GEBREK AAN WETENSCHAPSMENSEN" Medische faculteiten keren zich tegen beleid van minister Veringa Rob de Vries gecremeerd Geld voor hoge rekeningen? Geld voor een kostbare studie? Geld voor de verhuizing? Geld voor een grote uitgave? Geld voor u: Witte veen wenst verhoging b.t.w. tot 12 en 5 pet Hoe laat is het? Kijk op uw horloge Kies uit de volledige kollektie Wachtlijst voor wAL HARTPATIËNTEN GESTORVEN DOOR studenten in Groningen omdat er onvoldoende opleidings capaciteit is AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening VOLKSGEZONDHEIDSBELEID IN ONS LAND MIST BASIS DENTOFIX m Schoonheid moet soms wijken voor waarheid Nog paar honderd wilde dieren in leeuwenpark Vragen over belastingfraude W eg pi raal raasde door Den Haag: vier gewonden 55 Belofte (voorbeeld: f3500.- lost u af in 18xf213.67 of 24 xf 165.71) (voorbeeld: f1500.- lost u af in 18x f92.33 of 24 x f71.83 (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18xf244.20 of 24 xf 189.39) (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f363.30 of 24 x f280.89) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.000.- Een folder met alle inlichtingen ligt voor u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. LUNS OM INITIATIEF INZAKE BIAFRA GEVRAAGD DINSDAG 15 JULI 1969 GRONINGEN In Groningen zijn hartpatiënten gestorven als ge volg van het gebrek aan weten schapsmensen. Deze ernstige beschuldiging aan het adres van de regering is gisteren geuit door prol', dr. II. N. Hadders, voorzitter van de medische faculteit in Groningen. Hij gaf ons gisteren een toelich ting op het besluit van de faculteit om tegen de wens van minister Ve- ringa (onderwijs en wetenschap pen) in een wachtlijst in te stellen voor medische studenten. De medische faculteiten in ons land dreigen al geruime tijd overbe last te raken of zijn dat al. Hoe ernstig de situatie in Groningen is illustreerde prof. Hadders met het volgende voorbeeld: ..In Groningen bestaal een wacht lijst voor patiënten, die aan het hart moeten worden geopereerd. Na enige tijd gaat de toestand van die mensen zo achteruit, dat zij niet meer geholpen kunnen worden. /ij gaan door, terwijl het volledig valide mensen hadden kunnen wor den als zij op tijd waren geholpen. Met tien of twaalf wetenschaps mensen meer had men dit kunnen voorkomen. Geen basis ..Dit toont aan dat wij aan onze patiëntenzorg niet eens meer topko- men. Achtergrond daarbij is dat het hele volksgezondheidsbeleid in ons land geen basis heeft", aldus prof. Hadders. De Groningse medische faculteit heeft bij de regering om die men sen gevraagd. Anderhalf jaar dien de zij bij minister Veringa een zo genaamd „ontwikkelingsplan" in, waarin werd vastgesteld dat op kor te termijn nodig waren: één hoog leraar, zeven lectoren, 35 weten schappelijke- en niet-wetenschappc- lijke medewerkers de bouw van een verloskundige kliniek en pre-kli- nisch centrum, een verbouwing van de interne kliniek en een herstruc turering van het academisch zie kenhuis. Op dit concrete plan. waarbij werd uitgegaan van de opleiding van 150 medische studenten per jaar. heeft minister Veringa nau welijks gereageerd. 55 G KONINGEN De medische faculteit van de universiteit in Groningen neemt niet langer de verantwoordelijkheid voor het beleid van minister Veringa (On derwijs en Wetenschappen). Zij heeft tegen het dringende verzoek van de mi nister in, een wachtlijst ingesteld voor medische studenten. Zesendertig studenten die voor het propaedeutisch examen zijn geslaagd, mogen niet aan het tweede studiejaar beginnen, omdat er geen verantwoorde oplei dingscapaciteit voor hen aanwezig is. Door loting zijn zij op de wachtlijst ge komen. De faculteit heeft contact opgenomen met het ministerie van defensie om na te gaan of de 36 „uitgelote" studenten in het komende jaar een deel van hun diensttijd kunnen vervullen. ADVERTENTIE Gevoel! U zich onzeker mei Uw KUNSTGEBIT? Metbehulpvan Dentofix kunt U weer alles kauwen! Bevestig Uw kunstgebit voor de gehele dag door het 's morgens eerst even met het spe ciale Dentofix-poeder te bestrooien. Dit on schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een stevig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsploat strooit, kunt U verder vergeten/dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult meteen het verschil constateren! Meer dan 40.000 tandartsen in de gehele wereld raden hun patiënten aan Dentofix te gebruiken. Het is verkrijg baar in alle apotheken en drogisterijen a f. 2,51 per plastic strooiflacon. I ni^iccii Prof. dr. II. N. Hadders, voorzitter van dc medische faculteit, en prof. dr. F. J. Keuning, voorzitter van de propa- dcusccommissic, hebben beiden felle kritiek op minister Veringa. Zij verwij ten hem ronduit een gebrek aan beleid. Correspondentie De laatste maanden is er veel gecor respondeerd en gesproken tussen de me dische faculteit, het curatorium van de universiteit en minister Veringa. Alter natieve oplossingen zijn stuk voor stuk doorgedacht maar ze betekenden alle maal slechts een verschuiving van de problemen. In zijn laatste brief waarin de minis ter nog eeps vroeg geen wachtlijst in te voeren schreef hij dat nadere bestu dering van de problemen hem had geleid tot het inzicht, dat de verhouding wetenschappelijk korps-studenten bij de Groningse faculteit zeer gunstig was ten opzichte van die aan andere facul teiten, behalvje Rotterdam dan. Haalt men de tandheelkunde erbij, schreef de minister, dan wijzigt dit beeld zich in ongunstige zin.. Daar heeft men zich in Groningep toen heel kwaad over gemaakt. Per slot van rekening heeft Groningen die tand heelkunde erbij en dus is het beeld on gunstig. Bovendien is de verhouding wetenschappelijk korps-studenten een onhanteerbare grootheid omdat dat korps meer werk heeft dan het oplei den van studenten. „Datzelfde korps", aldus prof. Keu ning, „behandelt 4500 diabetici om maar een voorbeeld te noemen. Uit de brief van de minister blijkt dat hij ons hele ontwikkelingsplan niet heeft gelezen!" Klinisch Het invoeren yan de wachtlijst biedt overigens geen afdoend soelaas. Zelfs met de wachtlijst heeft de universiteit nog 185 studenten teveel voor de zoge naamde klinische fase. De studenten zelf zien de noodzaak van de lijst wel in. Ouderejaarsstudent G. H. Blijham (lid van de studieraad), zegt: „Er heerst geen oppositiestem ming. We proberen ervan te maken wat er van te maken is". Net als de faculteit dus die mogelijk heden zoekt om de studenten die nood gedwongen niet verder kunnen het ko mende jaar bezig te houden met zinvol le medische of para-medische arbeid. „Wij als faculteit kunnen geen plan nen maken omdat een regeringsbeleid ontbreekt en dat wordt ons nog verwe ten ook", zegt prof. Keuning. „De mi nister moet langzamerhand toch inzien dat een andere koers moet worden ge kozen en dat ook aan de Tweede Ka mer voorstellen. Het gaat niet alleen om de geneeskunde, in de komende vijftien jaar zal het aantal studenten stijgen van 80.000 naar 130.000. Hoe willen we die ooit opvangen zonder rigoureuze maatregelen?". Ook Leiden Ook de Leidse medische faculteit en haar studenten heeft zich gisteren tegen het beleid van minister Veringa ge keerd. In een brief aan de Vaste com missie van onderwijs en wetenschappen van de Tweede Kamer schrijft de Me dische faculteit Leidse studenten (MFLS) dat gebrek aan visie en plan ning nu tot ellende gaat leiden. „Nog nooit zijn de principiële vragen aan de orde gesteld als: Wat willen we uitge ven aan het medisch onderwijs en waar gaan we van uit, van het aanbod van studenten of van de behoefte aan art sen?" OCKENBURG „Rob de Vries was ten goede vriend van mij. Ik heb veel van hem gehouden", getuigde de tach tigjarige Albert van Dalsum b(j de door talrijke bloemstukken omgeven lijkbaar van zijn jonggestorven vriend Rob de Vries gistermiddag in de aula van het Haagse crematorium Ockenburg. „Wij allebei waren de overtuiging toegedaan, dat de schoonheid soms moet wijken voor de waarheid. Soms komt de tijd zo stormachtig op je aan, dat je voor de waarheid kiezen moet". Van Dalsum zelf deed dat in de jaren der tig, toen hij partij koos tegen de nazi's, Rob de Vries deed dat in de Tweede Wereldoorlog en daarna. Albert van Dalsum noemde zijn jon ge vriend „een goed acteur, een heel goed artistiek leider", maar bovenal be wonderde hij in hem de durf een scha kel te willen zijn in de overgang naar een nieuwe tijd. „Rob de