Eddy Merckx toonde in zware rit over de Pyreneeën opnieuw zijn superklasse Kleine revanche van Friese zeilers in Kaagweek Belg gaf alle „concurrenten" een pijnlijk lesje DE TOUR IN CIJFERS Pellenaars met ploc naar Mexico Complete kanoploeg naar Moskou Jiirgen May - beste seizoentijd 3000 m Warmte speelde het Vierdaagse-leger ink parten Geen verzoening tussen Max Merkel en 1. FC Niirnberg Reprise Wimbledon- finale in Longwood Vier Nederlandse atletes naar Londen Winst en verlies van tafeltennismeisjes Grote deelneming aan Acht van Chaam Keiharde strijd in eerste ronde van IBM-toernooi Koersen Hilversum Joop de Busser gaat NOAD trainen Jan Brouwer in ziekenhuis overleden Rapid Wien-Torpedo op 27 augustus Benefietwedstrijd van Ajax voor Dullens Kruimels Rampzalig Triest maar waar Wel snor Val „Willy" krijgt een andere trainer WOENSDAG 16 JULI 1969 MOURENX-VILLE-NOUVELLE Zo er nog twijfels hebben bestaan over de vraag, of Eddy Merckx tot de gro- f ten onder de grootsten in de wieier- I ■■hSUS sport behoort, dan heeft de Belg dins dag in de slopende rit over vier Py- reneeëntoppen zelf het antwoord ge geven: Merckx moet op één lijn ge steld worden met wijlen Fausto Coppi, met Gino Bartali, met wijlen Hugo Ko- blet. Als een waar kampioen reed de Belg op de door een onmenselijke hitte van 'n niet aflatende zonneschijn smel tende wegen op de Tourmalet en de Aubisque naar een pure winst van bij na acht minuten op Pingeon en Pou- lidor, van bijna een kwartier op Gi mondi. De Tourwinnaars van de laat ste jaren waren door het „wonder van Woluwe", door de heldentenor in dit 56e Tourspektakel, tot onaanzienlijke toeristen gedegradeerd. Alle toppresta ties van de voorgaande jaren waren op slag gedevalueerd. Merckx, op wie alle superlatieven de afgelopen weken al veelvuldig zijn losgelaten, had de lei dende figuren uit de voorgaande pe riode als stoute schoolkinderen een les je gegeven. Hij had ze zonder meer in de hoek gezet. Het wilde wat zeggen toen Merckx na een solo van bijna 140 kilometer van de fiets stapte. Alsof hij zojuist een trainingsritje achter de rug had. Even een spons over het gelaat, een kam door het haar, een slok uit een bidon en Merckx was klaar om het gebrui kelijke ceremonieel van huldigingen over zich heen te laten gaan. Inderdaad, over zich heen te laten gaan, want hij is er in zijn nog zo korte loopbaan (Merckx is immers pas 23 jaar) al aan gewend geraakt en ondergaat het als een routinier, een vedette, die weet, dat het er nu eenmaal bijhoort. Ook in de ze etappe, waarin hij zijn vijfde zege van deze Tour behaalde. MOURENX Kees Pellenaars gaat waarschijnlijk in november van dit jaar met een ploeg naar een nieuwe Ronde van Mexico voor beroepsren ners. Pellenaars, die als chauffeur van een dagblad de Tour meerijdt, werd dezer dagen benaderd door de organi sator van de Ronde van Spanje, de contactman van de Mexicanen in Euro pa. Het zou de bedoeling zijn, dat Pel lenaars met een ploeg van tien man naar Mexico gaat. Wie dat zullen zijn? „Dat weet ik nog niet", zei „de Pel". „Maar tegen die tijd hebben ze alle maal weinig werk. Ik ben niet bang, dat ik geen goede formatie bij elkaar zal krijgen". Merckx had al de kussen van de mooie meisjes uit Mourenx, een nieu we stad onder Pau, in ontvangst geno