„Vredeskansen door ruimtevaart" Luid gejuich na glanzende start Apollo-11 Nieuw leven in wolindustrie Franse regering gaat inflatie beestrijden Totaal nieuw en mild- amerikaans Golden Fiction 25 FILTER KINGS Laatst zei iemand datje voor Royal ClubTonic veel meer betaalt dan voor gewone tonic Comité-Monnet: snelle voltooiing Euromarkt Spiro Agnew: samenwerking met Russen Onzekerheid over rust in Zuid-Vietnam Arrestaties in Griekenland AMERIKAANSE TARWE ONDER MINIMUMPRIJS Tapijtproduktie Hink omhoog ,ONDERH AN DELINGEN MET ENGELAND POLIS GERED VERKEER DEFECTEN RUSLAND KLEDINGSTOFFEN VEEL IMPORT RAIS MET IIS NOOD SAMENWERKING JÉ 25 Dalende prijzen Uit ziekenhuis gevluchte gevangene gepakt Begrijpelijk. Roval Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote ties. M>v»s£i4*** ...3-» «"tie Vl.'l/Tf *tv?T'»f r. -V-: -Himii DONDERDAG 17 JULI 1969 |7x-presidenl Johnson heeft giste ren gezegd, dat in de ruimte vaart Amerika's grootste mogelijk heden voor de vrede liggen. Vol gens Johnson kan Amerika, de rege ring en het Amerikaanse volk niets doen wat grotere mogelijkheden voor de vrede in zich bergt dan het ruimtevaartprogramma. Johnson, die bij de lancering aanwezig was, zei dit in een televisie-interview. Pre sident Nixon keek in het Witte Huis naar het televisieprogramma over de lancering, in gezelschap van de astronaut Frank Horman, die hem de technische aspecten van de vlucht uitlegde. Gisteren heeft een Griekse verze- kerinigsmaatschappij de eerste ruim te-polis afgesloten op de levens van de bemanning van de Apollo-11. De drie astronauten zijn elk verzekerd voor een bedrag van 10.000 dollar bij de Aspis-Pronoda verzekering- npaatsohappij, die „als een symbo lisch geschenk" de premies zelf heeft betaald. De ..Astropolis" dekt, volgens de president van de maatschappij, „agressie van buitenaardse af me- selijke wezens in de ruimte, zelf moord of poging daartoe, oorlog van «welke aard ook, gevoerd op aar de of in de ruimte". Paus Paulus heeft gisteren op het balkon van zijn zomervilla in Castel- gandolfo de verzamelde menigte ge vraagd het Onze Vader te bidden voor de drie Amerikaanse astronau ten „bij het aanschouwen van de grote onderneming van de eerste ruimtevaarders, die voet óp de stil le bleke aardsateliet zullen zetten, als om het geweldige werk Van de Schepper te eren". De paus zei dat „een les sterrenkunde ons goed zou doen". „Wij hoeven maar omhoog te kijken, in een poging door te drin gen tot de diepten van de ruimte, om ons vervuld te voelen van ver bazing, ja bijna duizeligheid, en door verwondering". „Deze gedurfde ondereming, die niu in ieders belangstelling staat, verplicht ons boven het aardse uit te zien. en ons de onmetelijke en mysterieuze realiteit te binnen te brengen, waarin ons nietige leven zich afspeelt". Zoals te verwachten viel was de verkeerschaos in de omgeving van Cape Kennedy groter dan ooit in dfe geschiedenis, nadat de Apollo-11 suc cesvol was gelanceerd en de men sen weer naar huis wilden. I)e poli tie noemde de opstoppingen „af schrikwekkend"- Maar er zijn geen doden of gewonden gevallen, er heb ben geen ernstige ongelukken plaats gevonden en er is niemand gearres teerd. „Ik begrijp het niet", zei een ver keersagent. „Ik denk dat men ge dwongen was zo langzaam te rijden dat niemand genoeg snelheid had om een aanrijding te veroorzaken". Het verkeer zat zo vast dat veel be langstellenden amper op weg waren toen de astronauten hum eerste om wenteling om de aarde at achter de rug hadden. •c GOED BEGIN VAN MAANREIS TTOUSTON Het Amerikaanse ruimteschip Apollo-11, bemand door de astronauten die als eerste mensen voet op de maan zullen zetten, is gis termiddag aan zijn tocht begonnen. De bemanning heelt de vlaggen van 137 landen, de Sovjet-Unie inbegrepen, meegenomen om op de maan achter te laten. Op het maanoppervlak zal ook een plaquette gelegd worden met het op schrift „Hier hebben mensen van