Rusland wil wegens conflict met China betere relaties met V.S. r Vaticaan moet diplomatie afschaffen Frankrijk blijft vrijwel dezelfde koers varen Aftellen voor lancering Apollo 11 begonnen Wie zei er ook weer dat alle verpakte broodjes hetzelfde waren? DUITSE MAATREGELEN TEGEN WATERVERVUILING y TV-OPNAMEN ZIJN AL KLAAR Vit Gromiko9 s rede tot Opperste Sovjet blijkt: Gromiko mogelijk naar Belgrado Uitbreidingsplan Duits wegennet Wereldzeiler verdwenen Voorzichtige reactie in US Eerste persconferentie van president Pompidou Zuidafrikaanse journalisten schuldig geacht aan „valse berichten" over gevangenissen Na vergiftiging van de Rijn 013 Rozen! Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. Priesters in Chur SUENENS FRANSE EXPORTEURS MEER ARMSLAG Wederzijds belang China Kernbewapening Minister Gromiko herhaalde Moskou's bereidheid besprekingen met de VS te beginnen over beperking van de stra tegische kernbewapening, echter zon der een datum te noemen. (President Nixon heeft voorgesteld daarmee de eerste helft van augustus te starten). - :A 7 KLEIN MANKEMENT SNEL VERHOLPEN WELLICHT BEPERKING WAPENEMBARGO VOOR ISRAËL Engeland Israël Grondslagen Quebec Economie Minder formeel „WAAKHONDEN" IN TJSECHISCHE VAKBONDEN ONTWERPVERDRAG BACTERIOLOGISCHE OORLOGVOERING King Gom enige dat u weggooit, is de verpakking CONFERENTIE VRIJDAG II JULI 1969 ADVERTENTIE vleem vaker een bloemetje meel MOSKOU De Russische minister van Buitenlandse Zaken. Gromiko. heeït donderdag in een toespraak tot de Opperste Sovjet (het parlement) ver klaard. dat de Sovjet-Unie bereid is tot uitgebreide besprekingen met de Ver enigde Staten over internationale en bilaterale problemen. Gromiko zei dat zijn land ook uitvoerige besprekingen met Peking wenst over de onderlinge betrekkingen, maar hij leverde tegelijk scherpe kritiek op de Chinezen. Waarnemers zagen de verklaring als een van de mildste jegens het Westen van de laatste jaren, waaruit kennelijk een verlangen sprak van de Russische lei ders om de betrekkingen met Washington bij de verscherping van het conflict met China te verbeteren. BELGRADO Gromiko heeft een uitnodiging aangenomen voor een be zoek aan Belgrado, zo verluidt in Bel grado. De Russische bewindsman zou 3 september in Belgrado arriveren. ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. CHUR Tegelijk met het sympo sium van Europese bisschoppen heb ben gisteren ook de sinds zaterdag in Chur aanwezige 120 gedelegeerden van priestergroepen hun eerste internatio nale bijeenkomst beëindigd. In een brief aan het Vatikaan doen de pries ters een beroep op paus Paulus de di plomatie van het Vatikaan en van de pauselijke gezanten af te schaffen. Door deze diplomatie maakt de kerk zich volgens de priesters één met de grote wereldmachten en blijft zij zo buiten bereik van de arme mensen. De priesters eisen tevens van de paus dat zij van de celibaatsverplich ting worden bevrijd en dat ieder per soonlijk de mogelijkheid wordt gege ven ook in gehuwde staat zijn ambt te blijven vervullen. Aan het einde van de brief verklaren de priesters zich „solidair met de onderdrukte Baski- sche broeders". De Belgische kardinaal Suenens, aartsbisschop van Mechelen-Brussel heeft donderdag op het symposium van Europese bisschoppen in Chur voorge steld gehuwde mannen tot priester te wijden in gebieden waar een tekort aan priesters bestaat. De kardinaal, die bekend staat om zijn progressieve denkbeelden, ver klaarde voorts dat vele aspecten van het kerkelijke recht die betrekking hebben op het ontstaan van de belofte om als priester ongehuwd te blijven, dringend om herziening vragen. In de slotverklaring