De Fuut was superieur in Rhenen: 1-5 Ritmeester-toernooi met sterke bezetting Verrassingen in ELTV-toernooi Wielerwedstrijd tegen Engeland Eoet I enmeuwó BURGERLIJKE STAND 3 vriendschappelijke wedstrijden voor Candia (zondag) Bergholtz blijft voor Anderlecht spelen Achtervolgingstitel voor Keetie Haage UITERST GEMAKKELIJKE ZEGE OP WILSKRACHT-UTRECHT: 9-3 Produktiviteit Succes Gemakkelijk Drie promotiekandidaten in nationaal waterpolo-evenement Cross-finale Boeken gebaseerd op ware historie Liefhebbers van een echte Amerikaanse sigaret zijn Camel rokers. Camel dankt zijn beroemdheid en succes aan zijn geheel eigen smaak. Geniet ook van Camel. Waterpolo SCHIP IN JAPAN IN QUARANTAINE CONSERVATIEVE SPAANSE PRIESTERS IN HET OFFENSIEF Te langdradig Zojuist verschenen kiISI VKlJUAte? II JULI IVO* Het kampioensteam van VZC: staand van links naar rechts: Henk TJri, Gerard van der Kolk, Wim v. d. Meer en Henk v. d. Meer; zit tend van links naar rechts: Carel van Velsen, Jan Bos, Evert van den Dik- kenberg en Frans Leeman. De VZC-ploeg vond het overigens ie koud om in het water te poseren VZC-formatie kampioen VEENENDAAL Een aantal toeschouwers heelt gisteravond in het Bergbad het kampioenschap van de herenploeg van YZC bijgewoond. De Veenendaalse formatie trad aan tegen Wilskracht uit Utrecht, een ploeg uit de middenmoot. Het werd geen spannende strijd, want VZC zegevierde met 9-3 over de matige tegenstander, waardoor de Veenendalers kampioen werden van de 2e klas. Over vier weken kan de Veenendaalse ploeg zich opmaken voor een drietal be langrijke promotiewedstrijden tegen drie andere kampioenen van 2e klassen. Evert van den Dikkenberg was wel present, maar kon door een ziekte niet direct worden ingezet. Het begin van de strijd was veelbelovend voor VZC. Het eerste spelgedeelte kenmerkte zich door een bijzondere produktivi teit van oud-international Gerard van der Kolk. In een van de eerste aanval len kreeg hij de bal op de middenvoor plaats te pakken en zwaar gehinderd scoorde hij 10. Bij een volgende aan val plaatste hij de bal op de meegeko men Wim van der Meer die ongehin derd van dichtbij niet faalde (20). Nog voor het einde van dit spelge deelte tekende Van der Kolk zelf met een hard achterwaarts schot 30 voor VZC aan. Henk van der Meer moest als keeper in heife tweede spelgedeelte enkele ma len ingrijpen en hij kweet zich bijzon der goed van zijn taak. Niettemin moest hij zwichten voor een hard schot uit een vrije-worp-combinatie van Wilskracht (31) Maar VZC ging onverminderd door. Weer was het Gerand van der Kolk die met een schot over zijn schouder 41 aantekende. Aan het einde van dit tweede spelgedeelte ondernam de altijd zwoegende Wim van der Meer weer eens een rush op het vijandelijke doel en de keeper van de Utrechters was kansloos tegen het van dichtbij af gevuurde schot (51). Direct al aan het begin van het der de spelgedeelte had v. d. Kolk weer succes. Nu zwom hij vanaf het midden veld met de bal op naar het Utrechtse doel en zijn harde drukbal trof weer doel (61). De strijd was hierdoor in feite gestreden. Evert v. d. Dikken berg, die deze kampioenswedstrijd on danks zijn ziekte wilde meemaken, kon zijn vreugde niet op toen hij direct van zijn befaamde draaischoten kon lanceren