Circus Rancy slaat in Veenendaal tenten op OVERKOEPELING VAN HET VERENIGINGSLEVEN IS IN RENSWOUDE DE ENIGE OPLOSSING, MAAR: Beoefening watersport bij Rhenen neemt toe H. Stoer: „Het duurt allemaal veel te lang Ik ben geen spullenbaas" Filevorming bij Rijnbrug: wegdek wordt verbeterd Show van 21/2 uur met een keur van artiesten Voor toerist weinig vertier in het rivierenland. Wat zegt Streek-VVV er van? B.G.J. de Vries: „Voor n kwartje geen bus vol toeristen „Avonturen van Tarass Boulha" Ingebouwd Trapeze Waterskiën in trek Dikker Dood Uurtji Stichting Feit Belangetjes Veel lijd DONDERDAG 17 JULI 1969 De VEENENDAAL Het Franse circus Rancy slaat maandag 28 en dinsdag 29 juli zijn tenten op voor het raadhuis in Veenendaal. Het circus, dat voor de tweede keer een tournee door Nederland maakt, brengt deze keer een twee- eneenhalf uur durende show onder de naam „De avonturen van de Russische vrijheidsheld Tarass Boulba". Het idee om de diverse nummers niet meer los achter elkaar te vertonen, maar ze te verweven in een moderne pantómime met een spannende intrige, is afkomstig van het echtpaar Sabine Rancy en Dany Renz, dat de leiding heeft over het circus. Ook vorig jaar werd volgens dit stramien een pro gramma gebracht en het succes van deze methode vroeg om continuering daarvan. Naast de topattracties vormen dans en muziek een belangrijk bestanddeel van de pantomime. Het circusverhaal speelt zich af op en bij de uitgestrekte vlakten van de Oekraïne in de zestiende eeuw. In die tijd wordt in Rusland, dat door de invasies van de Mongolen ver woest is, het verzet georganiseerd en de verdediging van het land wordt toever trouwd aan het Kozakkenleger. Het echtpaar Rancy en Renz, dat de produktie ontwierp, speelt de rollen van .groothertogin Katia Petrova en groother tog Danilov Danilovitch. Tijdens een jacht, uitgebeeld door gedresseerde paar den en prima ballerina Catherina Alla- rion, wordt de groothertog gevangen genomen door Kozakken. Deze brengen hem naar het kamp van hun leider Ta rass Boulba, die reeds een groot deel van Rusland van de Mongolen bevrijd heeft. In deze scène worden enkele staaltjes van behendigheid op paarden ten tonele gebracht, waaronder een sprong van paard tot paard en een salto mortale. Een groep (overigens echte) Mongo len doet dan een overval op het kamp. Bij de gevechten die ontstaan wordt aan beide zijden een demonstratie van li- chaamsbeheersing en evenwichtskunst gegeven. Zo gaat het verhaal verder. Alle be kende circusattracties zijn erin inge bouwd. Clowns, wilde beesten, paarden, oli fanten, gedresseerde honden, niets ont breekt. Alle kregen zij een rol in het in Rusland spelende schouwspel. Enkele namen: Borra, de koning der zakkenrol lers, de Mongoolse equilibristen See-Hee, Diether Farrel met zijn dertien roof dieren (twee leeuwinnen, vijf tijgers, twee luipaarden, twee poema's en twee zwarte panters), Philippe Ricono met olifanten. Dany Renz met 40 paarden, waaronder acht zwarte Joegoslavische hengsten en een groep Lippizaners, Ga- briella met gedresseerde honden en dui ven, clown Don Saunders en Szilagi met acrobatiek te paard. Voor sensationeel trapezewerk zorgen de Aquila's. Het orkest van Yves Bou- vard verzorgt de muziek bij dit bonte schouwspel. Dansen uit de Oeral en an dere folkloristische uitingen voeren de pantomime dan naar het slot, dat ge vormd werdt door een tableau-vivant, omlijst met talloze ballons en duiven. Temidden van alle dieren die aan het schouwspel meewerken, neemt het lachende paard Dynamite (Mr. Ed was een betere naam geweest), dat gedres seerd wordt door Kid Callaghan, een bijzondere plaats in. Circus Rancy boekte eerder dit jaar met de show „Tarass Boulba" successen in Frankrijk en België. In Nederland is het aantal bezoekers tot nu toe beneden de verwachtingen gebleven. Het mooie weer moet als voornaamste oorzaak hiervan beschouwd worden. Bejaarden uit de omgeving van Veenendaal kunnen de voorstelling op 28 juli tegen sterk ge reduceerde prijs bijwonen. RHENEN Of het komt doordat het gemeentebestuur van Rhenen onlangs