„Prijsontwikkeling in eerste kwartaal onbevredigend" Katoenspinnerij in Tilburg sluit Zitting Opperste Sovjet gesloten Papadopoulos bezint zich over Raad van Europa Geraffineerd systeem voor autodiefstallen OPM ontkent plan aanslag op Ortiz Sanz Toestand Marianne Faithfull verbetert Nederlands verkeer in 1968: 2890 doden, 62087 gewonden DR. ZULSTRA: CONJUNCTURELE SPANNING DUURT VOORT Onzichtbaar verkeermet buitenland Nieuwe defensie commissie CHU Zuidafrikaanse journalisten veroordeeld Geen duidelijke verbetering betalingsbalans Gebed voor bemanning Apolo-11 Strafwetgeving gewijzigd Jaar met aftrek geëist voor schietpartij Lidmaatschap opzeggen? Forse uitbreiding Siemens-België Veneco boekte beter resultaat Twee broers voor rechter VONNIS TEGEN DR. SPOCK VERNIETIGD RUIM 6 PCT. OVERHEID NIJVERHEID EXPANSIE Socialistische Jeugd contra Telegraaf ÉÉN PROCENT VOOR BIJENKORF-PERSONEEL BEHANDELINGEN KENNIS RUSSEN LATEN SPORTVLIEGERS VRIJ STAKING OP SICILIË NAMCO NEDERLAND OPGERICHT Toeristen in Italië verdreven door storm JONGETJE OVERREDEN ZATERDAG 12 JULI 1969 55 Tin de jaarverslagen van de Ned. Bank is reeds verscheidene ma len aandacht geschonken aan het verschijnsel, dat de structurele overschotten in het „onzichtbare verkeer" met het buitenland in af nemende mate dekking bieden voor de tekorten in het goederenverkeer. Terwijl het percentage, waarmede de goedereninvoer door de goederen- uitvoer wordt gedekt, op langere termijn beschouwd, slechts een ge ringe stijging te zien heeft gegeven, is het overschot in het „onzichtba re verkeer" in verhouding tot de goedereninvoer aanzienlijk gedaald. Het eerste kwartaalbericht van de Ned. Bank concludeert hieruit, dat de wijzigingen in het „onzicht bare verkeer" voor een belangrijk gedeelte van „trendmatige aard" lijken te zijn, zodat ook in de ko mende jaren met een afnemende dekking van de goedereninvoer door het overschot in het „onzichtbare verkeer" rekening dient te worden gehouden. Dit impliceert dat, ter be reiking van bevredigende uitkomsten op de lopende rekening, de goede reninvoer in steeds grotere mate door de goederenuitvoer zal moeten worden gedekt. Potentiële mogelijk heden hiertoe lijken zeker aanwe zig. In dit verband wijst de Ned. Bank op de sterke expansie, die de export van bepaalde bedrijfsgroepen chemie en olie mede onder in vloed van omvangrijke investerin gen van buitenlandse bedrijven, de laatste paren te zien geeft en de op gang komende export van aardgas. In hoeverre deze mogelijkheden ook zullen worden gerealiseerd en zul len leiden tot een bevredigend ni veau van het saldo op de lopende re kening, zal mede afhangen van de binnenlandse ontwikkeling op het ge bied van bestedingen en kosten, zegt het kwartaalbericht. TILBURG De Tilburgse katoen spinnerij TKT gaat in de loop van '69 sluiten. Het bedrijf, ruim 500 perso neelsleden, is een onderdeel van de Ko ninklijke Nederlandse Textielunie. De beslissing is genomen na een studie Over e mogelijkheden van de spinne rij die enige maanden heeft geduurd. Daarbij is men tot de conclusie geko men, dat de TKT in het kader van het concern de minst moderne weverij heeft. Bovendien worden de soort ga rens die door het bedrijf worden ver vaardigd in het concern minder ge vraagd. Het bedrijf werkt met ongeveer 130 buitenlandse arbeiders. Het zou de be doeling zijn deze, voor zover zij dat wensen naar Twentse bedrijven van de Koninklijke Nederlandse Textielunie over te brengen. In Tilburg bestaat de indruk, dat ▼oor de niet naar Twente verhuizende werknemers voldoende werkgelegen heid in Midden-Brabant kan worden ge vonden. DEN HAAG Ten behoeve van de Eerste en Tweede