Lancering Apollo-11 trekt ruim een miljoen mensen evoluon Russen komen met nieuw plan Midden-Oosten fyfotnb nkfó anders wo o^hmdait èmv-Up VERSTOPPING? Eban raadpleegt ambassadeurs Defregger vraagt om vergeving FRANSE OVERHEID GEEFT EEN SLECHT VOORBEELD Philip Morris 25 stuks voorL75 Cape Kennedy: hotellerie slaat slaatje uit maanreis Loena-15 verdwijnt' in maannacht Een rood licht dat groen lijkt Belangstelling zal nog toenemen Geestelijke druk op Amerikaanse verkeersleiders Jacht met dode zeiler gevonden VN-troepen aan de grenzen MM mb N0URILAX Overleg in Zwitserland B Polio-patiënt in Zuid-Holland Prins Claus naar Cape Kennedy WEER IN EUROPA I WERKTIJDEN ENORM TOPDAG NIEUWTJE OPTIMISME VERMAAK JONGERE LEIDERS IN ROEMEENSE PARTIJ GEEIS GEGEVENS STILZWIJGEN STUNT BELASTING fc ff Philip Morris Holland DINSDAG 15 JULI 1969 CAPE KENNEDY Het wordt behelpen voor de vele duizenden die geen hotelkamer meer kunnen krijgen binnen een afstand van 100 kilometer van Cape Kennedy en toch het begin van de reis naar de maan w illen zien. Behelpen wil zeggen slapen in de auto of in de open lucht onder de palmen nabij Cocoa Beach en dan maar hopen dat er geen subtropische plensbui komt. Ook zullen er vele laatkomers zijn die proberen ergens een plekje te vinden om een tentje op te slaan. Wie toch onder een dak wil slapen in de nacht voor het vertrek van de astronauten Armstrong. Aldrin en Collins kan met een beetje geluk nog terecht by de vele particulieren die slaapruimte be schikbaar hebben gesteld op dringend verzoek van de Kamers van Koophandel in de plaatsen rondom Kennedy. Een beetje geluk is dan wel nodig, want de mees ten van die particulieren stellen geen bed voor één nacht beschikbaar, maar vragen een aardig bedrag je voor minimaal een hele week. Wie dan toch maar een nacht blijft slapen is dan altijd nog 100 dollar of meer voor logies kwijt. Zo is de Amerikaanse manier van zaken doen nu eenmaal. De autoriteiten die voor en op 16 juli een ontzaglij ke mensenstroom krijgen te verwerken op en om Cape Kennedy schatten de toeloop op tussen een miljoen en anderhalf miljoen mensen. Verreweg de meesten komen de avond tevoren en gaan weer weg zodra zij Armstrong, Aldrin en Collins hebben zien opstijgen. Dat schept dus enorme verkeerspro blemen op de smalle wegen nabij de lanceerbasis. Die wegen kunnen het verkeer op gewone werk dagen al zo slecht verwerken, dat besloten is de werktijden op de lanceerbasis niet langer voor al len op dezelfde tijd te laten beginnen en eindigen. Die begin- en eindtijden zijn nu zo over de ochtend en de middag gespreid, dat er geen grote verkeers opstoppingen meer behoeven te ontstaan. De vorige maand waren er al duidelijke aanwijzin gen, dat de belangstelling voor het vertrek van de drie maanvaarders enorm zou worden. Al voor het einde van die maand waren op Cape Kennedy alle bezoekers-records gebroken. Op 27 juni werd be kend gemaakt, dat in de maand juni 111.113 toe risten op de lanceerbasis waren rondgeleid. Het oude record was gevestigd in april, met 106.444 be zoekers in een maand. Op de topdagen in juni had de luchtvaartmaat schappij TWA, die voor de rondleidingen op de lanceerbasis zorgt krachtens een contract met NASA, 50 autobussen nodig om de stroom nieuws gierigen rond te rijden. Voor april van dit jaar wa ren de ma andtotalen van bezoekers steeds beneden de honderdduizend gebleven. Het is niet langer zo, dat tussen de lanceringen, die sterk de aandacht van het publiek trekken, er in Cape Cana veral, Cocoa Beach, Titusville en ande re plaatsen in de buurt weinig leven in de brouwerij is. De indrukwekkende