DEEEGA TIE VAN GEMEENTE KWAM OP KRAAMVISITE Kesteren begroette - MET HONDERD GULDEN- de zevenduizendste DOORSTROMING IN RHENEN TOT NU TOE EEN FL OP „'t Ziet er droevig uit met de woningbouw" Baby van acht pond „ZO LANG IK LEEF, BLIJF IK ER MEE DOORGAAN".... Huib van Alfen (88), de wonderdokter van de Betuwe, nog springlevend Man van duizenden consulten Hoofdstraat 92 Boertjes van Buuteii brachten f 3500,- op HORLOGERIE VAN MANEN BEGIN GESLAAGD Het nieuwe pand van Hein van Schuppen. Schuin tegenover z'n dameszaak. Geen verkoopruimte. Wel etalages. Veel etalages. Vol mode voor haar en hem. Mode van dit moment. Ga kijken en steek over. Doen! Teleurstellend BURGERLIJKE STAND mat Wjftu&yde tijd! Derde Weekenddiensten j. VRIJDAG II JULI 1969 KESTEREN De zevenduizendste inwoner van de gemeente Kesteren weegt acht pond en heet Hans. In de nacht van woensdag op donderdag werd hij ge boren in het huis van zijn ouders aan de Pieter C. Hooftstraat 17. Toen de heer A. van Geffen, de gelukkige vader, zijn jongste telg onder de namen Johannes Arnoldus gistermorgen wilde laten inschrijven in de registers van de burger lijke stand nodigde gemeentesecretaris M. M. Vink hem uit „even binnen te komen". venduizendste zich aanmeldde", aldus de heer Den Hartog. Kesterens inwonertal overschreed ovrigens gisteren al de zevenduizend, want kort na de geboorte van Johannes Arnoldus van Geffen, zich niet bewust van welk getal of welk bezoek ook, kwam elders in de gemeente opnieuw een baby ter wereld. ADVERTENTIE gaan er minstens vijfentwintif naar werknemers van de „DELM", die moe ten er dus zo al afgetrokken worden. Wat er dan overblijft is bij lange na niet voldoende voor de 400 woningzoe kenden. „En dan is het voorlopig ge beurd", zegt de heer Van Lieden mis troostig. „Want we hebben geen contin gent. In de hele provincie Utrecht zijn 1600 woningen toegewezen. Wij in Rhe- nen hebben niets gekregen. Wat er klaar komt binnenkort is nog het restant van het contingent van het vorig jaar, van 1968" In de premiesector is in Rhenen nog wel wat te doen. Verschillende beleg gingsmaatschappijen zijn door het ge meentebestuur aangetrokken, die mo menteel aan het bouwen zijn of met de nieuwbouw een begin maken. „Voor f 245,- per maand kun je zo'n huis huren", zegt de heer Van Lienden uiteen. Maar de animo vanuit Rhenen zelf is praktisch nihil. Mensen van huiten de gemeente bekijken dat veel beter. Die komen er wel op af. Straks is alles bezet en dan heb je kans dat de wakker geworden Rhenenaren aan de bel komen trekken. Maar ik kan nu al zeggen, dat het dan wel te nu al zeggen, dat het dan wel te laat is". De heer Van Lienden beaamt dat het er droevig uitziet met de woningbouw in Rhenen- „We hebben hemel en aarde bewogen bij gedeputeerde staten en ook in Den Haag om wat contingent voor de gemeente los te krijgen, maar alle pogingen hebben schipbreuk geleden. Het gemeentebestuur kan in dit op zicht niets verweten worden. Wanneer de mensen met de hogere inkomens maar eens medewerking wilden verle nen. dan schoten we al een eind in de goede richting. De gemeente geeft aan ingezetenen steeds de voorkeur, maar ze moeten ook willen. Ik betreur het dat dat er zoveel mensen van buiten ko men. Het gaat ten koste van onze eigen mensen. Misschien zijn zelks,te eigen mensen. Misschien zijn ze te laks, misschien zien ze het niet." GESLAAGD SCHERPENZEEL De 'heer R. Groenveld, hoofd der 2e openbare ba sisschool te Scherpenzeel (Holevoet- school) is geslaagd voor de akte M.O. Duits. RHENEN Tijdens de gemeenteraadsvergadering van dinsdagavond sprak de voorzitter burgemeester