Raad was royaal met beschikbaar stellen van gevraagde kredieten Scherpenzeelontkent „ronselpraktijken" DIERENPARK IS KLAAR VOOR ONTVANGST VAN TOERISTEN „De Wittenberg" uitgebreid VZC bij zege kampioen van de tweede klas Extra post van f72.000.- voor nieuwe vuilnisauto Uitslagen wedvlucht vanaf Roosendaal Wethouder Deen: Verkeer we» uit winkelcentrum Avondmarkten in Rhenen Benoeming Fokmerries op premiekeuring te Eist Auto reed tegen lichtmast 2 gewonden Veiling Resleren Excursie naar Renswoude „Ori" wijfje hebben mag Parkeren Weg Valleistad British Enkalon sticht dochter Jeugdsportdagvani Accommodatie Valleivogels Geslaagd MARKTEN WOENSDAG 9 JULI 1969 RHENEN De gemeenteraad van Rhenen heeft gister avond met veel humor in anderhalf uur een agenda van tweeëndertig punten afgewerkt, waaraan nog staande de vergadering verschillende nieuwe punten werden toege voegd. Zo deelde de burgemeester, jhr. mr. L. H. N, F. M. Bosch ridder van Rosenthal mee, dat de vuilniswagen het plotseling had begeven. „Een jaar eerder, dan we hadden verwacht", zei de voorzitter. „Een nieuwe kost f 72.000,-. De kosten van reparatie van de oude zitten bij dit bedrag inbegrepen. Zowel de nieuwe wagen als de oude zal geheel ingericht zijn op het verwerken van plastic zakken, wanneer in de toekomst eventueel de vuilnisemmers zul-' len worden afgeschaft". De raad vond het kennelijk een koopje, want zonder slag of stoot werd dit extra krediet verstrekt boven de toch al vele hoge uitgaven die men had te doen wegens aankopen en woningbouw. Een nieuw gezichtspunt was ook het uitlokken van een principebeslissing van de raad om te trachten het jeugd werk in de toekomst te laten begelei den door een jeugdleider van professie. De amateurs kunnen het niet meer aan", aldus de voorzitter. „Wanneer we een deskundige kracht aantrekken met subsidie van het rijk, dan kost ons dat maar f 4000,- méér per jaar. Maar dan moeten we voor september bij de minister een dergelijke aanvraag indie nen." De raad wenste bij monde van de heer Donselaar (CHU) vrijheid van handelen te houden, maar kon zich ermee verenigen, dat de minister bij voorbaat werd benaderd. De heer Grif- fioem (ARP) mopperde over het feit, dagraan zo'n toch al zo lange agenda tij dens de vergadering nog eens nieuwe Munten werden toegevoegd punten waar over wel een uur kon worden gedebat teerd en die men nu maar aannam, terwijl men er principieel op tegen zou kunnen zijn. Nog een toevoeging was het verzoek van winkeliers in de Molenstraat om ontheffing van de winkelsluitingswet in verband met het houden van een avondmarkt. Ook die ontheffing werd verleend. Toen de voorzitter de heer Van der Spoel (VVD) duidelijk had gemaakt, waarom over de ene motie wel en over een andere niet gestemd moet worden - het gaat er maar om of men een mo tie al of niet „ophangt" aan een punt van de agenda, vroeg de heer Van Don selaar of de wethouders bereid konden worden gevonden in het vervolg hun stem toe te lichten wanneer die afweek van het uitgebrachte pre-advies. „Dan moeten ze dat iedere maand doen", was het wat zure commentaar van de heer Griffioen, naar aanleiding van het feit dat beide wethouders in het jongste verleden tégen enkele van hun eigen voorstellen hadden gestemd. Wethouder Deen (PvdA) wilde nog een exploitatie geven, dat hij juist had gestemd, maar hij bleef erin steken. Er is in deze raadsvergadering niet één punt aangehouden of afgestemd. Alle voorstellen werden aangenomen. Alleen de verkeersmaatregel voor het Fred v.d. Paltshof, een aanvullend parkeerverbod op het gedeelte tussen garage De