Conservatief Strougel stap dichter bij Tsjechische top ONLUSTEN IN KENIA HOUDEN AAN Hevige luchtslag Israël-Syrië ,iin! x Nu coucut rent van partijleider Husak Astronauten oefenden ontsnapping uit ruimte vaartuig KIESPIJN? De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank WEER IN EUROPA Benoemd tot opperbevelhebber van de volksmilitie Geen hereniging Anglicanen en Methodisten Krantenstaking in Montevideo Proces beraming aanslag op Nixon Egypte zal DDR weldra erkennen Indonesische delegatie naar West-Irian Zeven toestellen neergeschoten BIAFRA WIJST CONTROLE IN NIGERIA AF WITTE KRUIS Vermiste Franse jongens terecht Buiter herkozen als secretaris van het IVYY Mislukte aanslag op Ierse premier Verschijningsverbod BESCHULDIGINGEN SPAANSE STUDENTEN VEROORDEELD DODEN V.S. BEKNOTTEN HUN MILITAIRE HULP AAN AANTAL LANDEN IN ZUID-AMERIKA Weg pijn... Want helpt BEPERKT VERGADERING WOENSDAG 9 JULI 1969 PRAAG Lubomir Strougal, de vaandeldrager van het conservatisme in Tsjecho-SIowakije, heeft er, naast de reeks sleutelposities die hij in de commu nistische partij bekleedt, opnieuw een topfunctie bij gekregen. Hij is benoemd tot opperbevelhebber van de Tsjechische volksmilitie, een korps van hulp troepen geformeerd uit fabrieksarbeiders. Hij bekleedt reeds de functie van president van de Tsjechische defensieraad en is lid van de federale defensieraad voor Tsjecho-SIowakije. Zijn hoofdfunctie is plaatsvervangend partijleider van de Tsjechoslowaakse communistische par tij. ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. VONDEN De hereniging van de Anglicaanse staatskerk in Engeland met de methodisten is voorlopig van de baan. Het plan voor hereniging is gisteren door de methodistische kerk v/el aan vaard maar de Anglicanen haalden de vereiste meerderheid van 75 procent niet. Bij de Methodisten was 77 pet. voor eenmaking met de kerk waar zij zich in de achttiende eeuw van hebben af gescheiden. Er zijn in Engeland ongeveer 750.000 methodisten; zij vormen de grootste van de zg. vrije, d.w.z. niet-Anglicaan- se kerken. Er is over het plan tot een making dertien jaar beraadslaagd. MONTEVIDEO Journalisten en drukkers van acht kranten in Monte video hebben dinsdag, een dag nadat een stakng van drie weken was beëin digd, het werk opnieuw neergelegd. De staking is bedoeld als protest te gen het van regeringswege beslag leg gen op de eerste editie van het nieuwe avondblad Democraeia. Drie weken geleden legde men het werk neer nadat de regering het linds- gerichte blad „Extra" verbood op be schuldiging van ondermijnende activi teiten. Het werk werd gisteren weer hervat op voorwaarde dat het nieuwe blad ongehinderd zou kunnen verschij nen. De afgelopen maand werden sta kingen en bijeenkomsten van vakver enigingen verboden toen de regering na weken van onrust, stakingen en ter reur voor geheel Uruguay de noodtoe stand afkondigde. Desondanks worden verscheidene sta kingen toch voortgezet. NEW YORK In New York is maandag een proces begonnen tegen een Jemeniet en zijn twee zoons die er van worden beschuldigd een aanslag op president Nixon te hebben willen ple^ gen. De 43- órige Achmed Rageh Na- mer en zijn twee zoons Hoessein (21) en Abdo (19) zouden op 7 november van het vorig jaar twee dagen na de Amerikaanse presidentsverkiezingen een samenzwering tegen het leven van Nixon hebben beraamd. Op 9 no vember deed de politie een inval in hun woning in Brooklyn en vond twee geweren en twee messen. De mannen kunnen tot een maximale gevangenisstraf van 25 jaar veroor deeld worden. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur d c 2 0) C/5 m y £.2 c bfi Weerrapporten van hedenmorgen Amsterdam half bew. 16 6 De Bilt licht bew. 14 4 Deelen licht bew. 14 15 Eelde half bew. 17 9 Eindhoven regenbui 15 5 Den Helder regenbui 15 11 Rotterdam zw. bew. 16 7 Twente half bew. 15 9 Vlissingen regenbui 15 15 Zuid-Limburg zw. bew. 15 10 Aberdeen regenbui 14 1 Barcelona zw. bew. 22 0 Belgadro licht bew. 31 9 Berlijn licht bew. 20 0 Bordeaux half bew. 20 0 Brussel half bew. 15 14 Frankfort half bew. 19 2 Genève zwbew. 