Veenendaals dagblad houden van vrije verkiezingen voor Verhoging indirecte belastingen lijkt onontkoombaar Buiten ln Spaanse stad Tarragona zijn polio-gevallen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Amerikaanse pressie TllieU hllCeert 1*0^0Uiig leidt tot resultaat KLAAR VOOR SPRONG OVER DE IJSSEL Levenslang voor SS-er Rob de Vries overleden Ned. zeiljacht met drie man op Noordzee vermist Geheel vrije vestiging in de kleinere provincieplaatsen Witteveen heeft geld nodig Sophia Loren niet zoon naar Moskou Egypte steeds agressiever chocolade melk f 'IO 7™ (bloemen I van 125 voor 109 L kattetongen puur. eikeblaadjes I IA um (pastilles JAniN Inflatiekoppen Tijdens demonstratie Diamant sprong bij bewerking in damestas Heel eerlijk Iels warmer zingende dolfijnen. ...In het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk - Tel. 03410 - 256 Voorbereiding door commissie met leden uit alle partijen TIEN MENSEN DOOD NA BOERDERIJBRAND IN VS Sexy W BEGINSELEN AANDRANG V.S. PILOTEN HALEN Ministerie waarschuwt vakantiegangers: Hoekse Waard Lekker windje99 NA VRIJLATEN VAN HUREN THANS GESNEUVELDEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 11 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I60 Hij heeft geld nodig ongeveer tweehonderd miljoen gulden om de verhoging van de belastingvrije voet te dekken. Deze verhoging is reeds op januari ingegaan. Minister Witte veen zegt verder in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden mr. E. H. Toxopeus, drs. Th. H. Joekes (beiden VVD) en van drs. J. M. Aarden en drs. P. J. Jansen (beiden groep-Aarden) dat bij de voorbereiding van de begro ting voor 't volgend jaar terdege re kening wordt gehouden met de nade len van prijsverhogende belastingmaat regelen. De minister kan nog niet zeg gen op welke punten in de nieuwe be groting beperkingen zullen worden aangebracht. De belastingcorrectie wordt, aldus het antwoord op de vragen van de vier Kamerleden, voor het overgrote deel betaald door de extra belasting opbrengst als gevolg van de inflatie, de zg. „inflatiekoppen". Het ontbrekende deel kan worden ge vonden in het definitief maken van de accijnzen op benzine, alcohol en bier. Zoals bekend, was het oorspronkelijk de bedoeling om deze accijnzen perma nent te verhogen. De Tweede Kamer nam echter een amendement van (A.R.P.) G. A. Kieft aan, waarin werd vastgesteld dat de verhoging slechts tot 1 januari zou gel den. De heer Kieft zei echter reeds in het debat over dit amendement, dat er niet zou kunnen worden ontkomen aan een permanent maken. Minister Witte- veen heeft dat toen krachtig beaamd. AMSTERDAM Wonderbaarlijk Is de geschiedenis van de halfbewerkte diamant, die op 9 juni tijdens een de monstratie in de Amsterdames slijperij Coster wegsprong en spoorloos bleek. Een week lang heeft het personeel van het bedrjjf naar de één-karaatssteen ter waarde van vijftienhonderd gulden gezocht, maar zonder resultaat. De demonstratie werd gegeven voor een groep Amerikaanse toeristen. Via het reisbureau Eagle Tours werd de steen gisteren bij diamantslijperij Cos- ter terugbezorgd. Eén van de toeristen, mevrouw A. W. Vierk uit het plaatsje Lansing (Illinois), vond de vermiste steen bij thuiskomst in haar handtas en stuurde die prompt terug naar Am sterdam. De heer B. Meier van de firma Cos- ter: „Het is natuurlijk een zeldzaam heid, maar het is zeker mogelijk dat de steen in de tas is gesprongen. Mevrouw Vierk heeft destijds zelf nog meegezocht. Wij zullen haar het kran- te-knipsel toesturen over deze zaak en we zullen haar uit dankbaarheid een echt Hollands cadeau sturen, wat kaas of een molentje". (Van onze weerkundige medewerker) Uen storing uit Engeland bracht vanmorgen veel meer regen dan verwacht