C.N.V. uitte felle kritiek op geestverwante bewindsman „Schut moet niet tornen aan SER-advies over inflatie-beteugeling" Faculteit plaatste studenten in onduidelijke situatie Lichaam vermoorde man in kanaal gevonden Voor Ned. industrie was 1968 een gunstig jaar Op jubileumcongres in Utrecht Modelgebied in de E.E.G. Zwembad moet tarieven verlagen Broers namen woonwagen bewoners onder schot g nieuwe Grieks meisje kree slokdarm in Rotterdam Perspectieven niet helemaal hoopgevend, meent C.I.V.I. VIJFTIGDUIZENDSTE OP „MUSEMENT" ONDERONSJE VOOR DE COMMANDO OVERDRACHT Rij nvergif tiging werd niet twee jaar geleden veroorzaakt Zuidafrikaanse minister zag hier (half)open gevangenissen Tegen aanrander vier jaar en t.b.r. geëist BEROEP TRAAGHEID ONBEKENDE ONTDEED ZICH VAN BABY KINDEREN SCHREVEN NAAR DE MINISTER GEEN BEMIDDELING NODIG BIJ AFKOOP RENTEKAARTEN VLAARDINGEN KREEG CITY-VIADUCT NEDERLANDSE EN BELGISCHE POLITIE GAAN ALLE VERMISSINGEN NA In observatie DELEGATIE VAN NED. VAKCENTRALES NAAR ROEMENIË Prinselijk gezin op Schiermonnikoog PRODUKTIE ISAM MET 9 PROCETST TOE Naar buitenland Somber geluid DONDERDAG 10 JULI 1969 UTRECHT - De heer J. van Eibergen, de scheidende voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV) heeft gisteren in Utrecht felle kritiek geleverd op minister Schut (Volkshuisvesting). De minister heeft de vorige week in de Tweede Kamer bezwaren gemaakt tegen een voorstel van de Sociaal- Economische Raad (SER), waarin aanbevolen werd de huren voorlopig niet te verhogen. Dit voorstel is een onderdeel van een advies over de stijgende lo nen en prijzen. Minister Schut, aldus de heer Van Eibergen, heeft over één onderdeel van het advies harde uitspraken ge daan, voordat de regering haar stand punt bekend heeft gemaakt. Volgens de voorzitter van het CNV, is dit duide lijk in strijd met de opzet van het ad vies. Hij waarschuwde dat de werknemers niet meer bereid zullen zijn aan de in- flatiebestrijding mee te werken, als de regering aan het advies van de SER gaat tornen. „Het gevaar is groot dat 1970 dan toch een herhaling van 1969 gaat worden", aldus de heer Van Ei bergen. Overigens deed hij een dringend be roep op de bij het CNV aangesloten bonden de looneisen voor 1970 overeen komstig het SER-voorstel te matigen. Grote loonsverhogingen, zo zei hij, zullen ongetwijfeld tot gevolg hebben dat de prijzen nog harder zullen stij gen, zodat we er eerder slechter dan beter van worden". De heer Van Eibergen zei dit in een rede voor de algemene vergadering van zijn verbond, dat twee dagen in Utrecht bijeen is voor de herdenking van het zestigjarig bestaan. De heer Van Eibergen kondigde aan dat de drie vakcentrales, die het onder ling niet eens konden worden over de beoordeling van de nieuwe loonwet, druk bezig zijn alsnog een gezamen lijk standpunt in te nemen. (Het NW wijst elke ingreep van de regering in de afzonderlijke cao's af, het NKV en het CNV vinden dat de regering alleen in uiterste nood mag ingrijpen. De nieuwe loonwet dreigt 'n bron van ern stige moeilijkheden te worden, zo zei hij). De heer Van Eibergen meent dat de vegering in het algemeen veel te lang talmt met het invoeren van een aantal regelingen (stakingsrecht, vrijstelling spaarloon van belastingheffing, mede- NIJMEGEN Een mededeling van Duitse zijde, dat de recente vergifti ging van de Rijn mogelijk is veroor zaakt doordat een buitenlands schip twee jaar geleden tijdens het vervoer twee vaten endosulfan heeft verloren, is onjuist. Tijdens een onderzoek is gebleken, dat deze vaten in april 1967 bij 't over slaan in de haven van Rotterdam over boord zijn geslagen en verloren gingen. De juistheid van dit feit is o.a. vast gesteld aan de hand van een