heeft bekendgemaakt, dat de jachthaven nabij de vroegere veerstoep volgend jaar zal worden verwezenlijkt, of omdat de Rqn al minder stroomt door de stuw b(j Hage- stein, een feit is, dat er steeds meer bootjes verschenen voor Rhenen en de Greb be berg. Al vóór de oorlog was er veelliefheb- berij voor spelevaren. Enkele ingeze tenen hadden hun kano's en zeilboten ondergebracht aan de overkant van de rivier waar de kostbare eigendommen veilig waren voor de alles vernielende jeugd. Toen de heer W. Onink daar nog woonde, zaterdag werd zijn schuit ver sleept, hield hij er bovendien nog toe zicht op, zodat de botenbezitters hun scheepjes met een gerust hart achter konden laten. Er wordt nu veel „gewerkt" met speedboten. Er komen in Rhenen zelfs watersportliefhebbers vanuit Maarn, Leersum en Amersfoort. Wat men nu ook veel ziet aan de Rhe- nense Rijn is de beoefening van de wa- terskispori. Wanneer straks ook de stuwen bij Driel gereed zijn zal er praktisch geen stroming meer in de ri vier zijn en zal dit voor de skiërs al leen maar aangenaam zijn. Ook de zei lers kunnen dan alle kanten op. Tot nog toe kan men alleen maar zeilen wanneer de wind uit de westelijke richtingen waait. Wie tegen de stroom op wil la veren, tégen de oostenwind in, krijgt geen schijn van kans. Of er bij de jachthavenplannen ook voorzieningen worden getroffen voor kend, maar het wordt wel veronder- het parkeren, was gisteren nog niet be steld. Vermoedelijk komt er ook een speeltuintje voor kinderen. Het is nu op zomerse dagen bij hotel „De Stichtse Oever" al een drukte van belang. Wanneer we een jaar verder zijn wordt het daar een compleet wa tersportcentrum, dat wijst de liefheb berij, die er nu al is, wel uit. Ook voor de watertoeristen is het dan aanlokke lijker om in Rhenen te meren en er hun inkopen tp doen. Kortom^ hoe eer der de haven wordt gegraven, des te beter het voor alle partijen in de Greb- bestad is. RENSWOUDE Brandgevaar, ge luidshinder en ruimtegebrek, een drietal kwaliteiten van gebouw Reho- both in Renswoude. De opsomming is niet volledig, maar voldoende in het kader van de illustratie by de toestand waarmee het toch wel bloeiende plaat selijk verenigingsleven zich ziet gecon fronteerd. Renswoude verheugt zich in het bezit van een kleine twintig vereni gingen met diverse sub-afdelingen. Ver enigingen met de meest uiteenlopende doelstellingen, van zang tot sport en van toneel tot studie. En een groot deel is aangewezen op de accommodatie van Rehoboth, dat eigendom is van de ker- keraad der Nederlandse Hervormde Kerk, en dat in de jaren 1950-'51 tot stand kwam. Sindsdien is het gebouw intensief gebruikt, en niet alleen voor catechisatie, zondagsschool en biblio theek. De kleuterschool krijgt er twee lokalen, er worden gemeenteavonden gehouden: Rehoboth is in feite het eni ge trefpunt en ontmoetingscentrum dat Renswoude rijk is, de plek waar zich de bevrediging van een voornaam stuk sociaal-recreatieve gemeenschapsbe- hoefte concentreert. Iedereen in Rens woude weet het, en tegelijk weet ieder een dat de verenigingen hard toe zijn aan méér. Meer ruimte, meer facilitei ten, meer mogeiykheden, meer erken ning van de noden, en dus meer geld. lederen weet het, ook het gemeente bestuur c.q. het college van burgemees ter en wethouders. Het college kreeg al in maart een exemplaar van het rapport met de re sultaten van een enquête die een onder zoek van beschikbare gemeenschaps ruimten in Renswoude onderzocht. Ook alle betrokken verenigingen kregen de feiten zwart op wit als bevestiging van al als onwankelbare waarheid bekende vermoedens. Bovendien werd de en quête gehouden door een commissie waarin een aantal verenigingen was vertegenwoordigd. Secretaris van die commissie was de heer H. Stoer, raads lid en in het daaglijks leven functiona ris op het Renswoudese kantoor van 't waterschap De Lunterse Beek. Hij was ook de man die eind vorig jaar pleitte voor de installatie van de com missie van onderzoek, en hij is de man die nu, meer dan een half jaar na da to het meest teleurgesteld is: „Er is duidelijk