„Schuld en boete bij de scheiding ontkoppeld" Bij NASA staan ook vrouwen haar mannetje Even heel gek doen in de vakantie Waarom die twee jaar?' s Morgens: ah een koning s Middags: als een burgi er s Avonds: ah een bedelaar 'tls heerlijk "WH voor moeders (pasvorm!). En fijn voor vaders (slobbert niet!) Maar helemaal ideaal is het voor kinderen.'t Sluit prachtig aan, maar't gaat ook méé met de groeiDaarom nu ook in kleine maatjes: elastisch katoenen meisjesondergoed van d in een museum Ned. Huishoudraad vraagt mening van huisvrouwen NOG KORTERE ROKKEN MET LAARZEN Mej. mr. A. Goudsmit (D 66ziet als groot pluspunt van nieuw echtscheidingsrecht: 24 van de 10.000 huwelijken lopen vast apen Verslechtering Rechtszekerheid Gulden regels voor het eten nog? Hoe tang Hoe meer zielen.... Parijs decreteert voer herfst- en wintermode: Zij gaan op in haar verant woordelijk werk THUIS OOK GELIJKE K AIS SEIS A AIS DACHT PROGRAMMEE SE Taille zakt tot op de heupen GEDEKTE KLEUREN MADAME POMPIDOU AMSTERDAM Mej. mr. Anneke Goudsmit, kamerlid van D'66 had gisteren het wetsvoorstel tot herziening van het echtscheidingsrecht nog niet ontvangen. Om een eerste commentaar te geven, wilde ze genoegen nemen met een uittreksel van het wetsvoorstel. Acht u het van groot belang dat „de grote leugen" wordt afgeschaft? „Dat belang is vrij theoretisch. De grote leugen is vervelend om dat het een staaltje pure huichelarij is. In de praktijk zal er door dit voorstel op dit punt niet zo heel veel veranderen. De moeilijkheden beginnen pas als één van beiden niet wil meewerken en zo ver als ik het kan overzien, blijft dat zo". Biedt dit voorstel niet de moge lijkheid tot een gezondere financiële regeling bij echtscheiding? „Dat vind ik het grote winstpunt: schuld en boete is ontkoppeld. Volgens dit wetsvoorstel heeft de vrouw als ei sende partij de man neemt dus de schuld op zich niet automatisch recht op alimentatie. Dat acht ik een grote verbetering". „Jammer is, dat het voorstel niets regelt over pensioenrechten. Dat is bij scheidingen nogal eens het knelpunt. De ambtenaren kennen het gedeeltelij ke pensioenrecht. Veel echtscheidings processen zouden vereenvoudigd kun nen worden als ook de andere pensioen fondsen een dergelijke regeling moge lijk maakten". Acht u het geen vooruitgang dat in het voorstel „duurzame ontwrich ting van het huwelijk" als enige scheidingsgrond wordt aanvaard? „De praktijk zal natuurlijk dit be- DEN HAAG Echtscheiding is in ons land stellig niet een euvel, dat de samenleving veelvuldig teis tert. Slechts 24 op iedere tiendui zend huwelijken lijden schipbreuk. Volgens de jongste gegevens, die van 1966, waren het er in dat jaar bijna 6800. Het aantal scheidingen van tafel en bed was toen 1058: slechts vier op de tienduizend. De meeste echtscheidingen kwa men voor gedurende de eerste vijf jaar van het huwelijk: 1870. Bij hu welijken, die vijf tot tien jaar had den geduurd, was het aantal 1746, voor huwelijken van tien tot vijftien jaar 1162, voor die van vijftien tot twintig jaar 908 en voor die daarbo ven 1111. Naar gelang de kinderrijkdom stijgt, neemt het aantal echtschei dingen ook af. Bij kinderloze huwe lijken waren er in 1966 meer dan 2300 echtscheidingen, met één kind 1720, met twee 1380, met drie 651, met vier 304, met vijf kinderen 129. Bij het totaal van 6797 scheidingen waren 8347 kinderen betrokken. In vergelijking met andere West- europese landen, leiden wij en duur zaam huwelijksleven: op ieder tien duizend Nederlanders waren er vijf echtscheidingen. Daarmee