Kamerfracties van de Christelijk Historische Unie en voor het opstellen van nota's, rappor ten etc. is een nieuwe defensiecommis sie gevormd, onder leiding van jhr. W. M. de Savorin Lohman (officier landmacht) en prof. J. W. M. Milatz, hoogleraar te Utrecht. Voorts hebben in de commissie zit ting G. J. Maarseveen (secr., officier Landmacht), J. Anemaet (officier Landmacht), E. H. van Eeghen (ban kier), ds. A. Karreman (luchtmacht- predikant), D. Klik (Officier Lucht macht), ir. W. Langeraar (hoofd hy drografische dienst marine), A. Ooster- (Officier landmacht), drs. J. G. de Klerk, wetenschappelijk medewerker Tweede Kamerfractie CHU, M .Aal- ders (oud-voorzitter van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen), H. de Jong (onderofficier landmacht) G. E. Baas, voorzitter van de Ned. Chr. on derofficiersvereniging, J. C. Jansen, in vaste dienst bij de onderofficiersvereni ging „Ons Belang". Tevens is besloten twee sub-commis sies in te stellen, die zich respectieve lijk zullen bezighouden met kernwapen- problemen en met het welzijn van de militairen (dienstplichtzaken, rechtspo sitie militairen e.d.) JOHANNESBURG De hoofdredac teur van de „Rand Daily Mail" te Jo hannesburg, L. Gandar, is gisteren ver oordeeld tot een boete van 500 gulden, subsidiair drie maanden gevangenis straf, voor ieder van de beide punten waarvoor hij was aangeklaagd, t.w. het geven van foutieve voorlichting over omstandigheden in de Zuidafrikaanse gevangenissen en het niet afdoende ve rifiëren van de verkregen gegevens. Een verslaggever van hetzelfde blad, B. Pogrund, werd op grond van dezelf de beschuldiging veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Het proces tegen beide journalisten was op 1 november vorig jaar begonnen. Gandar is een bekend bestrijder van de apartheidspolitiek A MSTERDAM De conjuncturele spanningen, die zich tegen het einde van 1968 opnieuw in de Nederlandsche economie begonnen af te tekenen, zijn in het eerste kwartaal van 1969 onverminderd van kracht gebleven, waar bij in het bijzonder op het gebied van prijzen en kosten een ongewenste ont wikkeling plaatsvond, zo zegt het gisteren verschenen eerste kwartaalbericht van de Nederlandsche Bank N.V. Behalve een uitgebreide statistische bijlage, waarbij het accent wordt ge legd op monetaire en financiële gege vens, en een kroniek van op economisch en financieel gebied getroffen beleids maatregelen, zal i n het kwartaalbe richt als regel een analyse worden ge geven van de ontwikkeling van de Ne derlandse economie in het afgelopen kwartaal. Voorts zal van tijd tot tijd het kwartaalbericht artikelen bevatten over bijzondere onderwerpen. De president, dr. J. Zijlstra, verheugt zich dat bij het verschijnen van dergelijke kwar taalberichten tegemoet kan worden ge komen aan de reeds geruime tijd in brede kring gevoelde behoefte aan meer frequente införmatie-verstrekking van de zijde van de Nederlandsche Bank. In het bericht schrijft de president o.a., dat de prijsontwikkeling zeer on bevredigend was. Het prijspeil van de gezinsconsumptie gaf in de eerste vier maanden een stijging te zien van meer dan zes procent, waarvan 2V* punt moet worden toegeschreven aan de in vloed vain de invoering der belasting op de toegevoegde waarde (BTW) en van enkele andere belastingmaatrege len, alsmede aan de invloed van de verhoging van de huren en tarieven van overheidsbedrijven. Onder deze omstan digheden was het duidelijk, dat de zich op basis van overeengekomen contract- vern/ieuwi,ragen voor 1969 aftekenende stijging der lonen per werknemer van acht a negen procent, slechts een zeer beperkte verhoging van reëel beschik bare inkomens kon