van het sympo sium kondigen de bisschoppen aan dat zij het ogenblik gekomen achten waar op naar nieuwe samenwerkingsvormen moet worden gezocht. Deze kwestie zal door de voorzitters van de nationale bisschoppenconferenties op de komen de bisschoppensynode in Rome worden behandeld. Waarschijnlijk doelt men daarbij op de oprichting van een Euro pese bisschoppenconferentie. BONN De Westduitse minister van verkeer. Leber, heeft donderdag een uitbreidingsplan van het Duitse wegen net openbaar gemaakt. Dit behelst onder meer de aanleg van 10.000 km snelweg in de periode 1971 1985. waardoor de lengte van de geza menlijke snelverkeerswegen op onge veer 14.500 km zal komen. Daarnaast zal nog een 3500 km aan voor autover keer bruikbare wegen worden aange- legd. Tgen die tijd zal men in het Rijn en Ruhrgebied nooit meer dan vier km van de dichtsbijzijnde snelweg verwij derd zijn, en in andere streken 10 tot 17 km. De kosten worden begroot op 93 mil jard mark. PARIJS Giscard d'Estaing, de Franse minister van Economie en Fi nanciën, is van plan om de deviezen- beperkende maatregelen voor de Fran se exporteurs te verruimen. Dit heeft hij gisteren tijdens een bij eenkomst van het Franse nationale centrum voor de buitenlandse handel laten weten. Dit is een eerste gevolg van de ster ke verbetering, die in de maand juni de Franse buitenlandse handelsbalans heeft ondergaan. Terwijl de invoer on veranderd bleef, steeg de uitvoer met ruim negen procent. Gromiko gaf echter tevens duidelijk te kennen dat toenadering tussen Oost en West niet ten koste mocht gaan van de Oosteuropese communistische een heid. Hij verdedigde krachtig de inval der Warschaupact-troepen in Tsjecho- Slowakije en waarschuwde in bedekte termen dat hetzelfde zou gebeuren als het communistische stelsel in een der andere Oosteuropese landen bedreigd werd. Wat de betrekkingen met Amerika aangaat verwelkomde de minister de uitlating van president Nixon in diens installatierede, dat de tijd van confron tatie voorbij was en dat het tijdperk van onderhandelingen was aangebroken De Sovjet-Unie was er steeds van uit gegaan dat in vraagstukken betreffende het behoud van de vrede de twee lan den tot „een gemeenschappelijke taal" kunnen komen. „Het is duidelijk dat overenkomsten over deze kwesties haalbaar zijn wan neer ze stroken met de wederzijdse be langen, met inbegrip van de belangen van bondgenoten en vrienden", aldus de Russische bewindsman. De Sovjet-Unie was bereid de moge lijkheden te bespreken van ontwikke ling van de Amerikaans-Russische be trekkingen. Gromiko stelde een uitwis seling van delegaties van de „Opperste Sovjet" en het Amerikaanse Congres voor. Zelfs de tegenstanders in de VS van goede betrekkingen met Moskou moesten begrijpen „dat de verhindering van botsingen tussen de twee grote mo gendheden in de wereld en de vestiging van normale, of beter nog goede be trekkingen, in het belang van beide landen is". Gromiko zei voorts nog dat Nixons verklaring, dat hij goed-voor- bereide besprekingen op het hoogste niveau voorstond, „duidelijk niet on opgemerkt is gebleven", maar hij weid de daar niet over uit. Over China merkte Gromiko op, dat van de wijze waarop dat land zijn bui tenlandse politiek oriënteert „in grote mate de toestand in Azië, en niet al leen in Azië, afhangt". De Russische minister veroordeelde de anti-Russische propaganda en activiteit van Peking, en zei dat zijn land de vriendschap met China wilde herstellen maar zich krach tig teweer zou stellen tegen elke pro vocatie. De afloop van de huidige onderhan delingen in Chabarovsk over grenspro blemen viel moeilijk te voorspellen in verband