Bejaardencentrum „Keihof" werd officieel overgedragen Opening sportpark De Lede" op 15 aug. Professionele leiding jeugdwerk seen luxe Wethouder mr. J. Deen: „Ik iS wil de Rhenense middenstand jmm w w w oe ne" nie* omdraaienmaar i f de winkelsfeer bevorderen" VERKEER UIT CENTRUM Alleen elektrisch aangedreven auto 's in winkelcentrum m kost alles véél minder! m Zes jaar oude plannen zijn nu toch realiteit Bouwkosten VVV-Rhenen •ograiiinia B. Both kan het niet meer aan Twaalf jaar gewerkt met vrijwilligers 568.- „OVERDRACHT IS OPDRACHT" 2^ miljoen Pi Postagentschap Valleiweg dicht wegens vakantie Inleven Stank IS iet alleen Medewerking 16,50 AFGEKEURD MOOISTE MOZAÏEK 2lA MILJOEIS Aristona Portable TV Portable Radio Kom eens kijken bij Veenendaal: Hoofdstraat 29. tel. 12727 (08385) DONDERDAG 10 JULI 1969 LEERS IM Het bejaardencen trum „De Keihof" aan de Kwartellaan in Leersum werd gisteren officieel ge opend. De heer H. Bienfait. de voor zitter van dc woningbouwcommissie, droeg de sleutel van het complex over aan dc heer J. K. de Vries, de voorzit ter van de Prot. Chr. Stichting voor Bejaardenzorg Deze laatste zette in zijn toespraak uiteen hoe het bejaar dencentrum precies tot stand gekomen was. Hij vertelde hoe zes jaar geleden oude plannen die steeds waren blijven liggen onder het stof vandaan werden gehaald, omdat de diaconie van de Ned. Herv. Kerk. waarvan de heer De Vries toen voorzitter was. vond dat er nodig eens iets aan bejaardenzorg moest worden gedaan. „In die tijd waren veel bejaarden nog werkelijk „opgeborgen" in duistere particuliere instellingen", aldus de heer J. K. de Vries. „We wilden er iets aan gaan doen maar niet In ons eentje. Er werd een stichting gevormd door de drie samen werkende kerken (de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en de Oud Geref. Gem.) en met een beginkapitaal van f 270,- kon de Prot. Chr. Stichting voor Bejaardenzorg van start gaan". De voorzitter vergeleek het tot stand komen van „De Keihof" met de Tour de France. „Zes jaar geleden gingea we van start voor de eerste etappe en nu hebben we dan eindelijk de eindstreep gehaald. Er waren heel wat grote hin dernissen in het parcours". Het eerste probleem dat zich voordeed was de bij de wet geëiste oprichting van een commissie voor behoeftepeiling. Deze hindernis werd vrij spoedig over wonnen, doordat de gemeente gegevens verstrekte waaruit bleek dat mee dan 20 procent van de inwoners van Leer sum tot de bejaarden behoorde. De grond was inmiddels in handen van de gemeente en de stichting had er een optie op. „Toen volgde een zware strijd voor het verkrijgen van Rijksgoedkeurin gen". vertelde de heer De Vries. „We hadden de Leersumse architect Van Kooten bereid gevonden om voor ons het complex te ontwerpen en besloten de bouw verder in eigen handen te houden. De Provinciale Utrechtse Wel standscommissie keurde echter de plan nen af. En toen begonnen de tegensla gen pas goed. Er werden nieuwe plan nen gemaakt, die werden goedgekeurd, maar vlak daarna kwam er een nieu we wet op* de bouw van bejaardenwo ningen die onze plannen weer omver wierp". Er werden dus opnieuw plannen ge maakt. Na de goedkeuring daarvan zou men dan eindelijk met de bouw kun nen beginnen. Het ging echter ook deze keer niet door. „Wij vroegen goedkeu ring om als bouwheer op te mogen tre den. maar de minister weigerde die. Toen we dat horen wisten we werkelijk niet meer wat we moesten doen. Ds. Overgauw, de toenmalige voorzit ter en ik hebben er in die tijd vaak en lang over gepraat of we nu zouden ophouden of ondanks alles doorgaan. We gingen door en vonden de oplos sing in de oprichting van de Woning- bouwstichting Leersum". De bouwheer moest volgens de wet namelijk een open karakter hebben en deze stichting voldeed aan deze eis: er werden vertegenwoordigers van alle ge zindten in opgenomen. Eind 1966 kreeg deze Woningbouwstichting de Konink lijke Goedkeuring. Het moment was aangebroken waarop er geldleningen aangegaan mochten worden! De heer De