betekenen. De hier in besloten liggende problematiek, waar bij het er met name om zal gaan door een gezamenlijke inspanning van alle partijen de inflatiespiraal te doorbre ken, staat thans in de volle aandacht. De betalingsbalans heeft in het eerste kwartaal geen duidelijke verbetering te zien gegeven. Het overschot in de periode april 1968-maart 1969 was vrij wel gelijk aan dat van 1968, te weten ca. f 250 min, overeenkomende met niet meer dan 0,3 pet. van het rationale in komen. Het percentage, waarmede de goe dereninvoer door goederenuitvoer wordt gedekt, vertoonde ten op zichte van het eerste kwartaal van 1968 enige stijging; het overzicht in het „onzichtbare" verkeer gaf ech ter daartegenover een verdere rela tieve teruggang te zien. Wat de over heidsfinanciën betreft, heeft de re gering onderstreept dat in 1969 strin gent zal worden gestreefd naar ver mijding c.q. compensering van be grotingeoverschrijdingen bij het rijk, terwijl het beleid er voorts op zal zijn gericht inflatoire financiering door de overheid te vermijden. De uitkomst van het eerste kwartaal heeft in deze opzichten intussen nog geen verbetering te zien gegeven. Het financieringstekort van de gehele over heid beliep in de periode april 1968- maart 1969 nog steeds circa vijf procent van het nationale inkomen. Het beroep op liquiditeitscreatie van de overheid was in het eerste kwartaal niet gerin ger dan in het eerste kwartaal van 1968. De totale binnenlandse liquidi teitscreatie gaf in het eerste kwartaal een belangrijke teruggang te zien. Ondanks netto kapitaalinvoer uit het buitenland trad in het eerste kwartaal enige liquiditeitsverkrapping op. De rente op de geld- en kapitaalmarkt on dervond, behalve van deze verkrapping tevens 'n opwaartse invloed van forse rentestijgingen in het buitenland. Met name op de Eurodollarmark was de rentestijging zeer aanzienlijk. Deze ont wikkeling, die zich na het eerste kwar taal nog in versterkte mate heeft voort gezet, was tezamen me de binnenland se inflaoire tendenties, in april aanlei ding tot een verdere verhoging van de rentetarieven van de Ned. Bank. Over de economische onwikkeling zegt het kwartaalbericht dat, volgens de voorloige en nog onvolledige gege vens, o.m. de produktie in de nijver heid minder sterk is gestegen dan in het vierde kwartaal van 1968. De tota le produktie in de bouw lag in het eerste kwartaal van 1969 tweeëneenhalf pet. beneden het niveau in de overeen komstige periode van 1968- De produk- tiedaling ging gepaard met een ster ke uitbreiding, met tien pet., van het aantal arbeiders in de nieuwbouw. Voor zover een eventuele vervroe ging van woningbouwinvesteringen niet louter aan het tijdstip van registratie is toe te schrijven, zou hieruit een be langrijke achteruitgang van de arbeids productiviteit mogen worden geconclu deerd. Over de loonontwikkeling merkt het bericht op, dat de verbeterde con currentiepositie, die de Nederlandse in dustrie zich in 1968 had verworven, doordat haar loonkosten per eenheid produkt met 2V» pet. waren gedaald, dit jaar niet zal worden gehandhaafd. Een definitieve uitspraak hierover is intus sen pas mogelijk, wanneer meer gege vens over de feitelijke ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit en de loon kostenstijging in het buitenland bekend zijn. De in 1968 opgetreden sterke expan sie van de Nederlandse goederenhan del met het buitenland heeft zich in het eerste kwartaal van 1969 voortgezet, chet dekkingspercentage steeg van 90Vt in het vierde kwartaal van 1968 tot 92 in het eerste kwartaal van 1969. Het handelsverkeer met de overige EEG- landen heeft zich wederom sneller uit gebreid dan dat met de