Nederlanders speelden geen rol van betekenis in Rotsee-regatta Nederlandse zwemprestaties beneden internationaal peil Vernietigende nederlaag tegen Groot-Brittannië Waterpoloërs gaven Belgen geen schijn van kans Transpirerende Voeten..': Wereldtijden bij zwemwedstrijden in Santa-Clara Toine Hezemans verspeelde zege door pech Okker door Laver verslagen Bob Hewitt te sterk voor Nicola Pilic Van Duivenbode in derde ronde K.O. Marijke Schaar en Piet Yeentjer wonnen ELTV-toernooi Van der Kraats met Joep derby-winnaar Nederlandse zeges in toernooi om de Centropa Cup Dieptepunt LA VERA bijzonder I Geen goud Teleurstellend Groots MAANDAG 14 JULI 1969 LONDEN „Er is nog veel werk te doen. Heel veel werk". Nico van Dam, topadviseur van de KNZB en als coach van de nationale ploeg min of meer de opvolger van bondschoach Rob Kerkhoven, gaf zijn woorden zo'n toon mee. dat het meer klonk als een verzuchting dan als een conclusie. Dat kon ook moeilijk anders na de zwem- interland Gr.-BrittanniëNederland, die een van de grootste nederlagen uit de geschiedenis opleverde176 tegen 128 punten. Slechts drie leden van de nieuwe nationale formatie konden waarmaken op dit moment Europese allure te bezittenrugslagzwemmer Bob Schoutsen (hoewel ook reeds ge ruime tijd vastgepend op voor zijn doen matige tijden), Henny Penter- mann en Roger van Hamburg. De 17- jarige Henny Pentermann nam zater dag in het wijdse, maar bijzonder sfeerloze, Crystal Palace op de 220 yards wisselslag revanche voor de op de dubbele afstand geleden nederlaag tegen Shelagh Ratcliffe en vestigde met 2.32.4 een nieuw nationaal record. Dit ondanks de door de sluiting van het zwembad Heiligenweg opgelopen trai ningsachterstand en haar kennelijke te genzin om naar Londen te komen. Waarom dan toch zo'n ook interna- Frascita Smits was volkomen uit geput na de viermaal 100 meter es tafette. Zij moest aan het eind van de race uit het water worden geholpen. tionaal goede tijd „Het gaat gewoon veel beter dan vorig jaar. Het schijnt, dat ik alleen goed kan werken met m'n eigen trainster (mevr. Lewis). De afge lopen dagen heb ik hier in Londen vol gens haar schema's kunnen trainen". En passant ontpopte Henny Penter- termann zich ook als de sterkste Ne derlandse schoolslagzwemster van dit moment. „Belachelijk hè. Bij de wisselslag training geef ik wat extra aandacht aan de schoolslag omdat daarop meest al een wedstrijd beslist wordt. Maar dat ik nu meteen de beste ben. Dat zou toch eigenlijk niet mogen". Nico van Dam beaamde dat volkomen. „Hier, in Crystal Palace, heeft een flink aantal jongens en meisjes hun persoonlijke records verbeterd, als je de yards-afstand omrekent in meter afstanden. Dat is een goed teken. Maar er zijn nog vele zwakke punten. De vrije slag heren, de 200 rug dames en vooral de schoolslag. Wat we daarop presteren stelt internationaal niets voor". En dan was er natuurlijk Roger van Hamburg. De VZC-zwemmer vier de zijn debuut in de nationale zwem ploeg met drie nationale jeugdrecords: vrijdag 17.33.5 op de 1650 yards vrije slag, zaterdagmiddag 4.23.1 op de 440 yards vrije slag en 2.23.3 op de 220 yards wisselslag. Op de 440 yards ging hij vijf seconden sneller dan ooit tevo ren. Maar hij won niet. De Britten zet ten op het allerlaatste ogenblik de 16- jarige Ray Terrell in, die Roger al eens eerder de baas was gebleven. Ook nu sloeg de Brit zijn hand eerder aan de bassinwand, maar hij werd op de laatste twee banen door de constant sprintende Van Hamburg zó opgejaagd dat hij de laatste 220 yards sneller af legde dan de eerste. Zijn tijd halver wege was namelijk 2.11.4. Voor het overige vormde deze eerste na-Olympische wapenschouw tevens dat zij ooit nog eens tot internationaal aanvaardbare prestaties zullen gera ken. Zoiets mag niet gebeuren. In die drie jaren die resteren voor de Spelen van München beginnen, moet alle aan dacht worden besteed aan de verdere opbouw van de opkomende nieuwe „zwemgeneratie". Zo niet, dan zal Ne derland blijven staan op het peil van vrijdag en zaterdag. Voor „echte" zwem- landen als Groot Brittannië, W.