Veenendaals dagblad Vakantietrip eindigde in catastrofe Slachtoffers van busramp vandaag naar Eindhoven overgebracht Buiten Historische reis Apollo begint vanmiddag Ky verwacht niets meer van „Parijs" Dajaii wijst Russische vredesvoorstellen af Troepen El Salvador zetten opmars voort Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Deel IJmiiiden geëvacueerd hij demonteren grote l)om fruit TOERWAGEN DENDERDE IN DINANT VAN STEILE WEG MAAS IN: 21 DODEN, 4 OVERLEVENDEN JAMIN Nederlander in sauna in Zweden omgekomen Kikvorsmannen snel aanwezig Opvangcentra Canadees baiikdisconlo Rogge-akker I Door raam zingend^^^^ dolfijnei... ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Ntffcf «rijh Td. 03410-256? TELEVISIE PROGRAMMA Doorgeroest Loena: toch monsters van maangesteente? Tijdelijk bombardementsstop afgekondigd DELEGATIE MEXICO Tropisch hoogtepunt Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 16 JULI I969 43e JAARGANG no. I64 DINANT Vanochtend zijn de stoffelijke resten van de 21 slachtoffers van de busramp te Dinant naar Eindhoven vervoerd. Vanaf de grens is de stoet onder escorte van de Eindhovense politie naar de algemene begraafplaats De Oude Toren te Woensel gereden. Acht van de verongelukte inzittenden, onder wie de chauffeur, waren vanmorgen nog niet geïdentificeerd. Een schade-expert heeft vannacht verklaard dat de autobus, een DAF, meer dan dertien jaar oud was, wat een uitermate hoge leeftijd is voor een tourbus voor buitenlandse trips. De rampbus uit Eindhoven is van nacht geborgen. Voor de operatie, die o.m. door de Belgische minister van Gezondheid, Nameche, werd bijge woond, had men een bak aangevoerd over een afstand van circa tien kilo meter, waarop een dragline stond. Het hefvermogen van de dragline was zo klein, dat de autobus slechts van de bodem van de Maas kon worden ge tild en naar de kant kon worden ge bracht, waar toen een kraanwagen te hulp kwam. Het duurde vele uren voor het karwei was geklaard. Dat was om half vijf. Drommen vakantiegangers en inwoners van Dinant sloegen het werk gade. Uit de steile Rue St. Jacques in Dinant (zie pijl foto boven) reed de rampbus recht de Maas in. Even la ter waren kikvorsmannen en direct te hulp gesnelde toeschouwers druk in de weer om de slachtoffers en de rcisbenodigdheden uit het water op te halen (foto links). Een van de geredden was de reisleidster mevr. Mieke Duffhuesvan Drunen (op archieffoto rechts). Zij was de eer ste die het relaas van de ramp te lefonisch in Nederland bekend maak te. IJMUIDEN Aan de zuidwest-rand van IJmuiden is gistermiddag om streeks half zes bij graafwerkzaamhe den een zware Amerikaanse bom aan getroffen. Het gevaarte weegt 1100 pond en heeft als afmetingen 138 cm bij 50 cm. De blindganger moet daar onge veer 23 jaar hebben gelegen en is nu tevoorschijn gekomen hij de aanleg van een nieuw sportveldencomplex. De mijnenopruimingsdienst heeft gis teravond een onderzoek ingesteld. De commandant van deze eenheid, de luit. ter zee De Bree, kwam tot de slot som dat de bom ter plaatse gedemon teerd moest worden. Het marineperso neel durfde de bom niet te vervoeren in deze toestand daar het risico dan te groot zou zijn geweest. Een en ander had tot gevolg dat in de gemeente IJmuiden binnen een straal vap enkele honderden meters vanmorgen de bewoners geëvacueerd moesten worden. Het betrof in totaal naar schatting 2000 (overwegend nieuw- bouw-)woningen, waarin een 8000 men