die onhoudbaar doel trof (71). Carel van Velsen moest in het laat ste spelgedeelte vele duels uitvechten met -e wat wispelturige Wilskracht- middenvoor, maar de VZC'er was zijn opponent vrijwel steeds veruit de baas. VZC had drie strafpunten opgelopen en dat betekende een strafworp voor Wils kracht, die onhoudbaar werd benut (72). Maar de eerste de beste Vee nendaalse aanval, die door maar liefst vijf man werd uitgevoerd, werd in laatste instantie door Wim van der Meer feilloos afgerond (82). Het spel golfde daarna wat op en neer. Een RHENEN De gisteravond in na tuurbad Ouvvehand gespeelde compe- titewedstrijd Forellen De Fuut is in een 15-overwinning voor De Fuut ge ëindigd. Al in het eerste kwart namen de gasten de leiding door een misser in de Forellen-achterhoede. Sjors Jansen kreeg nog wel een paar mooie kansen om de gelijkmaker op het scorebord te brengen, maar hij miste grandioos. In het tweede kwart kwam er in de 0-1-stand geen verandering, hoe wel De Fuut veel streker bleef dan de thuisclub- Dick Jansen wist de Fuut- midvoor uitstekend in bedwang te hou den. In het derde kwart voerde De Fuut de stand op tot 0-2 dank zij een blunder van de Forellen-doelman Kwint. Han Klik scoorde 1-2, maar er was al geflo ten zodat dit eerste tegenpunt niet werd toegekend door de wat zwak leidende scheidsrechter. De Fuut scoorde in dit deel van de wedstrijd echter 0-3. In het vierde kwart zorgde Sjors Jansen met een mooie omhaal voor 1-3, waarmee voor Forellen de eer was ge red. De Fuut liep nog uit tot 1-5. Het tweede van Forellen speelde te gen het Gooi 3 gelijk (1-1). Het Forel len-doelpunt kwam op naam van Jo- han Timmerman. Wilskracht-speler werd in het vierme- tergebied achteruit gehaald en ook de ze toegekende strafworp werd door de Utrechtse middenvoor benut (83). Jan Bos, de jongste speler van VZC, deed op het middenveld veel goed werk. Eenmaal bracht hij de bal op en plaat ste onverwachts op de vrijliggende Evert v. d. Dikkenberg die niet aarzel de en de stand was 93. Wat er daar na volgde waren slechts formaliteiten. VZC was kampioen en kjopte z'n tegen stander gedecideerd met de duidelijke cijfers 93. Dolgelukkig over het behaalde kam pioenschap hesen de VZC-mannen zich uit het water en werden door voorzitter R. J. Sipkema in de bloemetjes gezet. Na de wedstrijd sprak de voorzitter de aanwezigen en de spelers nog toe. Hij zei onder meer, dat het eigenlijk een te gemakkelijke competitie was geweest voor VZC. Hij waarschuwde de man nen de promotiecompetitie niet te on derschatten, maar rekende erop dat het eerste-klasserschap zou worden be reikt. De Sportstichting Veenendaal compli menteerde het team met het bereikte resultaat, en bood een gesloten couvert aan, hetgeen bijzonder op prijs werd gesteld. De Stichting Bergbad was even eens aanwezig en gaf te kennen ver heugd te zijn over het feit dat in dit water het kampioenschap was bereikt. Al met al een bijzonder goed resultaat van VZC, dat over vier weken drie zeer zware promotieduels moet gaan uit vechten. Eén wedstrijd thuis, één uit en één wedstrijd op neutraal terrein. Mocht VZC kans zien de eerste klas te halen, dan behoort het tot de 20 sterkste teams van Nederland en dat zou voor Veenendaal een geweldige eer zijn. RHENEN De