Veenendaals ■- dagblad Minister kan 14.000 rekruten missen Ultimatum van de PSP aan Noordewier: Zon oorzaak dodelijk ongeluk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oudste zoon uit groot gezin vrijgesteld Buiten £Q Explosie was oorzaak van ondergang kustvaarder Nog geen kabinetsbesluit over S.E.R.-advies „Machtsstrijd in Kremlin'' Iets beter bitterkoekjes JAMIN DEEL VAN LICHTING 1970 WORDT BUITENGEWOON DIENSTPLICHTIG Papoea's doden Indonesische militairen Vrouw dood; 2 gewonden in levensgevaar Rapport over luchthaven in de Peel Noordkorea a nse spion opgehangen Ruimtevaarder Borman huis toe Meer geleerden naar de Y.S. Weer Egyptische aanval over Suezkanaal gemeld Vier kinderen in golf verdronken POLY SELECT matras OP VERWEK Waterballet zingende dolSiinen. ...in het dolSinarium Harderwijk. VTB Harderwijk TeL 03410 *2569. AUTO TEGEN BOOM toestand faithful nog ernstig „beslissen voor morgenavond ROOLVINK WEERLEGT CNV-KRITIEK HEEL NORMAAL ISRAËL ONTKENT Amerikaanse senator 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! kleuter omgekomen bij auto-ongeluk canada officieel tweetalig nijmeegs bedrijf moet sluiten Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m.t 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 10 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I59 DEN HAAG Veertienduizend dienstplichtigen hoeven volgend jaar niet op te komen. Zij worden vrijgesteld. Minister Den Toom (Defensie) heeft de jongens niet nodig, omdat de lichting 1970 groter is dan de werkelijke behoefte aan nieuwe militairen. Zij worden buitengewoon dienstplichtig. In een brief aan de Tweede Kamer zegt de minister wie voor vrijstelling in aanmerking komen. Dat zijn: Dienstplichtigen die bij de militaire keuring minder geschikt zijn bevonden. De oudste zonen uit gezinnen van ten minste vijf kinderen. Zij moeten echter wel twee broens hebben. De vrij stelling van de derde zoon van zo'n ge zin vervalt. De oudste zonen van weduwen, wier totale gezin uit vier kinderen be staat. De eerste twee maatregelen gelden voorlopig alleen voor de lichting 1970 De regeling voor zonen van weduwen blijft ook daarna van kracht. Met de maatregel, waardoor oudste zonen uit grote gezinnen van dienst plicht kunnen worden vrijgesteld, komt de minister tegemoet aan eerder door het parlement geuite wensen. Deze re geling wordt alleen op verzoek van de betrokken dienstplichtigen toegepast. Het vervallen van de vrijstelling van dienst van de derde zoon uit een groot gezin is volgens de minister noodzake lijk, omdat de dienstplichtwet voor schrijft dat ten minste twee broers uit een gezin moeten dienen. De minister verwacht dat ongeveer 4.000 dienst plichtigen van dit onderdeel van de BIAK (West-Irian) In het weste lijk centraal hoogland van West-Irian hebben stamleden minstens tien Indo nesische militairen gedood, zo heeft een Indonesische regeringswoordvoerder in Biak meegedeeld. Volgens hem zal dit incident niet van invloed z(jn op de daad van vrije keuze, waarmee de toe komstige status van het gebied moet worden bepaald. Het bloedige incident is volgens de In donesische lezing op 1 juli begonnen, toen met bijlen en speren gewapende stamleden onverwacht de aanval open den op de Indonesische militairen, bij de basis nabij het dorp Moanamani. De stamleden zouden gesteund zijn door enige politieagenten die op 29 april had den deelgenomen aan de opstand in het dorp Enarotali, dat enige kilometers van Moanamani ligt verwijderd. CO 4"kp de warme, droge dagen van de zomermaanden beleeft ge bet meeste plezier van uw badplaatsje in de tuin dit is zo klaar als een klontje. Er verschijnt dan veelal druk en gevarieerd bezoek, want er zijn weinig vogelparen meer gebon den aan het nest met jongen, ter wijl er nauwelijks meer gebroed wordt. Ouders in versleten rui-veren komen met de kinders in het water ploeteren en niet zelden vormen zij vrij grote gezelschappen, zoals bij onze mezen. Ge kunt dan allerlei grappige dingen verwachten, voor al wanneer de kleintjes voor het eerst op zo'n