Het Derde Rijk schudt op zijn grondvesten Vaak groot gebrek aan vakkundigheid Chloor moet mosselen redden voor Yerseke REDDERS ZINNEN OP MAATREGELEN Wat vooraf ging Schijnproces Groep-Weichsel Bezet gebied Opblazen Gewond Verjaardag Amerika Bevel Verspreiden Offensief Geen benul m - - -- Wasteil Kostbaar Raadgevingen Goes' afvalwater bedreigt jaaromzet van twintig miljoen Weinig schade Proces Afvalwater T ussenoplossing Voor de Britse premier, Winston Churchill twee de van links) staat het vast dat hij het met de Duitse V-I's en V-2'swel zal klaarspelen. Samen met enkelen van zijn ad viseurs, onder wie gene raal O'Conner (uiterst links) en de latere veld maarschalk Mongomery (tweede van rechts), kijkt Churchill naar de gevaar lijke toeren van een Spit fire die een V-l „op de rug"gaat nemen. Wem her von Braun die zijn le ven in dienst heeft gesteld van zijn jeugddroom, de ruimtevaart, krijgt via een contract met de Wehr- macht de gelegen heid naar hartelust te experimente ren. Maar niet voor de ruimtevaart. Zijn werk in Peenemünde is gericht op de ontwik keling van een Duits vergeldingswapen, de A-4 (V-2). Tegen het einde van de oorlog slagen de Duitsers erin enkele tientallen van deze raketten af te schieten op Londen. Voor een omwenteling in de oorlog ten gunste van Hitier zorgen de prqjec- tielen echter niet. Hitier zelf, die oorspronkelijk de idee van de raketten erg sceptisch had bekeken maar zich later bedacht, vertrouwt enkele naaste medewerkers toe dat hij erg teleurgesteld is in het Duitse „wonder- wapen". Niettemin blijven Wernher von Braun en zijn medewerkers werken aan de vervolmaking van dit weiien. De oprukkende geallieerde legers brengen echter ook in hun leven grote verandering teweeg. Februari 1945. Het is bijna gedaan met het Derde Rijk van Adolf Hitler. De gealli eerden, Amerikanen, Engelsen, Fransen, Russen, nemen Duitsland in de tang. Ont komen is niet mogelijk. Dat beseft ook Wernher von Braun, de technische directeur van Peenemünde. Terwijl de geallieerde opmars vordert wer ken in Peenemünde nog ruim vierduizend mensen aan de vervolmaking van Hitiers vergeldingswapens. De meeste van hen zijn ondergebracht in dorpjes op het eiland Use- dom. Peenemünde on de trein Niet lang na het beraad in von Brauns huis te Zempin is het artillerievuur van het Rode Leger ook in Peenemünde te horen. SS-generaal Kammler geeft daarom opdracht Peenemünde onverwijld te ontruimen. Wernher von Braun en zijn mede werkers krijgen een marsbevel Ze moeten zich onmiddellijk op weg be geven naar Nordhausen in de Harz. In de ondergrondse fabrieken daar, waar tienduizenden slavenarbeiders dag en nacht aan raketten werken, kunnen zij hun proefnemingen voortzetten. Merkwaardig genoeg komt er enkele uren na deze boodschap een volkomen tegenstrij dig bevel binnen. Het is afkomstig van de pas opgerichte legergroep-Weichsel die is be last met de verdediging van Pommeren. Chef van deze legergroep is sinds enkele dagen.... Heinrich Himmler. Zijn bevel luidt: „Alle geleerden, ingenieurs, soldaten en ar beiders op Peenemünde worden terstond ingelijfd bij de Volkssturm. Zij zullen Peene münde verdedigen tot de laatste man! Von Braun staat voor een dilemma. Naar wie moet hij luisteren? Met de bespreking, in Zempin in het achterhoofd besluit hij het bevel van Kammler maar op te volgen. Dat heeft tenminste een groot voordeel; hij zal terechtkomen in een gebied dat waarschijn lijk door de Amerikanen zal worden bezet. In de daaropvolgende tijd wordt er op Peenemünde dag en nacht gewerkt om de hele inventaris voor de verhuizing naar Nordhausen gereed te maken. Op 17 februari 1945 rijdt de eerste trein met zevenhonderd passagiers van Peene münde naar het zuiden. Niet lang daarna vertrekt een karavaan vrachtwagens met de rest vaq de spullen. Midden maart is de exodus een feit. Op dat tijdstip staat het Rode leger op 35 kilometer van Peenemünde. Maar als een bataljon Russische infanterie op 5 mei von Brauns voormalige domein inneemt, vindt men er alleen puin en uitgebrande resten. Alles is volgens voorschrift keurig opgebla zen. De hele