rest van de wereld. Met name de import uit en de export naar Frankrijk, alsmede de in voer uit Italië, vertoonden een krachti ge expansie. Een sterke teruggang deed zich voor bij de handel met de VS, waarbij de havenstakingen aldaar van invloed zullen zijn geweest. AMSTERDAM De Socialistische Jeugd van Nederland, een organisatie van politiek links gerichte jongeren, heeft zich blijkens gistermorgen tij dens een persconferentie gedane me dedelingen door de perschef Rob Lan ge tot de Raad voor de Journalistiek (het tuchtcollege van de Vereniging van Nederlandse Journalisten) gewend met een klacht tegen het dagblad „De Telegraaf". De klacht houdt in, dat het dagblad een hetze tegen de S. J. voert en daarbij gebruik maakt van leugens en falsificaties. De „Commune Nieuw Nederland", 'n actiegroep, welke zich in het bijzonder bezig houdt met de binnen- en buiten landse jeugd, die zich om het nationaal monumenten op de Dam verzamelt, heeft een klacht tegen de Telegraaf ingediend bij de Amsterdamse off-1- cier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker. In die klacht wordt gesteld „dat de kransenoorlog tissen de Telegraaf ener- tijds en de Commune Nieuw Nederland anderzijds tot mobilisatie van rechts- extremisten heeft geleid". De vernie ling van een krans door een zestal jon ge Duitsers en een lid van onze com mune zo wordt in de brief aan de officier van Justitie gezegd werd aanleiding voor de Telegraaf tot dis proportionele publiciteit. De Commune Nieuw Nederland heeft voorts aan Prins Bernard om een onderhoud verzocht en aan burgemees ter dr. I. Samkalden. UTRECHT Tussen de directie van Bijenkorf Beheer N.V. en de in Decom samenwerkende bonden van winkelper soneel is overeenstemming bereikt over de door de SER geadviseerde uitkering ineens van een procent van het jaar inkomen 1969. Deze uitkering zal worden toegekend aan alle ruim 10.000 werknemers, die per 1 augustus a.s. in dienst zijn van de tot het Bijenkorf-concern be horende werkmaatschappijen, t.w. ma gazijn De Bijenkorf, Hema, Galeries Modernes, Van der Hart Arnhem, Per ry van der Kar en S.I. de Vries N.V. De uitbetaling zal plaats hebben gelijk met de salarisbetaling over de maand augustus. BOSTON Richard kardinaal Cushing, de r.-k. aartsbisschop van Boston, heeft een speciaal gebed op gedragen voor de bemanning van de Apollo-11. Het is afgedrukt in het blad van het diocees, en luidt ten dele als volgt: „Eeuwige God, U hebt besloten dat de mens de rentmeester zij van een onvoltooid heelal. In dat besluit hebt u de mens opgedragen Uw heel al te onderzoeken en tot ontwikke ling te brengen. Over een paar da gen zullen drie vastbesloten man nen onze planeet verlaten en voor de eerste maal hun menselijke voet stappen drukken op het stoffige op pervlak van de maan. Wij smeken u deze mannen te leiden en te be schermen bij hun poging om een nieuwe dag en een nieuw tijdperk te onthullen". BIAK De verboden Vrij Papoea Beweging (OPM) heett gisteren ont kend, dat er ooit plannen hebben be staan de vertegenwoordiger der Ver enigde Naties, dr. Ortiz Sanz, te ver moorden. In een verklaring van de OPM wordt gezegd, dat de Indonesi sche regering zelf dergelijke plannen heeft beraamd. Volgens de OPM heeft de Indonesi sche regering plaatselijk pro-Indonesi sche groepen, zoals de Rood-Wit-bewe- ging, omgekocht om dr. Sanz te doden. Deze groepen zouden transistorradio's, buitenboordmotoren en geld hebben go- kregen. Indonesische autoriteiten hebben vo rige maand meegedeeld, dat een OPM- komplot was opgerold, dat tegen dr. Sanz was gericht. De OPM zou op die wijze de „daad van de vrije keus" heb ben willen torpederen. In de verklaring