verzeke- fingsclaim. Overigens was al aange voerd, dat een dergelijke verontreini ging nooit veroorzaakt zou kunnen zijn door slechts twee vaten endosulfan. AMSTERDAM In de Boerenwete- ring in Amsterdam-Zuid is het lijkje gevonden van een pas geboren jongetje. Het lichaampje was verpakt in een sjaal, plastic zakken, een papieren draagtas en twee rieten manden, waar van de hengsels aan elkaar waren ge bonden. De politie aan de Overtoom heeft geen enkele aanwijzing waarmee zij bij haar onderzoek kan werken. zeggenschap). Die traagheid is uiterst gevaarlijk, aldus de voorzitter van het CNV. „De democratie ondermijnt zich zelf wanneer democratische instellin gen traag werken". Vandaag treedt de heer Van Eiber gen af als voorzitter van het CNV. Gis teren werd in zijn plaats gekozen de heer J. Lanser, voorzitter van de Chris telijke Metaalbond. De heer Van Eiber gen ontving uit handen van minister Roolvink (Sociale Zaken) een konink lijke onderscheiding: de benoeming tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De heer Van Eibergen zou van daag het voorzitterschap van zijn ver bond overdragen aan de heer Lanser. AKEN De Belgische provincies Luik en Limburg, de Nederlandse pro vincie Limburg en het Duitse district Aken moeten tot „Europees modelge bied worden verklaard. Dat is woensdag voorgesteld op een eerste bijeenkomst van politici en par lementsleden van de drie landen in Aken. Besloten werd de gemeenschap pelijke economische en politieke belan gen en het streven naar bevordering van deze belangen voor te dragen bij de hoge commissie in Brussel en de desbetreffende regeringsinstanties van de drie landen. Twee parlementsleden van de drie landen zijn aangewezen om de eerste contacten doartoe te leggen. HOOGEVEEN Zes kinderen in Hoo- geveen hebben ervoor gezorgd, dat het zwembad in Hoogeveen onmiddellijk de tarieven moet verlagen. Zij hebben onlangs een brief geschreven aan de minister van Economische Zaken, waarin zij klaagden over de hogere ta rieven van het openluchtzwembad, ver geleken bij vorig jaar. Deze brief heeft tot gevolg gehad, dat er woensdag een ambtenaar van het ministerie uit Den Haag naar Hooge veen reisde om de zaken te onderzoe ken. Het zwembad werd bezocht en er werd gesproken met het gemeentebe stuur en de voorzitter van de beheers commissie van het zwembad, de heer G. Houwer. Men bleek de prijzen te hebben ver hoogd in strijd met de jongste prijzen- beschikking. Het gemeentebestuur kreeg opdracht met onmiddellijke in gang de prijzen weer op het peil van vorig jaar te brengen. Het tekort van het zwembad, dat drukt op de gemeen tebegroting, wordt daardoor weer enke le duizenden guldens groter. Aan het begin van het seizoen had men het tarief per bad gebracht van 40 op 50 cent voor kinderen en van 65 op 75 cent voor ouderen. Het teveel geïnde geld voor de zwemabonnemen ten moet alsnog worden gerestitueerd, wat volgens de heer Kouwer organisa torisch een hele kluif wordt. Tijdens het jubileumcongres van het C.N.V. zagen wij gis teren voorzitter J. van Eibergen (rechts) in gesprek met de heer J. Lanser, aan wie hij vandaag zijn functie zal overdragen. ASSEN De Asser politie heeft gis termiddag de broers F. W. (27) en J. W. (22) uit Assen aangehouden. Zij worden ervan verdacht zondagnacht ge schoten te hebben op een gezin in het woonwagenkamp in Assen. Het hoofd van dit gezin had een woor denwisseling gehad met de twee broers. Het ging daarbij om een oude vete. De politie had zondagnacht al gezocht naar de daders van de schietpartij. Gisteren werd een spoor gevonden en konden de boers aangehouden worden. UTRECHT. De Vereniging van Ra den van Arbeid noemt het een ernstige misstand, dat bemiddelingsbureaus hun diensten aanbieden voor