W&M DEVENTER bereidt zieh voor op nieuwe mogelijkheden Wat zal t zijn - woninginspecteur of ombudsman Vastgelegde kunstreis naar Italië - 't kan! Werkgroepen voor luchtvaart in Oost-Nederland 's Koonings jaght wordt uitgebreid „Hij heeft alles zelf gemaakt!'' m j=.Q DENK ER EENS OVER NA Nu dubbelstad van de baan is: Slagnalie voorkomen Kern Minder risico SCHAKEN dear H. KRAMER Salomo Terreur Ruzie OPLOSSING DAMMEN CRYPTOGRAM Oplossing vorige week: TWe stedendriehoek Apeldoorn-Deventer-Zut- phen is een krachtig bruggehoofd voor verdere verstedelijking en sal een belangrijk aandeel hebben in de verbetering van het leefmilieu in het oosten van het land". Dit is een van de conclusies in het rapport „Omtrent Deventer, ruimtelijke ontwikkeling van stad en streek", dat in opdracht van het gemeentebestuur is samengesteld door ir. N. A. de Boer, ir. H. M. Goudappel, dr. J. A. Launspach en ir. G. A. M. van Mastrigt. Het gaat daarbij om de meest gewenste ste- debouwkundige opzet van Deventers stads uitbreiding op de rechter IJsseloever, waar bij het architectenbureau Bekink uit Gronin gen de richting aangeeft, waarin de geopper de gedachten ook die van het gemeente bestuur zelf architectonisch in het land schap verwerkelijkt kunnen worden. Over de stedendriehoek zegt het rapport verder nog, dat binnen dit gebied ruimte is voor veel voorzieningen, die de aantrekkelijkheid van het leven hier verhogen. Een vergroot vlieg veld Teuge en de aanleg van het recreatie- project Bussloo geven hierin al een indicatie. Ongetwijfeld kan gesproken worden over een benutten van mogelijkheden voor meer dan regionale belangen. Het Inwonertal van Deventer blijkt de laat ste tijd toch sneller gegroeid te zijn dan in brede kringen bekend is. Naar relatieve be volkingsgroei kwam de stad in de afgelopen vijf jaar op de tweede plaats van de „groei- lijsten" in Oos-Nederland; Zwolle en Deven ter zjjn als enige steden in Oost-Nederland de laatste vijf jaar sneller gegroeid dan in de voorgaande jaren. Voor Deventer komt daar nog bjj, dat de geringe groei in de jaren daarvoor veroorzaakt werd door stagnatie in de woningbouw als gevolg van het beperkte grondgebied. Nu bestaat opnieuw dat gevaar en de rapporteurs pleiten dan ook voor een snelle besluitvorming: „Het zou te betreuren zijn als nog geen tien jaar na een stag natie in de ontwikkeling tengevolge van ste delijk ruimtegebrek om dezelfde reden weer een afremming van de groei zou plaats vinden". Het aantal inwoners nu 63.824, zou in 2000 ongeveer 110.000 kunnen bedragen. Zonder verruiming van de gemeen tegrenzen zou echter een teruggang van het bevolkingscijfer verwacht kunnen worden tot 58.000 in 1965. I Titgangspunt bij de keuze van het ruimte lijke structuurmodel voor Deventer is de laak, die de stad moet vervullen als ver- zorgingskern in stadsgewest en streek. Aan de steeds hogere eisen van het dagelijks le ven kan alleen in een krachtige stedelijke samenleving worden voldaan, aldus het rap port. Verspreiding van de bevolkingsgroei over een aantal dorpen gaat ten koste van het voorzieningenniveau en het