jhr. mr. Bosch ridder van Rosenthal zijn teleurstelling uit over het feit, dat talrijke ingezetenen met hogere inkomens geen moeite doen uit te zien naar betere woonruimte én naar woonruimte, waarin zij qua inkomen beter thuis horen. Ook de wethouder van Volkshuisvesting, de heer T. van Lien den, zou'graag de doorstroming in Rhenen wat beter op gang zien komen. „Er is in Rhenen nog een schreeu wend woningtekort", aldus de wethou der, „om te schatten zo'n 400 woningen waarvan 90 in het Dorp Eist. Voor Ach terberg kan ik momenteel geen schat ting maken. Maar ook daar zijn nieuwe woningen nodig. De riolering gooit voorlopig echter roet in het eten, want wanneer die aangelegd moet worden, kost dat bijzonder veel geld en dat zal op de aanwonenden verhaald moeten worden. De beslissing is dus nog niet genomen, maar ik geef toe, de zaak is urgent. Anderzijds kan men in Achter berg wanneer men dat wil zelf gaan bouwen, want er zijn kavels te koop. De belangstelling is echter niet bijzander groot." Naar de mening van wethouder Van Lienden moet de gemeente Rhenen, wil zij bijblijven op de woningmarkt zo'n 200 huizen per jaar kunnen bouwen, al thans woningwetwoningen. Daarbij re kent hy de sanering mee. „Per jaar gaan er zo'n 150 paartjes trouwen, waarvan er een honderd in de gemeente Rhenen blijven wonen. Die cijfers bewijzen dat ik geen ongelijk heb, wanneer ik de prognose maak van 200 woningen per jaar." Ook de industrie heeft woningen no dig- „Wij kunnen met mondjesmaat aan de verlangens tegemoet komen, maar het blijft een druppel op een gloeiende plaat. Het gemeentebestuur werkt er op aan de beter gesitueerden in de gemeente Rhenen in duurdere woningen te plaat sen. Maar dat lukt nog niet zo erg, vandaar de teleurstellende opmerkin gen van de burgemeester in de gemeen teraad. Er zitten nog teveel mensen met een hoger inkomen in woningen met voor hen veel te lage huren. Wan neer die beter gesitueerden beter zou den gaan wonen, werken we 'n doorstro ming in de hand. Het is een wisselwer king. Het gemeentebestuur kan dan aan ingezetenen met een lager inkomen eveneens een passende woning geven, een huis met een voor hun passende huur. Er zijn mensen die in een woning van de gmeeente sitten waarvoor ze per maand tachtig èulden huur op ta fel leggen, maar als u wist wal voor maatschappelijke positie zij bekleden, dan rijzen je de haren te berge. Ik weet wel, het is een gevolg van de wo ningnood in het verleden', maar nu zijn ervoor die categorie mogelijkheden voldoendle om wat beters en wat duur- ders te huren, ook passend in hun por- temonnaie. Da zou ik zo graag verwezen lijkt zien. n»ee. Dat zou ik zo graag verwezen lijkt zien." Wethouder Van Lienden deelde mee, dat er nog drieënzestig woningwetwo ningen te „vergeven" zijn. Daarvan SCHERPENZEEL Geboren: Ingrid d. v. W. Legemaat en IJ. Kamerling, Broekerlaan 8; Ger- rit Teunis z.v. T. den Hartog en G. van Deelen, Holevoetplein 304; Johan na Roelinda d.v. J. van Lambalgen en L. M. Bakker, Nachtegaallaan 14; Cor nells Jan Baltus z.v. J. B. Ritmees ter en J. G. Kraa, Broekerlaan 10. Getrouwd: M. H. van Asselt (Wou denberg) en J. F. Veenstra. Overleden: Gerritje van' de Zand- schulp e.v. J. van Veldhuizen, 57 jaar. KESTEREN Geboren: Clasina, d.v. T. Sipman en G. Roelofsen; Angenita W. H„ d.v. M. M. van Ingen en W. A. van der Wal; Rembert M., z.v. G. H. Kroon en T. F. Wijdemans. Ondertrouwd: J. F. van Vliet (Ech- teld) en G. A. Schuurman. Getrouwd: A. van den Berg (Wa- mel) en M. J. Stam; Overleden: J. Sihasale. 