17 0.1 Grenoble zw. bew. 17 0 Helsinki zw. bew. 25 2 Innsbruck zw. bew. 15 5 Kopenhagen licht bew. 18 0.1 Lissabon onbew. 32 0 Locarno half bew. 24 0 Londen zw. bew. 19 1 Luxemburg regen 14 7 Madrid onbew. 29 0 Malaga geh. bew. 25 0 Mallorca onbew. 26 0 München regen 14 5 Nice half bew. 24 0 Oslo regenbui 19 1 Parijs zw. bew. 17 9 Rome licht bew. 26 0.6 Stockholm zw. bew. 19 0 Wenen onbew. 15 2 Zürich regenbui 13 6 De Tsjechische defensieraad is dins dag onder zijn leiding bijeen geweest en heeft besloten tot het oprichten van regionale defensieraden binnen het ka der van de regionale partqcomités in Tsjecho-SIowakije. Waarnemers zien hierin een verdere stap van de Tsjechi sche conservatieven om de regionale party-organisaties over te nemen tot aan de laatste sub-comités toe. Hoewel zijn benoeming tot hoofd van de militie als min of meer automatisch wordA beschouwd hij staat aan het hoofd van het Tsjechisch bureau van het centrale comité in afwachting van de vorming van een Tsjechische com munistische partij wordt hij nu de leider van ongeveer 65.000 leden van de militie, die in geheel Tsjecho-SIowakije 90.000 leden telt. Partijleider Gustav Husak is opperbevelhebber van de fe derale volksmilitie, een functie die Ale xander Dubcek bekleedde vóór de fede ratie in Tsjecho-SIowakije een feit werd. De volksmilitie, opgericht in 1948 (toen de communisten aan de macht kwamen) om de rechten van de arbei ders te beschermen, speelde een nega tieve rol in de periode na de liberalisa tie en er gingen stemmen op om ze te ontbinden. Voor Strougal betekent de benoeming een nieuwe stap in zijn snelle klim naar de top sinds de invasie van de War- schau-pact-troepen. Waarnemers zien Strougal nu als een directe mededinger naar de functie van Gustaf Husak, hoe wel de partijleider deze suggestie tij dens een onlangs gehouden partij-bij eenkomst, waar beiden aanwezig wa ren, afwees als afkomstig „van de ka pitalistische pers". Het „Bureau voor de pers" in Slowa kije heeft het Slowaakse weekblad „Smena na Nedelu", een verschijnings verbod voor twee maanden opgelegd. Dit is dinsdag in Bratislava bekendge maakt. Als redenen voor het verbod wordt op gegeven dat de uitgever en hoofdre dacteuren, ondanks herhaalde waarschu wingen, geen doeltreffende maatregelen hebben genomen om de tekortkomingen in de ideologisch-politieke koers van het blad op te heffen. CAIRO Egypte zal binnenkort nor male 'diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland aanknopen. Een desbe treffende officiële bekendmaking zal eerstdaags verschijnen, zo heeft het Egyptische dagblad „Al Achram" dins dag gemeld. Egypte zou dan het vijfde Arabische land zijn dat tot erkenning van de DDR overgaat. Behalve aan Irak en de volksrepu bliek Zuid-Jemen zal Oost-Duitsland ook technische en financiële hulp gaan ver lenen aan Syrië. Volgens berichten uit Damascus zal daartoe volgende week maandag een Oostduitse delegatie voor een elfdaagse bespreking naar Syrië vertrekken. De delegatie staat onder lei ding van de Oostduitse minister van Buitenlandse Handel Horst Soelle. Zoals bekend, zijn deze drie Arabische landen onlangs overgegaan tot erkenning van de DDR. KAAP KENNEDY De drie ruimtevaarders van de Apollo-11 Neil Armstrong, Michael Collins en Edwin Aldrin hebben dinsdag een repetitie uitgevoerd voor een even tuele ontsnapping uit het ruimte vaartuig indien de Saturnus 5-ra ket verkeerd zou werken. De oefening werd uitgevoerd in een trainingsvaartuig. Bovendien hebben de drie ruimtevaarders de laatste inlichtingen ontvangen over de toestand van de raket en van de bestuursystemen aan boord. De lancering van de Apollo-11 vindt plaats op woensdag 16 juli. De fo to links geeft een beeld van de in tensieve training die de maanreizi- gers hebben moeten ondergaan. Hier Aldrin, terwijl hij een camera hanteert tijdens de langdurige oefe ningen. De foto boven ftppptde mobiele quarantaine-kamer waar in de drie astronauten na^ afloop van hun maanreis zullen worden geplaatst om zo naar Houston te worden vervoerd. Het gevaarte wordt hier aan boord van het vlieg- dekschip Hornet gehesen. De kos ten van de machines, waar de le vens van de drie „maanmannen" van