van de OPM, die in slecht Engels was gesteld en onder de deur van de hotel kamer van de Reuter-correspondent in Biak was geschoven, wordt gezegd: „Als dit plan met succes was uitge voerd, zou de Indonesische regering de schuild in de schoenen van de bevol king van Biak in het bijzonder en in die van de gehele bevolking van Pa poea in het algemeen hebben gescho ven." Volgens de OPM zijn 412 mensen om gekomen bij een anval van Indonesiës op twee dorpen. MOSKOU De twee dagen durende zitting van de beide kamers van de Opperste Sovjet is gisteren gesloten, nadat de 1517 afgevaardigden una niem de buitenlandse politiek en het optreden van de Russische regering in zake buitenlandse betrekkingen hadden goedgekeurd. Hoofdpunt op de agenda was de don derdag gehouden rede van de minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko, die beschouwd wordt als een mogelijke opening naar een dialoog tussen Mos kou en het Westen ter verbetering van de internationale sfeer. Gromiko beschuldigde China van een anti-Russische houding, maar onthulde, dat het Kremlin discussies tussen de twee landen had voorgesteld over we derzijdse problemen. Gisteren zei de eerste secretaris van de communistische partij van het district Chabarovsk, dat China dit jaar meer dan 100 maal pro vocerend is opgetreden in de grensge bieden. Bovendien zijn wijzigingen in de strafwetgeving voor de Sovjet-Unie goedgekeurd, die een hardere vorm van „corrigerende arbeid" in de straf kampen mogelijk maken. Volgens het uit de beginpriode van de Sovjetstaat daterende wetsvoorschrif ten voor de „corrigerende arbeid" kon men in de werkkampen worden onder worpen aan drie behandelingen. Daar is voor mannelijke recidivisten nu een vierde nog strengere bijgekomen. De toepasbaarheid hiervan hangt af van het persoonlijk gedrag. Volgens de vo rige wet was men pas „recidivist" na het begaan van drie of meer misdrij ven, maar nu zullen hiervoor twee mis drijven voldoende zijn. De debatten werden in bepaalde krin gen van de Oosteuropese intelligentsia met belangstelling gevolgd wegens de mogelijke uitwerking van de wetten op het lot van beroemde veroordeelde per soonlijkheden, zoals Joeri Daniël, An drei Sinjavski, Alexander Ginsburg, Galanskof en anderen. Enkele andere door de Opperste Sov jet goedgekeurde strafrechterlijke be- MOSKOU De Westduitse dr. Si- chelstiel en de Amerikaanse luitenant kolonel Patterson, die op 4 juli met hun sport vliegtuig bij Batoemi aan de Zwarte Zee een noodlanding moesten maken, zullen worden vrijgelaten, al dus is in Moskou bekend geworden. ASSEN De officier van Justitie, mr. Ph. M. Schenkberg van Mierop heeft gisteren voor de Asser rechtbank 12 maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan 5 voorwaardelijk, ge- eist tegen de 21-jarige koopman N. W. uit Hoogeveen. Hij had als gevolg van een oude familievete op 27 januari j.l. schoten gelost op zijn achterneef in een café aan de vaart in Assen. Deze, de 32-jarige koopman J. K. W. uit Assen /werd in de heup getroffen. De toeval lig in het café aanwezige 26-jarige kap per O. V. S. uit Assen greeg een schot, dat rakelings het hart miste. De offi cier van Justitie achtte niet poging tot doodslag, wel poging tot zware mis handeling bewezen. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. m PALERMO Op Sicilië is gisteren een algemene staking begonnen, die gesteund wordt door alle vakbewegin gen. De actie is bedoeld als protest te gen de economische en sociale crisis toestand, waarin het eiland verkeert. In de belangrijkste industrie- en land bouwcentra van Sicilië werden massa bijeenkomsten gehouden. ADVERTENTIE KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES UEDHERRNFOeRlANON V 020 946287 AMSTf HOAM ATHENE De Griekse minister president, Papadopoulos, gaat zich ern stig afvragen of Griekenland nog lan ger deel van de Raad van Europa moet blijven als doelwit van al degenen „die weigeren waarlijke democratie toe te passen", aldus werd gisteren uit Athene gemeld. In een vraaggesprek zei de premier, dat hij begint te wanhopen of de andere landen van de Raad van Europa Griekenland ooit zullen begrij pen. Griekenland is blijven zitten in de hoop, dat de raad de nieuwe werkelijk heid in Griekenland eerlijk zou kunnen beoordelen. Maar gezien de loop der gebeurtenissen en de slechte procedu res in de raad was hij begonnen te wan hopen. Hij voegde er echter aan toe, dat de Griekse regering nog geen de finitief besluit heeft genomen. In antwoord op een vraag over een eventuele hardere politieke lijm na het conflict met de Griekse staatsraad zei premier Papadopoulos, dat het stand punt vam de Griekse regering niet ver anderd is. Het staatsraad is zelf met een geschil begonnen door een decreet, waarbij 21 magistraten werden ontsla gen, ongeldig te verklaren. Daarmee werd een besluit van de regering be twist. Als het conflict met de staats raad ontevredenheid en leed heeft ver oorzaakt, is de regering de eerste die zulks betreurt. Ook zei de premier dat de regering ernaar streeft zo spoedig mogelijk ver kiezingen te houden. Hij zei van oor deel te zijn, dat die verkiezingen kun nen worden georganiseerd, zodra er geen gevaar is dat er een einde komt aan de huidige toestand. De regering wil tot elke prijs een terugkeer naar de vroegere toestand voorkomen. Het zal waarschijnlijk nog eni ge dagen duren, voordat de actrice Marianne Faithfu (foto), die in een ziekenhuis in Sydney ligt na het innemen van een grote hoe veelheid opwekkende midden, door de politie en de autoriteiten van de immigratiedienst kan wor den gehoord. De politie, en ook de douane, wil o.m. weten of de in haar hotelkamer te Sydney aan wezige en inbe slag genomen op wekkende en verdovende midde len door haar het land zijn bin nen gesmokkeld of dat zij ze in Australië heeft verkregen. Men is het er ook niet helemaal over eens of de actrice, de vriendin van de Engelse popzanger Mick Jagger van de Rolling Stones, al dan niet illegaal het land is binnen gekome Marianne Faithful is nog steeds buiten bewustzijn alhoewel haar toestand langzaam vooruit blijft gaan. De actrice was met Jagger naar Australië gekomen om daar de hoofdrollen te spelen in een film. Al zij terug in Londen zijn zul len zij daar voor de politie moe ten verschijnen wegens het des tijds in het bezit hebben en ge bruiken van verdovende middelen. De rechter had onlangs toege staan dat de zaak wordt aange houden om de twee de gelegenheid te geven de film in Australië te voltooien. palingen zijn: gedetineerden, veroor deeld tot een lange gevangenisstraf, moeten alvorens te worden vrijgelaten de kennis hebben verworven, corres ponderend met die van een opleiding van acht klassen lager onderwijs en een beroepskennis die hun garandeert na hun vrijlating werk te kunnen vin den. Personen wier gedrag gedurende de detentie wijst op weigering zich te ver beteren, moeten na hun vrijlating een zekere periode onder toezicht van vei ligheidsorganen worden gesteld. (naar verluidt is dit het geval met Joeri Daniël). De minister voor Buitenlandse Han del, Nikolai Paitalisjef, verklaarde gas teren, dat de Sovjet-Unie een van de grootste handelslanden van de wereld is geworden en met meer dan 100 lan den handelsbetrekkingen onderhoudt. BRUSSEL Te Oostkamp bij Brugge is donderdag de eerste steen gelegd voor een