Winkeliers en publiek riskeerden nat pak Tweede maatschappelijk werkster komt toch VEENENDAAL'S TOEKOMSTIGE KORPSCHEF HOOFDINSPECTEUR K. HUISKAMP: Gezellige drukte op braderie in centrum van Veenendaal Charitatieve organisaties en een pikt graantje mee Belt vr,,o3uS; 11079 Kath. Maatschappelijk werk Scherpenzeler promoveerde aan universiteit te Utrecht komt nu op 14 juli Filmprogramma in Luxor Theater Parijse organist speelt op orgel van Oude kerk MARKTEN WOENSDAG 9 JULI 1969 u dan even a.u.b. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL De Veenendaalse middenstanders en met name die uit de Hoofdstraat en nabijgelegen straten hebben zich gisteravond weer op ondub belzinnige wijze gepresenteerd aan inwoners en vakantiegangers. Dat gebeurde tijdens een braderie, waarvoor de gehele Hoofdstraat was gereserveerd en waarbij het bestuur van de winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid'" veel werk heeft verzet om dit evenement tot een succes te maken. Tijdens de ,,paint-in" werd door leerlingen van het chr. lyceum niet op een kilo verf gekeken (links) Ook het optreden van de kunst- wielrijdersvereniging Juliana" uil Milligen aan de Rijn trok drommen kijkers (rechts). VEENENDAAL Van de in Veenendaal gevestigde Stichting Katholiek Instituut voor Maatschappelijk Werk voor de Utrechtse Heuvelrug is het jaarverslag over 1968 verschenen. Als gevolg van toenemende werkzaamheden, aldus het verslag, is het noodzakelijk een tweede maatschappelijk werkster in dienst te nemen. Begin 1968 werden alle gemeenten waarin de stichting werkt, aangeschreven en verzocht om subsidie, waardoor deze personeelsuitbreiding mogelijk zou worden. „Verschillende gemeenten hebben daarop nog niet geantwoord, zodat eind 1968 nog niet alles rond is", zo meldt het jaarverslag. Vooral in de namiddag zag het er naar uit, dat dit evenement compleet 'in het water zou vallen. Tegen half zes toen vele winkeliers nog druk in de weer waren hun kramen te installeren barst te er een ongekend hevige onweersbui los, die niet bepaald noodde tot een be zoek aan de braderie. Naarmate het aanvangsuur naderde nam de buiïg- heid af. Velen namen de dreiging van een-waterige reprise op de koop toe en zorgden daarmee voor een gezellige sfeer, die de winkeliersvereniging stel lig de overtuiging rr^pej, hebben v gege ven voor dit middenstands-evenement een vast plaatsje op de agenda in te ruimen. Verschillende charitatieve organisa ties zoals Rode Kruis, EHBO en comi té chronische zieken hadden 'n stand in gericht om zodoende een graantje mee te pikken. De Rode Kruis-colonneleden deden een appèl op de sluimerende ver zamelwoede van speldjes, de plaatse lijke EHBO verkocht sigarenvormen waarin vroeger in de plaatselijke in dustrie de handvormsigaren een be werking ondergingen, terwijl het co mité voor chronisch zieken een illuster gezelschap propagandisten had weten op te trommelen, die door middel van het rad van avontuur ettelijke honderden guldens in de vakantiepot terecht lieten komen.* Ter opluistering van deze braderie was de 65jarige muziekvereniging „Cea- cilia" present en op het andere uiteinde van de Hoofdstraat, trok de kunstwiel rijdersvereniging „Juliana" uit Milli gen aan de Rijn veel toeschouwers. Ver der had men wijselijk een flinke ruim te gereserveerd voor een „paint-in" waarbij door leerlingen van het Chr. Lyceum een activiteit werd ontplooid, die niet alleen de verfleverancier maar ook de duizenden bezoekers plezierde. Het gemeentebestuur van Venendaal was vertegenwoordigd door de wethou ders Ant. de Ruiter en E. C. Diepeveen, door een aantal bestuursleden van de winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid". Hoewel de weersomstandigheden aan zienlijk slechter waren dan vorig jaar, toen de braderie in deze vorm voor de eerste maal werd eghouden ter gelegen heid van het'afscheid van burgemeester mr. dr. J. Hazenberg, kon de organise rende winkeliersvereniging bij het in pakken constateren dat Veenendaal als koopcentrum nog midden in de belang stelling staat. VEENENDAAL Op de eiermarkt irn Veenendaal werden gisteren 48.000 eieren aangevoerd. Prijzen per honderd stuks: grote eieren