strandbadje verschij nen en er heel wat vrees onder aanmoedigende kreten van de ouden moet worden overwonnen. Wie op een gemakkelijke manier aan de weet wil komen, hoe de vo gelwereld van zijn tuin en naaste omgeving is samengesteld, moet binnen het bereik van het huiska merraam voor zulk een bain-mix zorgen, want daar komt ieder zich presenteren, óók buiten de maan den juli en augustus. Het verdient aanbeveling aan zulk een vijvertje één afglooiende kant te maken, zo dat gij de gasten in een bepaalde hoek krijgt; voor fotografen is dit de beste manier. Voorts dient er enige heester- en plantendekking te wezen, want water in een vlakke omgeving wordt niet zo grif geac cepteerd. Wij hebben van onze een voudige installatie veel genoegen mogen beleven. Viervoeters be hoeft ge niet te verwachten; in het wildrevier modderen en zoelen her ten en zwijnen in het slik, doch dit is een andere zaak. Reeën houden niet van zulke manieren, maar ko men wel aan een stil bosplasje drin ken. 10-7-1969 A. B. WIGMAN. nieuwe regeling gebruik zullen maken. Het aaotal voor de dienstplicht min der geschikten wordt op ongeveer 10.000 geschat. De medische keuring zal moe ten uitwijzen, wie precies minder ge schikt is. De betrokken dienstplichtigen krijgen daar via hun huisarts bericht over. HAIFA De Nederlandse kustvaar der Duurt is in de Middellandse Zee in de lucht gevlogen. Dit heeft kapitein H. van der Wijk (38) uit Groningen bij aankomst in Hai fa verklaard. Alle opvarenden vijf Portugezen, drie Nederlanders en een Oostenrijker werden gered. De ramp voltrok zich vorige week vrijdag. Volgens kapitein Van der Wijk, be gon de Duurt water te maken in slecht weer. Aangezien de kustvaarder was geladen met carbid, gaf de kapitein op dracht het schip te verlaten. Een half uur later explodeerde het schip. De negen zeelieden werden met de scheepshond opgepikt door het Israëli sche vrachtschip Tel Aviv. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit* plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en d.olfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 13.00 14.30 16.00 -17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART BREDA Een 24-jarige vrouw uit Oosterhout kwam om het leven en vier andere mensen werden ernstig gewond, toen afgelopen nacht op de weg Breda- Oosterhout een kleine personenwagen tegen een rechts van de weg staande boom reed. De naam van het slachtoffer luidt: C. van Kappel. De andere inzittenden waren de 20-jarige soldaat J. van K., de 22-jarige chauffeur H. van O., het 18-jarig meisje C. S. (allen uit Ooster hout) en de 22-jarige J. G. uit Raams- donksveer. Twee van hen zijn levens gevaarlijk gewond. Als mogelijke oor zaak wordt een door lichte regen glad wegdek genoemd. SYDNEY De Britse pop-zangeres Marianne Faithful], die gisteren in een ziekenhuis in Sydney Is opgenomen is nog steeds buiten kennis. Haar toestand is ernstig. Rechercheurs hebben uit haar hotel kamer een paar buisjes meegenomen. Hierna hadden zij een onderhoud met Mick Jagger, in wiens kamer zij ook enige buisjes en capsules vonden. De zangeres heeft gedurende lange tijd kunstmatige ademhaling ondergaan. Zij zou een te grote dosis natrium amytal hebben ingenomen. Wanneer dit samen met alcohol wordt ingenomen verhoogt de alcohol het effect belang rijk. Het resultaat is een ernstige ver lamming van het ademhalingssysteem. DEN HAAG Het nieuwgekozen Eer- ste-Kamerlid van de PSP, de heer D. A. Noordewier, heeft nog tot morgen avond de tijd om te beslissen of hij zijn zetel zal afstaan aan de heer H. J. Lankhorst of niet. Het bestuur van de Pacifistisch So cialistische Partij heeft gisteren van hem geëist dat hij bedankt voor de func tie die hij heeft gekregen doordat vijf Noordhollandse Statenleden, tegen de uitspraak van de partij in, hun stem op hem uitbrachten. Aanvankelijk deed een delegatie van het PSP-bestuur, onder leiding van voorzitter P. Burggraaf, hem daartoe een verzoek. Toen de heer Noordewier dit afwees, werd het een eis, met als mogelijk gevolg dat hij bij volharding