Veenendaals dagblad 'Amerikanen houden Loena-15 nauwlettend in het oog Oefenen met L.M. Buiten Achtduizend postduiven door mistral weggevaagd Rode Kruis mag aantal vluchten op Biafra maken Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei I Stralend weer bij de start Besprekingen in Chabarovsk worden hervat Militair gooit handgranaat op speelplaats Vele gewonden bij onlusten in Nrd-Ierland SOVJET-RUIMTESONDE GAAT APOLLO-U VOOR Minister Veringa naar lancering GERARD WAS EEN MEISJE Schade 2*U miljoen gulden Ruzie eindigde in omarmin» Tien gewonden bij frontale botsing Brandweerman omgekomen in Otterlo H BORMAN BOOS Bed VAAG ESKADER GRONDMONSTERS MAN VERDACHT VAN OPLICHTING Afkoelingsperiode bij mijnmaalschappij op Curasao MARIANNE FAITHFULL BIJ BEWUSTZIJN MUUR STORTTE l/V Nieuwe socialistische partij in Frankrijk zingende dolfijnen.. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk-Tel. 03410-2569. c* Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Qiro 1321600. Losse nummers 0,25: Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. nu 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 14 JULI I969 - 43e JAARGANG no. I62 /^APE KENNEDY Amerikaanse volgstations letten scherp op de Russi- sche ruimtesonde Loena-15, die het afgelopen weekeinde in de richting 0 De astronauten Armstrong (links) en Aidrin zijn hier druk aan het oefenen in het imitatie- maanlandingsvaartuig (LM.), waar mee zij als eersten op de maan zul len landen. van de maan werd gezonden. De Loena-15 kan wellicht storende invloed heb ben op de komende tocht van het bemande ruimteschip Columbia naar de maan. Volgens zegslieden van de Ameri kaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimtevaart (NASA) is het niet aanne melijk, dat de Sovjet-Unie met deze niet-aangekondigde lancering de tocht j van de astronauten Armstrong, Aldrin j en Collins opzettelijk wil doorkruisen J of storen. In de Sovjet-Unie is nauwkeurig be- kend welke koers de drie astronauten j op weg naar de maan en op de terug- weg van de maan naar de aarde zul- j leci volgen indien hun reis volgens plan J gaat. et zal stralend weer zijn wan neer de astronauten Arm- strong, Aldrin en Collins woensdag aan hun reis naar de maan begin- nen. Die verwachting werd gisteren bekend gemaakt door de weerkun- ddge dienst op de lanceerbasis. Een halve aardbol westwaarts j daarvan ging gisteren het Ameri- kaanse vliegdekschip Hornet op weg van Honoloeloe naar de plek waar het op 24 juli de drie astronauten na hun terugkeer aan boord moet nemen. Er waren enkele kleine technische moeilijkheden in de ma- chinekamer van de Hornet, maar die hoopte men snel te kunnen ver- helpen. Armstrong, Aldrin en Collins ge- noten gisteren van hun laatste rust- j dag voor de aanvang van hun reis. Zij waren van plan geweest wat uit te blazen op het strand, nabij de plek op de lanceerbasis waar zij hun eigen buitenhuis hebben, maar J het weer was erg regenachtig. Het slechte weer was ook een te- genvalier voor de honderden tech- nici die een „adempauze" hadden J gekregen. Tijdens het weekeinde werd het aftellen zestien uren lang onderbroken. Frank Rorman, de ex-astronaut J di thans een functie heeft bij de Amerikaanse ruimtevaartraad niet te verwarren met NASA heeft het aan de stok gekregen met j dr. Charles Berry, de chef van de 5 medische dienst van NASA. Volgens Borman had dr. Berry het voorge- nomen diner van president Nixon met de drie astronauten op de avond voor hun vertrek niet mogen afraden. Het etentje met Nixon zou heel goed voor het moreel van Arm- j strong, Aldrin en Collins zijn ge- weest, meende Borman. Borman was in zijn wiek gescho- j 5 ten, omdat hij het was geweest die een uitnodiging voor het diner met Z de astronauten naar het Witte Huis J 5 had gezonden en omdat dr. Berry S dat diner had afgeraden zonder 5 overleg met hem te plegen. SCHIPHOL Minister dr. G. H. Ve- ringa (Onderwijs en Wetenschappen) is gisteren van Schiphol naar Ameri ka