Veenendaals dagblad Astronauten vol vertrouwen Buiten „Duurzame ontwrichting huwelijk" straks de enige grond voor echtscheiding Honduras meldt invasie door El Salvador District Merauke: West-lrian bij Indonesië Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Treinverkeer eiste vier mensenlevens Honderden vogels besmeurd door olie van gezonken tanker BRITSE MILITAIREN NAAR LONDONDERRY GESTUURD TER VERSTERKING VAN DE POLITIEMACHT Pantserwagens in de straten >rrw^ Nieuw wetsontwerp rekent af met „de grote leugen Steden werden gebombardeerd Treinverkeer naar Achterhoek wordt niet sneller Pompidou inspecteert erewacht Aanhoudend zomers Onrust BELEGERING BELFAST DRIE IN DEN BOSCH Gesprongen VOETBAL TERUGDRIJVEN COMMISSIE GREY MOGELIJK NOG DIT JAAR VRIJ Bewijs Verzoening Tafel en bed Alimentatie Unaniem Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m„ 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 15 JULI I969 43e JAARGANG no. I64 NU OOK GEVECHTEN IN BELFAST 1 ON DUIN DER KY In Londonderry zijn Britse militairen aangekomen J ter versterking van de politiemacht. De maatregel is genomen na de he vige onlusten van het algelopen weekeinde. Dit heeft de Noordierse regering gisteravond bekend gemaakt. In Belfast braken gisteravond felle gevechten uit tussen rooms-katholieken en protestanten. De Britten zullen niet in de straten worden ingezet, voegde een woordvoerder van de regering aan de bekendmaking toe. CAPE KENNEDY De Apollo- astronauten Armstrong, Aldrin en Collins hebben zich gisteravond, an derhalve dag voor hun vertrek naar de maan, op een persconferentie vol vertrouwen uitgelaten over het welslagen van de onderneming. Ove rigens zouden naar hun mening al leen al een geslaagde landing, zon der uitstappen, en een veilige terug keer de vlucht tot een succes ma ken. Neil Armstrong, die fungeert oio commandant en die als alles goed gaat als eerste mens voet op de maan zet, acht voor de hem toever trouwde taak de kans van slagen tachtig procent een redelijke schat ting, zei hij, als rekening wordt ge houden met de doelen die wij ons hebben gesteld. Angst is voor de ruimtevaarders „geen onbekend ge voel", maar daar is nu geen sprake van, alleen maar van een zekere ge spannen afwachting. Michael Collins, die tijdens de fa se van de maanlanding alleen in het moederschip „Columbia" om de maan zal cirkelen en door een jour nalist „de vergeten man" werd ge noemd, „beklaagde" zich erover dat de Apollo-vabine niet met een tele visie-ontvanger is uitgerust. Hij zal nu een van de weinige Amerikanen zijn die de „maanwan- deling" van Armstrong en Aldrin niet kunnen gadeslaan. „Bewaren jullie alsjeblieft tenminste de film voor me, die wil ik namelijk later graag zien", zei Collins, die overi gens een uiterst belangrijke rol zal gaan spelen ingeval het maanlan dingsvaartuig bij de terugkeer niet op de vastgestelde rendez-vous-hoog- te van 110 km kan komen. Collins kan dan de Apollo-cabine tot op min der dan 15 km van het maanopper vlak brengen en daar proberen de „maanspin" met Armstrong en Al drin op te vangen. Stranden de as tronauten op de maan dan is red ding uitgesloten. Daarover deelde het hoofd var de afdeling bemande ruimtevaart van de NASA, dr. Muel ler, mee, dat een in geval van nood vanaf de aarde gelanceerd reddings vaartuig te laat bij de maan zou ar riveren, daar de astronauten slechts voor 36 uur zuurstof hebben. Desge vraagd zei Mueller dat de ruimte vaarders „geen zelfmoordpillen of iets van dien aard" worden meege geven. LI el vegen van het bastgewei ge- schiedt bij de reeën ongeveer in de maanden april-juni en daarna tot plm. eind augustus slaat de bok tak en twijgen met de stan gen. Echter heeft dit thans niet meer ten doel het gewei te poetsen en te polijsten, neen veeleer bete kent het een uiting van overmoed, kittelorigheid en dadendrang, ver oorzaakt wegens de onrust door de