werdtot negen uur al 4 tot 5 millimeter. Om acht uur had een weersverbetering het uiterste noordwesten van het land bereikt. Ze verplaatst zich in zuid oostelijke richting, waarbij de kans op droog weer in de loop van de middag in Gelderland groter wordt. De regen ging vooraf aan een wat warmere luchtstroming van de Oceaan, waarin het kwik morgen in ons gebied tot 20 a 21 graden C. zal kunnen oplopen. We durven geen garantie voor een volkomen droog weekeinde te geven in ver band met een nieuwe Atlantische storing, die snel in de richting van Schotland optrekt. Het Azoren-hogedrukgebied heeft zich tot het zeegebied ten zuidwes ten van de Britse eilanden uitge breid en is versterkt tot 1035 milli bar. Resumerend: een weekeinde met wat aangenamer, maar nog niet geheel betrouwbaar weer staat voor de deur. Morgen: Zon op: 04.34 onder: 20.56 Maanop: 01.51 onder: 20.17 ADVERTENTIE ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma.Tijden: 10.00 11.30 13.00-14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAAR7 DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) vindt het onontkoombaar dat de indirecte belastingen het vol gend jaar zullen worden opgetrokken. BOCHUM De voormalige SS-er Karl Oppermann is donderdag door een rechtbank in Bochum veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf omdat hij in een ghetto in het tijdens de oor log door Duitsland bezette Polen 47 Joodse mannen, vrouwen en kinderen had vermoord. Volgens de rechtbank had de SS-er louter uit bloeddorst gehandeld. Het proces heeft acht maanden geduurd. AMSTERDAM Woensdagavond is in het Wilhelminagasthuis in Amster dam op 51-jarige leeftijd overleden de acteur-regisseur Rob de Vries, direc teur van het Rotterdams Toneel. Hij was veertien dagen geleden in het zie- kénhuis opgenomen. Abraham (zoals zijn werkelijke voor naam luidde) de Vries maakte zijn to neeldebuut in 1938 in „De wrekende God" van Veterman. Gedurende de tweede wereldoorlog was hij in het ver zet; na de oorlog hervatte hij zijn to neelcarrière bij Start. Van 1953 tot 1961 was hij directeur van de toneelgroep Theater in Arnhem. Hij was tevens le raar aan de Arnhemse toneelschool. Belangrijke rollen beschouwde hij voor zichzelf die als professor in „De wereld heeft geen wachtkamer", de titelrol in Billy Bud en Peer Gynt en de rol van de vader in „Het dagboek van Anne Frank". Rob de Vries verleende ook di verse malen medewerking aan tv-pro- dukties. De heer De Vries, die verschillende functies bekleedde in het kunstenaars organisatieleven en voorts lid was van de Raad voor de kunst, was officier in de orde van Oranje Nassau. Na de oor log kreeg hij een certificaat van gene raal Eisenhower. POSEN (Michigan) Donderdag zijn tien mensen omgekomen tijdens een laaiende brand in een boerderij in Posen in de VS. Onder hen bevonden zich zeven kin deren van 15 maanden tot 16 jaar. Janneer de rogge in gulden geel- rijpheid bolwerkt op de akkers langs de zoom van het bos, waar veel reeën huizen, begint de bronst dezer gazellen van Europa, als ik hen zo met enige vrijmoedigheid mag betitelen. Zij speelt zich zowel in het hout als tussen het veldge was en op chirières af en wie het geluk heeft de achtervolging dezer elegante schepsels wat te mogen waarnemen, voelt zich het hart hoger in de borst slaan. Het be hoeft niet eens een duel tussen twee jaloerse bokken te zijn wat de gewone wandelaar ove rigens zelden zal waarnemen neen, te zien hoe de vosrode bok en de ranke rikke als vlam men door het lage hout, de hei en het bunt schichten, schenkt een zeer esthetisch genot van kleur, charme en bevalligheid. Doch ook van raffinement. Soms laat de dul cinea de uitverkorene tot op gerin ge afstand naderen, om dan quasi bedeesd weer af te springen, schelms om de stam van een berk glurend of een wilde carrousel in scène zettend met de hijgende bok vlak op de hielen. Dit is zomerse sex in het revier; misschien min der indrukwekkend en niet zo la waaiig als het garstige minnespel der edelherten in september, doch even boeiend, levendig en meer ge raffineerd. Deze dieren hebben het niet nodig, hun gevoelens met extra middelen op te zwiepen; zij kregen van moeder Natuur genoeg pep en drift mee, om hun sierlijke geslacht in stand te houden. 