men toen op de brede aankomstboule vard nog nijdig werd gespurt om de kruimels, die de heerser van dit spel genadiglijk had laten liggen. Een spurt, die natuurlijk door Dancelli werd ge wonnen voor Martijn van den Bossche, de meesterknecht van Merckx, die de vorige dag was gespaard om in de ook op papier zwaarste rit van de Tour zijn heer naar behoren te kunnen bijstaan, voor Bayssiere, Pingeon, Theilleire, Zim- mermans en Poulidor. Terwijl deze ren ners als aasgieren op de wagen met flesjes mineraalwater afstormden liep Merckx onverschillig, omringd door een horde journalisten en radioreporters, die vrijwel tevergeefs trachten de onge naakbare tot een interview te verlei den, langs. Merckx wilde alleen even laten weten, dat hij gebruik had ge maakt van de gelegenheid. Hij had be slist geen demarrage geplaatst vlak on der de top van de Tourmalet, was al leen even vooruit gaan rijden om in zijn eentje aan de afdaling te kun nen. „Dat vind ik Veiliger dan in een groepje naar beneden te gaan". Toen hij had bemerkt, dat zijn tempover hoging niet werd beantwoord en hij al een voorsprong van twee minuten had gekregen, had Merckx overleg gespleegd met ploegleider Driessens. Er was be sloten, dat Merkx alleen zou door gaan. De gevolgen waren rampzalig. De voorsprong van de onverdroten door- fietsende Merckx liep op tot zeven mi nuten op de top van de Aubisque, de verschrikkelijke koningstop van de Py reneeën, die ditmaal niet in kille ne vels was gehuld, maar onder een on draaglijke temperatuur van bijna 40 graden een nog geduchter tegenstander bleek te zijn. In de afdaling verloor Merckx aanvankelijk enkele tientallen seconden, maar tegen het eind van de zeventig kilometer lange uitloop won hij weer terrein. De ravage op de meet in Mourenx ■was ontzettend. Pingeon en Poulidor hadden bij hun toch al grote achter stand bijna acht minuten gekregen, Gi- mondi, in de Pyreneeën duidelijk met een inzinking kampend, had bijna een kwartier verloren. Met nog vijf dagen voor de boeg leidt Merckx in het al gemeen klassement met een voorsprong van 16 minuten 18 seconden vóór Pin geon. Hij zou op doping betrapt kunnen wórden, zou de straf van een kwartier kunnen krijgen en dan nog de gele trui behouden. Het is triest maar waar. De Tour krijgt een slotdéfilé van vijf dagen, waarin de meute moet afwachten of Merckx en zijn sterke gezellen, die alle topposities in alle klassementen in han den hebben, nog hier en daar een strootje willen laten vallen. In de groep-Gimondi zaten ook Jan Janssen en Rini Wagtmans. De laatste reed op het aankomstcircuit dicht aan het wiel van Janssen, probeerde hem in de laatste bocht te verschalken, maar moest in dit duel het onderspit delven. Jan Janssen, diepe kringen onder de ogen van de ontberingen, vertelde, dal hij zich niet had geforceerd. „Dat had vandaag geen zin. Het maakt helemaal niets meer uit of ik nu op dertig, veer tig of vijftig minuten eindig. Als ik nog maar een etappe win en daarvoor heb ik me gespaard"'. Janssen, die na de Ballon d'Alsace, waar Merckx de eerste klap had uitgedeeld en in feite de Tour had gewonnen, nog dagenlang was blijven beweren niet te geloven in een Merckx in deze vorm tot het einde, gaf nu toe zich vergist te hebben. „Merckx is een aparte in ons vak, een