lanceerbasis, waarop morgen de ogen van een groot deel van de mensheid zullen zijn gericht is een dagelijkse trek pleister voor toeristen geworden. In Cocoa Beach en andere plaatsen zijn de zakenmensen en ook vele an deren er van overtuigd dat de aan trekkingskracht van Cape Kennedy na de eerste reis naar de maan nog zal toe nemen. Er zullen na die eerste reis, met tussenpozen van ongeveer vier maan den, nog ongeveer tien groepen van drie astronauten naar de maan vertrekken. Het nieuwtje is er, na de eerste reis, zeker niet af, zo meent men in de om geving van Cape Kennedy, omdat de astronauten geleidelijk aan meer werk op de maan te verzetten krijgen en de mensheid geleidelijk meer over de maan aan de weet zal komen. Sommigen geloven stellig, dat me de daardoor Florida spoedig meer Europese en Zuidamerikaanse toeris ten zal gaan trekken, dan welk ander deel van de Verenigde Staten ook. Een van hen is C. Langhorne Washburn, de directeur van het bureau voor toe- ADVERTENT1E Soms Is dat mogelijk. Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoluon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 risme van het Amerikaanse ministerie van Handel. Washburns optimisme wordt gedeeld door Harold L. Graham, een van de vi ce-presidenten van de luchtvaartmaat schappij Pan American. Graham zei on langs in een rede in Cocoa Beach, dat duizenden Europese toeristen de komen de jaren naar Florida zouden gaan om het nieuwste wereldwonder Cape Kennedy te zien én om te genieten van het subtropische klimaat. Die stroom, aldus Graham, zal sterk kunnen aangroeien zodra Engeland en de Verenigde Staten het eens worden over een geregelde rechtstreekse lucht lijn tussen Londen en Miami. Pan Ame rican is voornemens die lijn te gaan be vliegen met de Boeing-747, de reuzen- luchtbus die ongeveer 360 passagiers kan vervoeren. „Wij moeten niet vergeten", zei Graham, „dat het toerisme een vati Bezoekers op Cape Kennedy ne men een kijkje in de stuurhut van een model van het maanlan dingsvaartuig. 's werelds grootste industrieën aan het worden is". In het begin van de jaren '70 zal Cape Kennedy drie miljoen nieuwsgierigen per jaar te verwerken krijgen, schat men. En het amusementspark Disney World, dat op nog geen 100 kilometer daar vandaan gaat verrijzen, zal ver moedelijk het eerste jaar al zeven mil joen bezoekers trekken, in 1971. Dat zou dan, in 1971, alleen al voor Cape Ken nedy en Disney World tien miljoen be zoekers per jaar worden. Over de oude trekpleister voor zonaanbidders en lief hebbers van badplaatsluxe, Miami, pra ten wij dan niet eens. WENEN De Roemeense partijleider, Ceausescoe heeft een verjonging aange kondigd in het partij- en staatsapparaat. „Van degenen die een nieuwe taak krijgen toebedeeld, wordt een grotere verantwoordelijkheid verwacht", zei Ceausescu. DONN Indien het de bedoeling is, dat de Russische ruimteson de Loena-15 in één ruk naar de maan zal gaan en op de maan zal landen zullen wij daarvan op aarde met de beste wil van de wereld niets kunnen waarnemen. De maan heeft dan zijn donlkere kant naar de aar de gekeerd. Dit is uitgerekend in het Westduit- se instituut voor ruimtevaart van de sterrenwacht van Bochum. De direc teur van dat instituut, Heinz Kamin- ski, maakte gisteren bekend, dat de Loena-15 waarschijnlijk in volsla gen duisternis op de maan terecht zal komen. Ka minski ging er daarbij van uit, dat het doel van de reis van de nieuwe Russische ruimtesonde de maan zou zijn. Gegevens over de bestemming ontbreken echter in de Russische bekendmakingen over de Loena-15. De ruimtesonde komt woensdag bij de maan aan, ervige uren voor het