11 juli 1969 A. B. WIGMAN ^WWVWVWWWWWWWWWWWSAAA'V* SAIGON President Thieu heeft vandaag de vorming van een verkiezings- commissie voorgesteld om vrije verkiezingen in Zuid-Yietnam te regelen. In een toespraak tot het volk zei het Zuidvietnamese staatshoofd dat, teneinde een eerlijk verloop van de verkiezingen te verzekeren, alle politieke partijen en groeperingen, het Zuidvietnamese Nationale Bevrijdingsfront inbegrepen, in de commissie vertegenwoordigd kunnen zijn. „Ik ben van mening dat een belangrijke stap noodzakelijk is om de vredesonderhandelingen te doen vorde ren". Thieu zei, dat beide partijen in het conflict hebben verklaard, dat over de bin nenlandse aangelegenheden van Zuid-Vietnam door de Zuidvietnamezen zelf vrij en democratisch diende te worden beslist. De enige wijze waarop de be volking van Zuid-Vietnam haar recht van zelfbeslissing kan uitoefenen zijn verkiezingen, waarin zij wezenlijk haar keuze kenbaar kan maken, vrij van vrees en dwang. Volgens de president kunnen vrije verkiezingen op zes beginselen zijn ge baseerd, waaronder toezicht door een internationaal orgaan. Deze beginselen zijn: 1. Alle politieke partijen en groepen, met inbegrip van het thans tegen ons strijdende Nationale Bevrijdings front, kunnen aan de verkiezingen meedoen op voorwaarde dat zij af zien van geweld en zich ertoe ver binden de uitslag van de stemming të aanvaarden; 2. Om te garanderen dat de verkiezin gen in alle oprechtheid worden ge houden kan een verkiezingscommis sie worden ingesteld, waarin alle po litieke partijen en groepen, het NBF dat nu tegen ons vecht, vertegen woordigd zijn. De commissie zal zor gen voor gelijke kansen voor alle kandidaten in de verkiezingscampag- tijen en groepen in staat stellen er bij het tellen van de stemmen op toe te zien dat alles eerlijk gaat. 3. Er moet een internationaal orgaan komen om toezicht op de verkiezin gen te hóuden en om te verzekeren dat deze worden gehouden onder om standigheden die voor alle partijen eerlijk zijn. 4. We zijn bereid met de andere par- tijd te praten over het tijdstip en de modaliteiten waaronder de verkiezin gen zullen plaatsvinden. 5. Na de verkiezingen zullen er geen vergeldingen of discriminaties mo gen zijn. 6. De regering van Vietnam verklaart dat zij zich bij de verkiezingsuitslag zal neerleggen, hoe deze ook uitvalt. We dagen de tegenpartij uit dit ook te verklaren. Aldus president Thieu. Het voorstel van Thieu was heel dui delijk het voorstel waarvan president Nixon op 19 juni heeft gezegd, dat de leiders van Zuid-Vietnam het zouden doen. Het is bekend, dat de Amerikanen druk op Thieu hebben uitgeoefend om dit voorstel te doen voordat president Nixon aan zijn reis naar Azië begint in de laatste week van juli. