Toch schuilt er niet alleen somberheid achter de bloesem Candia en Veenendaal weer in 3D en 4H Arnhemmer E. P. J. Achten bracht nieuwe DE KONING EN VOOGT WAARSCHIJNLIJK IN TWEEDE SKF-RONDE 't Zal nog wel even duren voordat het weer bergopwaarts gaat.... Veiling Kesleren Veiling Tiel Mosterdzaadje bezocht Efteling Produktie Mogelijkheden Candia '66 Import-Veenendaler optimistisch over op te richten badmintonclub Opgang Veenendaal Materialen Jeugd 3 Wedstrijden GERZON REKENT OP VERBETERING KORTERE OPLEIDING VOOR „OOIEVAARTJE" VAN DER GIESSEN- DE NOORD HAD HET MOEILIJK Pagina 8 DONDERDAG 10 JULI 1969 J- t DE FRUITTEELT ZIT IN HET DAL Van sommige verdwenen sterren zien we nu het licht nog en van andere sterren heeft het licht de aarde nog niet bereikt. Daaraan moest ik wel eens denken als het over de fruitteelt gaat. Het lijkt wel een hele stap van de sterren naar de sterappeltjes om die zeldzame ap pelsoort nog eens te noemen maar het beeld wordt in de hand gewerkt door de lange tijd die er nodig is om in de fruitteelt iets te veranderen. Maatregelen die tien jaar geleden zijn genomen, doen nu pas hun invloed gel den en het staat wel vast dat alles wat er vandaag aan de fruitteelt wordt gedaan pas jaren later effect zal heb ben. „Soms jeuken je handen", zei een fruitteler en hij bedoelde: soins voel ik me heel erg machteloos want je bent steeds in gevecht met natuur en tijd. Hieruit kunt u concluderen dat dit wel eens een somber verhaal zou kunnen worden. Laat u daardoor niet afschrikken, want het is niet alleen maar somberheid die achter de lieflijk heid van de bloeiende Betuwe op de loer ligt. Er is wel degelijk zicht op betere tijden, maar daartoe moet er heel wat gedaan worden, want de fruitteelt is een diep en breed dal binnen gegaan en het zal nog wel even du ren voordat het weer bergopwaarts gaat. Een paar jaar geleden begon het. Er ontstonden grote overschotten aan appelen van vaderlandse bodem en het begon er veel op te lijken dat onze EEG-genoten de leverantie hadden overgenomen van befaamde appel- soorten als bijvoorbeeld Golden Deli cious. Hoe kan dat. vragen we nu ver baasd. We weten hier toch zeker ook van wanten. Dat is waar. Maar kijk wat de Fraansen deden blijkens hel weekblad Landboüwdocumentatie:„In het zuiden van Frankrijk is een enorm fruitgebied ontstaan door het project Le Bas Rhöne-Languedoc. Dit project begon in 1955 met het bouwen van een' kanaal voor het bevloeien van 250.000 ha woeste grond. De sierlijke water torens en jonge fruitteeltbedrijven heb ben het landschap van weleer totaal veranderd in een vruchtbare vlakte". Ziedaar een van de oorzaken dat het onze fruitteelt niet voor de wind gaat, namelijk het oude woord, dat ve le varkens de spoeling dun maken. Bovendien krijgen zij daar steun van de overheid voor aanplant, export en afzet; wij hier niet. Het woord con currentievervalsing wordt dan ook vaak vernomen in gesprekken over de EEG. Het is echter niet alleen uit sluitend déze boze wolf die onze fruit teelt bedreigt. Er is nog iets heel an ders aan de hand, dat door kenners met bedenkelijk hoofdschudden „de Structuur" wordt genoemd. Het is ech- terniet bij dit bedenkelijk hoofdschud den gebleven. Vorig jaar hebben de landbouworga nisaties, de Nederlandse Fruittelers Organisatie, het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen alsmede het Landbouwschap de hoofden bij elkaar gestoken (althans hun bekwame tuin- bouwdeskundigen de hoofden bijeen doen steken) om na te gaan wat er nu eigenlijk precies schort aan de Nederlandse