vertrek van de Amerikaanse astro nauten Armstrong, Aldrin en Collins in hun ruimteschip naar de maan. Ook gisteren bewaarden de Rus sische ruimtevaartautoriteiten een volkomen stilzwijgen over de bedoe lingen met de Loena-15. Er werden ook geen nieuwe gegevens over de tocht van de ruimtesonde bekend ge maakt in aanvulling op de algemeen heden van zondag, die niemand enig houvast boden. „De lucht is vervuld van geruch ten over Russische ruimtevaartpro gramma's", schreef sir Bernard Le vel 1, een bekende Britse radio-astro noom gisteren in het Londense dag blad Times. Weinigen hebben zo vaak en zo prompt op dergelijke geruchten gereageerd als hij. Lovell acht het mogelijk, dat de tocht van de Loena-15 het begin is van een Russisch plan dat voor ziet in het laten landen op de maan en daarna naar de aarde laten te rugkeren van een onbemande cap sule. In politiek en in wetenschap pelijk opzicht, aldus Lovell, zou de Sovjet-Unie de Verenigde Staten op een geweldige wijze de loef afste ken indien een deel van de Loena- 15 met monsters maanstof of maan stenen eerder naar de aarde terug keerde dan de Amerikaanse astro nauten. Hij wil zich echter liever niet wagen aan de voorspelling of dat kunststuk met de Loena-15 zou kunnen worden geleverd. CHICAGO De luchtverkeersleiders van de Verenigde Staten gaan gebukt onder 'n voortdurende vrees voor vlieg tuigbotsingen. Tot deze conclusie komt de psychiater dr. W. Wayne in een rapport, dat is op gesteld op verzoek van de Amerikaanse vakbond van verkeersleiders. Volgens dr. Wayne moet het Ameri kaanse publiek voor zijn eigen bestwil beperkte dienstregelingen en vertragin gen aanvaarden. ..De verkeersleiders worden nu door het toezichthoudend personeel opgejaagd om meer vliegtui gen te behandelen dan zij geestelijk en lichamelijk aankunnen. Daardoor heb ben zij een acute vrees voor botsingen ontwikkeld". Het rapport zegt dat de meeste ver keersleiders constant dodelijk vermoeid zijn. Soms werken zij tien uur per dag, zes dagen achtereen. ,,'s Nachts wekken zij hun vrouwen door angstgeschreeuw. De gezinnen kunnen de spanning niet verdragen. Echtscheidingen zijn aan de orde van de dag. De vrouwen hebben redenen om bang te zijn. Want vele verkeersleiders, die betrokken raken bij een vliegramp, worden geestesziek". BRISBANE In de Stille Oceaan is een jacht gevonden met een dode zeiler aan boord. De ontdekking werd gedaan door een Amerikaans vrachtschip. Het jacht zat vast op een rif op achthonderd kilome ter ten noordoosten van de Australische havenstad Brisbane. Aangenomen wordt dat het 't lichaam is van de 82-jarige Frederick Watts, een Australische predikant, die in november van het vorige jaar met een jacht van de Fidzji Eilanden naar Sydney ver trok. NEW YORK Het jongste plan van de Sovjet-Unie voor een regeling van het conflict in het Midden-Oosten behelst o.m. de legering gedurende vijf jaar van VN-troepen aan de grenzen van Israël en de Arabische landen, zo is uit welingelichte bron in New York vernomen. Het plan is voorgelegd aan de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, nadat president Nasser de Amerikaanse voorstellen had verworpen. Het Russische plan, volgens Washing ton 'n tegenvoorstel, bevat twaalf pun ten. Behalve de legering van VN-con- tingenten voorziet het in het zenden van VN-waarnemers, die toezicht zou den moeten houden op de terugtrek king van Israëlische troepen uit de be zette Arabische gebieden. Deze terug trekking moet in het Russische plan het gehele tijdens de juni-oorlog in 1967 be zette gebied omvatten en zich in etap pen voltrekken binnen een duur van twee maanden na een