liggen wij op de tiende plaats. Het ergste is het in Denemarken met 13.6 echt scheidingen op 10.000 inwoners, dan volgt Zweden met 12.4, derde is Fin land met 9,9. MEJ. MR. ANNEKE GOUDSMIT CAPE KENNEDY Er zijn nog geen vrouwen opgenomen in de grote groep van Amerikaanse ruimtevaarders, maar dat wil niet zeggen, dat alles wat te maken heeft met tochten in bemande ruimteschepen uitsluitend man nenwerk is. Zodra Amerikaanse astronauten op Cape Kennedy zijn gelanceerd in een ruimteschip, let mevrouw Judy Sullivan scherp op de binnenkomende gegevens over hun hartslag en ademhaling gedurende de opstijging. 1%/levrouw Ann Montgomery's werk is dan al gedaan. Zij is er verant woordelijk voor dat alle uitrustings stukken van de astronauten op de juis te wijze in het ruimteschip op hun plaats worden gelegd. Ook mej. Mary Golden is dan al klaar met het belangrijkste deel van haar werk. Zij heeft tot taak na te gaan of er geen vergissingen zijn be gaan bij het programmeren van dc boordcomputer van het ruimteschip. Mevr. Helein Bullard is scheikundige. Samen met anderen onderzoekt zij in een laboratorium of bepaalde materia len, die bij de bouw van een Apollo zijn gebruikt in de wereldruimte mis schien de lucht in het ruimteschip op ongewenste wijze kunnen verontreini gen. De vier vrouwen zijn geen witte ra ven op de lanceerbasis Cape Kennedy. De Amerikaanse rijksdienst voor lucht vaart en ruimtevaart (NASA) heeft ne gentig vrouwen in dienst, die op pos ten met veel verantwoordelijkheid hun werk doen. En achttien van die vrou wen hebben een hogere technische op leiding gehad. Mevrouw Montgomery en mevrouw Sullivan kunnen ook thuis over hun dagelijks werk praten indien zij daar aan behoefte zouden hebben. Mevrouw Montgomery is getrouwd met een com putertechnicus die werkt op de basis Patrick van de Amerikaanse lucht macht, iets ten zuiden van de lanceer basis. De echtgenoot van mevr. Sulli- grip inhoud moeten geven, maar ook in dit voorstel is scheiding onmogelijk als alleen de yerzoekende partij de duurzame ontwrichting erkent". Ook als een van de partjjen medewer king blijft weigeren, is volgens het voorstel scheiding in zes jaar mogelijk. De mogelijkheid dat het voorstel op dit punt geamendeerd zal worden, waar door de zes jaar wordt verminderd, acht ik zeer reëel". In het voorstel wordt als algemene norm aanvaard dat hel huwelijk te- minste twee jaar moet hebben geduurd. „Waarom, dat wordt voorgesteld, ont gaat me geheel. Dat is duidelijk een verslechtering van de huidige situatie. Er zijn voldoende gevallen bekend, waarbij een huwelijk snel ontbonden moet kunnen worden men trouwt om een kind een wettige vader te ge ven, of fnen is in een vakantieroes ge huwd en ontdekt onmiddellijk, dat men niet bij elkaar past in deze gevallen kan men volgens de oude regeling zeer snel scheiden volgens het voorstel zou men dan twee jaar moeten wach ten. Ik ben erg benieuwd naar de mo tieven voor die twee jaar". Volgens het voorstel kan iedere scheiding ongeacht de tegenwerking van een der partijen, in zes jaar wor den uitgesproken. Zijn er met de hui dige regeling scheidingsprocessen die langer duren? „Dat wel. Niet zelden blijft een van de partijen zich verzetten en blijft de scheiding vele jaren slepen". In het wetsvoorstel wordt niets over de kinderen bepaald. „Mogelijk zal dit worden geregeld in de herziening van het kinderrecht waarover binnenkort voorstellen zijn te verwach ten". Acht u dit voorstel voor de komen de tyd toereikend? „We zullen het echtscheidingsrecht zo moeten maken