WILLEM ONINK (74) WOONT NU AAN WAL „De Nooitgedacht" is weg Bouwwerkzaamheden gezinsvervangendtehuis in Veenendaal begonnen Gemeenschap en privacy gewaarborgd Bij S.V.B. ca. f 500,- gestolen Wanneer het stormde werden we gejonast Busdienst tijdelijk gewijzigd JAN HESSELS MULDER GAF BOEIEND CONCERT „Jonge Batavieren'' organiseerde streek wedstrijden Mercedes over de kop op Grebbehelling VEILING RESTEREN Verschillende principes in landelijk bouwplan verwerkt EDE Normaal Gele Rijdertjes kampioen Rust met sport combineren'''' Uitslagen MAANDAG 14 JULI 1969 - -■ rwfü Geboren: Marja, d.v. H. van der Loo en G. G. J. van Ginkel; Richard A., z.v. R. K. van der Wal en G. M. Klip huis; Berendina, d.v. J. Hootsen en C. Verschoor; Reinoud, z.v. E. van der Linden en A. G. Nicolai; Daniëlla, d.v. E. Haven en D. G. W. Kenter; Inez, d.v. S. J. Kerkhof en M. J. C. Mut- saers; Boris H. J., z.v. J. van der Kolk en J. Roelof sen; Bastiaan, z.v. A. J. de Groot en A. van der Meijden; Evert C., z.v. H. Zwart en H. T. van Stave ren; Noam, z.v. N. Yacov en P. J. Hummelink; Johannes, z.v. J. van Roe kei en A. Verbeek; René, z.v. A. van Weelden en P. Oostdijk; Miranda D., d.v. G. van Orden en C. C. H. Trom mel; Koosje A., d.v. H. P. M. Zomer en W. L. Dokter; Nicolette M., d.v. Q. J. Schoonderwoerd en C. M. T. de Vries; Martien, z.v. A. C. Balk en C. Versteeg; René, z.v. J. Surig en K. S. van Vugt; Sara E., d.v. R. I. S. Blok land en R. J. Wins; Colinda, d.v. K. Gerritse en T. S. Jung; Marinus, z.v. R. van den Berg en G. B. van den Enk; René A. E., z.v. F. E. Bas en W. M. Hagenaars; Margaretha L. A., d.v. B. C. Von Bannisseht en F. L. Verdonk; Gerrit J., z.v. G. J. Teunis- sen en H. W. Veenendaal; Alida H. B., d.v. W. van Veldhuisen en E. S. van den Brand; Jolanda D. P., d.v. J. M. Teijgeman en C J. Hoppenbrouwer; Willem G., z.v. G. van de Kamp en W. G. Roelof sen; Geertruida A., d.v. S. Hardeman en A. J. van Rinsum; Ha rold, z.v. F. Yu Yan Shyang en J. H. Boom; Michael J. G., z.v. T. M. A. Kemperman en M. Hendriks; Janne tje G., d.v. G. Achterstraat en J. R. Grootheest; Jacoba E. C., d.v. M. van Laar en Y. E. A. Janssen; Pieternella C., d.v. P. van Haaften en G. Blanke- stijn; Jozine I. M., d.v. C. D. van Drenth en J. M. van de Kerk; Irene F., d.v. J. J. Overdijk en A. Beijer; Steven C., z.v. W. A. Roelfsema en W. T. de Jonge; Arnika B. E., d.v. H. Nijhuis en J. E. Hulscher; Marike, d.v. C. Vermeer en N. van de Boven- kamp; Hendrik C. A., z.v. H. C. Boel houwer en A. C. Klomp; Werner G., z.v. D. Egberts en J. C. Lohuis; Arie z.v. A. van Loon en H. G. ter Beek. Ondertrouwd: Franz Oudendag en Anneke van Duin; Herman W. van Scherrenburg en Mary de Neijs; Wou ter van Holland en Gijsbertha C. van Reemst; Jan van Holland en Ingetje Bijl; Gijsbertus M. Ruijsestein en Hen- drika W. M. IJsselsteijn; Cornelis L. J. Dekker en Hendrika J. Blumink; Christiaan van Kruistum en Jenneke W. Roelofsen; Jan H. Vel tink en Alida H. van Steenbergen; Leendert Schou ten en Jantje K. B. van Houwelingen; Klaas C. Schouwstra en Annie van 't Wout; Willem M. Hol en Lijdia P. van der Velden; Albertus M. Heerikhuisen en Dirkje E. Waaijenberg. Getrouwd: T. Rustenhoven en A. H. J. Schill; H. Petter en J. de Leeuw; A. A. Bremekamp en I. F. A. Mohr; B. Wassinkmaat en W. H. van der Craats; J. Beerdsen en G. Verbrugh; G. J. Borneman en K. J. Ouboter; C. van Middendorp en G. Pol; G. J. Corts en M. A. J. Gaal. Overleden: Johanna C. Frijters, geh. gew. met J. G. Holl, 77 jr; Klaas A. Oldhoff, 83; Catharina Prikken, 92 jr; Paulus Koolstra, 62 jr; Arend Meer- tens, 77 jr; Johanna Schüller, 84 jr; Adriana M. C. Rademaker, 89 jr; Ja- comina G. Stap, 72 jr., geh. gew. met A. A. Eijlander; Jacobje van Holland, e v P. Scherrenburg, 