f 10,- tot f 11,25; kleine eieren f 7,- tot f 9,50. Handel traag. SCHERPENZEEL Aan de Utrecht se universiteit promoveerde vanmid dag de heer G. Borkent, geboren in 1944 te Epse en wonende te Scherpen- zeel. Glashorst 57, tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschappen op het proefschrift getiteld: Additie van Halo- geenwaterstof aan 1-Alkynylfosfinen. In dit proefschrift is een kinetisch en mechanistisch onderzoek beschreven van de reactiviteit van 1-alkynylfosfi- nen ten opzichte van halogeenwaterstof- zuren, Vooral is nagegaan welke invloed verandering van de substituenten van het 1-alkynylfosfine heeft op de additie snelheid van de gebruikte halogeenwa- terstofzuren HC1, HBr en Hl. De heer Borkent begon in 1961 met de studie in de scheikunde aan de Utrecht se universiteit en legde in april 1967 het het doctoraal examen af. Sindsdien is hij verbonden als we tenschappelijk medewerker aa n het Or ganisch chemisch laboratorium, alwaar dit proefschrift werd bewerkt onder leiding van prof. dr. W. Drenth. Promotor was prof. dr. W. Drenth, zuitengewoon hoogleraar in de fysische organische scheikunde. VEEIMENDAAL"— De muzikale rond gang'van „De Harmoenie" uit Ede, ter gelegenheid van het 65-jarig beslaan varv de, muziekvereniging Caecilia, kon maandagavond wegens het bijzonder slechte weer niet doorgaan. De rond gang is een week uitgesteld, en wordt nu gemaakt op maandagavond 14 juli. De tocht gaat door Veenendaal-Zuid en start om half acht op het dr. Slotema- ker de Bruïneplein. De route is ver volgens W. C. Beeremanstraat, mr. dr. Schok- kingstraat, mr. Heemskerkstraat, Aart de Gelderstraat, Jan Steenlaan, Wester singel, Rembrandtpark, Jan van Goyen- straat, Jan Steenlaan, Govert Flinck- straat, Rembrandtpark, Ferd. Bolstraat Jan SteenJaan, Gebr. Terborchstraat, Rubensstraat, Adr. van Ruysdael- straat, Jan Steenlaan, Meindert Hobbe- mastraat, Rembrandtlaan, Frans Hals laan en Klaas Katerstraat. Bij nadere informatie blijkt, dat on der „Verschillende gemeenten" alleen den verstaan. Voorzitter Th. E. Schut- ijzer te Driebergen, opvolger van de heer Princen: zei gisteren: „Toevallig heeft de gemeente het subsidie een week geleden toegezegd". De heer Schutijzer is zelf gemeenteraadslid te Driebergen- Rijsenburg. De overige gemeenten waar de stich ting actief is zijn Doorn, Veenendaal, Maarn, Leersum, Amerongen, Rhenen en Woudenberg. In 1968 hield de stichting zich bezig met verschillende vorm van dienstver lening, zoals het gezins-maatschappelijk bejaardenzorg en solidariteitswerk. Het jaarverslag constateert voor het werk. de gezinsverzorging, gezinshulp, werkegbied een toeneming Van het aan tal katholieken sinds het oprichtings jaar 1963, van 4985 tot 9325, op een to tale bevolking van resp. 60.000 en 88.000. Deze uitbreiding van het inwonertal brengt de stichting in verband met de ontwikkeling van Veendaal als streek- kern, en de uitbreidingen binnen de Utrechtse Heuvelrug als woongebied vöor de randstad Holland. Zowel in Veenendaal als in Doorn VEENENDAAL In het Luxorthea- ter in Veenendaal wordt donderdag, za terdag en zondag één van de vele Louis de Funès-films die momenteel in ons land circuleren vertoond. Ook met „Louis de Eunès als oliemagnaat" (Pouic-Pouic) is het weer lachen, gie ren en brullen geblazen. De kaalhoofdige komiek speelt deze keer de rol van de voortvarende zaken man Leonard Monestier, die door een manoeuvre van zijn niet al te intelli gente yrouw Cynthia praktisch failliet geraakt is. Zij heeft namelijk van een oplichter een „olie-concessie" in Zuid- Amerika gekocht en om die te kunnen betalen alle staalaandelen van haar echtgenoot verkocht. De verwikkelin gen die volgen als Leonard de waarde loze concessie probeert door te verko pen, zijn goed voor anderhalf uur koste lijk amusement. .Louis de Funès als oliemagnaat'', donderdag 10 juli 19.30 uur. zaterdag 12 juli 19.00 uur en zondag 13 juli 15.00 uur; toegang alle leeftijden. Revolutie De lilnj „De gywetenjrae plunderers in México" (Quien Saoe), die even van eens dit weekend in het Luxortheater bekeken kan worden, speelt tijdens een revolutie in Mexico. Het rebellenleger behaalt talrijke