bevolking van Peenemünde heeft inmiddels in en rondom Nordhausen onder- Slavenarbeidcrs uit een concentratiekamp op weg naar de ondergrondse raketten fabriek nabij Nordhausen in de Harz. Begin 1945 werken in deze gigantische fabriek 32.000 gevangenen onder onmenselijke omstandig heden aan de Duitse vergeldingswapens. In twee concentratiekampen bij Nordhausen treffen de Amerikanen in april 1945 achtduizend lijken aan. dak gevonden in alle gebouwen en optrekjes" die zich daarvoor lenen. Zo goed en zo aad als het gaat neemt men het werk t op. Het is dan wel een kwestie van iproviseren, maar het gaat. Beetje hij beetje komt ook Wernher von Braun weer op orde. Omdat hij nog wat materiaal nodig heeft, rijdt hij op 16 maart naar Berlijn. Zijn chauffeur, overmand door slaap, verliest onderweg de macht over het stuur. De wagen schiet van de weg. Als von Braun weer bijkomt, heeft hij een ondraag lijke pijn in zijn linkerarm. Vier uur duurt het voor hij en zijn chauf feur, die een schedelbasisfractuur heeft op gelopen, door voorbijgangers naar een zie kenhuis worden gebracht. Maar Von Braun houdt het niet uit in bed. Op 21 maart rijdt hij al weer terug naar Nordhausen, zijn arm in een reusachtig gipsverband. Twee dagen later viert hij zijn 35ste ver jaardag. Een paar uur vergeet hij alle beslom meringen. Maar dan valt de schaduw van Kammler weer levensgroot over de mannen van Peenemünde. Velen hebben de buik vol van de oorlog. Er zijn er zelfs die dat hardop durven zeg gen. Zeer onverstandig, want ze worden kort daarop door de vazallen van SS-generaal Kammler gearresteerd en na een schijn proces terechtgesteld. Hun lijken bengelen aan een boom op Usedom. „Ik was te laf om mijn vaderland te verdedigen", vermeldt een bordje op hun borst. Kammler, die het oppertoezicht over Peenemünde heeft, houdt niet van halve maatregelen. Enkele dagen na de terechtstelling trom melt Wernher von Braun zijn naaste mede werkers bij* elkaar in zijn huis in Zempin. Hij' neemt geen blad voor de mond. In alle openheid verklaart hij dat hij de toestand hopeloos vindt. De Russen rukken onstuitbaar op in cfe richting van Peenemünde. „Wat moeten we doen? vraagt hij zijn medewerkers. „Ons werk in handen van de Russen laten vallen? Allen zijn het erover eens dat dit niet mag gebeuren. De vraag is nu: Wat moet er dan wel gebeuren? „Gezien de situatie leek het ons het beste ervoor te zorgen, dat we in handen van de Amerikanen zouden komen", zei Wernher von Braun later over de toenmalige toe stand. „Persoonlijk had ik voor Amerika altijd af een geheime liefde gekoesterd. Dat kwam door mijn broer Sigismund die er in de jaren dertig had gestudeerd." „Nou, dat niet." Na een korte pauze waarin hij snel een nieuw glas cognac achter over wipt fluistert de SS-er vertrouwelijk: „Ik heb bevel, generaal, ora u en uw mede werkers dood te schieten zodat u niet in handen van de vijand kunt vallen..." Dornberger schrikt. Het is dus waar. Hij schenkt de SS-er nog eens in en vraagt dan: „Gelooft u echt dat het zin heeft ora dat bevel op te volgen? De oorlog is afgelopen. Binnenkort bestaat de SS niet eens meer. En als de geallieerden merken dat u hier een bloedbad hebt aangericht, zullen ze u zeker meteen•phangen! 4 v „Ik heb een plan," zegt de generaal. „Geeft ons uw wapens. Verbrandt uw uni formen. Ik zal zorgen dat u uniformen van het leger krijgt. Dan zullen de Amerikanen u voor gewone Wehrmachtsoldaten houden." De SS-generaal krijgt het benauwd bij de gedachte dat de oprukkende Amerikanen binnenkort voor zijn neus zullen staan. Daarom heeft hij een plannetje bedaéht. Hij laat de vijfhonderd belangrijkste medewer kers van von Braun streng bewaken door de SS. Wanneer de Amerikanen er eenmaal zullen zijn, kan hij die vijfhonderd mensen misschien uitleveren in ruil voor zijn eigen vrijheid. Lukt het niet, dan zullen zijn SS-ers alle vijfhonderd „Peenemünders" liquideren. Om dit plan te doen slagen geeft Kammler bevel alle vijfhonderd Peenemünders met hun gezinnen over te brengen naar Oberam- mergau in de Harz. Daar worden ze onder gebracht in de voormalige kazernes