de planeet aarde voor het eerst voet op de maan gezet. Juli 1969 A.D. We kwamen in vrede voor de hele mensheid". Het begin van de achtdaagse tocht van de astronauten Neil Armstrong. Michael Collins en Edwin Aldrin is gisteren geheel volgens het programma verlopen. De reusachtige Saturnus-5-raket bracht de Apollo in een tijdelijke par- keerbaan om de aarde op een afstand van 190,7 km van het aardoppervlak. Deze afstand verschilt slechts 550 me ter van de geprojecteerde baan. Elf mi nuten na de lancering begon het ruim tevaartuig aan de kringloop om de aar de. Tijdens de twee kringlopen om de aarde controleerden de ruimtevaarders zorgvuldig alle apperatuur in de Apollo. Vervolgens werd de motor van de der de trap van de Saturnus ontstoken om de Apollo uit de baan om de aarde ih de juiste koers naar de maan te sturen. In tegenstelling tot de amusante op merkingen van hun voorgangers onder hielden de astronauten aanvankelijk slechts een zakelijke, technische con versatie met de vluchtleiding in Hous ton. Woordvoerders in Houston waren even zakelijk. Hoewel alles tot nu toe uitstekend verlopen is hebben de vol gende stadia van de vlucht hun eigen risico's en gevaren, waarschuwde Roc- co Petrone, de NASA-functionaris, on der wie de lancering ressorteert. Na maanden van voorbereiding, cul minerend in een intensieve training va'n 10 uur per dag, gingen" de drie astro nauten gistermorgen na een laatste me disch onderzoek, een ontbijt en het aan trekken van de ruimtepakken. om enke le minuten voor twaalf aan boord van de Apollo-11. Twee kleine defecten aan het 110 meter lange ruimtevaartuig wa ren spoedig verholpen: een lek in de pijpleiding, waardoor vloeibare water stof naar de Saturnus wordt gevoerd' WASHINGTON De Amerikaanse regering en het militair opperbevel in Vietnam zijn het niet eens over de be tekenis van de huidige stilte op het slagveld. Commandanten te velde zijn ervan overtuigd, dat de betrekkelijke rust, die nu al een maand duurt, een stilte voor de storm is. Zij verwachten vroeg of laat een nieuw, grootscheeps vijan delijk offensief. Buitgemaakte vijandelijke documen ten schijnen daarop ook te wijzen. On danks dat houdt de Amerikaanse rege ring zich tot nog toe aan een politiek van „kijken en afwachten", zoals die op 2 juli door minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, werd uiteengezet. De militaire leiders in Vietnam vre zen, dat men in Washington bepaalde vijandelijke troepenbewegingen be schouwt als een teken, dat de strijd wordt beperkt, terwijl dit in werkelijk heid niet gebeurt. Generaal Earl Wheeler, chef van de verenigde chefs van staven, kwam gis teren in Vietnam aan, om de situatie ter plaatse met de militaire comman danten te bespreken. ATHENE Naar aanleiding van de bomontploffing in de woning van prof. Dionysios Karayorgas, heeft de Griek se veiligheidsdienst tenminste veertien personen gearresteerd. Tien hunner zijn studenten van de Pantios hogeschool voor politieke wetenschappen, waar prof. Karayorgas doceerde. De hoog leraar werd gewond toen hij een tijd bom vervaardigde. De hoofdredacteur van het Atheense blad Ethnos. Ioannis Kapsis, die even eens in verband met de ontploffing was gearresteerd, is weer vrijgelaten. Vier andere journalisten zijn nog In hechtenis. en een tijdelijke onderbreking in de communicatieverbinding met werkers op het startplatform. Honderdduizen den toeschouwers in de omgeving hie ven een luid gejuich aan toen de lan cering een feit was. De derde trap van de Saturnus-ra- ket. die de Apollo afgestoten heeft om uit de baan om de aarde in de juist: koers naar de maan te komen, zal in een baan om de zon gaan cirkelen. Alle manoeuvres zijn zonder haperen verlopeh, zodat het complete maan- schip nu koers heeft gezet naar de maan. Morgen zullen Armstrong en Aldrin het maanvoertuig (L.M.) bin nengaan om de apparatuur te contro leren. Collins meldde dat de koppe ling van