fruitteelt. Dat velen de nood tot de lippen was gestegen, was bekend. Maar hoe kon het zover ko men. Het antwoord geven de'-deskun dig en in een rapport dat thans vlijtig wordt besproken en bestudeerd. „We hebben in ons land te kampen", zegt de heer L. Mulder van het Land bouwschap die rapporteur was, „met een sterke versnippering van het ap pel- en perenareaal. Het zou al een aanzienlijke verbetering zijn als er niet meer zo overstelpend veel bedrijf jes van omstreeks één hectare zouden zijn. Het verkrijgen van bedrijven die ten minste vijf hectare groot zijn zou al een flinke stap voorwaarts beteke nen". Van de ongeveer 25.000 Nederlandse fru i tp rod u een ten (gespecialiseerde be drijven alsmede akkerbouw- en vee houderijbedrijven die ook wat fruit te len samen geteld) zijn er 20.000 die hun fruitproduktie via de veilingen verkopen. Van deze 20.000 zijn er on geveer 10.000 die minder dan 20.000 kilo fruit produceren. Deze 20.000 kilo valt uiteen in verscheidene rassen en elk ras wordt weer onderverdeeld in kwaliteiten en sorteringen. Er ontstaat dan een onnoemelijk groot aantal klei ne partijtjes die nog verder opgesplitst worden doordat de aanvoer gespreid wordt over het seizoen. Er zijn dus honderdduizenden klei ne partijtjes fruit die moeten worden gesorteerd, omgepakt, geveild, afge rekend en wat dies meer zij. Het ligt voor de hand, dat deze geweldige ver snippering zeer veel geld kost. Nu kunnen we weliswaar aanvoeren dat deze toestand in Duitsland, Luxem burg, België en Noord-Frankrijk geen haar beter is dan bij ons. terwijl men ons daar bovendien benijdt om onze betere organisatie van afzet en distri butie, maar dat blijft toch een schrale troost. Door de versnippering kan het vei lingsysteem trouwens niet voldoende RESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Resteren waren als volgt: Aardbeien: EI 47-67 per doosje a 250 gram. II 18-56 per doosje a 250 gram. Frambozen: EI 33-47 per doosje a 250 gram. II 20-27 per doosje a 25o gram. Rode bessen: EI 28-44 per doosje a 250 gram. I 60-82 per kg. II 57 per kg (fabriek). Kruisbessen: EI 47-59 per doosje a 250 gram. Zwarte kersen: EI 224-248 per kg. II 155-216 per kg. rood 117-145 per kg. Wijnkersen: EI 232-300 per kg. II 222- 246 per kg. rood 116-126 per kg. Prijzen in centen per kg, tenzij an ders vermeld. TIEL Op de NV Vruchtenveiling „Tiel en Omstreken" waren de noterin gen als volgt: Aardbeien: Aardbeien per doosje van 250 gram E 41-56 I 29-40 II 22-32. Aard beien II 98-1.09. Aardbeien gedopt Sen- ga's 1.61. Bessen: Rode bessen per doosje van 250 gram E 19-32. Rode bessen E 64-92 I 56-65. Rode bessen blok 57. Kruisbes sen per doosje van 250 gram E 29-40. Kruisbessen E 85-1.00. Frambozen per doosje van 250 gram E 58-70. Kersen: Meikersen I 2.60-2.82. Beyer- landers I 1.06-1.22. Hollanders I 1.36- 1.82. Mierlozwart I 1.62-1.92. Insp. Löh- nes I 1.29-1.42. Varikszwart I 1.47-2.26 II 1.33-1.50. Wijnkersen I 1.92-2.50. B. rood Meikers 1.13. B. rood Zwartekers 1.09. C. rood Zwartekers -.20. Alles in ets per kg tenzij anders vermeld. 