zullen afhangen bedragen: moedercapsule 55 miljoen dollar, maancapsule 41 miljoen dollar, Sa turnus V-raket 185 miljoen dollar NAIROBI In golven spoelden gis termiddag duizenden leden van de stam der Loeo's door de straten van de hoofdstad van Nairobi, vernielend wat zij op hun weg tegenkwamen. Zij hadden gisterochtend al slag geleverd met de politie, die hen bij de kathedraal van Nairobi, waar een uitvaartdienst werd gehouden voor de vermoorde Ke- niase minister Tom Mboya, uiteen moest drijven met traangas. Tom Mboya, lid van de stam der Loeo's, werd zaterdag door een nog onbekende schutter dodelijk door een geweerkogel getroffen in een straat in Nairobi. De Loeo's, die het verlies van hun voorvechter in de regering van het land met hartstochtelijk gedragen rouw herdenken, beschuldigen de stam der Kikoejoes ervan dat zij de moord op hun geweten hebben. President Jomo Kenyatta, zelf een Kikoejoe, werd onderweg naar de kerk door de duizendkoppige menigte ont vangen met een scheldkanonnade en later zelfs met een regen van stenen. MADRID Een militaire rechtbank hèeft dinsdag in Madrid twee studenten van een universiteit in de Spaanse hoofd stad veroordeeld tot respectievelijk acht en drie jaar gevangenisstraf wegens hun aandeel in ongeregeldheden die zich in oktober van he. vorige jaar op de universiteit voordeden. De rechtbank achtte de studenten schuldig aan mili taire rebellie. Een derde student werd vrijgesproken. Tijdens de universiteits- rellen van oktober drongen studenten het kantoor van de deken van de rechts kundige faculteit binnen, verbrandden een foto van generaal Franco en wier pen stenen naar passerende auto's. Daarop voerde de lijfwacht- van de president verschillende charges uit op het publiek. Sedert de moord op Mboya is het on rustig geweest in de buurt van Nairo bi, het bolwerk van de Kikoejoes. De vechtpartijen van gisteren bij de kathe draal vormden een hoogtepunt in de voortdurende spanning. Volgens onbe vestigde berichten zouden gisteren bij de kerk drie Kikoejoes zijn gedood en tientallen mensen zijn gewond. Binnen de kerk zelf is een leider van de Sikhs in Kenia, Ajit Singh Sandhu, in het traangas, dat de kerk binnen drong, gestikt. WASHING v. N De Verenigde Sla- ten zijn bezig hun militaire-bijstands- programma's in Latijns-Amerika te her zien, speciaal waar het landen betreft die een militair bestuur hebben. Dit heeft de hoogste adviseur voor Latyns- Amerikaanse politiek van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse Za ken dinsdag verklaard. De programma's voor Argentinië, Brazilië, Peru en Panama, dié alle door militairen worden bestuurd, zijn in de afgelopen twaalf maanden al beknot. De adviseur, onder-minister Meyer, deed deze uitlating in antwoord op kri tiek van een senaatscommissie, dat deze hulp het gevaar inhoudt dat er banden gelegd worden met militaire re gimes, de uitoefening van het „recht van revolutie" wordt verhinderd, en dat betogingen, zoals die welke zich tijdens de recente Latijns-Amerikaanse reizen van Nelson Rockefeller voordeden, wor den onderdrukt. DJAKARTA Een Indonesische par lementaire delegatie is vandaag naar West-Irian vertrokken om aanwezig te zijn bij de uitoefening van de „daad van vrije keuze", waarbij beslist wordt of het gebied al dan niet bij Indonesië blijft. De volksraadpléging volgens het prin cipe van Moesjawarah (onderling over leg) begint volgende week maandag en zal tot begin augustus duren. Er ne men ongeveer 1025 vertegenwoordigers van de bevolking van 800.000 zielen aan deel. Hoewel de volksraadpleging wordt gehouden op grond van de in 1962 in VN-verband tussen Nederland en In donesië gesloten overeenkomst, ver klaarde de Indonesische minister van binnenlandse zaken, generaal-majoor Amir Machmoed, volgens radio Djaja- poera het afgelopen weekeinde op een bijeenkomst in West-Irian dat „de daad van vrije keuze" een afspraak tussen Indonesiërs zelf was, en niet met de Nederlanders of de Verenigde Naties. De enige verantwoordelijkheid voor de raadpleging berustte naar zijn zeggeh bij Indonesië. Intussen is in Djakata meegedeeld dat vier jonge