Rhoter en de Torenstraat, wekte bij de heer Griffioen wrevel op. Hij had liever helemaal geen par keerverbod gezien tijdens de marktda gen. „U lost er niets mee op, meneer de voorzitter, het wordt alleen maar er ger en het wordt een onhebbelijke situ atie. Je mag er de hele week parkeren, maar juist die paar uren op donder dagochtend niet. Ik kan me voorstellen dat je dan het bord over het hoofd ziet." De voorzitter stond uitvoerig stil bij de te nemen verkeersmaatregelen op de diverse gevaarlijke punten in Rhe nen, maar zag niet direct een oplos sing. Er wprdt nog aan gedokterd in sa menwerking met de verkeerscommis- sie en de ANWB. Verschillende raadsleden hadden lof voor de politie, maar vonden wel, dat er veel meer bekeuringen konden worden uitgedeeld tegen verkeers- overtreders. Over het parkeren in het algemeen gesproken stelde de voorzit ter vast, dat er nog wel ruimte aanwe zig is. Maar dan moet men het er voor over hebben enkele meters te lopen. Verder vond hij het absurd dat nog steeds middenstanders hun eigen au to's voor hun zaak parkeren, waardoor de klanten doorrijden. De heer Griffioen wenste stemming over het voorstel van B. en W. om ook voor het Fred. v.d. Paltshof vanaf ga rage De Rhoter tot het Torenstraatje een parkeerverbod in te slellen. Het voorstel werd aangenomen met als te genstemmers de hr. Griffioen, Van Don- Wethouder mr. J. Deen (P.v.d.A.) verkeer weg H. Griffioen (A.R.P.) wrevel selaar (CHU), Van den Berg (Vrije Par tij) en Kerkstra (CHU). In tweede instantie stelde de heer Grif fioen voor het gehele parkeerverbod op te heffen langs het Hof. De wet houder Deen liet een geheel ander geluid horen. „Het moet zo worden, dat je helemaal niet >meer met ge motoriseerd verkeer in het winkel centrum mag komen," was diens op vatting. De heer Griffioen stelde vast, dat men met deze tactiek onbewust de mid denstand de nek omdraait, zoals hij let terlijk zei. Toen het voorstel in stemming werd gebracht bleken alleen de heren Grif fioen, Van Donselaar en Van den Berg voorstanders te zijn. Daarmee bleef het parkeerverbod gehandhaafd. Alle voorgestelde aankopen, deels voor sanering en deels om bestem mingsplannen te kunnén verwezenlij ken, gingen onder de hamer door. Ook de bouw van 29 woningen in het dorp Eist was gesneden koek. Bijzonder teleurgesteld toonde de voorzitter zich over de houding van Rhenenaren, die nu in de gelegenheid zijn een woning te bemachtigen maar hun kans voorbij laten gaan. Niet-in- woners komen thans in groten getale naar Rhenen „Het gaat net als met „De Tollenkamp". Wanneer er straks geen gelegenheid meer is, dan komen ook de inwoners nog eens aankloppen, maar dan is het te laat," aldus de bur gemeester. „Ik vind dat bij beperkte ruimte inwoners voorrang moeten heb ben. Er zijn er genoeg die het kunnen betalen, maar ik kan de mensen nu eenmaal niet dwingen." De raad besloot unaniem over te gaan tot onteigening van grond aan de Franseweg, eigendom van de heer G. v. Verseveld. „De eigenaar wilde niet eens met ons komen praten," lichtte de voorzitter toe. „Bovendien hebben wij hem f 10.000 boven de taxatieprijs ge boden. Wanneer hij dan nog niet wil, dan moeten we maar onteigenen, maar ik vrees dat de prijs dan wel eens be duidend lager zal kunnen uitvallen. De vragen van de heer Va-n Donse laar over een bericht dat er tussen Rhe nen, Wageningen, Ede en Veenendaal een zogenaamde „Valleistad" zou wor den gebouwd. waren voor de voorzit ter en wethouder Deen aanleiding op te merken, dat op initiatief van B. en W. van Rhenen destijds een brief was uitge gaan naar genoemde