterrein in Frankrijk. Daar ontmoet ten zij een Nederlander, die hen uitno digde mee te gaan naar Spanje. De Haarlemmers laadden al hun spullen over in de auto van de vreemdeling en gingen op pad. Daags na aankomst in Spanje zou de „vriend" een ander kampeerterrein gaan zoeken. Hij nam zijn auto, waarin de spullen van de Haarlemmers nog lagen, en kwam niet meer terug. Intussen lie pen de berooide Haarlemmers in bad pak rond. Behalve hun kampeeruitrustig waren ze ook zevenhonderd gulden kwijt. In geleende kleren werd ten slotte de te rugreis aanvaard. Bij de Haarlemse politie bleek dat de „vriend" gezocht wordt wegens diefstal. De auto was ge- I huurd in Amstelveen Het was voor zover bekend het eer ste belangrijke incident op de Amoer. Incidenten deden zich eerder wel voor op de nabijgelegen Oessoeri en in de Kazakhstan-Singkian grenssector. Sinds het Russische persbureau op 23 juni bekendmaakte, dat vijf dagen tevoren in Chabarowsk Russisch-Chine se besprekingen waren begonnen over het verkeer op de grensrivieren is daarover niets meer gepubliceerd. Mos kou en Peking voerden inmiddels open lijk een woordenstrijd over een moge lijke heropening van onderhandelingen ten behoeve van een duidelijke afbake ning van omstreden grensstukken en het voorkomen van grensincidenten. De tekst van de Chinese nota, die dinsdag bij de Sovjetrussische ambas sade in Peking is ingediend, luidt als volgt: „Sovjetrussische grenstroepen zijn vandaag, 8 juli, te 08.30 uur door twee schepen overgebracht naar Chinees ge bied op het eiland Pacha en zijn dit Chinese grondgebied aan de Chinese karrt van de voornaamste vaargeul van de rivier Amoer in de provincie Hei loenkiang binnengedrongen. Om 8.40 uur zijn de troepen op hét eiland ont scheept, waar zij zonder reden het vuur hebben geopend op de bewoners en de Chinese militie die het eiland verdedigt. Deze voelden zich verplicht het vuur uit wettige zelfverdediging te beantwoorden en hebben de indringers van Chinees grondgebied verjaagd. Om 10.40 uur is een Sovjetrussische kanon neerboot naar het eiland Pacha toege varen, waar deze een hevig vuur op het eiland opende. Te 16.20 uur zijn twee Sovjetrussische kannonneerboten opnieuw in het gebied doorgedrongen en hebben Sovjetrussische grenstroe pen op het eiland afgezet, waar een burgerwoning in brand werd gestoken. Tussen 11.20 en 16.20 uur hebben Sov7 jetrussische vliegtuigen zesmaal het luchtruim boven het eiland geschonden en hebben er dreigend op geringe hoogte hoven rondgevlogen. De Chinese regering protesteert scherp bij de Sovjetrussische regering tegen deze nieuwe schending van Chi nees gebied en de gewapende uitda ging, die zijn verricht ondanks herhaal delijke waarschuwingen van de Chine se regering. De Chinese regering eist dat de Sovjetrussische regering onmid dellijk ophoudt, metterdaad en niet al leen met woorden, met het schenden van Chinees grondgebied en met de ge wapende provocaties. Zij behoudt zich het recht voor, schadevergoeding te eisen van de Sovjet-russische regering voor de geleden verliezen. De Chinese regering waarschuwt de Sovjetrussi sche regering ernstig: „Wanneer u hardnekkig blijft volharden in uw poli tiek van agressie en gewapende uitda ging van China, zult u een ernstige be straffing van het Chinese volk ontvan gen en zal de Sovjetrussische regering geheel verantwoordelijk worden gesteld voor alle ernstige gevolgen die eruit voortvloeien." De Sovjet-Unie heeft dinsdag bekend gemaakt, dat bij de gevechten een Rus sische arbeider is gedood en drie an deren zijn gewond. In de Russische nota wordt geen mel ding gemaakt van de aanwezigheid van Russische militairen of wapens bij het incident. De Chinezen worden be schuldigd van kwaadaardige provoca tie en ze worden ervan beschuldigd de onderhandelingen die plaats vinden tussen de Russen en de Chinezen over de doorvaart op de grensrivieren in Chabarowsk te willen verstoren. In het incident zouden ook twee Russische ri vierboten zijn beschadigd. In de Russische nota werd gezegd dat de actie van de Chinezen werd uit