Westirianezen, aange houden nadat ze vrijdag hadden gepro beerd een bijeenkomst te verstoren, op vrije voeten zijn gesteld. Op de bijeen komst werden afgevaardigden voor de volksraadpleging gekozen, en de jonge lui hadden protestleuzen getoond. De voorzitter van het Indonesisch parlement, Achmad Sjaichu, heeft dins dag verklaard er van overtuigd te zijn dat West-Irian, deel zal blijven uitma ken van de Indonesische republiek met of zonder daad van vrije keuze. Sjaichu noemde het voltrekken van de daad van vrije keuze eerr teken van de be reidwilligheid van Indonesië om de over eenkomst van New York van 1962 uit te voeren. Op het Japanse eiland Koesjoe zijn sinds 24 juni door overstromingen en zware regenval 80 mensen omgekomen. Acht worden vermist en 173 hebben verwondingen opgelopen. DAMASCUS/TEL AVIV/BE1ROET Boven Koeneitra, in de door Israël bezet te heuvels van Golan hebben Syrische en Israëlische straaljagers dinsdagmiddag een zwaar luchtgevecht geleverd, dat volgens Syrië eindigde met het neer storten van vier Israëlische en drie Syrische toestellen. Israël zegt, dat de Syri sche luchtmacht zeven straaljagers van het type Mig-21 heeft verloren terwijl aan eigen kant geen verliezen zijn geleden. VOEDSELV LUCHT EIS LONDEN De Biafraanse zaakge lastigde in Londen; Koegbarra, heeft in Londen gezegd de eisen van de fe derale regering van Lagos om alle hulpgoederen voor de hongerende be volking in Biafra van te voren te con troleren te verwerpen. Biafra zou vol gens Koegbarra wel bereid zijn contro le (ook Nigeriaanse) van de vliegtui gen te accepteren' op plaatsen buiten Nigeria, zoals Cotono en Fernando Po. Hij stemde in met de instelling van een luchtcorridor op voorwaarde dat van neutrale zijde de garantie wordt gegeven dat Nigeria ér geen misbruik van maakt. In de verklaring van de Biafraan wordt de Britseminister van Buiten landse Zaken Stewart beschuldigd van oneerlijkheid en gevoelloosheid. Het linksliberale Engelse blad Guar dian heeft in een hoofdartikel minister Stewart ervan beschuldigd dat hij het spel van Lagös speelt. SteWart en ge neraal Gowen wisten beiden goed ge noeg dat Biafra het enige vliegveld niet bij daglicht zóu vrijgeven zonder verstrekkende garanties tegen een aan val. Het blad bestempelt het als nutte loos en huichelachtig dat Stewart zich in de verklaringen óver het verlenen van hulp aan Biafra als vredestichter voordoet. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. GRANVILLE Vqf Franse jongens, die sinds het uitbreken van de storm werden vermist voor de Normandische kust, zijn maandagavond door een he likopter ontdekt op een van de Chau- sey-eilanden. Zij hadden daar hün toevlucht geno men, maar konden maandagmorgen het eiland niét meer verlaten, omdat hun boot door stortzeeën was vernield. Reddingsboten zoeken nog steeds naar vermisten van de storm. Het noodweer dat begin déze week Noord- en West- Europa hèeft geteisterd heeft in totaal minsens 36 mensen het leven gekost. Gisteren werden nog 15 mensen ver mist. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigmgsn. Op de postKiantcfen kuót u de hela d-tg terecht, Fen aantal daarvan is zelfs oo< op vrijdagavond ae. pb3lstJijr£y<x>ri wona geopend. Joórde postagentschappen geiden-aperte open-nost,jden. Het luchtgevecht, dat zich afspeelde op hoogten tussen 3 en 9 kilometer, be gon, zo zegt een Syrisch communiqué, toen Israëlische toestellen het Syrische luchtruim binnendrongen. Na een strijd die meer dan een uur duurde hadden de Syrische straaljagers hun tegenstan der verdreven. Een Israëlische woordvoerder zei daarentegen, dat het gevecht ontstond toen Syrische vliegtuigen het Israëlische luchtruim wilden binnendringen. De luchtslag wordt de zwaarste ge noemd sedert de zesdaagse oorlog in 1967. Sedert 22 mei zouden Israëlische straaljagers 20 Arabische toestellen heb ben neergeschoten en zelf geen verlie zen hebben geleden. Sinds de zesdaag se oorlog heeft volgens de in Tel Aviv bijgehouden balans Syrië tien Mi'g-21 en vier Mig-17 toestellen verloren. Israël zegt voorts sedert die periode 2 Egyp tische vliegtuigen te hebben vernie tigd. In Tel Aviv