in zijn standpunt uit de PSP zou wor den gestoten. Hij kreeg uitstel tot morgenavond, tot de vergadering van het voltallige partijbestuur in Amsterdam. HELMOND Het streekorgaan van het gewest Helmond heeft een rapport laten samenstellen over de achtergron den van een eventueel in de Peel te ves tigen tweede nationale luchthaven. Het bestuur van het streekorgaan gaat er van uit, dat de Peel daarvoor een der weinige gebieden is in ons land, waar nog voldoende ruimte te vinden is. Het rapport, uitgebracht door een bu reau van stedebouwkundigen en archi tected, als adviseur aan het streekor gaan verbonden, komt tot de volgende bevindingen: Allereerst zal een luchthaven in de Peel niet centraal liggen in Nederland (met name niet t.o.v. de Randstad), maar in de toekomst zal niet zozeer de afstand waarover, alswel de tijd waar in de luchthaven kan worden bereikt tellen. Onderzocht zou moeten worden of Schiphol en een „Peelluchthaven" als zelfstandige luchthavens een gezamen lijke taak kunnen vervullen. Schiphol zou in hoofdzaak de randstad (80 pet.), en een „Peelluchthaven" zou in hoofd zaak de Brabantse stedenband, de agglo meratie Arnhem/Nijmegen, Eindhoven, Venlo (Mönchen-Gladbach) en Zuid- Limburg kunnen bedienen. In bovennationaal verband gezien, heeft een Peelluchthaven wel een cen trale ligging tussen Ruhrgebied, de stadsgewesten Antwerpen/Brussel en de Randstad. Een Peelluchthaven kan in beginsel zeer goed berijkbaar worden gemaakt, zowel over de weg als per rail. De lig ging zou goed passen in een handvormi ge ontwikkeling (Efcidhoven-Helmond- Deurne), aldus het rapport. In Utrecht wordt het jubileum congres van het Christelijk Na- j tionaal Vakverbond gehouden. Als genodigden waren gisteren even- eens aanwezig de heren Mertens en Kloos, repectievélijk voorzitter van het NKV en van het NVV. SEOEL In de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel is gisteren de 42-j. Tsjong Tai-Kim opgehangen. Hij zou de lei der zijn geweest van een Noordkoreaan- se spionagegroep, die het bewind in het zuiden omver moest werpen. Kim, bestuurslid van de in Zuid-Ko rea in de oppositie inde „Niciwe De mocratische Partij" werd in januari schuldig bevonden aan het oprichten van een „bevrijdingsiront" in Vietcong- stijl en het brengen van bezoeken aan Noord-Korea. MOSKOU De Amerikaanse astro naut Frank Borman heeft de Sovjet unie vandaag verlaten na een good- will-bezoek, dat hij „een groot succes en een persoonlijk genoegen" noemde. Borman en zijn gezin werden op de luchthaven van Moskou uitgeleide ge daan door Russische functionarissen, kosmonauten en hun vrouwen. Met een Russisch vliegtuig reist hij via Londen naar New York. Borman zei thuis de Nasa (de natio nale dienst voor lucht- en ruimtevaart) te zullen vragen om Russische kosmo nauten uit te nodigen voor een bezoek aan de Verenigde Staten. NEW YORK In het belastingjaar 1967-1968 zijn meer dan 12.500 geleerden en ingenieurs die in het buitenland wer den geboren de Verenigde Staten binnen gekomen, zo meldde de National Science Foundation. Dit is 74 procent meer dan in het voorafgaande jaar. De grootste groep van de buitenlanders komt uit Aziatische landen. UTRECHT De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft gistermiddag tijdens de jubileumvergadering van het 60-jarige C.N.V. in Utrecht verklaard, dat een sterke loon- en prijsstijging op dit moment in niemands belang is. Hij deelde mee, dat de regering zich thans beraadt over de inhoud van het S.E.R.