formidabel coureur. Tegen hem is wei nig te beginnen". Wagtmans vertelde, dat hij al in de klim van de Tourmalet was gelost en 55 seconden na Merckx en de eersten over de top was gegaan. Wagtmans luis tert onderweg nauwkeurig naar de be richten van radio-Tour, die hij via de luidsprekers op de begeleidende moto ren kan horen. Daarom wist hij pre cies, hoe groot zijn achterstanden on derweg waren. „Toen ik een paar kilo meter was gedaald, was het drie mi nuten op Merckx. Ik ging Gimondi voor bij en kwam bij Agostinho en Van Im- pe. Maar die wilden niet fietsen. Jam mer, want anders was ik beslist nog bij de groep Poulidor gekomen. Nu kwa men we tenslotte in het groepje met Janssen en Gimondi". Overigens was Wagtmans tenslotte weinig teleurgesteld, omdat in zijn ge zelschap ook Gandarias er Vianp'" over de meet gingen. „Die zesde plaats Zeventiende rit De uitslag van de zeventiende Tour etappe over 214,5 km van Luchon naar Mourenx - Ville - Nouvelle, luidde: 1. Merckx (Bel. Driessens) 7.14.28. 2. Dan celli (It. Albani) 7.12.24, 3. Van den Bossche (Bel. Driessens) 7.12.25, 4. Bayssiere (Fr. Plaud) zt, 5. Pingeon (Fr. Plaud) zt, 6. Theilleire (Fr. Sta- blinski) zt, 7. Zimmermann (Fr. Sta blinski) zt, 8. Poulidoor (Fr, Magne) zt, 9. Janssen (Ned. Geminiani) 7.19.15, 10. Wagtmans (Ned. Vissers) 7.19.16. 11. Guit., (Fr. Plaud) 7.19.17, 12. Letort (Fr. Plaud) zt, 13. Labourdette (Fr Magne) zt, 14. Van Impe (Bel. Stablin- ski) zt, 15. Van Schil (Bel. Driessens) zt, 16. Vidament (Fr. Magne) zt. 17. Gimondi (It. Pezzi) zt, 18. Izier (Fr. Ca put) zt, 19. Dumont (Fr. Plaud) zt, 20. Gandarias (Sp. Langarica) zt, 21. Agos- tipho (Por. Caput) zt, 22. Vianelli (It. Albani) zt, 23. M. Galera (Sp. Machain) 7.28.54, 24. J. Galera (Sp. Machain) zt. 25. Janssens (Bel. Magne) 7.32.06, 29. Ottenbros (Ned. Vissers) 7.37.07, 32. Beugels (Ned. Magne) zt, 34. Dolman (Ned. Vissers) zt, 44. Karstens (Ned. Plaud) zt, 45. Van der Flaas (Bel. Vis sers) zt, 76 Haast (Ned. Vissers) zt. 87. en laatste: Harrison (GB. Caput) 7.48.37. Opgegeven hebben Plidori (It. Al bani), Diaz (Sp. Machain), Mascaro (Sp. Langarica), Santa Marina (Sp. Ma chain) en Momene (Sp. Machain). De Belg De Witte was ziek en ging niet van start. Alg. Klassement Het algemeen klassement ziet er na de zeventiende etappe als volgt uit: 1. Merckx (Belg. Driessens) 84.37.53, 2. Pingeon (Fr. Plaud) op 16.18, 3. Pou lidor (Fr. Magne) op 20.43, 4. Gimondi (It. Pezzi) 24.18, 5. Gandarias (Sp. Lan garica) op 29.35, 6. Wagtmans (Ned. Vis sers) op 30.50. 7. Vianelli (It. Albani) op 35.22, 8. Letort (Fr. Plaud) ap 45.47, 9. Agostinho (Por. Caput) op 46.59, 10. zit voorlopig wel snor", zo zei hij ver genoegd. Over de warmte onderweg zei de Brabander: „Het was een verschrik king. Maar wat kan een mens toch veel doorstaan. Het is maar goed, dat ik af en toe in een bakkerij werk en er dus een beetje aan gewend ben". Terwijl Wagtmans in zijn linker oog wreef, dat onderweg pijnlijk door een opvliegend steentje was getroffen, kwam de hoofd macht met vrijwel de gehele rest het veld binnen. Lachend en pratend re den de knechten langs de tribune, die een afkeurend geloei liet horen. Maar de „nummers" in de bergen trokken zich er weinig van aan. Alle overige Nederlanders zaten in deze groep, die