eigentijdse wo nen in dorpen is alleen nog mogelijk, als er een flink stedelijk voorzieningscentrum in de buurt is. Ook kan een grotere verscheiden heid van werkgelegenheid worden geboden. Elke ruimtelijke opvatting, die afbreuk doet aan verdere ontplooiing van de centrumfunc tie van de stad, doet afbreuk aan de ontwik kelingsmogelijkheden van de regio. Hetzelfde geldt trouwens ook voor de relatie tussen woonwijken-stadscentrum en woonwijken-in dustrieterrein. Het stadscentrum als hoogte punt van het stedelijk leven vraagt een di recte relatie met alle stedelijke elementen: woonwijken, industrieterreinen, dienstverlenen de objecten en het buitengebied. Ook kan het niet buiten een directe oriëntatie op het in terlokale wegennet en het vliegveld. He uitbreiding zoals die nu is gedacht, na dat het dubbelstadplan met de „sprong over de IJssel" door de minister was afge keurd, zou voordelen kunnen geven. Essen tieel voor het realiseren van een dubbelstad is namelijk een redelijke mate van zeker heid, dat het nieuwe stadsdeel in hoog tem po min of meer afgerond tot stand komt. Ontbreekt die zekerheid, dan bestaat het ri sico dat de bewoners in het nieuwe stads deel jarenlang in een onafgemaakte wijk moe ten wonen, zonder voldoende voorzieningen. Noch de omvang, noch de groeisnelheid van Deventer geven voldoende waarborgen voor die zekerheid; bij de keuze van de oostelijke uitbreiding wordt dat risico vermeden. Wel moet nu zo spoedig mogelijk de procedure tot grenswijziging met de gemeente Diepen veen op gang worden gebracht. Gezien het grote belang van continuïteit in de woning bouw is vertraging moeilik aanvaardbaar. Dit zei de minister er direct bij. Met het rapport van de deskundigen heeft de gemeente nu een degelijke handleiding voor de besluitvorming enerzijds en het con tact met de betrokkenen anderzijds. nam tenslotte na rijp beraad het besluit de betreffende ter rorist voor de rechter te dag vaarden en uitzetting te vor deren. Wij dachten namelijk dat de maat werkelijk vol was. Voor een rechtszaak is ech ter méér nodig dan zo maar een aantal beschuldigingen. Tn Perspektief, een uitgave van de thans vijftigjarige r.k. woningbouwvereniging St. Bonifacius te Rijswijk (Z.-H), stond onderstaand artikeltje, onder de kop „Woninginspec- teur of ombudsman?" Het gaat over zaken, waarmee ie dere corporatie zo niet dage lijks, dan toch wel uiterst frequent wordt geconfron teerd: klachten. ..Bij ons bestuur komen re gelmatig klachten van bewo ners binnen, die ter afdoening in handen van onze woning inspecteur worden gesteld. Het aantal klachten neemt de laatste tijd toe. Wat de oor zaak daarvan is, kunnen wij slechts vermoeden. W/ellicht is het zo, dat door een aantal artikelen over en van onze woninginspec teur, die de laatste jaren in Perspektief verschenen bij be woners de mening heeft post gevat, dat het bestuur er een soort „woningrecherche" op na houdt, die er voor zorg draagt, dat de bewoner, die zich misdraagt „er uit" wordt gezet. Misschien zijn er ook een aantal bewoners die de juiste weg voor bepaalde klachten niet weten en zich