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Ellsworth Bunker, heeft in de afgelopen dagen verscheidene keren een bezoek gebracht aan presi dent Thieu, vermoedelijk om hem aan te sporen. De Amerikaanse vertegenwoordiger Cabot Lodge heeft gisteren bij het vre desoverleg over Vietnam in Parijs ge zegd: „Wat betreft het terugtrekken van troepen, zijn wij bereid hierover te onderhandelen, maar wij hebben geen enkele aanwijzing dat men van uw kant ook hiertoe bereid is. U blijft doorgaan met uw eis inzake het een zijdige terugtrekken van de met Zuid- vietnam verbonden strijdkrachten." Een groep Amerikaanse ijveraars voor vrede zal binnenkort naar Hanoi reizen om drie door Noord-Vietnam krijgsgevangen gemaakte Amerikaan se piloten op te halen en naar huis te brengen. Noord-Vietnam heeft enige tijd gele den aangeboden de drie mannen ter ge legenheid van de Amarikaanse onaf hankelijkheidsdag vrij te laten. De voorzitter van het Amerikaanse nationale mobilisatiecomité voor een beëindiging van de oorlog in Vietnam, Dellinger, is twee dagen geleden naar Parijs gekomen om regelingen voor de terugkeer van de piloten te treffen. Hij verklaarde tegenover de pers, dat hoe wel nog enkele details moeten worden uitgewerkt, alle belangrijke problemen zijn opgelost en dat de vrijlating der vliegers verzekerd is. Zij zouden bin nen ongeveer veertien dagen naar huis kunnen terugkeren. DEN HAAG Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid raadt Nederlandse vakantiegangers aan de Spaanse stad Tarragona te mij den. In de wijk Donavista in Tarrago na zijn twee kinderen overleden aan polio. Van drie andere zieke kinderen staat nog niet vast of zij ook polio hebben. Het ministerie wijst erop, dat voor al tijdens de vakantie de hygiëne scherp in het oog moet worden gehou den. Het adviseert de vakantiegangers te waken tegen vermoeidheid. Het Spaanse ministerie voor toerisme heeft intussen laten weten, dat er in de pro vincie Tarragona geen sprake is van een polio-epidemie. Er is, zegt het ministerie, geen be smettingshaard. De Spaanse autori teiten zijn in de provincie Tarragona onmiddellijk begonnen met de hervac cinatie van kinderen. De inentingscampagne, die elk jaar in de provincie op het programma staat, wordt versneld uitgevoerd. Begin deze week zijn in Goudswaard en Oud-Beijerland twee gevallen van polio geconstateerd. Enkele weken ge leden werd een geval van polio bekend in Nieuw-Beijerland. Alle drie slacht offers waren niet ingeënt. In de Hoek- sche Waard hebben velen godsdiensti ge bezwaren tegen inenten. Besloten is nu iedereen in de Hoek- sche Waard beneden de twintig jaar te (re)vaccineren door middel van suiker klontjes met entstof. Artsen hopen, dat de bezwaren minder zijn dan bij inen ting. Met de drie gevallen in de Hoeksche Waard is het totaal aantal polio-geval len in ons land dit jaar gekomen op zeven. Dat is net zoveel als in het hele jaar 1968. ROTTERDAM Een zeiljacht uit Rotterdam wordt met drie man aan boord op de Noordzee vermist. Het jacht de zeven meter lange Zeejonker had maandag in de Engel se haven Dover moeten aankomen. Het is daar nog steeds niet gearriveerd. De Zeejonker vertrok vorige week zaterdag uit Rotterdam. Aan boord bevinden zich de Rotter dammer R. Krijgsman, en de achttien jarige scholier Rudi van der Waal even eens uit Rotterdam. De naam van de derde opvarende is niet bekend. Op verzoek van de ouders van Rudi van der Waal, heeft Scheveningen Ra dio de scheepvaart gevraagd naar het jacht uit te zien. „Dit hebben wij voor alle zekerheid gedaan", aldus mevrouw Van der Waal „Erg ongerust zijn we niet. Wij gaan er voorlopig van uit dat ze een lekker windje hebben gehad en dat ze besloten hebben door te varen naar bijvoorbeeld het eiland Wight." Volgens mevrouw Van der Waal, is de heer Krijgsman, de eigenaar van de Zeejonker, een ervaren zeezeiler. „Hij heeft het jacht zelf gebouwd. Hij is al vaker naar Engeland gezeild." De bouw van de grote ver keer sbrug over de IJssel bij Zwolle vordert. De brug, een be langrijke schakel in de verbinding van het noorden met het midden des lands, wordt 660 meter lang en heeft tweemaal drie rijstroken (plus vluchtstrook). De bouwkos ten bedragep 15 wïljoen. In het