Vries heeft het goed gedaan, geluisterd naar de stem van zijn ge weten. Daarom was hij een van de al lergrootsten, van de allerbesten", aldus Albert van Dalsurh. Voordat de plechtigheid in Ockenburg begon hadden in Rotterdam vele hon derden Rotterdammers afscheid van de toneelleider genomen in een stil défilé langs zijn stoffelijk overschot, dat in de hal van de Rotterdamse schouwburg was opgebaard. Vele honderden, onder wie de oud- burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum en oud-wethouder mejuf frouw mr. J. Zeelenberg waren daarna ook naar Ockenburg gekomen. Daar werd behalve door Albert van Dalsum allereerst het woord gevoerd door mr. J. Jansen als vertegenwoordi ger van minister Klompé. Namens de minister en rijksoverheid sprak hij de erkenning en dankbaarheid uit voor het door Robert de Vries verrichte pio nierswerk. Rotterdamse dank werd uitgesproken door de wethouder van kunstzaken, drs. J. Reehorst, die in Rob de Vries vooral de gave van communicatie prees. Mr. J. L. Briët, voorzitter van het Stichtingsbestuur van Nieuw Rotter dams Toneel, noemde zijn algemeen di recteur „een man die onvoorwaardelijk en zonder compromissen geloofde in de zaak waarvoor hij stond". Namens de pas benoemde ojnge di rectie van het NRT beloofde John van de Rest verder te zullen werken vol gens de lijnen, die Rob de Vries had uitgestippeld. Nadat de acteur Eric Schneider namens zijn collega's de dood van zijn directeur betreurde als die van een vriend, van een „lid van de familie die een toneelgezelschap vormt" en ds. P. B. Mentzei als huisvriend de menselijke waarachtigheid van de gestorven vriend in het licht stelde, sprak Rob de Vries' oudste zoon enkele dankwoorden tot de talrijke aanwezigen, onder wie on danks de nog voortdurende vakantie in de toneelwereld toch vele prominente acteurs en actrices van alle Nederlandse gezelschappen. Wij zagen onder meer Guus Hermus, Joris Diels. Elisabeth Andersen, Luc en Pieter Lutz, Bernard Droog en Leo de Hartog. Beeld van de enorme belangstel ling langs de route van de rouw stoet in Rotterdam. Minister Veringa zei vorig jaar op drie rapporten te wachten, zo gaat de brief van de MFLS verder. Deze rap porten zijn reeds geruime tijd versche nen, maar een Kamerdebat over de maatregelen, die de minister wil nemen om de moeilijkheden het hoofd te bie den, is er nog niet geweest. „Het moet voor degenen die in september a.s. de medische faculteiten denken te gaan be zoeken een ondraaglijke zekerheid zijn nog steeds niet te weten, waar ze aan toen zijn", aldus de MFLS. Overigens kiezen de medische studen ten in Leiden en 't bestuur van hun fa culteit voor 't vergelijkend examen als het gaat om beperking van het aantal studenten. Zij zien £et examen als „minder erg" dan de wachtlijst omdat die laatste een ernstig cumulatief effect heeft. Lichting „Door een deel van de studenten op de wachtlijst te plaatsen voor de toela ting tot het tweede studiejaar, bena deelt men de na hen komende lichting, voor welke dan minder plaatsen over blijven", aldus het faculteitsbestuur. In Leiden zou bij invoering van dit sys teem al na drie jaar een complete lich ting eerstejaarsstudenten moeten wach ten. ADVERTENTIE DEN HAAG Minister Witteveen (Financiën) overweegt de BTW-tarieven op 1 januari aanstaande op te trekken van twaalf naar vijftien en van vier naar vijf procent. Daardoor /al het mogelijk worden dat het BTW-tarief voor gas. water en elektriciteit, dat nu op vier procent ligt. naar het zogeheten nulpunt wordt gebracht. Het is overigens niet uitgesloten dat in de tarieven nog verschuivingen komen. Ook is de ministerraad het nog niet eens over de hoeveelheid produkten die onder de verhoging zullen vallen. Het overleg in het kabinet over de be groting en over de dekking van de uit gaven is al enige dagen aan de gang. Het zou althans wat de grote lijnen aangaat vandaag worden afgeslo ten. Intussen is het zo goed als zeker dat de huurverhoging van zes procent niet op 1 januari 1970 zoals minister Schut wilde zal ingaan, maar op 1 juli van dat jaar. De minister heeft in het kabinet niet voldoende steun kun nen vinden voor zijn argument dat uit stel van de huurverhoging de voort gang van de