sen vertoeven. Vanochtend om 10 uur had iedereen het huis verlaten en be gon de marine met de demontage. De politie had de inwoners van de ze wijk per geluidswagen gewaar schuwd. Voor hulpbehoevenden, zoals ouden van dagen en zieken, waren door de gemeentelijke geneeskundige dienst en door het Rode Kruis opvangcentra ingesteld. Alle bewoners in het ge noemde gebied was geadviseerd om de ramen van de woningen te openen en het gas, water en elektriciteit af te sluiten en breekbare en kostbare wa ren op te bergen. OTTAWA Het Canadese bankdis- eonlo is met ingang van heden met een half procent verhoogd tot acht procent. VEïij kunnen het hart evengoed verpanden aan het boerenland als aan het ruisende woud, de vrede van het heideveld, het wui- vende riet van 't moeras of de zilte stranden. Niet alle agrarische landschappen spreken ons evenwel gelijkelijk aan, maar wel zijn er vele, die prettig harmoniëren met de omliggende en tussen-geschoven gebieden. Zulke akkers moeten niet al te groot wezen, zoals die van de koekoek-eenzang der einde loze ontginningen, doch wèl die van de bescheiden zandboer, be kronend een werkzaam leven. Deze bouwlanden zijn gevarieerd mei het paarsgele bloeisel der aardap pels, het pluimige meadow-green van de haver, of het brons der voederbieten. Allang koopt zo'n ak kerman het geschoonde zaad bij de Boerenbond en daar zit nauwelijks onkruid meer in. Maar ik zie graag de mengeling van korenbloemen tussen de suizelende halmen, het vonkende rood van klaprozen en het meer nederige kruid van viool tjes en kamillen, bestaardmuur en reigersbek, wikken en boldrik, wat vroeger een plezierige en kleurige decoratie aan de roggekamp schonk. Langs de kleine akker van de heikeuter vinden we haar nog ten dele terug in de minder edele opslag van hennepnetel, ratelaar, schaapszuring en hanepoot, kweek, duizendblad en akkerpadrdestaart. Veel betovering, geur en heerlijk-, heid kan men er echter niet meer in ontdekken. Ik zal u morgen ver tellen, hoe de grote Geldersm.an dr. W. C. H. Staring van „de Wil- denborch" er over dacht. 16 juli 1969 A. B. WIGMAN De slachtoffers waren gisteravond op gebaard in de openbare school te Di nant. De fysieke conditie van de vier overlevenden van de ramp, die waren opgenomen in het ziekenhuis, is zo goed dat zij vandaag naar huis mogen. Hun terugkeer wordt geregeld door de Stich ting Vakantiecomité Eindhoven, die ook de zo dramatisch geëindigde driedaag se autobusreis naar Bouillon had geor ganiseerd. De ramp zelf schijnt zich als volgt te hebben voltrokken. De bus met 25 inzittenden, chauffeur en reisleidster in begrepen, schijnt bij de afdaling van het plateau Siney met de citadel naar het centrum van Dinant te veel vaart te hebben gekregen. De chauffeur heeft de bus tenminste niet kunnen houden. De weg die in het centrum van Dinant naar de rivier afdaalt komt uit op de hoofdstraat, de Rue Grande. De chauf feur had deze straat moeten inrijden. De bus had te veel vaart zodat hij de ongeveer 100 meter lange Rue St. Jacques, tussen de hoofdstraat en de ri vier inschoot. De chauffeur (J. van der Velden, 30, uit Schijndel) probeerde toen eerst het gevaarte te stoppen door aan de hand rem te trekken. Toen dat niet lukte wil de hij de zware wagen klem rijden te gen een muur. Ook dat ging niet. De bus raasde met de 25 inzittenden door de polsdikke hekwerken de Maas in. Binnen twee minuten zonk 't gevaar te naar de bodem van de circa vijf