72 jr; Wolter van der Worff, 79 jr; Cornelis Elings, 77 jr; Alida J. Hulstein, 55 jr, e/v J. Baars; Jan Looman, 80 jr; Gerrit Steeg, 80 jr. viteiten en combinaties van activitei ten mogelijk in de gemeenschappelijke woonruimte. Daarnaast bieden huis en tuin gelegenheid voor alle activiteiten van de tien mannelijke en vrouwelijke bewoners, alsmede van de verzorgsters en de hoofdleiding. Een goed functioneren van de dienst- groep in het bijzonder door een goed geoutilleerde keuken is voor de exploi tatie van uitzonderlijk belang, zo, luidt een van de uitgangspunten bij de opzet van het tehuis. Opzet en mate riaalkeuze dienen weinig onderhoud te vergen bij een redelijk bedrag aan bouw- en installatiekosten. Het tehuis omvat dan ook goed geoutilleerde zit- slaapkamers voor twee verzorgsters. Het bestuur meent dat alle wenselijke facetten in het bouwplan harmonisch tot hun recht zijn gebracht. Het tehuis zal bestaan uit twee verdiepingen. VEENENDAAL Op een terrein bij de Dr. De Visserstraat en de Schok- kingstraat in Veenendaal is de eerste spade in de grond gestoken als begin van de werkzaamheden die zullen leiden tot de voltooiing van het gezinsvervangend tehuis voor geestelijk gehandicapten van Philadelphia. De aannemersfirma O. J. van Schoonhoven is bezig met het graven van de bouwput. Dit werk wordt gra tis uitgevoerd, zoals Philadelphia destijds werd toegezegd. Het ontwerp voor het gezinsvervan gend tehuis is van het architectenbu reau Leo de Jonge in Rotterdam, dat veel ervaring heeft op dit gebied. De verschillende principes voor een ge zinsvervangend tehuis zijn in dit lan delijk bouwplan verwerkt. Het maakt gezinsvervanging door een met gezins huisvesting op verschillende punten overeenkomende situatie mogelijk. Het project biedt hulsvesting aan twee ge zinsgroepen van tien pupillen, waarbij de mogelijkheid bestaat vrouwelijke en mannelijke pupillen gezamenlijk op te nemen. Indien het bestuur het geheel als twee aparte groepen van tien wil laten functioneren bestaat de mogelijkheid daartoe door de speciale indeling van de woonruimte. Men is er van uitge gaan, dat het tehuis exploitabel moet zijn; een staf van verschillende perso nen onderdak moet kunnen bieden, ter wijl het karakter niet aangetast mag worden door te grote aantallen pupil len op te nemen. Met het genoemde aantal lijkt een evenwichtige keuze voor de grootte van het tehuis te zijn gedaan. Het tehuis past in een normale woon gemeenschap en kan daarin me efunc- tioneren. Het lijkt in zijn verschij ningsvorm zo weinig mogelijk op een „gesticht" en zo veel mogelijk op een gewoon huis en het ontwerp is - voor zover mogelijk - geschikt voor ver schillende situaties. In het tehuis zijn gemeenschap en kan daarin mee func- pupillen als leiding gewaarborgd. Elke bewoner heeft daarom recht op een eigen kamer. Verder zijn allerlei acti- Een vooraanziqht van het gezins vervangend, tehuis, zoals dat in Veenendaal wordt gebouwd. Het is een landelijk bouwplan. VEENENDAAL Uit het gebouw van de Stichting Vorming Bedrijfs- jeugd aan de Industrielaan in Veenen daal is in de nacht van vrijdag op za terdag door onbekenden een bedrag van ca. f 500,- ontvreemd. De daders zijn vermoedelijk via het W.C.