voorjaar van 1970 komt het gehele project gereed. DEN HAAG Het is «lef van de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, dat met ingang van 1 oktober a.s. in een aantal gemeenten de Woon- ruiir.tewet 1947 buiten werking wordt gesteld. Dit blijkt uit een brief van de minister aan de gemeenten, waar 1 ok tober 1967 de huurprijsbeheersing werd afgeschaft. Het buiten werking stellen van de Woonruimtewet houdt in, dat voor 't betrekken van woonruimte geen vergunning meer nodig is en dat de be voegdheid van de gemeente om, zo no dig, woonruimte te vorderen komt te vervallen. wórden gesteld zijn; de in de provincie Groningen gelegen gemeenten, met uit zondering van Groningen, Delfzijl, Ha ren, Hoogezand-Sappemeer e.n Stadska naal; alle Friese gemeenten met uit zondering van Leeuwarden en Harlin- gen; alle Drentse gemeenten, met uit zondering van Assen, Emmen en Hoo- geveen; alle plaatsen in Limburg be noorden de gemeenten Echt en Ohé en Laak en tal van kleinere gemeenten in Noord-Brabant. In de hele provincie Zeeland werd de Woonruimtewet reeds met ingang van 1 juni j.l. buiten werking gesteld. Deze maatregel kan worden gezien als een logische afsluiting van een be leid dat is gericht op het bereiken van een meer evenwichtige situatie op het gebied van de woningvoorziening. De gevolgen van de huurliberalisatie van 1 oktober 1967 in de betrokken gemeen ten, alsmede de algemene woningsitua tie aldaar, rechtvaardigen deze maatre gel, vindt de minister. De gemeenten waar 1 oktober 1969 de Woonruimtewet buiten werking zal ROME. De Italiaanse film- actrice Sophia Loren, die ruim een half jaar geleden moeder is ge- 5 worden, is weer aan het filmen. Zij moest daarvoor naar Moskou, waar de opnamen worden gemaakt Ivoor de film ,,I Girasoli". We zien haar hier vlak voor haar vertrek naar de Russische hoofdstad in j haar woning te Rome met haar zoontje Carlo Ponti jr., dat overi- gens ook een bescheiden ,,roi" - krijgt in de film. CAIRO/TEL AVIV Een Egypti sche patrouille is donderdagavond on der dekking van artillerie het Suezka- naal overgestoken en heeft een Israëli sche stelling bij Port Tewfik aangeval len. Nadat de stelling vernield was, had de patrouille de tweede Israëlische ver dedigingslinie aangevallen en uitrus ting vernield, aldus een Egyptische mi litaire woordvoerder. Daarbij waren volgens hem veertig Israëliërs gedood of verwond. De Egyptische militairen hadden het terrein een uur lang be heerst, waarna zij zonder verliezen naar de Egyptische oever waren terug gekeerd, een gewonde Israëliër mee voerend. Een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv heeft verklaard dat bij de aanval drie Israëlische militairen zijn gesneu veld en vijf gewond. Een militair wordt vermist. Dat kan de man zijn die de Egyptenaren zeggen krijgsge vangen te hebben gemaakt. De woord voerder wist geen cijfers over verlie zen aan Egyptische kant. Dit was donderdag de tweede Egyp tische uitval. Eerder op de dag heb ben volgens een bericht uit Cairo twee detachementen infanterie, gesteund door genie, Israëlische versterkingen ten noorden van Ismalia opgeblazen. Gisteren zijn de lijken van negen Egyptische commando's, die in door Israël bezet gebied zijn gesneuveld, via het Suezkanaal door het Rode Kruis naar Egypte gebracht. Een Israëlische erewacht bracht een groet. Het Egyptische blad Al Ahram schrijft dat de Egyptische strijdkrach ten geleidelijk aan hun verdedigende houding laten varen en in de aanval gaan, ter voorbereiding van grotere ac ties in de toekomst. In vier dagen tijd, aldus het blad, zijn Egyptische troepen driemaal het Suezkanaal overgestoken om vijandelijke stellingen aan te vallen. I I niet te geloven voor die prijst

De Vallei | 1969 | | pagina 1