vertrokken. Hij behoort, evenals prins Claus, tot het grote gezelschap diplomaten en politici dat van nabij de lancering van de Apollo 11 naar de maan op 16 juli zal bijwonen. XJier en daar in de bossen geven de plaatsen, waar de reebok zijn bed opmaakte, aanduiding voor de aanwezigheid van dit wild en het is aardig, wanneer de stad se pensiongasten daar oog voor hebben. Die krab- en veegplekken kunnen veelvuldig wezen, want ree- en komen jaar-op-jaar méér voor. We dienen er echter aan te denken, dat een eenmaal benutte sponde weinig attractie meer schijnt te bieden, m.a.w. dat uit het aantal bedden niet de stand der dieren mag worden afgelezen. Komen ze in de kwekerij van het bosbeheer, dan volgen ze gaarne de open ril len met de jeugdige sparretjes en daar het ree, vóór het zich neer laat, nooit nalaat het leger zorgvul dig van takjes, sprik, dennekegels enz. te ontdoen door slaan met de voorlopers wordt menige plant losgerukt en rveggeslingerd of anderszins beschadigd, terwijl tenslotte een uitgetrokken zaailing zelden weer op de kale plek vaste voet krijgt. Zo is het zondenregis- ter voor de bosbouwer onaangena me lectuur, al wordt er menige, overtreding aangedikt. Liever ziet men evenwel, dat onze bosgazellen zich concentreren op de bermen van de wegen en clairières. Behal ve aan de ligplaatsen met hun ge schramde, als geroskamde stam metjes en de over het pad gegesel de blaren en mosplakken aan het hout, kennen we nog andere aan wij zingen voor het verblijf van ree wild, zoals de geelwitte strepen tussen het schaarhout, waar de bok het ruw-behaarde bast- of kolfgewei schoonde, door het fluweel van de koptooi aan vrijstaande dunne stammen af te schuren. We blijven daar morgen nog even naar kijken. 14 juli 1969 A. B. WIGMAN Bij NASA waren geen technische ge gevens over de tocht van de nieuwe Russische ruimtesonde bekend. In de Sovjet-Unie werd er alleen over ge meld, dat de ruimtesonde dient voor voortzetting van de wetenschappelijke bestudering van de maan en omgeving daarvan. Precies op dezelfde vage ma nier was in april 1968 de taak beschre ven van de ruimtesonde Loena-14, die toen in een baan om de maan werd ge bracht. Loena-15 werd gistermorgen volgens Radio-Moskou uit een baan om de aar de in de richting van de maan gesto ten. Dat gebeurde om vijf minuten voor zes Moskouse tijd. Het eerste nieuws daarover maakte Radio-Mos kou pas drieëneenhalf uur later be kend. De ruimtesonde was toen al 65.000 kilometer van de aarde verwij derd. Op Cape Kennedy is de Russische be- langstelling voor de komende lancering van de Apollo-11 duidelijk merkbaar. Een eskader van de Rode Vloot, be- staande uit een met raketten bewapen- de kruiser en zeven andere schepen ligt sedert zaterdag op een afstand van ongeveer dertig mijl van de lanceer- basis uit de kust. Het eskader zal vier dagen na het begin van de reis naar do maan van Armstrong, Aldrin en Collins een offi- cieel bezoek aan Cuba brengen. Amerikaanse verkenningsvliegtuigen en een radarschip van de Amerikaan- se marine houden het Russische eska- der in het oog. De directeur van het observatorium, J Sir Bernard Lovell, zei niet te ver- j wachten, dat de „Loena-15" grond- monsters van de maan naar de aar- j de zal brengen. Hij gelooft, dat het Russische maanschot het begin is van een nieuwe serie maanvluchten, die moet resulteren in het naar de aarde brengen van maangrond door onbemande ruimteschepen. Volgens Lovell zijn de Russen nog niet zo ver dat ze dit nu al kunnen doen. Hij geloofde dat zij flink op hun tijdsche ma achter zijn geraakt, terwijl de Amerikanen inmiddels een jaar op hun programma vooruit zijn. De Amerikaanse ruimtevaarder Frank Borman, die dit weekeinde van een reis door de Sovjet-Unie in de Ver enigde Staten terugkeerde, heeft zich sceptisih uitgelaten ten aanzien van de kans van slagen wanneer de Russen, zo als osmmigen vermoeden, met de „Loe na-15" grond van de maan naar de aar de willen brengen. Wanneer het ze lukt zou het