0 Voor de fruitteler is. er alle reden zorgen te hebben over de toekomst van het fruit. mee gaan met de eisen die de tijd stelt. Duizenden kleine producenten vinden het wel goed zoals het gaat. De grote aanvoerder daarentegen want vergis u niet, er zijn heel wat moderne fruitteeltbedrijven die de strijd uitstekend aankunnen hebben evenwel nieuwe afzetmethoden nodig, die aansluiten bij de massadistributie. Zij vinden een centrale bundeling van het aanbod noodzakelijk. Tot hiertoe is het woord „consument" niet gevallen, maar hij is op de ach tergrond wel steeds aanwezig. Deze ongrijpbare, doch machtige fi guur speelt een koninklijke rol in dit drama van onweerstaanbare stromin gen die veel kleine, harde werkers van de kaart vegen. De Nederlandse con sument blijkt namelijk wel twee gul den te willen betalen voor Argentijnse appels die ons hier in het voorjaar bereiken. Maar f 1,20 voor Nederland se Golden Delicious vindt diezelfde consument teveel gevraagd. Zo kon men vorig jaar een appelcrisis note ren, terwijl importappels vlot werden verkocht. Dit is geen verwijt aan de consument, maar een gegeven waar mee de Nederlandse fruitteelt reke ning moet houden: verse import wint het van het bewaarde produkt. Koning Klant is trouwens geen milde heerser. Als hij zijn favoriete appelsoort niet tijdig of in de gewenste conditie aan- ELST De Nederlands Hervormde meisjesvereniging „Het Mosterdzaadje" uit Eist heeft dezer dagen het jaarlijkse uitstapje gemaakt naar de Efteling. Het reisje stond onder leiding van me vrouw Pors. Na een korte meditatie en een gebed van ds. Van Malenstein werd de reis aanvaard in een aantal personen auto's. Bij de Efteling hebben de meis jes geweldig genoten van de vele ver makelijkheden, die dit pretpark kent. In september vangen de wekelijkse bijeenkomsten van de meisjesvereni ging in het gebouw „Pniël" weer aan. AMSTERDAM Voor Gebr. Ger- zon's Modemagazijnen zal 1969 geen gemakkelijk jaar zijn. Wel verwacht het bestuur, zo deelde het mee in de jaarvergadering, dat het tweede half jaar beter zal zijn dan het eerste. Een en ander is een gevolg van de belasting over de toegevoegde waarde, dde op de hele textielbranche van in vloed is geweest. In Duitsland is het herstel sneller gegaan. Het filiaal in Rotterdam zal elders in de stad opnieuw worden opgezet, omdat de tunnelbouw ter plaatse de ligging van de vestiging ongunstig maakt. Voor de toekomst verwacht het bestuur hoge kosten voor andere nieuwe vestigingen. treft in de supermarkt van Albert, Si mon of Piet, dan is hij ontevreden en dat is slecht voor de omzet van Albert, Simon en Piet natreven. Genoemde he ren maken dan ook gebruik van de mogelijkheid die de Fransen bieden, namelijk, dat zij de Golden Delicious die bij de consument hoog aangeschre ven is, vroeger kunnen leveren dan Nederland. Een kwestie van klimaat. Het staat in Europa vol fruitbomen. Frankrijk is tot berstens toe gevuld met Golden Delicious. Zuid-Europa produceert steeds meer appelen en peren die de Nederlandse vroege vruchten van de markt dreigen te ver dringen. Na 1960 is er zowel binnen als buiten Europa als het ware een ge weldig woud van fruitbomen aange plant. Ook Nederland deed mee, maar vooral ter vervanging van oude boom gaarden, zodat het Nederlandse areaal de afgelopen jaren zelfs iets ingekrom pen is. Overal in Europa bereiken elk sei zoen nieuwe boomgaarden de produk- tieve leeftijd en de knappe koppen van de organisaties verwachten, blijkens hun rapport, dat dit nog wel een jaar of vier, vijf zal doorgaan (tenzij over al de oude aanplant in versneld tempo op grote schaal wordt opgeruimd). Het duurt immers vier tot zes jaar eer een nieuw geplante appelboom gaat produceren en voor peren moet op een aanlooptijd van zeven tot ne gen jaar worden gerekend. In zuide lijke streken van Europa werd de aan plant gestimuleerd door de overheids subsidies, waarvan Le Bas Rhöne-Lan guedoc een fraai voorbeeld is. Handelspolitieke maatregelen zorg den voor een verdere bescherming. Voorts