Storingen over enige maanden verholpen EK Waar Gerard W. kwam verdwenen de kanaries Vakantiegeld was in het verleden onbekend begrip Slachter uit Ederveen werd vals beschuldigd Telefooncentrale Veenendaal functioneert nog gebrekkig Nog voor 1971 aansluiting op het automatische intern, telefoonverkeer Badmeester redde welgevoede Bull-dog Alle BANKSTELLEN zijn afgeprijsd kortingen van 20-50% BANKSTEL vanaf 395.- ACRYL FRISÉ TAPIJT nu 98.- per meter Coupons - Coupons - Coupons voor halve prijzen TUINSTOELEN nu 20% korting TELE-FAUTEUILS POLYETHER BEDDEN 52.50 62.50 69.50 79.50 KAPOKKUSSENS DAMESFAUTEUILS DESS0 ENKAL0N TAPIJT nu 110 - per meter VLOERKLEDEN nu 175.- SALONKLEEDJES Vrijspraak Expositie in raadhuis Amerongen MET BOSBESSEN PLUKKEN VERDIENDE DE JEUGD DIKWIJLS N EXTRAATJE UITSTAPJE „KNAPESJEES WAS EEN HOOGTEPUNT Belt Schutters van Scherpenzeel in actie BURGELIJKE STAND Uit de oude doos door Rik Valkenburg j Als u Beko ziet staan, zit daar een warme bakker achter. Organisatie van warme bakkers In Veenendaal voor f 2000,- zangvogels ontvreemd Boete van i 150,- eti iveek voorw. voor ,lliefhebber7 Internationaal Gevaar v".3"°; 11079 KESTEREN Nu een prima bekleed met Ploeg-meubelstof huiskamer kwaliteit 390 breed - goudkleur van 139.- Gratis gelegd GORDIJNSTOF VITRAGE BALATRED Nog enkele stuks de laatste dit seizoen een geweldige serie, pracht kwal., 80 breed diverse kleuren Ook 2-persoons op zwenkwielen van 450,- nu 350 Verstelbaar met voet steun, skai-bekleding beige - zwart nu 8.75 - 2 stuks 16.50 Goed gevuld, prima kapok, sterke damast kuipmodel, draaibaar nylon bekleding goud - rood - groen 79.- nu 57.50 van 390 breed van 136.- Kleur cognac Gratis gelegd Nog enkele zuiver wol 200 x 300 130 x 190 - 140 x 200 van 175.- Ml 125.' KOM NU EERST NAAR VOOR BETER WONEN Hoogstraat 20 - VEENENDAAL - Telefoon 12830 Het was iemand anders", zei beledigde vrouw DONDERDAG 17 JULI 1969 ADVERTENTIE VEENENDAAL De kamer van koophandel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken heeït in het onlangs verschenen jaarverslag over 1968 aange drongen op een spoedige inschakeling van Veenendaal bij het automatische internationale telefoonverkeer. Zij wees de centrale directie van de PTT voorts op het gebrekkig functioneren van de nieuwe telefooncentrale in Vee nendaal. Veel bedrijven ter plaatse hebben hier schade van ondervonden en ondervinden die nog steeds: het is moeilijk verbindingen tot stand te brengen en dikwijls gebeurt het dat de verbinding plotseling wegvalt. De adjunc-directeur van het telefoon district Arnhem verklaarde dat de klacht hem ter ore was gekomen en onder- ARNHEM Overal waar Gerard W. kwam waren er geen kanaries meer. Doorn, Driebergen, Austerlitz, Eist, Veenendaal, Zeist, een heel spoor liet de 27-jarige ex-kraanmachinist uit Wjjk by Duurstede na in de provincie Utrecht. „Waarom heeft u dat nou gedaan?" wilde gisteren de Arnhemse politierech ter mr. J. de Zoete, van W. weten. „Ik weet het niet", antwoordde hij. „Mis schien is het wel om iets te doen te heb ben", veronderstelde de politierechter. „Dat kan ik me wel voorstellen als u van de dokter helemaal niet meer mag werken. Maar dan kunt u de kanaries toch wèl zelf kopen. Het duurt wat lan ger om een verzameling op te bouwen, maar daar is nu eenmaal