het afkopen van rentekaarten. De bureau bieden in advertenties het invullen en inzenden van aanvraagfor mulieren aan. Voor deze bemiddeling rekenen zij, volgens de vereniging, tien gulden. De organisatie vestigt er de aandacht op dat deze bemiddeling volstrekt overbo dig. Indien men zich rechtstreeks over de afkoop van de rentekaarten tot de Raad van Arbeid wendt, ontvangt men gratis alle inlichtingen. De afkoopsom wordt ook vrij van kosten uitgekeerd. VLAARDINGEN Met de opening van het bijna anderhalve kilometer lange viaduct sluit Vlaardingen vandaag een ontwikkelingsfase af waarin een nieuwe binnenstad werd gebouwd. Het viaduct, dat in een later stadium nog zal uitmonden in een molenwiek, loopt in zijn geheel over een groot win kelcomplex, dat sterk doet denken aan de Rotterdamse Lijnbaan. Met de bouw van de nieuwe binnen stad werd aan het eind van de .vijftiger jaren begonnen. Voor winkels en viaduct moesten in de loop der jaren zo'n zestienhonderd huisjes en huizen verdwijnen. TVe faculteit der diergeneeskunde in Utrecht, de enige in ons land, zaait wel onduidelijkheid onder de stu denten. Ruim dertig studenten, die vo rige week slaagden voor het eerste ge deelte van het kandidaatsexamen, kre gen kort erop een brief, waarin stond, dat ze helaas niet konden worden toege laten tot de practica en colleges van het tweede jaar. Tenzij minister Veringa (onderwijs) en het universiteitsbestuur aanvullende voorzieningen en extra personeel ter beschikking zouden stellen, worden de studenten ingedeeld bij de nu aanko mende eerstejaars, voor wie een nieu we studieregeling is ingegaan. Dat houdt in dat de studenten vol gend jaar enkele aanvullende tentamens moeten doen, omdat de nieuwe stu- dieregeling wat betreft het eerste ge deelte van het kandidaats of de zoge naamde propaedeuse wat zwaarder is. Bovendien kan de groep, terwijl ze officieel al geslaagd is, niet verder wer ken voor het kandidaats. 17 en studentenoponthoud dus. De fa- *J cultedt schat het tijdverlies voor de Studenten op ten minste een half jaar. Inmiddels heeft het faculteitsbestuur dat kennelijk door curatoren onder druk is gezet verklaard alles in het werk te willen stellen om studievertra ging alsnog te voorkomen. Het wil de groep van dertig zo begeleiden, dat het tweede gedeelte van het kandidaats toch binnen de normale termijn kan worden afgelegd. Wat is er aan de hand? De faculteit diergeneeskunde wil koste wat het kost extra voorzieningen voor het perso neel om het groeiende aantal studenten te kurmen opvangen. Terwille daarvan is al eens met een studentenstop (nu merus fixus) en met wachtlijsten ge dreigd. Op beide heeft minister Verin- ga het niet begrepen. Hij oefent voortdu rend pressie uit om wachtlijsten, die hij overigens niet kan verbieden, te voorkomen. Een numerus fixus mag zelfs niet, tenzij de Tweede Kamer dat goedkeurt. Am de faculteit der dierengeneeskunde ^tegemoet te komen, heeft de ministe onlangs zestig man extra personeel toe gekend. Het faculteitsbestuur, dat 137 man had gevraagd, vond dat kenne lijk onvoldoende. Vandaar dat het stel de dat met het huidige personeelsbe stand een kleine groep studenten onmo gelijk in het normale tempo, begeleid door de gebruikelijke practica, door studeren kan. De studenten die fel pro testeerden, zijn door de maatregel nog al verontrust. Zij vermoedden, ten on rechte, even dat zij het hele eerste stu diejaar zouden moeten ovrdoen. Dat is niet het geval. Desondanks is de maat regel voor hen ongunstig, omdat het faculteitsbestuur op een uiterst onduide lijke wijze met wachtlijsten dreigt. Misschien loopt het, nu curatoren pro beren te bemiddelen, allemaal zo'n vaart niet. Desondanks hebben de stu denten nog geen zekerheid. Vermoedelijk zullen ze door scherpe protesten proberen aan curatoren en fa culteitsbestuur een duidelijker uitspraak te ontlokken. ANTWERPEN De gerechtelijke politie van Antwerpen zoekt naar de oplos sing van een moord, die zowel in Nederland als In België kan zjjn gepleegd. Het gaat om een man van tussen de dertig en veertig jaar, die 1,65 m lang is. Zijn lijk werd gisteren deerlijk verminkt inhet Albertkanaal gevonden tussen de sluizen van Herentals en WUnegem, ten oosten van Antwerpen. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. De man is goed ingepakt en met stenen verzwaard in het water van het Albertkanaal ge worpen. De moord is daar waarschijnlijk niet gepleegd. „Het is heel goed mogelijk dat het slachtoffer uit Nederland is ge bracht," zegt de Antwerpse rechter van onderzoek. Men vermoedt, dat de man binnens huis is overvallen en vermoord. Dit wordt onder meer afgeleid uit het feit, dat hij geen vest of colbert aanhad. Het slachtffer droeg wel een overhemd, een broek, sokken en schoenen. V erwondingen Zijn schedel is vermoedelijk met een bijl op verschillende plaatsen in geslagen. Het lichaam vertoont verder nog enkele ernstige verwondingen die door een mes kunnen zijn toegebracht. Het slachtoffer is na de moord zorg vuldig in een deken verpakt. Aan de rechterarm was een plastic zak gebon den met enkele stenen erin. Hierdoor is het dode lichaam waarschijnlijk ge ruime tijd onder water gebleven. Gis teren kwam het bovendrijven in een vergevorderde staat van ontbinding. De benen waren met elektriciteitsdraad bij elkaar gebonden. De eerste lijkschou- ROTTERDAM De zesjarige Chris tina Filauglou, dochter van een Griek se arbeider van de Staatsmijnen, is in het Rotterdamse Sophia Kinderzieken huis met succes geopereerd aan haar slokdarm. Over een week of drie mag zij genezen naar huis. De geslaagde operatie betekent een triomf voor de Limburgse bedrijven en instellingen, die spontaan een hulpac tie op touw zetten, toen bekend werd dat het kind in het Griekse Saloniki door het drinken van salpeterzuur haar slokdarm ernstig had verbrand. Bij de operatie uitgevoerd door een tam onder leiding van dr. D. Ver vat (55), hoofd van de chirurgische af deling van het Sophia Kinderziekenhuis werd de onherstelbaar aangetaste slokdarm vervangen door een stukje ■darm van het kind. „De operatie is", zei «ons gistermid dag dr. Vervat, „volledig geslaagd. Het was een langdurige operatie. Het was geen routinezaak, hoewel er in Neder land een groot aantal van dergelijke ingrepen zijn verricht. Ik had er zelf ook ervaring mee opgedaan." De operatie werd ruim een week ge leden verricht. Drie weken eerder was het Griekse meisje naar Rotterdam overgebracht uit het Geleense Sint Barharaziekenhuis, waar het bijna zes weken lang was geobserveerd. Nadat het kind in een onbewaakt ogenblik salpeterzuur had gedronken was het in Griekenland bijna een jaar lang kunstmatig gevoed. In Grieken land werd geen mogelijkheid gezien het meisje te opereren. Een sociaal werkster, die van de va der over de toestand van het kind hoor de, bracht de hulpactie op gang. Het ziekenfonds AZL bleek bereid het kind in te schrijven, zodat de kosten van de medische ingreep werden gedekt. wing kon geen opheldering verschaffen omtrent de identiteit van het slachoffer. Bij sectie zal moeten worden vastge steld of de vermoorde man is gedood door de bijlslagen of door het touw dat pm zijn hals zat gesnoerd. Het llcha^fh was zo met olie overdekt, dat zelfs de kleur van het haar i^og niet kon wor den vastgesteld. In België en in Neder land zijn thans onderzoekingen gaande naar mannen, die worden vermist. UTRECHT. Begin september zal een delegatie van het NVV en NKV en het CNV een