de Apollo en de L.M goed verlopen was. maar dat hij wat meer brandstof had verbruikt dan tijdens repetities op aarde. De extra brand stof moest gebruikt worden om het maanvoertuig en de cabine, die in plaats van de verwachte 20 meter 30 meter uit elkaar waren gedreven, weer bij elkaar te brengen. Na de koppeling werd de tunnel tussen bei de vaartuigen onder druk gezet om er zeker van te zijn, dat de verbin ding in orde was. De astronauten haalden vervolgens het luik tussen de capsule en de tunnel weg om te con troleren of beide vaartuigen goed aan elkaar vastgegrendeld waren. Het Russische persbureau Tass maak te binnen tien minuten na de start van de Amerikaanse Apollo-11 melding van de lancering. Even later berichtte het persbureau, dat de Apollo in een par- keerbaan om de aarde was gekomen. De belangrijkste Russische dagbladen hebben de lancering van de Apollo-11 echter genegeerd. Alleen het weekblad van de sch rij versbont publiceerde een uittreksel uit een interview met de drie astronauten, dat was overgenomen uit het Franse tijdschrift Paris Match. Hierin wordt voor de eerste keer in de Sovjetunie melding gemaakt van de tails van de maanreis, zoals het ver zamelen van monsters van het maan oppervlak door Armstrong en Aldrin. Over de Russische Loena-15 is nog geen TILBURG De wolindustrie in ons land heelt zich in 1968 omhoog ge trokken uit de misère. De takken van bedrijf die in 1966 en 1967 zwart klappen kregen, kwamen er weer boven op. Een gunstig teken was ook dat de sa menwerking tussen de bedrijven toe nam. Speciaal de tapijtindustrie beleef de een flinke opgang en zag de produk- tie oplopen met dertig procent. Het jaarverslag van de Federatie Ne derlandse wolindustrie (Fenewol) ken merkt 1968 als 't jaar waarin verschil lende onderdelen van de bedrijfstak op de helling werden gezet .Onderzoekin gen van de structuur voerden tot aan passingen om bepaalde sectoren nieuw leven in te blazen. De produktie en afzet van kamgarens voor industrieel verbruik gaf een stij ging te zien. De produktie bereikte met 5014 ton ongeveer het niveau van 1966. De produktie van de strijkgarenspinne- rijen lag echter ruim twee procent be neden het peil van 1967. Hetzelfde ver schijnsel deed zich bij de handbreiga- renindustrie voor. Daar daalde de pro duktie met drie procent. De produktie van de bedrijven die kledingstoffen maken gaf een duidelijk herstel te zien. Er was een produktie- stijging met bijna zeven procent. Min der hard ging het met de vooruitgang in de dekenindustrie, waar drie pro cent meer werd geproduceerd. Een flinke sprong omhoog maakte de tapijtindustrie, waar de produktiestij- ging dertig procent was, de afzet in het binnenland met 33 en de export met 26 procent toenam. In de groep non-wo- ven was de produktie bijna de helft groter dan in 1967. De positie van het geweven afgepas te tapijt blijft tamelijk stabiel. Uit de cijfers over de aflevering en de import van tapijtgoederen blijkt dat het ver bruik weer enorm is toegenomen in het vorig jaar. Dit moet minstens met 35 procent zijn gestegen. De export van handbreigarens, weef sels, dekens en tapijten kan het nog al tijd niet winnen van de import van de- ST. PETERSBURG (Florida) De papyrusboot van de Noor Thor Heyer- da hl verkeert, hoewel gehavend door hoge zeeën, niet in nood. Dit blijkt uit een boodschap, diie een radio-amateur in St. Petersburg (Florida) van Heyer- dahls boot gisteren heeft opgevangen. Er zijn geen SOS-siignalen uitgezonden. De expeditie bevindt zich thans op 1200 km ten zuidwesten van Barbados. ze goederen. Steeg de export in 1968 met 6V« procent, de import liep met niet minder dan 17 procent omhoog. De groei van de export vloeit voorname lijk voort uit de grotere verkopen naar landen van de EEG en met name naar Duitsland. De toeneming van de im port vindt zijn oorzaak in de grotere invoer uit België, West-Duitsland, Ita lië en het Verenigd