dat het in elk geval enkele tientallen jaren zal voldoen. Niet alleen kost het enorm veel tijd om een dergelijk recht op de helling te krijgen. Bovendien is het ongewenst als dit soort recht veelvuldig wordt gewijzigd. De burgers hebben recht op een hoge ma te van rechtszekerheid wanneer het re gelingen als echtscheiding betreft". Goed eten is belangrijk en ook plezierig. Men moet echter wel met verstand eten: te zware spijzen hij de avondmaaltijd zijn meestal nog niet verteerd voor het slapen gaan. Het ontbijt wordt daarentegen vaak verwaarloosd. Men moet daarom het volgende gezegde ter harte nemen: „Eet 's morgens als een koning, 'smidags als een burger en 's avonds als een bedelaar". Ieder moet dit natuurlijk voor zich zelf interpreteren. Degenen, die de he le dag op een kantoorkruk zitten en geen zware lichamelijke arbeid verrich ten, hebben uiteraard gen koninklijk ontbijt met „zware kost" nodig. Voor die categorie zyn licht verteerbare spij zen en kleine opwekkende tussenmaal- tijden aan te bevelen, zoals yoghurt met geconfijte vruchten, compote en zoete milkshakes. 's Avonds is voor iedereen een licht verteerbare maaltijd het beste. Men heeft daardoor misschien wel eens een hongerig gevoel vóór het slapen gaan. Geen nood, met een klein zoet hapje, b.v. een paar lepels compote, marme lade of jam is dit probleem opgelost. Ook een paar suikerklontjes zijn al vol doende. De suiker wordt meteen in het bloed opgenomen, zonder de maag er mee te belasten. Het lege gevoel is dan meestal snel verdwenen en men kan rustig slapen. Oantalons voof dames zijn in betrek- kelijk korte tijd zo populair gewor den, dat niemand meer vreemd opkijkt, wanneer hij een vrouw aldus uitgedost op straat of in de winkel ontmoet. De pantalon is niet alleen een bijzonder praktisch kledingstuk, maar ook een symbool van de emancipatie van de fTCii. ADVERTENTIE vrouw en tenslotte, in ons bepaald niet zachtzinnig klimaat, des winters een veel warmer kledingstuk dan de tradi tionele rok. Dus: Hiep, hiep, hiep, hoe ra voor de pantalon Maar de grote Parijse couturiers, of schoon die de pantalon zelfs als avond kleding niet versmaden, zijn toch van mening dat de glorietijd van de vrou wenpantalon voorbij is. Pierre Cardin bijvoorbeeld is zeer beslist in z'n mening over de toekomst van de pantalon voor dames; hij gelooft er niet aan en gaat weer meer aandacht besteden aan de conventionele modellen van dameskle ding, van ouder tot ouder bestaande uit een rok, kort of lang. Cteeds meer gaat men er in Groot- Brittannië toe over met een aantal mensen één woning of etage te huren. Ook in Nederland begint dit mode te worden. Voor velen is het aantrekkelijker zijn huis met anderen te delen dan van een kamerverhuurder(ster) afhankelijk te zijn. In de Londense avondbladen staan duizenden advertenties, waarin vooral jonge mensen huisgenoten zoeken. Met drie, vier, vijf of meer in één woning. Men sluit zich bij elkaar aan - ook financieel gezien is dit voor velen een oplossing; er bestaat nu eenmaal een groot gebrek aan voordelige kamers en kleine woningen - en gaat bij "elkaar wonen. De taak in de huishouding worden onderling verdeeld en dit gemeenschap pelijk wonen verschaft vaak de door ve len zo verlangde en gemiste gezellig heid. Zowel in eenvoudige woningen als in statige herenhuizen treft men dit ver schijnsel van „flat-sharing" veelvuldig aan. van, een ingenieur, werkt voor McDon nell Douglas, een van de ondernemin gen die samen de reuzenraket Saturn- 5 bouwen. „Een jaar of tien geleden", zegt Ma