forse uitbreiding van de Sie- mensfabriek voor telecommunicatie- apparatuur. De uitbreiding zal de pro- duktiecapaciteit verdubbelen en het aantal personeelsleden van 2000 op 3000 brengen. Er zijn voorts reeds plannen voor een verdere uitbreiding die nog- eens 1500 arbeidsplaatsen zal scheppen. Het belang dat men in Vlaanderen aan deze economische expansie hecht werd donderdag geïllustreerd door de aanwezigheid van niet minder dan ze ven ministers, en de voorzitter van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, bij de plechtigheid. AMSTERDAM Namco Machinery Incorporation, gevestigd te Maspeth (New Jersey) in de V.S., heeft, blijkens de Ned. Staatscourant opgericht Nam co International (Nederland) N.V. in Utrecht. De vennootschap heeft ten doel het ontwerpen, kopen en verkopen van industriële vaatwasmachines e.d. Het verkoopkantoor van Namco in Utrecht is de enige vestiging buiten de V.S. Namco Machinery Incorporation in de V.S. werkt met ongeveer 100 per soneelsleden. Namco produceert speci ale reinigfcigsmachines voor hoofdzake lijk de ihemische industrie. Het kapi taal van de Namco International (Ne derland) bedraagt f 50.000, verdeeld ln 50 aandelen, elk groot f 1000, waarvan geplaatst en volgestort 10 aandelen. De Namco Machinery Incorporation neemt hier in deel met negen aandelen. De volstorting der geplaatste aandelen ls in contanten geschied. Voor de eerste maal wordt tot directeur benoemd de heer G. C. M. van Erp. MIDDELBURG De Verenigde Ne derlandse confectiebedrijven hebben over de eerste helft van dit jaar aan zienlijk betere resultaten behaald dan in de eerste helft van '68. De produk- tiecapaciteit van de bij Veneco aan gesloten bedrijven was volledig bezet. Verwacht wordt dat de gunstige ont wikkeling zich, gezien de orderporte feuille, zal blijven voortzetten. UTRECHT In het thans versche nen jaarverslag over 1968 van het Ver bond voor Veilig Verkeer wordt met ROME De Italiaanse kust is gis teren geteisterd door hevige stormen, die duizenden toeristen uit de kustge bieden verdreven. Weerdeskundigen zeiden, dat Italië zijn slechtste zomer sinds tien jaar ondervond. In vele de len van het land daalden de tempera turen tot een herfstniveau. Huilende stormen woedden rond Sicilië, waar door vissersboten niet konden uitvaren en vakantiegangers de kustplaatsen om imden. Napels werd geteisterd door hevige regenbuien, waarbij een elektriciteitsleiding naar beneden kwam. DEN HAAG De officier van justitie b(j de Haagse rechtbank sprak gisteren over een „industrie" op het gebied van autodiefstal, waarvoor twee broers te rechtstonden. Door middel van een geraffineerd systeem hadden zij in een half jaar t(jd 46 in België, voornamelijk in Antwerpen, gestolen auto's naar Neder land overgebracht en hier voor het merendeel op de automarkten verkocht. Naar schatting hebben z(j op die manier vooor rond twee ton aan gestolen auto's verhandeld. De officier eiste wegens diefstal te gen de 31-jarige vertegenwoordiger D. G. V. uit Katwijk drie jaar gevange nisstraf en tegen diens 25-jarige broer Alfred R. V. wegens medeplichtigheid twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Bei de verdachten, volgens rapporten van de psychiaters, begiftigd met een be hoorlijk verstand, doch met gebrek aan normbesef, waren reeds eerder wegens inbraken tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden veroordeeld en, na een deel van de straf te heb ben uitgezeten, voorwaardelijk in vrij heid gesteld. De oudste broer kwam daarna in relatie met iemand die zei een vlees-importbedrijf te willen be ginnen, doch aan dat bedrijf bleek een luchtje te zitten. Omdat, zo ver klaarde