gemeenten om te komen tot meer samenwerking op regio naal niveau. Verder was er van een zo genaamde „Valleistad" niets bekend. Wel deelde de voorzitter mede dat er een plan in die richting bestaat bij gedeputeerde staten, maar dat de grens buiten Rhenen's gebied ligt. „Wordt Veenendaal een grote stad, dan zal op Rhenen's gebied voor recrea tie moeten worden gezorgd", aldus de burgemeester, die van mening was, dat er nog heel veel water door de Rijn zal moeten gaan voordat het zover is. RHENEN De Molenstraat-winke liers houden op donderdag 10, 17 en 24 juli een avondmarkt in de Molenstraat in Rhenen. Voor deelname aan dit eve nement hebben zij ook een aantal an dere winkeliers uit Rhenen uitgenodigd. De avondmarkten worden van 19.00- 22.00 uur gehouden. De winkeliers wil len hiermee niet alleen een goede ver koop stimuleren, maar ook ontspanning Daartoe is gezorgd voor muziek en di- brengen aan toeristen en bevolking. Daartoe is gezorgd voor muziek en di verse andere attracties. Zo wordt er donderdag 24 juli tussen 19.00 en 20.00 uur een wedstrijd gehouden voor de jeugd. De kinderen kunnen hun versier de fiets presenteren aan een jury, die in totaal vijftig prijzen zal toewijzen. De een autoped. Van 17 tot V2?juinjs hoofdprijs is een autoped. Van 17 tot 24 juli zijn ,de prijzen te bezichtigen in de etalage van de Rhenense Bazar in de Molenstraat. Op de drie donderdagavonden zal de Molenstraat worden afgesloten voor het verkeer. Er wordt gezorgd voor par keerruimte in het Kon.Elisabethplant- soen. Aan de 1ste Chr. Huishoudschool aan de Stationssingel mej. A. Parlevliet tot directrice benoemd. Tot adjunct directrice is benoemd mej. A. Scholten. In Veenendaal werden gisteren 48.000 eieren aangevoerd. Prijzen per honderd stuks: grote eieren f 10,- tot f 11,25; kleine eieren f 7,- tot f 9,50. Handel traag. Abonnée mevr. L. de B.-v. R. vraagt hoe de sage betreffende de Pas- sieplant eigenlijk luidt. Inderdaad, geacht abonnée, is er rond de bloemen van de Passieplant, waar van de naam voluit ,,Passiflora Courelea" luidt, een sage verwe-, ven. Men meende in de bloem van bedoelde plant diverse dingen te zien omtrent het leven en lijden van Christus. De tien bloemblaadjes zijn de tien geboden, ook wel de tien apostelen genoemd, Judas en Petrus ontbreken. De vijf blaadjes met uitstekende punten zijn de vijf vernederingen van Christus. De driekleurige bladerenkrans is van buiten blauw; dit werd of wordt gezien als zijnde de purperen man tel waarmee Christus van Pilatus naar Herodes werd gezonden. Het midden v>an de krans is wit, dat is dan het witte kleed voor de gang van Herodes terug naar Pilatus. Binnenin is die krans bruin, het geen de linnen rok zonder naad zou beduiden. De knop op de stengel is de spons en de drie nagels op die knop zijn de nagels waarmee Chris tus werd gekruisigd. Die drie knop pen van de stengel zijn de 3 dob belstenen, waarmee om de kleren van Christus werd gespeeld. De vorm van de bladeren van de Pas sieplant is die van een lans, terwijl de ranken de gesels zouden zijn. Ik hoop hiermee uw vraag tot genoe gen te hebben beantwoord. Bekijkt u maar een bloem van de Passie flora en u zult ontdekken, dat. het geen ik hierboven opsomde, precies klopt. Inderdaad is de Passiebloem iets bijzonders, echt iets moois. De bekende sage wil ik laten voor wat ze is. Er zijn heel wat planten waar een sage omheen is geweven. We praten daarover nog wel eens in dit hoekje. G. van Donselaar (C.H.U.) toelichting De premiekeuring van fokmerries vanwege de afdeling Gelderland van het warmbloedpaardenstamboek de