met „sommige verklaringen die door de Chinese afgevaardigden aan het begin van de werkzaamheden en daarna zijn afgelegd, en ook in ver band met de recente nieuwe Chinese provocatie op de Amoer". De Sovjet-Unie was ook bereid tot overleg met de andere drie grote mo gendheden over Berlijn met het doel complicaties te voorkomen, maar Mos kou zou niets ondernemen wat Oost- Duitslands belangen of de bijzondere status van West-Berlijn kon aantasten. De veiligheid in Europa was het meest gebaat met de instelling van een col lectief veiligheidssysteem. Het denkbeeld inzake zo'n systeem voor Azië had internationaal „grote weerklank gevonden, speciaal in de Aziatische landen", aldus Gromiko. De Sovjet-Unie hoopte „dat dit voorstel door de betrokken regeringen met de grootste ernst zou worden bestudeerd". De minister bepleitte tenslotte de vor ming van een atoomvrije zone in het gebied van de Middellandse Zee, en noemde Cuba (dat binnenkort bezoek krijgt van een Russisch vlooteskader) een land dat tot de socialistische fami lie behoort. „Al ligt het geografisch ver weg, toch ligt het ons zeer na aan het hart", zei hij. LONDEN Donald Crowhurst, de laatste zeiler die deelnam aan een door het Engelse blad „Sunday Times" ge organiseerde zeiltocht om de wereld, is spoorloos verdwenen. Zijn driemas ter. de „Teignmouth Electron" is door 'n Brits schip op ongeveer 1200 kilo meter ten westen van de Azoren aange troffen. In de boot van de 36-jarige Crowhurst werden zijn privé-papieren, reisnotities, films en geluidbandjes gevonden. Het Britse schip heeft de driemaster aan boord gehesen. Men vermoedt dat de zeiler door een hoge golf overboord is geslagen. Donald Crowhurst heeft op 31 oktober van het vorig jaar het plaatsje Teignmouth in Zuid-west-Engeland verlaten. Volgens de organisatoren van de tocht werd hij deze maand terugver wacht. Hij zou dan een prijs van 5000 pond sterling ontvangen. De bevol king van Teignmouth wilde hem een groots welkom bereiden. WASHINGTON Het State Department heeft vrijdag in voorzichtige bewoordingen -ge reageerd op de rede van Gromi ko. Commentariërend op de onder delen van de toespraak die be trekking hebben op verbeterde betrekkingen en bereidheid tot besprekingen over een beper king van strategische wapens zei een woordvoerder van het mi nisterie: „Wij zijn zeker bereid te streven naar vooruitgang ten aanzien van de oplossing van di verse vraagstukken die tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie bestaan". Hij voegde hieraan toe, dat Moskou niiet heeft geantwoord op het voorstel van Washington op 31 juli be sprekingen te beginnen. PARIJS President Pompidou heeft gisteren verklaard dat Frankrijk geen principiële bezwaren heeft tegen toetreding van Engeland en andere landen tot de E.E.G. Op zijn eerste persconferentie sinds hij tot president werd geko zen, zei Pompidou dat Frankrijk openstaat voor besprekingen over dit onder werp. Voorlopig zal Frankrijk het volledige embargo op de uitvoer van wapens naar Israël handhaven. Alleen contacten tussen de vier grote mogendheden kunnen de „chronische crisis in het Midden-Oosten tot een oplossing brengen", aldus Pom pidou. ic*'V BETHPAGE, N.Y. In een televisiereportage zal te zien zijn hoe de eerste Amerikaanse astronaut de vlag op de maan zal planten. De opnamen overigens werden op aarde gemaaktde man in het ruimtepak is Scott MacLeod en de LM op de achtergrond is een model op ware grootte. Een en ander is ten behoeve van de uitzending nauwkeurig nagebootst. KAAP KENNEDY Het aftellen voor de lancering van de Apollo-11, waarmee twee mannen op de maan moeten landen, is donderdagavond 8 uur (vrijdagochtend 01.00 uur Ned. tijd) volgens plan begonnen. Het af tellen duurt 93 uur, het tijdstip van lan cering is woensdag 16 juli 14.32 uur Ned. tijd. Een lek in het druksysteem van de tweede rakettrap, dat eerder op de dag was geconstateerd, is verhol pen. De aftelperiode van 93 uur bevat 40 uur en 32 minuten waarin de beman ning kan uitrusten en de technici eventuele technische mankementen kunnen verhelpen. Woensdag zijn de elektrische batterij en in de maanlander, de „Eagle" aan gebracht. Deze moeten de stroom leve ren voor de rekenmachines en de moto ren starten. De drie ruimtevaarders Neil Armstrong, Edwin Aldrin en Mi chael Collins, hebben samen met des kundigen van het technologisch insti tuut van Massachussetts de programme ring van hun navigatiecomputer nog eens nagegaan. Deze computer volgt tijdens de reis naar de maan elke se conde de baangegevens. Ook de compu ter van de maanlander hebben zij be studeerd. Deze computer leidt de lan ding op de maan in de „Mare Tran- quilitatis" (Zee van de rust). De klein ste rekenfout kan er de oorzaak van zijn dat de Apollo-11 of de LM op de maan te pletter slaan of bij terugkeer terugkaatsen uit de aardse atmosfeer. Het aapje „Bonny", dat dinsdag na een voortijdig afgebroken reis van meer dan acht dagen door de ruimte is dood gegaan, is aan zijn einde gekomen door een hartaanval, waarschijnlijk door een te sterke daling van de lichaamstem peratuur. Dit is donderdag door de Na- sa meegedeeld in een voorlopig rapport Een slotconclusie kan pas over eni ge maanden worden gegeven als de or ganen van het aapje zijn onderzocht. De president besprak tijdens de pers conferentie een groot aantal onderwer pen. In zijn opmerkingen over de bui tenlandse politiek stonden de EEG en het Midden-Oosten centraal. Volgens waarnemers zijn er geen be langrijke wijzigingen in de Franse po litiek te constateren. Pompidou schijnt zoals gewoonlijk een soepel beleid te willen voeren zonder zichzelf of zijn re gering op bepaalde punten vast te leg gen. Hij legde de nadruk op de vriend schappelijke band tussen Frankrijk en de Verenigde Staten, maar hij voegde er aan toe: „Ik denk dat dit bondge nootschap zich moet ontwikkelen bui ten het kader van organisaties zoals de NAVO". De huidige Amerikaanse politiek in Vietnam is volgens Pompi dou een teken dat de zienswijzen van Washington en Parijs dichter bij el kaar komen te liggen. Nadat Pompidou gezegd had geen principiële bezwaren te hebben tegen een Brits EEG-lidmaatschap, voegde hij er aan toe: „Ik wil geen besprekin gen beginnen zonder van tevoren op de hoogte te zijn van de moeilijkheden, de perspectieven en de gemeenschap pelijke houding van de zes." De presi dent ontlokte gelach aan de journalis ten met een sarcastische verwijzing naar de Britse aarzelingen in het ver leden om tot de EEG toe te treden. „De Europese Gemeenschap bestaat niet helemaal dank zij Engeland", zed hij. Pompidou herhaalde zijn voorstel voor een topconferentie van de zes op de voltooiing van het huidige stadium en de toekomst van de gemeenschap te bespreken. De voltooiing van het huidige stadium van de EEG gepro jecteerd voor eind 1969 noemde hij heel belangrijk. De gemeenschap moet geen hersenschim, maar werkelijkheid zijn. Frankrijk zal het martelaarschap van de Joden onder het nazi-regime nooit vergeten, aldus Pompidou, maar een volledig wapen-embargo is geen bedreiging voor Israëls bestaan. Een mogelijke verandering in het Franse beleid ten aanzien van het Midden-Oos ten zou kunnen inhouden dat Frank rijk terugkeert naar het beperkte em bargo van vorig jaar. De regering con troleerde toen alle wapenzendingen