verdachte, hij bang was daar bij te worden betrokken en dus op nieuw te worden gearresteerd om het restant van zijn straf te ondergaan ging de oudste broer naar België. Hij kon daar geen werk vinden en kwam toen op het idee auto's te gaan stelen. Hij riep daarbij de hulp in van zijn broer, wiens taak het werd fel Neder land autowrakken te kopen, waarvan dan bepaalde onderdelen, waaronder het nummerbord, werden gesloopt. Bij voorkeur ging het om auto's van een recent bouwjaar die total-loss waren ge raakt bij een botsing. In Antwerpen of omgeving werden dan auto's van het zelfde type en bouwjaar gestolen, die vervolgens in een in Antwerpen gehuur de garage werden bijgewerkt en aan gepast aan het kentekenbewijs. In Nederland werden de wagens van de hand gedaan, soms aan particulie ren doch de meeste vonden afzet op de automarkt in Utrecht, waar volgens de officier beide verdachten bekend ston den als harde zakenlieden, die aan hun niet te lage prijs vasthielden. De auto's varieerden meestal in prijs van f3000 tot f 4000. Hoewel de officier slechts 5 diefstal len ten laste had gelegd hadden ver dachten de diefstal van 46 auto's be kend. De psychiaters verklaarden voor beide verdachten een psychiatrische begeleiding noodzakelijk te achten, ge zien hun instelling en ook omdat de verwachtingen omtrent hun toekomst dubieus worden geacht. De raadsleden mevr. mr. H. E. Bels-Poortenaar en mr. W. F. M. Bosschart bepleitten cle mentie. Vonnissen op 22 juli. MENALDUMADEEL Gistermid dag is in Dronrljp, gemeente Menaldu- madeel, het driejarige jongetje H. N. L. Gerritsma door een vrachtauto aan gereden en op slag gedood, toen hij met zijn autoped de rijweg overstak. voldoening geconstateerd, dat in het beleid van de minister van Verkeer en Waterstaat b(j de bestrijding van de verkeersveiligheid zowel mens, weg ala voertuig een gelijkwaardige plaats is toegekend. Het verbond pleit echter voor nog meer aandacht ten aanzien van het wetenschappelijk onderzoek naar de gedragingen van de mens in het verkeer alsmede de motieven en achtergronden. In 1968 vielen in het Nederlandse wegverkeer 2890 doden en werden 62.087 mensen licht of ernstig gewond. Vergeleken met het jaar daarvoor geeft het dodencijfer een stijging te zien van één procent. Het verbond vindt het verheugend, dat deze stijging aanzienlijk beneden het jaargemiddel de van 6,5 procent over de afgelopen vijf jaar is gebleven. Toch wordt in het jaarverslag gewaarschuwd tegen het te snel nemen van conclusies inzake deze ontwikkeling. Van een feitelijke vermindering van de absolute cijfers is volgens het verbond geen sprake. Bovendien hebben bijvoorbeeld de ja ren 1958 en 1963 veel sterkere dalin gen van het dodental te zien gegeven (respectievelijk 5,6 en 3,6 procent), maar deze jaren werden later door aanzienlijke stijgingen gevolgd (na de 3,6 procent daling in 1963 volgde een stijging van 18,3 procent in 1964). BOSTON Een Amerikaans hof van appel heeft gisteren de vorig jaar juli over de wereldberoemde kinder arts Benjamin Spock en drie medebe- klaagden gevelde vonnissen vernie tigd. Het viertal was destijds schuldig bevonden aan een samenzwering om jongelui aan te sporen tot dienstweige ring. Een federale rechtbank in Boston veroordeelde hen elk tot twee jaar ge vangenisstraf en een boete van 5.000 dollar. Het hof van appel heeft de 65-jarige dr. Spock en de student Michael Ferber van rechtsvervolging ontslagen. Het ge lastte een nieuw proces tegen de stu- dentengeestelijke William Sloane Coffin en de schrijver/docent Mitchell Good man. Volgens het hof had rechter Ford destijds de jury verregaand beïnvloed.

De Vallei | 1969 | | pagina 7