komende bronst. Hij moet dit koe len aan vrijstaand struikgewas, jonge boompjes en dunne stammen, waarbij vooral vreemdelingen in 't revier hem een doom in het oog zijn. Speciale voorkeur schijnt hij aan de dag te leggen voor lariks weymouth en fijnspar, al worden ook andere niet ongemoeid gelaten. Het is duidelijk, dat 'n stam, ivaar- van op deze wijze de bast rondom verloren ging, ten dode is opge schreven. Wederom blijkt, dat het langs zoom en rand, weg en pad staande hout met voorliefde be werkt wordt, zodat de schade veel al groter lijkt, dan zij in feite is. Och. eeuwenlang hebben reeën en herten reeds hun lusten botgevierd op het bos, zonder dat dit er ooit onherstelbaar of zelfs kennelijk on der heeft geledenreeds de Ro meinse satirendichter Juvenalu, levende omstreeks Chr. geboorte, maakt melding van hun verrichtin gen. Hij had het bijna helemaal goed gezien, dat het groeiende" gewei werd afgeschuurd, want pas na de voltooiing vindt het vegen plaats: Qui vexat nascenti robora cornu"met de wassende hoorns eikelbomen aanneemt. Men zal de schó toen wel over zijn kant heb ben laten gaan, hopelijk ook een beetje om de prinselijke figuratie van het charmante reewild. 15 juli 1969. A. B. WIGMAN. Londonderry, de op één na groots-te stad van Noord-Ierland, leek gister ochtend op een slagveld na de gevech ten tussen katholieken en protestanten van zaterdag en zondag. Overal smeul den nog branden en de straten waren bedekt met keien, kapotte meubels en glasscherven. In Dungaven, een dorp op dertig ki lometer van Londonderry, probeerden demonstranten gisterochtend in alle vroegte een groep ingesloten politie mannen levend te verbranden. De agenten zaten opgesloten in de Oranjezaal in het overwegend rooms- katholieke dorp. Een brandbom en een brandende autoband werden tussen de politiemannen gegooid, die de brand echter in de kiem wisten te smoren. De agenten werden later bevrijd door een groep collega's, die de me nigte uiteensloeg. Gisteravond laat is het in de Noord ierse hoofdstad Belfast, die tot dan voor de jongste golf van onlusten ge spaard was gebleven, tot vechtpar tijen gekomen tussen enkele honder den katholieken en protestanten. De politie reed met pantserwagens door brandende straatbarricaden om de vechtenden te scheiden. Na twee uur waren de gevechten teruggebracht tot verspreide schermutselingen. Er viel een onbekend aantal gewonden en er zijn verscheidene arrestaties verricht. In Londonderry, het afgelopen week einde het toneel van heftige botsingen, werd druk gepatrouilleerd en deden zich geen incidenten voor. Het oproer in Londonderry heeft ze ker één dode gekost: een 70-jarige man die gisteravond in het ziekenhuis over leed. DEN BOSCH Het treinverkeer in ons land heeft gistermiddag vier levens geëist, waarvan drie in Den Bosch. Op de onbewaakte overweg bij de Pepersteeg reed de 31-jarige mevrouw H. van de Boogaart-Hombergen uit Den Bosch met. haar bromfiets onder de trein die uit de richting Nijmegen kwam. Zij was op slag dood. Ook haar zesjarig nichtje Maria Damen uit Waal wijk, die achter op de bromfiets zat werd op slag gedood. Op het station in Den Bosch veron gelukte even daarna de zestienjarige Antonia van Leeuwen uit Oyen (ge meente Lith). Het meisje probeerde op de al rijdende trein naar Oss te sprin gen. Zij kwam tussen de trein en het perron terecht. Op het baanvak Almelo- Hengelo is gisteren de heer J. Muur- ling om het leven gekomen. De man was bezig met werk aan de rails. Hij werd gegrepen door de D-trein, die uit Hoek van Holland op weg was naar Oldenzaal. ADVERTENTIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG mm BOLLEN EN PUNTJES DEN HAAG Het einde van „de grote leugen" is nabij. Als de beide Kamers der Staten-Generaal goedkeuring hechten aan het vandaag ingediende ontwerp van Wet tot Herziening van het Echtscheidingsrecht zullen de nu in het Bur