-Duits- land en Zweden zou dat wel eens aan leiding kunnen zijn de traditionele wed strijdbanden te verbreken. Overwinnin gen zonder strijd geven op de duur weinig bevrediging". Enkele belangrijke uitslagen: Dames 440 yards wisselslag persoon lijk: 1. Scheilagh Ratcliffe (G.B.) 5.24,8 (nieuw Brits record), 2. Henny Penter- man (N) 5.25.1; 3. Gerda Lassooy (N) 5.42.4; 4. Susan Fish (GB) 5.52,3; 4x220 yards wisselslag est.: 1. Groot Brittannië (Wendy Burrell, Diana Har- ris, Margaret Auton en Diana Suther land) 4.43.1; 2. Nederland (Coby Buter, Marjan Janus, Marie-Jose Janzen en Cora van der Veer) 4.48,8. 4x220 yards vrije slag heren: 1. Gr. Brittannië (Jarvis, Bailey, Bewley en Terrell) 8.23,8; 2. Nederland (Schille- mans, Van der Veen, Van Beek en Drenth) 8.33,7. Schoonspringen dames: 1. Mariette Dommers (N) 378,10 punten, 2. Anita Smith (N) 344,30 pnt.; 3. Susan Rowlatt (GB) 334,30 pnt.; 4. Janet Dickens (GB) 314,90 pnt. Torenspringen heren: 1. Robin Bas kerville (GB) 398,20 pnt.; 2. Hans Feis (N) 366,30 pnt. een eerste vluchtig inventarisatie voor München 1972 een dieptepunt in de geschiedenis van 't Nederlandse zwem men. Op zichzelf niet zo verwonderlijk. De na de Spelen optredende aflossing van de wacht veroorzaakt een flinke val in het prestatie-peil, omdat de top van het Nederlandse zwemmen nu een maal erg smal is. Perspectieven op wat langere termijn zijn er zeker: vlinderslagzwemster Frieke Buys, de piepjonge schoolslagzwemster Wilma van Beek en de HPC-pupillen Rob Bos- son (met 1.01.6 derde op de 110 yards vlinderslag in dezelfde tijd als de win naar) en Yvonne van Kuilenburg. Mis schien zijn er ook perspectieven voor de 15-jarige Frasquita Smits, die met haar felle aanzet de overige leden van de 4x110 yards vrijeslag-ploeg de sti mulans gaf door te gaan, hetgeen re sulteerde in een onverwachte zege (4.18.5 tegen 4.21.0). Maar Frasquita eiste zoveel van zichzelf, dat ze na de race uit het water moest worden ge haald en enkele minuten later nog niet in staat was op eigen benen te staan. Hetzelfde is haar ook al in Oldenzaal en Groningen overkomen. Wat haar pre cies mankeert, is niet bekend. De sportarts heeft haar volledig gezond bevonden. Bij het bespreken van deze presta ties heeft Nico van Dam het woord ..München" niet in de mond genomen. De Koninklijke Nederlandse Zwem Bond, die doorgaat voor een vooruit strevende bond, heeft bij de nieuwe trainingsopzet kennelijk moeite met de training op langere termijn. Dat blijkt ook uit Van Dam's woorden: „We se lecteren uitsluitend op prestaties, niet op leeftijd. Door die opvatting zal het bijvoorbeeld mogelijk zijn, dat enkele van de overblijvers uit de Olympische ploeg van Mexico, zoals Marjan Janus en Rinus van Beek met een minimum aan training, nog geruime tijd in de na tionale formatie zullen worden gehand- haalfd. Zonder dat het uitzicht bestaat, Torenspringen dames: 1. Sheila Bur row (GB) 274,55 pnt.; 2. Anita Smith (N) 250,43 pnt. Dames, 220 yards schoolslag: 1. Rad- nage (GBr) 2.51.7; 2. Diharris (GBr) 2.52.8; 3. Marjan Janus (Ned) 2.57.2; 4. Wilma van Beek (Ned) 2.59.5. 