VLN, maandag te Eist, trof het niet met het weer. Het begon met regen en wind buiten, maar na verloop van tijd werd het gebeuren verplaatst naar de Europa-hal en daar was het goed droog. Door de regen was de belangstelling wel wat gedrukt. Daar komt bij dat hier de belangstelling voor de fokkerij de laatste jaren niet is toegenomen zodat het geen keuring was van het formaat dat we hier van vroeger kenden. Er waren hier vrijwel uitsluitend merriën van het Gelderse type. Drie jonge dieren van het sportregister maakten niet een verheven indruk: een éénj. dochter van Nicolas werd niet geprimeerd; twee tweejarigen kregen beide een 2de premie: een meer Gelders aandoende vosbles, V. Nicolas, f.e. U. van Vaalen te Arnhem en de tenger gebouwde zwartbruine Ibada, V. Abgar, f.e. F. H. E. Pass te Nijmegen en mej. U. Stelling te Oos terbeek. Hel Gelders type had in de zesjarige roodbruine kroonmerrie Esdoorn, V,. Alex, van H. B. ten Bosch te Driel een heel goed vertegenwoordigster. Mooie, goedsoortige fokmerrie met goede be nen en gangen. Ze gaat naar de Cen trale keuring in Bennekom om aan haar vijf eerste premies nog zo moge lijk een zesde toe te voegen. Hoger dan kroon kan niet, ze kan nog een gooi doen naar het kampioenschap, van een drietal 4-7-jarige vesmerriën kreeg één een tweede premie. Twee gingen naar de centrale keuring 17 juli in Bennekom: de vierj. Ginie, V. Alex, van B. D. ten Bosch te Wester voort en de vijf j. Farciska, V.Alex, f.e. H. B. ten Bosch te Driel. Dan waren er vijf driejarige mer riën waarvan vier, evenals alle oude ren, gedekt zijn door de sportregister- hengst Grandseigneur. We zien dus duidelijk welke richting het uit gaat want no. 5 is gedekt door Cobbler's Thread. Allemaal meer „bloed" dus. Twee goede driejarigen mogen voor zo mogelijk een 1ste premie naar Bennekom: de door G. E. van Beek te Lathum gefokte bruine Hieka, V. Alex, van H. B. ten Bosch te Driel, mooi gelijnd modern type en de Bra bantse bruine Haponta, V.Zevier, van M. J. Geurts-v.d. Berg te Dodewaard. Een 2de pr. was voor de bruine Ha- riene, V. Alex, f.e. F. L. Florissen te Driel Twee kregen een 3de premie, o.a. de bruine Skaria, gefokt door S. Meilens te Lunteren. De twenters zagen drie hunner af gevaardigd naar de C.K.: de vos Isa- line, V. Batavier, f.e. H. B. ten Bosch te Driel; de vos Ivonne, V. Adjudant, Brabantse van B. Bisselink te Groe- sen en de zwarte Irmana, V. Simon Bolivar, van Joh. Gaasbeek te Rand wijk,. gefokt door M. v.d. Bijl, Opheus- den. Een 2de pr. was voor de vos Irene, V. Batavier, van H. B. ten Bosch, gefokt door H. J. Bongers te Rheden en twee kregen een derde premie. Van de enters gaan vier naar Ben nekom: twee Vicomte-dochters van f.e. F. L. Florissen te Driel, Jariene en Janna, vossen evenals Jolanda, V. Vicomte, f.e. B. Bisseling te Groesen en de bruine Jolanda, V. Fuselier, van Joh. v. Gaasbeek te Randwijk. Twee tweede premies. En dan was er nog één vierj. bruine merrie van het Gronings type: Gwin- na, V. Adelborst, Noord-Hollandse van H. Verschuur te Velp, een mooie mo derne, goed gelijnde merrie, die te recht naar de Centrale keuring werd afgevaardigd. CJ VEENENDAAL Rond het midder nachtelijk uur is op de Thorbeckesingel in Veenendaal een personenauto, be stuurd door A.v.d.B. uit Veenendaal, tegen een lantaarnpaal gereden. De be stuurder en zijn meisje C. v. d. M.,die naast hem zat, moesten met hoofdwon den naar het Julianaziekenhuis worden vervoerd. De auto werd zwaar bescha digd. V. d. B. verklaarde tegenover de po litie dat hij door een tegenligger was verblind. Getuigen daarentegen zeiden