Koninkrijk. PARIJS De Franse regering heeft haar goedkeuring gehecht aan een plan voor de instelling van een economisch reservefonds. De middelen hiervoor ko men beschikbaar door de helft van de voorgenomen overheidsuitgaven voor de tweede helft van 1969 te blokkeren. Er zal zo ongeveer vier miljard franc worden bevroren. Deze geblokkeerde uitgaven blijven toegewezen aan de af zonderlijke ministeries. Zij worden slechts tijdelijk aan de de partementen onttrokken, Het plan werd gisteren bekend na de wekelijkse kabi netszitting. President Pompidou heeft tijdens dit beraad verklaard, dat deze begrotings maatregel, die gepaard gaat met kre dietbeperking, tot doel heeft de inflatie koorts in Frankrijk te verminderen. Het besluit is genomen vanwege de hui dige economische omstandigheden. „Wanneer deze veranderen kan 't ook worden gewijzigd", aldus Pompidou. De ministeries hebben opdracht gekre gen bij hun begrotingsvoorstellen voor 1970 de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten. Onderwijs krijgt evenwel iets meer speelruimte. Voor de middellange termijn zal de Franse regering een algemeen econo misch programma opstellen. Dit moet worden bereikt door een geïntegreerd economisch plan, waarin ook de ont werpbegroting voor '70 is opgenomen. Deze wordt in september aan het Fran se parlement voorgelegd. De Franse president zei, dat er geen sprake van kan zijn dat het handhaven van een onder toezicht gehouden expan sie geen offers zou vergen „Deze offers zullen evenwel voorzichtig worden afgewogen teneinde te voorko men, dat de lagere inkomensgroepen worden benadeeld", aldus Pompidou. Dominee Ralph Abernathy heeft gisteren op Cape Kennedy gede monstreerd tegen de hoge kosten van de ruimtevaartprogramma's. Op de foto: ds. Abernathy met een bord, waarop te lezen staat: ,,Het kost twaalf dollar per dag om een astronaut te voeden; we zouden voor acht dollar een hongerend kind kunnen voeden". nieuws bekend gemaakt. Het Britse ruimte-observatorium in, Jodrell bank deelde mede, dat volgens zijn waarne mingen de Loena-15 vandaag de maan zal kunnen bereiken. De Amerikaanse vice-president Ag new heeft gisteren op een perscon ferentie ter gelegenheid van de Apol- lolancering samenwerking met de So jet-unie en andere landen bij de ver kenning van de ruimte bepleit. Vol gens hem zou dan nog deze eeuw ADVERTENTIE een mens op Mars kunnen worden gebracht. In Genève verklaarde de Ameri kaanse afgevaardigde Charles Yost op een bijeenkomst van de economi sche en sociale raad van de Verenig de Naties, dat de mensheid momen teel lijdt aan „wetenschappelijke en morele schizofrenie". Zij kan de ruim te ingaan, massaal produceren en te- gelijke enorme onrechtvaardigheden in het alledaagse leven accepteren. Verwijzend naar de komende maan landing zei Yost, dat deze buitenge wone technische prestatie de bezorgd heid over de huidige toestand in de wereld niet wegnam. In een Engelse uitzending van Radio- Moskou betitelde gisterenavond een vooraanstaand Russisch astronoom, prof. Martynof, de maanreis als een grote technologische prestatie die hij vijftien jaar geleden voor onmogelijk zou hebben gehouden. Radio-Peking heeft tot dusver in haar buitenlandse uitzendingen met geen woord over de Apollolancering gerept. >- 0^ w ,cj SIGARETTEN'^i FILTER KINGS WASHINGTON De tarweprijs op de wereldmarkt is scherp in beweging. Een hoge functionaris van de Ameri kaanse ministerie van Landbouw heeft voor het eerst toegegeven, dat de Ver enigde Staten tarwe hebben verkocht beneden de minimumprijs. De prijzen zullen deze week nog ver der dalen. De minimumprijzen zijn vastgelegd in de internationale graan- overeenkomst. De landen die deze over eenkomst sloten (de Verenigde Staten, Argentinië, Australië, Canada en de EEG) hebben vorige week in Washing ton gesproken over de prijsmoeilijkhe- den. Zij erkenden het afwijken van de wereldprijzen en enkele landen kondig den