-advies, dat dient te worden betrokken bij het overleg over de begroting voor het volgend jaar. Minister Roolvink noemde het SER- advies zeer belangrijk. „De regering is verheugd dat het vrijwel unaniem is uitgebracht", aldus de heer Roolvink, die daaraan toevoegde dat de regering nog geen enkele beslissing, noch geheel noch partieel, heeft genomen. Daarmee reageerde hij kennelijk op de scherpe kritiek, die CNV-voorzitter Van Eibergen eerder op de dag u leest daar elders in deze edtitie meer van had laten horen aan het adres van minister Schut, die zich vorige week in de Tweede Kamer kantte te gen uitstel van de huurverhoging, waar toe de SER heeft geadviseerd. „Het hele pakket dient te worden be zien, met inbegrip van het uitstel van de huurverhoging", zo verklaarde mi nister Roolvink. Hij hoopt, dat het mo gelijk zal zijn het SER-advies in grote lijnen te volgen. „U begrijpt dat in ieder geval van middag geen belangrijke beslissingen worden genomen, omdat de belangrijk ste club hier zit". De minister doelde daarbij op de aanwezigheid van zijn collega's Beernink, De Block Udink, Bakker, Witteveen en staatssecretaris Van Veen. Minister Roolvink vond het heel nor maal, dat de voorzitter van het CNV „enkele kritische klanken" had laten horen. „Dat is zo in onze tijd heel ge woon. Het is redelijk, dat ieder vanuit zijn eigen verantwoordelijkheid duide lijk zegt hoe hij over de stand van za ken denkt". De bewindsman constateer de dat een regering, die niet luistert naar de vakbeweging, het in deze tijd niet lang maakt. Minister Roolvink zei in het begin van zijn toespraak, die een kwartier duurde, te zijn nagegaan hoe de minis teriële belangstelling voor de jubilea van het CNV zich heeft ontwikkeld. In 1934, bij het 25-jarig bestaan, werd het jubileum bijgewoond door drie minis ters, in 1949 waren het er zes, in 1959 verscheen, behalve zes ministers, ook een staatssecretaris, evenals nu het ge- ARNHEM Op het kruispunt Am- sterdamseweg-Schelmseweg te Arnhem deed zich gisteravond omstreeks kwart voor acht een ongeval voor, waarbij de 72-jarige J. W. F. Vroemen uit Arnhem om het leven is gekomen. Diens auto werd hij de aanrijding geheel vernield. De heer Vroemen, die de Amsterdam- seweg wilde oprijden, zag door de laag staande zon een naderende vrachtauto te laat, waardoor de botsing ontstond. De man was op slag dood. val was. Hij stelde voorts vast, dat nie mand een voorzitter van een vakcentra le behoeft te benijden: „Je hebt er net zoveel werk aan als een minister; je bent dag en nacht in touw". Minister Roolvink wenste de opvolger van de heer Van Eibergen, de heer J. Lanser alle sterkte en wijsheid toe voor de bijzonder zware taak die hem wacht. Volgens de minister, moeten regering, werkgevers en werknemers zich inten sief gaan bezinnen op de toekorpstige ontwikkeling van het leven en werken in Nederland. ,,Wij moeten aan dt wer kers hun mondigheid en erkenning la ten zien en merken", zo zei hij. Nadat de CNV-voorzitter door de mi nister de versierselen van het comman deurschap in de Orde van Oranje-Nas- sau waren opgehangen, liet de heer v. Eibergen zich gaan in een hartstochte lijke oproep aan zijn leden om het CNV te blijven steunen en uit te bouwen. „Het is de waardering voor jullie werk, die ik nu mag dragen!" zei hij. CAIRO „Twee Egyptische infan- teriepelotons zijn vanmorgen in de om geving van Al Kirsj ten noorden van Ismailia het Suezkanaal overgestoken en hebben daar 5 Israëlische versterk te posten opgeblazen", aldus een mi litaire woordvoerder in Cairo. Volgens de woordvoerder werden de Israëlische troepen volledig verrast. De Egyptische militairen bliezen vijf ge- schutsstelli-ngen, bunkers en stellingen in aanbouw op. De Egyptenaren voerden hun actie in drie uur uit en keerden zonder verlie zen terug naar de Egyptische oever van het kanaal. Zij werden niet aangeval len door de Israëli's, aldus de Egypti sche woordvoerder. (Zie elders in dit blad: „Egypte: Voortdurende staat van oorlog met Israël".... Een Israëlische militaire woordvoer der heeft berichten uit Cairo tegenge sproken dat Egyptische militaire eenhe den donderdagmorgen het Suezkanaal zijn overgestoken en vjjf Israëlische versterkte posten in de omgeving van Ismailia hebben opgeblazen. Volgens de woordvoerder z(jn noch in dat gebied, noch ergens anders aan de Israëlische z(jde van het kanaal, sporen van een dergelijke actie ontdekt. WESTERLAND OP SYLT B(j het zwemmen in de Noordzee, nabij het Duitse eiland Sylt zijn woensdagmid dag vier kinderen van tussen de negen en tien jaar verdronken. Drie lijkjes zijn door helikopters van