bezoek brengen aan Roeme nië. De bonden willen zich in dat land oriënteren inzake de arbeidsverhoudin gen en de opzet van de Roemeense vak beweging. De drie vakcentrales gaan op uitno diging van de Roemeense vakbeweging, die al geruime tijd contacten met het CNV onderhoudt. SCHIERMONNIKOOG. Prinses Bea trix, prins Claus en hun twee kinderen met vakantie in het Noorden van 't land zijn gisteren op Schiermon nikoog geweest. Ze maakten per auto een rondrit over het eiland, 's Middags bleven ze een paar uur op het strand. DEN HAAG De Nederlandse industrie heeft van de conjuncturele ople ving die zich in 1968 voordeed, kunnen profiteren, zodat voor de industrie als geheel 1968 als een gunstig jaar kan worden beschouwd. De produktie in hoeveelheden gemeten was circa 9 pet hoger dan in 1967, aldus blijkt uit het jaarverslag 1968 van het Centraal Instituut voor Industrie-Ontwikkeling (C.I.V.I.). Het sterkst is de groei geweest bij de kapitaalintensieve bedrijfstakken, zoals de chemische industrie en de olieraffinage, terwijl ook de textielindustie een grote toeneming van de produktie kon noteren. Daar staat echter tegenover, dat men bij de verwerkende industrie met een veel trager ontwikkelingsverloop genoegen moest nemen. In de loop van 1968 hoorde het Cen traal instituut uit de kring van mid delgrote en kleinere bedrijven, dat men wel meer zou kunnen verkopen, maar dat de produktiemogelijkheden te kort schoten. Daarnaast kan men de tendens waarnemen, dat gespecialiseerde en sterk gemechaniseerde buitenlandse aan bieders hun plaats op de Nederlandse markt verbeterden. Dit geldt o.a. voor huishoudelijke artikelen, schoeisel e.d. Hierdoor is de ontwikkeling opnieuw geaccentueerd, dat het voor het zelf standige kleine en middelgrote bedrijf steds moeilijker gaat worden in de in ternationale concurrentie zijn relatieve plaats te handhaven. Met het oog op het nog steeds aanzienlijke belang, dat deze ondernemingen gezamenlijk voor onze economie vertegenwoordigen, lijkt een grote mate van zelfbeheersing op het gebied van prijzen en lonen ge boden, anders lijkt een versnelde af braak van een deel van onze industrie vrijwel niet te voorkomen, zo stelt het verslag vast. Reeds kan er een zekere tendens worden waargenomen tot verplaatsing van Nederlandse bedrijven ol' onder delen daarvan naar het buitenland, waar men gunstiger produktie-omstan- digheden zou aantreffen. Reeds lange tijd is een accentver schuiving naar de meer kapitaal-inten sieve sector gaande, zodat de conclusie onvermijdelijk lijkt, dat ons land voor kapitaalintensieve produkties een bete re vestigingsplaats vormt dan voor de arbeidsintensieve. De consequentie van deze ontwikkeling is, volgens het ver slag, dat de behoefte aan industrieter rein toeneemt, omdat kapitaalintensie ve produkties nu eenmaal per man meer terrein vragen dan arbeidsintensieve. Bovendien is de aard van de meer derheid van dit type bedrijven zodanig, dat hoge eisen moeten worden gesteld aan de faciliteiten t.a.v. de aanvoer van grondstoffen en de afvoer van eind- produkten, afvalwater e.d. „Wij kun nen ons niet aan de indruk onttrek ken, dat dit aspect van de industriële ontwikkeling vaak niet voldoende wordt ingezien, dan wel dat men deze con sequenties niet wenst te aanvaarden. Wanneer Nedrland zich aan de ene kant met stagende lonen en prijzen uit de markt prijst en aan de andere ALMELO I)e Zuidafrikaanse mi nister van Justitie, de heer P, W. Pel ser, heeft de afgelopen dagen een be zoek gebracht aan de open gevangenis Niendure in Almelo en aan de half open gevangenis in Veenhuizen. Hij was in gezelschap van de Zuid afrikaanse ambassadeur in Nederland, de heer T. J. Endeman. Minister Pelser wilde een indruk krij