Vries zei erover: „Nog nooit van mijn leven ben ik zo blij geweest als toen". In augustus 1967 begon men met de bouw van het complex en binnen de twee jaar stond het er toen: een modern bejaardencentrum, waarvan inspectrice mevr. Schippers zei „Dit is het mooiste bejaardencentrum dat ik tot nu toe ge zien heb". In het hoofdgebouw zijn naast re creatiezaal, keukens, etc. 59 kamers, - Het programma van voor de komende week RHENEN VVV-Rhenen is als volgt: Dinsdag 15 juli: Avondbezoek aan vo gelreservaat ..De Blauwe Kamer" on der auspiciën van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels. Verzamelen per bus, auto, etc. bij de Grebbesluis onderaan de Grebbeberg om 18.45 uur. Woensdag 16 juli: Nachtelijke Rijn vaart. Om 20.00 uur vertrekt de salon boot ..Jacqueline" vanaf de steiger aan het Veerplein. Aan boord kan gedanst worden op de muziek van een dansor- kest. Voorverkoop van kaarten aan het VW-informatiekantoor in Rhenen. Aankomst Veerplein 23.00 uur. Donderdag 17 juli: stadswandeling langs historische merkwaardigheden als exterieur van de Cunerakerk, Cune- ratoren, Keldermanspad met oude stadsmuur en Koningin Elisabethplant- soen niet middeleeuws bastion en mo len. Verzamelen bij het VVV-kantoor om 18.45 uur. Zaterdag 19 juli: Wandeling door het Pratienburg.se bos naar het Berghuis over weinig bekende bospaden. Ijstijd - overblijfselen en erosiedal. Verzame len aan het einde van de Cuneraweg, waar het rijwielpad naar Amerongen begint, om 13.30 uur. waarin 66 mensen gehuisvest wor den. Daaronder zijn zeven echtparen: 18 andere echtparen werden onder- gebacht in de 18 bejaarden woningen die tot het complex behoren. De be jaarden worden er verzorgd door de directrice, de oud-hoofdverpleegster H. J. van Beusekom, en door een 6- tal verzorgsters. Het centrum is al enige tijd vol leven, want de eerste bewoners trokken er reeds op 15 maart in. Ds. C. H. N. Kuipéri, secretarisvan de Prot. Chr. Stichting voor bejaarden zorg en voorzitter van de voorberei dingscommissie ter opening van het be jaardencentrum, begon gisteren de ope ningsbijeenkomst met een gebed en een toespraak waarin hij wees op de goede samenwerking die er steeds tus sen de twee bij de bouw betrokken stichtingen was geweest. Hij besloot zijn korte openingswoord met een ci taat uit de Bijbel: „Here, dat uw ogen dag en nacht geopend mogen zijn voor de bewoners van dit gebouw". „Het gebouw is op tijd klaargeko men, wat bij dergelijke grote bouw werken toch werkelijk een uitzonde ring genoemd mag worden", zei vervol gens dr. H. Bienfait, de voorzitter van de woningbouwstichting Leersum. „De snelle voltooiing is in de eerste plaats te danken aan het feit, dat de stich ting. de architect en de aannemer een hecht samenwerkend team vormden". De heer Bienfait wees voorts op een tweetal noviteiten in en bij het gebouw. Op verzoek van de bewoners was er een aparte fietsenbergplaats bijgebouwd, nadat gebleken was dat veel meer bejaarden fietsten dan eigenlijk verwacht werd. Een andere bijzonderheid zijn de akoestische te gels die overal in de gangen zijn aangebracht. „Deze maken de gangen ontzettend veel stiller", aldus spre ker. Tenslotte vertelde hij nog iets over het keramisch tegelmozaiek dat in ja nuari een der muren van de recreatie zaal zal gaan opfleuren. De kunstenaar Hans de Jong uit Laren maakte deze KESTEREN Het ligt in de bedoe ling dat op zaterdag 16 augustus a.s. het sportveldencomplex gelegen aan de „Lede", door de leden van de sportvereniging in gebruik zal worden genomen. De dag er voor. op vrijdag 15 augustus zullen de sportvelden of ficieel door het gemeentebestuur aan de sportvereniging Kesteren worden overgedragen. Zaterdag 16 augustus zal het voor de bewoners van Kesteren een feestelijke dag zijn die in het teken zal staan van de sport. Een ieder, die „sportminded" is, wordt die dag op de sportvelden verwacht. Er is een feestcommissie opgericht die zich bezig zal houden met de organisatie van de festiviteiten. De feestcommissie is