woningbouw in gevaa- brengt. Bovendien ligt er een vrijwel een stemmig advies van de Sociaal Eco nomische Raad om de huren niet op 1 januari te verhogen, maar op 1 juli of later. De SER is ook gekant tegen een verder optrekken van de btw-tarie- ven. Aangenomen mag worden dat de be lastingverlaging ter correctie van het inflatie-effect op de loon- en inkomsten belasting, die zoals bekend is in het regeringsprogram is opgenomen, door gaat. Zij zal evenwel in 1970 niet vol ledig worden doorgevoerd. Een-derde van de correctie wordt verschoven naar 1971. Minister Witteveen speelt ook met de gedachte om de door de Tweede Ka mer tijdelijk gemaakte verhoging van de accijns op bier, jenever en venzine ook na 1 januari 1970 te handhaven. Gerekend wordt verder op een stij ging van de motorrijtuigenbelasting op die datum. ARNHEM Binnen enkele weken zullen in het Arnhemse leeuwenpark behalve leeuwen ook twee- tot drie honderd andere wilde dieren rondlopen. Er zijn drie giraffes bij, zebra's, struisvogels, antilopen en verschillende kleinere dieren. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Noteboom (KVP) heelt dc staatssec retaris van Financiën dr. Grappcrhaus gevraagd of het juist is dat het nieuwe stelsel van heffing van dc omzetbelas ting de de mogelijkheid opent van groo scheepse fraude. Indien dit zo is, of wanneer omzetbe lastingfraude sinds 1 januari is toege nomen, zou de regering „mede in het belang van de bonafide handel", maat regelen moeten treffen om hieraan een einde te maken. Volgens de persberichten zou fraude worden vergemakkelijkt door versoe peling van de invoerformaliteiten en door het feit dat bij uitvoer voor de toepassing van het zgn nultarief van de omzetbelasting geen bewijs van de uit voer zou zijn vereist. DEN HAAG De dertigjarige G. C. is gisteren in Den Haag als een dolle man met zijn auto door de stad gevlo gen. Hij veroorzaakte vier aanrijdin gen met vier gewonden. Eerst reed de man, die vermoede lijk dronken was, op een zebrapad een 44-jarige vrouw aan. Zij moest naar een ziekenhuis worden gebracht. Daar na schepte hij een 28-jarige vrouw en haar driejarig zoontje, die op eeo fiets reden. Ook zij moesten in een zieken huis worden opgenomen. Vervolgens ramde de man een geparkeerde wa gen. Hij kwam tenslotte tegen eea lan taarnpaal op het Stationsplein voor het Hollandse Spoor tot stilstand. Hij was daarbij zo ernstig gewond geraakt dat ook hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mr. Berkhouwer (VVD) heeft mi nister Luns gevraagd om ondanks pro cedure-moeilijkheden, zonodig met an dere landen, alles in het werk te stel len dat de Verenigde Naties een einde maken aan de oorlog in Biafra. Dit zou kunnen gebeuren door het afkon digen van een volledig wapenembar go voor beide strijdende partijen. Voorts vraagt mr. Berk houwer of de regering niet van oordeel is dat de conventie van de Verenigde Naties be treffende groepsmoord op de strijd in Nigeria moet worden toegepast. Hij verwijst hierbij naar een opmerking van de Nigeriaan Awolowo, volgens wie het uithongeren van de bevolking van Biafra een toelaatbare strijdme- thode is. Elke partij bij deze conventie kan op de daartoe bevoegde organen van de Verenigde Naties een beroep doen om een einde te maken aan genocide. Volgens mr. Berkhouwer kan tevens worden aangenomen dat de Algemene Vergadering van de VN competent is ter zake van genocide, en dat dus op grond van het handvest actie kan wor den ondernomen. Minister Witteveen twaalf en vijf ADVERTENTIE GOES De 22-jarige A. II. en zijn 23-jarige vriend J. J. V., beiden uit Colijnsplaat, zyn gisternacht bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zij reden van Goes naar Kats, over de provinciale weg, toen hun auto van de rijbaan raakte. De wagen schoot door een brugleuning en stortte vier meter lager in het water. ADVERTENTIE PRISMA7 doublé herenhorloge 99,- (doublé herenhorloges reeds vanaf 74,-) PRISMA7 doublé heren-wekkerhorloge 169,- (ook in edelstaal verkrijgbaar) PRISAAAV edelstaal herenhorloge, automatisch/datum, plat, waterdicht 185,- (automatische herenhorloges reeds vanaf 125,-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof

De Vallei | 1969 | | pagina 6