verklaarde een hoge Is raëlische stafofficier: „het wordt onver mijdelijk een lange hete zomer." Op het Suezkanaal is dinsdagavond 'n Israëlische militair in een patrouille boot door Egyptisch artillerievuur ge wond geraakt, zo deelde een Israëlische woordvoerder mee. Hij zei dat het vaartuig het vuur beantwoordde en dat de gewonde militair door een hefschroef- vliegtuig was opgepikt, waarna de pa trouilleboot zijn tocht had voortgezet. Volgens Caïro echter was de boot tot zinken gebracht en de helikopter neer geschoten, Egypte heeft dinsdag de bewegings vrijheid van persvertegenwoordigers en andere buitenlanders beperkt. Zij mogen de frontlinie langs het Suez kanaal en de meeste andere gebieden buiten Caïro niet meer zonder specia le permissie bezoeken. Onder de verboden gebieden bevinden zich verscheidene toeristenoorden aan de Middellandse zee en dé Rode zee. De Assoeandam en Luxor mogen'alleen be zocht worden als men er per vliegtuig, spoor of rivierboot heen gaat. Vertegenwoordigers van verschillende organisaties van de Palestqnse verzets beweging hebben in de afgelopen dagen een speciale vergadering gehouden in de Jordaanse hoofdstad Amman. In Palestijnse kringen werd bijzonder véél belang gehecht aan de bijeenkomst, omdat slechts kort tevoren ingrijpende veranderingen hebben plaats gevonden in de Jordaanse regering en het opper bevel, waarbij een tendens was te bespeu ren tot beperking van de vrijheid van optreden van de Palestijnse guerrillas in Jordanië. Op de vergadering werd gewaar schuwd tegen het streven van „contra revolutionairen" naar ondermijning van de Palestijnse bevrijdingbeweging en werd opnieuw het denkbeeld van een politieke oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten krachtig afgewezen. De gedelegeerden achtten het bestaan van de kleine commandogroepen buiten de twee grote organisaties, de „Pale stijnse bevrijdingsorganisatie" en het „commando voor de Palestijnse gewa pende strijd", een gevaar voor de een heid en veiligheid van de Palestijnse re volutie. In Jordanië bestaan ongeveer dertig van deze miniverzetsbewegingen. De vergaderaars besteedden ook aan dacht aan het conflict in Libanon tus sen de autoriteiten en de daar opere rende Palestijnse verzetsorganisaties, wat onder andere geleid heeft tot de reeds .272 maand durende regeringscri sis. BRUSSEL Het Internationaal Ver bond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) heeft dinsdag zijn negende wereldcongres in Brussel besloten met de herverkiezing van de Nederlander Harm G. Buiter als secretaris-gene raal. Het congres, waaraan 300 afgevaar- digdèn uit 70 landen deelnemen, besloot voorts zijn discussies die vorige week woensdag waren begonnen, met de goedkeuring van een serie resoluties waarin o.a. het militaire regime in Griekenland, de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek, de ontwikkeling in Zuid- Rhodesië en het Sovjet-ingrijpen in Tsjecho-SIowakije werden veroordeeld. Secretaris-generaal Buiter verklaar de na afloop van de conferentie, dat hij vooral veel waarde hechtte aan de uit spraak dat de strijd voor de rechten van de mens in het algemeen, en de vakbondsvrijheid in het bijzonder, een der belangrijkste taken van het IVW moet blijven. Ook spraken de afgevaar digden zich uit voor internationale coör dinatie van de vakbondspolitiek ten aanzien van grote internationale con cerns. Het congres heeft het bestuur van het IVW overigens de vrije hand ge laten voor voortzetting van contacten die onlangs in Genève weer zijn opge nomen met de Amerikaanse vakbond AFL-CIO, die vorig jaar uit de inter nationale organisatie trad. CORK De politie te Cork heeft gis teren meegedeeld dat onbekende extre misten hebben getracht een aanslag te plegen op de Ierse premier Jack Lynch. Op een afstand van een paar honderd meter van een gebouw waar L/nch aan een diner aanzat, is maandagavond een tijdbom gevonden. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft de 55-jarige mgr. Heinrich Tenhumberg tot bisschop van Münster in West- Duitsland benoemd. Mgr. Tenhumberg was hulpbisschop van dit diocees.

De Vallei | 1969 | | pagina 9