Radio en t.v. komende week in teken van landing op maan Opening Antiek en Kunsthandel in Deventer Ondergang „Titanic" maandag-film „Z" ingetrokken op filmfestival Moskou Nicoiai Ghiaurov in KRO-zomertheater Russische film in donderdagavond-serie Weer verlies voor „Edv" The Flirtations op NCRV-televïsie T.V.-kijkers worden detectives UIT DE KERKEN - en TELEVISIEPROGRAMMA'S Televisie Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Radio PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Pagina 2 MAANDAG 14 JULI 1969 „Als Bruun over een paar dagen wat bekomen is moeten we hem in het grasland zetten onder de vruchtbo men". Claar zei niets. Ze stond Bruun klontjes te voeren uit een grote zak. Ze zagen er beiden heel tevreden uit. Gijs, die naast Veer het tafereel stond aan te kijken zei: „Gek, de enkele keren dat ik Claar op de Haspel ontmoet heb, kreeg ik al tijd het gevoel dat ze wat verlegen en onhandig was. U had haar moeten zien! Ze wist van geen wijken. Ik geloof dat ze in staat zou zijn ge weest om Bruun te stelen als die ke rel weigerachtig was gebleven". „Claar is bijzonder vasthoudend als ze ergens haar zinnen op gezet heeft. Ze is enkel onhandig en ongenaakbaar onder vreemden en speciaal onder haar leeftijdgenoten. Dat is gek of eigenlijk ook weer niet. Ze is Koens kind en door de omgang met oude mensen veel te wijs voor haar jaren. Ik maak mij daar dikwijls zorgen over. Hoe moet dat als Koen er een maal niet meer zal zijn? Dan is het misschien te laat voor haar om zich aan te passen. Je moet maar eens opletten met hoeveel meer gemak ze zich tot ouderen wendt dan tot jonge ren, vooropgesteld dat ze eerst de kat uit de boom gekeken heeft en zo iemand haar vertrouwen gewonnen heeft". En om Veers woorden te onder schrijven, wendde Claar zich opeens naar Gijs en riep hem toe: „Zeg, jij bent toch al bijna dokter hé? Kun je ons vertellen wat we met die afschuwelijke schoftwonden moe ten doen, ze zitten vol vliegen". Hij liep naar haar toe en antwoord de protesterend: „Nou, dokter, dat duurt nog wel een jaar of twee". Hij bekeek de wonden en vervolgde: „Ze zien er inderdaad niet mooi uit. Ik zou zeggen, laten we ze eerst uitwassen met boorwater of zoiets en ze verder met poeder drooghouden. Je zou er wat steriel gaas over kunnen leggen". Claar was al weg om de verband- trommel te halen. En weer raakte Gijs in verbazing over de rustige zelfverzekerdheid en de handigheid waarmee ze hem ter zijde stond. Bruun sloeg telkens zijn hoofd op en neer als ze hem kalme rend toesprak, hij bokte, nóch beet, hoe 'n pijn ze hem ook deden. Wel vlogen de rillingen over zijn vel. „Voel je er niets voor om verpleeg ster te worden? Ik geloof dat je daar heel geschikt voor zou zijn". Ze schudde haar hoofd. „Ik niet!" Ze keek hem heel ernstig aan, voor ze hem toevertrouwde waarom niet: „Ik geef niet om mensen. Ik zou vre selijk ongeduldig worden als ze gingen klagen en zeuren en dat doen zieke mensen juist als hun leven er niet mee gemoeid is. Dieren doen dat niet. Ze zijn oneindig geduldig. Het liefst zou ik dierenarts worden maar dat kan natuurlijk niet". „Neen, dat is een veel te zwaar en een te ruw vak voor een meisje". „Oh neen, daarom niet! Ik heb er geen hersens genoeg voor". „Vind je dieren dan belangrijker dan mensen?" „Ja, omdat ze zoveel hulpelozer zijn en zich nooit aanstellen of zich moe diger voordoen dan ze zijn. Ze kun nen niet huichelen". „Je bent een vreemd meisje". „Niks vreemder dan een ander- Nou, ik moet weg. Ik heb nog geen snars aan mijn huiswerk gedaan". Ze liet hem zonder meer staan. Hij keek haar lichtelijk verbaasd en ge amuseerd na. De halflange rok floep te om haar benen, het witte blousje hing er uit en de zware vlinderstrik was zo ver afgezakt dat ze op het punt stond hem te verliezen. Gijs ging de anderen langzaam