daarom maar wenden tot ons bestuur, in de hoop dat de woninginspecteur deze zaken dan wel als een soort „om budsman" afhandelt. Wij geven toe dat het in sommige gevallen moeilijk is om uit te maken of de klacht inderdaad bij ons thuis hoort. Eigenlijk zou dat alleen het geval moeten zijn bij zaken, die duidelijk een overtreding van het huurreglement betref fen, zaken die te maken heb ben met woonbeschaving of zaken, die het beheer van de woningen betreffen en waar voor ons bestuur zich verant woordelijk acht. waarvoor wij de oplossing he laas niet weten. p^r zijn ook ernstige zaken. Bijvoorbeeld de man die het portiek waar hij woont werkelijk terroriseert. Wij kunnen u helaas in dit arti kel niets vertellen over de verschrikkelijke dingen die er op dat portiek gebeuren, omdat we dan uit de anoni miteit zouden treden, maar gelooft u ons: volgens de be woners was het op dat portiek werkelijk een hel. Ons bestuur W/q vroegen daarom de kla- gende bewoners bij ons de klachten schriftelijk in een verklaring te omschrijven en daarbij een tweede verklaring te voegen, waaruit zou blijken dat ze een en ander voor de rechtbank onder ede zouden bevestigen. Wie schetste onze verbazing toen de bewoners ons daarop mededeelden, dat ze hun klachten maar introk ken. Heel toevallig ging het de laatste tijd met de „terrorist" een stuk beter... Wie geeft ons voor al deze gevallen het Sa- lomo's oordeel?" aldus Per spektief. |Vfaar in veel gevallen wen- 1 den bewoners zich tot ons voor aangelegenheden die achteraf gewoon een ordinai re burenruzie betreffen of voorvallen, waarvoor typisch inschakeling van politie de aangewezen weg is. Wat zou bijvoorbeeld den ken van bewoners, die on ze hulp inroepen, omdat ze van de buren brieven bij hun post vinden, waarin ze wor den uitgemaakt voor alles wat lelijk is? Of van bewoners, die zich bij ons beklagen over mede bewoners, die dronken zijn? Of van bewoners, die last ondervinden van jongelui, die tijdens de oud- en nieuwvie- ring rotjes op hun balkon gooiden? Of zelfs van bewoners, die via ons hun buurvrouw ervan verdenken, dat zij de sleutel van de linnenkast gestolen heeft? Het zijn zo maar een paar voorbeelden van zaken, voor de behandeling waarvan ons bestuur niet competent is en l^en georganiseerde kunst- reis per auto door Italië kan het? De ANWB heeft het dit jaar eens willen probe ren. Voor de kunstliefhebbers die niet direct zeggen dat je alleen voor Rome al een maand nodig hebt én voor degenen, die in Italië iets anders wil len dan in de kortst mogelij ke tijd bruin worden aan het strand. Een van onze mede werkers, die van Italië, van kunst en van autorijden houdt, is het eens gaan proberen en hem is het uitstekend beval len: de tour van zeventien da gen, waarbij niet is meegere kend de aanlooproute naar Bolzano en de thuisreis vanaf het eindpunt, Milaan. Over de reisduur naar Bol zano valt verschillend te den ken: het is mogelijk, de af stand in één dag af te leggen, in vijftien uur, geheel bij dag licht; de klim over de Bren- nerpas van Innsbrück tot de top is namelijk vereenvoudigd doordat er