bijna 33 minuten had verloren. Ook Eddy Beugels was erbij. De Limburger had op de eerste col, de Peyresourde. onmiddellijk na het ver trek uit Luchon, door een klapband een val gemaakt waarvan hij onderweg veel last had gehad. „Vooral op de Tourma let. Toen begon het aan alle kanten pijn te doen. Ik moest steeds lossen, maar ben ook aldoor weer bij gekomen". Beugels, wiens shirt en broekje op di verse plaatsen waren gescheurd, zodat bloederige schaafwonden zichtbaar wa ren, had het nog moeilijker gehad dan de anderen op deze hete dag. Janssen (Ned. Geminiani) op 48.43, 11. Van Impe (Bel. Stablinski) op 50.34, 12. Galera (Sp. Machain) op 50.35, 13. Theil leire (Fr. Stablinski) op 56.50, 14. Du mont (Fr. Plaud) op 59.58, 15. Panizza (It. Pezzi) op 1.00.19, 16. Schutz (Lux. Albani) op 1.02.56, 17. Gutty (Fr. Caput) op 1.03.40, 18. Van Springel (Bel. Cools) op 1.05.01, 19. Dancelli (It. Albani) op 1.07.58, 20. Castello (Sp. Langerica) op 1.10.02, 21. Galdos (Sp. Langarica) op 1.10.59, 22. Lopez Rodriguez (Sp. Ma chain) op 1.14.34, 23. Van den Bossche (Bel. Driessens) op 1.17.30, 24. Labour dette (Fr. Magne) op 1.21.07, 25. Zim mermann (Fr. Stablinski) op 1.24.47. 52. Dolman op 2.26.08, 60. Haasl op 2.36.22, 62. Van der Flaas op 2.36.35, 65. Beugels op 2.39.39, 74. Karstens op 2.48.13. Dag-ploegenklassement Het dag-ploegenklassement luidde: 1. Driessens (Merckx. Van den Bossche, Van Schil) 21.36.10, 2. Plaud (Ba/ssière. Pingeon, Letort) 21.44.07 (21 punten). 3., Stablinski (Theilleire. Zimmermann. Van Impe) zt. (27), 4. Magne (Poulidor, Labourdette, Vidament) 21.50.59. 5. Ca put (Gutty, Izier, Agostinho) 21.57.51. 8. Vissers (Wagtmans, Ottenbros, Dol man) 22.33.30. Puntenklassement Het puntenklassement ziet er als volgt uit: 1. Merckx 214 punten, 2. Janssen 131, 3. Wagtmans 121, 4. Pingeon 112, 5. Gimondi 103, 6. Dancelli 93, 7. Agostin ho 86. 8. Poulidor 81, 9. Gandarias 77, 10. Altig 73. Bergklassement Het bergklassement is: 1. Merckx 143 punten, 2. Pingeon 88, 3. J. Galera 75, 4. Gutty 55, 5. Gimondi 51, 19. Jans sen 11. Alg. Ploegenklassement Het algemeen ploegenklassement is: 1. Driessens 257.02.57, 2. Plaud 257.04.23, 3. Langarica 257.59.47, 4. Machain 258.03.13, 5. Pezzi 258 12.59, 12. Vissers 260.34.57, AMSTERDAM Een volledige ploeg zal Nederland van woensdag 13 tot en met zondag 17 augustus in Moskou vertegenwoordigen bij de Europese ka nokampioenschappen. Dank zij de steun van de NSF en het NOC i.s het moge lijk voor de ploeg een verblijf van twee. weken in een trainingskamp in Praag aan de titelwedstrijden te laten vooraf gaan. De bondafvaardiging krijgt de be schikking over de accommodatie van de vereniging Slavia en zal zich op de Mol- dau verder voorbereiden voor de strijd in Moskou. Chef d'équipe is de oud- Ol/mpiër Anton Geurts, die in Tokio zilver op de K-2 won. Karei Muys is coach van de ploeg. De Nederlandse afvaardiging is als volgt: Dames: K 1-klasse 500 meter: Mieke Jaapies (De Geuzen) en Maria Blijle- vens (Helmvaarders)K 2-klasse 1000 meter: Jaapies-Blijlevens; Heren: K 1- klasse 500 meter: Paul Hoekstra (NKB) en Arend Bloem (Zwetplassers)K 2- klasse 500 meter: Hoekstra Jan Wit tenberg (DKV); K 2-klasse 1000 meter: Jan Helder (Argonauten) Joop Run- neman (Quo Vadis) en Wittenberg Hoekstra; K 