samengesteld uit mevrouw E. G. Remmelink-Wen- tink voor de afdeling gymnastiek, me juffrouw I. van Zanten voor de afde ling korfbal, de heer J. C. de Wit, voetbal en de heer H. van Tongeren voor de afdeling volleybal. RHENEN Het postagentschap aan de Valleiweg zal wegens vakantie ge sloten zijn van maandag 14 juli tot en met vrijdag 25 juli. Gedurende deze veertien dagen zul len de inwoners van Rhenen-Hoog aan gewezen zijn op het hoofdpostkantoor aan de Markt. Aan de Valleiweg zal men alleen te recht kunnen voor het kopen van post zegels en briefkaarten. Het moment waarop de heer H. Bienfait (links) de sleutel van het complex overdroeg aan de heer J. K. de Vries, voorzitter van de Prot Chr. Stichting voor Bejaardenzorg. wandversiering. Hij studeerde aanvan kelijk biologie en dat is er de reden van dat het mozaiek waarvan het ont werp aan de aanwezigen getoond werd, veel facetten van de biologie tot onder werp heeft. Na de overdracht van de sleutel (dr. Bienfait noemde het liever een opdracht al. de opdracht aan de Prot. Chr. Stich ting om door te gaan met de opbouw van deze gelukkige gemeenschap) was de heer J. K. de Vries de laatste spre ker in dit officiële gedeelte. Nadat hij het tot stand komen van het centrum had beschreven vertelde hij nog hoe men aan de naam „De Keihof" was gekomen. „De kei die bij ons. gebouw ligt is afkomstig uit de zandafgraving. De eigenares schonk de ze bijna 15.000 kilo wegende steen aan de Ned. Herv. Kerk op voorwaarde, dat hij niet de gemeente uit mocht. De Kerk wist eigenlijk niet wat zij met het ding aan moest en schonk hem op haar beurt aan de stichting. Wij hebben hem hier bij het bejaardencentrum meer la ten leggen en besloten het complex de naam „De Keihof" te geven". Na een koffiepauze spraken vervol gens onder meer de loco-burgemeester Van den Bogerd (de burgemeester was ziek), ds. Overgauw (die tot zijn ver trek uit Leersum voorzitter was van de Prot. Chr. Stichting voor Bejaardenzorg) en ds. Broeksma (namens de kerken). Tot slot van de bijeenkomst werden de genodigden rondgeleid door het nieu we. moderne complex, waarvan de to tale bouwkosten ruim 2ty« miljoen be droegen. RHENEN „Alles hangt van de gemeenteraad af, het gaat Rhe nen vierduizend gulden meer kos ten", Dat zegt de heer B. Both, maatschappelijk werker van de ge meente Rhenen, en algemeen leider van het jeugdwerk zoals dat zich door toedoen van de Stichting .leugdzorgwerk Rhenen heeft ont wikkeld. Het geld is nodig voor de financiering van een nieuwe stap die het jeugdwerk wil doen, het in dienst nemen van een full-time jeugdleider. „Tot nu toe heb ik zelf de hele leiding op me genomen", zegt de heer Both (43 jaar), „maar ik vind dat er maar eens een nieu we, jonge kracht moet komen. Die heeft misschien heel andere, betere ideeën dan ik. ,1e wordt ouder, en je kijkt anders tegen de dingen aan dan de jeugd. Bovendien kan ik het allemaal niet meer aan, het is moeilijk te combineren met mijn werk". Het jeugdwerk in Rhenen krijgt een professionele basis, tenminste dat is de wens van die stichting, na twaalf jaar werken met vrijwilligers, die veel van hun vrije tijd beschik baar stellen om de jeugd tussen der tien en eenentwintig jaar te begelei den in de voormalige burgemeesters- woning „Bella Vista". „We hadden verleden jaar 220 in geschreven leden. Ongeveer 70 daar van bezoeken regelmatig ons huis, vijf avonden in de week. Ze kunnen daar wat drinken, biljarten, tafel tennissen, schieten, en onder elkaar zijn. Wat tot nog toe heeft ontbro ken is het specifieke vakantiewerk, met zomerkampen en dergelijke. Dat zal waarschijnlijk ook van de grond komen als de vaste jeugdlei der eenmaal aan het werk is", ver- Het gaat Rhenen enkele duizen den guldens meer kosten. De stich- V rfx De heer B. BOTH te veel ting heeft een verzoek aan burge meester en wethouders gedaan orti de gemeenteraad een voorstel te doen een prinipebesluit te nemen. Er zou dan moeten worden vastge steld dat de gemeente zorgt voor de subsidiëring, voorzover