niets aan te doen". Het had Gerard W. kennelijk te lang enzi enjilkes noao rurd.Vae bedragen geduurd. Voor aanzienlijke bedragen stal hij liniks en rechts de kanaries uit hun kooien. In Veenendaal, waar hij de situatie bleek te hebben verkend door over een ruil te gaan praten, verdween door zijn toedoen voor meer dan twee duizend gulden aan zangvogels uit een volière. Bovendien, zo vertelde de politierech ter, stal W. ook nog andere dingen die niets met zijn liefhebberij uitstaande hebben. Gereedschappen, een radio, een grasmachine. Mr. De Zoete vond het maar gek. „Waarom liet u de vogels bij uw moeder los op zolder vliegen?" „Dat kan ik wel gezegd hebben, maar hèt is niet zo", antwoordde W. „Ik weet het ndet zo precies meer. Ze zeurden me de kop gek". „Hij heeft vier dagen in voorarrest gezeten", aldus officier van Justitie mr J. H. C. Pieters, „en dat heeft hem enorm aangegrepen. Hy at bijna niets meer. Ik hoop dat dit voldoende indruk op hem heeft gemaakt. Daarom wil ik nu alleen een voorwaardelijke gevange nisstraf van een week en 150 gulden boete vragen". De politierechter veroordeelde de ka narieliefhebber overeenkomstig de eis. kende de moeilijkheden. „Wij hebben direct een aantal projecten uitgewerkt die aan dit gebrekkig functioneren een eind moeten maken. Na de vakanties wordt een begin gemaakt met de werk zaamheden om de fouten in de sector Ede te herstellen. Als alles volgens plan verloopt zullen de verbeteringen, die nu reeds op papier zijn uitgewerkt, binnen enkele maanden zijn aangebracht en zullen de storingen tegen de herfst ver holpen zijn." Ook in de behoefte aan aansluiting op het automatische internationale tele foonnet, die bij vele bedrijven bestaat, zal worden voorzien. Met deze aanslui ting zal men echter moeten wachten tot de tweede districtscentrale aan de Apel- doornseweg in Arhem geheel voltooid is Dze centrale zal eind 1971 worden aan gesloten op het automatische internatio nale net. Van dat moment af zal het hele district Arnhem op moderne wijze aan het internationale telefoonverkeer kunnen deelnemen. De Veencndaalse bedryven wachten intussen de verbeteringen met smart af. De slechte verbindingen kosten hun han denvol geld. Zij veroorzaken niet alleen veel tijdverlies, maar brengen ook de persoonlijke contacten in gevaar. Het plotseling verbroken worden van de verbinding kan bijvoorbeeld als het juist op een ongelukkig moment gebeurt de indruk wekken dat de hoorn kwaad op de haak gesmeten is. ADVERTENTIE u dan even a.u.b. voor Veenendaal ,7.30 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg 159 VEENENDAAL Badmeester Joop van Zon van het Velleibad in Vee nendaal heeft gisteren weer eens aangetoond zijn functie waardig te zijn. Nu eens redde hij niet een mens van de verdrinkingsdood, maar een welgevoede Bull-dog. De hond, die afkoeling zocht in het Omleidingskanaal nabij het zwem bad, zag vanwege haar gewicht geen kans de kop boven water te houden. Badmeester Van Zon zag dit en bedacht zich geen mo ment; gekleed sprong hij te water en redde het dier nog juist van een gewisse dood. Eenmaal weer op het droge nam de badmeester onmiddellijk de benen, in tegenstelling tot de Bull-dog, die wat verschrikt achterbleef. In het Valleibad wordt nu gefluisterd, dat badmeester Van Zon de kosten