gen van het systeem van de open of half-open gevangenissen, zoals dat in Nederland wordt gebruikt en dat ver der in Europa weinig voorkomt. kant de industrie met de capaciteit van zijn terreinaanbod afwijst, ziet het er in de toekomst voor onze industriële ontwikkeling somber uit", aldus het ver slag. Het instituut is ervan overtuigd, dat dan aan de Nederlandse economie onherstelbare schade wordt toegebracht. In 1968 ontving het CIVI vele nieu we opdrachten, waardoor een volledige bezettingsgraad van het instituut mo gelijk was. De opdrachtenportefeuille per ultimo 1968 was van dien aard, dat het ernaar uitziet dat de resultaten voor 1969 bevredigend zullen zijn. AMSTERDAM Een gevangenis straf van vier jaar en ter beschikking stelling van de regering, heeft de offi cier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 34-jarige klassffiiceerder W. A. uit Amsterdam, die eind vorig jaar de hoofdstad op schrikte door een serie aanrandingen en verkrachtingen van vrouwen. De officier noemde hem een gevaar lijk man voor de openbare orde, want behalve de vier ten laste gelegde fei ten zijn tegen verdachte dertig proces sen-verbaal opgemaakt terzake van het zelfde delict. Tijdens de rechtzitting bleef de klas- sificeerder ontkennen, maar de offi cier achtte de feiten op grond van eer der door verdachte voor de politie af gelegde schriftelijke verklaringen en die van de getuigen bewezen. Van de dertig gevallen hebben tenminste vijf tien vrouwen de dader voor de volle honderd procent herkend. Verdachte is in het verleden al vele malen veroor deeld voor diverse strafbare feiten. „Ik ben verbouwereerd", zei verdach te telkens wanneer de president, mr. J. A. Bletz, hem vroeg of hij iets te zeggen had op de voorvallen, die hem stuk voor stuk ten laste werden gelgd. Verdachte kon zich, volgens zijn zeg gen niet voorstellen dat dergelijke din gen door hem waren gedaan. „Ik kan het niet bekennen, maar ook niet ont kennen. Als de vrouwen het beweren, moet ik mij daarbij wel neerleggen. Ik voel me in een hoek gedrongen. Het moet allemaal in een roes gebeurd zijn". Iets dergelijks had verdachte ook te genover de polite verklaard bij zijn aanhouding begin dit jaar. „Officieel", zo zei hij nu, „heb ik nooit iets bekend". Wat de klassificeerder bij de politie wel heeft toegegeven is, dat hij dikwijls 's avonds op stap ging, dronk en onbe kende vrouwen op straat benaderde. ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. Het bestuur van de Stichting Musement heeft woensdag met cadeaus en bloemen de 50.000ste bezoeker van Muse ment, de gezamenlijke presentatie van 150 Nederlandse musea in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht, inge haald. De gelukkigen waren de 30-jarige onderwijzer J. H. C. Bos en zijn vijf jaar jongere echtgenote uit Leiden. Het echtpaar werd onder meer begroet door dr. J. Hulsker, directeur-generaal van het ministerie van C.R.M., de heer P. J. Yperlaan, hoofd van de afdeling Oudheidkunde van dit ministerie en prof. dr. A. Klaseris, voorzitter van de Stichting Musement. Op de stand van dè Breda-collectie - studerende jon geren kunnen hier voor een periode van vier maanden één van de 400 etsen en litho's in bruikleen ontvangen om beter in de gelegenheid te zijn dit werk te bestu deren mocht het echtpaar een werk uitkiezen, waarbij de keus viel op .Schepping en verdrijving", een litho van de Haagse graficus Aat Verhoog. Het ministerie van C.R.M. bood het echtpaar een jaarabonnement aan voor alle Nederlandse musea. De heer en mevrouw Bos bleken geen onbekenden in de wereld van de kunst te zijn. Regelmatig bezoeken zij musea. Bovendien schildert en tekent de heer Bos veel in zijn vrije tijd.

De Vallei | 1969 | | pagina 6