achterna om af scheid te nemen. De volgende avond kwam Koen met ogen glinsterend van pret bij Veer binnen met de krant en zei: „Moet je nou eens horen wat hier staat. Maar houd je vast, het zal je diep schokken: Toen onze vroegere plaatsgenote jongejuffrouw de B. ter B. in gezel schap van haar galant de heer G. v.d. M. het. hippodroom bezocht, ont dekte ze tussen de rijdieren het oude rijtuigpaard van haar vader. Zij wil de het dier op staande voet terug kopen. Hoewel de directeur het paard aanvankelijk niet van de hand wilde doen hield zij net zolang voet-bij-stuk tot hij toegaf. In triomf voerde zij haar aankoop door de straten van onze stad. Wij wensen haar veel suc ces en haar vader veel geluk met zo'n voortvarende en doortastende dochter. Veer rukte hem de krant haast uit de handen om mee te kunnen lezen. „En daar lach jij om," zei ze. „Iedereen leest dat vanavond". „Nou en wat zou dat?" „Wat denk je dat de familie er van zeggen zal? „In gezelschap van haar galant". Het is ongepast om zoiets te zeggen van een kind van zestien. Ze brengen haar regelrecht in opspraak". „Ik zou wel eens willen weten wie daan hebt. Je moet er mij alles van ons die kool gestoofd heeft", antwoord de Koen quasi verontwaardigd, maar Veer zag aan de pretlichtjes in zijn ogen dat hij het meer een mop dan een schandaal vond. „Wat ga je er tegen doen?" „Wat kan ik er tegen doen?" Als ik er boos om word en er tegen in ga schrijven hebben ze hun zin". Ze schudde haar hoofd en zei: „Jij wordt nooit volwassen en je denkt dat Claar altijd een kind blijft". Ze nam de fruitschaal op die ze had opgemaakt en ging die op het dres soir zetten. Ze was echt boos en uit haar humeur over dat malle stuk in de krant. Toen hij het even later ook aan Claar liet lezen kreeg hij evenmin de reactie die hij verwacht had. Ze scha terde het niet uit maar verzuchtte in komische wanhoop: „Alle haaien! Daar zal ik op school het nodige over te slikken krijgen. Ik wou dat de stommeling die dat ge schreven heeft op de Mookerhei zat!" „Waarom nou? Het is toch niet ver boden dat een meisje met een paard door de stad loopt?" zei Koen een beetje onnozel. „Om dat paard gaèt het toch hele maal niet", zei ze ongeduldig. „Waarom dan? Om Gijs? Iedereen weet toch dat het gewoon een kennis is. Je dient ze op school van repliek hoor". „Ik niet. Ik zeg niks terug dan is 't eerst uit, dat gezanik", zei Claar en ze smeet een vracht boeken op de tafel om aan haar huiswerk te beginnen. Veer zei: „Als Gijs het leest zal hij wel kwaad zijn en hier voorlopig niet meer verschijnen". „Nou, dan blijft hij maar weg, we hebben toch zeker nooit op hem zitten wachten, is het wel?", antwoordde Koen. „Houden jullie er nu alsjeblieft over op. Hoe kan ik werken als jullie zo zitten te kwekken?" Koen boog zich gehoorzaam over zijn krant. „Zoals de jongejuffrouw beveelt", zei hij. Veer liep de kamer qit na een medelijdende blik op de twee gebogen hoofden onder de lamp. Dat Gijs van der Marei nadien een geregelde bezoeker op het Wiede zou worden, hadden ze geen van drieën verwacht. Zijn eerste gang was altijd naar het paard in de boomgaard, om te zien hoe de wonden genazen. De enige die werkelijk overtuigd was dat hij uitsluitend voor het paard kwam, was Koen. Veer onthield zich voorlopig van elk commentaar. Ze kon er geen hoogte van krijgen hoe Claar tegenover deze bezoeker stond. Was het paard er werkelijk de oor zaak van of alleen maar de aanlei ding er toe? Claar gedroeg zich te genover Gijs zoals tegenover alle men sen die haar vertrouwen hadden ge wonnen: kameraadschappelijk maar niet al te toeschietelijk. (wordt vervolgd) mmwmmm 4168. Vola had nog géén minuut nodig gehad om de zware tralies die de cel van boven afsloten opzij te buigen en naar buiten te klimmen. De twee Voraks zagen hem enkele ogenblikken niet-begrijpend