overwinningen op het regeringsleger, vooral dank zij de hulp van een bende bandieten onder leding van El Chuncho. Deze bende zorgt voor de levering van wapens, die zij buit- maakt bij overvallen op de regerings troepen. Aan de goede samenwerking komt echter een eind als de jonge Ame rikaan Bill als lid van de bende wordt aangenomen. „De gewetenloze plunderaars van Mexico", zaterdag 12 juli 21.00 uur, zon dag 13 en maandag 14 juli 19.30 uur; toegang 18 jaar. werkt onder auspiciën van de stichting een groepje vrijwilligers, die zieken en bejaarden bezoeken. Wanneer bepaalde noden worden geconstateerd nemen zij contact op met de maatschappelijk werk ster. De huishoudelijke hulp aan bejaarden kon in 1968 enigszins worden uitgebr°id. In totaal 183 maal kwam personeel van de stichting in 1968 in actie om hulp te verlenen. In 173 van deze ge vallen betrof het hulp van Rooms-Ka- tholieken. EDE In dc reeks van negen or gel-avonden in dit seizoen bespeelt de bekende blinde organist Jean Langlais uit Parijs woensdagavond 9 juli het or gel in de Oude Kerk aan de Grote straat te Ede. Het organiserende co mité Orgelconcerten Ede is verheugd met de komst van deze bekwame orga nist. Vorig jaar heeft Langlais een eer ste concert in Ede verzorgd, waarvoor grote belangstelling bestond. Het prachtige orgel inspireerde hem om ook dit jaar weer in Ede te concerte ren. De vermaarde Franse organist werd 15 februari 1907 in La Fontenelle (Kr.) geboren. Hij studeerde aan het mu ziekinstituut voor blinden bij André Marchal; later studeerde hij aan het conservatorium te Parijs onder Marcel Dupré. Langlais componeerde tal van orgel werken die ook in Nederland grote be kendheid genieten en vaak gespeeld worden. Tot zijn meest bekende wer ken behoren: „Suite Frangaise", „Suite Medievale", „American Suite" en zijn ,Te Deum". Langlais geniet grote vermaardheid als improvisator en uitvoerend kunste naar. Hij gaf reeds meer dan 250 con certen in de VS. Ook in Europa con certeert hij regelmatig, dit is reeds de vijfde keer dat Jean Langlais (orga nist van het Franck-orgel in de Sainte Clothilde te Parijs) een aantal concer ten geeft in Nederland. Dit is het tweede concert in de se rie zomeravond-orgelbespelingen op el ke woensdagavond in de maanden juli en augustus; het eerste concert werd verzorgd door Charles de Wolff met een programma van uitsluitend werken van Joh. Seb. gach waarvoor grote belang stelling bëstoftd'. Het programma van hedenavond ziet er als volgt uit: 1. Deux dialógüès, Nicolas cfê CJiig- ny; 2. Noël Suisse, Louis Claude Da- quin; 3. Pièce d'orgue, Antoine Cal- vière; 4. Twee koraalbewerkingen: a. Herr Gott, nun schleuss den Himmel auf, b. An Wasserflüssen Babyion; 5. Sonata I (Allegro - Largo - Allegro) Carl Philipp Emanuel Bach; 6. Pasto rale, César Franck; 7. Seven words on the cross, No. 7 „It is finished" (Het is volbracht), Charles Tournemi- re; 8. Livre oecuménique, a. Meine Seele erhebet den Herrn, b. Ave Maris Stella, c. Kyrie, Gott Vater in Ewig- keit, d. Allein Gott in der h'sei Ehr, Jean Langlais; 9. Te Deum, Jean Langlais; 10. Improvisatie op een the ma op te geven door Wim van der Panne. Het is voor mij geen vlueht naar Veenendaal ROTTERDA1Y1/VEENENDAAL „Ik ben beslist niet bij de politie gegaan omdat het een roeping voor me was. Het zou onnatuurlijk zijn wanneer ik zeg, dat ik mijn leven enkel en alleen in dienst van de gemeenschap heb willen stellen'*. Een uitspraak uit de mond van hoofdinspecteur K. Huiskamp van de gemeentepolitie in Rotterdam, die met ingang van 1 september Ls benoemd tot hoofdinspecteur-korpschef te Veenendaal. „Als jongen wilde ik altijd voerman worden bij Van Gend Loos. Waarom weet ik eigenlijk niet. Tenslotte ben ik bij de politie terecht gekomen, waarschijnlijk omdat het avontuur me trok en ik me tegelijkertijd tot nut wilde maken. Ik vind het leuk om verantwoor ding te dragen. Bovendien hecht ik bijzonder veel waarde aan regelmatig con tact met mensen van verschillende pluimage. Heus, het politieapparaat is tot nu toe voor mij ongelooflijk interessant geweest"". De toekomstige korpschef van de Veenendaalse gemeentepolitie kan te rugzien op een