trachtten landbouwbedrijven hun basis te verbreden en hun inkom sten te verhogen, door eveneens in het fruit te gaan. Er is dus een geweldige produktie op gang gebracht. En door dit alles heen loopt nog het vraagstuk van de fruitcyclus: periodieke prijsdalingen als gevolg van het achter-de-markt-aan telen. De fruitteler heeft de neiging te mikken op bepaalde rassen die goed in de markt liggen, maar bereikt daarmee, dat er na verloop van jaren zoveel van die rassen wordt geproduceerd dat hij er vrijwel niets voor ontvangt. In zo'n prijsdal zitten we nu, en we willen er heel graag uit. Dat kost tijd, zoals u inmiddels hebt gezien. Het heeft immers ook tijd ge kost om dit daj te bereiken. Alles hangt ten nauwste samen met de lan ge jaren die een fruitboompje nodig heeft om zijn produktieve leeftijd te bereiken. Het zijn weliswaar geen as tronomische lichtjaren, maar voor de TIEL In het blad J9NU, een uitgave van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw te 's-Gravenhage, heeft de frlitteelt dit keer ruime aandacht gekregen. De heer Steven Walraven, gespecialiseerd medewerker van dit blad, belicht in een uitvoerig artikel de achtergronden van de malaise waarin de Betuwse fruitteelt terecht is gekomen. Wij achten zijn beschouwing ook voor onze lezers interessant, vandaar dat we deze met toestemming van de uitgeefster van 19NU hebben overgeno men. Red. belanghebbenden duren ze lang ge noeg. Voorts wil het klimaat ons ook nogal eens tegen zitten. De heer Mul der wijst er dan ook op, dat in koude en natte zomers verschillende rassen onvoldoende op grootte, kleur en smaak komen. Moeten we dan maar het bijltje er bij neerleggen, dan wel dit voorwerp gebruiken om onze boom gaarden te slechten en fabrieken op de vrijkomende grond te bouwen? Wel nee, zeggen de deskundigen. We moeten alleen niet doen wat an deren beter kunnen. Laat Frankrijk zijn Golden Delicious en Hongarije zijn Jonathan (al moeten we niet ver zuimen om op geschikte plaatsen toch wat Golden Delicious te telen). Wij moeten Goudreinet en Conference en Cox gaan telen: die voelen zich hier beter thuis. Ir. G. S. Roosje, directeur van het Proefstation vbor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp heeft onlangs bovendien de fruitteler het signalement verstrekt van de appel waarin koning klant blijkbaar wél trek heeft: een rode .gladde,, stevige win terappel, goed bewaarbaar en na tuurlijk goed van smaak. Zo'n ras, dat geschikt is voor het Nederlandse klimaat en bovendien nog dezelfde grote opbrengsten in kilo's geeft als Golden Delicious, is er nog niet. Maar ik heb de indruk, dat we er toch niet ver meer van verwijderd zijn, want onze boomkwekers zitten ook niet stil. Nederland ligt zó gunstig temidden van grote consumptiecentra, dat het eenvoudig niet anders kan, of er zijn goede kansen voor de toekomst van de Nederlandse fruitteelt. Maar er moet nog veel gedaan worden. Wat er te doen valt, noemt het rap port van de deskundigen zeer uitvoe rig. Zo zal de bestaande premierege ling voor het rooien van oude boom gaarden verbeterdmoeten worden. Voorzieningen moeten worden getrof fen om te bevorderen dat door samen werking of samenvoeging bedrijfsver- groting wordt verkregen. Daarbij is de hulp van de overheid onontbeerlijk. De verbetering van de afzet moet ge zocht worden in reorganisatie van het veilingwezen dat de belangen van de grote aanvoerders op de eerste plaats dient te zetten, wat noodzakelijk is voor de bundeling van het totale Ne derlandse aanbod. Ook op het gebied van de