van het regiment bergjagers. Zwaar bewaakt door de SS. Von Braun en Dornberger hebben Kamm- lers opzet echter doorzien. Ze beramen op hun beurt een plan am hun medewerkers uit de kazerne te krijgen. Wanneer Kammler een paar dagen afwezig is, weten zij er zijn plaatsvervanger van te overtuigen dat het met het oog op eventuele Amerikaanse luchtaanvallen gevaarlijk is zoveel belangrij ke geleerden in één gebouw onder te bren gen. De man laat zich bepraten en de vijfhon derd Peenemünders zoeken onderdak in en kele tientallen dorpen in de omgeving. Wern her von Braun en zijn broer Magnus vinden een gezellig kosthuis in Weilheim. Daar brengt een koerier hem op 25 april een bevel van generaal Dornberger. Hij moet zich on middellijk bij hem melden in Oberjoch. In Haus lngeburg in Oberjoch zit Dornber ger te midden van tientallen medewerkers. In hetzelfde hotel hebben echter ook dertig zwaar bewapende SS-ers hun intrek geno men. Met de commandant van deze afdeling, een Sturmbannführer, maakt Dornberger la ter een praatje in de bar. Als de derde fles cognac leeg is, gaat Dornberger in het offensief. „Wat is eigenlijk uw opdracht, Sturmbann führer? „Ik heb bevel u en uw medewerkers in dit hotel te beschermen." „En tegen wie moet u ons dan wel be schermen? „Tegen de Amerikanen en de Fransen natuurlijk, generaal," lalt de commandant van de SS. „Gelooft u dan werkelijk," zegt Dornber ger, „dat u met dertig man een heel leger kunt tegenhouden? De volgende dag roept de SS-er zijn man schappen bijeen en volgt de raad van Dorn berger op. Maar zij zullen hun straf niet ontlopen. De tatoëring die elke SS-er onder de oksel heeft, zal hen verraden. Ongeveer tegelijkertijd zijn drie Ameri kaanse officieren Duitsland ingetrokken met een zeer speciale opdracht. Het drietal, luite nant-kolonel G. V. Trichel, luitenant kolonel Holger Toftoy en majoor Robert Staver, zijn op zoek naar Duitse geleerden. Gemakshalve hebben ze twee lijsten aan gelegd, een zwarte en een grijze. De zwarte lijst is streng geheim. Ze vermeldt als eerste de namen van Wernher von Braun en gene raal Walter Dornberger. De gezochte geleerden zijn zich hiervan natuurlijk niet bewust. Zij hebben in die laatste dagen van april trouwens toch niet het flauwste benul van wat zich in het gebied van Nordhausen heeft afgespeeld. De verschrikkingen die de soldaten van het Amerikaanse Zevende leger daar aantreffen in de ondergrondse slavenfabriek zullen ze hun leven lang niet meer vergeten. En wat majoor Staver er ontdekt, zal de Amerikanen op het gebied van de raket ontwikkeling een voorsprong verschaffen groter dan ze ooit hadden durven dromen iü Met ware doodsver- achting gin gen Britse jachtvliegers de Duitse vergeldings wapens „te lijf'. Hier tikt de pi loot van een Spitfire (on der) met de vleugel van zijn toestel een V-l uit zijn baan, waardoor het vliegend tuig neer stort. w *mn*n'firn™1 Pleziervaart bezorgt reddingwezen steeds meer last De pleziervaart dreigt een probleem te worden voor het reddingwezen. „In 1968 werden door onze boten tachtig tochten voor redding of ande re hulpverleningen uitgevoerd, waar van niet minder dan 46 keer voor watersportbeoefenaren." Dit staat in het jaarverslag van de Zuid- Hollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen, die haar werkterrein heeft tussen Terheyden en Cadzand. Het wijst er op dat de Internationale Reddingboot Conferentie een gedachten- wisseling heeft gewijd aan de moeilijkheden die de reddingsorganisaties alom ondervin den van de sterke toeneming van alle vor men van watersport. Uit een overzicht blijkt dat de redders vorig jaar te maken kregen met een man die „in een soort wasteil" het wijde water had opgezocht, met zeil- en motorjachten die de weg kwijt waren of „zomaar" op een bank liepen, met amateur vissers en hengelaars die zich niet bewust waren van de mogelijke verraderlijkheid van het water, met zee waarts drijvende luchtmatrassen en met een koene zeevaarder die met een sloep van Rotterdam naar Australië wilde zeilen, maar wiens vaartuig het bij Burghsluis al liet afweten. Langdurige en kostbare