ry Driver van de afdeling personeels- aanwerving van het Kennedy Space Center, „werd zo goed als al het werk hier door mannen gedaan. Maar nu krijgen vrouwen, die capabel zijn, hier volledig haar kans. Zij worden niet bij mannen ten achter gesteld". ln de afdeling van Mary Driver is men er aan de andere kant ook niet op uit om per se een vrouw te kiezen indien er vrouwen zijn onder de gega digden naar een technische baan. ,Maar wel zien wij er op toe", zegt zij, „dat in al die gevallen de vrouwen on der de gegadigden bij de beoordeling gelijke kansen krijgen. Mary Golden heeft het best naar haar zin in het reusachtige gebouw, ongeveer honderd vijf tig meter hoog, waarin de reuzenraketten voor reizen naar de maan in verticale stand worden geas sembleerd. „De ervaring die ik hier op doe" zegt zij, „krijg ik nergens anders". Mary Golden werkt graag samen met mannen. „De meeste vrouwen", zegt zij, „willen met alle geweld tegen el kaar opboksen. De mannen, met wie ik samen mijn werk doe, hebben die nei ging niet. En daar komt natuurlijk bij dat zij mij, omdat ik een meisje ben, graag helpen". Mevrouw Sullivan denkt er precies zo over: „Wie als vrouw tussen vele mannen werkt, heeft het voordeel, dat er wat meer aandacht aan haar wordt geschonken. „In het begin moest zij er wel aan wennen wanneer zij als enige vrouw aanwezig was tussen zo'n drie honderd mannen, in technische bespre kingen. „Er is hier veel werk dat vrouwen beslist even goed kunnen doen als man nen", zegt zij. „Maar de vrouwen die hier willen gaan werken moeten er wel rekening mee houden dat zij als vrouw geen speciale voorkeursbehandeling behandeling krijgen". Ook in NASA's centrum voor beman de ruimteschepen, nabij Houston, wer ken vrouwen op belangrijke posten. Frances Northcutt, bij voorbeeld, een 25-jarige wiskundige, die luistert naar de bijnaam Poppy. Het was Frances Northcutt die tijdens de tocht van de Apollo-10 achter de maan om de schier ondraaglijke span ning verbrak met de mededeling, dat alle instrumenten aan boord goed werk ten toen het ruimteschip aan zijn laat ste baan om de maan was begonnen. „Hoe staat het er mee, Poppy?", vroeg de technicus die in de grote zaal waar men alle gedragingen van ruimte schip en bemanning op de voet volgde, moest letten op de voortstuwingsmecha nismen van de Apollo-10. Frances Norh- cutt bekeek de binnengekomen gege vens die zij voor zich had en zei rustig in haar microfoon: ,,'t Ziet er goed uit". Een paar minuten later werd de spanning verbroken. De raketmotor van de Apollo-10 had, achter de maan, goed gewerkt en het ruimteschip de gewens te richting van de aarde gegeven. „Poppy" Northcutt is niet in dienst van NASA, maar van TRW, een van de vele ondernemingen die NASA helpen de réis naar de maan mogelijk te maken. Samen met andere wiskundigen en met computertechnici heeft zij de program mering verzorgd waarvan een geslaag de maanreis voor een zeer groot deel afhangt. Ook toen de Apollo-8 achter de maan om ging, in december, kreeg zij alle eer voor haar werk. En ook nu, tijdens de reis van de Apollo-11 naar de maan, is zij in Houston weer op haar post. „Poppy" Northcutt gaat op in haar werk. Zij weet dat ook van haar nauw gezetheid het leven afhangt van de as tronauten, die diep de wereldruimte in gaan. Daarom neemt zij vaak reken werk mee naar huis, overwerk dus. Dik wijls heeft zij werkweken van vijftig of zestig uur. Veel tijd voor ontspan ning blijft er dan niet over, maar dat kan haar weinig schelen. Nu al ziet zij uit naar de tijd waarin ruimtevaarders