dat op het moment- van het ongeval van geen tegenligger sprake is geweest. Zonder aanwijsbare oorzaak heeft van ochtend omstreeks vijf uur op de Kerke- wijk in Veenendaal een truck met op legger, bestuurd door W. C. G. D. uit Breda, een lantaarnpaal geramd. De chauffeur kwam er zonder verwondin gen af terwijl de lantaarnpaal zwaaj was beschadigd. KESTEREN De prijzen van de aangevoerde produkten bij de veiling te Resteren waren als volgt: Aardbeien: EI 50-63 per doosje a 250 gram, II 26-48 per doosje a 250 gram. Gedopte aardbeien: f 1,24 per kg. Rode bessen: EI 27-43 per doosje a 250 gram, I 59-77 per kg. I- 58 per kg (fabriek). Kruisbessen: EI 38-54 per doosje a 250 gram. II 10-31 per doosje a 250 gram Frambozen: EI 61-62 per doosje a 250 gram. II 29-47 per doosje a 250 gram. Early rivers: EI 278 II 222-227 B 100 (rood). Meikersen: EI 275-284 B 137 (rood). Wijnkersen: EI 235-273 II 183-222. Zwarte kersen: EI 206-251 II 145-214 B 108-124 (rood) Golden Delicious: II 60-65: 69-72 II 65-70: 70-96 II 70-75: 84-105 II 75-85: 104-105. Prijzen genoteerd in centen per kg, tenzij anders vermeld. ARNHEM De British Enkalon, de met A.K.U. verwante Engelse onderne ming, heeft een dochteronderneming opgericht onder de naam Teeside Tex tiles. In een fabriek in Thornby-on-Tees zal de nieuwe onderneming zich toe leggen op het textureren van polyes- tertextielgaren. Ook kunnen er bewerk te garens worden geverfd. Eind dit jaar zal de produktie op gang komen. Aanvankelijk zal dit drie honderd mensen werk bieden, later meer naarmate de produktie stijgt. SCHERPENZEEL ,,Dat laten we niet op ons zitten," moet voetbalver eniging Scherpenzeel hebben gedacht toen plaatsgenoot Valleivogels enige tijd geleden beschuldigingen uitte aan het adres van deze verenigingdie aan het ronselen zou zijn geweest in het spelerswereldje van Valleivogels. Nadat in een bestuursvergadering van Scherpenzeel reeds veelvuldig grote verbazing was uitgesproken over het feit, dat Valleivogels hierover geen contact met Scherpenzeel had opgenomen, maar direct overging tot plaatsing van ,,een redactioneel stukje onzin" geeft de secretaris van Scherpenzeel, de heer C. van Wely, in het cluborgaan van de vereniging commentaar op de beschuldiging van ronselpraktijken J Nonsens." zegt secretaris Van Wely in zijn toelichting op de zaak. Ver volgens geeft hij te kennen, dat hij niet te diep op de zaak wen ft in te gaan, doch dat kan hij blijkbaar niet vermijden, want hij sbhetst de gebeurtenissen van de koude overschrijvingsoorlog met de grootste precisie om dan tot de slotsom te komen, dat er vrijwel niets op waarheid berust. Van Wely betitelt het allemaal dan ook als onsportiviteit. ,,Iets dergelijks hoort in een clubblad niet thuis," aldus de secretaris van Scherpenzeel. SCHERPENZEEL Zaterdag orga niseert het jeugdbestuur van Valleivo gels een grote sportdag voor de jeugd. De deelnemers gaan strijden op de on derdelen verschieten, doelschieten, har lopen, verspringen en baltechniek, 's Morgens zullen de mini's en pupillen aantreden en 's middags de adspiran- ten en junioren. Er zijn mooie prijzen te winnen, waar onder een fraaie wisselbeker. Ook heeft kledingmagazijn Weyers voor elke groep een shirt beschikbaar gesteld als pre mie voor de beste bij het sprinten, doel schieten en de spelregelvragen. Na afloop van de sportdag wordt om ca. 4 uur een voetbalwedstrijd gehou den tussen de jeugdleiders en de vete ranen van Valleivogels. Het jeugdbe stuur van Valleivogels verwacht veel belangstelling voor deze jeugdsportdag. VEENENDAAL De excursie naar Renswoude die vorige