me ter diepe rivier, terwijl het water met kracht door do geopende ramen naar binnen stroomde en mensen en bagage door elkaar wierp. Slechts vier mensen wisten zich uit de chaos te redden; de twintigjarige Wilma Cuppens uit Eindhoven wrong zich samen met haar verloofde, de 21- jarige Harry Munckhof uit Eindhoven, door een open raam aan de achterzij de van de touringcar naar buiten. Beiden werden opgepikt door te hulp geschoten pleziervaartuigjes. Een oom en een tante van Wilma Cuppens kwamen om het leven. Ook de veertienjarige Annie Vervest uit Eeind- hoven wist uit de autobus te ontsnappen. De reisleidster, de 24-jarige Mieke Duffhues-van Duren, die vlak bij de chauffeur zat, slaagde erin de zijdeur te openen toen de druk van het binnen stromende Maaswater minder werd. Zij zwom naar de overzijde van de zeven tig meter brede Maas, waar zij werd op gevangen door de 53-jarige A. Emy, een inwoner van Dinant, die de ramp van uit zijn huis had zien gebeuren en on middellijk te hulp was gesneld. Hij belde ook de brandweer die drie minuten later vijf kikvorsmannen in het ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen jn één pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART CAPE KENNEDY Honderdduizen den mensen zijn vandaag naar Cape Kennedy gekomen oin getuige te zijn van de lancering van de Apollo-11, het begin van het grote Amerikaanse avon tuur, dat de eerste mens op de maan zal brengen. Onder de aanwezigen waren Janet Armstrong, de echtgenote van de com mandant van het ruimteschip, oud-pre sident Lvndon Johnson, een warm voorstander van het ruimtevaartpro gramma, vice-president Spiro Agnew, honderden leden van het Congres en re geringsfunctionarissen uit hinnen- en buitenland, alsmede 3000 journalisten uit 32 landen. Buiten het lanceringsterrein van Cape Kennedy demonstreerde negerleider ds. Ralph Abernathy, die samen met een groep armen betoogde, dat de gelr den voor het Apollo-project beter kon den worden aangewend ter bestrijding van de armoede in de V.S. President. Nixom heeft de drie astronauten Arm strong, Collins en Aldrdn die de histori sche reis naar de maan vanmiddag om twee minuten over half drie begonnen, gisteravond opgebeld en hun gezegd: „U vertrekt met een gevoel van good will voor het grootste avontuur, dat de mens ooit heeft ondernomen. Ik wens dat u beseft, dat mijn hoop en mijn ge beden en die van alle Amerikanen u vergezellen". Aan boord van het ruimteschip bevin den zich 136 vlaggen met inbegrip van die van de Sovjet-Unie en voorts bood schappen van de leiders van 73 landen en van het Vaticaan, die alle op de maan worden achter gelaten, Tijdens de acht dagen durende vlucht van de Apollo zijn over de gehele wereld 7000 man, 54 vliegtuigen en negen schepen paraat om hulp te bieden in geval het ruimteschip een noodlanding zou moe ten maken. Televisie-uitzendingen van de maan- vlucht: vandaag 13.15 uur tot 15.30 u., van 17 tot 17.30, van 18.30 tot 18 45 en van 22.45 tot pl.m. 23.30 u. (samenvat ting). Morgen (donderdag): 8.45 tot 9.30 uur, 17.30 tot 18.15 en 22.45 tot 23 uur (overzicht). Het vluchtplan van de Apollo-11 luidt: WOENSDAG 16 juli: 14.32 uur lancering vanaf Kp Kennedy; 14.43 uur Apollo-11 in parkeerbaan; 17.33 uur ontsteking derde en laatste rakettrap; Apollo-11 vertrekt naar dft maan; 18.03 uur maanlandings*aartuig (LM) wordt vastgekoppeld aan voorzijde moedercabine; 18.42 uur LM en moedercabine maken zich los van