aan hun eerste ontdek kingsreis naar de planeet Mars zullen beginnen. „Aan het rekenwerk voor zo'n reis zou ik dolgraag meedoen", zegt zij. Toch is „Poppy" Nothcutt geen saai meisje waarnaar geen man omziet. Zij is slank en blond en zou zeker een goe de kans maken als fotomodel. SL Vakantie is vooral verandering van omgeving, zeggen de mensenkenners. Zij kunnen gelijk krijgen, want wie zo eens hier en daar in de wereld heeft rondgekeken, weet uit ervaring, dat de mensen in wezen nagenoeg overal hetzelfde zijn. De provinciaal, die naar de rand van de Randstad trekt, verwacht daar dan ook alles wat thuis maar matig aanwezig schijnt. Een afwisselend landschap, stedeschoon en vooral een fikse schep cultuur. Ja zeker, tot uw dienst. Landschap en stedeschoon blijken voorshands nog wel aanwezig, maar de cultuur heeft in de zomermaanden ook de benen genomen neem het de musici en, de acteurs eens kwalijk en ligt ergens in het zuidelijk zand lekker oncultureel te wezen. Gelukkig dat er dan altijd nog begrijpende geesten zijn, die bij afwezigheid van de kunstenaars de kunst uit haar isolement halen en in het zomerzonnetje van de belangstelling zetten. Een sympathiek idee, dat met ongedacht succes is beloond, getuige de mate waarin de manifestatie Musement in de smaak is gevallen. In het oude hart des lands, waar onze beschaving begon met de Romeinse bezetting en vast onderdak kreeg in het eerst ehouten kerkje, was een soort show ingericht van wat onze eigen talrijke musea het gehele jaar door te bieden hebben. En dat niet in het gebruikelijke zalencomplex van een cultuurcentrum, of een museum vleugel, maar in de nuchterste en kilste van alle denkbare ruimten, een betonnen jaarbeurshal. Hard licht, holle echo's, een betegelde parkeerplaats zonder een sprietje groen rondom. Een zakelijke ruimte die evenwel door een labyrint van schotten herschapen was in een besloten onderdak voor een collectie schone en curieuze zaken uit de inventaris van onze musea. Want ja, u weet hoe dat met musea gaat. Hoe fraai ook van uiterlijk en welvoorzien van innerlijk, hoe voortreffelijk en zelfs hypermodern ingericht het blijven voor het overgrote deel der vakantiegangers toch nog altijd hevig deftige behuizingen met een heel hoge drempel. Waarover je vrijwel uitsluitend heenstapt als het dagen achtereen pijpestelen regent en je met kroost en logeergasten geen raad meer weet. Maar wie wandelt er, als ingeborene of op doorreis, zo maar eens even zeg het Mauritshuis binnen om naar het Puttertje te glimlachen. En hoeveel brave burgers hebben hun eigen plaatselijk museum nog nooit van binnen gezien. Wat was dus begrijpelijker dan dat de berg eindelijk naar Mohammed toekwam en met een uitnodigende vinger wenkte: „Kom eens kijken, het kost maar een krats om te zien hoe rijk u bent. U behoeft niet over een dikke loper een imposante trap te bestijgen, en onder het strenge oog van waakzame suppoosten bedeesd fluisterend langs de hoge wanden te schuifelen. U mag praten en lachen en zelfs maar met de handjes op de rug natuurlijk alles van dichtbij bekijken. Niemand draait een geleerd lesje af temidden van een kudde toeristen of schoolkinderen. Maar als u moe bent zijn er houten cilinders om op uit te rusten en tevens een zwijgende explicatie van fraaie mat gehouden dia's te volgen. Voor een belachelijk lage entreeprijs, inclusief spoorkaartje, bent u na het klapdeurtje volkomen het loslopen vertrouwd." Ach, wat een heerlijke ervaring was dat Stichtse Musement. Zelden heb ik zoveel opgewekte mensen