om zijn pak te laten stomen niet zal verhalen op de hond. „Laat het dier voor dat geld maar een vermage ringskuur nemen", moet de heer Van Zon hebben gezegd. SCHERPENZEEL - De leden van de Scherpenzeel se schietverenig. scho ten deze week op de buitenbaan de volgende resultaten. Geweer: A. C. v. Dusschoten 48. H. Berertdsen 46, P. Engelenburg 46, A. Blanken 45, H. Pa ter 44, W. Klumpenaar 44, K. Schepel 43, H. Veldhuizen 43 J. v. Eist 43, T v. Rustenhoven 43, W. v. Leuveren 43, J. La Bastide 43, J. Koudijs 41, Mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg 41, H. v. Ginkel 41, J. ten Broek 41, M. Berendsen 41, A. ter Burg 41, J. Over- eem 40, J. Koot 38, A. v. Gardenen 38, T. Valkenburg 37, B. Geerhuizen 36. Petite Carabine: 100 meter: K. Schepel 48, J. Koudijs 46, J. Koot 45, A. C. v. Dusschoten 44, H. Pater 44, P. Engelenburg 44, M. Berendsen 43, J. v. Eist 43, B. Geefshuizen 43, A. v. Gardieren 43. W. Klumpenaar 42, J. La Bastide 42, W. v. Leuveren 40, A. Blanken 37, T. v. Rustenhoven 37, J. ten Broek 44. A. ter Burg 37. H. v. Ginkel 36. J. Overeem 36. KESTEREN Geboren: Johannes A. z. v. A. van Geffen en H. Ensink, te Kesteren; Janna d.v. C. T. Versnel en H. W. van Blijderveen, te Opheusden; Neeltje d. v. W. E. Nagel en N. van Do- deweerd te Kesteren; Huibert J. z. v. H. van Alfen en R. Huibers, te Opheus den; Albertus z. v. E. Boorsma en J. M. van Engelenhoven Kesteren (geb. te Rhenen); Geert-Jan B. z. v. J. Borg- stein en A. R. M. Velthuis, Kesteren; Wessel z. v. B. R. W. Bezemer en N. K. Dubbeldam, te Kesteren. Ondertrouwd: D. van Willigen, te Rhenen en D. Huiberts, e teOnh. psued Rhenen en D. Huiberts, te Opheusden. Burg. Stand Renswoude. KESTEREN Geboren: Cornelia, d. v. H. van Essen en C. Vink; Gerrit, z. v. G. J. Vlastuin en J. R. van de Weerd; Marike, d. v. C. Vermeer en N. van de Bovenkamp; Reina Dorina, d. v. R. D. Leijenhorst en H. E. Copier; Mi- rella, d. v. H. Agelink en E. J. L. Hen zen. Overleden: Sophie Maria Martha, Wehmeijer, 85 jr. wed. van J. Donker voort. Radikale opruiming HENK DE RUITER Huize „Pratter* burg" bii Veenendaal. Wie op een zomeravond door Vee nendaal rijdt, ziet overal tekenen van hoogconjunctuur. Overal ont moet men groepjes jongelui. In ca fetaria's, automatiekhallen, yssa- lons en noem verder maar op. Per avond wordt er meer uitgegeven dan iemand vermoedt. Het geld moet rollen en een lek ker hapje lust ieder wel. En geld blijkt er dus te zijn. Sommige oude ren zien dit alles wel met een be zwaard hart- Dat kan geen stand houden, menen zij hoofdschuddend. Ze zijn het ook zo heel anders ge wend in vroeger tijd. Vakantie was er in je jeugd nog wel bij (op school) maar te verteren viel er praktisch n/iets. Vakantiegeld was een onbe kend begrip. Kamperen? Nu dat Was een uitzondering. Er bestonden wel enkele jeugdkampen en kampen van de Padvinders, maar daaraan werd incidenteel deelgenomen. En dan meestal nog door de „gegoede lui". Uitgaan in gezinsverband was er al thans voor de arbeider of klein© za kenman niet bij! Men prakkiseerde er niet eens over. Kamperen deed men bij de boer in 't hooi, als „hanwekemaaie-r" (men sen die er in de zomermaanden- op uittrokken om in het westen des lands wat extra te verdienen, door hard en lang te werken). Tochten maken naar het buitenland? Ver