EEG-regelingen valt er genoeg te doen. Bijvoorbeeld het opstellen van een interventieregeling om te grote prijsdalingen tegen te gaan. Ik noem maar enkele van de talrij ke aanbevelingen die de deskundigen hebben gedaan. Zij zijn ervan over tuigd, dat Nederland in de toekomst een economisch sterke fruitteelt zal hebben. Deze zal echter hooguit twee duizend tot drieduizend grote gespeci aliseerde bedrijven tellen met daar naast nog enige duizenden landbouw bedrijven die fruitteelt als bron van neveninkomsten op hun programma hebben. „Soms jeuken je handen", zei de de jonge fruitteler. Maar hij heeft een goede kans om tot die drieduizend-van- de-toekomst te horen. Per, aspera ad astra, om nog even op de astronomie terug te komen. DEN HAAG De opleidingsduur vóór het behalen va»n de aantekening kraam- verpleging (het z.g. ooievaartje) is van zes maanden teruggebracht tot vier maanden. Het vereiste aantal bijge woonde bevallingen wordt vijftien in plaats van twintig per twee leerlingen. Het aantal uren theorie blijft onveran derd. Met ingang van 1 augustus zal.dr. ir. A. M. van Doorn, inspecteur voor het landbouwkundig onderzoek van het ministerie van Landbouw en Visserij, worden benoemd tot direc teur van het onder de directie Plan- tenziektenkundige Aangelegenheden ressorterende laboratorium voor insec- ticidenonderzóek te Wageningen. Hij volgt in deze functie dr. P. M. L. Tam- mes op, die per gelijke datum wegens pensionering de rijksdienst verlaat. PESJAWAR (West-Pakistan) Een busongeluk in de afgelegen provincie Dir, in het westelijke Himalayagebied, heeft aan vijftig mensen het leven ge kost. De bus stortte in een 300 meter diepe afgrond. VEENENDAAL Ook de indeling van de competitie 1969-70 voor de zondagamateurs is nu bekend. De Rhenense derdeklasser Candia '66 en de vierdeklasser Veenendaal zijn in dezelfde afdelingen ondergebracht als vorig Jaar- De Grebbestadbewoners zijn ingedeeld in de derde klasse D van district West-1. terwijl de Veenendaalse formatie moet uitkomen in de vierde klasse H van dat district. klasse H, waarin Veenendaal als twee de finishte. Candia debuteerde vorig seizoen goed in deze afdeling. Opvallens was dat de Rhenenaren veel draws bereikten en mede daardoor bezetten zij aan het eind van het seizoen een eervolle plaats op de ranglijst van deze onge twijfeld zware klasse. Candia '66 gaat waarschijnlijk in de nieuwe competitie een toonaangevende rol spelen. De indeling van 3D luidt: Aalsmeer, Amsvorde, Candia '66, CDN, DEV, Hercules, Holland, Sticht- se Boys, Ulitrajectum, Vriendenschaar, De Zebra's, Zeist. In 3D ontmoeten de Candianen vier nieuwe tegenstanders, namelijk Aals meer, Hercules, De Zebra's en Stioht- se Boys, de ploeg die het afgelopen seizoen kampioen werd van de vierde VEENENDAAL Weer heeft een import-Veenendaler een nieuwe sport meegebracht naar de Gelderse Vallei. Nadat jaren geleden een Amsterdams gezelschap het korfbal introduceerde en ook het honkbal in Veenendaal door een vroegere hoofdstedeling werd gepousseerd, is nu in het Prins Willem- Alexanderpark de Arnhemmer E. P. J. Achten „geland", een sportieve jon geman. die Veenendaal en omgeving wil laten kennismaken met een nieuwe tak van sport: badminton. „Badminton is een van de snelst fu rore makende sporten", aldus de Arn hemse speler, die urenlang vol elan over zijn sport kan vertellen. „Ik wil reeds half augustus starten met een nieuwe vereniging in Veenendaal. Van de gemeente Veenendaal krijg ik de volle medewerking voor wat betreft de ruimte en ik heb ook contact