en kinderen zo rustig zien genieten Zowel van Rembrandt's Anatomische les je zult zoiets kostbaars maar een tijdje uit handen geven als van de aangrenzende uitstalling chirurgische instrumenten uit professor Tulp's dagen. Ze presteerden toen toch maar het een en ander op medisch of chirurgisch of natuurkundig gebied en dat met de allereenvoudigste zelfgemaakte instrumenten. En de examenvragen voor een aanstaand chirurg uit de achttiende eeuw logen er ook niet om al was de xmge steriliseerde praktijk nog een hachelijke onderneming. De staalkaart was rijk voorzien en goed gekozen, vol voertuigen en vaartuigen, ambachten en neringen, meubels en klederdrachten, foto's en portretten, gereedschappen en grondstoffen. Genoeg om er een paar uur geboeid mee bezig te zijn en weemoedig tevens. Want wat is er een rijkdom aan vakmanschap, kleurigheid en originaliteit verloren gegaan, onherroepelijk overbodig geworden door de machinale massaproduktie! Gelukkig d.at er nog een hoekje gebleven is waar de hand van de vakman niet te vervangen is, nu en nooit. De beeldende kunstenaar zal de laatste onbetwiste handwerksman blijven misschien dat daarom de aandacht voor zijn prestaties het grootst was. Bij het beeldje van de hurkende Egyptische schrijver, zo goed als bij het bloeiende boompje van Van Gogh en de fijngelijnde compositie van Mondriaan. En als iemand mij zou vragen wie van de honderden bezoekers, vreemdelingen en vaderlanders, mij het meest is bijgebleven, dan moet ik bekennen: de allerjongste. In een stil hoekje, tussen de brandspuit en de haringlogger, stond een kinderwagen geparkeerd. En daarin sluimerde, zo diep en vast en rozig als alleen een wiegekind dat kan, een baby van amper drie maanden. Een zo aanminnig en welgeschapen klein wezen, met handjes als schelpjes en krulletjes als vlaszij dat men half verwachtte ergens op de achtergrond de warme negerinnestem van Odetta strelend te horen fluisteren: ,,You are the sweetest baby in town". Even later zag ik de jeugdige or. e.-r er <- mlachend mee wegwandelen. De meisjesachtige lieve moeder, de stevige gebaarde viking van een vader. Gelukkig kind met zo'n ouderpaar cultuur zal er een even vanzelfsprekende levensvoorwaarde voor zijn als eten en drinken en kleren. De Stichting Nederlandse Huishoud raad vraagt de medewerking van zeer veel vrouwen om opinies over consu mentenvraagstukken te kunnen peilen. Door middel van schriftelijke enquêtes zal de mening van de vrouw over diver se onderwerpen worden gevraagd. Deze onderwerpen kuhnen bijvoor beeld zijn: prijzen en kwaliteiten, win kelsluiting, koopgewoonten, wel of geen wenselijkheid van koopavonden, bejaar denhuisvesting, problemen rondom de bezorging in flatgebouwen, speelgoedge legenheden voor kinderen, voedihgsge- woonten, textiel en kleding, bestedings patronen, geluidshinder, colportage en misleidende reclame. Iedere vrouw, alleenstaand of gehuwd met of zonder kinderen, werkend of niet, die graag haar mening wil geven over vraagstukken die haarzelf, haar gezin en omgeving aangaan, wordt uit genodigd zich tot het Bureau van de Nederlandse Huishoudraad te wenden. Men wordt verzocht bij aanmelding, be halve naam en adres, ook de leeftijd te vermelden. Na enige tijd ontvangen de ze opinie-vrijwilligsters een enquêtefor mulier. De NHR hoopt dat zeer veel, vooral jonge, vrouwen zich voor deze enquête zullen opgeven. Men schrijve daarom een ongefrankeerde brief aan: de Ne derlandse Huishoudraad, - Antwoord - num 220, Den Haag. Mare Bohan heeft gesproken: dalende taille, tot