1-klasse 10.000 meter: Jan Verhaard (Beatrix); K 2-klasse 10.000 meter: Runneman Helder; K 4-klas- se 1000 meter: nog nader aan te wijzen bondsploeg; estafette K 1-klasse 4 x 500 meter: bondsploeg. FULDA De Westduitse atleet Jür- gen May heeft dinsdagavond bij inter nationale wedstrijden in Fulda de 3000 meter gewonnen in 7 minuten 54,6 se conden, de beste tijd van dit seizoen. De Australiër Ron Clarke was tot nu toe de snelste met 7.56,2. Achter May eindigde Benjamin Jipcho (Kenia) als tweede in 7.58,2. De 800 meter were, gewonnen door een Keniase atleet, Naf- tali Bon. in de goede tijd van 1 minuut 47,2 seconden. Eddy Merckx werd voor de aanv.ang van de zestiende etappe gefilmd door zijn collega Poulidor. NIJMEGEN De fed brandende zon is 224 van de dinsdagmorgen gestarte 15.901 deelnemers aan de Nijmeegse Vierdaagse op de eerste marsdag te veel geweest. Met blaren, spier- en rug pijn moesten zij de strijd staken. Gezien het warme weer was het getal van 224 nog niiet eens zo hoog. De mensen van het Roode Kruis in Driel bijvoorbeeld hadden 's morgens al aangekondigd, dat de eerste dag ongetwijfeld de zwaarste zou worden aangezien de meeste lopers geen rekening hadden gehouden met de hoge temperatuur. Voor veel wande laars bleek het traject tussen Huissen en Elden en verder op de Rijndijk, ein deloos, ondanks het fraaie uitzicht op Een van de eerste wandelaars, die zich in allé vroegte richting Waalbrug spoedde, was Gerrit Krijters uit Vlaar- dingen, die echter tevens de grootste pechvogel van de dag werd. Een paar- honderd meter na de start bij het con certgebouw „De Vereniging" verzwikte hij bij een vluchtheuvel zijn linker en kel. Even probeerde hij het nog, maar toen moest hij met tranen in de ogen afscheid nemen van de Vierdaagse. Een van de markantste figuren op de eerste dag was de 73-jarige Zwitser Samuel Burnand, die 4 x 30 kilometer loopt met een houten rechter been. De Zwitser noemt zichzelf „de kreupele boodschapper" en deelt onderweg an sichtkaarten uit en verkondigt zijn godsdienstige gedachten. Burgemeester mr. Th. de Graaf van Nijmegen heeft inmiddels kritiek geuit op het departement van defensie, om dat dit volgens hem naar een verkeerd bezuinigingsmiddel heeft gegrepen door e enkleiner aantal militairen aan de Vierdaagse te laten deelnemen. De tweede marsdag voert de lopers vandaag door het land van Maas en Waal met als trekpleisterplaats Wychen. Ook met een houten been kan men de Nijmeegse Vierdaagse lopen. WARMOND Voor de deelnemers aan de 49e Kaagweek was het dinsdag de mooiste zeildag sinds jaren. Een re gelmatige wind en veel zon maakten deze derde wedstrijddag voor stuurlie den en bemanningen tot een festijn. Feest was het vooral in het kamp van de Friese Regeboogzeilers, die voor het eerst sinds lange tijd een dagover winning behaalden in het traditionele Holland-FriesIand-duel. De Hollanders staan door hun eelatante succes van maandag echter nog steeds onbedreigd op kop met 45,75 punten tegen de Frie zen met 61.5.Jackie de Wilde was dins dag voor de Friezen de grote winnaar. Met het oude schip van Regenboogzei ler Bouw van Wijk, zeilde hij naar een glorieuze overwinning. Hofland, die bijna als laaitsrte was ge start, leverde een goede prestatie door toch nog als tweede te