geet het maar, dat was alleen weg gelegd voor rijke fabrikanten en gro te zakenlui. Een weekje naar zee? Idem. Waren er dan in het geheel geen hoogtepunten in de zomer voor de jeugd? Toch wel! En dan noemen we in de eerste plaats de vanouds bekende jaarlijkse reisdag van de vele knapenverenigingen (toen en nu altijd nog „knapesjees" genoemd). Drommen kwajongens hadden dan onbetwist de dag van het jaar, waar men dan ook 12 maanden reikhal zend naar had uitgekeken. Door trouw elke week een stuiver (of minder) te sparen, was men dan verzekerd van een onvergetelijk mooie tocht. Echt in een trein, of echt in een autobus een reis te mo gen maken naar Schiphol. Scheve- ningn, Zuid-Limburg of nog ande re oorden. EINDELIJK Een Veenendaler: „Wat een ge luksgevoel doorstroomde je dan, als eindelijk de langverwachte dag aanbrak. Wekenlang had je er al naar toegeleefd, doodsbenauwd dat je op het laatste nippertje nog ziek zou worden. Want deze dag kon en mócht je niiet missen. Tot geen en kele prijs. Je kreeg een portemon nee mee waar geld in zat. Denk je eens in: geld om te verteren. Twee kwartjes, zestig cent, soms zelfs een gulden, of nog meer! Een niet te overzien bedrag in die tijd. Wat kon je daar een ijsjes (vanaf 1 cent op een biscuitblaadje) voor kopen Of pekelharingen, apenootjes, gevulde koeken, nogablokken, en... stiekem... maar toch wel oogluikend toege staan: sigaretten. Twintig Fifty-Fifty's voor drie stui ver. Elke jongen van 9-15 jaar had er wel een of meer pakjes van oip zak, op deze hoogtijdag. Er waren zelfs pakjes van 20 stuks voor een duppie. Je kon het geluk niet op. Dat je een paar uur later wit-mdsselijk was van alle consumpties en al het ge- rook. mocht de pret niet drukken. Het hoorde bij de typische sfeer van een knapesjeesreis. Eens gingen we met de boot naar Urk. Het was nogal wild weer. Mensen, wat gin gen de knapen te keer. Sommigen gilden van angst en bleven aanhou dend de vissen „voeren". Elke schommeling was een draai aan de overgevulde maag, die de onwenni ge consumpties evenwel al moeilijk verwerken kon. Was men weer op de vaste wal, dan was alle leed weer vergeten en had de één nog meer praats dan de ander. PRAKKIE Als je thuiskwam, stond er dan meestal nog 'n flink prakkie opge warmde „platte peters" (tuinbonen) met 'n stukkie spek er in, op je te wachten. Och, dat ging er dan ook wel weer in. Onder het eten kwa- men dan de verballen pas goed los. De meeste jongens zagen ook nog kains om voor thuis, of voor een klei ner broertje of zusje wat mee te ne men. Een reep chocolade (f0,04) of iets dergelijks. Dan was het dubbel feest. De volgende dag echter had je steevast een kater. Je kon het dan haast niet verkroppen, d'at het er weer voor een jaar opzat! Een jaar duurde zo eindeloos lang. Niet om door te komen".... Een ander hoogtepunt was het schoolreisje, maar dat kwaim wat later en daar deed aanvankelijk lang met elke school aan mee. Hoe de jeugd in de oude tijd dan toch nog aan een paar centten kwam, zo mers?... Wel in de vakantiemaan den was het de bosbessentijd! Met tientallen tegelijk, trok de school jeugd er na schooltijd op uit, naar Pratfcemburg» Een trommeltje bij zich, waarin een heerlijke roggemik met suiker zat, diie in het bos zo lekker smaakte. Praktisch iedereen ging lopend