gerlijk Wetboek genoemde gronden van echtscheiding vervallen. Daarvoor in de plaats komt dan één enkele grond duurzame ontwrichting van het huwe lijk, hetgeen door een van de beide echtgenoten of door beiden samen kan wor den gesteld. WASHINGTON Volgens Honduras hebben vliegtuigen en troepen van El Salvador een grootscheepse aanval op zijn gebied ontketend, waarbij „niets ontziende bombardementen op steden zijn uitgevoerd". De Hondurese ambassadeur Soto deelde gisteravond laat in Washington, na de ontvangst van telegrammen en een telefonisch rapport uit de hoofdstad Tegucigalpa, mee, dat een Salvadoriaanse strijdmacht van meer dan negenduizend man over land op twee punten aan de grens een grote aanval was begonnen. Tegelijk hadden Mustangs van de Salvadoriaanse luchtmacht, burger- vliegtuigen en transporttoestellen van het type C-46 negen Hondurese steden gebombardeerd en gemitrailleerd. Daarbij was de burgerbevolking niet ontzien en waren sommige scho len en ziekenhuizen bestookt, zonder dat er militaire doelen in de buurt wa ren. Het aantal slachtoffers en de scha de waren nog niet vastgesteld, aldus ambassadeur Soto. In Washington vergaderde gister avond juist de Raad van de organisa tie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) over de spanning tussen de twee Mid- denamerikaanse republieken, die op 26 juni de diplomatieke betrekkingen ver braken. nadat zich rond onderlinge wedstrijden in de voorronden van de strijd om het wereldkampioenschap voetbal onlusten hadden voorgedaan. El Salvador beschuldigde Honduras van „volkenmoord" en zei, dat 11.000 in Honduras wonende Salvadorianen het land hadden moeten ontvluchten. Vorige week werd meegedeeld, dat de bemiddelingspogingen van Guatemala, Costa Rica en Nicaragua bevredigend verliepen, maar het afgelopen week einde trad er een verscherping in het conflict op. Honduras maakte bekend, dat er aan de grens drie uur lang een vuurgevecht was geleverd, onder an dere met artillerie, en dat op Hondu- rees gebied vier militairen uit El Sal vador waren gedood. Soto deelde mee, dat de eerste lucht aanval maandagavond om vijf voor EMMELOORD Honderden vogels z(jn het slachtoffer geworden van de zware stookolie, die uit de gezonken Rotterdamse tanker Livona is gestroomd. Deze tanker sloeg tijdens de storm van vorige week maandag lek tegen de in aanbouw zijnde brug tussen de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland en zonk ter plaatse in het Ketelmeer. Een dertigtal witte zwanen en meer dan 206 eenden en futen, die met de olie in aanraking zijn geweest, zijn tot nu toe gevangen. De dieren zijn voor reiniging overgebracht naar de „Stichting voor Vogelolieslachtoffers" in Vlaardingen. Nog regelmatig worden met olie besmeurde vogels gevonden. Zij worden overge bracht naar het dierenasiel in Marknesse. In de Noordoostpolder is een fonds ge vormd om dit reddingswerk financieel mogelijk te maken. half zeven plaatselijke tijd was uit gevoerd en gericht was tegen de stad Santa Rosa de Copan. Ook het internationale vliegveld Toncontin aan de rand van Tegucigalpa was bestookt. Andere aanvallen volgden op de steden Cholupeca, Catacamas, Nacaone, Juticalpa, Guaimaca en de havens San Lorenzo en Amapala. Over land was de aanval hoofdzake lijk gericht op El Ametillo, dicht bij de Panamerikaanse autoweg, terwijl een secundaire aanval werd gedaan op Ocotepeque in het noord westen. Soto verklaarde dat leger en luchtmacht van Honduras bezig wa ren met het terugdrijven van de in vasiemacht. Hij sprak een bericht tegen als zouden de invallers op 60 km op Hondurees gebied zijn doorge drongen. Gisteravond laat, zei hij, bevochten de Hondurezen nog steeds de binnengedrongen troepen, maar ze hadden zich niet op het grondge bied van El Salvador begeven. De raad van de OAS riep gister avond een commissie van zeven lan den in het leven voor een onderzoek ter