naar Israël, Syrië, Jordanië en Egyp te. Pompidou sprak zich tijdens de persconferentie uit voor het beëindi gen van alle wapenzendingen. De verkiezingsuitslag van vorige maand heeft aangetoond dat het Fran se volk instemt met de grondslagen van de vijfde republiek, aldus Pompi dou. De politieke strijd moet zich dus afspelen binnen het kader dat gene raal De Gaulle in 1958 heeft vastge legd. Het Engels-Franse Concorde-pro ject (fabricage van een supersonisch vliegtuig) zal voortgezet worden. „De zaken verlopen redelijk goed, hoewel het project buitengewoon kostbaar is", deelde de president mee. Pompidou zei dat er geen sprake van is dat Frankrijk het bestuur over de grotendeels Franssprekende Canadese provincie Quebec waar president De Gaulle de separatisten steunde zou overnemen. Maar het is vanzelf sprekend dat Frankrijk „nauwe en uit stekende betrekkingen" onderhoudt met Quebec. De nieuwe regering zal het beleid van samenwerking met de ontwikke lingslanden voortzetten. Pompidou voorspelde dat er een enorm conflict zal ontstaan als de kloof tussen de ar me en de rijke landen nog groter wordt. Over de economie, die het grootste struikelblok van zijn kabinet kan zijn, zei de president dat de inflatoire ten- denzen in Frankrijk zowel een positie ve als een negatieve kant hebben. De nucleaire sector moet prioriteit in het militair budget hebben, aldus Pompi dou. De oppositie heeft de eigen Fran se kernmacht vaak aangevallen als zijnde veel te kostbaar. Wat betreft de speciale trekkings rechten om internationale reserves te vergroten, zei Pompidou dat de zes een gemeenschappelijk standpunt in moeten nemen. Frankrijk zal bij de vaststelling van zijn eigen standpunt rekening houden met de belangen van de landen, waar de munteenheid ge koppeld is aan de frank. De eerste persconferentie van de nieuwe Franse president was aanmer kelijk minder formeel dan de halfjaar- lijke persbijeenkomsten van generaal De Gaulle. Er waren geen ministers, ambtenaren en vooraanstaande per soonlijkheden bij aanwezig, zoals ge bruikelijk bij de persconferenties van generaal De Gaulle, maar vrijwel uit sluitend journalisten. JOHANNESBURG Twee jour nalisten zijn donderdag schuldig be vonden aan „valse berichtgeving over Zuidafrikaanse gevangenissen zonder redelijke verificatie". Het zijn Lau rence Gandar, hoofdredacteur van het Johannesburgse dagblad „Rand Dai ly Mail" en Benjamin Pogrund, ver slaggever van het blad. Het vonnis sloot een marathonzitting af, die 1 november begon naar aanlei ding van artikelen in de Rand Daily Mail in juni en juli 1965, waarin mel ding werd gemaakt van aanrandingen op gevangenen, sodomie en onhygië nische omstandigheden in verschillen de Zuidafrikaanse gevangenissen. De Raad Daily Mail wordt uitgege ven door de South African Associated Newspapers Ltd en is gekant tegen de binnenlandse politiek van de Zuidafri kaanse regering. De straffen zullen vandaag worden uitgesproken, nadat de verdedigers nog maals aan het woord zijn geweest. Het tweetal, dat verklaard heeft zich on schuldig te achten, kan maximaal 200 rand boete of een jaar gevangenisstraf krijgen. Het proces zal naar men algemeen aanneemt directe gevolgen hebben voor de persvrijheid in Zuid-Afrika. De openbare aanklager stelde, dat het niet de taak van de pers was „openlijke aanvallen te richten tegen de regering of tegen ambtenaren" of rellen te ver wekken" die de naam van Zuid-Afrika in het buitenland schade berokkenen. De verdediger noemde de theorieën van de openbare aanklager gevaarlijk. Hij stelde dat het niet de taak van de pers was misbruiken aan het oog te onttrekken. Gandar had eerder tijdens