groots zijn, maar het is tamelijk moeilijk, aldus Borman, die daaraan toevoegde dat een dergelijk succes het belang van de Amerikaanse bemande ruimetvlucht met de „Apollo-11" niet behoeft te verkleinen. Het feit, dat een mens zich ter plaatse een oordeel kan vormen is door niets te vervangen, al dus de ruimtevaarder. HEINO Het gezin H. Askamp in Heino heeft bijna een dag in de veron derstelling geleefd dat hun pasgeboren kind een jongen was. De vader liet zelfs de baby als jongen in de burgelijke stand opnemen. De vergissing ontstond toen de arts, die bij de bevalling aanwezig was, de ouders direct na de geboorte feliciteerde met de „welgeschapen zoon". Niemand controleerde of het geslacht wel juist was vastgesteld. Pas enkele uren nadat de vader zijn zoon had laten inschrijven kwam men achter de waarheid. Intussen heeft het dochtertje van het gezin Askamp een andere naam gekre gen. Het heet inplaats van Gerard voor taan Ilse. De Zwolse officier van Justitie zal eerst nog toestemming moeten geven voor wijziging van de geboortenakte. VENLO De Venlose politie heeft de 55-jarige C. B. uit die stad aange houden op verdenking van oplichting en valsheid in geschrift. Twee finan cieringsmaatschappijen zou hij hebben opgelicht voor respectievelijk 75.000 en 42.000 gulden. AMSTERDAM Per 1 oktober is de heer H. ten Brink, hoofdredacteur van „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het NKV, benoemd tot hoofdre dacteur van een nieuw uit te geven tijdschrift bij NV Uitgevers Maatschap pij „Bonaventura" (Elsevier). WUPPERTAL Ruim 8000 Europese postduiven worden vermist. Hun eige naren in zes landen, waarbij ook Nederland, vréztp dat een mistral in Zuid- Frankrijk de schuldige is. Slechts 30 van de 8.217 postduiven, die vrijdag in Barcelona werden losgelaten voor een internationale vliegwedstrijd, zijn tot dusverre naar hun hokken te ruggekeerd. Dit heeft Helmut Joel van het „Wcsl- duitse verbond van postduivenhouders" bekendgemaakt. Eerlijk gezegd vrezen wij het ergste, merkte hij op. Volgens Joel zijn de duiven door de mistral (een koude droge wind) vermoedelijk de Middellandse Zee ingeblazen. Wij veronderstellen, dat de vogels in het water terecht zijn gekomen toen zij de Rhónevallei bereikten, zei hij. De duiven, die het overleefd hebben, zullen vermoedlijk enkele dagen nodig hebben om de reis naar het noorden voort te zetten. Het gros van de duiven had zater dag weer op de hokken moeten zijn, zei Joel. Wij vrezen thans, dat de meeste niet zullen terugkeren. De gemiddelde waarde van de dui ven was 270 gulden, zei hij, maar som mige waren tienmaal zoveel waard. Het totale verlies wordt geraamd op 2.250.000 gulden. MOSKOU De Chinese delegatie, die in de Russische stad Chabarovsk met de Russen besprekingen heeft gevoerd over scheepvaartkwesties op de rivie ren aan de gemeenschappelijke grens doch zaterdag de onderhandelingen als gevolg van het recente indident op het eiland Goldinski in de grensrivier Amoer afbrak, is binnen 24 uur van gedachten veranderd. De Chinezen lie ten gisteren weten, dat zij bereid zijn in Chabarovsk te blijven en de be sprekingen voort te zetten. De Russen waren vervolgens even eens tot hervatting van de conferentie bereid. De onderhandelingen van de in 1951 gevormde „gemengde commissie" in Chabarovsk begonnen op 18 juni van dit jaar. Zij hebben ten doel scheepvaartproblemen op de grensrivie ren Oessoeri, Amir, Argoen, Soengatsja en het Hankameer tot een oplossing te brengen. Doordat de rivieren door de toevloed van smeltwater vaak hun loop veranderen moeten de scheepvaart routes herhaaldelijk opnieuw worden vastgesteld. TURIJN Twee automobilisten, die na een aanrijding in Turijn in een heftige ruzie verwikkeld raak- ten, zijn elkaar tenslotte tot tranen bewogen in de armen gevallen. Toen omstanders namelijk de twee kemp- I hanen ertoe hadden bewogen el- kaars namen en adressen te note- ren en de zaak aan de verzekerings maatschappijen over te laten ontdek- ten