nu een autobaan ligt. Velen zullen er echter de voorkeur aan geven, er twee dagen over te doen. Voor de terugreis vanuit Milaan geldt in grote lijnen hetzelfde. Vlotte ren He routes die iedere dag ge- reden worden zijn prach tig. De eerste gaat van Bolza no naar Venetië door de Dolo mieten, de tweede van Vene tië naar Florence door de Apen nijnen, niet zo hoog als de Al pen, maar ruiger en rijker aan bomen. De derde sprong brengt de reizigers dan naar Rome via Sienna, ook weer door zeer afwisselend terrein met prachtige meren en met een klim tot ca. 700 meter. Een vlotte reis is iedere dag mogelijk, mede door de exac te routebeschrijvingen en de duidelijke plattegronden van iedere stad, met de aandui ding waar het hotel staat. Wie elke dag 's morgens om 9 uur vertrekt is doorgaans tegen 3 of 4 uur in de middag op de /~)m de ontwikkeling van het luchtverkeer van en naar het oosten van het land na der te bezien, alsmede om de |"ie staatssecretaris van So- ciale Zaken en Volksge zondheid, dr. R. J. H. Krui- singa, heeft zich bereid ver klaard in beginsel medewer king te verlenen met een uit breiding voor nogmaals 70 plaatsen, zodat het internaat 's-Koonings Jaght te Schaars- bergen in de toekomst plaats biedt aan ca. 390 zwakzinnige patiënten, onder wie zich ca. 40 bedlegerigen zullen bevin den. In mei 1961 heeft het be stuur van het Sociaal Paeda- gogisch Centrum te 's-Gra- venhage de plannen ontwor pen voor de bouw van een landelijk internaat 's-Koo- nings Jaght, bestemd voor de verzorging en verpleging van zwakzinnigen. Voorlopig werd alleen een klein aantal pa tiënten in de leeftijdsgroep tot 10 jaar opgenomen in een (bestaand) gebouw. Daarna heeft dr. Kruisinga ingestemd met de bouw van een aantal losse paviljoens, waarin nu ook volwassenen werden op genomen en waar ca. 40 zwakzinnigen per paviljoen kunnen worden ondergebracht waardoor momenteel ca. 320 patiënten in dit internaat ver zorging en verpleging krij gen. Van het oorspronkelijke plan een eigen observatie centrum op te richten heeft het bestuur afgezien, omdat voor de observatie van pa tiënten overeenstemming is bereikt met De 'Ederhórst te Ede, uitgaande van de Ver eniging tot Opvoeding en Ver pleging van geesteszwakke kinderen te Utrecht. totstandkoming van de lucht haven in dit gewest te bege leiden, zullen twee werkgroe pen worden ingesteld. De eerste werkgroep, die van het ministerie van Defen sie, zal bestaan uit vertegen woordigers van dit ministerie, de Rijksluchtvaartdienst en de N.V. Luchtvaartterrein Twen- the. De werkgroep zal zich be zig houden met de afbakening van bevoegdheden en het stel len van gedragsregels bij ge bruik door het burgerluchtver- keer van het militaire vlieg veld Twente. De tweede werkgroep wordt door de Raad van Toezicht van de N.V. Luchtvaartterrein Twenthe ingesteld en zij zal onder meer een plan opstellen voor de volgorde van de te on dernemen stappen, die voor de verwezenlijking van het pro ject moeten worden genomen. Het rapport van de Konink lijke Nederlandse Heidemaat schappij over de ontwikkeling van de burgerluchtvaart op