220 yards vlinderslag: 1. Treers (GBr) 2.34.9; 2. Auton (GBr) 2.37.5; 3. Frieke Buys (Ned) 2.39.5; 4. Corrie Mulder (Ned) 2.41.8. Heren, 400 yards vrije slag: 1. Terrell (GBr) 4.22.2; 2. Van Hamburg (Ned) 4.23.1; nw. nationaal juniorenrec, 3. Drent (Nederl.) 4.31.9; 4. Grossman (GBr) 4.39.5. Dames 220 yards wisselslag persoon- ljik: 1. Hennie Penterman (Ned) 2.32.4, nw. nationaal ree., 2. Sheilagh Ratclif fe (GBr) 2.35.5; 3. Susan Fish (GBr) 2.41.9; 4. Gerda Lassooy (Ned) 2.48.7; Heren, 4x110 yards wisselslag: 1. Gr.- Brittannië (Rushton, Norman, Jackson, Jarvis) 4.10.6; 2. Nederland (Schoutsen, Nijhuis, Bosson, Van der Veen) 4.14.5. 220 yards wisselslag persoonlijk: 1. Van Hamburg (Ned) 2.23.3; Nw. nationaal REC.: 2. Van Kruisdijk (Ned) 2.23.5; 3. Pitt (G.-Br.) 2.24.9; 4. Widowson (GBr) 2.25.3. 110 yards vrije slag: 1. Jarvis (GBr) 55,8; 2. Drenth (Ned) 56,5; 3. Bewley (GBr) 56,6; 4. Van der Veen (Ned) 57,5; 110 yards rugslag: 1. Schoutsen (N) 62,4; 2. Rushton (GB) 63,0; 3. Ri chards (GB) 64,2; 4. Gielen (N) 65,4; 110 yards schoolslag: 1. Norman (G) 1.11,9; 2. Nijhuis (N) 1.14,2; 3. Roberts (G) 1.14,3; 4. Visser (N) 1.16,0. 110 yards 'vlinderslag: 1. Jackson (G) 61,6; 2. Widowson (G.-Br.) 6.1,6; 3. Bosson (N) 61,6; 4. Rood (N) 62,7. DAMES 220 yards rugslag: 1. Burrell (G) 2.31,4; 2. Bairstow (G) 2.34,3; 3. Els Droog (N) 2.37,5; 4. Gerda Lassooy (N) 2.41,0. 880 yards vrije slag: 1. Su san Williams (G) 10.09,9; 2. Yvonne van Kuilenburg (N) 10.14,9; Davidson (G) 10.23.4; 4. Tineke Maat (N) 10.27,7 220 yards vrtfe slag: 1. Sheilag Rat cliffe (G) 2.19,0; 2. Cora van der Veer (N) 2.21,6; 3. Cora Schouten (N) 2.22,6; 4. Steel (G) 2.23.4. LUZERN Met gefronste wenk brauwen hebben de Nederlandse sup porters de zonnige Rotsee verlaten. Niet direct omdat zij na de sterk bezette wedstrijdenreeks op de baan van Lu- zern, die iedere deelnemer dezelfde kan sen biedt, geen geloof meer hebben in de mogelijkheden, die de nationale roei- top bij de komende Europese kampi oenschappen van Klagenfurt heeft. Eer der, omdat die Rotsceregatta, waaraan maar liefst 121 eliteploegen uit vier werelddelen deelnamen, het aanzien van de Nederlanders zo weinig duide lijk heeft gemaakt. Zeker, als de Euro pese titelwedstrijden binnen een week zouden worden gehouden, stond nu al vast, dat het eremetaal voor de natio nale afvaardiging zeer schaars zou zijn. In juist twee maanden kan er gelukkig veel gebeuren. Dokter Dokkum, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Roeibond, zei het treffend: „Tevreden ben ik natuur lijk niet. Daarvoor gingen d eprestaties om zo te zeggen te veel op en neer. Maar daarom behoeven we de moed nog niet op te geven. We hebben de tijd nog..." De triomfen van het nabije verleden hebben de supporters verwend. Voor hen heeft de toproeier zo langzamer hand de verplichting in de prijzen te vallen. Niet alleen als het hoogtepunt van het seizoen is aangebroken, maar eigenlijk altijd. Al heeft de Rotseere- gatta weinig geleerd over de mogelijk heden van de Nederlanders, de wed strijden in Luzern maakten wel duide lijk, dat de overmacht van Oost-Duits- land, in Mexico reeds het meest succes volle land, uitzonderlijk groot is. In de zeven finales van de elitenummers be haalden vertegenwoordigers van Oost- Duitsland drie eerste en drie tweede- plaatsen. Ze stelden de roeiers uit de bondsrepubliek, die zich veertien dagen ADVERTENTIE ELS, de gouden kruidenbitter uit Limburg, bereid k volgens 'n oud, geheim familie recept. ELS LA VERA, koel ge serveerd 'n puike borrel, 'n geweldig apéritief. Ook als longdrink en on the rocta. ELS LA VERA, de echte ELS. Moet u in huis hebben! N.V. Distilleerderij Jacq. Hennekens Beek (L) GOUDA He4 Nederlandse water- polo-team heeft zondag in het Toren- bad