het rijk de begroting niet dekt Dat komt neer op 55 procent van bij benadering f 47.000,-. Momenteel ontvangt de stichting een gemeentelijk subsidie van f 22.000,-. „Er hangt dus veel van de gemeenteraad af", zegt de heer Both, „het rijk stelt als voor- RHENEN Tijdens de gemeenteraadsvergadering van afgelopen dinsdag avond troffen wethouder mr. J. Deen en het gemeenteraadslid H. Griffioen el kaar, toen er werd gedebatteerd over het al of niet handhaven van het parkeer verbod op het Fred. v.d. Paltshof. Mr. Deen zei: „In feite moest alle verkeer uit de binnenstad worden geweerd." De heer Griffioen antwoordde: „Dan draait u onbewust de middenstand de nek om." Gistermiddag spraken wij hierover met de wethouder van publieke werken om hem te vragen hoe hij de situatie in de binnenstad van Rhenen ziet wanneer het verkeersprobleem nóg verder om zich heen zal grijpen. „De gedachte om het gemotoriseerd verkeer uit het winkelcentrum te we ren werd me ingegeven naar aanlei ding van het enkele weken geleden, in Wenen gehouden congres voor de bestu ren van Europese gemeenten. Ik mocht daar vertegenwoordigd zijn samen met de burgemeester jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal. Samen hebben we geluisterd naar talrijke inleiders, onder wie verschillende uitermate des kundigen op het gebied van het ver keer en ze waren allemaal dezelfde me ning toegedaan, namelijk dat een goed functionerend winkelcentrum alleen maar gebaat is bij wandelaars. Trouwens u behoeft maar naar de Lijnbaan in Rotterdam te kijken of naar „Presikhaaf" in Arnhem. Daar kunt u vrij wandelen en winkelen, zon der gestoord te worden door een fiet ser, een bromfietser of een automobi list. Dat komt het winkelcentrum al leen maar ten goede. Aan mijn ant woord aan het adres van de AR-afge- vaardigde Griffioen lag deze gedachte alleen maar ten grondslag. Ieder weldenkend mens zal het met mij eens zijn. Ook de verstandige mid denstander, hoewel ik helemaal niet wil zeggen of suggereren dat de mid denstander Griffioen niet verstandig zou zijn; integendeel. Maar je moet aan de tijd wennen, je moet je lang zaam aan gaan inleven in de moderne opvattingen. Vroeger schreeuwde de middenstand moord en brand, wanneer de overheid plannen beraamde de rijksweg om de gemeente heen te leggen. Tegenwoor dig is dat de normaalste zaak van de wereld. Het drukke verkeer past niet meer in het centrum van een gemeen te. Wie in Rhenen wil zijn, komt er heus wel heen. Dat is tegenwoordig geen probleem meer." Wethouder Deen heeft de allermo dernste opvattingen in Wenen gehoord over de toekomstige regeling van het verkeer in en rond een gemeente. „Een van de inleiders stond zelfs op het standpunt, dat de winkels van een win kelcentrum allemaal platte daken moe ten hebben, liefst aan elkaar grenzend, zo dat óp die daken speeltuinen kun nen worden gemaakt voor de jeugd, dat er recreatiemogelijkheden kunnen worden geschapen voor ouderen en dat men er cafés en restaurants kan ma ken. Maar de kosten zijn zo hoog, al thans voor een gemeente met zo'n slor dige 200.000 zielen, dat het voor Rhe nen helemaal niet te verwezenlijken is. Dat wil niet zeggen, dat wfj achter moeten blijven. Zeker moeten ook wfj open oog hebben voor de tegenwoordi ge gemotoriseerde tijd. En wat kunnen we dan anders doen, dan iets van de moderne begrippen over te nemen. Eén daarvan is: weer het verkeer uit je winkelcentrum. Het winkelend pu bliek zal er alleen maar bij gebaat zijn, wanneer het geen last heeft van auto's en bromfietsen. Rustig winke len is aantrekkelijk. Vele andere ge meenten hebben dit idee al lang verwe zenlijkt. Het ergste vindt mr. Deen de stank en de daarmee gepaard gaande lucht verontreiniging in de binnenstad. „Vol gens de verkeersdeskundigen in We nen," aldus mr. Deen, „zullen er altijd auto's blijven rijden in een centrum van een gemeente. Ik denk in dit ver band aan de wagens die de winkels moeten bevoorraden en aan bijvoor beeld doktoren. Maar dan zal het zo moeten zijn, dat die