aangegeven wat er in Rens woude moet gebeuren met het vereni gingsleven, iedereen was het erover eens, er moet namelijk een overkoepe lende organisatie komen, een stichting, die alle belangen behartigt. HEL We moeten ons niet verkijken, vindt de heer B. G. J. de Vries, directeur van de Stichting V.VV. Gelders Rivierengebied. Wie klaagt dat er 's zomers ten gerieve van gast en ge buur in het rivieren land, maar weinig te beleven valt, moet dat niet in de schoenen schui ven van de streek-V.V.Valdus al weer de heer De Vries. „Ik ben geen spullen baas zegt hij. „De mensen moeten niet gaan denken dat ze een kwartje in de V.V.V.-automaat kun nen gooien en er dan een bus vol toeristen voor terug krijgen Dat de toerist tussen de rivieren wat ver tier betreft niet in de watten wordt gelegd, wordt na een paar gesprekjes op de campings al wel duidelijk. Er wordt geklaagd: „Waar moeten we hier 's avonds naar toe. Waarom wordt geklaagd: „Waar moeten we seerd?" Vragen, vragen en nog eens vragen. Als de VVV. niet kan wor den aangesproken om het antwoord te gven, wie moet dat dan wel doen? De heer De Vries: „Luister 'es, iedereen is met elk gezond initiatief welkom bij ons. Organiseren zelf doen wij niet. Wij staan klaar met advies en verzorgen de pers en de propaganda, trouwens, dat weet tt zelf wel 't Is gebeurd, een paar weken ge leden, det de salonboot die door de Rhenense VVV wordt gecharterd voor drie nachtelijke Rijnvaarten, tijdens zo'n tocht ongeveer de helft uit het rivierenland afkomstige op varenden had. Onder meer een hele klas van een huishoudschool uit Dru- ten. Het is al eens eerder beweerd: heel wat mensen van tussen de rivieren maken gebruik van de activiteiten van VW's van buiten 't rivieren gebied, want... en dan komt het al weer..- het vertier is elders dikker ge zaaid. „Ja", reageert de heer De Vries, ..zo'n argument kun je natuurlijk wel aandragen, maar de VW in Rhenen hoeft maar voor een ge- Direcieur De Vries: „We moeten voor 43 gemeenten zorgen graag wat meer activiteit zien, vooral in de horeca-sector. Welk res taurant in de Betuwe serveert er bij voorbeeld een toeristisch menu? „Voor een halve haan met appel moes komen ze niet uit Rotterdam, begrijpt u wat ik bedoel?" meente te zorgen. Wij zijn een streek- VVV, de grootste van Nederland, met een gebied waarin 43 gemeenten liggen. De VW's die onder ons res sorteren doen zelf ook heel leuk* dingen. Culemborg, Gendt, Zaltbom- mel, noem maar op..." De verdiensten van de Stichting VW Gelders Rivierengebied liggen, en we citeren nog steeds de heer De Vries, op een ander vlak. Hij noemt even wat cijfers: „Cam pings? Tien jaar geleden hadden we er 3, nu zijn het er 45. Jachtha vens? Er was er hier geen enkele. Nu zijn het er 6 Het oogstfruit- eorso? We hebben het een paar jaar geleden voor elkaar gekregen dat het op de televisie kwam. Van 30.000 bezoekers is de belangstelling sinds dien gegroeid tot 50.000..." Trouwens, de VW-directeur zou Zo liggen de kaarten dus. Een mooi gebied (,,'t grootste park van Nederland", aldus de heer I)e Vries), waar het aan de noodzakelijke ac commodatie niet ontbreekt, maar dat „dood" (dat laatste woord teken den we uit de mond van een kam peerster op) is wat betreft mogelijk heden tot vertier. Diezelfde kampeer ster: „We zijn nu wel uitgekeken op de oudheidskamer in Tiel en het boe renwagenmuseum in Buren niet lijker de financiële faciliteiten verkrij gen bij gemeente, provincie en rijk. Het is de enige oplossing voor de plaat selijke problemen, en iedereen weet dat. H. STOER Zo'n orgaan zal veel gemakkelijker aan geld kunnen komen dan alle par tijen afzonderlijk. Maar tot nu toe is er niets, maar dan ook niets gebeurd". Het rapport van de enquête sprak duidelijke taal: „Naar onze mening zullen de belanghebbenden er goed aan doen samen een overkoepelende organi satie in het leven te roepen. Het wil ons voorkomen dat de vorming van een na der met name te noemen stichting de eenvoudigste oplossing is. Voorts ach ten wij het van bijzondere betekenis de plaatselijke overheid zo mogelijk recht