tevoren vastge stelde datum. De terugtrekking zou kun nen beginnen, nadat Israël en de Ara bische landen bij de Veiligheidsraad een verklaring hebben gedeponeerd dat zij akkoord gaan met een gezamenlijk tot stand gebrachte regeling, waarbij VN-onderhandelaar Jarring zijn goede diensten kan verlenen. Daarna moeten partijen zich ertoe verbinden een strikt staakt het vuren in acht te nemen. Volgens het Russische plan moeten na het terugtrekken van de Israëlische troepen een beëindiging van de staat van oorlog tussen Israël en zijn Arabische buren, erkenning van de vrijheid van scheepvaart voor ieder een in de Straat van Tiran en het Suez- kanaal en een wederzijdse erkenning van de soevereiniteit van alle staten in ADVERTENTIE het gebied volgen. Het plan voorziet voorts in een terugkeer van het Arabi sche bestuur in de strook van Gaza waar dan, evenals in de sector Sjarm- el-Sjeik, VN-contingenten gestationeerd zullen worden. ADVERTENTIE P'i beslaan? Nourypharma in Oss maakt ze: yüRICH Abba Eban, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, is in Zwitserland besprekingen begonnen met de Israëlische ambassadeurs in West-Europa. De plaats van het overleg wordt geheim gehouden. De besprekingen zouden tot onderwerp hebben de betrekkingen tussen Israël en de EEG, de relaties met Frankrijk en de Israëlische voorlichtingsdienst in Europa. Aan het overleg nemen deel de Is raëlische ambassadeurs in Duitsland, België, Zwitserland. Op de terugweg naar huis zal minis ter Eban waarschijnlijk in Londen nog besprekingen voeren met de Britse re gering. Honderden met machinepistolen be wapende Israëlische soldaten zijn gis- Hulpbisschop richt zich tot dorpsbewoners ONN De Westduitse hulpbisschop Mattias Defregger (53), die in 1944 de mannelijke bevolking van het Italiaanse dorpje Filetto liet neerschie ten, heeft de dorpsbewoners gevraagd „om vergeving en begrip dat hij zo wei nig in staat is geweest hen te helpen". Uet gebeurde op laugustus 1967. Op het middaguur zat een boerenfa milie met de knechten aan het mid dagmaal in de grote woonkeuken van een middeleeuwse boerderij in Bretagne. Opeens een donderslag als van een vlak bij ingeslagen blik sem. Een straaljager vloog over en doorbrak de geluidsmuur. Het geluid vond een lugubere echo in het doffe gekraak van de centrale steunbalk van het huis. Die droeg het volle gewicht van de zojuist binnengebrachte oogst. En toen kwam het plafond omlaag en be dolf iedereen, die zich in de keu ken bevond. Drie doden en vier zwaargewonden, van wie er twee nooit meer zullen kunnen werken. Vnkele weken rechtbank geleden besliste de van Vannes (Bretag ne) dat de Franse staat slechts de helft van de aangerichte schade aan mensen en eigendommen behoeft te betalen en dat de eigenaar van de verwoeste boerderij de andere helft voor zijn rekening moest ne men. Motivering: omdat de een trale steunbalk van het huis te oud was! Met andere woorden, het is de schuld van de eeuwen, als de supersonische knallen of donder slagen historische monumenten ver nielen. Dan is het ook de schuld van de oude mensen, als hun hart het begeeeft bij deze knal. Dan is het ook de schuld van de overge voelige nertsen, wanneer zij zich niet weer voortplanten na het ho ren van deze donderslagen. En als de ruiten er aan gaan. komt het, omdat het glas zo breekbaar is. 1Zortom: iedereen is van dit alles de schuld, behalve de vliegtuigen, die deze onheilbrengende knallen veroorzaken bij het doorbreken van de geluidsbarrière. Tenminste, dat is de mening van de advocaat van het Franse ministerie van Oorlog, die zich erover beklaagde, dat ie dereen maar