gevoerd tegen onbewapende arbeiders die een aantal navigatieborden aan het repareren waren. De Chinezen openden het vuur met automatische wapens, zo werd gezegd. De Chinezen weten, dat de navigatie borden door de Russen zijn opgesteld en altijd door de Russen worden on derhouden. Deze aanval op arbeiders is een kwaadaardige provocatie die ten doel heeft de situatie bij de grensri vieren te verslechteren. In de nota werd geen melding ge maakt van Chinese slachtoffers. In de Chinese protestnota, die in Pe king werd overhandigd werd in het ge heel geen melding gemaakt van slacht offers. LOS ANGELES Twee hoogleraren aan de school voor tandheelkunde van de universiteit van Californië menen een manier te hebben gevonden om tan den en kiezen voor bederf te vrijwaren. Bij proeven op getrokken menselijke tanden en tanden van apen is gebleken dat een behandeling met laserstralen de kleine openingen in het glazuur sluit. De proeven zullen nog enkele jaren worden voortgezet om na te gaan of het proces beslist veilig is. Prinses Beatrix, prins Claus en hun twee kinderen zijn gisteren met hel koninklijke jacht ..Piet Hein" in het Friese plaatsje Deinum aangekomen. Prins Claus en zijn oudste zoon gingen meteen een luchtje scheppen. Het prinselijk gezin maakt met de „Piet Hein" een vakantietrip door ons land en net als iedereen treffen ze het slecht met het weer. Een paar dagen geleden waren ze op Vlieland, waar ze een fietstochtje maakten. Prinses Beatrix en prins Claus zijn dit jaar niet van plan naar Porto Ercole te gaan. Ze blijven met de prinsjes in eigen land, mede met het oog op de te verwachten gezinsuitbreiding in oktober a.s. AMSTERDAM Door de pijlsnelle groei van het luchtverkeer zal de K.L.M. in de komende vijf jaar twee miljard gulden moeten investeren. Dit bedrag zal in hoofdzaak worden gebruikt voor de aanschaf van nieuwe vliegtuigen, waar onder de zes reuzenvliegtuigen van het type Boeing-747. Daarnaast wil de maatschappij zes luchtbussen bestellen van het type DC-10. terwijl zij een optie overweegt op nog eens zes van deze toestellen. Volgens dr. G. van der Wal, de pre sident-directeur van de KLM, zal de maatschappij zelf ongeveer de helft van dit kapitaal kunnen opbrengen. Opmerkelijk is, dat de directie over weegt een deel van de toekomstige vloot door anderen te laten financieren en de vliegtuigen te huren. Vliegen wordt duurder. Als voornaam ste oorzaken noemde de heer Van der Wal de hoge investeringen, maar voor al de inflatie. „Voor de K.L.M. zou een tariefsverhoging van vijf procent in de komende twee jaar voldoende zijn. Som mige Amerikaanse maatschappijen drin gen al aan op een verhoging met vijf tien procent". De tarieven zullen aan de orde komen op de jaarvergadering van de I.A.T.A. de internationale organisatie van luchtvaartmaatschappijen die binnen kort in Amsterdam wordt gehouden. In de afgelopen twintig jaar daalden de tarieven op de noordatlantische route met vijftig procent. Over diezelfde pe riode is het kostenpeil in ons land met 130 procent gestegen. De K.L.M., die in oktober vijftig jaar bestaat, behaalde in het afgelopen jaar resultaten, die over de hele linie een record betekenen. De winst is de groot ste uit de geschiedenis: 89 miljoen gul den. De omzet nadert de één miljard gulden. Zo wordt het in twee beteke nissen een gouden jaar. Desondanks zei dr. Van der Wal: „Nu begint het pas". Men zie ook elders in dit nummer: „KLM vertrouwt op eigen mid delen." bijstandsnormen. Het kabinet vinc(t de toestand echter zo ernstig, dat het met zijn maatregelen niet heeft willen wach ten totdat de werkgroep haar taak heeft afgerond. In dezelfde brief wijzen de ministers de gemeenten erop, dat de wet op de sociale werkvoorziening (werkplaatsen voor minder-validen en gehandicapten) doelmatiger en zorgvuldiger moet wor den toegepast. Ook met de toepassing van deze wet zijn vele miljoenen ge moeid. Het Rijk vergoedt de gemeenten tach tig procent van de uitgekeerde bij standsbedragen. In de begroting van het gemeentefonds, waaruit dit geld wordt betaald, is