auto's zijn voor zien van motoren die op elektriciteit lopen en niet op benzine of dieselolie. Dit ter voorkoming van de luchtveront reiniging. Want dat vind ik het ergste van het hele verkeersprobleem." Wethouder Deen sneed tenslotte nog het parkeerprobleem aan. „Ik vraag me af in hoeverre het de taak van een gemeentebestuur is om parkeerruimte te bevorderen. En nevenvraag voor mij is, waar die parkeerruimte moet komen. Er is een stroming die ik daar voor bij uitstek de periferie van een gemeente geschikt acht. Ik kan het daarmee wel eens zijn, maar het openbaar vervoer zal te al len tijde ook voorzien van niet stin kende motoren de binnenstad moe ten kunnen bereiken. Toch zou ik het parkeren in die binnenstad niet hele maal willen verbieden, maar dan zal het veel en veel kostbaarder moeten zijn, dan wanneer men zijn auto aan de grens van de gemeente plaatst. Goedkoop parkeren in de stadskern zou ik te allen tijde willen tegengaan. De heer Griffioen zal me nu misschien wéér tegenwerpen dat ik daarmee de middenstand de nek wil om draaien, maar dan ziet hij dat beslist verkeerd. Ik heb het alleen maar goed voor met die middenstand. En wat dat betreft sta ik niet alleen. In Wenen hebben deskundigen van formaat het woord gevoerd over deze actuele materie. Zij hebben er vele ja ren van studie aan gewijd en ergens kan ik het volkomen met hen eens zijn. Trouwens in Nedrland zijn er al voor beelden genoeg van en dan wijs ik nog maals op de Rotterdamse „Lijnbaan" en op „Presikhaaf" in het naburige Arnhem, waar men sinds enkele dagen ook bezig is de binnenstad volkomen vrij te maken van het hinderlijke ver keer voor het winkelend publiek." waarde voor de subsidiëring dat een vaste jeugdleider in dienst van do stichting is..." Zodra de zaken voor elkaar zijn zal het jeugdwerk van Rhenen ver der wonden uitgebouwd. De wensen van dit moment zijn: het aantal ope ningsavonden van Bella Vista uit breiden van vijf tot zeven, een uit breiding van de groep jongeren die kan worden ontvangen, ook wat de leeftijdsgrens naai* boven en naar beneden betreft, en het opstellen van een speciaal vakantieprogram ma. „Daar hebben we nu niet genoeg tijd en gelegenheid voor", legt de heer Both uit,a„sfg^s zal dat wat gemakkelijke* gaan, Wanneer de vas te kracht er is, al kost dal dan wat meer geld; Maar dft gemeenteraad zal zich niet moeten blindstaren op de bedragen, want er kan nog wel Iets veranderen". Twaalf jaar lang gedijde het jeugdwerk zonder professionele lei ding. „Ja, we vinden het nu wel tijd dat dit verandert. Eerder wilden we de gemeente «niet te veel lastig vallen, maar nu we dan op het punt zijn beland dat het voor mij persoon lijk moeilijk wordt om door te gaan. hakken we de knoop maar door. We hebben overigens niet te klagen over gebrek aan medewerking van de ge meente. Als je nagaat dat we twaalf jaar geleden begonnen met een subsidie van vierhonderd gul den, die nu is opgelopen tot meer dan twintigduizend", aldus de heer Both. Over bouwplannen van de stich ting zegt hij: „We hebben er wel eens over gedacht in het bestuur, on, een zaaltje te bouwen, waar de jongeren aan sport kunnen doen, te gen 'n bal trappen, of judo, ze ihoeten hun baldadigheid kunnen afreage ren. Maar of daar iets van komt is onzeker, want ais er een nieuw ge meentehuis komt, zal Bella Vista toch ook wel verdwijnen, en dan moeten we wat anders zoeken". ADVERTENTIE 31 cm. beeld, voor lichtnet of accu. 220 of 12 volt. Met antenne. Stroomverbruik 18 Watt Gewone priis 720.- Uw prijs 8 transistors. Middengolf. Vol geluid. Compleet met draagtas. Gewone prijs 29,95 Uw prijs Enorme keus in transistor radio's. Alle bekende merken. Eventuele prijswijzigingen voorbehouden Grote sortering in de volgende artikelen: Wasmachines, koel kasten, centrifuges, strijkijzers, mixers, haardroogkappen, mes senslijpers, radio's, TV's, bandrecorders, radiomeubels, gram mofoons, broodroosters, hoogtezonnen, scheerapparaten, gas fornuizen, gashaarden, etc.

De Vallei | 1969 | | pagina 5