om zich heen kijken, alsof hij de omgeving van het Nevel eiland nog nooit eerder gezien had. Hij richtte zich langzaam op en spreidde zijn vlerken wijd uit. De stem van Ran Seth, die hem opnieuw een bevel gaf, scheen niet meer tot hem door te dringen. Het was als of een sterke macht hem tot zich riep; misschien greep een gevoel van heimwee hem zozeer aan, dat hij zich instinctief daarheen wendde, waar zijn geboor tegrond moest liggen. „Help ons er óók eens even uit Vola!" riep Ran Seth doch de Vleermuisman was reeds weggesprongen van de stenen wal. Zonder Vola's hulp lukte het de Voraks natuurlijk ook wel om uit de cel te klimmen, maar toen zij boven arriveerden, zweefde Vola nog nauwelijks zichtbaar tussen de laag hangende wolken. Ï4-Z 24. Blij weer iets te kunnen praten, begon Tekko de nog slaperige Sir Patrick van zijn droom te vertellen, die hen minstens veertien dagen stegasaurusvlees in het vooruitzicht stelde. De edele Courage, wie de ge roosterde bout nog erg zwaar op de maag lag, hief afwerend de handen op en verzocht Tekko over iets smakelijkers te willen vertellen. „Ik vertik het!" mopperde hij, „om veertien dagen lang stego-bout te eten. 's Morgens moet ik „Ham and eggs" hebben! Gebakken eieren en spek zoge zegd!" „Nou, nou!!" pruttelde Tekko een beetje krie gel tegen. „In de afgelopen dagen zijn we anders ook niet zo kieskeurig geweest!" „Weet ik wel, knaap!" gromde de adellijke jager dadelijk terug. Maar dat was heel wat anders. Toen was er actie, spanning en gevaar! Maar dit doelloze wachten en nietsdoen doet mij aan het burgerlijke leventje thuis denken en dan moet ik „ham and eggs" hebben! Uit! Tekko wilde zijn adellijke vriend juist gaan uitleggen dat er span ning en gevaar genoeg school in dit wachten en niets doen met de verstikkingsdood in het vooruitzicht, toen zij plotseling werden opgeschrikt door een gedreun, als of er een horde zware dieren met grote sprongen na derde. Bijna zestig jaar geleden voltrok zich een der grootste scheepsrampen in de geschiedenis: De Titanc verging op haar „maidentrip", met 1517 passagiers aan boord. Walter Lord schreef over deze casta- strofe zijn boek „A night to remember" en dit boek stond model voor de film die regisseur Roy Baker vervaardigde. Toen de Titanic op een ijsberg was ge lopen en het schip snel zonk, bleken er voor de vele passagiers niet genoeg red dingsboten te zijn. Vast kwam te staan dat een groot deel der opvarenden op het schip moest blijven, waarbij vele passagiers en de bemanning een hero ïsche moed hebben getoond. Drie uur na de aanvaring zonk De Titanic in de Atlantische Oceaan. De hoofdrollen in deze film worden vertolkt door Kenneth More (bij vele kijkers ongetwijfeld bekend uit de For syte Sage, Loretta Youg en Brian Aher- ne. (maandag, 21.05 - 22.05 Nederland 2) Parijs 'Regisseur Coasta-Gavras, die van Griekse afkomst is, heeft zijn film „Z" van het filmfestival in Moskou teruggenomen omdat de organisatoren Griekenland hebben uitgenodigd een film in te zenden. Coasta-Gavras maak te zijn besluit bekend in een mede door de Griekse actrice Melina Mercouri en de Franse filmacteurs Yves Montant en Jean-Louis Trintignant ondertekend schrijven aan de Sowjetrussische am bassade in Parijs. De Frans-Algerijnse film „Z", die over politieke moorden en officiële cor ruptie in een land aan de Middellandse Zee gaat, bevat een nauwelijks verhul de verwijzing naar het militaire bewind in Griekenland. De film wordt teruggetrokken omdat de .organisatoren het nuttig vonden te vens vertegenwoordigers van het kolo nelsbewind te inviteren, zo staat in de brief van Costa-Gavras, die met de in zijn film optredende Montand en Trin tignant het festival in Moskou zou bij wonen. In de reeks KRO-zomertheater presen teert de KRO-televisie woensdag 16 juli een concert met Nicoiai