opgeno men met de Nederlandse Badminton- bond, die al rekening houdt met een nieuwe club in Veenendaal, een ver eniging die waarschijnlijk BC (badmin tonclub) Veenendaal zal gaan heten". Uitspraken die onmiskenbaar duiden op een ferm optimisme. Maar dat is niet verwonderlijk wanneer men be denkt dat badminton uitzonderlijk snel opgang maakt. In 1967 telde de Neder landse Badminitonbond ruim 7200 leden, een aantal dat dit jaar meer dan ver dubbeld is, want enige tijd geleden werd het 15.000e lid geregistreerd. En op deze weelderige groei baseert de 25-jarige Achten zijn optimisme. De speler uit de Gelderse hoofdstad, mee gevoerd in een kolkende stroom van enthousiasme: „Ik weet zeker, dat er in Veenendaal plaats is voor een gezonde badmintonclub. Van de gemeente krijg ik onmiddellijk ruimte toegewezen en wanneer dan in september '70 de sport hal gereedkomt, hebben wij al een jaar gedraaid. Die sporthal is ideaal voor deze tak van sport". Wat zijn de plannen van Achten? „Half augustus gaan we starten met de training. Momenteel heb ik contac ten met een achttal dames, dat hier in Veenendaal al badminton speelt re creatief badminton wel te verstaan en wanneer ik voldoende nieuwe aan meldingen krijg tref ik de laatste voor bereidingen". Hij zorgt dan voor de materialen, zoals shuttles, belijning en netten en pas in de trainingsperiode wordt het bestuur gevormd, daar hij beslist nog dit seizoen in de competitie wenst uit te komen. Voor de training trekt hij enkele goe de spelers aan indien mogelijk cracks uit de eerste en tweede klasse van de landelijke competitie en Achten is ervan overtuigd, dat de nieuwe leden binnen enkele maanden afdoende zijn voorbereid op de competitie. Ook zijn nog enkele demonstratie-avonden ge pland in Veenendaal. Welke categorie leden verwacht de Arnhemmer? „Ik denk volstrekt niet aan een be paalde leeftijdsgroep. Wel moet ik voor op stellen dat ik beslist met twee se niorenteams aan de competitie wil deel nemen. Mensen die reeds badminton hebben beoefend en bijv. tennissers en andere sportlieden die belangstelling hebben, komen in aanmerking voor de ze te vormen ploegen. Maar ook oude ren zijn van harte welkom. Mannen en vrouwen van 55 jaar zijn bijvoorbeeld geen exceptioneel geval in de b ad-min- tonsport. Zij beoefenen het zogenaam de recreatie-badminton". En dan natuurlijk de jeugd. „Ja, want daar moet elke vereniging het van heb ben. Ik hoop op een groot areaal jeugd, zodat we na enkele maanden eventueel ook de jongeren in een competitie kun nen laten uitkomen. Er worden name lijk twee jeugdcompetites per jaar ge houden", vertelt de import-Veenenda- ler in zijn exquis ingerichte flat. E. P. J. Achten speelt al 12 jaar bad minton. Hij was tot voor kort lid van BCA in Arnhem, waarbij hij onder meer in de eerste klasse van het district speelde. Hij leeft voor zijn zeer snelle sport, die het uiterste van de conditie en het reactievermogen van de spelers vergt. BC Veenendaal komt er. Daaraan be hoeft volgens hem niet te worden ge twijfeld. Voor de nieuwe Veenendaalse vereni ging kan men zich opgeven bij hem thuis in het Prins Willem Alexander park 93. Belangstellenden moeten dat in verband met de plannen voor de nieuwe competitie snel doen. Dat bliksemsnelle reageren past namelijk goed in het raam van de badminton- sport... De heer E. P. J. Achten met zijn fraaie Schotse collie. Veenendaal is eveneens in dezelfde klasse als vorig jaar ondergebracht. De ploeg van het Salamander-sport park moet de strijd aanbinden met be kende tegenstanders, op