zoekacties door boten en vliegtuigen zijn dikwijls nodig wan neer watersporters zich door onwetendheid of onnadenkendheid in levensgevaar bren gen, schrijft de reddingmaatschappij. Zij scheert alle watersportbeoefenaren niet over één kam. Zij merkt wel op dat politie korpsen, havenmeesters, kustwacht, redding organisaties en opsporing- en reddingdienst van de Marineluchtvaart in toenemende ma te worden belast met watersportmisères die bij meer vakkundigheid niet zouden zijn ontstaan. De reddingmaatschappij meent dat enkele goedgemeende raadgevingen op bun plaate zijn. Zoals het thuis achterlaten van een vaarplan en „even bellen" als ervan wordt afgeweken. Opsporingsacties wegens ernstige ziekte thuis kunnen worden vergemakkelijkt door een oproep via de alarmcentrale van de ANWB. Zeeuwse mosselvissers en -handelaren doen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Zij menen: Nog vóór het seizoen begint zal een chloorinstallatie de verontreini ging van de Oosterschelde hebben teruggedrongen. De heer De Meulemeester uit Yerseke: „De apparatuur is al in Engeland besteld. Dit laatste is volgens drs. R. Th. Roskam van het Rijksinstituut voor visserij- onderzoek echter niet het geval. Men dubt nog steeds over de plaats van zo'n installatie bij het gemaal in Kattendijke of dicht hij de besmettingshaard, in Goes. In heide gevallen geeft het toevoegen van chloor aan het rioolwater „technische moeilijkheden". In de loop van maart al kreeg het rijks instituut argwaan. Op de zandbank voor Yerseke, waar de mosselen verwateren (schoonspoelen), bleek de besmetting met z.g. coli-bacteriën onverantwoord hoog. La tere, intensievere proeven brachten een toe stand aan het licht die tijdens veertig jaar controle nimmer was voorgekomen. Het mosselvlees bevatte 25 tot vijftig coli- bacteriën per gram; toegestaan waren vijf van deze bacteriën. Het gevolg (naar nu pas blijkt): De afgifte van certificaten van onbesmetheid werd op 23 april, twee dagen voor het seizoen afliep, gestaakt. Elke verkoop naar binnen- of bui tenland werd daardoor onmogelijk. Voor visserij en handel betekent de maatregel tot dusver weinig schade. Het seizoen is immers gesloten. Tot eind juli wordt de mosselen de rust gelaten zich voort te planten. Benauwder krijgen de zakenmensen het als voor het nieuwe seizoen geen oplossing is gevonden. Dan komt een jaaromzet van twintig miljoen gulden op het spel te staan, voor het grootste deel bestaande uit export. In Yerseke maakt men er geen geheim van dat dan de gemeente Goes een proces aan de broek krijgt. In een nieuwe wijk van deze gemeente zou zo hoort men in zaken- kringen gesold zijn met voorschriften voor rioolaanleg. Chemische toiletten zijn de boosdoener, zo wordt beweerd. De feitelijke toestand ligt evenwel anders. Goes is inderdaad de bron van alle besmet ting. Dat hebben de mensen van het Rijks instituut voor visserij-onderzoek wel aan getoond, zij hebben zich er echter wel over verwonderd. De afstand tot de Yerseke Bank is namelijk vrij groot. Men kon ver wachten dat de biologische reiniging tijdens 'de rit niet achterwege was gebleven. Kennelijk gebeurde dit laatste onvoldoen de. De snelheid waarmee Goes zijn ongezui verd afvalwater op de Oosterschelde spuide nam toe met de uitbreiding van de gemeen te. Al lang was duidelijk hoe nodig da nieuwe afvoerleiding naar de Westerschelde was. Burgemeester mr. F. G. A. Huber bestrijdt dit geenszins, maar hij wijst wel op da kosten: „Een bedrag van ruim zes miljoen gulden laat onze begroting niet toe. Ge meente rijk en provincie zullen er samen voor moeten zorgen. Dë rijkssubsidie van twintig procent is nog te weinig." Het is alle deskundigen, ook die van het ministerie van verkeer en waterstaat, inmid dels wel duidelijk dat niet op de aanleg van deze pijpleiding kan worden gewacht. Er zal een tussenoplossing moeten worden gevon den. Door het toevoegen van chloor aan het Goese rioolwater is het mogelijk de veront reiniging flink te drukken. Of dat geruime tijd voor eind juli zal gelukken is de vraag waar het nu op aan komt.

De Vallei | 1969 | | pagina 6