finishen. Onder weg werd het hem moeilijk gemaakt door de Fries Ulrik Jager. Deze erva ren oud1-Flying-Dutchman-zeiïer blok keerde vaak met veel vakmanschap de opmars van de Hollanders. In de individuele Regenboogwedstrijd heeft Hofland veel terrein moeten prijs geven. De grote favoriet voor de eind zege heeft nu concurrentie gekregen van Bouw van Wijk, die zijn tweede ze ge behaalde. In de soloklasse is het weer Kees Na- ter, die de toon aangeeft. Zondag was het nog even wennem (Nater heeft dit jaar nog weinig solo gevaren(, maar maandag en dinsdag was hij voor alle concurrenten onbereikbaar. In de Val ken-klassen kan Egon Rolf von den Baumen de hoofdprijs wel vergeten. De Rotterdammer Piet van Buren behaal de zijn derde zege in successie. De uitslagen van de dinsdag gehou den wedstrijden Holland- Friesland team wedstrijd Regenboog. 1. De Wilde, 2. Hofland 3. De Vries 4. De Goederen 5. Roefekamp 6. Van Wijk 7. Met zeiaar 8. De Jager. Fries land 16,75 pnt, Holland 19 pnt. totaal: 1. Holland 45,75 pnt, 2. Fries land 61,5 pnt. Fin-njollen: 1. De Vries, NEURENBERG Pogingen om tot een vergelijk te komen tussen Max Merkel, de huidige trainer van het Spaanse Sevilla, en diens vroegere ver eniging I. FC Nürnberg hebben maan dag schipbreuk geleden. De rechtbank, waar Merkel een klacht tegen de Neu- renbergse club had ingediend wegens achterstallige salarisbetalingen, stelt tot 18 augustus een termijn voor hoger beroep. Dan wordt beslist of beide par tijen het eens kunnen worden of dat zij in beroep gaan. De rechtbank had I. FC Nürnberg voorgesteld Merkel een afkoopsom van 50.000 Dmark (ongeveer 45.000 gulden) te betalen. Merkel had eind mei tegen zijn vroegere club een klacht ingediend naar aanleiding van zijn ontslag. Eind juni volgde een eis van Merkel tot schadevergoeding van ongeveer 60.000 gulden. 2. De Ruiter; Olympiajollen: 1. Loog- man 2. Zwetsloot; Vrijheidsklasse 1. Stas 2. Ladru; Flying Junior 1. Zuide- ma 2. De Wit; Schakel 1. Wessel 2. Tet- teroo; Pampus 1. Ydema 2. Hofkes; Moth: 1. Meyboom 2. Ancion; Solo: 1. Nater, 2. De Jonge van Ellemeet; Vaurien: 1. De Voogt, 2. Meijer; 12- voetsjollen 1. Ten Berg 2. Kroon; Jeugd 1. Mej. De Wit 2. De Vlaming; Valken 1. Van Buren 2. Rolf von den Baumen; Regenboog 1. Van Wijk 2. Van de Hulst; Spnker: 1. Hiemstra 2. Rietdijk; 16m2: 1. Van der Kooy 2. De Ruiter; O.K.-jollen: 1. Pieterman, 2. Rutgers; Stern: 1. Mej. Jesse 2. Van Ginderen. LONGWOOD Evenals bij de kam pioenschappen van Wimbledon gaat de finale van de Amerikaanse proftennis kampioenschappen tussen de Austra liërs Rod Laver en John Newcombe. Laver won dinsdag in Longwood van Ken Rosewall met 6-3, 5-7, 6-2, 6-3, ter wijl Newcombe Fred Stolle met 6-3, 6-4, 6-4 de baas bleef. DEN HAAG Aan de open Engelse dames-atletiekkampioenschappen, die vrijdag en zaterdag op de Tartan-baan van het Londense Crystal Palace wor den gehouden, zullen vier Nederlandse atletes deelnemen. Maria Gommers (Unitas), de wereld recordhoudster op de mijl, loopt 800 en 1500 meter, Ilja Keizer (De Spar taan) start op de 800 meter en Anne- loes Bosman (UNC) komt uit op de 1500 meter. De vierde Nederiandse deelneemster is discuswerpster Anneke de Bruin (Sliedrecht Sport), die in Londen zal trachten de eis (53,50 m) voor uitzen ding naar de