zij, dat zij halfbroers waren die elkaar sinds 1941 niet meer hadden ontmoet. De mannen besloten meteen ij de schade in te halen en gezamenlijk de vakantie door te brengen. Een van de broers woont en werkt in Londen, de ander in zijn geboorte- plaats Cagliari op Sardinië. SCIIOONLOO In Schoonloo ont stond zondagmiddag een frontale bot sing lussen twee personenauto's, waar bij tien personen werden gewond. Met drie ambulances werden zes ernstig ge worden naar het Wilhelminaziekenhuis in Assen overgebracht. Een personenauto, bestuurd door de 46-jarige heer Bloemraad uit Wormer- veer, verleende geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de heer Glas uit Stadskanaal. De heer Bloem raad, zijn 45-jarige echtgenote en een 69-jarige schoonvader werden ernstig gewond. Een vierde inzittende, mevr. Oostveen kon na behandeling huis waarts keren. Van de andere auto werden de twee dochtertjes (11 en 12 jaar) van de fa milie Glas en een grootvader ernstig gewond. De heer Glas zelf, zijn echt genote en een grootmoeder werden licht gewond. Beide auto's waren toaal ver nield. WILLEMSTAD De regering van de Nederlandse Antillen heeft in ver band met een bij de mijnmaatschappij Curacao dreigende algemene staking, die vanochtend zou beginnen, een afkoe lingsperiode van dertig dagen afgekon digd. Dit betekent dat de staking voor lopig van de baan is, evenals de slui ting van het bedrijf waarmee de di- reetie van de mi jnmaatsehappij had ge dreigd. De vakbond van mijnwerkers had be sloten het werk in het gehele bedrijf neer te leggen indien zijn eisen niet uiterlijk maandagochtend waren inge willigd. De directie deelde daarop de regering zondagavond telegrafisch mee dat zij in dat geval geen andere mo gelijkheid zag dan sluiting. De eerder door de maatschappij ge dane ioncessies (o.m. vier procent loons verhoging betekenen een verdere druk op de financiële toestand van het be drijf. De maatschappij leed in 1968 een zwaar verlies en de vooruitzich ten voor 1969 zijn uiterst marginaal, zo werd meegedeeld. DEN HAAG In de Terwestenstraat in Den Haag heeft zaterdagmiddag het zevenjarige meisje Petra S. brand wonden aan de linkerhand opgelopen, toen zij een ontbrandende oegengra- naat opraapte. De granaat was door de 21-jarige dienstplichtig militair C.M. uit een raam gegooid. Petra pakte de ontbran dende granaat op en liep lichte brand wonden op. Zij kon ter plaatse worden behandeld. M. is door de politie aan de marechaussee overgegeven. LAGOS Nigeria heeft het Internationale Rode Kruis toestemming ge geven voor één keer een aantal hulpvluchten naar Biafra te maken. Dit is meegedeeld na besprekingen tussen de Nigeriaanse autoriteiten en een com missie van het Internationale Rode Kruis, die onder leiding stond van de president, de Zwitser Marcel Naville. Het doel van deze vluchten naar de door de Biafranen bezette gebieden is 't Rode Kruispersoneel te voorzien van medicamenten en personeel aldaar af te lossen. Naar Naville heeft meege deeld is nog niet vastgesteld, wanneer deze vluchten zullen plaatsvinden en hoewel vliegtuigen erbij betrokken zul len zijn. Inmiddels blijft Biafra bij zijn weige ring voedsel te aanvaarden dat door handen is gegaan van de Nigeriaanse autoriteiten. Nigeria van zijn kant staat erop in de toekomst toezicht uit te oefe nen op de zendingen naar Biafra. De Nigeriaanse woordvoerder Ena- horo heeft gezegd, dat Biafra „via be paalde kanalen" napalmbommen koopt „Wanneer er slechts een van deze bom men op Nigeriaans gebied wordt afge worpen, zal de regering van Lagos ver plicht zijn op grote schaal op dezelfde manier te antwoorden", zei hij. Hij sprak de Biafraanse berichten tegen, dat Lagos fosforbommen tegen de Bia franen zou hebben gebruikt. Wel heeft de Nigeriaanse luchtmacht twee DG-4 vliegtuigen op het Biafraanse vliegveld Uli vernield, zei hij. Lagos heeft on langs nieuwe vliegtuigen ontvangen; welke types het zijn, zei hij niet. Ena- horo sprak opnieuw tegen dat er