in Gouda een verdiende overwin ning behaald op België. De uitslag 51 geeft he4 krachtsverschil 4us- sen de beide ploegen nauwelijks weer, want het Nederlandse zevental was gedurende vrijwel de hele weds4rijd in de aanval. Na een vlot brgin liet de af werking later veel te wensen over, waardoor de condi4ioneel zwakke Bel gen een debacle werd bespaard. Het Nederlandse 'earn startte over donderend. Binnen twee minuten was de stand 20. Hans Parrel (ZIAN) scoorde technisch bekwaam op passes van Bongers en Hermsen. De voorhoe de was in dit stadium zeer beweeglijk en de Belgen konden geen va4 krijgen op het goede samenspel tussen met na me Hermsen en Hoogveld. He4 enige gevaar kwam nog van routinier De Vis, die van vijf4ien meter keihard tegen de paal sdhool. De Belgen vertraagden het spel en slaagden erin de Nederlandse ploeg uit haar ritme te halen. Achter- speler Hans Wouda kon telkens onge hinderd door he4 centrum opzwemmen, maar in plaats van zelf te schieten plaatste hij de bal naar de vleugels, waar de combinaties steevas4 afbra ken in een kluwen van spelers. Fel door zetten van Jan Evert Veer (van de ju nioren naar de senioren overges4ap4) leidde in de derde periode tot 3—0, waarna Frank d'Oosterling tegen scoor de- De Nederlandse voorhoede 4rof di verse malen paal en lat, maar ver zuimde definitief afstand te nemen van de vermoeide Belgen, hoewel Hoogveld de voorsprong na een latbal van Herm sen vergroot4e tot 41. In de laatste speelMjd switchten de Nederlandse voor- waartsen te weinig, zodat de statisch opererende Belgen zich gemakkelijk staande konden houden. Hermsen zorg de nog voor 5—1, waarna De Vis de mooiste kans voor de Belgen miste, door, alleen op Feike de Vries afgaan de met een voorsprong van 4ien meter op zijn naaste belager, de bal 4e ver geten, die hem door een wanhopig sprintende Hoogveld vervolgens op simpele wijze werd ontmnoen. Coach Harry Vriend toonde zich na afloop tevreden over de behaalde over winning. De marge had voLgens hem echter ruimer moeten zijn. De Neder landse ploeg, die in het verleden nog vaak moeite had de intemationaal wei nig voorstellende Belgen te verslaan ADVERTENTIE ZummersecxmJ POEDER EN CRÈME BU APOTHEKER EN DROGIST 3P (vorig jaar werd het zelfs een neder laag met 34), mist nog het killers- instinct". Vriend: „De afwerking was slecht, maar de conditie is er. Ik moe4 op de toekomst werken en daarom mag er aan dit soort wedstrijden, hoewel nuttig, niet te zwaar ge4ild worden" Da4 het Nederlandse waterpolo z^ker toekomst heeft, bewees de jeugdploeg tegen de Belgische junioren. He4 werd een verpletterende nederlaag voor de gasten (142), die teohniisch en condi tioneel zozeer de minderen waren, dat er van een krachtmeting nauwelijks ge sproken kon worden. De 4alen4volle Piet Reedijk (6x) en Mart Bras (3x) namen het leeuwedieel van de score voor hun rekening. in een trainingskamp van de roeiaca- liemie van Ratzeburg hebben voorbe duidelijk in de schaduw. De Westduit sers waren, evenals de Hongaren, slechts goed voor één zege en één twee de plaats. Voor Nederland dit keer geen goud in het geroei". De Nereus-vier met stuur man deed het nog het best. Slechts tweehonderdste seconde na Oost-Duits- land gingen de Amsterdamse studen ten als derde over de streep. Verder was bij de elitenummers de derde plaats van de Willem III-ploeg Benecke-Steen- kist eigenlijk de enige verrichting, die voldoening bracht in het vaderlandse kamp. Kist en Van Kleffens, in Neder land indrukwekkend in opmars, kregen in het sterke internationale milieu geen kans. Als zevende werd de twee met stuurman van Eretes geklasseerd. Ronduit teleurstellend waren