zondagploeg van het Rhenense Candia '66 gaat zich in de maand augustus flink voorbereiden op de komende competities door middel van enkele vriendschappelijke wedstrij den tegen sterke opponenten. Op 17 augustus spelen die Candianen uit tegen Theole uit Tiel, op 20 augus tus komt Quick-Amersfoort naar de Grebbestad en op 31 augustus is een uitwedstrijd tegen KVVA (Amersfoort) gepland. Ook dit jaar neemt Candia '66 weer deel aan het Zilveren-Dom-toernooi in Utrecht. Deze wedstrijdenserie wordt op 24 augustus gehouden. BRUSSEL De Nederlandse voet baller Bergholtz, die was verkocht aan de Franse club Valenciennes, zal het komende seizoen toch voor Anderlecht blijven spelen. De Fransen, die de on derhandelingen hebben laten voeren door hun afgevaardigde Barin, vonden achteraf gezien Bergholtz (30) te oud. Bij Anderlecht houdt men het er ove rigens op dat Bergholtz niet veel voelde voor een vertrek naar Frankrijk. Secre taris Eugène Steppé: „Hij speelt nog liever bij de reserves van Anderlecht dan in een andere club". Bergholtz zelf is op vakantie in Span je. Overigens heeft Anderlecht de Zwit serse international Pirmin Stierli (21) gecontracteerd. Met de Noorse interna tional Roald Jensen (26), die in een Schotse club speelt, zijn de Belgen nog in bespreking. VEENENDAAL Morgenmiddag om twee uur start in het Bergbad het Ritmeester-waterpolotoernooi, georganiseerd door VZC. Er staat de liefheb bers van deze sport een zeer sterk programma te wachten. De organiserende vereniging heeft enkele maanden geleden bij het uitnodigen van ploegen een zeer gelukkige greep gedaan, want nu komen niet minder dan drie van de vier promotiekandidaten voor de eerste klas aan de start. Dit zijn VZC uit Veenendaal. TVC uit Tilburg en AZ '70 uit Amsterdam. Bekerhouder De Gouwe uit Waddinxveen, in de competitie door TZV uitgeschakeld, is uiter aard ook van de partij. De finalewedstrijden beginnen om zes uur, terwijl om half acht de strijd om de grote coupe zal ontbranden. Na afloop is er een feestavond op het badpaviljoen. De acht deelnemende ploegen zijn on dergebracht in twee poules. In poule A een sterke bezetting. VZC uit Veenen daal en AZ'70 uit Amsterdam, twee promotiekandidaten voor de eerste klas, Neptunus uit Zaandam, verleden jaar gedegradeerd uit de eerste klas, en Kroosduikers uit Westzaan, de der- de-klasser in deze poule. In poule B komen uit de twee kemphanen uit de andere tweede klas van de bond, TZV uiit Tilburg en De Gouwe uit Waddinx veen, De IJssel uit Deventer en derde klasser Flevo uit Nijkerk. Nog nooit is het programma van het Ritmeester- toernooi zo sterk bezet geweest en men heeft enkele maanden geleden bij de opzet van dit evenement niet kunnen vermoeden zoveel kampioenen en pro motie-kandidaten aan de start te krij gen. In dit toernooi zullen dan ook el- kaars krachten nauwkeurig worden „onderzocht", want over ongeveer vier weken ontmoeten enkele ploegen el kaar weer in belangrijke promotie duels. Van twee tot zes uur strijdt men in de poule wedstrijden. Elke ploeg komt driemaal in het water om in een halve competitie uit te maken welke teams uit mogen komen in de cross-finale. Vanaf zps uur komen de nummers één van elke poule uit tegen de nummers twee van de andere groep en de verlie zers