Ghiaurov, m. m. v. het Orkest en Koor van de Bayerische Rundfunk o. 1. v. Georges Prêtre. O.m. zal ten gehore gebracht worden de lasteraria van Don Basi- lio uit „De Barbier van Sevilla" van Rossini, „Ouverture De Barbier van Sevilla" van Rossini, Ballet des Sylphes en Marche Hongroise uit „La Damnation de Faust" van Berlioz, aria van Fiesco „II lacerato spirito" uit „Simon Bocca- negra" van Verdi en Koor van Kruis vaarders uit „I Lombardi" van Verdi. Een groot deel van het- NCRV-pro gramma op donderdag, van 20.50 tot 22.00 uur, wordt in beslag genomen door een speciai. voor televisie vervaardigde Russische film onder de titel „Kort avontuur van Njoera". Het scenario werd geschreven door Alexander Bor- sjtsjagofski en opgenomen onder regie van Tatjana Lioznowa. Njoera (gespeeld door Tajana Doronina) leeft tevreden en gelukkig met haar man en kinderen op een kleine boerderij. Op een dag gaat Cl IS HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Stereo: Lichte gram.muz. 18.30 Nws. 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Koorzang: folkloristische koorwerken uit Joego slavië. 19.30 Stereo: Fabr.fanfare (gr). NOS: 20.00 Stereo: Hol. Festival 1969: Sopraan en piano, en Ned. Strijkkwar tet: klass. muz. (Vooraf, in de pauze en na afloop: Festivalnws. en inf.) NCRV: 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Blaasmuz. - vroe ger en nu, muz. lezing. 23.15 Stereo: Lichte gram.muz. 23.30 Stereo: Vers in het gehoor: voordr. en muz. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.30 A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 RVU: Rembrandt 1606-1669. Spr. mej. drs. A. A. E. Veis Heijn. NOS: 20.05 Stereo: Singing Europe 1969: songfesti val te Scheveningen (opn). BZN: 22.20 Bak (ze) niet te bruin!, progr. van de Bond zonder Naam. NOS: 22.30 Nws. 22.55 Nabeschouwing over de Ronde v. Frankrijk. 23.02 Radiorama: veertien daagse mini-mag. 23.25 Jazz uit het historisch archief. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.15 Tour de France: samen vatting van de vandaag verr. etappe. 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.00 Journaal. VPRO: 19.07 Kleur: Drie tekenfilmpjes. 19.25 Een beetje Bonanza, film. NOS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 ...We will win...: Z.Afrikaanse liedjes met toelichting. 220.55 Apartheid en Ar beidsbestel in Z.Afrika, gesprekken. 21.15 Kortweg Kijk werk: rubr. van kor te Ned. films. 22.00 Interview met Frie- drich Weinreb. NOS: 22.25-22.20 Journ. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.00 Journ. 19.03 Scala: inf. progr. VARA: 19.30 Coronation Street, TV-feuilleton. NOS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Kleur: De Shadoks en de Gibis, TV-strip. 20.22 Met de muz. mee: gevar. muziekprogr. 21.05 De nacht der verschrikking, film. NOS: 22.55-23.00: Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: Lich te gr. muz. met Nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Vak. tips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00 —9.10 Gymnast, voor de huisvrouw). 9.35 Waterstanden. 9.40 Stereo: Lichte gr. muz. 10.00 Taal en symbool, lezing. 10.15 Stereo: Hoogtepunten uit Der Wild schütz, opera van Lortzing (gr). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Operettemuz. (gr). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.). (12.30 Nws; 12.41 Act. 13.00 Raden maar...) 14.00 Stereo: Pro menade ork.: am. muz. 14.30 Pizzicato: muzik. middag-magazine. (16.0016.02 Nws.). Overheidsvoorlichting: 17.00 Muz. van de Passaat. Een klankbeeld van Raymundo Debrot. KRO: 17.10 Voor de kinderen. zij naar Moskou. Zij ontmoet daar taxi chauffeur Sasja (Oleg Jefremow). Zijn levendigheid en warme genegenheid maken diepe indruk op haar en brengen haar zo in verwarring dat zij gaat twij felen aan haar gevoelens... „Kort avontuur met Njoera" is een pro ductie van Studio Gorki te Moskou. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nast. 7.20 Stereo: Lichte gr. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Ldch- te gr. muz. (8.30—8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. N.O.S.:9.00 Uitge breide reportages of herhaling N.O.S. programma. 9.40 Muz. uit de Middel eeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen: populair verzoekplatenpro- gr. (11.00—11.02 Nws.) 11.30 Rondom 2.00 programma voor de vrouw. (11.55 Beursberichten) 12.30 Overheids voor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojourn. N.O.S.13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muz. en Nws. van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Vi ool en piano: klassieke muz. 15.15 Ste reo: omroepkamerkoor: moderne koor werken. 15.35 Stereo: Vierhandig piano spel: klassieke muz. 16.00 Nws. 16.02 Land der Muzena kunstkroniek. 16.20 Stereo: Radiokamerork. en klarinet kwartet van België: oude en moderne muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mo derne ork. muz. 17.25 Jazz Spectrum, ong. 17.55 Med. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gev. visite. (12.00 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 De Ronde van Frankrijk. 13.08 Expres: Licht platen- progr. (14.00 Nws. 14.0314.08 De Ron de van Frankrijk.) 15.00 Nws. 15.03 De Ronde van Frankrijk. 15.08 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03 De Ronde vanFrankrijk. 16.08 Mix: licht platenprgr. (Dit progr. wordt onderbroken voor de Ronde van Frankrijk) (17.0017.02 Nws.) 18.00 Sluiting. NEDERLAND I N.O.S.: 16.0017.10 Geeeltelijk kleur: Vak. progr. voor de jeugd. DUITSLAND I (Regionaal progr. NDR: 18.00 Hafen- krankenhaus, TV-serie. 18.30 Zandman netje. 18.40 Act. 18.55 Sport. 19.26 (K) Gefahrlichter Alltag, TV-serie. 19.59 Prog.overz. WDR: 18.00 (K) Weekover zicht. Aansl.: Filmrep. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 Journ. en Goedenavond 19.20 (K) Voordracht. 19.30 (K) Reise- dienst Schwalbe, TV-serie). 20.00 Jour naal en weerber. 20.15 Rep. 21.00 Rei zen in Duitsland, TV-film. 21.45 (K) Kunst in het Derde Rijk, TV-film. 22.30 Journ. com. en weerber. 22.50 weerber. 22.50 Tour de France. 23.00 Das imaginare Leben des Strassenkeh- rers Auguste G., TV-spel. 0.10 Journ. DUITSLAND II 18.05 Gevar. progr. 18.40 (K) Natuur film. 19.10 (K) Königlich Bayerisches Amtsgericht, TV-serie. 19.45 Nws, act. en weerber. 20.15 Uit onderzoek en techniek. Aansl. Nws. 21.00 Ein Sonn- tag in September, Zweedse speelfilm. (Niet gesch. voor jeugdige kijkers). 22.55 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond). 10.30 Das Brot der frühen Jahre, Duitse speelfilm. 12.00 Reportages. 12.50 Internationaal persoverz. 13.0013.30 Journ. 16.35 Nws. 16.40 Kinderfilm. 16.55 Voor de kinderen. 17.25 Voor de kinde ren. 17.55 Nws. De N.O.S. (Nederlandse Omroep Stichting) gaat de komende tijd een zeer uit gebreid verslag verzorgen van de reis die de drie Amerikaanse astronauten Michael Collins, Neil Armstrong en Edwin Aldrin naar de maan maken. Zo wel via radio als via de televisie zullen de Nederlandse luisteraars en kijkers dagelijks door middel van een groot aantal reportages op de hoogte gehouden worden van de verrichtingen van de astronauten en van het verloop van de reis De televisieprogramma's zullen bijna allemaal in kleur worden uitgezonden. Alleen de reportages vanuit het maanlandingsvaartuig, het verslag van de wan deling op de maan en een paar inleidende programma's vanuit de studio's in Nederland, worden in zwart-wit uitgezonden. Alle televisie-uitzendingen, met uitzondering van het inleidend programma op 15 juli, zijn te zien op Nederland 1. Presentator is, zoals ook bij de vorige ruimtevaartprogramma's Henk Terlin- gen. De regie is