-raampje in het gebouw gekomen. De politie stelt een onderzoek in. KESTEREN De prijzen van de aan gevoerde produkten bij de veiling te Kesteren waren als volgt. Aardbeien: EI 59-75 per doosje a 250 gram; II 36-60 per doosje a 250 gram. Aanvoer 2000 doosjes. Rode bessen: EI 23-29 per doosje a 250 gram; I 62-76 per kg; II 60 per kg (fa briek. Aanvoer 35 ton. Kruisbessen: EI 26-38 per doosje a 250 gram. Aanvoer 1000 doosjes. Zwarte bessen: I 113 per kg. Aanvoer 1 ton. Zwarte kersen: EI 232-255 per kg; II 188-247 per kg; rood 121-171 per kg. Aanvoer 18 ton. Wynkersen: EI 272-327 per kg; II 227- 260 per kg; rood 120-228 per kg. Aanvoer 5 ton. De prijzen zijn genoteerd in centen per kg, tenzij anders vermeld. RHENEN In de loop van zaterdag is weer een brokje Rhenens historie ver dwenen. De Nooitgedacht, in schipperstermen een Bolpraam genaamd, maar in feite een Fries tjalkje, waarmee in vroeger jaren aardappelen en stro werden gevaren in en nabij Groningen, is met hulp van een lier van het motorschip Oudertrouw van de heer H. Verwoert uit Eek en Wiel, aan de overkant van de Rijn vanaf de wal in het water getrokken en opgesleept naar Maurik, waar een nieuwe eigenaar wacht. Men had een groot deel van de dag de handen vol aan de nog twaalf ton zware Nooitgedacht, maar het menselijk vernuft won het ten slotte toch van de bijna „vastgeroeste" schuit, die niet minder dan 64 jaar dienst heeft gedaan als woning voor de familie Onink. „De Nooitgedaaht" heeft al die jaren naast de veers toep gelegen. De vroege- e veerbaas Janus Onink, al vele jaren geleden gestorven, heeft er in eerste in stantie ook nog vele jaren in gewoond. Later nam zijn zoon Willem de schuit VEENENDAAL In verband met een reconstructie van de Scherpenzeel- seweg tussen Barneveld en Scherpen- zeel kan de autobusdienst van de Wed. A. W. de Haas van Barneveld naar Scherpenzecl m.i.v. maandag 14 juli 1969 tot nadere aankondiging niet worden gereden. Gedurende deze periode zal worden gereden langs de Walderveense Molen over de Barneveldseweg naar Renswou- de (monument). Hier kan worden over gestapt naar de richtingen Veenendaal en Scherpenzeel-Utrecht. De vertrek en aankomsttijden te Renswoude zijn gelijk aan de thans geldeende tijden te Scherpenzeel. LEERSUM Onder grote belangstelling (er waren maar liefst ruim 120 mensen) werd zaterdagavond in de geref. Johanneskerk te Leersum een orgelconcert ge geven, het eerste sinds de ingebruikname in 1968. De Veenendaalse organist Jan Hessels Mulder bracht een zeer aantrekkelijk en af wisselend programma, dat op boeiende wyze werd vertolkt. Dat was al direct het geval in de speelse Toccata in e van Johann Pachel- bel waarmee het programma werd ge opend. Het derde orgelconcert van Handel leek geschreven voor dit kleine, maar glasheldere instrument. Het werd doorzichtig, fris en maatvast gebracht. Vooral in het Andante Pastorale van Adams bleek het orgel schitterende stemmen te bezetten. Op enkele kleine slippertjes na kwam ook de derde so nate van Carl Philipp Em.Bach uit de verf. Het romantische gedeelte van het concert bestond uit werken vanFranck, Reger en Jan Zwart. Duidelijk toonde Hessels Mulder dat dit terrein zijn hart heeft en geen geheimen meer kent. Wanneer we de bescheiden omvang van het orgel in acht nemen, dan staan we toch verbaasd over de kundige regis tratie tijdens het concerteren, waardoor het mogelijk bleek, werken uit vrijwel de gehele orgelliteratuur naar aard en klankkleur te vertolken. De grote bekwaamheid van Hes sels Mulder kwam tenslotte wel zeer tot uiting in de improvisatie over psalm 21 13 waarmee het concert besloten werd. De organist toonde een soort syn these te willen bereiken tussen Piet van Egmond en Feike Asma, met daaraan toch een eigen, wat moderner tintje. We mogen ons gelukkig prijzen, dat door deze organist nog enkele concerten in Leersum zullen worden gegeven. Leersum F. H. de Groot. KESTEREN De ponyclub De Gele Rjjdertjes uit Bemmel is zaterdag kampioen geworden tydens de jaarlijkse kampioenschappen voor ponyclubs in de Betuwe. De streekwedstryden vonden dit jaar plaats op een terrein in de gemeente Ochten, onder de rook van Kesteren. Gedurende de gehele dag bekampten een groot aan tal deelnemende verenigingen uit