33 jaar (Cu- lemborg) echtg. v. A. H. Noya; T. Corputty, 60 jaar (Culemborg) echtg. v. J. Kakerissa. Opnieuw trekking in verloting padvinderij SCHERPENZEEL Opnieuw heeft er een trekking plaatsgevonden van de door de Scherpenzeelse padvinders ge organiseerde verloting. Deze keer is de maandelijkse prijs van f 50,- gevallen op lot nr. 1405 ten name van de heer H. van Harten, te Amersfoort. Nadat alle 10 de maandelijkse trekkingen zul len hebben plaatsgevonden zal de eind- trekking nog komen met als hoofdprijs een personenauto. KESTEREN De bouw van de kleed gelegenheid met kantine op het sport veldencomplex „De Leede" vordert ge- gestaag. De bouw zal deze week gereed komen, waarna het afwerken nog enige weken zal vergen. Voor ondersteuning van het bouw fonds is enige tijd geleden 'n avond in het veilinggebouw georganiseerd waar o.a. de Boertjes van Buuten zijn opge treden. Deze avond heeft inclusief de gehouden verloting f 3500,- opgeleverd. Een mooi resultaat. Een tweetal loten zijn tot op heden niet afgehaald, te weten de nummers 195 oranje en 350 blauw. De bijbehorende prijzen kunnen worden afgehaald op het adres: A. v. Ostadestraat 30 te Kesteren. ADVERTENTIE Het bleek dat men op het gemeente huis al had gerekend op de geboorte van de zevenduizendste, en men had op het punt gestaan om artsen te vragen of in de afgelopen nacht geboorten had den plaatsgevonden. Gistermiddag kwam een delegatie van het gemeentebestuur haar gelukwensen aanbieden in het huis van het echtpaar Van Geffen. Loco-burgemeester J. den Hartog overhandigde mevrouw Van Gef fen bloemen en een spaarbankboekje met honderd gulden, bestemd voor de zoon. In zijn gezelschap waren wethou der R. de Jongh en gemeentesecreta ris M. M. Vink. Namens de Raiffeisen- bank Kesteren-Opheusden was de heer W. K. Veenstra aanwezig. Hij over handigde een bedrag van zevenduizend centen. Hansje is het derde kind van het ge zin Van Geffen, dat verder twee doch tertjes telt. Bij de geboorte werd, assis tentie verleend door zuster W. Dubbe- laar-Dijs, voor wie het tevens de laat ste maal was dat ze haar werk deed. Wethouder Den Hartog ging na zijn fe licitaties wat nader in op de ontwikke ling van het Kesterense inwonertal. Hij zei dat in de dertiger jaren nog slechts vierduizend mensen binnen de gemeen tegrenzen woonden. Na de oorlog waren het er vijf duizend en toen duurde het veertien jaar voordat de zesduizendste kon worden ingeschreven. „En nu heeft het maar vier jaar geduurd tot de ze- VEENENDAAL Arts: zaterdag 12 juli, H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, tel. 12481; zondag 13 juli, W. Remme, Markt 10, tel. 12061. Apotheek: Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 12123. Wijkverpleging: zr. J. C. Gerrits, Schrij verspark 76 III, tel. 12230. RHENEN Arts: 12 en 13 juli, dr. Stegeman, He renstraat 69, tel. 2315. Apotheek: Voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek in Wageningen. ELST, AMERONGEN en LEERSUM Arts: dr. Bakker, Rijksstraatweg 172 a, Leersum, tel. 03434-1495. Wijkverpleging: Leersum, zr. A. v. Rijs- bergen, Kon. Julianalaan 50, tel. 1423. Tot zaterdag 12.00 uur, daarna zr. B. A. Reuyl te Amerongen. Amerongen, zr. B. A. Reuyl, Kon. Wilhelminaweg 67, tel. 1759, tot maan dag 8.00 uur. SCHERPENZEEL EN WOUDENBERG Arts: W. v. Vulpen. Dorpsstraat 192, Scherpenzeel, tel. 034971220. EDERVEEN, RENSWOUDE en DE KLOMP Arts: dr. J. H. Rademakers, Hoofdweg 50, Ederveen, tel. 08387-201. Dierenarts: dr. Nutma, Hoofdweg 49 a, Ederveen, tel. 08387-457. OPHEUSDEN Arts: dr. Eikelenboom, Och ten, tel. 03444- 220. Wijkverpleging: zr. E. de Winter, Op- heusden, tel. 08887-210. KESTEREN Arts: dr. Guépin, Ommeren, tel. 