daarvoor dit jaar 50 mil joen gulden uitgetrokken. Op dit ogen blik is het duidelijk dat als de gemeen tebesturen ongelimiteerd blijven door gaan met het verstrekken van bijstand dit bedrag aanzienlijk zal worden over schreden. Ieder gemeentebestuur is vrij in het vaststellen van de hoogte van de uitkering. Dr. G. VAN DER WAL L nu begint het pas HOOGEVEEN De 34-jarige elek- tromonteur R. J. van H. uit Sebalde- buren (gem. Grootegast), die dinsdag voor de officier van Justitie in Gronin gen zou worden voorgeleid wegens diefstal op grote schaal van bouwma terialen, blijkt de nacht tevoren uit het politiebureau in Hoogeveen te zijn ontsnapt. Hij kreeg toestemming van de wacht commandant om gebruik te maken van het toilet. Door het wc-raampje heeft hij zich naar buiten weten te wer ken. Bij zijn ontsnapping was hij slechts gekleed in overhemd en panta lon. Vast staat, dat hij de trein naar Assen heeft genomen. Omdat hij, toen hij op de trein stap te, een jas droeg en over geld beschik te, vermoedt de politie dat hij in Hoo geveen een relatie heeft. De Hooge- veense politie heeft met de telex de hulp ingeroepen van alle politiekorp sen in Drente en Groningen om de vluchteling op te sporen. Van H. werd eind vorige week in Hoogeveen op heterdaad betrapt, toen hij materiaal en gereedschappen ont vreemdde van een bouwwerk. In zijn woning in Sebaldeburen werd een enor me hoeveelheid gestolen bouwmate riaal aangetroffen, waarmee hij een nieuw huis wilde bouwen. De funde ring had hij reeds gelegd. BRUSSEL De Belgische televisie kijkers hebben dinsdagmiddag het eer ste deel van de reportage van de Tour de France moeten missen als gevolg van een eerste waarschuwingsstaking van 10 minuten van het BRT- personeel tegen de benoeming van een nieuwe personeelsdirecteur. De actie is georganiseerd door chris telijke en liberale vakbonden, die een benoeming van de vroegere politieke directeur van het socialistische blad Le Peuple, Housiaux, tot personeelsdi recteur een politieke benoeming ach ten, die de rechten van het personeel schendt. De stakingsactie, die men dagelijks wil herhalen op wisselende tijden, wordt zowel in de Nederlandstalige als de Franstalige afdelingen gevoerd. ARNHEM De Arnhemse rechtbank heeft de leider van de Boerenpartij, de heer H. Koekoek uit Bennekom, giste ren veroordeeld tot 250 gulden boete wegens belediging van de vroegere tv- omroepster Hetty Bennink. De heer Koekoek had haar beschuldigd van het achterhouden van kasgelden van de om roep van de Boerenpartij. UTRECHT De 41-jarige S. Boeier uit Amsterdam is kort na middernacht nabij het Amsterdamse Centraal Sta tion tegen een passerende trein gelo pen en op slag gedood. Hij was voor de N.V Wegenbouw bezig met werk zaamheden nabij de spoorbaan. Over de toedracht van het ongeval is niets bekend. LOOSDRECHT Om één uur gister nacht is op de Bloklaan in Loosdrecht een personenauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuur der, de 30-jarige barkeeper J. Kroese uit Loosdrecht, kwam hierbij om het leven. Een 25-jarige passagier, Ya Lin genaamd, werd zwaar gewond. ADVERTENTIE morgen melk en puur 200 gram van 115 voor 99 niet te geloven voor die prijs! (Van onze weerkundige medewerker) J^e stormdepressie van maandag heeft een vervelende nasleep. In de hogere niveaus boven West en Midden-Europa heeft zij zeer koude lucht aangevoerd. Vanmor gen werd op 3300 meter hoogte 9 graden waargenomen. In de on stabiele lucht blijft het wee,r voor eerst nog buiig met plaatselijk on weer. Het vervelende van zo'n „koude put" is, dat hij dagen achtereen het weer kan bederven. Toch voor zien wij later in de week een ge leidelijke stabilisering met iets gro tere kans op zonnige perioden. In Deelen viel gisteren overdag 14 mm neerslag; vanmorgen meld den Diever en Andijk zich met 31 mm etmaal-regen. Bijzonder warm is het in de Balkanlanden. In Athene liep de temperatuur gis teren op tot 38 graden. Grootste contrast Zürich met 9 graden. Morgen: Zon op: 04.32 onder: 20.58 Maan op: 00.47 onder: 18.13

De Vallei | 1969 | | pagina 1