het leger geborgen, het vierde spoelde aan. De kinderen werden bij rustige zee door een hoge golf verrast en meege sleurd. De kinderen maakten deel uit van een groep die op Sylt met vakan tie is. WASHINGTON In het Kremlin woedt een strijd om de macht en het land staat aan de rand van een leiders- crisis. Dit is de mening van de Ameri kaanse senator Jackson, voorzitter van 'n regeringscommissie die voortdurend studie van de politieke ontwikkelingen in de Sovjet-Unie maakt. Volgens de senator staan de elf leden van het politieke bureau betrekkelijk onwetend tegenover de buitenwereld en kunnen zij in de buitenlandse politiek ernstige beoordelingsfouten maken, in welk verband hij aan de invasie in Tsjecho-Slowakije herinnerde. Steeds meer analyses taxeren de Sovjet-Unie op een gevaarlijke, onberekenbare te genstandster die op de rand van een leiderscrisis staat waarvan de, uitkomst niet valt te voorspellen, aldus Jackson in een verslag aan de senaat. Deze on zekerheid moet naar zijn mening vol doende reden voor de senaat zijn een voorzichtig standpunt in te nemen en president Nixons program van anti-bal listische raketten te steunen. Senator Fulbright, de democratische voorzitter van de Amerikaanse senaats commissie voor buitenlandse zaken, stelt dat de minister van Defensie, Laird de schijn wekt alsof alle geheime berichten erop duiden dat Rusland mo menteel in staat is Amerika een ver nietigende slag toe te brengen met atoomwapens. Volgens Fulbright pro beert Laird met deze opvatting de in de Amerikaanse senaat en door de pu blieke opinie zo fel omstreden bouw van het ABM-raket-afweersysteem er door te drukken. Fulbright zegt dat de desbetreffende instanties in tegenstelling tot wat Laird beweert er niet van overtuigd zijn dat de Sovjet-Unie in staat is met één slag de atomaire vergeldingswapens van Amerika te vernietigen. Het Pentagon heeft meegedeeld dat zich onder de Russische oorlogssche pen die op weg zijn naar Cuba drie met raketten uitgeruste schepen on twee onderzeeboten bevinden. De drie zijn een kruiser, een torpedobootjager en een fregat. ADVERTENTIE morgen NIEUWERKERK a/d IJSEL Op Rijksweg 20 bij Nieuwerkerk a/d IJsel is woensdagmiddag de tweejarige Inge Charlotte Schuurs uit Arnhem bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het meisje zat in de auto bij haar moe der, die door onbekende oorzaak de macht over het stuur verloor, waardoor de auto van de weg af tegen een boom aanreed. De moeder werd zwaar ge wond overgebracht naar een ziekenhuis in Rotterdam. OTTAWA De federale regering van Canada zal zondag 7 september of ficieel tweetalig worden. Dit is het ge volg van een wet die woensdag tot stand is gekomen. De wet heeft ten doel om de Frans talige Canadezen gelijke rechten te ge ven. Vanaf september zullen de Frans sprekenden in hun eigen taal kunnnen solliciteren naar een baan en het recht hebben op rechtspraak in het Frans. NIJMEGEN De Gelderse Construc tie Werken in Nijmegen gaat sluiten. Het 28 man tellende personeel is ont slagen. De vakbonden zijn ingelicht. Volgens de directie is een gebrek aan geschikte arbeidskrachten oorzaak van de sluiting. (Van onze weerkundige medewerker) TJoewel de bovenlucht nog niet volledig betrouwbaar is en nog plaatselijk een bui kan loslaten, zijn de vooruitzichten nu toch iets gunstiger. Een hogedrukgebied van 1033 millibar van de Azoren tot Ierland met uitloper tot Centraal- Europa doet de regenkansen gelei delijk, afnemen. Een warmtefront van IJsland tot Ierland zal morgen de bewolking tijdelijk kunnen doen toenemen, maar er is een redelijke kans, dat het bij de finish van de Apeldoorn- se wandelvierdaagse droog weer zal zijn. Tijdens het weekeinde wordt hel. iets warmer en zijn in Gelderland weer temperaturen van twintig graden of iets hoger mogelijk. Of deze verbetering een definitief herstel van het zomerweer inhoudt is nog wat twijfelachtig: de wind krimpt namelijk, in plaats van door noord naar oost te ruimen. ADVERTENTI union Voor wie zichze» het beste qu"t

De Vallei | 1969 | | pagina 1