Twente vormt daarbij het uit gangspunt. In deze werkgroep zijn uitgenodigd zitting te ne men vertegenwoordigers van de ministeries van Verkeer en Waterstaat, Defensie, Volks huisvesting en Ruimtelijke Or dening: de provincie Overijs sel; het Samenwerkingsorgaan Stedenband Twente; de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twente en Salland en van de gemeente Enschede (Dienst Openbare Werken). Als voorzitter en secretaris van deze werkgroep zullen funge ren de voorzitter en secreta ris van de Raad van Toe zicht van de N.V. Luchtvaart terrein Twenthe. Het luchtverkeer tussen Twente en A'dam vertoont een zeer sterke stijging. Het aantal passagiers Twente-Am- sterdam steeg van 1907 in de eerste vier maanden van 1967 tot 3021 in dezelfde periode van dit jaar. In omgekeerde richting was er een stijging van 1506 tot 2626 passagiers. De per 1 april jl. ingestelde avondvlucht zal naar ver verwachting deze stijgipg nog -in gunstige zin beïnvloeden, 'tn verband met deze avond vlucht is de toegangsweg naar en de directe omgeving van het paviljoen alsmede het par keerterrein verlicht. plaats van bestemming; in Ita lië een groot voordeel, omdat het verkeer dan heel rustig is. En het principiële uitgangs punt van elke dag moet ieder voor zichzelf kiezen. Sommi gen zullen in korte tijd veel willen zien van de kunstrijk dommen en er even van proe ven. Anderen willen misschien zoveel mogelijk genieten van een paar onderdelen en het op de koop toe nemen, dat zij veel missen. Een derde moge lijkheid volgend jaar terug komen. Maar daar zal in de regel niet zoveel van komen, want Europa is, toeristisch ge zien, heel groot. Uitblinkers W/ellicht wordt de tocht geen topper voor de ANWB. maar organisatorisch man keert er niets aan en de hotels zijn ook heel goed, met als uit blinkers hotel Saturni in Ve netië (een voormalig Dogen paleis) en Club de Bona in Ga- bicce Mare, bij Cattolice. Nog een tip voor reizigers, die zich tot deze tocht aangetrokken voelen: volg de voorgeschre ven route als u evenveel van natuur als van kunst houdt, maar neem steeds de autostra da als u het zwaartepunt bij de kunst wilt leggen. Neem in Rome, bijvoorbeeld voor het station Termini, dat vlak bij het hotel staat, lijn 64 van de dubbeldeksbus en ga dan op de bovenverdieping zitten. Voor dertig cent is dat samen met de metro de goedkoopste attractie van Rome. Eindpunt is het St. Pietersplein. Duik in Venetië ook niet te vlug in de gondels, maar vraag eerst naar de prijs. Er zijn de vapo- retto's, eigenlijk gewone trams, maar dan op het water en heel goedkoop. Drink koffie ook liever aan de tapkast in.plaats van op een terras, het is binnen de helft goedkoper. Ook dat zijn dingen, die bij dragen tot een goede vakan tie. JVTa maanden van ingespan nen knutselen kon de dan eindelijk het resultaat va heer J. P. Bos uit Veenendaal zijn noeste handenarbeid la ten zien. De 83-jarige Veenen- daler, die aan de Emmalaan woont, bouwde zelf een model molen voor in de tuin, een staaltje van uiterst precisie werk. „Nou ja, helemaal zelf heb ik hem niet gebouwd", zegt hij