in handen van Rudolf Spoor. Aan de programma's vanuit de studio zullen een groot aantal deskun- igen meewerken. Het zijn onder meer dr. W. de Graaff van het ruimtevaart laboratorium in Utrecht, dr. M. Ph. Lansberg, directeur van het Nationaal Luchtvaartgeneeskundigcentrum in Soesterberg, de maandeskundige drs. Titulaer en Tjomme de Vries, majoor Dawson van de Amerikaanse lucht machtbasis in Frankfort en captain Clark van de vliegbasis Soesterberg. Zij zullen commentaren en toélichtin- ge geven, die het volgen van de inge wikkelde reis voor de leken zullen ver- gemekkelijken. Alle uitzendingen die nu op het pro gramma staan, worden onder voorbe houd verzorgd. Het schema is samenge steld op basis van de laatste gegevens van de N.A.S.A. Als er echter tijdens de vlucht veranderingen optreden zul len de programma's zoveel mogelijk daaraan worden aangepast. BEHH 1289. „Maar..., wel sakkerloot!" riep Gozewijn van Uylen uit. „Dan was JIJ het, die mijn familiekro niek op de clipper Albatros bracht" „Hoe wéét je dat?" vroeg smidje Verholen verrast. „Hier stóót het" legde Gozewijn uit, terwijl hij gejaagd naar een bepaalde aantekening begon te zoeken. „Hier..., dit stukje heeft mijn oud-oud-achterneef, die ook Gozewijn heette, met eigen hand in de kro niek geschreven. Ik ben bereid je verhaal te gelo ven, Verholen, want nu wordt me plotseling dat he le getriefel met die familiekroniek duidelijk. Sak- kerlootse passages, die eerst NIET, en later plotse ling WEL in het boek staan. Hier..., ik lees je dit stukje voor:... heden wierd mij de familiechroniek gebrachht, door een sympathiek persoon, die mij zeide dat hij smid was te Rijkhuizen en Verholen heette. Hij zeide mij ook, dat hij handelde in op- draght van mijnen geliefden vader en het was bar en boos winterweer dien dag..." „Jazo is het precies gegaan", zuchtte de smid. „Ik zie kapitein Gozewijn nóg voor me staan. Eilaas ik heb de vernietiging van de Uylenborgh niet kunnen ver hinderen. Tenslotte is het allemaal al lang geleden gebeurd. Maar ik weet wél waar de boom met het familiewapen staat, en waar de havezate heeft ge staan, is mij ook bekend. Je kunt je driehonderd bunder bosgrond dus gaan afpalen en als je wilt, kun je zelfs naar de begraven schat gaan zoeken. Het is een grote koffer vol goud..." Intussen deed de plichtsgetrouwe diender Eelco Eelkema zijn ronde door het dorp. Het was al laat en het slui tingsuur van de open' -e drankgelegcn' en nader de. „Ik zal 'es bij "het Waap'n gaan kiek'n of ze klant'n er daar op tied uutgooi'n", mompelde hij... Dinsdag 15 juli 21.10—22.00 Voorbe schouwing. In dit programma o.a. een interview met dr. Paine, directeur van de N.A.S.A. Woensdag 16 juli 13.1515.30 uur:Lan- cering Apollo 11 en inleiding. 17.001730 uur: Ingaan van de baan naar de maan. 18.30—18.45 u.: Koppelen maanlandings vaartuig aan Apollo. 22.4523.30 uur: Laatste berichten over de vlucht plus samenvatting van die dag. Donderdag 17 juli 08.4509.30 uur: Laatste nieuws uit Amerika. 17.3018.15 uur: Laatste nieuws uit Amerika 22.45 23.00 uur: Overzicht van die dag plus laatste berichten. Vrijdag 18 juli 08.4509.30 uur: Laat ste Nws uit Amerika.17.3018.15 uur: Laatste Nws. uit Amerika. 22.50 23.05 uur: Overzicht van die dag plus laat ste berichten. Zaterdag 19 juli 08.45—09.30 uur: Laatste Nws. uit Amerika. 17.3018.15 uur: Nws. uit Amerika. 18.2518.30 Laatste uur: Ingaan van de baan om de maan 20.20—21.20 uur: Beelden van de maan tijdens tweede omloop. 2^.45 23.00 uur: Overzicht van die dag plus laatste berichten. Zondag 20 juli 08.4509.30 uur: Laat ste Nws. uit Amerika 15.0015.02 uur Introductie maanlanding 15.3016.30 u. Studio-inleiding op komende landing 17.4520.20 uur: Loskoppelen van Apol lo-capsule en maanlandingsvaartuig (L.M.) en beelden uit capsule. 