derde rakettrap. DONDERDAG 17 juli: 02.16 uur eerste koerscorrectie; 04.02 uur bemanning kan voor de eer ste maal gaan rusten; 17.16 uur tweede koerscorrectie. water stuurde. Vijftig minuten later waren al achttien doden geborgen. Dc oud-prcsident-dirccteur dr. Huub van Doorne was bij dc berging van dc bus aanwezig. Hij wist te vertellen dat de bus, die aan dc onderkant flink door geroeste plekken had, nog in het afgelo pen voorjaar door de Rijksverkeersin spectie was gekeurd. De bus zal morgen aan een technisch onderzoek door de po litie en de justitie worden onderworpen. In Eindhoven en Dinant vlaggen open bare gebouwen halfstok. Burgemeester Witte van Eindhoven, die gisteren dade lijk naar Dinant is vertrokken, heeft ver klaard dat het ongeluk de grootste ramp is die sinds de oorlog Eindhoven heeft getroffen. ADVERTENTIE morgen 250 gram van 85 voor 75 niet te geloven voor die prijs! LONDEN De directeur van het observatorium te Jodrell Bank, Sir Bernard Lovell, heeft verklaard, dat al le tekenen erop wijzen dat de Russi sche maansonde „Loena-15" op de maan zal landen en daar monsters van het maangesteente /.al verzamelen. Zondag jl. had Sir Bernard nog ver klaard, dat het onwaarschijnlijk was, dat de „Loena-15" maanstenen naar de aarde zal terugbrengen. De „Loena-15" zal de maan morgenochtend bereiken en niet vandaag zoals aanvankelijk verwacht. SAIGON Vice-president Nguyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft giste ren gezegd, dat Saigon zich beter uit de vredesbesprekingen in Parijs kan te rugtrekken als de Viet-Cong de vredes voorstellen van Zuid-Vietnam naast zich blijft neerleggen. Hij wees daar bij onder meer op het laatste voorstel van president Thieu algemene verkie zingen uit te schrijven, waaraan ook de Viet-Cong zou deelnemen. Zoals bekend, heeft het bevrijdings front ook dit voorstel verworpen. „En dus geloof ik dat er voor ons geen aan leiding meer is in het oneindige te blij ven deelnemen aan de Parijse vredes besprekingen. Er blijft ons niets an ders over dan te blijven vechten", al dus Ky. Waarnemers menen dat generaal Ky inderdaad wil aansturen op terugtrek king van Saigon, indien de Viet-Cong het laatste voorstel van Thieu officieel zal verwerpen, wanneer het morgen door Zuid-Vietnam in Parijs ter tafel zal worden gebracht. De delegatie van Noord-Vietnam heeft gistermiddag al over het voorstel van president Thieu van Zuid-Vietnam een verklaring uitgegeven, waarin het plan van president Thieu (algemene verkiezingen waaraan de Viet-Cong kan deelnemens) wordt verworpen. De delegatie zegt dat in Vietnam geen vrije verkiezingen kunnen worden ge houden zolang zich er meer dan 500.000 Amerikaanse en geallieerde militairen bevinden. JERUZALEM De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dajan, heeft giste ren de nieuwe voorstellen van Moskou voor vrede in het Midden-Oosten van de hand gewezen. De minister verwierp de voorstellen in de Knesset 't Israëli sche parlement In antwoord op een motie van de pro-Russische communisti sche partjj Rakah. ..Het nieuwe Russische plan zegt niets over vrede", aldus Dajan. Het plan doet een beroep op de Arabieren en Israël om aan de Veiligheidsraad der Verenigde Naties verklaringen inzake non-belligerentie af te geven. „Men moet onder scheid maken tussen vredesovereenkomsten en dergelijke verklaringen", aldus de Israëlische minister, die eraan toevoegde „Ik wil de gedachte van non-belli- gerentie