streeks te betrekken bij de opzet van deze stichting". De commissie van onderzoek werd na het aanbieden van de resultaten ont bonden. Vervolgens ontstond een comi té dat moest werken aan de stichting, wat tot op heden geen resultaat had. De zaak verwaterde langzamerhand, waarover straks meer. De leden van de commissie van on derzoek verrichtten noest en intensief werk. Het waren de heren E. Zweers (muziekver. „Ons Genoegen"), J. D. Overeem (voetbal), H. Stoer (Secr.) en C. Taal (middenst. ver.), van wie de laatste de functie van voorzitter be kleedde. Hun rapport laat geen twijfel bestaan aan de huidige situatie. Daartoe diene een greep uit de uitvoerige beoordeling van Rehoboth: „De grote zaal kan maximaal 350 a 400 personen bevatten. Er is een po- (iium, doch bij 'n uitvoering is de ver lichting daarvan onvoldoende, en voorts geldt het bezwaar dat er geen kleedge legenheid is. De verwarming van zowel de grote als de kleine zaal laat veel te wensen over; dicht bij de kachels te heet, en verderop in de zaal niet warm genoeg. Onvoldoende ventilatiemoge- lijkheden, onvoldoende aantal toiletten (1 heren- en 1 dames w.c., bestaande uit toiletten, gemaakt voor de kleuter school), geen garderobe en geen buffet. Het geheel is erg gehorig. Als er in de grote zaal iets te doen is, is de kleine zaal praktisch niet te gebruiken door de geluidshinder. De ligging van de keuken is er mede oorzaak van dat de kleine zaal alleen kan worden ge bruikt als er in de grote niets te doen is. In het gebouw staan ca. 400 oude stoelen, enkele schragen en houten de len, waarvan een aantal dissen kan wor den gemaakt; tafels ontbreken. Bij een uitvoering met een zaal vol mensen is er steeds sprake van een bij zonder gevaarlijke situatie, als we het brandgevaar nog als zodanig willen on derkennen. Voorts kan zonder meer worden ge steld dat de grote en de kleine zaal on geschikt zijn voor zaalsport, onder meer in verband met de houten vloer, het lage plafond, en de onbeschermde neonbuizen, lampen en ramen. Naast het bestaande voetbalveld is in feite alleen dit verenigingsgebouw ter beschikking in Renswoude. Wat doet Renswoude met deze we tenschap? Het formeert een comité, dal zich belast met het vormen van de stichting. De heer Stoer: „Alle vereni gingen kwamen op 15 maart bij elkaar op een vergadering, waar vertegen woordigers moesten worden aangewe zen". Ook de kerkeraad zorgde voor representatie, hetgeen resulteerde in een zetel voor de heer B. Vlastuin in het comité, naast o.a. de heren Taal, Zweers, v. Leerdam, Held, Teunissen en v. Raaij. „Toen zijn ze ongeveer veertien da gen later bij elkaar geweest om dt hoofdlijnen van de statuten voor dc stichting vast te stellen. Ik was er zelf niet bij", aldus de heer Stoer, „maai het was met een uurtje bekeken. Ik dacht bij mezelf, dat is wel vlot ge gaan. Maar er blijkt weinig of niets tot stand te zijn gekomen. Trouwens, de onderlinge band tussen de comité-leden werd steeds slapper, de hele zaak ver waterde. Ik weet niet eens of er daar na ooit nog eens een gesprek is ge weest". Vandaar ook dat Stoer op een der laatstgehouden raadsvergaderingen de vraag stelde hoe de zaak'zich nu ei- gelijk ontwikkelt. Het antwoord van B. en W. was niet erg bemoedigend: de zaak functioneert helemaal niet, we ho ren er niets meer van. Daarom wil de heer Stoer, zodra zich de gelegenheid daartoe voordoet, weer eens krachtig aan de bel trekken. Dat komt neer op een gesprek met burgemeester Hosang. die op het ogenblik echter met vakan tie is. Toen het in 1951 werd geopend was men er gelukkig mee. Het was moge lijk tal van activiteiten op te vangen. Nu, ongeveer 20 jaar later, komen tal van lacunes zodanig naarvoren mede ook door de snelle opkomst van de zaalsporten, aanzienlijke aanwas van de bevolking in de kern van het dorp, met als gevolg daarvan toeneming van allerhande activiteiten, hetzij in creatie ve zin, hetzij de doelgerichte vrijetijds besteding dat een nadere bestem ming verkregen door doelbewuste ver bouwing, dan wel het zoeken naar een andere oplossing, een voldongen