21.00uui Studio-inleiding, beelden uit Amerika en afdaling L.M. naar maanoppervlak. Maandag 21 juli: 06.00—12 00 uur Sa menvatting afgelopen nacht, moment waarop de eerste mensen de maan be treden (07.17 uur) en wandeling op de maan. 16.3019.30 uur: Laatste Nws. uit Ameriga en opstijgen van L.M. van de maan naar capsule 18.50 uur). 22.15 24.00 uur: herhaling hoogtepunten zondag en maandag, aangevuld met laatste Nws. Dinsdag 22 juli 05.4506.30 uur: Apol lo verlaat de baan om de maan. 08.45— 09.30 u.: laatste nws uit Amerika 22.33 23.00 uur: Overzicht laatste gebeurte nissen. Woensdag 23 juli 08.45-09.30 uur: Laatste nieuws vluchtverloop, 22.10- 00.30 uur: Overzicht laatste gebeurte nissen en rechtstreekse beelden van uit de capsule. Donderdag 24 juli 08.45-09.30 uur: Laatste nieuws uit Amerika. 16.45 18.30 uur: Rechtstreekse reportage van landing Apollo 11 in Stille Oceaan. 21.15-22.00 uur: Nabeschouwing maan- vlucht en beelden uit Apollo met o.a. reacties Nixon en anderen. Woensdag 16 juli 14.15-14.45 uur: Lancering Apollo 11. 17.10-17.20 uur: Ingaan van de baan naar de maan. Zondag 20 juli 18.30-00.00 uur: Rechtstreeks verslag van loskoppelen van capsule en LM en afdaling naar de maan. Maandag 21 juli 00.00-10.00 uur: Af daling, landing op de maan, eerste ma an wandeling en terugkeer van LM naar Apollo-capsule. 18.30-24.00 uur: Koppeling maanlandingsvaartuig en Apollo en terugkeer bemanning LM in Apollo. Donderdag 24 juli 17.30-17.59 uur: Landing Apollo in Stille Oceaan. Al deze uitzendingen zijn te beluiste ren via de zender Hilversum II. Van zondag 20 ju 11 18.00 uur tot maan dag 21 juli 09.00 uur wordt uitsluitend via de FM-zenders van Hilversum III, het geluid rechtstreeks overgeno men van de verbindingen tussen Mis sion Control in Houston en de Apollo- combinatie. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oudega c.a. (toez.) P. Vroegindewey, kand. te Delft; te Nieuw Buinen (toez.) A. K. van der Schoot te Appelscha; te Ouddorp (toez.): T. de Jong, kand. te Genderen, te Parrega (toez.) D. Nijenhuis, kand. te Putten. Aangenomen naar Nieuwpoort drs. J. Stelwagen, kand. te Utrecht. DIEREN De totale omzet van de NV Emailleerfabriek „De IJssel" (EDY) en haar dochtrs was, blijkens het ver slag over 1968, ruim zes pet. hoger dan die in het voorafgaande jaar. De export is, evenals de omzet in roestvrijstalen huishoudelijke artikelen gestegen. Hier tegenover stond een daling van de bin nenlandse omzet van geëmaillerde huishoudelijke artikelen. De opzet om deze omzetvermindering op te vangen door uitbreiding van de omzet in de merkartikelen kon nog niet voldoende worden verwezenlijkt. Ook de invoering van de b.t.w. heeft hierop een remmen de invloed gehad. Blijkens de geconsolideerde winst- en verliesrekening daalde het exploitatie saldo tot f 170.589 (v.j. f 609.740). De afschrijvingen bedroegen f 549.041 (ver leden jaar f 543.850.) .De bijzondere lasten waren f44.000 (f508.082) Het verliessaldo steeg tot f 359.516 f259.693) De resultaten over de eerste vier maanden van 1969 zijn nog beneden de verwachtingen gebleven. In verband met de loonkostenstijgingen en prijs ontwikkelingen kan de directie over een hervatting van dividendbetaling nu nog geen gemotiveerde voorspelling of toe zegging doen. (Het laatste dividend da teert over 1961 en bedroeg toen 8 pet. De resultaten werden in 1968 mede ongunstig beïnvloed door de hoge ont- wikkelings- en aanloopkosten van nieu we produkten. Deze kosten zijn geheel ten laste van de winst- en verliesreke ning gebracht. Nieuwe produkten heb ben in bepaalde sectoren tot omzetver- hoging geleid. De kosten gemaakt dm het verkoopapparaat te reorganise ren en uit te breiden werden eveneens in hun geheel ten laste van 1968 ge bracht. Het exploitatiesaldo van de moe dermaatschappij daalde tot f 455.703 v.j. f 486.254). Het verliessaldo