03443- 250. Wijkverpleging: zr. S. Westerhof, Keste ren, tel. 08886-210. VEENENDAAL en RHENEN uidarts: Voor spoedgevallen bellen 08385-19049. TIEL Wie sinds jaar en dag in het Ri vierenland woont sou zich de vraag kunnen stellen hoe het eigenlijk met Huib van Alfende wijd en zijd bekende Betuwse wonderdokteris. Weldat is gauw gezegd. Bestmerakels best. Wat vrijwel niemand weet isdat hij sinds kort in Tiel woont. Eerst op een flatje en nu in de opgeknapte bovenwoning van gebouw Opwaarts. Daar heeft hijde man die al geconsul teerd werd voor duizend-en-een klusjes eergisteren zijn 88ste verjaardag ge vierd. Hij kwam stoelen tekort om al die men sendie hem kwamen felicitereneen plaatsje in zijn nieuwe omgeving aan te bieden. Huib van Alfende veelbesproken wonder dokterheeft nog lang niet afgedaan. In de harten van de sovelendie hij met een paar simpele handbewegingen heeft geholpenstaat zijn naam nog altijd in dankbaarheid gegrifd. De belangstel ling voor zijn verjaardag is daar een sprekend bewijs van. Huib, geboren e.i getogen in het Om- merenveld, vrijbuiter, lang niet mak kelijk soms, maar altijd bereid zijn diensten aan de ander aan te bieden, gaat nog lang niet voor de ouderdom aan de kant. Goed, het lopen gaat wat moeilijk, maar zijn geest is levendiger dan ooit. En ook in Tiel zijn de mensen blijven komen. Huib neemt nog steeds examenvrees weg (hoeveel mavo scholieren zijn onlangs niet bij hem ge weest om te vragen of ze door hun examen zouden komen?) en verlost nog altijd mens en dier van pijn en verdriet. Op zijn manier dan, maar volgens eigen zeggen altijd doeltref fend. Dat het hem op die respectabele leef tijd wel eens te veel wordt, wil hij zelf nauwelijks bekennen. Eigenlijk zag hij veel liever dat iemand die bij hem komt jammeren over de gebro ken poot van zijn hond gewoon naar die dierenarts stapt, maar anderzijds beseft hij, dat de mensen nog altijd vertrouwen in hem stellen en soms niemand anders dan hem alleen wil len raadplegen. ie Huib dan ook vraagt of hij van plan is zijn wonderdok1 yktijk zo langzamerhand maar op te geven, krijgt het pertinente antwoord dat hij zo lang hij leeft zal doorgaan. Huib van Alfen zou Huib van Alfen niet zijn als hij er anders over zou den ken. Natuurlijk, wie hem op zijn praatstoel aantreft, staat al gauw stil bij de vraag waar die wonderlijke kracht van deze bejaarde Beluwnaar nu eigenlijk in schuilt of anders gezegd; hoe kan Huib dat allemaal? Hij is nog even diplomatiek als vroe ger en reageert met uitvluchtjes als „dat is nou het geheim van de smid". Maar wie zijn oor te luisteren legt moet constateren, dat hij (spreken de vele praktijk-gevallen immers niet voor zichzelf?) iets bovenmenselijk begaafds in de vingers heeft. Kletspraatjes? Laat die duizenden men sen, die van Huib, omdat ze door hem zijn geholpen, geen enkel kwaad woord dulden, het maar niet horen. Huib van Alfen is de wonderdokter van de Betuwe. Spreelj dat maar eens tegen En gistermiddag zat hij op die praat stoel. Eigenlijk meer op de dicht- stoel, want al zijn avonturen (waar om schrijft die man geen boek?) wisselde hij af met zangerige ge dichten, die herinneringen opriepen van zijn lang ciiet voorzichtige jonge jaren. Laten we die tijd nog weer eens opra kelen. Als jongen werkte hij als boe renknecht voor een hebbekrats in de week. Hij was lang niet altijd gewil lig en zijn aard was er zo nu en dan de oorzaak van dat hij de vuisten balde en die bovendien hardhandig gebruikte. Sprekend voorbeeld daarvan is het in cident op een oudejaarsavond toen Huib het in een café aan de stok kreeg met