Europese atletiekkam- pioenschappen te halen. DEN HAAG De heer H. de Bolster, eigenaar van de driejarige volbloed „Willy", die in de 41e derby op de ren baan Duindigt met de vermaarde En gelse jockey Lester Piggott op de vier de plaats eindigde, heeft uit ontevreden heid over de verrichting van zijn paard besloten „Willy" niet meer te laten trai nen bij de heer G. J. Riem. De even eens bij de heer Riem in training zijn de „Joep" won afgelopen zondag de der by. De nieuwe trainer van „Willy" wordt J. M. A. Dekkers. OBERTRAUN Het Nederlandse meisjesteam heeft bij de Europese ta feltenniskampioenschappen, die in het Oostenrijkse Obertraun worden gehou den, twee overwinningen behaald en ten twee nederlagen geleden. De jeugdploeg, die bestaat uit Vero- nique van der Laan, Ellen Klatt en Sonja Heltzel, verloor van Tsjecho- Slowakije (1-3) en West-Duitsland (2-3) maar versloeg daarna Denemarken (3-1) en Polen (3-0). Nederland moet nu tegen Oostenrijk spelen voor de bezetting van de negen de en tiende plaats. CHAAM De belangstelling van de renners voor de Acht van Chaam, die woensdag 23 juli in het Brabantse land wordt gereden, is ook dit jaar bijzon der groot. Bij de amateurs en nieuwe lingen moest het organisatie-comité drastisch selecteren. Voor beide cate gorieën kwamen meer dan 300 inschrij vingen binnen, waarvan er 150 zijn ge accepteerd. Helaas zal de alom gedoodverfde Tour-winnaar Eddy Merckx in Chaam niet kunnen starten. De onweerstaan bare Belg is gecontracteerd voor een wedstrijd in het Belgische plaatsje Woluwe. Desondanks is het renners- veld bijzonder sterk. Tot de deelne mers behoren Jan Janssen, de Italiaan Vittorio Adorni, wereldkampioen op de weg 1968, alsmede de gehele Willem Il-ploeg met Wagtmans, Post en Van Looy, de Caballero-ploeg met Den Har- tog, Duyndam, Schepers en de gebroe ders Harings. Voorts zijn de Denen Palle Lyke en Freddy Eugen. bekend van vele zesdaagsen, en de Nederland se wegkampioen Sjaak Frijters gecon tracteerd. Uit West-Duitsland komen Glemser en Junckermann, uit Luxemburg Schutz. Onderhandelingen worden nog gevoerd met de Fransen Poulidor en Delisle, de Italianen Vianello en Dan celli en de Westduitser Rudi Altig. Ook Gerben Karstens is een mogelijke kan didaat voor de wielerwedstrijd, die vo rig jaar een recordaantal van 40.000 iezoekers trok. Het werkelijke aantal toeschouwers lag toen aanmerkelijk hoger. Grootmeester Jan Hein Donner speel de op de eerste dag tegen zijn landge noot Hans Ree. AMSTERDAM In de eerste ronde van het IBM-schaaktoernooi speelde Gheorghiu, de Roemeense grootmeester, dinsdag na zeventien zetten remise te gen de Russische grootmeester Wasjoe- kow. De cracks deden er uur over. Deze karakteristiek geldt in feite voor de gehele ronde. Zeer harde en langdu rige partijen. Het duel Donner—Ree, telkenmale zeer de moeite waard, was opnieuw nerveus. Waarschijnlijk had zwart in het middenspel een goede kans op winst, doch hij dééd het onnauwkeu rig, waarna Donner stevig terugkwam. De afgebroken stand is gunstig voor wit. In de meestergroep gingen de Neder landers met 14 slecht van start. Het waren de internationale meesters Zui- dema en Van Scheltinga, die na felle strijd remises uit het vuur sleepten. Ostojic versloeg in een uitstekende partij de Tsjech