hiervan strijden om de derde en vierde plaats, terwijl de winnaars van de cross-finale om half acht in de gro- te-finale zullen gaan strijden om de grote Ritmeesterbokaal. Scheidsrechters op dit grote nationa le toernooi zijn oud-international Fred van Dorp uit Amersfoort, Ben Zweers uit Deventer en Van de Loosdrecht uit Veenendaal. Door afwezigheid van burgemeester P. Bode zal wethouder Ant. de Ruiter de prijzen om ongeveer acht uur uitrei ken, waarna op het badpaviljoen een dansavond wordt gegeven door VZC. Niets is door VZC achterwege gelaten om dit grootse evenement zo attractief mogelijk te maken. Voor één ding kan men echter nooit instaan en dat is de weersgesteldheid. En juist dat weer be dreigt het waterpolofeest al in niet ge ringe mate... EINDHOVEN Slechts twee buiten landse spelers hebben zich donderdag kunnen handhaven in het internationa le tennistoernooi in Eindhoven. Het zijn de als eerste en tweede geplaatste Australiërs Dörner en Gardner. Een opvallende prestatie leverde de Hagenaar Fried Schmitz, die in de acht ste finales de Nieuwzeelandse Davis Cupspeler Jeff Simpson versloeg met 12-rlO en 6-2. Kenneth de Koning ver sloeg de Australiër Howes. De setstan den waren 6-2 en 6-3. Bij de dames lieten Esme Emanuel (ZAf) en Maria Guzman (Ecu) verstek gaan, waardoor Els Veentjer en de Bel gische Michels zich zonder te spelen voor de halve finales plaatsten. De uit slagen zijn: Damesenkelspel: Kwartfi nales: Marijke Schaar (Ned.) Tindie (VS) 6-0, 6-2; Knode (VS)-Lysette Slie pen (Belg.) 6-4, 6-4. Herenenkelspel: Kwartfinales: 1. Dör ner (Austr.)-Welschen (Ned.) 7-5, 6-2; De Koning (Ned)-Howes (Austr.) 6-2, 6-3; Hajer (Ned.)-Luijk (Ned) 6-2, 6-2; Schmiitz (Ned)-Simpson (NZ1) 12-10, 6-2; Gardner (Aus)-Woodman (ZAf) 6-0, 6-2; Veentjer (Ned)-Van Min (Ned) 6-2, 6-2; Fleury (Ned)-Adema van Soheltema (Ned) 6-3, 6-2; Coebergh (Ned)-Vaarties (Ned) 6-1, 6-2. den haag Aan de landen-baanwed- strijd Nederland tegen Engeland, die 17 juli in Amsterdam begint en vervol gens op 18, 19 en 20 juli in Alkmaar, Nijmegen en Hilversum wordt voortge zet, nemen de volgende renners deel: J. Jacisen(Westzaan), Leijn Loevestijn (Badhoevedorp), Fedor den Hertog (Am sterdam), Frans van de Ruit (Amster dam), Henk Nieuwkamp(Borne), Wim Bravenboer (R'dam), Rob Duin (Alk maar), Anton Werner (De Bilt), Ge rard Fens (Amsterdam), Arie Moret (Schiedam) en v. d. Sloot (Den Hel der). De landenontmoeting omvat alle baannummers, t.w. tandam, sprint, in dividuele- en ploegenachtervolging en de kilometer-tijdrit. KOBE Het Nederlandse vracht schip Hollands Diep is in de Japanse haven Sjimonoseki met zijn bemanning in quarantaine geplaatst. De maatregel gold voor 24 uur. Dit is gedaan omdat de Hollands Diep uit Hongkong kwam waar cholera is gecon stateerd. AMSTERDAM Keetie Haage uit St. Maartenszee heeft donderdagavond op de baan van het Olympisch stadion in Amsterdam haar titel bij de achter volging dames geprolongeerd. De 19- jarige wereldkampioene op de weg ver sloeg in de finale over 3000 meter Nel van Dijk (Nuenen) in 4.13,1. De tijd van Nel van Dijk was 4.23,7. De uitslagen zijn: Halve finales: Keetie Haage (St. Maartenszee) verslaat Eefje Helder (De Woude) (4.13,5-4.29,2); Nel van Dijk (Nuenen) verslaat Truus Smul ders (Gerwen) (4.26,9-4.29,8). Om de derde plaats: Eefje Helder verslaat Truus Smulders (4.28; 24 30.5) Finale: Keetie Haage verslaat Nel van Dijk (4.13,1-4.23,9). SEGOVIA Ultra-conservatieve le den van de Spaanse rooms-katholieke kerk hebben gisteren een manifest op gesteld waarin wordt opgeroepen tot strijd tegen wat zij noemen „de afdwa lingen van progressieve priesters". Het manifest dat donderdag, na een bijeenkomst van 500 priesters uit ge heel Spanje, werd gepubliceerd veroor deelt ..het tragische beeld van verwe reldlijking, de afvalligheid en de ideolo gische afdwalingen van priesters waar door wij bittere tranen huilen", 't Be treurt het dat Grieks-katholieke theolo gen vervangen worden door „amateurs of goochelaars in dienst van politieke ondermijning". De bijeenkomst van de priesters, een minderheidsgroep, werd bijgewoond door kardinaal Benjamin de Arriba y Castro, de 83-jarige aartsbisschop van Tarragona. „Lodewqk XIV de Zonnekoning" is de titel van het hoogst interessante Forumboek van de Zuid-Hollandse Uit gevers Mij te Den Haag, dat ons heel wat uren leerzame en onderhoudende lectuur heeft geboden. Over deze mar kante persoonlijkheid, die van 1643 tot 1715 koning van Frankrijk was, zijn al heel wat min of meer geromantiseerde verhalen geschreven niet in de laat ste plaats om zijn zeker niet onopval lende liefdesleven. Wat u echter met dit boek voor f 19,90 in huis haalt is meer een gedegen studie van de per soon en de tijd van de Zonnekoning dan een vlot leesbare historische roman. De schrijver Vincent Cronin in derdaad familie, en zelfs een zoon van de veelgelezen auteur A. J. Cronin heeft zich veel moeite gegeven om aan de hand van een uitgebreide his torische documentatie eeh eerlijk por tret te schetsen van de grote koning, onder wiens bewind Frankrijk zijn „gouden eeuw" beleefde. Onnodig te zeggen, dat zijn oordeel over Lodewijk XIV gunstig is, in tegenstelling tot sommige andere auteurs, die hem meer het image van een lichtzinnige verkwister hebben bezorgd. Cronin beschrijft ons een fascineren de persoonlijkheid, die natuurlijk wel zijn menselijke zwakheden had, maar die tijdens zijn bewind enorm veel heeft gedaan om Frankrijk op te stu wen in de vaart der volkeren. Grote tijdgenoten als kardinaal Mazarin, de RHENEN Ingekomen: C. van der Linden, van Veenendaal naar Veenendaalsestraat- weg 99; H. W. V. Rouffaer, van Am sterdam naar Utrechtsestraatweg 110; H. J. C. Beumer, van Arnhem n. Ake- leiplantsoen 20; F. H. Smulders, van Den Haag naar Franseweg 52 Eist; J. B. H.M. van Giils, met gezin van Kes- teren naar Beukenlaan 4; H. J. van Oart, van Amsterdam naar Bosland- weg 10; G. H. Stembusch, van Kerkra- de naar Cuneraweg 12; H. Timmer met gezin van Raamsdonk n. Korenbloem- straat 26; J. J. Lokhorst, van IJssel- stein naar Cuneraweg 78; S. Niël, van Den Helder naar Cuneraweg 12; W. Boeve van Renkum naar Willibrord- weg 7; T. Hirs, van Haarlem naar Cu neraweg 12; P. Roest met gezin van Maurdk naar Franseweg 8 Eist; J. Frei- re Martinez, van Spanje naar Vreewijk straat 18. Vertrokken: H. A. Runge, van Acacia- llaan 9 naar Amsterdam; C. den Hartog met gezin van Grebbeweg 71 naar Arn hem; A. Hovestad, van Spitsberger pad 17 naar Lienden; W. Th. van Zuile- kom, van Utrechtsestraatweg 