eerlijkheidshalve. „Ik heb hem opgeknapt voor de eigenaar. Maar het ding was zo verwaarloosd en verrot dat ik hem praktisch overnieuw heb moeten bouwen." Gedurende de wintermaan den zat hij dagelijks urenlang in het schuurtje achter zijn huis eraan te „prutsen", zoals zijn vrouw het noemt, en toen het wer wat beter werd schil derde hij de molen buiten op de stoep. En-PTT'er Jan Bos zette daarna de modelmolen in zijn tuin en dat trok de be langstelling van vewle o om- nenden. „Iedereen kwam er naar kijken", vertelt hij, „niet alleen mensen uit deze buurt, maar ook zelfs een echtpaar uit Rotterdam." Deze week gaat de molen weer terug naar zijn eigenaar in Ooster beek. De 83-jarige vindt het niet erg; hij zoekt wel weer een ander karweitje. Knutse len is zijn lust en zijn leven. Zijn vrouw moet hem wel vaak uit het schuurtje sleuren, maar niet minder trots wijst zij op het meubilair in de huiskamer en zegt: „Hij heeft alles, maar dan ook alles, zelf gemaakt." De twee actiefste speler* van Scandinavië zijn zonder twijrel de Deense grootmeester Bengt Lar- sen en de Finse kampioen Heko Westerinen. On langs hebben deze spelers een tweekamp tegen elkaar gespeeld waarbij de grootmeester op mei mis te veTstane wijze won (6-2). Larsen won ver volgens een tweekamp tegen de ex-wereldkam pioen Tal. Onlangs won hij bovendien de eerste prijs in het sterk bezette toernooi te Büsum, waar bij hij de Sowjetrussische kampioen Polugajefsky achter zicb liet. Hieronder twee minialuurpartijen van de Scan dinavische topspelers. In de eerste partij zien we Larsen op zeer bekwame wijze winnen van de Bulgaarse grootmeester Bobotsov; in de andere partij beëindigt Westennen de strijd met het af steken van bezienswaardig stukje vuurwerk. Wit: BOBOTSOV. Zwart: LARSEN. (Büsum 1969) Réti-opening. I. Pgl-f3, Pg8—ft 2. c2-«4. e7-«6 3. Pb!-c3. 1.(8—M 4. g2—g3, 0-0 5. Lfl-g2, d7-d5 6. 0-0!? (Juist is .6. Db3) 6d5xc4 7. Ddl-a4, Pb8-a6! 8. h2-h3 (Ook op 8. a3 is de nu volgende tussenzet sterk). 8Lc8-d7 9. Pc3-b5, Dd8-e8 10. Pf3-d4, e6 eS II. Lg2xb7. e5xd4 12. Lb7xa6. Ld7xb3 13. a2-a3 (Op 13. Tel heeft zwart de fraaie wending 13. d3 14. Dxb4, Dxe2ü !5.Txe2, dxe2 in pet to). 13Dc8-©4! (Op 13.Dxe2 was nog 14. Dd I mogelijk geweest). 14. Laó-b7 (Of: 14.13, Dxe2 15. Tf2, Delf 16. Kh2. Dxf2f 17. Kxh3, Ph5! en wint). 14De4xb7 15.12-43, Lh3-d7! Wit gaf het op. Wit: WESTERINEN. Zwart: JOSEFSSON. (Uppsala 1969) ('aro-Kann-verdediging. 1. e2—e4, c7—c6 2. d2-d4, d7—d5 3. Pbl—c3, d5xc4 4 Pc3xe4. Pg8-f6 5. Pe4-g3, c7-e5 (Staat als zwakker dan 5c5'. te boek). 6. Pgl—f3, e5xd4 7. Pf3xd4, Lf8-c5 (Ook na met meer bescheidene 7. Le7 8. Pdf5! heeft wit de beste kansen). 8. Lel—e3, Dd8-b6 9. Lfl-e2, 0-0 (Na 9. Dxb2 10. 0-0 heeft wit een gevaarlijke voor sprong in de mobilisatie van zijn strijdkrachten). 10. 0-Ó, Pf6—d5 11. Ddl—d2, Db6xb2!? (SteP- ker is. 11Pxe3 12. fxe3, Le6). 12. Pg3—15, Lc8xf5 13. Pd4xf5, Pd5xe3 14: f2xe3. Db2-e5 15. Tal-bl, g7-g6? (Reeds Stei- nitr. heeft er op gewezen, dat men een bedreigde vleugel nooit vrijwillig moet verzwakken. Hier was 15b5 aangewezen). 