Ujtelky. De uitslagen zijn: Grootmeestergroep Gheorghiu (Roem)Wasjoekow (Rusl) V»V*; Portisch (Hong)Darga (Wdld) V«Ivkov (Zsl)Byrne (VS)VaV*; Barendregt (Ned)—Damjanovic (Zsl) 01; Hartoch (Ned)Kavalek (Tsj) V«V»; Tatai (It)—Stein (Rusl) Donner (Ned)Ree (Ned) afg.; Liberson (Rusl)Langeweg (Ned) 10. Meestergroep: Scholl (Ned)Johannessen (Noorw) 01; Gerusel (Wdld)De Rooi (Ned) 10; Mader (Wdld)Zuidema (Ned) V»V»; Van Scheltinga (Ned)Diez del Corral (Spa) ViVa; Van Baarle (Ned) Csom (Hong) 0—1; Ostojoc (Zsl)—Ujtel ky (Tsj) 1—0. HILVERSUM De uitslagen van de dinsdagavond te Hilversum gehouden draverijen luiden: Libra-prijs, 2000 m: 1. Gravin Ch (Smit) 2.52, 8, 1.26, 4; 2. Hetty Hano ver, 3. Heer du Commerce, toto winn. 4,40; pl. 1,70, 1,90, 1,30; koppel 19,50; cov. 100,-; trio 235,70. Leo^prijs 1500 m: 1. Iwan Iwanowitc Lyra-prijs, 2000 m: 1. Gregor Holly- Ina van Hovi; toto winn. 9.30, pl. 2,50, 1,90, 3,10; kopp. 18,40; cov. 5,10. Lyra-prisj, 2000 m: 1. Gregor Holly- rood (Kooyman) 2.49,5, 1.24,7; 2. Geluk Frances, 3. Festi; toto winn. 2,40; pL I,90, 2,40, 2,40; koppel 8; cov. 10,50; trio 175,20. Sagitta-prijs, 2040 m: 1. Hanny (Schoonhoven jr.) 2.57.4, 1.27.8; 2. Hor- tence, 3. Glittering Jewel; toto winn. 2.80, pl. 1,60, 1,70, 1,60; koppel 4,70; cov. 6,-. Cotf u li-prijs 2900 m: 1. Fan Pom B (J. Wagenaar jr.) 4.03.4, 1.23,4; 2. Flicka v.d. Lente; 3. Eulogie II; toto winn. 3,30; pl. 2,00, 4,00, 3,50; koppel II.40; cov. 15.50. Neptunus-prijs, 1600 m: 1. Dorothea (H. A. van Ooyen) 2.10.8, 1.21.8; 2. Eber- dine Th.; 3. Extase; toto winn. 13.90, pl. 3,00, 2,30, 2,70; koppel 25,60; cov. 7,50; trio 6.721,60. Criterium der amateurrijders IV, 2000 m: 1. Bosvink S (D. L. de Bruyn) 2.45.0, 1.22.5; 2. Quarteron II, 3. Caracara's; toto winn. 11.00; pl. 2,30, 2,60, 3,00; kop pel 11,70; cov. 7,50. Glaucus-prijs, 2020 m: 1. Emeline He- ny (J. Dijs) 2.50.4, toto winn. 8,40; pi. Etoile de Quinio; toto winn. 8,40; pl. 1,50, 1,40, 1,20; koppel 4,00; cov. 3,30; trio 209,10. Libraprijs (tweede afdeling), 2000 m: 1. Hoss Peterhof (M. van Leeuwen) 2.58.8, 1.29.4; 2. Hugo Hollandia, 3. Heintje Davids; toto winn. 3,10; pl. 1,20, 1,40, 1,20; koppel 7,50; cov. 8,40; TILBURG De 25-jarige Jan Rab heeft dinsdag een contract getekend bij Telstar om deze club in het komen de seizoen te trainen. Rab was het af gelopen jaar oefenmeester van NOAD. Zijn opvolger bij de Tilburgse club wordt Joop de Busser (53), die laat stelijk AGOW onder zijn hoede had. NIJMEGEN In het Sint Canisius- ziekenhuis te Nijmegen is de achttien jarige wielrenner Jan Brouwer uit Apel doorn overleden aan de verwondingen die hij maandag had opgelopen tijdens een trainingsrit door Nijmegen. Hij werd toen door een vrachtauto aan gereden. WENEN De eerste wedstrijd tus sen Rapid en Torpedo Moskou voor de voorronde van het toernooi om de Eu ropese beker voor bekerwinnaars wordt 27 augustus in Wenen gespeeld. De re turn volgt 2 september in Moskou. De winnaar van deze ontmoeting zal in de eerste ronde tegen het Eindhovense PSV uitkomen. AMSTERDAM Ajax zal in de be nefiet wedstrijd voor Willy Dullens op dinsdagavond 5 augustus in hét Olym- pisch-stadion te Amsterdam uitkomen tegen de Westduitse bundesligaclub Alemannia Aken. De aanvang is 20.15 uur.

De Vallei | 1969 | | pagina 13