twee teams na. Dat zijn de gepromoveerde eerste klassers van de Afdeling Utrecht, Mi- nerva en MSV '19, respectievelijk uit Utrecht en: Móntfoort. Al twee seizoenen lang heeft Veenen daal vastomlijnde kampioensplannen gehad, doch tweemaal moesten de pu pillen van trainer Zeiler voorrang ver lenen aan hun rivalen. Dit seizoen heeft men echter een vrij goede kans om (eipdejjjkp stoten nagr 4e. derde klasse, ondanks het feit dat de formatie enkele vaste krachten ver loor aan een andere vereniging. In 4H komen uit: EMS, Fortitude, JSV, De Meern, Minerva, MSV '19, Saestum, SVF, Utrecht, Veenendaal, Vreeswijk, Zwaluwen Vooruit. KRIMPEN AAN DEN IJSSEL De resultaten van Van der Giesende Noord zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar niet meegevallen. „Indien wij over 1969 hetzelfde resultaat willen behalen als in 1968, zal het tweede half jaar beter moeten zijn dan het eerste", aldus het bestuur gisteren in de jaar vergadering. Door een groot verlies op het kraan vaartuig Choctaw zakte de winst vorig jaar van f 1,92 miljoen naar f310.913. Het juiste verlies op deze order is niet geheel te berekenen, maar bedraagt naar schatting f 3.50 min. De tegenval ler zal dit jaar nog wat doorwerken. Gezien de opgedane ervaringen ziet de directie er toch niet tegenop opnieuw een dergelijk vaartuig te bouwen, „maar dan tegen een veel betere prijs". Een lichtpunt voor het concern is thans de goedgevulde orderportefeuille, waaronder vijf containerschepen. De investeringen in het bedrijf hebben tot gevolg gehad dat de werven zijn inge steld op de bouw van containerschepen, die qua breedte nog net door het Pa namakanaal kunnen. Als de containerschepen in de toe komst langer mochten worden, zullen nieuwe investeringen nodig zijn. „Tech nisch gezien kunnen wij ze bouwen", aldus de directie, „maar de problemen iggen vooral op het financieel-econo- mische vlak". De gevolgen van een eventuele uit breiding worden thans door commissa rissen en directie bestudeerd. Om de problemen op te lossen, wordt ook ge dacht aan samenwerking met anderen. VEENENDAAL Voor de Veenendaalse wielerronde de tweede edi tie van de SKF-Ronde die dit jaar op 23 augustus wordt gehouden, be staat van de zijde van de renners een zeer grote belangstelling. Dat deelde de heer Wiessing, chef publiciteit van Kogellagersniaatschappij SKF, ons gisteren desgevraagd mede. De Scherpenzeelse cracks Matthijs de Koning, winnaar van ondermeer de Ronde van Oostenrijk, en zijn plaats genoot Arnold Voogt eveneens een zeer sterke amateur gaan waarschijn lijk inschrijven voor dit wielerevenement. Een wielerevenement dat vorig jaar uitstekend werd georganiseerd door SKF, in samenwerking met ren- en toerclub Amersfoort" en de plaatselijKe VVV. Ook dit jaar heeft SKF de hulp gevraagd van ren-en toerclub Amersfoort" en men is reeds druk bezig met de voorbereidingen. De SKF-ronde 1969 bestaat dit jaar uit drie wedstrijden: een koers voor adspiranten, nieuwelingen en amateurs. Het parkoers is enigszins gewijzigd. Start en finish zijn gepland op de Groeneveldselaan, tegenover de Energiestraat. Het grootste gedeelte van de verbeterde Groeneveldselaan wordt nu gebruikt voor de ronde, waarna de renners via de Industrielaan en de Laan der Techniek koers zetten naar de Nijverheidslaan om vervolgens weer uit te komen op de Groeneveldselaan. Binnenkort wordt de inschrijving geopend en de organisatoren hebben inmiddels reeds vernomen dat veel bekende wielrenners aan de start willen verschijnen in Veenendaal

De Vallei | 1969 | | pagina 8