16. Pf5-h6f, Kg8-g7 17. Ph6-g4, De5-e7 18. Dd2-c3f, f7—ft 19.' Tflxfó!, Lc5xe3f 20. Kgl-hl, Le3-d2 21. Dc3-alf. Tf8xf6 (Op 21. Pd7 volgt: 22. Txftf. Kxf8 23. Dh8f, Kf7 24. Lc4f en wint). De opgave van de week: hoe dwong wit aan zot in de diagramstelling de winst af? De oplossing komt in de volgende nibriek. JOSHFSSON WESTERINEN De stand was: Wit (Polugajefsky): Kgl, pionnen a2, b4, f2, g2, h3. Dc7, Tel. Lf3 <m gSt Zwart (Bilek): KgS, Db8, Td8 en e5. Pb7, pin», nen a7, b6, ft, g6, h7. In de partij volgde: 30. LgSxfó!, Te5-elf (Oft 30Dxc7 31. Txc7. Telf 32. Kh2, Td6 33. Le7!) 31. Kgl-h2, Telxcl 32. LR-d5tU (Poia- te!) 32. Kg8—fB 33. Lft-g7t, Kf8-e8 34. Ld5—f7 mat! door J. M. BOM Het Brinta-Toernooi In Hoogezand be hoort weer tot het verleden en de tradi tiegetrouw was het ook ditmaal een van de belangrijkste internationale toer nooien ter wereld. Steeds meer verdient liet zijn titel: „Toernooi van de waar heid", want telkens zijn onder de deel nemers de wereldkampioen, ex-titelhou ders en mogelijke aanstaande damkei- zers te vinden. Het afgelopen toernooi maakte daarop geen uitzondering. Wanneer we slechts noemen Andrefko (wereldkampioen), Koeperman (ex-wereldkampioen)Ton Sijbrands van wie ieder gelooft dat hij binnen enkele jaren de kroon van de Russen zal overnemen, dan is wel duide lijk hoeveel waarde de verschillende na tionale bonden aan dit toernooi hechten. Voor het eerst sinds enkele jaren was ook de Senegalees' Baby-Sy weer aan de start verschenen - uit zijn vijfde plaats bleek dat de in ons land bijzonder popu laire Afrikaan zijn wegens ziekte ge dwongen periode van inactiviteit goed te boven is gekomen. Hieronder uit de eerste ronde de-pijnlijke ne derlaag van Ir. Van Dijk tegen Agafonov, die voor het eerst waardig is gekeurd door de USSR om in het buitenland uit te komen: Wit: Ir. Van Dijk: Zwart: Agafonov; 24 juni 1969 1. 33-28 18-23; 2. 39-33 13-18; 3. 31-27 9-13; 4. 44-39 4-9: 5. 37-31 23-29; De aloude "Molimard-V a- 12. 31-26 Beter u het accepteren van een op sluiting om tot aanval over het centrum te komen. 12. 20-24! 13. 26x17 11x31; 14. 37x26 gedwongen, want theorie heeft gezet. ontwikkeling" vrijwel aan kant riant", die weinig meer wordt todgepast sedert dc |^e "ideale •ft gezet. 6. 34x23 -18x29; 7. 33x24 20x29; 8. 39-33 19-24; 9. 43-39 24-30; Het handhaven van de pósitie met (14-20) wordt minder gunstig geacht. 10. 35x24 20x29; 11. 41—37 Een kleine onnauwkeurigheid met grote gevolgen: 11. 17-21! op 36x27 volgt; (24-29) 33x24 (16-21) 27x16 (7-11) 16x18 (13x35) en schijf 24.is vrijwel on verdedigbaar. 14. 14-19; 15. 46-41 12-18; 16. 41-37 10-14; 17. 37-31 5-10; 18. 31-27 18-23; An ders zou wit "neutraliseren" door 27-22 enz. 19. 42-37 7-12; 20. 37-31 Beter is de opbou* 49-43,47—41 gevolgd door 27—21 20. 2-7, 21. 48-43 14-20; 22. 40-44 7-11; 23. 47-42 10-14; (zie diagram) Wits snelle ontwikkeling dwingt hem nu tot een actie, die ge zien zijn positie, zich niet anders'richten kan aan tegen zwarts rechter vleugel: 24. 27-21 16x27; 25. 32x21 23x32; 26. 