be droeg f292.016 (f257.234). De verliezen in 1968 zijn in hoofd zaak geleden bij de beide dochteronder nemingen. Het verlies is ten laste van de algemene reserve gebracht, waar door deze is gedaald tot f 645.834. De reorganisatie en uitbreiding van het verkoopapparaat heeft in 1968 nog niet kunnen bijdragen tot een beter re sultaat. Ondanks de bereikte omzetstij ging was er in 1968 nog steeds sprake van een onderbezetting in het produk- tiebedrijf. Geleidelijk aan beginnen de resulta ten zich duidelijk af te tekenen en thans is het zelfs zo, dat de verkoopmogelijk heden groter zijn dan de huidige pro- duktie. Het bedrijf heeft echter te kam pen met een ernstig tekort aan perso neel. De voorraadpositie is dusdanig te ruggelopen, dat vele courante artikelen niet of niet meer voldoende in voorraad zijn terwijl verkoopmogelijkheden aanwezig zijn tot verdere omzetvergro- ting, aldus het verslag. „The Flirtations" hebben sinds zij vier jaar geleden voor het eerst in de platenstudio's stonden een vaste plaats veroverd op de podia. Na bescheiden succesjes in hun ge boorteland gingen Viola Billups en Earnestine en Shirley Pearce naar Engeland. Al vrij snel kwam daar een hit op de markt, namelijk „Nothing but a heartache", spoedig gevolgd door „What's good about goodbye, my love". Vanuit Engeland - waar hun op treden in een show van Tom Jones de grote bekendhied bracht - trokken de Flirtations naar Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje, België en Nederland. Tijdens het festival „Singing Europa" waren zij ook in Scheveningen. De NCRV maakte van hun optreden een opname, die donderdag om 20.20 uur op het scherm komt, in kleur. Het is zeker dat Nederland mee gaal doen aan het met behulp van de televi sie opsporen van misdadigers. Op 18 juli zendt de Avro een aflevering uit van het Duitse televisie-programma „Aktenzeichen: XY ungelöst". Dit programma dat in Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland bijzonder po pulair is geworden is bedoeld om de te levisiekijkers thuis in te schakelen bij het oplossen van een misdaad. Daar voor worden actuele zaken genomen. Wat het onderwerp zal zijn van de uit zending volgende week is nog niet be kend. In de vier landen die nu dus meedoen aan dit recherchewerk zijn aparte stu dio's ingericht. Daarheen kunnen de mensen hun tips en ideeën doorgeven. Voor Nederland komt deze studio in Enschede. De Nederlandse presenta tor wordt waarschijnlijk Johan van Minnen. DEVENTER Op vrijdag 18 Juli a.s. zal de feestelijke opening plaats vinden van het Antiek- en Kunstcen trum in het complex van het Arsenaal, de voormalige Mariakerk, te Deventer. Burgemeester mr. N. Bolkcstein zal ter gelegenheid hiervan een van de gerestaureerde muurhuisjes van de kerk die alle aan antiquairs z(jn ver huurd, plechtig openstellen. In de nog bestaande zijbeuk van de middeleeuwse kerk, die in het verleden als arsenaal is gebruikt, wordt een verkooptentoonstelling gehouden van werken van Deventer kunstenaars. In de binnenplaats, eertijds het schip van de kerk, is plaats ingeruimd voor een restaurant, een bar en een orkest. De officiële receptie wordt gevolgd door een openbare feestelijke samenkomst. Doelstelling van de Stichting Arse- naal-Mariakerk die 't Antiek- en Kunst centrum heeft opgericht is het tot le ven brengen van een enigszins sluime rend deel van de oude binnenstad van Deventer. Een ander oogmerk is om antiek en kunst binnen het bereik te brengen van al degenen die er naar streven oin met beperkte middelen het interieur van hun woonruimte te verfraaien. Het Antiek- en Kunstcentrum dat ge regeld zal worden verlevendigd door wisselende exposities van kunstwerken en ambachtsprodukten zal in de toe komst iedere vrijdagavond en zaterdag geopend zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 2