probeert voordeeltjes te halen uit dat geknal. Alsof wij erom gevraagd hebben, dat die mensen van de luchtmacht met hun supersonisch speelgoed boven onze hoofden komen suelen. Alsof wij ambtshalve alle historische monu menten moeten opruimen, alle hart patiënten moeten opruimen en alle dierenfokkerijen moeten opheffen onder voorwendsel, dat zij niet te gen de knallen van een superso nisch vliegtuig kunnen! IJet komt ons voor, dat de staat tc waken heeft over de veiligheid van de burgers. Als deze door zijn toedoen schade lijden, dan dient de staat deze te betalen, zoals wij 'bur gers onderling door dezelfde staat verplicht zijn dat te doen. Want met het gebeurde te Vannes heeft de staat zijn burgers wel een bijzonder slecht voorbeeld gegeven. Maar doet hij dat niet op vrijwel alle ge bied? In Parijs eft omgeving wordt op het ogenblik hard gewerkt om overal de elektriciteitsspanning van de ouderwetse 110 volt over te schakelen op de moderne 220 volt. Een ambtenaar van het Franse staatsbedrijf Electricitè de Fran ce (EDF) komt alle elektrische ap paraten ophalen om die aan de nieuwe spanning aan te passen. Gratis. TVfet hoeveel goede bedoelingen dit ook gebeurt, het wil toch wel eens voorkomen, dat er fouten wor den gemaakt. Zoals met die vrij nieuwe koelkast van die niet al te rijke gepensioneerde. Die brandae in korte tijd door, en staat nu waar deloos in een hoek. Nu ging het er maar om, wie dat moest betalen. Want, zoals gezegd, de man is niet rijk en dit verlies dupeert hem flink. Een klacht, bij de EDF inge diend, kwam terug met de opmer king, dat de man zich tot zijn in stallateur diende te wenden. Deze bezwoer, dat hij een goede koel kast had afgeleverd, niet verant woordelijk was voor de aangebrach te verandering en dus met dit alles niets te maken had. De fabrikant liet de man weten, dat de garantie die gewoonlijk op deze apparaten wordt gegeven, niet in 't onderha vige geval voorziet. 'Vo staan de zaken op het ogenblik Deze man, die nooit iemand iets gevraagd heeft, heeft men beroofd van de koelkast, waarmee hij zo blij was. Wat nu? De EDF, die in dit geval fout is, weet heel goed, dat de eigenaar geen proces tegen haar zal aanspannen. In de eerste plaats heeft hij daarvoor niet het geld en in de tweede plaats is de Franse justitie uiterst traag en een gewiekste advocaat kan zo'n zaak jarenlang rekken. Bovendien, in dien hij een proces gaat beginnen, heeft de man altijd de bittere bij smaak. dat hij een proces tegen zichzelf voert. Want als belasting betaler draagt hij zijn deel bij in de kosten, die de tegenpartij zich moet getroosten om een advocaat in de arm te nemen. TYaarom zal de man er zich tenslotte bij neerleggen en daardoor met een de staat aansporen op deze weg voort te gaan. Deze berusting is on getwijfeld een deugd, die door de Fransen op het ogenblik het meest wordt beoefend. Defregger, die destijds nog geen priester maar beroepsofficier was, had bevel gekregen tot de massa-excecutie als represaille voor partizanenactivi- teit. Nadat hij vergeefs tegen de op dracht geprotesteerd had, werden uit eindelijk 17 mannen uit Filetto ver moord. Kort geleden werd het gebeur de weer actueel door een publikatie in het Westduitse weekblad Der Spie gel. Nu schrijft Defregger in een brief pan de priesters en gelovigen van het aartsbisdom München: „Ik wil niet pro beren mij te verdedigen, maar ik ver zeker u dat het gebeurde 25 jaar lang voor mij een zware innerlijke belasting is geweest". De hulp-bisschop verblijft intussen nog steeds in het klooster in de Beier se Alpen, waar hij zich enkele dagen geleden had teruggetrokken. Hij had