ruime ervaring. Onge veer 11Vi jaar was hij in dienst van de Rotterdamse politie, de laatste vijf jaar als hoofd van de afdeling voor lichting. Hoofd-inspecteur Huisman werkte verder onder meer op diverse afdelingen bij de geüniformeerde po litie (19471959), de kinder- en ze denpolitie (19591962), het ministe rie van Binnenlandse Zaken op de af deling bureau-opleidingen (1962 1963) en het hoofdbureau in Rotter dam. „Die afdeling voorlichting is in de afgelopen vijf jaar een stukje van mij zelf geworden. Een fijne afdeling, waar ik me echt thuis voelde. Ik ben in 1964 met de politie voorlichting in Rotter dam gestart en inmiddels werkt er op de afdeling al een staf van 20 politie functionarissen!. Het is beslist niet ar rogant als ik zeg, dat de Rotterdamse politie op het ogenblik over het beste voorlichtingsapparaat beschikt". Zijkant Hoofinspecteur Huisman was op de afdeling voorlichting in staat, zoals hij zelf zegt, „tegen de zijkant van de po litie aan te kijken". Hij heeft daar ge bruik van gemaakt en zich verdiept in de tegenwoordig zoveel besproken ver houding politie - burgerij. Eén van zijn conclusies: „Als de verhouding politie - burger kapot is, is het gezag verdwenen. Overigens ben ik wel van mening, dat de politie pri mair een gezagsapparaat is. Daarom betekent een goede verhouding politie - burger ook niet het oude-jongens-on- der-elkaar. Populariteit kan voor ge zagsdragers tenslotte „levensgevaar lijk" zijn. Een goede verhouding moet zijn geschoeid op openheid, wederzijds begrip en vertrouwen". Veenendaals toekomstige korpschef is van mening, dat de politie zich te lang heeft opgesloten in een isolement. „Het was eeft soort bastion dat hoog uittorende boven de huisjes van de burgers. Dat is het politie-apparaat op het ogenblik gelukkig niet meer. Dat isolement van vroeger stelde de men sen in de gelegenheid over de politie te gaan fantaseren. Er ontstonden 2 pertinent onjuiste beelden: de super domme Bromsnor-figuur oï de koel bloedige super-slimme speurder, bei den onwerkelijke figuren. Wat er in het politie-uniform steekt zijn doodge wone mensen", aldus hoofd-inspecteur Huiskamp. Fijn De heer Huiskamp heeft het Rotter dams publiek voor de politie altijd een fijn publiek gevonden. „Klachten over het korps hoor je hier nagenoeg niet. Kort gezegd: het is een fijne stad om als politie in te werken en het is wat dat betreft van mijn kant beslist geen vlucht naar Veenendaal", merkte hij op. Hoe hoofd-inspecteur Huiskamp in zijn nieuwe standplaats het allemaal zal gaan aanpakken, weet hij nog niet. Wel denkt hij de leden van het Vee nendaalse korps nu al een grote mate van inspraak toe. „Daar ben ik een groot voorstander van. Volgens mij heeft het gehele korps er recht op mee te denken in de organisatie. Met een autoritaire leiding red je het niet. Trouwens wanneer een gezagsapparaat intern niet goed functioneert gaat het extern helemaal niet", legt hij uit. Ook heeft de nieuwe Veenendaalse korpschef zich nu al voorgenomen in zijn nieuwe gemeente veel aandacht te gaan besteden aan de voorlichting. „Dat is heel belangrijk. Ik wil de men sen duidelijk maken wat de politie is met alle voor- en nadelen. De mensen moeten dan zelf maar een oordeel vormen", aldus de hoofd-inspecteur, die van zichzelf zegt: „Ik ben een man die het hart nogal eens op de tong heeft. Maar ik tracht me altijd goed te realiseren wat ik zeg. Progres sief zijn is altijd goed, maar ik geloof dat het noodzakelijk is. dat progressi viteit wordt verwezenlijkt in bepaalde en vooral verantwoorde doseringen' Ontmoeting De hoofd-inspecteur blijkt een vlot causeur met vooral veel gevoel voor humor. „De ontmoeting met burge meester P. Bode en het gesprek dat ik met hem heb gehad was voor mij van doorslaggevende aard voor dc aanvaarding van mijn benoeming in Veenendaal", aldus dc heer Huis kamp, die nu reeds overtuigd is van een goede samenwerking met de bur gemeester. Waar de nieuwe korpschef zich in Veenendaal met zijn vrouw, dochterje (11) en zoontje (9)'zal vestigen, weet hij nog niet. Daarover zal hij zich de komende weken in zijn nieuwe stand plaats komen oriënteren. i

De Vallei | 1969 | | pagina 3