de pres taties van de Nederlanders in de hoog gewaardeerde ongestuurde vier, waarin Aegir voorlaatste en Nereus zelfs laat ste werd. Dat Laga bij de achten geen kans zou krijgen stond bij voorbaat vast. De befaamde „Deutschland ach ter" van Karl Adam ontbrak, omdat deze volgens de kleine „roeiprofessor" uit Ratzeburg dit jaar te weinig formaat heeft en nog lang niet in vorm is. Oost-Duitsland greep de zege na felle strijd met Hongarije. Laga moest in de slotfase de London Boat Club nog laten passeren en ging als laatste door de finish. in Mexico en een uiterst vroege „ge nerale" voor de Europese kampioen schappen in Klagenfurt. „Jan traint hard", zei Ansko Dokkum, oud-coach van Wienese, met een zekere weemoed in zijn stem. „Maar het is toch jam mer, dat hij de grote wedstrijden van het voorseizoen heeft gemist. Hij had de Holland-beker, de Diamond Sculls can Henley en hier de Rotsee kunnen nen. En het is toch wat als je die tro feeën in je prijzenkast hebt. Want wie weet is er volgend jaar plotseling een ander". Maar om de woorden, die Coen Vis ser op de zaterdag van de eerste Nederlandse Olympische zege in de Me xicaanse zon sprak, nog eens aan te ha len: „Jan is een bijzonder kind en dat is ie". Tenslotte heeft de geschiedenis van Dik Trom ons geleerd, dat die bij zondere kinderen wel eens het gelijk aan him zijde hebben. Groots was Nederland in het voorpro gramma. Nereus won op knappe wijze de senior a-acht in een voortreffelijke tijd van 5 minuten 55,61 seconden en eiste ook de zege in de senior vier met stuurman op. Het Spaarne hield de eer van de burger-roeiverenigingen hoog en won de junior acht van 17/18 jaar, hoofdnummer van de regatta. Maar he laas, het spreekwoord dat het eerste ge win niet telt, bevatte waarheid. Later op de dag bleek de juistheid van dit spreekwoord maar al te zeer. Jan Wienese, die na zijn Olympisch kampioenschap van vorig jaar er op nieuw de voorkeur aan geeft zich op eigen wijze voor te bereiden, was de grote afwezige op de Rotseeregatta, die het midden hield tussen een late re vanche van de Olympische wedstrijden LONGWOOD Toon Okker is in Longwood tijdens het tennistoernooi om het internationale professional-kampi oenschap van de Verenigde Staten in de kwartfinales uitgeschakeld door Wimbledonkampioen Rod Laver. De cij fers waren 3-6, 8-10. Voor de halve-fi- nales plaatsten zich uitsluitend Austra liërs: John Newcombe, Ken Rosewall, Fred Stolle en Rod Laver. De winnaar ontvangt ongeveer 30.000 gulden. De resultaten van de kwartfinales: Laver (Austr) - Okker (Ned) 6-3, 10-8; Newcombe (Austr) - Barthes (Fr) 7-5, 6-1; Rosewall (Austr) - - Gonzales (VS) 7-9, 9-7, 6-2; Stolle (Austr) Homberg (VS) 3-6, 6-4, 6-2. DUBLIN De Zuidafrikaan Bob He witt heeft zaterdag in Dulblin de finale heren-enkelspel van het open tennis toernooi om de Ierse kampieonschappen gewonnen. Hewitt versloeg in de eind strijd de Zuid®lavische beroepsspeler Nicola Pilde met 6-3, 6-2. PAMPLONA De Spaanse bokser José-Manuel Ibar „Urtain" heeft za terdag in Pamplona een partij tegen de Nederlandse zwaargewicht Bas van Duivenbode gewonnen door knock out in de derde ronde. Het was de acht tiende achtereenvolgende knock out- zege van de Spanjaard. Er waren twaalfduizend toeschouwers. EINDHOVEN Piet Veentjer is zon dag winnaar geworden van de heren enkelspel-titel van het internationale tennistoernooi van ELTV in Eindho ven. Hij versloeg in de finale Jan Ha- jer met 3-6, 6-2 en 6-2. Veentjer had zich voor de finale geplaatst na uit stekende zeges op Gardner (Austr) en Niek Fleury. Marijke Schaar won drie titels. In het damesenkeLspel versloeg zij in de fi nale Els