Bia franen in bepaalde wijken van Imanahia zouden zijn doorgedrongen. De federalen hebben Amanta en Aman- ba nabij Oemoeahia bezet. LONDEN De Engelse zangeres Marianne Faithfull, die sedert begin vorige week in een ziekenhuis in Syd ney in een coma lag, Is zondag tot bewustzijn gekomen. LONDONDERRY In de Noordierse stad Londonderry zijn zondagavond op nieuw onlusten uitgebroken, waarbij elf politiemannen en vijf burgers gewond raakten. Enkele honderden betogers wierpen barricaden op in de armenwijk Bogside, waar ruiten werden ingegooid en geplunderd werd. De politie werd bekogeld met benzinebommen, fles sen en stenen. Op zeker moment vuur de een groep politiemannen in de lucht om zich te ontzetten. Op tal van plaat sen werd brand gesticht. Een huis brandde at'. Twee betogers liepen schot wonden op. De dag tevoren waren bij ongeregeld heden in Londonderry en andere Noord ierse steden al enkele tientallen ge wonden gevallen en veertig arrestaties verricht. Dit weekeinde werd door de protestanten „Oranjedag" gevierd ter herdenking van de overwinning die ko ning-stadhouder Willem III in 1690 op een leger van de rooms-katholieke ko ning Jacobus II behaalde. De burger- rechten-beweging in Londonderry heeft echter gezegd, dat de onlusten niets met het conflict tussen katholieken en pro testanten te maken hebben. De bende die winkelruiten ingooide, goederen stal en meubilair verbrandde, vertegen woordigde geen enkele partij of groepe ring, aldus de beweging. 0 Enige duizenden zigeuners zijn het weekeinde naar het Belgische Bannenx gekomen voor een bedevaart. Op de foto brengen zigeuner-violisten kardinaal Suenens, aarts-bisschop van Mechelen, die de plechtigheid bijwoonde, een serenade. EDE Bij het blussen van een boer- dcrijbrand in Otterlo, gemeente Ede, zijn zondagmiddag twee brandweerlie den onder het puin van een instorten de muur bedolven. Eén van hen, de 23-jarige G. J. Versteeg uit Otterlo is later overleden. Zijn collega, die even eens 23-jarige D. W. K. uit Ede, moest ernstig gewond in het Julianazieken- huis in Ede worden opgenomen. De brand ontstond om half drie in een stroschuur aan de Roekelseweg in Ot terlo, waar het zesjarige kleinzoontje van landbouwer H. F. Floot met luci fers speelde. De brand sloeg door de felle wind over naar het rieten dak van een boerderij, die enkele ogenblikken later in lichter laaie stond. De brand weren van Ede, Otterlo, Harskamp en De Valk hebben de vuurzee met groot materieel bestreden, maar konden niet voorkomen dat het bedrijfsgedeelte van de boerderij geheel afbrandde. De vee stapel is op vermoedelijk één kalfje na gered. De nieuwe woning, die tegen de boerderij was aangebouwd, bleef be houden maar liep ernstige waterschade op. De schade wordt geraamd op 150.000 a 200.000 gulden. De heer Floor is tegen brandschade verzekerd. PARIJS De Franse socialisten heb ben gisteren op een congres in de Pa- rijse voorstad Issy-les-Moulineaux een nieuwe socialistische partij gesticht. De organisatie streeft een „modern doelma tig en duurzaam socialisme met een menselijk gezicht" na en wil in Frank rijk een verzamelbekken van niet-com- munistische socialistische krachten wor den. Men sluit evenwel een gesprek met de communisten niet uit. De driedui zend aanwezigen waren voornamelijk leden van de „Franse afdeling der so cialistische internationale" (SFIO). Gro te delen van de door „Franois Mitter rand geleide „Conventie van republi keinse instellingen" hebben zich tot dus ver van de nieuwe partij afzijdig ge houden. De oorzaak daarvan is gele gen in diepgaande meningsverschillen over de tactiek bij de campagne voor de jongste presidentsverkiezingen. ADVERTENTIE In het grootste overdekt» Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en d.olfijnen.in éèn pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART 5 wijst op een winddraaiing naar richtingen tussen oost en zuid. C\vv\vvvvv\\\\vv\v\\v\\v\\v\\\\\\\\\\\v\\\\\\\\\\wV

De Vallei | 1969 | | pagina 1