47 naar Zwolle; H. G. Koekoek, van J. van Ar- kelweg 11 naar Voorburg; A. S. M. Ei bers, van Herenstraat 29 naar Mij drecht; A. Zekknini, van Cuneraweg 411 naar Amersfoort; H. Henken met gezin, van Cuneraweg 200 naar Zuid wol de; J. A. Henken, van Cuneraweg 200 naar Zuidwolde; F. W. Wichart, van Rozenlaan 151 naar Utrecht; E. Guillaume met gezin van Bergweg 13 naar Italië; T. J. Schuurman, van Ach- terbergsestraatweg 92 naar Arcen; E. C. C. M. van Wees, van Cuneraweg 425 naar Lienden; E. de Wit met gezin, van Valleiweg 35 naar Kesteren; C. J. van Hees met gezin, van Van Deven- terstraat 12 naar Amersfoort; J. van den Brink met gezin van Rijksstraat weg 117 Eist, naar Duitsland; A. Meij er met gezin, van Dokter Wallerstraat 88 naar Kesteren. schrijvers Racine en Molière, de com ponist Lully, de tuinarchitect Le Nötre en de vestingbouwer Vauban, die hij door zijn aanmoediging in de gelegen heid stelde schitterende prestaties te leveren, spelen mede een rol in dit boeiende boek, dat bovendien voorzien is van foto's en een uitvoerige vermel ding van de historische bronnen, waar uit de schrijver heeft geput. Dat op ware geschiedenis gebaseer de romans niet altijd alleen daarom al boeiende lectuur behoeven te zijn, ber wijst in onze ogen het boek „De Getui gen" door M. W. Waring, waarin de Russische revolutie en haar voorge schiedenis worden behandeld. De auteur heeft bijna twintig jaar van zijn leven besteed aan het bestude ren van documenten en het ondervra gen van tientallen mensen, die het al lemaal persoonlijk hebben meege maakt. De uitgeverij Bruna, die het boek voor f 18,- op de markt bracht, doet daar op de omslag erg enthousiast over en prijst vooral de epische kracht, de historische nauwkeurigheid en de creatieve literaire verbeelding van de schrijver. Dat Waring veel aandacht aan zijn on derwerp heeft besteed geloven we graag en dat is ook duidelijk te mer ken. Hij laat zijn lezers echter „ver drinken" in een golf van allerlei bij zonderheden, die lang niet zo interes sant zijn als hij zelf vindt. Daardoor wordt zijn relaas veel te langdradig en hier en daar zelfs slaapverwekkend. Wij konden tenminste maar een paar werkelijk boeiende passages vinden in de rijstebrijberg van het verhaal, dat 570 bladzijden lang voortsukkelt. Van de uitgeverij Lannoo in het Bel gische Tielt ontvingen wij de paper back „De macht van de media krant, radio en televisie" een verza meling aan dit onderwerp gewijde op stellen van Belgische en Nederlandse deskundigen (f 9,50). „De Arbeiderspers" te Amsterdam zond ons het derde „juf-boekje", name lijk „Juf, die slak z'n pet staat scheef" weer een collectie grappige uitspraken van kinderen, verzameld door H. Ho ving. Leuk om te lezen, tenminste zo lang de schrijver zich tot de kinder mond beperkt en zijn lezers niet poogt te vermaken met stuntelige briefjes van ouders aan onderwijzend perso neel. Dit soort humor ten koste van mensen, die wat minder ontwikkeld zijn, doet nogal goedkoop aan (f 4,50). Als grote ABC-pocket verscheen bij dezelfde „Arbeiderspers" de bundel „Het kweken van een blauweregen" en andere liefdesverhalen van de talent volle Ierse schrijfster Edna O'Brien (f 9,50). Have a CP 5-69 jeaj cigarette CAMEL 3*

De Vallei | 1969 | | pagina 12