Veentjer. Samen met dezelfde speelster veroverde zij de titel in het d amesdubelspel. Met de Australiër Gardner won Marijke Schaar in de fi nale gemengd-dubbelspel van Els Veen tjer en Kenneth de Koning. De uitslagen van de finales zijn: he renenkelspel: VeentjerHajer 3-6, 6- 2, 6-2; damesenkelspel: Marijke Schaar - Els Veentjer 6-0, 9-7; herendubbelspel: Fleury/De Koning - Hajer/Gardner (Austr) 6-3, 6-3; damesdubbelspel: Ma rijke Schaar/Els Veentjer - Lysette Slie- peni/Jeanine Michels (Belg) 6-3, 6-0; ge mengd: Schaar/Gardner (Austr) - Veen- tjer/De Koning 7-5, 6-3. WASSENAAR Me1 een voorsprong van zes lengten heef4 Joep met jockey Henk van der Kraats de 41e derby op de renbaan van Duindigt geonnen. He4 was de vijfde derby-zege van de 39- jarige Van der Kraats. Joep was zeker geen favoriet in het sterke veld, waar in zes buitenlandse paarden ui4kwamen. Dat wai^n Confron4ation met de Belg Frans van Deuren en Willy met de be- roe,de Bri4 Lester Pigott. Van der Kraats profiteerde handig van hun on derlinge duel. Hij ging mee toen Con frontation in de voorlaa4ste bocht de aanval op de leidende Willy inzette. Joep passeerde aan de overkant van de 4ri- bune de volkomen ui4gelopen Ferguut en Cartouche, die aanvankelijk de lei ding hadden gehad, en nestelde zich op twee leng4en achter het leidende duo Nog voor het ingaan van de laats4e Derby-winnaar Van der Kraats op Joep. bocht passeerde Confrontation Willy. Van der Kraats, d'ie zeer goed met Wil ly vertrouwd is en precies weet k>t wel ke pr6s4aties het paard in s4aat is, deed dat eveneens en wachtte tot het laatste rechte stuk om ook de Belg voorbij te gaan. Toen z'n aanval kwam bleek Con- fronta4ion al het beste te hebben gege ven. Joep won met zes lengten. Con frontation handhaafde zich nog juist op de tweede plaats voor de opkomende Luckey Boy, die nimmer gevaarlijk was, maar op de laa4ste meters de ver moeide Wiliy nog naar de vierde plaa4s drukte. Eigenaar van de derby-winnaar is de Rotterdamse scul Marga. De fok ker is de h®er C. P. de Groot en de trainer G. J. Riem. Voor stal Marga en trainer Riem werd het succes volledig toen in de Grote Prijs der Amateurs, die meetelt voor het Europese kam pioenschap, de vierjarige Huber4 voor een prachtige zege zorgde, behaald na felle strijd in een veld van 20 paarden. SANTA CLARA De Oostduitser Ro land Matthes heeft zaterdag tijdens de internationale zwemwedstrijden in San ta Clara (Californië) z(jn eigen wereld record op de 200 meter rugslag met 0,1 seconde verbeterd en gebracht op 2 mi nuten 7,4 seconden. De Olympische kampioen op de 100 en 200 meter rug- slag had het oude record op 14 augus tus 1968 in Leipzig gevestigd. De 17-ja- rige Amerikaan Gary Hall, die tijdens de Olympische Spelen te Mexlco-stad een zilveren medaille won, bracht het wereldrecord op de 400 meter wissel slag op 4 minuten en 38,7 seconden. Mark Spitz, de grote verliezer van Mexico, evenaarde in het zwemwalhal- la van Santa Clara tweemaal een re cord. Op de eerste dag zorgde hij voor een evenaring van zijn eigen wereldre cord op de 100 meter vlinderslag met 55,6 sec. en zaterdag ging hij gelijkop met het record va«n de 200 meter vrije slag: 1.54,3. Dit record is tevens in han den van de Amerikaan Don Schollan- der. Spectaculair was het nummer 100 me ter schoolslag. Vier deelnemers eindig den binnen de 69 seconden: Brian Job (V.S., 1.07.0), Nobutaka Faguchi (Jap., 1.08,0), Felipe Munoz (Mex., 1.08,6) en John Hencken (VS, 1.08,8). De tijden van de eerste drie aankomenden bete kenden nieuwe nationale records. Alleen de Russische wereldrecordhouder Niko lai Pankin (1.05,8) ging dit jaar sneller dan Job. De