feit is, waarvoor men wordt gesteld. In deze laatste volzin is het hele pro bleem in gecondenseerde vorm gepre senteerd. Alle belanghebbenden scha ren zich achter deze conclusie, weten dat er in Renswoude plannen genoeg zijn, maar weten ook dat de rol van de tijd in de gemeente wel eens wat mis kend wordt: het duurt lang, heel lang. Dat is de grief en de oorzaak van de teleurstelling bij de heer Stoer, met na me sinds zijn raadslidmaatschap fer vent voorvechter van alles dat zweemt naar gemeenschapsvoorzieningen, en een van de Reinigen die tijdens ge meenteraadsvergaderingen als volks vertegenwoordiger van tijd tot tijd zijn zegje doet. Het rapport geeft vier punten aan, die het eerst in Renswoude dienen te worden verwezenlijkt: een gymnastiek lokaal waar ook zaalsporten kunnen worden beoefend, een repetitielokaal voor de muziek in combinatie met een kleedlokaal voor de voetballers waarvoor inmiddels al een plan is ge maakt, een tweede voetbalveld en een oefenhoek (waarin op naar verwach ting zeer lange termijn ook zal wor den voorzien in het kader van onlangs aangekondigde plannen voor een groot sportcomplex), en een drastische ver bouwing van Rehoboth, of de bouw van een dorpshuis. Wat moet er nu gebeuren, is de vraag die de commissie zich stelde. Het ant woord is al gegeven: de verenigingen moeten zich aaneensluiten in een over koepelende stichting. Die zal gemakke- „Het duurt allemaal veel te lang", zegt de heer Stoer, „maar ik weet wel waarom. Iedere vereniging vindt zich zelf het belangrijkst. Ze vinden alle maal dat ze het eerst moeten worden verholpen, hun belang moet eerst ko men. En zo komen we er niet. Dat heeft de commissie toch wel aange toond, en ook mr. Scheefhals heeft er op gewezen. Ik weet dat vertegenwoor digers van diverse verenigingen steeds maar weer afzonderlijk gaan praten met de burgemeester of met wethou der Wolleswinkel. Ik weet niet wat de uitkomsten daarvan zijn, maar het is wel zeker dat men niet op de goede weg is. Die stichting moet er komen, dan zijn we al een stuk verder. Het wordt veel te duur vóór 'de gemeente om al die belangetjes los van elkaar te gaan behartigen. Dat moet één organisatie worden, waarin alles is vertegenwoor digd. Een andere zaak is de zwijgzaam heid van B. en W., de geheimzinnig heid. Ik zou willen dat we eens precies te horen kregen waar we aan toe zijn, hoe de mogelijkheden voor Renswoude liggen". Zijn standpunt verdient zeker recht vaardiging. Renswoude heeft zeker heid nodig. Niet alleen omtrent het al of niet doorgaan van de bouw van een nieuw gemeentehuis waarvoor ruw weg vijf ton is gereserveerd, en niet al leen omtrent de bange vermoedens van toekomstige samensmelting met Scher- penzeel en Woudenberg. Het kan even wel moeilijk worden ontkend dat een deel van de voorzichtige houding van Renswoude, inclusief het verenigingsle ven, kan worden gezien tegen de ach tergrond van de gemeentelijke herinde ling. Mogelijk vraagt men zich af of het wel zin heeft iets groots op te zet ten, wanneer de kans bestaat dat Renswoude's belangen in de toekomst hun specifiek plaatselijk karakter ver liezen in een groter geheel. „Renswou de heeft nu eenmaal veel tijd nodig", verklaart de heer Stoer, „eigenlijk te veel tijd". En daarom behelpen zich een aantal verenigingen nu nog steeds met woonkamers als plaats van sa menkomst, en Rehoboth, dat in de hui dige staat niet alleen onvoldoende ac commodatie biedt, maar nog gevaar lijk is ook. RHENEN Sinds enkele dagen wor den werkzaamheden uitgevoerd aan het wegdek van de Rijnbrug bq Rhenen. Er worden nieuwe stukken aangebracht in het wegdek van de oosteiyke rijbaan. Het verkeer wordt gedurende de werk zaamheden met stoplichten geleid. De verkeersintensiteit op de provin- cialeweg Ochten-Rhenen (de drukste prov. weg in Gelderland) is er de oor zaak van, dat tengevolge van de werk zaamheden ernstige filevorming ont staat. Files van 1 kilometer lengte en nog langer zijn geen uitzondering. Wan neer de werkzaamheden aan het wegdek zullen zijn voltooid is niet bekend.

De Vallei | 1969 | | pagina 5