maand door de Veenendaalse VVV gehouden werd, was zo'n succes dat de VVV besloot dezelfde tocht nog eens te houden op zaterdag 12 juli. Als extra attractie is de bezichtiging van de oude Hervormde Kerk van Rens woude (anno 1836) eraan toegevoegd. De excursie wordt weer geleid door Adriaan P. de Kleuver. De start is om 13.30 uur bij café-res taurant „De Hof" in Renswoude. Eerst wordt een wandeling door het landschap in de omgeving van Renswoude gemaakt Omstreeks 16.30 uur wordt vervolgens de kerk bezichtigd, waarna men bij een kop koffie in „De Hof" nog wat kan na praten. RHENEN Ouwehands Dierenpark en uiteraard ook het grote natuurbad complex. dat straks naast de dieren tuin op de Grebbeberg is gelegen, is gereed om de grote toeristenstroom te ontvangen. Flora en fauna dragen hun zondagse pakjes; vele jonge aanwinsten zijn in tussen zover opgegroeid, dat ze samen met vader en moeder ronddartelen in de buitenverblijven, genietend van het heerlijke zomerweer. Alleen het giraffe- wijfje, dat enkele maanden geleden aan de levende have werd toegevoegd, staat nog wat aarzelend te kijken aan de rand van de Afrikaanse steppe. Haar echtgenoot probeert haar dagelijks over te halen voor een stoeipartijtje, maar het gaat allemaal nog wat aarzelend. Enkele nieuw aangekomen, vogelsoorten zijn al helemaal op hun gemak gesteld. De jaarvogels bijvoorbeeld, afkomstig uit de Molukken en Nieuw Guinea zit ten op stok alsof ze al jaren op de Grebbeberg wonen. Deze vogels hebben typische plooien boven hun snavels. Hoe ouder ze worden hoe meer van die plooien er te voorschijn komen. De mannetjes hebben een mooie rood brui ne kop. Bij de pinguins zijn zwarte pelikanen ondergebracht. Nog maar net enkele weken in hun nieuwe omgeving gezet, gedragen zij zich als oude bekenden. De pinguins hebben op de aanwezigheid van hun nieuwe gasten niet eens gere ageerd. Een aan de overkant in de open lucht broedende aalscholver, zit de gan se dag arrogant met zijn snavel in de hoogte op het nest. Maar het is alle maal bluf van de vogel, want in het nest ligt niet één ei! De orang-oetang „Ori", die al gerui me tijd geleden zijn wijfje „Roos" ver loor tengevolge van een ingewandsziek te, is de langste tijd weduwnaar ge weest. De directie van het Rhenense dierenpark heeft van de internationale vereniging van dierentuinen vergunning i gekregen een vrouwtje voor „Ori" aan te kopen. Orangs zijn te koop op de zogenaamde zwarte markt, maar om de dieren tegen uitsterving te bescher men, hebben de dierentuinen over de gehele wereld een overeenkomst geslo ten niet aan deze zwarte handel deel te nemen, in de hoop dat er een einde komt aan het ongelimiteerd vangen van deze mensapensoort. En dan tenslotte dit, wie de poorten van Ouwehands Dierenpark in deze zomerse dagen binnengaat, komt over twee tuincomplexen met enorme goed onderhouden groene gazons, „af gezet" met talrijke bloemen en planten die vooral de stedeling al direct het ge voel geven helemaal buiten te zijn. SCHERPENZEEL Op „De Wit tenberg" in Scherpenzeel, het sport veld van de gelijknamige voetbalclub, is de laatste tijd veel veranderd. Het houten kleedlokaal is veranderd in 'n prachtig stenen gebouw, waarin twee kleedkamers, een ruimte voor de scheidsrechter, toiletten en een kantine zijn gecreëerd. Men is bovendien van plan om bin nenkort douches aan te brengen in de kleedlokalen. De flinke uitbreiding kon worden gerealiseerd dank zij een grote zelf werkzaamheid van de leden van v.v. Scherpenzeel. De grote man is de heer T. Valken burg, die een groot aantal vereni gingsleden bijeenbracht om de oude accommodatie aanmerkelijk te verbe teren. VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" in Veenendaal nam deel aan de eerste vlucht voor jonge duiven vanaf Roosendaal. De duiven werden 9.15 uur in vrijheid gesteld en de eerste werd geklokt door de heer J. W. v. -Schaik om 10.27 uur. De verdere uitslag is: J. W. Schaik 1. 