38x27 11—16; Vanaf dit moment is wit gedwongen ex pansie voor zijn linker vleugel 'te zoeken, maar ziet hier geen kans voor: 27.40-34 Dit kost teveel tijd. Beter indirect 42* -37-32; 27. 6—11; 28.43-38 20-25:29.38-32 13-18! Schijnbaar kan wit nu zijn troepen mobiel maken door 21-17 enz Aan onze lezers voor deze week de opgave: Waarom zag wit van dege actie af? 30. 42-38 9-13; 31. 49-43 14-20; 32. 44-40 24-30! 33. 32-28 Na 40-35 krijgt de rechter vleugel een zware aanval te verduren, maar dat was nog verkieslijker dan wat nu volgt: 33. 30-35; 34. 34-29 of? 35x44; 35.39x50 20-24! 36. 29x20 15x24; 37.50-44 18-23! 38.38-32 11-17; Wits lot is bezegeld 39: 43-39 24-30! en wit gaf op. Terecht, want zowel op 45-40 als 44—40 volgt (19-24) 28x19 (30-35) 19x30 en 25x45 of 43. OPLOSSING De stand was: Wit: (Palmer) 29.30.31.32.33,34,35.36,37, 38. 39.40,43.45,46,47,48.50 (18 st.) Zwart: (Tsjegolev) 1. 2, 3. 4,7. 8.9. IJ.,13, X 15.17. 18. 19,22.23,25,26 (18 st.) Hoe zwak wits positie al is blijkt na: 30-34 (19x30) 35x24 Waarschijnlijk was nu gevolgd: (14-19!) 40-35 (19x30) 35x24 (8-12) dreigt (23-28) en (22-27) en belet tevens 45-40 door (13—19) 24x13 (25-30) 34x25 (23x45) met verliea van schijf 13. Gedwongen dus: 32-271 verder verloren spel speelt. HORIZONTAAL: I I. Zij hebben heel wat te vertellen (13) 8. Dit is er als er iets is dat er niet is (6) 9. Wachten met z'n tweetjes (6) 12. Overgebleven, aaneengesloten groep (5) 13. Dit schip maakt nooit een verre reis (9) 14; Uit principe is hij er tegen (14) 15. Nee, die niet (4) 17. Verkouden vogel (4) 19. Vrouwelijke luchtvaartpionier (4) 22. Zo een heeft steeds dorst (9) 24. Gaat aan het huwelijk vooraf (5) 25. Het domein der astronauten (6) 26. Hoofdkluwen (6) 27. Aan dit meubel moet veel gedokterd worden (13) VERTICAAL. 2. Haar gemaal ziet grauw (6) 3. Met een paraaf komt het uit (9) 4. Met deze taal maakt men de mensen wijs (5) 5. Cowboys houden van een gekleurd zoogdier (6) 6. Zondagsarbeiders (13) 7. Zij gaa.i niet dood 13) 10. De lomperds komen hieruit (4) 11. Zwaargewicht (4) 16. Draagbare administratie (9) 18. De bontjas van het wild (4) 19. Wellevend, vrolijk en blij (4) 20. Bij sommigen huist een inktvis in de neus (6) 21. Leuk om te krijgen al koopje er niets voor (6) 23. Dit dier komt er altijd achteraan (5) HORIZONTAAL: 1. karton; 6. lampet; II. ieder; 13. Midas; 14. uit; 16. etalage; 17. tot; 19. in; 20. pret; 21. aard; 23. na; 24. eter; 26. Leens; 28. Anna; 30. Nelis; 32. lid; 33. steel; 34. rekel; 36. Maam; 37. radiaal; 38. kaars; 40. ketel; 43. wonde: 44. Eva; 46. tonen; 48. ante; 49. beeld; 51. Oslo; 52. rij; 53. naar; 55. gram; 57. in; 58. ons; 60. kasteel; 61. pen; 62. apert; 64. nullo; 66. gapers; 67. nesten VERTICAAL: 1. kruien; 2. rit; 3. te; 4 Oder; 5. netel; 6. ligas; 7. ader; 8. ma; 9. pst; 10. totaal; 12. ratel; 13. maand; 15. inter; 18. Onnen; 20. prik; 22. data; 25. elegant; 27. eilieve; 29. ner gens; 31. serre; 33. salet; 35. las; 36. mak; 38. ko nijn; 39. Aden; 41. toom; 42. lelie; 43. warong; 44. eerst; 45. algen; 47. nonnen; 49. baars; 50. dreun; 54. aker; 56. alle; 59. sap; 61. pot; 63. p.e., 65. LS. •MJ4

De Vallei | 1969 | | pagina 17