niet kleineren, maar het is niet hetzelfde als vrede". WASHINGTON Honduras en El Salvador hebben gisteravond in hun onverklaarde oorlog een tijdelijke bombardementsstop afgekondigd met het oog op de aankomst van een La tijns-Amerikaanse bemiddelingsdelega tie, zo hebben diplomatieke kringen in Washington meegedeeld. Maar El Sal vador heedt de verovering van twee Hondurese steden gemeld en de Salva- doriaanse troepen zetten naar verluidt hun opmars naar de hoofdstad Tegu cigalpa voort. Tn San Salvador is voor 30 dagen de staat van beleg afgekondigd. De han del ligt er stil en alle winkels zijn ge sloten uit vrees voor een Hondurese luchtaanval. Volgens de Hondurese vertegen woordigers bij de organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.) zijn bij de bombardementen, die de luchtmacht van El Salvador maandag en dinsdag op stenen in Honduras heeft uitge voerd, 12 doden en 35 gewonden geval len. Volgens de laatste berichten uit El Salvador zijn de troepen uit dat land, gesteund door tanks, diep doorgedron gen op Hondurees gebied en hebben ze de steden Nueva Oconteque en Naca- ome veroverd. Het Rode Kruis in Ni caragua meldde gisteravond, dat het uit Honduras een dringend verzoek had ontvangen om bloedtransfusie-ploegen te sturen. De Salvadoriaanse aanvallen hadden zware verliezen aan Hondure se kant toegebracht, zo werd meege deeld. De luchtmacht van Honduras heeft verscheidene vergeldingsaanval- len op El Salvador gedaan en o.a. de olieraffinaderij van „Standard Oil of New Jersey" bij Acajutla gebombar deerd, die nu in brand staat. Drie OAS-vertegenwoordigers zijn in middels in San Salvador aangekomen en besprekingen begonnen met presi dent Fidel Sanchez Hernandez. De O.A.S.-raad in Washington deed eerder een beroep op de twee partijen de vij andelijkheden te staken. Honduras heeft laten weten, dat het bereid is voor onbepaalde tijd een wapenstil stand te sluiten als ook El Salvador een staakt-het-vuren aanvaardt. GOTENBORG De in Nederland ge boren 29-jarige Paul van Odijk is dins dag omgekomen in een heet saunabad, doordat hij de deur niet meer open kon krijgen. Zijn medewerkers van het Technologisch Instituut Charlmer in Göteborg troffen hem na enige tijd vlak bij de deur aan. De temperatuur in het vertrek was tot 120 graden Celsius opgelopen. Odijk heeft nog getracht naar buiten te ko men door planken uit de muur te ruk ken. Hij woonde al lang in Zweden, waar hij een vrouw en twee kinderen achterlaat. (van onze weerkundige medewerker) Gisteren is de temperatuur in j Gelderland tot 26 a 27 graden op- i gelopen, resp. in de Graafschap en op de Veluwe. In een stroming van j subtropische lucht uit zuidoostelijke j tot zuidelijke richting wordt het vanmiddag nog warmer, namelijk om en nabij de 30 graden. Deze bij na tropische toestand doet zich voor j aan de westzijde van een hogedruk- gebied van 1028 millibaar boven Tsjecho-Slowakije. Het trekt naar het oosten en tegelijkertijd daalt de luchtdruk op de Britse eilanden en de Noordzee en eveneens in de Lage Landen. Deze ontwikkeling geeft morgen een wat grotere kans op een regen- of onweersbui, gevolgd i door aanvoer van iets minder war- me lucht uit het zuidwesten. Een j ingrijpende storing is niet waar- schijnlijk en tijdens het weekeinde zal het Azoren-hogedrukgebied ze- ker voor een zomers herstel zorgen. Morgen: zon op: 04.40, onder 20.61. i Maan op: 07.25, onder: 22.21.

De Vallei | 1969 | | pagina 1