5, 18, 42, 62; K. de Ruiter 2; C. v. Ginkel 3, 6, 11,17; G. Fasse 4. 32, 36, 41, 43, 53, 60; A. v Barn weid 7, 9, 21, 28. 44, 48, 51,65;B. H. C. Schuurman 8, 13, 22, 25 27 29, 37, 46. 56, 68; Gebr. Spies 10. 16, 33, 39; O. Neheman 8, 49, 50; W. J. v. Dam 14, 15, 19, 20, 24, 30, 38, 55; R.J.V. Kooten 23, 52, 66; Gaasbeek v. d. Kolk 26, 31; J. W. Kerseboom 34, 35; A. Slot boom 40, 59; A. v. d. Bovenkamp 47, 61, 63, 67; Barneveld-Tanis 54, 57 en A. Ver steeg 69. Bij p.v. „De Snelpost" waren de resul taten van deze vlucht: Gelost om 9.15 uur, eerstaankomende duif 10.29.45; snelheid 1255-3 MPM. A. v. Doorn 1, 15, 24, 67, 82, 100. R. v. Doorn, 2, 10, 14, 20, 30,34,39,42, 48, 58, 89 109 110 120. H. Ulrich 3 5, 16, 57, 61.; Spliethoff/v.d. Burg 4, 6, 21, 81, 105, 119; C. Donke laar 7, 13, 22, 35. 41, 50, 64, 76,77 ;C. v. Asselt 8 71, 91; Joh. v. Manen 9, 32, 114; W. H. Roelofs 11, 63, 78, 79,103, 104; E. Sukkel 12, 19, 29, 38, 70,86,94, 106, 122; A. v. Asselt 17, 26, 27, 31, 53, 116; D. G. Schans 18; A. Leppers 23, 28, 40, 44, 49, 52, 65, 69. 74. 80, 85, 92; D. W. v. Zetten 25, 33, 37,51,112,121, 124; A. D. v. Bosch 36 46 56; H. Hei kamp 43, 45, 47, 55, 84, 88, 96;J.Gee- rensteen 54, 95, 102, 117; D. Versteeg 59, 101; H. L. Spies 60, 72, 83, 98, 123; KI. v.d. Heuvel 62, 73. Ill; J. v.'tVeen peveen 75; G. Meerveld 90-93; N. van Barneveld 107, 115. Gesneden bloemen willen we vanzelf sprekend zo lang mogelijk fris en mooi houden. De vroege morgen uren zijn voor het snijden van bloe men het meest geschikt, de bloe men zijn dan vol water. Het is to taal fout om bloemen te snijden in de zon! Soorten bloemen die spoe dig de bloemblaadjes laten vallen, moet men in knop snijden, soorten die spoedigslap worden als de bloem bijna of geheel klaar is. As ters snijdt men wanneer de bloem half geopend is, dahlia's worden pas gesneden als het hart van de bloem goed opengaat. Gladiolen als de onderste bloem begint open te gaan, Pyrethums als de bloem klaar is, Lelies als de knop open gaat. Chrysanten yiorden afgebro ken na hel snijden. Aan te bevelen is ,,Chrysal" in 't water op te los- sen, waardoor de bloemen zich be ter ontwikkelen en veel langer fleu rig blijven. De Lathyrus (pronkerwten) staan in bloei, de vaste plant Lathyrus geeft nu volop bloemen. Vergeet bij fel le droogte de watergift niet! Zorgt, dat de bloemen niet aan de planten blijven zitten en zaden vormen, want dan gaat de bloei snel achter uit en is het spoedig gebeurd met het bloeien. Lathyrusbloemen heb ben een behaarde stengel en mogen niet diep in het water worden ge zet. Twee centimeter diep in wa ter is voldoende; ze blijven dan het langst houdbaar. Het water trekt door de behaarde stengels langs de bloemsteel naar de bloem, waardoor dus de bloem besmet wordt en er spoedig onooglijk door wordt. Bij het bloemen opzetten moet men op het volgende letten: de lange, slanke en stijle bloemen niet zo sterk inkorten. Er moet dezelfde werking van uitgaan als in de na tuur. Dus de bloemen moeten ook in de vaas slank opgaan. Een boe ket moet los zijn en gevuld lijken. Zet in het midden een bloem met lange steel en daaromheen één voor één bloemen met stelen van verschillende lengten. Wanneer men in een boeket met gemengde kleuren één