zijn deelneming afgezegd aan een reü nie van 5000 veteranen van zijn vroege re divisie, die werd gehouden in Bad Reichenhall (Beieren). Op deze reünie zou Defregger een openluchtmis cele breren. Zijn voormalige wapenbroeders keur den een verklaring goed, waarin hij wordt gekenschetst als een „rechtscha pen persoonlijkheid en voorbeeldig of ficier". Reeds tijdens de veldtocht in Rusland zou Defregger zijn best hebben gedaan om het leed voor de Russische bevolking te beperken. In München is de Pax Christi-bewe- ging een inzameling begonnen als uit gangspunt voor een „verzoeningsactie voor het dorp Piletto, dat zeer arm is. NIEUW LEKKERLANI) Bij een jongen van negen jaar uit Nieuw Lek- kerland is polio geconstateerd. Het kind is in een ziekenhuis in Rotterdam op genomen. De bevolking van Nieuw-Lekkerland zal, op advies van de geneeskundig in specteur van de volksgezondheid, gele genheid krijgen vaccin in te nemen. teren Nabloes binnengetrokken voor de grootste systematische speurtocht naar Arabische saboteurs die de bezette stad ooit heeft meegemaakt. De Israëliërs hebben een uitgaans verbod ingesteld voor de kashba van de stad. Vijfduizend Arabische mannen en vrouwen werden omsingeld om te worden gefouilleerd. In Nabloes werd een avondklok in- reeks aanslagen die de laatste tijd in en reeks aanslagen die de laatste tijd in om de stad zijn gepleegd. Israëlische en Egyptische batterij en leverden in de nacht van zondag op maandag een artillerieduel over het Suez-kanaal. Daarbij werd een Israë liër gewond. De schietpartij concen treerde zich ten zuiden van Al Kanta ra en ten zuiden van de Grote Bitter meren. De Israëlische pers is van oordeel, dat een krachtig Israëlisch antwoord op de jongste Egyptische commando actie bij Port Taufik onontkoombaar is om het moreel van het Egyptische leger te breken. Bij die actie kwamen zeven Israëliërs om het leven. „Blijk baar moeten we stappen nemen om de Egyptische oorlogszucht tenminste tij delijk helemaal te onderdrukken" schreef gisteren een vooraanstaand dagblad. Inmiddels heeft het Israëlische leger het Internationale Rode Kruis laten weten, dat een door Egyptische com mando's ontvoerde Israëlische soldaat in Egypte is overleden. Zijn stoffelijk overschot zal door Egypte aan Israël worden overgedragen. AMSTERDAM Prins Claus is gis termiddag van Schiphol naar de Ver enigde Staten vertrokken. Hij zal mor gen de lancering van de Apollo II van af Kaap Kennedy bywonen. Prins Claus werd uitgeleide gedaan door de pasbenoemde Amerikaanse am bassadeur in ons land, de heer J. Wil liam Middendorf. Na de lancering zal de prins in Ame rika een vakantie van ruim een week doorbrengen. Daarna reist hij naar Paramaribo om de jaarlijkse Rijksspe- len te openen. Prins Claus wordt op 31 juli wêer in ons land terug ver wacht. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. •2 S y. «- CO Si 5b Amsterdam onbew.- 24 De Bilt onbew. 22 Deelen onbew. 21 Eelde mist 22 Eindhoven onbew. 20 Den Helder mist 22 Rotterdam onbew. 20 Twente onbew. 20 Vlissingen onbew. 22 Zuid-Limburg onbew, 20 Aberdeen onbew. 27 Athene onbew. 27 Barcelona licht bew. 26 Belgrado licht bew. 23 Berlijn licht bew. 24 Bordeaux onbew. 32 Brussel onbew. 23 Frankfort onbew. 22 Genève onbew. 25 Grenoble onbew. 26 Helsinki licht bew. 21 Innsbruck licht bew. 23 Kopenhagen zw. bew. 21 Locarno zw. bew. 28 Londen mist 28 Luxemburg onbew. 24 Madrid onbew. 35 Malaga onbew. 27 Mallorca onbew. 27 München onbew. 21 Oslo zw. bew. 23 Parijs onbew. 27 Rome onbew. 29 Stockholm onbew. 23 Wenen onbew. 22 Zürich onbew. 24 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 7