plaatse, en lichtte de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in. Een woordvoerder van het Witte Huis deel de mee, dat president Nixon de ont wikkeling van het conflict nauwlettend volgt. Het State Department verklaar de vannacht nog geen inlichtingen te hebben ontvangen die deden vrezen voor de veiligheid van de Amerikanen in het gebied. DEN HAAG De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, M. J. Key- zer, is niet bereid het treinverkeer naar de Achterhoek vlotter te doen verlo pen door de wachttijden in Zutphen te verminderen, aldus blijkt uit zijn ant woord op vragen van het Tweede Ka merlid drs. G. M. Nederhorst (PvdA). Hij is het niet met drs. Nederhorst eens dat het vervoer van en naar de lijn Zutphen-Winterswijk een lijn „waarvan de betekenis bepaald niet moet wordep overschat" en waarvan wordt nagegaan of zij moet worden op geheven is „afgegrendeld". De staats secretaris merkt voorts op dat de ver binding Zwolle-Winterswijk is verbe terd. Met een grootscheepse intocht van volksvertegenwoordigers in Merauke is gisteren „de daad van vrije keuze" in West-lrian begon nen. Op de foto een aantal van de getuigen: (v.l.n.r.) de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Adam Malik, de ambassadeur van Thailand, Luang Phinit-Aksen, de Australische ambassadeur, Gor don Joekel en de Nederlandse am bassadeur, H. Scheltema. MOSKOU De Britse zaakgelastig de in Peking heeft gisteren een bezoek gebracht aan Anthony Grey, corres pondent van het persbureau Reuter, die al bijna twee jaar onder huisar rest staat. De diplomaat meldde, dat Grey er zowel in lichamelijk als geestelijk op zicht prima aan toe is. De omstandig heden waaronder hij zijn leven moet leiden zijn de laatste maand verbeterd. Er is zelfs sprake van, dat Grey nog voor het einde van dit jaar zal vrijko men. In Hongkong zal op 3 oktober de laatste van een aantal Chinese journa listen worden vrijgelaten, bij wier ge vangenneming Grey in zijn huis te Pe king werd opgesloten. Dit laatste betekent het einde van de zogenaamde „grote leugen". Wanneer beide echtgenoten tot de conclusie zijn gekomen dat hun huwelijk definitief schipbreuk heeft geleden, zal voor het verkrijgen van echtscheiding niet meer de een de ander behoeven te betichten van overspel. In plaats daarvan zullen zij tegelijkertijd moeten zeggen hoe zij zich de voogdij over hun kinderen en hun onderlinge financiële betrekkin gen voor de toekomst voorstellen. De voornaamste voorstellen van het wetsontwerp zijn: Duurzame ontwrichting van het huwe lijk is de enige grond zowel voor echt scheiding als voor scheiding van ta fel en bed. Echtscheiding kan als regel eerst wor den uitgesproken na een procedure van een jaar en nadat het huwelijk tenminste twee jaar heeft geduurd. Echtscheiding en scheiding van tafel en bed worden ingeleid door een ver zoekschrift in plaats van door een dagvaarding. Een verzoek kan zowel door de beide echtgenoten samen als door een van hen beiden worden ingediend. Bij een tweezijdig verzoek wordt de echtscheiding uitgesproken, indien de echtgenoten een jaar lang in het ver zoek volharden, Verdere voorstellen in het wetsontwerp: Een eenzijdig verzoek tot echtscheiding of tot scheiding van tafel en bed wordt afgewezen, wanneer de andere echt genoot de ontwrichting ontkent en de verzoeker er niet in slaagt die te be wijzen. Een eenzijdig verzoek tot echtscheiding wordt ook afgewezen om de reden/dat de duurzame ontwrichting in overwe gende mate aan de verzoeker te wij ten is en de andere echtgenoot zich daarom niet bij de echtscheiding wil neerleggen. Dit verweer kan niet wor den opgeworpen tegen 'n verzoek om scheiding van tafel en bed. Na scheiding van tafel en bed kan een huwelijk worden ontbonden op geza menlijk verzoek na één jaar; op een zijdig verzoek na vijf jaar. De verplichting om na echtscheiding of scheiding van tafel