de gehele Betuwe elkaar onder het oog van een deskundige jury. Met de organisatie van de streekwed- strijden was dit jaar ponyclub „De jon ge Batavieren" uit Kesteren belast. De ongeveer drie jaar geleden opgerichte vereniging telt op het ogenblik al ruim 20 leden. Voorzitter W. van Dam ver wacht voor de komende jaren een aan zienlijke groei van het ledenaantal. „De sport is interessant en belangrijk voor de jeugd. Interessant, omdat de omgang met het dier altijd blijft boeien en belangrijk omdat de noodzakelijke teamgeest en de verzorging van het dier een belangrijke bijdrage kunnen vormen bij de karaktervorming van het kind", aldus voorzitter Van Dam. „De ruitersport is nog een echter plat telandscultuur. De mogelijkheid om de ze sport in de grote stad te beoefenen is veel geringer. In de eerste plaats ont breekt veelal de ruimte in een grote stad, zodat het houden van een paard dikwijls grote financiële offers vraagt", merkte de voorzitter van „De Jonge Ba tavieren" op. De door de heer Van Dam verwachte groei van het aantal paardensportbeoe fenaars lijkt reëel. „Steeds meer men sen proberen in hun vrije tijd de rust met de sport te combineren. De paar densport biedt deze gelegenheid, want wat is er nu heerlijker dan na 'n druk ke week met het paard het bos of veld in te trekken", vindt hij. De prestaties van de ponyruitertjes werden zaterdag door een behoorlijk Enkele pony's met hun berijders in actie tijdens de Betuwse streek- wedstrijden. belangstellenden gadegslagen en waren van goede kwaliteit. De jeugdige ruiters mogen tot hun achttiende jaar actief deelnemen aan de ponysport. De uitslagen van de zaterdag gere den wedstrijden luiden als volgt: Uitslag Ring 1. Ind. dressuur klasse BI 1. Jans Schepers Jonge Batavieren 43 punten; 2. Dini van Soest Waalzoom- ruiters 41,5 punten; 3. Heli van Kleef Jonge Batavieren 40 punten; 4. A. Vis ser Roskamp 39,5 punten; 5. H. v. Bins- bergen Waalzoomruiters 39 punten. Ring la. Ind. dressuur klasse BI: 1. Mieke Vos Lekzoomruiters 38,5 pun ten; 2. Dirkje Meurs Jonge Batavieren 38 punten; 3. Jeroen v.d. Maagdenberg Jonge Batavieren 37 punten; 4. Ineke Smits Elster Ponyclub 36 punten; 5. A. Driessen Lekzoomruiters 34 punten. Ring 2. Ind. dressuur klasse B: 1. Mieke Hermsen Gele Rijdertjes 47,5 punten; 2. Mary van Soest Waalzoom ruiters 44 punten; 3. Janette d. Hartog Lekzoomruiters 44 punten; 4. Gea Har tenhof Gele Rijdertjes 43,5 punten; 5. Bertie Jansen Elster Ponyclub 43 pun ten. Ring 3. Ind. dressuur klasse B2: 1. Peter Wennekes Roskam 45 punten; 2. Marinus Walraven Roskamp 44 pun ten; 3. Truusje Wonink Roskamp 39 punten; 4. M. van Oppenraai Gele Rij dertjes 37 punten; 5. Gijsje Meurs Jong Batavieren 36,5 punten. Ring 4. Ind. dressuur klasse LI: 1. Jacqueline Evers Gele Rijders 114 punten; 2. Jan Hoogstede Hoefslag 109,5 punten; 3. Jans Schepers Jong Ba tavieren 106 punten; 4.Gerus Comelis- sen Hoefslag 103,5 punten; 5. Riki Har tenhof Gele Rijdertjes 103 punten. Ring 5 idem klasse LI: 1. Ciryl Pauwels Gele Rijders 95 pun ten; 2. L. van Beest Jong Batavieren 94,5 punten; 3. Hansie Wonink Roskam 94 punten; 4. Ali Vermeulen Roskam .93 5 punten; 5. Robbie van Dipten Ge- Rijders 93 punten. Kampioen zijn dus de Gele Rijder tjes uit Bemmel en reserve kampioen de Roskamp uit Drumpt. over. Hij was jaren werkzaam op de steenfabriek van de firma Van Heste ren en Jansen vlakbij de verkeersbrug over de Rijn. De nu vier en zeventig jarige oude baas was er niet van onder de indruk dat zijn „huis" te water werd gelaten. „Ons woonschip heeft hier al die tijd op de wal gelegen. Of het nu hoog wa ter was of zware ijsgang, nimmer zijn we er weggeweest. Ik herinner me nog dat we in één winter niet minder dan 40 dagen in, het ijs