Westduitser Hans Fassnacht ves tigde een nieuw Europees record op de 400 meter vrije slag met 4 min. en 8,2 sec. Hij bleef precies een seconde on der het oude record van de Fransman Alain Mosconi (sinds 4 juli 1967). In diverse finales werden verder de beste seizoentijden verbeterd. Debbie Meyer, die zich in de series met 4.31,0 al bovenaan de ranglijst had geplaatst, was 's avonds nog aanzienlijk sneller met 4.26,4. Zij had ruim vijf sec. voor sprong op haar landgenote Ann Sim mons. De eindstrijd op de 100 meter rugslag dames was bijzonder spannend. De Hongaarse Andrea Gyarmati was, net als in de voorwedstrijden, de Ameri kaanse concurrentie te vlug af. Met 1.06,6 evenaarde zij het Hongaarse re cord en dit betekende tevens de beste jaarprestatie. Het verschil tussen num mer twee, de Amerikaanse Sara Wylie (1.07.0), en haar landgenote Lynn Colel- la, die als zesde eindigde, bedroeg slechts tweetiende seconde. Bij de dames werden dit keer toch iets minder opvallende prestaties gele verd dan bij de heren. Wel konden op diverse nummers beste jaarprestaties genoteerd worden. Dit was 't geval op de 400 m wisselslag persoonlijk (Deb bie Meyer in 5.31,1), de 200 meter rug- slag (Susie Atwood in 2.27,4), de 100 me ter schoolslag (Sharon Whichman in 1.16,9) en op de 200 meter vrije slag (Pam Kruse in 2.09,5). Toni Hewitt evenaarde het wereldre cord van Ada Kok. In de series van de 200 meter vlinderslag was zij de snel ste met een tijd van 2 min. 21,0 secon den. Ada Kok is sinds de wedstrijden van twee jaar geleden in Blackpool met deze tijd wereldrecordhoudster. Vanaf 1965 is de gouden-medaille-winnares van Mexico met resp. 2 min 25,8 sec., 2 min 25,3 sec., 2 min 22,5 sec. en ten slotte 2 min 21.0 sec steeds onbedreigd in het bezit van dit wereldrecord geble ven. De voornaamste uitslagen: Dames: 200 meter schoolslag: 1. Sha ron Wichman (VS) 2.46.1; 2. Veroni ca Stroup (VS) 2.46.8; 3. Debbie Hud son (VS) 2.47,2. 100 meter vlinderslag: 1. Andrea Gyarmati (Hong.) 1.06,6 («nieuw Hon gaars record en beste seizoenprestatie); 2. Sara Wyllie (VS) 1.07,0; 3. Tony He witt (VS) 1.07,1; 4. Elie Daniel (VS); 1.07,1; 5. Lynn Vidali (VS) 1.07,1; 6. Lynn Colella (VS) 1.07,2. 100 meter rugslag: Keye Hall (VS) 1.07,1; 2. Susie Atwood (VS) 1.07,9; 3. Sulvia Platt (G.Br.) 1.09,9. 400 meter vr^e slag 1. Debbie Meyer (VS) 4.26,3 (beste seizoenprestatie); 2. Ann Simmons (VS) 4.31,9; 3. Pam Kru se (VS) 4.32,0; 4. Linda Gustavsson (VS) 4.34,8. Heren: 400 meter vrije slag: 1. Hans Fassnacht (W. Did.) 4.08,2 (nieuw Eu ropees record); 2. Gary Hall (VS) 4.08,5; 3. Ralph Hutton (Can.) 4.13,6; 4. Tom McBreen (VS) 4.18,8; 5. Mike Burton (VS) 4.15,1. 100 meter rugslag: 1. Roland Matthes (O. Did.) 58,5; 2. Mitch Ivey (VS) 1.10,0; 3. Steve Doyle (VS) 1.01,6. 100 meter vlinderslag: 1. Mark Spitz (VS) 55,6 (evenaring Wereldrecord); 2. Satoshi Maruya (Jap.) 58,6; 3. Martin Woodroffe (G. Br.) 58,8 (Nw. Brits re cord); 4. Mike Masarie (VS) 58,9. 200 meter schoolslagBrian Job (VS) 2.25,7 (nw. Amerikaans record); 2. Felipe Munoz (Mex.) 2.27,8 (nw. Mexicaans record); 3. Dick Cellella (VS) 2.32,4. 200 meter rugslag: 1. Matthes (O.- Dld.) 2.07,4 (nieuw wereldrecord); 2, Ivey (VS) 2.08,2 (nw. Amerikaans re cord); 3. Hall (VS) 2.10,5. 200 meter vrije slag: 1. Spitz (VS) 1.54,3 (evenaring wereldrecord); 2. Mc Breen (VS) 1.59,9; 3. Bello (Peru) 1.59,9; 4. Heckl (VS) 1.59,9; 5. Norlen (VS) 2.00,4; 6. O'Malley (VS) 2.00,5; 7. Fassnacht (W. Did.) 2.00,7; 8. Hutton (Can.) 2.01,2. 100 meter schoolslag: Job (VS) 1.07,0 (nw. Amerikaans record); 2. Taguchi (Jap.) 1.08,0 (nw. Japans record); 3. Munoz (Mex.) 1.08,6 (nw. Mexicaans re cord); 4. Hencken (VS) 1.08,8; 5. Bruce (VS) 1.09,8; 6. Fiolo (Bra.) 1.10,8. 