kleur laat overheersen dan zullen de overige gemengde kleuren het effect van de overheer sende kleur juist verhogen. Gelukkig is in onze samenleving voor zeer brede kringen een vaas met snijbloemen iets vanzelf sprekends" geworden. Een vaas met flora's kinderen" is in de huiselijke kring een onmisbare levensbehoefte ge worden. In onze woning hebben bloe men zich ingeburgerd als een soort culturele behoefte in de mooiste zin des woords. Op de wekelijkse markten worden zeer veel snijbloemen en potplan ten aan de man, of liever gezegd aan de vrouw gebracht. Er zijn wei nig dames die zonder een of meer boeketten van de markt huiswaarts keren. Daarnaast worden ook in bloemenzaken veel snijbloemen en potplanten verkocht. Al met al een stevig bewijs dat bloemen een le vensbehoefte zijn geworden. Houdt de snijbloemen:uit de zon! Ver vers het water geregeld en snijd daarbij dan een klein stukjé van de steel af. Door het frisse open snij vlak wordt het water dan gemak kelijker opgenomen. Zet de bloemen als u van de markt thuiskomst een paar uur op een koe le plaats met de stelen diep in het water. Voor dat u de bloemen op de vaas zet snijdt u de stelen onder water. Voordat u de bloemen op vaas met water worden gezet. Zet de vaas met bloemen 's nachts op een koele plaats of in een vochtige omgeving, bijvoorbeeld, in de goot steen in de keuken. Ze halen dan de achterstand weer in doordat ze meer water opnemen dan ze over dag, en de warme, droge kamer, verdampen. In droge kamerlucht welken bloemen spoedig, ook wor den de bloemen dan gauw bruin. Zet daarom de bloemen, 's nachts op een koele plaats in een vochtige omgeving E. J. GRIJSEN RHENEN VEENENDAAL Morgenavond om acht uur begint in het Bergbad de voor VZC zeer belangrijke wedstrijd tegen het Utrechtse Wilskracht. Want door een overwinning kunnen de Vee- nendalers de kampioensvlag hijsen in de tweede klas van de KNZB. VZC is veruit favoriet in deze ontmoeting, hoe wel in wedstrijden als deze vaak voor verrassingen wordt gezorgd. VZC heeft het in deze competitie niet erg moeilijk gehad. Alleen in de eerste wedstrijd van het seizoen kon het in Heemstede tegen HPC niet imponeren. (44), maar daarna hebben de Veenen- dalers alle schroom overboord gegooid en zijn aan een niet te stuiten opmars begonnen. De ene na de andere tegen stander werd min of meer verpletterd door VZC, dat bekend staat als een slow starter. Wilskracht zal zich flink verzetten te gen het ongetwijfeld wat nerveuze VZC, maar de conditie en de kwaliteit van de Veenendaalse formatie zullen ver moedelijk de doorslag geven. Vooral de kwaliteit is met de komst van oud- international Gerard van de Kolk en Carel van Velsen behoorlijk vooruitge gaan. Er wordt een grote belangstelling in het Bergbad verwacht. De opstelling van VZC, dat compleet aan de start verschijn, luidt: Doel: Henk v. d. Meer; Achter: Ca rel v. Velsen, Henk Uri, Frans Leeman, en Jan Bos; voor: Wim v.d. Meer, Ge rard v.d. Kolk en Evert v.d. Dikken- berg. Deze belangrijke wedstrijd zal worden geleid door de heer H. Willem - sen. SCHERPENZEEL Dezer dagen werd door de voorzitter van het school bestuur van de Chr. Lag. Landbouw school te Scherpenzeel de heer J. M. Houterman, aan de navolgende leerlin gen het diploma uitgereikt: Jacob v. Beek Woudenberg. Jan v. Ginkel, Wou denberg. Hendrik v.d. Vlierd, Wouden berg, Antonie Willemsen, Woudenberg Jan v. Ekris, Renswoude. Jacob v. Veld- huisen, Renswoude, Willem v.d. Pol Scherpenzeel. Marinus v.d. Greef, Leus den. Johan v. Oosterom, Leusden. Ever v.d. Pol, Maarsbergen.

De Vallei | 1969 | | pagina 5