vastzaten. Maar de veerstoep heeft ons altijd beschermd. Toch zijn we blij, vooral op de leeftijd van nu, dat we in Rhenen een huisje aan de Bantuinweg hebben kunnen be trekken. Je zit hier min of meer geiso- leerd. Vroeger was dat heel anders 'toen de pont er nog in lag. We zaten toen als het ware aan een drukke verkeersweg en met de pont was je in een mum van tijd In Rhenen. We hebben er altijd bij zonder prettig gewoond. De huiskamer was 4 x 3l/t m, verder hadden we twee ruime slaapkamers en uiteraard een keuken. De boot mag dan wel „Nooit gedacht" heten, ik zelf heb nooit ge dacht, dat we er nog eens af zouden k men". De heer Onink vertelt met plezier over vroeger jaren. „Waar vind je in Rhenen zo'n mooi plekje met zo'n prachtig uitzicht op de stad? Wanneer ik zin had in roeien of vissen, nou dan stapte ik in m.n bootje en zat in meteen op het water. Wanneer het stormde werden we wel gejonast, want dan lag ons „huis" plotseling weer in het natte. Het is wel eens gebeurd, dat de kabels het niet konden houden, bijvoorbeeld bij stormachtig weer, maar och, dat kwam niet zo vaak voor en je was er op bedacht. Nee, ik kan niet an- Wïllem Onink (74) zat vaak te mij meren aan de oever van de-Rijn». ders zeggen, dan dat we hier altijd ?en heel fijne tijd hebben gehad, met veel aanloop, toen de veerpont er nog in lag, maar die is al twaalf jaar weg. Nu is het erg stil geworden". De heer Onink heeft altijd ingeschre ven gestaan in het bevolkingsregister van Lienden, omdat zijn boot op grond lag van die gemeente. Sinds kort is hij officieel inwoner van Ithencn. „De ge meente Rhenen staat bij mij heel hoog aangeschreven", legt de heer Onink uit, „ik vind het prettig wonen". Willem Onink, nazaat van de vroege re veerbaas Janus Onink, had levens lang vergunning van de rijkswaterstaat om op dat vertrouwde plekje naast de veerstoep aan de overkant van de Rijn te mogen blijven liggen. Door de jaren heen was het op het droge liggende scheepje voor de talrijke Rhenenaren die langs de Rijn wandel den een vertrouwd gezicht geworden.. Dat is nu sinds zaterdag anders gewor den. Er is een kale plek overgebleven. De laatste herinnering aan het Rhenen- se pontveer is verdwenen. RHENEN Vier inzittenden van een Mercedes-personenwagen en een met va kantie zynde Zeeuwse familie hebben zaterdagochtend in alle vroegte bijzonder geboft, toen de Mercedes, bestuurd door een inwoner uit Raamsdonksveer, vlak voor hotel De Grebbe in de gevaarlijke bocht in moeilijkheden geraakte en op z'n kop in het hellende talud terecht kwam. De verongelukte auto had eerst rake lings een tegenligger misgereden, ram de daarna het front van een tweede tegenligger, waarin de Zeeuwse familie was gezeten en sloeg toen over de kop. De vier inzittenden kropen vliegens vlug uit de naar benzine stinkende auto. Ze waren bang dat de wagen in brand zou vliegen. Dat is echter niet gebeurd. Een van de inzittenden moest naar 'n arts in Rhenen worden overgebracht om te worden verbonden aan gezicht, armen en benen. De overige reizigers, op weg van Raamsdonkveer naar Düs- seldorf kwamen met de schrik vrij. De Mercedes zag er, na weer op wielen te zijn gezet, voor het oog nog bijzonder goed uit. Het dak was ontwricht en de voorruit was versplinterd. De wagen werd door een Rhenen's transportbedrijf weggesleept. De auto van de Zeeuwen was aan de voorzijde ernstig beschadigd, maar niet zodanig dat de wagen voor het rijden onklaar was geraakt. Ook de vakantiegangers uit Zeeland kwamen met de schrik vrij. De chauffeur van de verongelukte wagen die verklaarde niet bekend te zijn met de gevaarlijke Grebbehelling, moest plotseling afrem men voor andere auto's en is daarna slippend doorgeschoven. f*

De Vallei | 1969 | | pagina 3