op de heupen. Zo mogelijk nog kortere rokken, met benen-lange vinyl of leren laarzen. En warme herfstkleuren. Dit zijn de belangrijkste kenmerken van dc komende wintermo de van Dior. die op 31 juli 's morgens om tien uur helemaal onthuld zal worden. Enkele weken voor het begin van de Parijse najaarsshows lekken de eer ste diep bewaarde geheimen door over de komende wintercollecties. Eén van dc belangrijkste daarvan is die van Dior, die met Mare Bohan als ontwer per bezig is opnieuw de leiding in de haute couture te veroveren. De algemene lijn van Dior is recht, met een soepele rok. De mantels recht en strak met de bekende grote bont kraag. Het mantelpak is samengesteld uit een verlengde blazer, waar nog een smalle strook rok onder uitkomt. Overigens is er naast de geaccentueer de mini- ook een maxi-rok aanwezig. Deze maakt deel uit van een pakje, dat de avondpyjama gaat vervangen. Ook de mantels, die bij de sportpantalons worden gedragen, zijn lang en laten nog net de broekomslagen zien. Hoog gesloten kragen, lange, soepele mouwen, een groot avonddecolleté en naïeve jeugdmodellen stijl 1900 met on gekend korte rok zijn meer belangrijke details van de nieuwe lijn. Als reactie op de bijzonder felle zo- merkleuren zullen de kleuren voor de winter zeer gedekt zijn: van asgroen, via oud-rose, bordeaux-rood en andere herfstkleuren tot zwart. Vrijwel geen wit. De stoffen voor overdag zijn flanel, gabardine, en wol. En vooral jersey. Voor 's avonds: crème, dubbele mous seline en fluweel. Bij de accessoires zijn de grote hoe den verdwenen en vervangen door mut sen, baretten en nog altijd de manne lijke vilthoeden. Pruiken voor de avond. Zwarte lakschoenen met vierkante neus en middelhoge hak en één-kleurige kou sen, met muisgrijs als nieuwe kleur. Van de andere modehuizen is nog wei nig bekend. Het schijnt, dat Lanvin zich beperkt tot de nieuwe confectie- collectie, maar dat Jean Patou bij ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van zijn huis bijzonder goed voor de dag wil komen. Zijn collectie moet ge heel in het rose zijn gehouden. Mevrouw Grès brengt als nieuwtje: juwelen op maat. Deze kunnen worden bestudeerd aan de hand van het geko zen ensemble. Daarnaast moet men ten minste eenmaal terugkomen om ze te passen. Pierre Cardin, Courrèges en Ted La- pidus hebben het op het ogenblik veel te druk met de uitbreidingen van hun za ken over de gehele wereld om zich in tens bezig te houden met de nieuwe col lecties. Trouwens, als gevolg van de nieuwe contracten die Cardin met Ame rika, Japan en enkele Europese landen heeft afgesloten, is zijn nieuwe collec tie van 280 modellen reeds volledig uit verkocht. Slechts Guy Laroche is nu aan zijn stand verplicht heel goed voor de dag te komen: reeds elf jaar lang kleedt hij mevrouw Pompidou, thans de eerste dame van de Franse republiek. Wanneer u tijdens uw vakantie iets heel geks wilt uithalen, dan is misschien een stukje vals haar iets voor u. Ik bedoel geen gewone postiche, maar een hele pruik van gekke, kleurige krulle tjes van nylon, die als badmuts dienst doet. Gek is het eigenlijk helemaal niet. Het staat stukken beter dan zo'n kale, aan de randen al een beetje plakkerige badmuts, waarmee u er niet bepaald uitziet als de droom van uw man. En nu worden we weer degelijk: échte postiches moet u nooit opbergen in een afgesloten plastic zak. Ook dat „valse" haar moet ademen. Het blijft het beste wanneer het telkens na het dragen goed wordt geborsteld en ingerold wordt weggeborgen.

De Vallei | 1969 | | pagina 9