maatregelen aan, om een gezonde concurrentie tussen de prijzen tot stand te brengen. De Amerikaanse prijsverlaging is een gevolg van de overvloed aan tarwe op de wereldmarkt en de sterk dalende prijzen. Wanneer het aanbod minder wordt zullen, aldus de Amerikaanse woordvoerder, de minimumprijzen van de graanovereenkomst weer worden aangehouden. DEN HAAG De Haagse politie heeft gisternacht de kelner-portier Johnny A. (22) aangehouden in een nachtclub aan de Herengracht. De man was vorige week dinsdag ontsnapt uit het Sint Franciscus Gast huis in Rotterdam. Johnny zat in h,et Rotterdamse Huis van Bewaring een gevangenisstraf uit. Hij was naar het ziekenhuis gebracht omdat gips van zijn been moest wor den verwijderd. Zodra de verpleegster het laatste stuk gips had weggeknipt ging Johnn op een sok en een schoen aan de haal. Hij stond gesignaleerd als een ge vaarlijk man, die wel eens wapens bij zich draagt. De Haagse politie nam gisternacht daarom geen risico. Zij ging de gezochte met zeven man uit de nachtclub halen. Johnn A. ging echter zonder verzet mee.# ADVERTENTIE BRUSSEL Het actiecomité voor de Verenigde Staten >an Europa, het'zg. comité-Monnet. heeft zich gisteren in een resolutie uitgesproken voor snelle voltooiing van de Euromarkt en het opnemen van onderhandelingen met Groot-Brittannië. Die onderhandelingen zouden tot de essentiële proble men van de toetreding beperkt moeten blijven om tijd te winnen. Het comité, waarin politieke leiders uit de zes EEG-landen en Groot-Brit tannië, en vakbondsleiders zitting heb ben, heeft op een conferentie van twee dagen in Brussel de verschillende aspecten van de Britse toetreding be studeerd aan de hand van rapporten, die waren uitgewerkt door een aantal deskundigen, o.w. de voormalige EEG- voorzitter Hallstein, de vroegere Fran se minister van Landbouw Pisani en de gouverneur van de Bank van Italië, Carli. In een slotresolutie begroet het co mité met instemming de voorstellen voor een Europese topconferentie. De zes landen van de Europese ge meenschap dienen volgens het comité alle nodige maatregelen te nemen om de overgangsperiode te kunnen afslui ten en de gemeenschappelijke markt te voltooien. Daarnaast dienen de Zes te besluiten om, als eerste stadium van de uitbreiding, onderhandelingen met Groot-Brittannië te openen. De Zes en Groot-Brittannië moeten volgens het comité-Monnet tevens hun wil uitspreken om zo spoedig mogelijk ook de weg van de politieke eenheid in te slaan. De deelnemerslijst van de conferentie vermeldde van Nederland se zijde de heren Burger (PvdA), Bies heuvel (ARP), Bos (CHU), Schmelzer (KVP), Alders (NKV), Gerritsen (CNV) en Kloos (NVV). Onder de Britse deelnemers bevon den zich de minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, en zijn collega van Europese Zaken, Lord Chalfont. Jean Monnet, die indertijd de eerste voorzit ter was van de Hoge Autoriteit der EGKS, verklaarde aan het slot van de conferentie, dat de Britse toetreding een moeilijke zaak zal zijn, doch ieder- e endient te beseffen dat het een noodzaak is. De rapporten van de deskundigen wa ren o.m. tot de conclusie gekomen, dat voor de Europese eenwording een monetaire unie met en Europees mo netair fonds van essentieel belang is, en dat bij de uitbreiding van de Euro pese gemeenschap de gemeenschaps instellingen moeten worden versterkt. In de inleiding van de resolutie wordt verklaard, dai zonder Europese een heid de huidige onevenwichtigheid tus sen de Verenigde Staten en Europees- Amerikaanse betrekkingen in de toe komst daardoor zouden worden ge schaad. AMSTERDAM Een combinatie van drie maatschappijen gaat begin volgend jaar beginnen met een ontwikkelings programma voor het winnen van aard gas bij Schoorl. In de combinatie zitten Amoco Netherlands Petroleum Co., de Exploratie en produktiemaatschappij Dy as (dochter van de SHV) en Gelsen- kirchener Bergwerke.

De Vallei | 1969 | | pagina 8