400 meter wisselslag persoonlijk: 1. Hall (VS) 4.38,7 (nw. wereldrecord); 2. Fassnacht (W. Did.) 4.48,6; 3. Deroest (VS) 4.49,4; 4. Woolroffe (G. Br.) 4.49,5 (nw. Brits record). Dames: 200 meter rugslag: 1. Susie Atwood (VS) 2.27,4 (beste jaarpresta tie); 2. Barbara Darby (VS) 2.28,3; 3. Keye Hall (VS) 2.29,0. 100 meter schoolslag: 1. Sharon Wich man (VS) 1.16,9 (beste jaarprestatie); 2. Debbie Hudson (VS) 1.17,8; 3. Kim Brecht (VS) 1.18,4. 200 meter vrije slag: 1. Pam Kruse (VS) 2.09,5 (beste jaarprestatie); 2. Su san Pederson (VS) 2.09,8; 3. Linda Gus tavsson (VS) 2.10,8; 4. Jan Henne (VS) 2.11,0. '")0 meter wisselslag persoonlijk: 1. Dcbby Meyer (VS) 5.13,1 (beste jaar prestatie); 2. Lynn Colella (VS) 5.19,3; 3. Yoshimi Nishisawa (Jap.) 5.12,8 (nw. Japans record); 4. Susie Atwood (VS) 5.20,3. BOEDAPEST Op de tweede dag van de tenniswedstrijden voor de Cen tropa Cup te Boedapest hebben de Ne derlanders enkele overwinningen be haald. In het damesenkelspel versloeg Ada Bakker de Hongaarse Szoerenyi met 7- 5, 6-3. Dezelfde speelster bleef met As- trid Suurbeek in het damesdubbelspel de baas over de Hongaarse combinatie Arvai/Borka. De cijfers waren 6-1, 6-2. Fred Hemmes en Astrid Suurbeek ze gevierden in het gemengd-dubbelspel met tweemaal 6-2 over Szoecsik/Balogh (Hong). WELSCHAP Toine Hezemans heeft de kans om in rigen stad kampioen van Nederland te worden nie4 kunnen grij pen- In die 4weede ronde van de race» om de nationale kampioenschappen, die zondag in Welschap werden gehouden, toen hij reeds met een ruime voor sprong op Gijs van Lennep aan de kop ging, kondigde een dikke rookwolk het einde van zijn illusies aan. Een gebro ken drijfstang zette hem aan de kant. Het was 4rouwens een race met meer dan één incident. Bij de start van de toerwagfcns van 1600 tot 2500 cc ging Rob Slotemaker, misleid door een aar zeling van de starter, iets te vroeg weg en reed op de wagen van Hans Koster, die tussen de wagens van Hezemans en Van Lennep schoot. Wegens erns4ige be schadiging aan het rechter achterwiel van Hezemans wagen werd het ver4rek- sein een half uur uitgesteld om de cou reur in de gelegenheid te stelln de re paratie te laten verrichten. Enkele ron den na de tweede, uitgestelde start, werd de Eindhovenaar door het reeds vermelde noodlo4 getroffen. Van Lennep won tenslotte deze race vóór Van der Zee. Slotemaker werd in de laatst ron de door 'n lekke band getroffen en hoe wel hij de race toch uitreed, plaatste hij zich hierdoor nie4 bij de eersten. Zer spannend was de race van de 8501000 cc. Rob Dijkstra en Wim Bos huis bleven to4 een de finish in elkaari gezelschap. Boshuis, hoewel rijdend in een minder snelle wagen, werd als winnaar aangewezen. De uitslagen zijn: (Alle races telden tien ronden met in totaal 23 kilometer): Toer wagens 4ot 850 cc: 1. Swar* (Fiat Abarth) 16-08,9 gem 102,176 km per uur; 2. Brandsma (Fiat Abar4h). 850—1000 cc: 1. Boshuis (Fiat Abarth 15.51,4; 2. Dijkstra (Fiat Abarth). 1001300 cc: 1. Oskamp (Aus4in Coo per) 15.18,1 gem. 107,831 km/u; 2. Van Staalduinen (BMC/Cooper). 13001600 cc:l. Lubin (Ford Escort) 15-18,1 gem. 103,243 km/u.; 2. Schoon- derbeek (Ford Cortina Lotus). 16002500 cc: 1. G. van Lennep (Porsche 911) 14.55,0 gem. 110,614 km per uur; 2. Van der Zee (BMW 2002). Boven 2500 cc:l. Slotemaker (BMW 2002 TI) 14.58,6 gem. 99,15 km/u; 2. Koster (BMW 2002 TI). Sportwagens tot 1300 cc: 1* Bogert (TVE-MK 3) 14.25,1. 1300—1600 cc: 1. Dolk (Lotus Elan) 14.02,9. d Boven 1600 cc: 1. Hezemans (Porsche 906) 13.23,8; 2. Swar4 (Fiat Abarh4).

De Vallei | 1969 | | pagina 9