naar de Berg. Fietsen waren immers voor volwassenen of O In de bossen rond het Landgoed „Prattenburg" beleefde de bos- bes9enpluk In vroeger jaren, maar ook nu nog wel, veel hoog tepunten. rijke „burgeriuizoontjes". Direct bij aankomst in het bos, ging men een mooi .plekkie" zoeken, waar grote „kokkers" stonden en dan begon de pluk. Onder het pluk ken mocht je er niet van eten. Dat was een onuitgesproken spelregel (waar overigens nog wel eens ste vig tegen gezondigd werd). Om een uur of zes (of eerder) ging de roggemik naar binnen en dan be gon men aan de tweede etappe. „Plukbusje" na „plukbusje" ging de grote jambus, trommel of emmer in. Een gezond karwei in het bos, al wreef men herhaaldelijk aan de onderkant van zijn rug. OPKOPER Tenslotte ging men weer op t Veen aan. Naar de opkoper. De be kendste was wel Nic- D iepeveen in het „Achtehkaark" (later Boersch- land). Oergezellig was het daar, waar steeds jongelui af en aanlie pen met hun gevulde (of half ge vulde) trommels. In het begin van het seizoen beurde je soms wel der tig a veertig cent per kg. Later daal de dat tot twintig cent en daar bleef het dan een tijdlang op staan. En zo kwam de jeugd (al mocht men niet altijd alles zelf houden) toch nog aan een paar centen voor de vertering. Men was er minstens zo gelukkig mee als nu met het tiendubbele. De Berg in Veenendaal, zoals 't vroeger was. ARNHEM Een heel vreemd avontuur overkwam in januari van dit jaar de 21- jarige slachter Ryk B. uit Ederveen. Geheel onverwacht moest hy by de politie komen, waar hy hoorde ervan beschuldigd te ztfn een 26-jarige Edese huisvrouw voor slet, dweil en wat dies meer zij te hebben uitgescholden. Inderdaad, zo bleek uit de papieren, had de beledigde huisvrouw de poli tie verteld: Rijk B. was het, hij stond bij de voordeur. Ook haar echtgenoot legde een verklaring van die strekking af. Gisteren, toen het gehele gezelschap voor de Arnhemse politierechter stond, bleek het allemaal heel anders te zijn. „We hebben hem wel gezien, die vent die stond te schelden, maar we wisten niet wie het was. Toen zijn we gewoon verkeerd voorgelicht. Zijn zuster zei dat het Rijk was. Dat hebben we toen te gen de politie gezegd", zo verklaarde het Edese echtpaar. De zuster, een buurvrouw van de beledigde partij, moest haar broer een hak hebben willen zetten. „Die zullen we eens krijgen", had ze gezegd. „Hij is nog geen 21." Ze gaf voor haar broer aan zijn stem te hebben herkend. „Hij was het niet", zei nu de bele digde huisvrouw. „Het was iemand an ders". „Ik ben daar helemaal niet geweest die avond. Daar heb ik wel tien getuigen voor", meldde ook de slachter. „Vrijspraak", zei de officier van justitie. „Vrijspraak", zei de poli tierechter. Gniffelend ging het gezel schap zijns weegs. AMERONGEN In de periode van 31 juli t.m. 16 augustus wordt in het ge meentehuis te Amerongen voor de acht ste maal een tentoonstelling gehouden van beeldende kunst. Aan de expositie wordt medewerking verleent door de Stichtse Culturele Raad. Dit maal zul len getoond worden wandtapijten, schil derijen, tekeningen, smeedwerk en ke ramiek van „profs, semiprofs en ama teurs" op het gebied van de beeldende kunst uit Amerongen. De tentoonstel ling wordt woensdagavond 30 juli om acht uur geopend.

De Vallei | 1969 | | pagina 3