een agent, die „kwam sluiten". Daar vielen woorden over en ook klappen. Huib en de agent rolden voor de tapkast en hoe het dan ook gekomen mag zijn, tijdens het tumult vloog de baard van de diender in brand. Huib besefte dat hem dit wel eens duur te staan zou kunnen komen en maakte daarom dan ook dankbaar gebruik van het aanbod van zijn baas, die voorstelde samen met hem naar Zuid-Afrika te gaan. De tijd daar in het Kaapse land moet wel de meest enerverende periode uit zijn leven zijn geweest. Betuwse belhamel raakte diep on der de indruk van al de ellende, die hem daar omringd. Hij zag hoe de kleurlingen door de Engelsen werden afgeranseld. „Ze sloegen die zwartjes met de karwats en strooiden dan pekel in de wondenverhaalt hij nu, nog duide lijk blijk gevend van zijn redenaars talent. Terug in de Betuwe brak zijn car rière als wonderdokter aan. De eer ste patiënt was Jan van Wamel uit Ommeren. Deze verhaalde van zijn verstuikte enkel en stond voor een raadsel toen hij merkte dat de pijn plotseling verdwenen was nadat Huib de kous omlaag had getrokken en de enkel maar even had aangeraakt. Dat was het begin. Het ging als een lopend vuurtje door de streek. Huib kreeg het druk. Op de fiets trok hij langs de dijken, honderden kilome ters ver. Elke twee maanden moest hij nieuwe banden aanschaffen: De wonderdokter, eens opzichter over honderdvijftig Afrikanen bij een En gelse boer, werd voor de vreemdste karretjes gespannen. Overal die gevallen, waarin hij werd geraadpleegd, kan hij het beste zelf vertellen. Na een zangerig deuntje, met hier en daar wat Engelse woorden, en nadat hij de ogen even stevig dicht heeft geknepen, volgt zijn verhaal. Het ver haal van Huib van Alfen, zoals hij dat zo graag vertelt. „In Ophemert trof ik een boer aan die een kreupel veulen had. 't Mankeerde aan de linkervoorpoot. Ga maar naar de wei, zei ik, dat beest kan nou weer lopen als een kievit, 't Klopte. Hy heeft 'm later verkoeht voor f 1450,-. Ik kreeg een tientje". „Ze kwamen bij me om te vertellen dat <"4 hi m er een koppel schapen niet wou vre ten. Breng er maar eentje hier, zei ik. Ik raakte 'm effe aan en zei: dat geldt voor al die beesten. De zaak is weer in orde. 't Kwam precies uit..." „Het zoontje van de directeur van een pannenfabriek in Echt had kinder verlamming en wat voor professoren die man ook geraadpleegd had, er bleek niets aan te doen. Ik heb 'm toen onder handen gehad. Het jong is d'r helemaal weer bovenop geko men..." „Later kwam die directeur weer bij me. Huib, zei hij, ik wou een pan nenfabriek gaan beginnen in Ierland. Laat dat maar uit je hoofd, zei ik. De grond is daar niet goed. Hij wou slecht luisteren en begon toch. Later moest ie het toegeven dat ik toch ge lijk had gehad, 't Werd niks met die fabriek...." „D'r was een vrouw, die steeds als ze een kind moest krijgen, naar het zie kenhuis moest worden gebracht. He lemaal niet nodig, zei ik. Even raak te ik haar aan en ze kreeg in haar eigen huis een pracht zoon van ze ven en een halve pond...." En zo gaat het verhaal verder. Huib van Algen bestreek zenuwachtige exa menkandidaten, die bang waren dat ze hun rijbewijs niet zouden halen, voor spelde boeren of het een merrie of een hengst zou worden, hielp als er echtelijke moeilijkheden dreigden en was steeds weer de man, die als een soort pijnstiller in actie moest ko men. Een van zijn laatste daden; van zenu wen klappertandende Tielsc scholie ren, die zich vlak voor hun examen door Huib een hart onder de riem lieten steken. Huib: „Allemaal ge slaagd. Tot de stomste toe....!" I "{f l

De Vallei | 1969 | | pagina 5