en bed te voor zien in het levensonderhoud van de andere echtgenoot, wordt losgekop peld van de vraag wie schuldig is aan de scheiding. Er is in het wetsontwerp ruimte voor verzoeningspogingen, de rechter krijgt meer mogelijkheid tot actief optreden en persoonlijk contact met partijen, maar hij wordt niet verplicht om in elke procedure de mogelijkheden tot verzoening te onderzoeken. Een belangrijk novum in het wets voorstel is de regeling, dat ook in ge val van tegenspraak e 1 k huwelijk na kortere of langere termijn kan worden De Franse president Georges Pompidou en premier Chaban-Delmas in specteren hier de erewacht in Parijs ter gelegenheid van de viering van de Veertiende Juli, de dag waarop de bestorming van de Bastille in 1789 wordt herdacht ontbonden, wanneer de duurzame ont wrichting ervan vaststaat. De scheiding van tafel en bed wordt gehandhaafd, in de eerste plaats voor hen wier beginselen zich tegen echt scheiding verzetten. Op het ogenblik bestaat de mogelijkheid van scheiding van tafel en bed op lichtere gronden dan die voor echtscheiding. Dit onder scheid vervalt, omdat er volgens het ontwerp ook bij scheiding van tafel en bed sprake moet zijn van duurzame ont wrichting van het huwelijk. De proce dure tot scheiding van tafel en bed is dan ook gelijk aan die tot echtscheiding. Eén van de gebreken van het tegenwoordige echtscheidingsrecht, zo schrijft minister Polak in zijn memorie van toelichting, is dat slechts degene die echtscheiding heeft geëist, aan spraak kan maken op alimentatie. Het is weinig bevredigend dat uitsluitend de schuldige tot betaling van levensonder houd verplicht kan worden. Nu de duurzame ontwrichting van het huwelijk de enige echtscheidingsgrond wordt, ligt het voor de hand die bin ding los te laten. Waar het om gaat is, dat als gevolg van ontbinding van het huwelijk een van de echtgenoten vaak in een financieel ongunstige positie ge raakt en niet in staat is zelf daarin ver betering te brengen. Evenals thans kunnen volgens 't ont werp partijen voor of na het echtschei- dingsvonnis een alimentatie overeen ko men. Een belangrijke verandering is echter dat zij daarbij kunnen bedingen dat die overeenkomst niet bij rechter lijke uitspraak kaq worden gewijzigd. De rechter kan in zo'n geval alleen in onvoorziene omstandigheden tot veran dering van de alimentatie overgaan. In de sfeer van het treffen van voor zieningen voor levensonderhoud van de economisch zwakste partij liggen ook pensioenvoorzieningen e.d. Echtschei ding kan tot gevolg hebben, dat rechten op pensioen geheel of grotendeels verlo ren gaan. Bij een eenzijdig verzoek tot echtscheiding kan de andere echtgenoot zich daartegen verzetten, indien voor het geval de verzoeker eerder overlijdt onvoldoende voorzieningen worden ge troffen. Dit soort verweer zal geleidelijk van minder belang worden, in dien meer pensioenregelingen in 'n everedig we- duwenpensioen gaan voorzien. MERAUKE De vertegenwoordi gende raad van het district Me rauke heelt zich gisteren uitgesproken voor handhaving van het staatsver band tussen West-lrian en Indonesië. Na de uitspraak van Merauke in het zuiden moeten de vertegenwoordigen de raden van de andere zeven distric ten van West-lrian zich nog uitspre ken. De volksraadpleging duurt tot 5 augustus. De beraadslagingen in de raad van Merauke duurden vijf uur, en niet twee dagen zoals w^ verwacht. Van de 175 afgevaardigden voerden er slechts twintig het woord. Allen stelden zich op het standpunt, dat In donesië zich uitstrekt van Sabang in het westen tot Merauke in het oostne. De uitspraak was unaniem in overeen stemming met musjawara, het sys teem van samenspraak tot er algeme ne overeenstemming is bereikt. (Van onze weerkundige medewerker) Een groot hogedrukgebied boven I reactie hierop neemt in de tweede K, holft tinn Ho mooie Ho stabiliteit, nnn i.

De Vallei | 1969 | | pagina 1