het pro ces verklaard: „Wij zouden onze plicht hebben verzaakt en een zaak van alge meen belang hebben weggemoffeld als wij deze artikelen niet hadden gepu bliceerd." De South-African Associated News papers, het concern dat onder andere de Mail uitgeeft, heeft bijna een mil joen gulden aan proceskosten uitgege ven. Eerder zijn al gevangenbewaarders, die de journalisten inlichtingen hadden verstrekt, veroordeeld. PRAAG De Tsjecho-Slowaakse communistische part(j heeft een „waakhond"-commissie ingesteld in de vakbonden. Ze probeert hierdoor haar greep op de fabrieken te herstellen. Jan Duzi, een Slowaakse vakbonds leider, is voorzitter van de commissie. Over de verdere samenstelling van de groep „waakhonden" werd niets be kendgemaakt. De Tsjechische minister van Cultuur, Miroslav Galoeska, heeft gisteren zijn ontslag aangeboden. Tot zijn opvolger werd benoemd de vice-minister van Cultuur, Miroslav Broezak. Over de re den van Galoeska's ontslag was niets bekend. GENèVE Engeland heeft gisteren in de ontwapeningsconferentie te Genè- ve een ontwerp-verdrag ingediend dat de aanmaak en het gebruik van bac teriologische wapens verbiedt. Fred Mulley, de Engelse minister van Staat, kwam ermee, enkele dagen nadat de conferentie van negentien landen een rapport van de Uno had aangenomen waarin werd gewaar schuwd tegen het gebruik van biologi sche en bacteriologische wapens. In het Engelse ontwerpverdrag werd niet gesproken over chemische wapens. GEEN REACTIE De Sovjet-Unie en de Verenigde Sta ten hebben nog niet gereageerd op de indiening van het ontwerp. De Russen vinden dat men zich eerst en vooral moet houden aan een bestaand Geneefs akkoord van 1925. Dit akkoord is ech ter nooit door de Verenigde Staten ge ratificeerd. Zeker niet die mevrouw die zich vorige week met andere broodjes in de vingers sneed. Alleen King Corn Koninkjes en Kornetten zijn dagenlanger vers en... voorgesneden! Snij u dus nooit meer in de vingers en vraag voortaan uitdrukkelijk om King Corn broodjes. (alleen King Corn kan dat zeggen) BONN Het Westduitse ministerie voor de Volksgezondheid heeft, nadat on langs de R(jn door het insekticide Endosulfan werd vergiftigd, een basisprogram ma voorgesteld voor het onderzoek van alle problemen van waterverontreiniging door insektenverdelgingsmiddelen. Dit heeft de Westduitse minister voor volks gezondheid, Kate Strobel donderdag in Bonn aangekondigd. Zij wees hierbij op de noodzaak het aantal meetstations en proef-installaties b(j de waterleidingbedrijven te vergroten. De schade, door het middel Endosul fan veroorzaakt aan de visstand, wordt door het Noordrijn-Westfaalse ministe rie van Landbouw geschat op 2,5 tot 3 miljoen mark. Wie de vergiftiging op zijn geweten heeft, is nog steeds ndet bekend. ADVERTENTIE Minister Strobel heeft bovendien ter voorkoming van waterverontreiniging een wetgeving op federaal niveau be pleit, alsmede een internationale con ferentie over dit onderwerp. Volgens haar zal het de plaatselijke autoriteiten 10 miljard mark en de in dustrie 15 miljard mark extra kosten om in het vervolg afvalstoffen uit de rivieren te houden. Een woordvoerder van het ministe rie van Volksgezondheid zei dat plan nen voor een internationale overeen komst betreffende de waterwegen zijn voorbereid door het Europese parle ment. dat echter geen wetgevingsbe- voegdiheid heeft. Op een vraag ant woordde hij dat zijns inziens geen ver dere bevoedheden moeten worden ver leend aan de internationale commissie tegen de Rijn-watervervuiling, bestaan de uit Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, Luxemburg en Nederland.

De Vallei | 1969 | | pagina 11